Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Το υπέροχο και εξαντλητικό ταξιδι του θηλασμου


Comet

Recommended Posts

Just now, valentina23 said:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!! Μιας που είστε πιο έμπειρες θα ήθελα τα φώτα σας γιατί έχω πελαγώσει!! Γέννησα 19 Φεβρουαρίου μια μπουμπού 2840. Βγαίνοντας ζύγιζε 2600. Στη βδομάδα πήγε 2900.Θηλαζω αποκλειστικά και το θέμα μου είναι ότι θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος. Βάζει τα μανίκια της μέσα στο στόμα και ψάχνει συνέχεια. Εγώ τη λυπάμαι να τη βλέπω έτσι και τη βάζω στο στήθος.. Είναι λαιμαργη πολλές φορές πνίγεται κιόλας στο στήθος και σχεδόν σε κάθε γεύμα κάνει γουλιες.. Αρκετά μεγάλες θα έλεγα.. Η παιδίατρος μου είπε ανά 2 ώρες αυστηρά αλλά είναι λίγο δύσκολα να το τηρήσω.. Κάνει σαν τρελή δεν στέκεται πουθενά!!! Μου είπε να της δώσω πιπίλα όταν κλαίει αλλά την φτύνει.. Έχω πολύ γάλα;; το παιδί γιατί το βγάζει;; υπάρχει περίπτωση γοπ;;; Είναι 20 η μερών σήμερα.. Περιμένω τις απαντήσεις σας!!!!!! 

Καταρχάς να σου ζήσει η μπεμπούλα σου! Θα σου μιλήσω από την εμπειρία μου και όσα με έχουν συμβουλέψει. Αυτό που βλέπω είναι ότι έχετε ξεκινήσει ιδανικά. Είναι απολύτως λογικό 20 ημερών βρεφακι να θέλει να είναι συνέχεια στο στηθος. Όσο και εσυ μπορείς, να της το προσφέρεις. Θα δεις ότι αυτη η περιοδος δεν θα ξανάρθει και θα είναι μοναδική. Απόλαυσε το λοιπόν και μην κοιτας το ρολόι. Την ποσότητα θα την ρυθμίσει σιγά σιγά μόνη της. Όσο για τις γουλιτσες, εμάς ο παιδίατρος μας είχε πει ότι είναι φυσιολογικό μια ελαφριά γοπ να έχουν όλα τα νεογέννητα, γιατί τώρα προσαρμόζεται το στομαχάκι τους. Μπορείς να τη βάζεις να θηλάζει με λίγη κλίση, κ να την σηκώνεις συχνά για να ρεύεται. Καλή δύναμη και καλή συνέχεια!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 377
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Comet

    Comet 115 δημοσιεύσεις

  • GeoKK

    GeoKK 46 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 45 δημοσιεύσεις

  • Pagotoula

    Pagotoula 36 δημοσιεύσεις

Just now, GeoKK είπε:

Παιδικό γιαούρτι χωρίς ζάχαρη έχει και η Κρι Κρι που είναι επίσης πολύ καλό, δεν ξέρω αν το δοκιμάσατε. Εννοείται το απλό, όχι αυτό με τα φρούτα. Χρησιμοποιεί μια μόνο συγκεκριμένη καλλιέργεια για να παραχθεί.

Εγώ δεν έχω άλλο παιδάκι και δεν ξέρω τι γίνεται με τους παιδικούς. Με το ΕΣΠΑ προφανώς ε; Πρέπει να το δουμε κ εμείς γιατί κοντεύει η ώρα να γυρίσω και εγώ στη δουλειά και δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για τους βρεφονηπιακούς, αν τελικά αποφασίσουμε να τη στείλουμε.

Με ΕΣΠΑ η χωρίς πρέπει να πάει.Ναι και για τους βρεφονηπιακούς.Νομιζω βγαίνουν Μάη αλλά δεν είμαι σιγουρη.Τον Ιούλιο γυρίζω στη δουλειά και η μαμά μου θα  τα κρατάει αλλά το πρωί τουλάχιστον να έχει μόνο το μικρό.

