Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Το υπέροχο και εξαντλητικό ταξιδι του θηλασμου


Comet

Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλησπέρα,τι κάνετε;Συνεχίζουμε τον αποκλειστικό θηλασμό,τρώμε συχνά και το βράδυ ανά 2 ώρες περίπου.Απο τα βαπτισιά πριν 2 βδομάδες δεν άντλησα καθόλου και χτες το πρωί άντλησα γιατί θα βγαίναμε για 2-3 ώρες να χω γάλα.Δεν έχω πια το νοσοκομειακό της mendela αλλά το mini elektric.Κι έβγαλα μόνο 40 μλ.(στα βαπτισιά έβγαλα 120μλ).Τίποτα δηλ.Ευτυχως κοιμήθηκε εξω και δεν χρειάστηκε να φάει αλλά ήμουν με το άγχος αν θελήσει τι θα κάνω;Τι να του κάνουν 40 μλ;Σε ένα μήνα ξεκινάμε στερεές,μέχρι τότε αν χρειαστεί να λειψω τι θα κάνω;Πάντως έχω γάλα,το μωρό τρώει καλά,κατουράει πολύ και τα κακά του έχουν πολλά σπορακια.

Κοριτσάκι μου καλησπέρα.Εσεις πως είστε;Το μωράκι;

Καλησπέρα και καλό ξημέρωμα να μας ευχηθώ! Σας γράφω εν ώρα γεύματος  :) Μέχρι στιγμής τα πάμε περίφημα, δύο μήνες αποκλειστικό θηλασμό!

Πριν λίγες ημέρες τράβηξα για πρώτη φορά με θήλαστρο για να ξεκινήσουμε δειλά- δειλά να δοκιμάζουμε μπιμπερό αφού σε ενάμιση μήνα κανονικά πάω πίσω δουλειά. (Όταν εβγαζα το γαλα η αλήθεια ένιωσα ένα κομπο στο στομάχι οτι θα κόψουμε το δεσμό μας). Εχω να πω οτι η πρώτη προσπάθεια στέφθηκε με... απόλυτη αποτυχία! Εννοείται ο μικρός δεν ενθουσιάστηκε με το μπιμπερό, καν πιπίλα δεν τα καταφέρνει να πάρει.

Σήμερα είχαμε πάει στον παιδίατρο και όταν  του το είπα μου συνέστησε να μη χρησιμοποιώ το θήλαστρο μήπως και μου μειώσει την παραγωγή. Μάλιστα μου είπε προτιμότερο να θηλάσω μέχρι κανονικά μέχρι να πάω δουλειά και μετά παρά να τραβάω με θήλαστρο, μα του δώσω φόρμουλα. Η αλήθεια λίγο με ξένισε αυτό. Του εξήγησα ότι κυρίως το κάνω για να μάθει το μπιμπερό αλλά και να μπορώ να φύγω,  αν χρειαστεί, από κοντά του χωρίς να έχω το άγχος. Τότε είπε να του δινω λόγο τσάι και ότι όταν έρθει η ώρα να πάω δουλειά θα αναγκαστεί να το μάθει λέγοντάς μου πόσο να μείνει νηστικός μια φορά,  δύο μέρες μετά θα φάει.

Αυτά...  :)

Υ.Γ. Να σου ζήσει το μπεμπάκι σου και να χαίρεται το ονοματάκι του. Πόσο το βαφτίσατε;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 377
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Comet

    Comet 115 δημοσιεύσεις

  • GeoKK

    GeoKK 46 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 45 δημοσιεύσεις

  • Pagotoula

    Pagotoula 36 δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, GeoA είπε:

Καλησπέρα και καλό ξημέρωμα να μας ευχηθώ! Σας γράφω εν ώρα γεύματος  :) Μέχρι στιγμής τα πάμε περίφημα, δύο μήνες αποκλειστικό θηλασμό!

Πριν λίγες ημέρες τράβηξα για πρώτη φορά με θήλαστρο για να ξεκινήσουμε δειλά- δειλά να δοκιμάζουμε μπιμπερό αφού σε ενάμιση μήνα κανονικά πάω πίσω δουλειά. (Όταν εβγαζα το γαλα η αλήθεια ένιωσα ένα κομπο στο στομάχι οτι θα κόψουμε το δεσμό μας). Εχω να πω οτι η πρώτη προσπάθεια στέφθηκε με... απόλυτη αποτυχία! Εννοείται ο μικρός δεν ενθουσιάστηκε με το μπιμπερό, καν πιπίλα δεν τα καταφέρνει να πάρει.

Σήμερα είχαμε πάει στον παιδίατρο και όταν  του το είπα μου συνέστησε να μη χρησιμοποιώ το θήλαστρο μήπως και μου μειώσει την παραγωγή. Μάλιστα μου είπε προτιμότερο να θηλάσω μέχρι κανονικά μέχρι να πάω δουλειά και μετά παρά να τραβάω με θήλαστρο, μα του δώσω φόρμουλα. Η αλήθεια λίγο με ξένισε αυτό. Του εξήγησα ότι κυρίως το κάνω για να μάθει το μπιμπερό αλλά και να μπορώ να φύγω,  αν χρειαστεί, από κοντά του χωρίς να έχω το άγχος. Τότε είπε να του δινω λόγο τσάι και ότι όταν έρθει η ώρα να πάω δουλειά θα αναγκαστεί να το μάθει λέγοντάς μου πόσο να μείνει νηστικός μια φορά,  δύο μέρες μετά θα φάει.

Αυτά...  :)

Υ.Γ. Να σου ζήσει το μπεμπάκι σου και να χαίρεται το ονοματάκι του. Πόσο το βαφτίσατε;;;

Καλημέρα.Ηταν 4 μηνών και 1 εβδομάδα.Μικρουλης και έκλαψε αρκετά γιατί νυστάζε.

Για το τσάι δεν συμφωνώ.Επισης τι θηλαστρο έχεις;Αν είναι νοσοκομειακό όχι μόνο δεν θα σου μειώσει το γάλα αλλά θα στο αυξήσει.Απλα θέλει συστηματικές αντλήσεις.Θα ναι πολύ μικρούλης ακόμη όταν πας στη δουλειά..Οπότε πρακτικά σου προτείνει να κάνεις μεικτή διατροφή.Εκανα στον πρώτο από 4 μηνών και στους 7 που μπήκαν οι στερεές αποθηλασα.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Cometναι δ εννοω να κανεις συστηματικές αντλησεις γτ δ χρειαζεται στην περίπτωση σου. Απλα ήθελα να πω ότι έτσι λειτουργεί το θηλαστρο. Επειδή βγάζει το αποθηκευμένο γαλα, κ δ κατεβάζει

3 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Καλησπέρα και καλό ξημέρωμα να μας ευχηθώ! Σας γράφω εν ώρα γεύματος  :) Μέχρι στιγμής τα πάμε περίφημα, δύο μήνες αποκλειστικό θηλασμό!

Πριν λίγες ημέρες τράβηξα για πρώτη φορά με θήλαστρο για να ξεκινήσουμε δειλά- δειλά να δοκιμάζουμε μπιμπερό αφού σε ενάμιση μήνα κανονικά πάω πίσω δουλειά. (Όταν εβγαζα το γαλα η αλήθεια ένιωσα ένα κομπο στο στομάχι οτι θα κόψουμε το δεσμό μας). Εχω να πω οτι η πρώτη προσπάθεια στέφθηκε με... απόλυτη αποτυχία! Εννοείται ο μικρός δεν ενθουσιάστηκε με το μπιμπερό, καν πιπίλα δεν τα καταφέρνει να πάρει.