Θα δω και της κρι κρι.Δεν το ήξερα.Ειναι γιαούρτι και όχι επιδόρπιο;

Just now, valentina23 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!! Μιας που είστε πιο έμπειρες θα ήθελα τα φώτα σας γιατί έχω πελαγώσει!! Γέννησα 19 Φεβρουαρίου μια μπουμπού 2840. Βγαίνοντας ζύγιζε 2600. Στη βδομάδα πήγε 2900.Θηλαζω αποκλειστικά και το θέμα μου είναι ότι θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος. Βάζει τα μανίκια της μέσα στο στόμα και ψάχνει συνέχεια. Εγώ τη λυπάμαι να τη βλέπω έτσι και τη βάζω στο στήθος.. Είναι λαιμαργη πολλές φορές πνίγεται κιόλας στο στήθος και σχεδόν σε κάθε γεύμα κάνει γουλιες.. Αρκετά μεγάλες θα έλεγα.. Η παιδίατρος μου είπε ανά 2 ώρες αυστηρά αλλά είναι λίγο δύσκολα να το τηρήσω.. Κάνει σαν τρελή δεν στέκεται πουθενά!!! Μου είπε να της δώσω πιπίλα όταν κλαίει αλλά την φτύνει.. Έχω πολύ γάλα;; το παιδί γιατί το βγάζει;; υπάρχει περίπτωση γοπ;;; Είναι 20 η μερών σήμερα.. Περιμένω τις απαντήσεις σας!!!!!! 

Να σου ζήσει η μπέμπα!Ο μεγάλος μου δεν είχε θέμα αλλά ο μπέμπης από το πρώτο τάισμα στο μαιευτήριο μου βγάλε γουλιες.Καταλαβα αμέσως ότι είχε κάποιου βαθμού ΓΟΠ.Εβγαζε σε κάθε τάισμα και έτρωγε λαίμαργα και κάποιες φορές πνιγόταν.Τις πρώτες 2 βδομάδες έτρωγε ανά 2-3 ώρες και κοιμόταν αλλα μετά ήθελε συνέχεια στήθος.Το είπα στην παιδίατρο και απλά μου είπε να μην τον ξαπλώνω αμέσως μετα το τάισμα και να ρευεται καλά.Δεν μου κάνε ποτέ εμετό αλλά γουλιες έβγαζε πάντα.

Δεν μπορείς να κάνεις πρόγραμμα στο θηλασμό,όσο ζητάει το βάζεις .Αν πνίγεται όταν θηλάζει τραβά την και βγάλε λίγο με το χέρι να πέσει η έντονη ροή και μετά βάλτη πάλι.

Συνήθως με τις στερεές καλυτερεύει η κατάσταση.Κανα μήνα μετά εγώ είδα διάφορα.Τωρα 9 μηνών δεν βγάζει καθόλου πια.

  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

@GeoKK σ ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου!!! Η παιδίατρος μου χε πει ότι όλα τα νεογέννητα έχουν ανώριμο πεπτικό αλλά εγώ στεναχωριέμαι... Δεν μπορώ να τη βλέπω να σπαραζει και να περιμένω το δίωρο... Έτσι έχει τύχει και στο μισάωρο να της δώσω μετά όμως το βγάζει και τα βάζω με τον εαυτό μου ότι εγώ φταίω... Πίνει πολύ πάντως γιατί ακούω γκλου γκλου συνέχεια. Είναι λίγο δύσκολη στο ρεψιμο επίσης κι απ την κούραση και την αϋπνία δεν μπορώ να τη κρατάω 1 ώρα γιατί προσπαθώ να κοιμηθώ και γω τις ώρες που κοιμάται γιατί είναι συνέχεια πάνω μου.. Άσε που φοβάμαι να την αφήσω μόνη μην πνιγει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet said:

Με ΕΣΠΑ η χωρίς πρέπει να πάει.Ναι και για τους βρεφονηπιακούς.Νομιζω βγαίνουν Μάη αλλά δεν είμαι σιγουρη.Τον Ιούλιο γυρίζω στη δουλειά και η μαμά μου θα  τα κρατάει αλλά το πρωί τουλάχιστον να έχει μόνο το μικρό.

Θα δω και της κρι κρι.Δεν το ήξερα.Ειναι γιαούρτι και όχι επιδόρπιο;

Ναι, το απλό -σκέτο είναι κανονικό γιαουρτι, όχι επιδόρπιο. Το κεφιρ για μένα είναι πολύ καλή τροφή, νομιζω καλύτερη από το γιαουρτι και μιας και παιδίατρος μας έδωσε το οκ από τον 8ο μήνα το τρώμε και μας αρέσει πολύ!