Σήμερα είχαμε πάει στον παιδίατρο και όταν  του το είπα μου συνέστησε να μη χρησιμοποιώ το θήλαστρο μήπως και μου μειώσει την παραγωγή. Μάλιστα μου είπε προτιμότερο να θηλάσω μέχρι κανονικά μέχρι να πάω δουλειά και μετά παρά να τραβάω με θήλαστρο, μα του δώσω φόρμουλα. Η αλήθεια λίγο με ξένισε αυτό. Του εξήγησα ότι κυρίως το κάνω για να μάθει το μπιμπερό αλλά και να μπορώ να φύγω,  αν χρειαστεί, από κοντά του χωρίς να έχω το άγχος. Τότε είπε να του δινω λόγο τσάι και ότι όταν έρθει η ώρα να πάω δουλειά θα αναγκαστεί να το μάθει λέγοντάς μου πόσο να μείνει νηστικός μια φορά,  δύο μέρες μετά θα φάει.

Αυτά...  :)

Υ.Γ. Να σου ζήσει το μπεμπάκι σου και να χαίρεται το ονοματάκι του. Πόσο το βαφτίσατε;;;

Δ παίρνεις γνώμη κ απο κανέναν άλλο παιδιατρο; η συμβουλο

Επισης στο parents. org έχει αρκετά θέματα να διαβασεις

Το μωρο σου θα ειναι μικρό, κ θα χρειαστεί να αφήνεις πολύ γαλα, νομιζω χρειάζεται να κάνεις τράπεζα γαλακτος

Πρώτα από όλα δ υπαρχει κανένας λόγος να δώσεις τσαι

Αν κ θηλαζεις κ χρησιμοποιείς θηλαστρο, το γαλα δ κόβεται. Αν μόνο κάνεις αντλησεις, εξαρτάται συχνότητα, διάρκεια, κ θηλαστρο

Να μην ανησυχείς, ο δεσμός σας δ θα κοπεί. 

Κ πράγματι το μωρο όταν θα λείπεις θα πιάσει πιο εύκολα το μπιμπερο. Αν θες δοκιμάστε να λείπεις από το σπίτι κ να προσπαθήσει κάποιος άλλος, πχ γιαγια/μπαμπας. Αλλα να χει λίγη ώρα να θηλασει

Θα δουλεύεις κλασικα ένα 8ωρο πρωί; θα μπορείς να βγαζεις στη δουλειά; θα συνεχίσεις μετά θηλασμο όταν θα επιστρέφεις σπίτι; 

Απο ποια άποψη δλδ θα είναι καλύτερα να δώσεις φόρμουλα;:confused:για να μην ταλαιπωρείσαι πχ με αντλησεις; αυτό ειναι δική σου επιλογή 

Πάντως εξαρτάται από το τι θέλεις. Αν θες να συνεχίσεις θηλασμο μπορείτε να δείτε τάισμα με εναλλακτικό τρόπο. Αλλα κ γενικα να δοκιμάσετε διαφορα μπουκαλια/θηλες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

@Cometναι δ εννοω να κανεις συστηματικές αντλησεις γτ δ χρειαζεται στην περίπτωση σου. Απλα ήθελα να πω ότι έτσι λειτουργεί το θηλαστρο. Επειδή βγάζει το αποθηκευμένο γαλα, κ δ κατεβάζει

Δ παίρνεις γνώμη κ απο κανέναν άλλο παιδιατρο; η συμβουλο

Επισης στο parents. org έχει αρκετά θέματα να διαβασεις

Το μωρο σου θα ειναι μικρό, κ θα χρειαστεί να αφήνεις πολύ γαλα, νομιζω χρειάζεται να κάνεις τράπεζα γαλακτος

Πρώτα από όλα δ υπαρχει κανένας λόγος να δώσεις τσαι

Αν κ θηλαζεις κ χρησιμοποιείς θηλαστρο, το γαλα δ κόβεται. Αν μόνο κάνεις αντλησεις, εξαρτάται συχνότητα, διάρκεια, κ θηλαστρο

Να μην ανησυχείς, ο δεσμός σας δ θα κοπεί. 