Just now, valentina23 said:

@GeoKK σ ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου!!! Η παιδίατρος μου χε πει ότι όλα τα νεογέννητα έχουν ανώριμο πεπτικό αλλά εγώ στεναχωριέμαι... Δεν μπορώ να τη βλέπω να σπαραζει και να περιμένω το δίωρο... Έτσι έχει τύχει και στο μισάωρο να της δώσω μετά όμως το βγάζει και τα βάζω με τον εαυτό μου ότι εγώ φταίω... Πίνει πολύ πάντως γιατί ακούω γκλου γκλου συνέχεια. Είναι λίγο δύσκολη στο ρεψιμο επίσης κι απ την κούραση και την αϋπνία δεν μπορώ να τη κρατάω 1 ώρα γιατί προσπαθώ να κοιμηθώ και γω τις ώρες που κοιμάται γιατί είναι συνέχεια πάνω μου.. Άσε που φοβάμαι να την αφήσω μόνη μην πνιγει

Η δικιά μου υπήρχαν φορές που μπορεί να μην ρευοταν, όποτε ίσως μετά τα 20 λεπτά νομιζω πως μπορείς να την ξαπλωσεις. Εγώ προσπαθούσα να κοιμάται λίγο στο πλάι και έτσι πολλές φορές έβγαζε γουλιές και όλα καλά. Πάντως και το μωρό χρειάζεται να κοιμηθεί κι εσυ, αυτό είναι πολύ σημαντικό. Πάντως θα δεις πως μετά τις 40 μέρες, όλα θα είναι πολύ καλύτερα.

Αν πιστεύεις πάντως ότι κινδυνεύεις να φτασεις σε υπερπαραγωγή, τότε θα πρέπει να μιλήσεις καλύτερα με μια σύμβουλο θηλασμού.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@GeoKK σ ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου!!! Η παιδίατρος μου χε πει ότι όλα τα νεογέννητα έχουν ανώριμο πεπτικό αλλά εγώ στεναχωριέμαι... Δεν μπορώ να τη βλέπω να σπαραζει και να περιμένω το δίωρο... Έτσι έχει τύχει και στο μισάωρο να της δώσω μετά όμως το βγάζει και τα βάζω με τον εαυτό μου ότι εγώ φταίω... Πίνει πολύ πάντως γιατί ακούω γκλου γκλου συνέχεια. Είναι λίγο δύσκολη στο ρεψιμο επίσης κι απ την κούραση και την αϋπνία δεν μπορώ να τη κρατάω 1 ώρα γιατί προσπαθώ να κοιμηθώ και γω τις ώρες που κοιμάται γιατί είναι συνέχεια πάνω μου.. Άσε που φοβάμαι να την αφήσω μόνη μην πνιγει

προφανως κι ο παιδιατρος σου δεν εχει απολυτως καμια ιδεα απο θηλασμο. το παιδι πρεπει να θηλαζει κατ απαιτηση...ακομα κι αν αυτο ειναι ανα 10λεπτα στο στηθος η/και για πολλες ωρες σερι...ο θηλασμος δεν εχει προγραμμα και ρολογια..συνεχισε οτι κανεις. βαζε το οσο θελει και για οσο θελει...με τις μερες η τους μηνες θα διαφοροποιειται το προγραμμα του. . το αν οι γουλιες ειναι απλες η σημαδι γοπ μπορει να το κρινει ο γιατρος...αν υπαρχει γοπ υπαρχουν συγκεκριμενες τεχνικες για τη βελτιωση των συμπτωματων της..αν κ αμα εχεις υπερπαραγωγη,ισως αυτο ευθυνεται για την τοσο μεγαλη ενοχληση..η υπερπαραγωγη ειναι απο τα βασικα προβληματα του θηλασμου κ χρειαζεται να λυθει ακολουθωντας τα σωστα βηματα...ενας πιστοποιημενος συμβουλος θα μπορουσε να σε κατευθυνει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

προφανως κι ο παιδιατρος σου δεν εχει απολυτως καμια ιδεα απο θηλασμο. το παιδι πρεπει να θηλαζει κατ απαιτηση...ακομα κι αν αυτο ειναι ανα 10λεπτα στο στηθος η/και για πολλες ωρες σερι...ο θηλασμος δεν εχει προγραμμα και ρολογια..συνεχισε οτι κανεις. βαζε το οσο θελει και για οσο θελει...με τις μερες η τους μηνες θα διαφοροποιειται το προγραμμα του. . 

Ευχαριστώ πολύ!! Απ ότι κατάλαβα παιδίατροι και σύμβουλοι θηλασμού απέχουν πολύ οι απόψεις τους. Ακολουθώ το ένστικτο μου και τη βάζω στο στήθος.. Είναι πολύ δύσκολο να τη βάλω σε πρόγραμμα που ζητάει η παιδίατρος.. Δεν μπορώ να τη βλέπω να σπαραζει, να ψάχνει στήθος και γω να κάνω τα στραβά μάτια!! Πραγματικά δεν το μπορώ... Και τι θα πει 10 λεπτά σε κάθε στήθος;;; αυτή θέλει να κάθετε έως και 1 ώρα καμία φορά. Δεν τη βγάζω απ το στήθος ποτέ το αφήνει μόνη της. Επίσης σε κάθε γεύμα δίνω το ένα στήθος και στο επόμενο το άλλο. Μόνο αν δω ότι πεινάει τη βάζω και στο άλλο. 

Η υπερπαραγωγή γιατί δεν κάνει να έχουμε;;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Ευχαριστώ πολύ!! Απ ότι κατάλαβα παιδίατροι και σύμβουλοι θηλασμού απέχουν πολύ οι απόψεις τους. Ακολουθώ το ένστικτο μου και τη βάζω στο στήθος.. Είναι πολύ δύσκολο να τη βάλω σε πρόγραμμα που ζητάει η παιδίατρος.. Δεν μπορώ να τη βλέπω να σπαραζει, να ψάχνει στήθος και γω να κάνω τα στραβά μάτια!! Πραγματικά δεν το μπορώ... Και τι θα πει 10 λεπτά σε κάθε στήθος;;; αυτή θέλει να κάθετε έως και 1 ώρα καμία φορά. Δεν τη βγάζω απ το στήθος ποτέ το αφήνει μόνη της. Επίσης σε κάθε γεύμα δίνω το ένα στήθος και στο επόμενο το άλλο. Μόνο αν δω ότι πεινάει τη βάζω και στο άλλο. 

Η υπερπαραγωγή γιατί δεν κάνει να έχουμε;;; 

γιατι δημιουργει πολλα προβληματα στο πεπτικο του μωρου. το γαλα που παραγεται ειναι πιο λεπτορευστο με την υπερπαραγωγη κ με μεγαλυτερα περιεκτικοτητα σε λακτοζη η οππια επιβαρυνει το γαστρεντερικο συστημα, προκαλει αναγωγες κ επισης ευερεθιστοτητα στο ανωριμο εντερο δημιουργωντας σε πολλα παιδια με τον καιρο διαφορα συμπτωματα. πρασινα κοπρανα, αιματηρες κενωσεις, εμετους, ρουκετες, ακομα κ συμπτωματολογια αλλεργιας κ γοπ. επισης μπορει ακομα κ να επιβραδυνει την αναπτυξη του βρεφους λογω της διαφορετικης συστασης του λιμναζοντος γαλακτος. τελος προκαλει δυσκολια σρην καταποση κ τη σιτιση κ μπορει να προκαλεσει δυσφαγια σε βαθος χρονου.

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

γιατι δημιουργει πολλα προβληματα στο πεπτικο του μωρου. το γαλα που παραγεται ειναι πιο λεπτορευστο με την υπερπαραγωγη κ με μεγαλυτερα περιεκτικοτητα σε λακτοζη η οππια επιβαρυνει το γαστρεντερικο συστημα, προκαλει αναγωγες κ επισης ευερεθιστοτητα στο ανωριμο εντερο δημιουργωντας σε πολλα παιδια με τον καιρο διαφορα συμπτωματα. πρασινα κοπρανα, αιματηρες κενωσεις, εμετους, ρουκετες, ακομα κ συμπτωματολογια αλλεργιας κ γοπ. επισης μπορει ακομα κ να επιβραδυνει την αναπτυξη του βρεφους λογω της διαφορετικης συστασης του λιμναζοντος γαλακτος. τελος προκαλει δυσκολια σρην καταποση κ τη σιτιση κ μπορει να προκαλεσει δυσφαγια σε βαθος χρονου.

Πως θα καταλάβω ότι έχω υπερπαραγωγή;; τα στήθη μου δεν είναι βαριά και το ένα μόνο μπορεί να τρέξει αν έχει να φάει 3-4 ώρες κυρίως το βραδι καμία φορά. Όχι πάντα γιατί τρώει συνέχεια. Επίσης πολλές φορές τα αέρια της είναι θορυβώδη.. Τα κακά της είναι μουστάρδι-κίτρινα υδαρη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Πως θα καταλάβω ότι έχω υπερπαραγωγή;; τα στήθη μου δεν είναι βαριά και το ένα μόνο μπορεί να τρέξει αν έχει να φάει 3-4 ώρες κυρίως το βραδι καμία φορά. Όχι πάντα γιατί τρώει συνέχεια. Επίσης πολλές φορές τα αέρια της είναι θορυβώδη.. Τα κακά της είναι μουστάρδι-κίτρινα υδαρη. 

νομιζα οτι εσυ το χες γραψει παραπανω οτι μαλλον εχεις...μαλλον δεν καταλαβα...η καποια αλλη το εγραψε.. τλσπ στην υπερπαραγωγη συνηθως το καταλαβαινεις γιατι δυσκολευεται το παιδι να φαει, ειναι ανησυχο στο θηλασμο,βλεπεις το γαλα καποιες φορες οταν τρωει να κανει πηδακα, μπορει ακομα κ να πρηζονται κ να τρεχουν πολυ τα στηθη η να πονανε...κ απο κει κ επειτα σημαδια ειναι κ ολα αυτα τα οργανικα ενοχληματα που σου περιγραφω. τωρα το αν εχει γοπ, ο γιατρος μονο μπορει να στο πει..για γοπ συνηθως μιλαμε οταν οι γουλιες του προκαλουν γενικη ανησυχια..δεν παιρνει καλο βαρος..δεν κοιμαται..δειχνει να ποναει...κοκ κ απο κει κ επειτα με υπερηχο μπορει να διαπιστωθει κ να φανει κ ο βαθμος της.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

ειναι παρα πολυ καλη η ποσοτητα που περιγραφεις για ενα μωρο σε αυτη την ηλικια και με blw. θεωρω παντως βασει οσων γνωριζω, οτι το 2 ωρες ειναι υπερβολικο. νομιζω μιση ωρα ειναι υπεραρκετο χρονικο διαστημα. απο εκει κι επειτα ισως ξεφευγει λιγο απο το ωρα φαγητου..γενικα επισης να ξερεις οτι με το blw τα παιδια περνανε διαφορες φασειςς.η δικια μου πλεον ενος και μου κανει αφαγια 10μερες ξαφνικα...αρνηση...θελει μονο 2 συγκεκριμενα πραγματα...και παλι ομως δεν της το λιβανιζω να το αφηνω 3 ωρες..ς.θεωρω οτι ξεφευγουμε απο τη διασταση του γευματος..και μην ξεχνας οτι απο τωρα προσπαθουμε να βαλουμε βαση για σωστες διατροφικες συνηθειες που περιλαμβανουν και το κομματι αυτο..φιλικα παντα και εκφεροντας την προσωπικη μου γνωμη βασει οσων εχω μαθει .ενα γευμα καλο να προσφερεται 15λεπτα σε αλεσμενη μορφη και 30 σε κομματακια..κι αυτο εξυπακουεται αν τονπαιδι δεν σταματησει το ιδιο νωριτερα..η δικια μου παντως την ποσοτητα που περιγραφεις δεν την εχει φαει ακομα ποτε.οποτε μην αγχωνεσαι σε αυτο το κομματι.

Πήγα στο γυναικολόγο το απόγευμα και όταν γύρισα είδα ότι η μαμά μου τάιζε το μωρό παστίτσιο.Τα μακαρονακια δηλ σε κομμάτια με το πιρούνι.Μια χαρά το έτρωγε και το βράδυ που έφαγα τοστ έκανε σαν τρελός και του δωσα σε μπουκιτσες και έτρωγε.Επισης τρώει μπισκοτάκια βρεφικά με το χεράκι του.Λεω να αρχίσω να του δίνω κάποια κομμάτια να μασάει.Ισα που σκάσανε τα 2 κάτω δοντακια αλλά μαλακές τροφές μπορεί να μασήσει.Τι να του δώσω;Τρώμε αυγό και ψάρι.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Comet είπε:

Πήγα στο γυναικολόγο το απόγευμα και όταν γύρισα είδα ότι η μαμά μου τάιζε το μωρό παστίτσιο.Τα μακαρονακια δηλ σε κομμάτια με το πιρούνι.Μια χαρά το έτρωγε και το βράδυ που έφαγα τοστ έκανε σαν τρελός και του δωσα σε μπουκιτσες και έτρωγε.Επισης τρώει μπισκοτάκια βρεφικά με το χεράκι του.Λεω να αρχίσω να του δίνω κάποια κομμάτια να μασάει.Ισα που σκάσανε τα 2 κάτω δοντακια αλλά μαλακές τροφές μπορεί να μασήσει.Τι να του δώσω;Τρώμε αυγό και ψάρι.

τα παντα μπορεις να του δωσεις..δεν εχει να κανει με το αν εχουν δοντια...τα ουλα τους ειναι πλ σκληρα εξαλλου κ κοβουν κ μασανε με αυτα. φρουτα κομματια..λαχανικα..κρεας κοτοπουλο σε ινες..μπορει να τα πιανει μονο..να τα επεξεργαζεται κ να τρωει..αυτο αναπτυσσει τις εγκεφαλικες κ κινητικες τ δεξιοτητες..την αισθητηριακη αφη..τη λεπτη κινητικοτητα..κ ειναι ο μονος τροπος τονπαιδι να τρωει πραγματικα οσο θελει το ιδιο κ οχι παθητικα οτι του δινουμε..π σε βαθος χρονου αυτη ειναι η πιο σωστη βαση για τις σωστες διατροφικες συνηθειες ....επισης μαγειρευτα..φασολακια..αρακα...σπανακορυζι..κριθαρακι...μακαρονια..κιμα...μπιφτεκι..ολα πατημενα με πηρουνι η κομματακια κομμενα..κ παλι μπορει να τρωει μονο..κ εννοειται τοστακι...ψωμι με βουτυρα καρπων...τηγανιτες..μαφιν..ομελετα..κεικ..οτιδηποτε..πειραματισου να δεις τι του αρεσει...εξαλλου φαινεται πολυ ευκολος κ δεκτικος ο μικρος σου.. θα τα παει περιφημα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

τα παντα μπορεις να του δωσεις..δεν εχει να κανει με το αν εχουν δοντια...τα ουλα τους ειναι πλ σκληρα εξαλλου κ κοβουν κ μασανε με αυτα. φρουτα κομματια..λαχανικα..κρεας κοτοπουλο σε ινες..μπορει να τα πιανει μονο..να τα επεξεργαζεται κ να τρωει..αυτο αναπτυσσει τις εγκεφαλικες κ κινητικες τ δεξιοτητες..την αισθητηριακη αφη..τη λεπτη κινητικοτητα..κ ειναι ο μονος τροπος τονπαιδι να τρωει πραγματικα οσο θελει το ιδιο κ οχι παθητικα οτι του δινουμε..π σε βαθος χρονου αυτη ειναι η πιο σωστη βαση για τις σωστες διατροφικες συνηθειες ....επισης μαγειρευτα..φασολακια..αρακα...σπανακορυζι..κριθαρακι...μακαρονια..κιμα...μπιφτεκι..ολα πατημενα με πηρουνι η κομματακια κομμενα..κ παλι μπορει να τρωει μονο..κ εννοειται τοστακι...ψωμι με βουτυρα καρπων...τηγανιτες..μαφιν..ομελετα..κεικ..οτιδηποτε..πειραματισου να δεις τι του αρεσει...εξαλλου φαινεται πολυ ευκολος κ δεκτικος ο μικρος σου.. θα τα παει περιφημα.

Ναι,έχεις δίκιο.Ξαφνιαστηκα όταν το είδα αλλά χάρηκα.Οταν μας βλέπει να τρώμε θέλει και αυτός.Απ αύριο θα ξεκινήσω να του δίνω διαφορα.Ευχαριστω πολύ και καλό βράδυ.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet said:

Ναι,έχεις δίκιο.Ξαφνιαστηκα όταν το είδα αλλά χάρηκα.Οταν μας βλέπει να τρώμε θέλει και αυτός.Απ αύριο θα ξεκινήσω να του δίνω διαφορα.Ευχαριστω πολύ και καλό βράδυ.

Κ η δικιά μου τα δυο κάτω έχει αλλά μια χαρά μασάει εδώ. Βέβαια μερικές φορές τα κατεβάζει και αμάσητα!

Εσύ έχεις ζυγίσει ποτέ το κρέας που δίνεις; 

@Pagotoula η δικιά σου περίπου τι ποσότητα σε κρέας/ψάρι τρώει; 

Να σας ρωτήσω και κάτι ακόμη: κρέας ή ψάρι δίνετε κάθε μέρα; Ή όταν δίνετε όσπρια, για παράδειγμα, τα δίνετε σκέτα; Εγώ δίνω κάθε μέρα, και δίνω ακόμη και με τα όσπρια. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, GeoKK είπε:

Κ η δικιά μου τα δυο κάτω έχει αλλά μια χαρά μασάει εδώ. Βέβαια μερικές φορές τα κατεβάζει και αμάσητα!

Εσύ έχεις ζυγίσει ποτέ το κρέας που δίνεις; 

@Pagotoula η δικιά σου περίπου τι ποσότητα σε κρέας/ψάρι τρώει; 

Να σας ρωτήσω και κάτι ακόμη: κρέας ή ψάρι δίνετε κάθε μέρα; Ή όταν δίνετε όσπρια, για παράδειγμα, τα δίνετε σκέτα; Εγώ δίνω κάθε μέρα, και δίνω ακόμη και με τα όσπρια. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος...

σε αυτη τη φαση δεν τρωει καθολου κρεας κ ψαρι...χαχαχαχ γενικα ετρωγε ενα κομματι μαααξ  σαν το μικρο μου δαχτυλακι (σε ινες-κομματακια). αλλα η δικια μ ειναι πλ δυσκολη κ απαιτητικη σε ολα της..κ στο φαι... πχ ξεκινησε να δοκιμαζει φρουτο στον 9ο...ενω προσφερα απο τον 6ο...κ γνκ περναει φασεις αρνησης σε διαφορα..ηωκ πληρους αφαγιας. ..απλα βασει οσων εχω μαθει/παρακολουθησει δν βρισκω κανενα λογο να την πιεσω..ουτε να την ξεγελασω να φαει..ουτε να της προσφερω ενα πιατο 3 ωρες μπας κ φαει 10γ παραπανω...π γρ δν μετρησα ποτε... θελω να αρχισει απλα να καταλαβει την εννοια κ ωρα τ φαγητου κ να το δει σαν ωρα δικης της κατακτησης..γτ οι κινησεις μονη της  με τα μικρα της δαχτυλακια η μασηση κλπ ειναι κατακτησεις.. σεβομαι την επιθυμια της κ τον κορεσμο της...κ τον δυσκολο χαρακτηρα της..π θα παει θα φαει αππ ολα σταδιακα..θελει πλ θπομονη κ αυτο..ε   ννοειται οτι δεν χρειαζεται καθε μερα κρεας. θα το προσαρμοζεις με βαση κ το δικο σας διατροφολογιο. πχ μια φορα μοσχαρι. μια κοτοπουλο.μια ψαρι..μια οσπρια..μια ζυμαρικο...μια λαδερο...κοκ δν υπαρχει στανταρ..εδω πλεον υπαρχουν παιδακια π ακολουθουν χορτοφαγικη διατροφη απο γεννησιμιου τους, οπως οι γονεις τους.. οσο μπορεις απλα να προσφερεις ποικιλια κ εναλλακτικες πηγες σιδηρου κ βιταμινων...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Πως θα καταλάβω ότι έχω υπερπαραγωγή;; τα στήθη μου δεν είναι βαριά και το ένα μόνο μπορεί να τρέξει αν έχει να φάει 3-4 ώρες κυρίως το βραδι καμία φορά. Όχι πάντα γιατί τρώει συνέχεια. Επίσης πολλές φορές τα αέρια της είναι θορυβώδη.. Τα κακά της είναι μουστάρδι-κίτρινα υδαρη. 

νομιζω οτι τα πατε πολυ καλα!

δυστυχως ο.παιδιατρος σου δ ξερει απο θηλασμο,ακου το ενστικτο σου

ειναι πολυ μικρο ακομη το μωρακι σου,εννοειται θα θηλαζει συνεχεια κ για ωρες

για τις γουλιες,ειναι εν μερει αναμενομενο στα περισσοτερα νεογεννητα.

μπορεις να σταματας ενδιαμεσα για ρεψιμο,κ να την κρατας για ρεψιμο,η να την ξαπλωνεις με λιγη κλιση

@Cometθελεις να δεις για προγραμμα εσπα για παιδικο;σε δημοτικο σταθμο;ιδιωτικο;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...