Κ πράγματι το μωρο όταν θα λείπεις θα πιάσει πιο εύκολα το μπιμπερο. Αν θες δοκιμάστε να λείπεις από το σπίτι κ να προσπαθήσει κάποιος άλλος, πχ γιαγια/μπαμπας. Αλλα να χει λίγη ώρα να θηλασει

Θα δουλεύεις κλασικα ένα 8ωρο πρωί; θα μπορείς να βγαζεις στη δουλειά; θα συνεχίσεις μετά θηλασμο όταν θα επιστρέφεις σπίτι; 

Απο ποια άποψη δλδ θα είναι καλύτερα να δώσεις φόρμουλα;:confused:για να μην ταλαιπωρείσαι πχ με αντλησεις; αυτό ειναι δική σου επιλογή 

Πάντως εξαρτάται από το τι θέλεις. Αν θες να συνεχίσεις θηλασμο μπορείτε να δείτε τάισμα με εναλλακτικό τρόπο. Αλλα κ γενικα να δοκιμάσετε διαφορα μπουκαλια/θηλες

Ναι,το κατάλαβα και έχεις δίκιο.Το καλό είναι ότι στη δουλειά θα γυρίσω αφού χρονίσει και λίγες φορές θα χρειαστεί να τον αφήσω,σε κάνα μήνα θα μπουν και οι στερεές οπότε μετά δεν θα χω θέμα.Θα θελα πολύ να θηλάσω ως τότε.Το κακό είναι ότι στη δουλειά θα κάνω 5-6 νύχτες τη βδομάδα οπότε ύπνος δεν προβλέπεται για πολυυυυυυ .....καιρό.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλημέρα.Ηταν 4 μηνών και 1 εβδομάδα.Μικρουλης και έκλαψε αρκετά γιατί νυστάζε.

Για το τσάι δεν συμφωνώ.Επισης τι θηλαστρο έχεις;Αν είναι νοσοκομειακό όχι μόνο δεν θα σου μειώσει το γάλα αλλά θα στο αυξήσει.Απλα θέλει συστηματικές αντλήσεις.Θα ναι πολύ μικρούλης ακόμη όταν πας στη δουλειά..Οπότε πρακτικά σου προτείνει να κάνεις μεικτή διατροφή.Εκανα στον πρώτο από 4 μηνών και στους 7 που μπήκαν οι στερεές αποθηλασα.

Να σας ζήσει και πάλι. Και εμείς τόσο υπολογίζουμε να τον βαφτίσουμε αλλά με αυτή την κατάσταση ειδομεν. 

Όταν λες νοσοκομειακό εννοείς το ηλεκτρικό; Ηλεκτρικό έχω. Είχα σκοπό να το κάνω παράλληλα με θηλασμό για να δεχθεί το μπιμπερό γιατί όπως το βλέπω θα έχουμε θέμα.

Γιατί δε συμφωνείς με το τσάι;;;

8 ώρες πρίν, vikib είπε:

@Cometναι δ εννοω να κανεις συστηματικές αντλησεις γτ δ χρειαζεται στην περίπτωση σου. Απλα ήθελα να πω ότι έτσι λειτουργεί το θηλαστρο. Επειδή βγάζει το αποθηκευμένο γαλα, κ δ κατεβάζει

Δ παίρνεις γνώμη κ απο κανέναν άλλο παιδιατρο; η συμβουλο

Επισης στο parents. org έχει αρκετά θέματα να διαβασεις

Το μωρο σου θα ειναι μικρό, κ θα χρειαστεί να αφήνεις πολύ γαλα, νομιζω χρειάζεται να κάνεις τράπεζα γαλακτος

Πρώτα από όλα δ υπαρχει κανένας λόγος να δώσεις τσαι

Αν κ θηλαζεις κ χρησιμοποιείς θηλαστρο, το γαλα δ κόβεται. Αν μόνο κάνεις αντλησεις, εξαρτάται συχνότητα, διάρκεια, κ θηλαστρο

Να μην ανησυχείς, ο δεσμός σας δ θα κοπεί. 

Κ πράγματι το μωρο όταν θα λείπεις θα πιάσει πιο εύκολα το μπιμπερο. Αν θες δοκιμάστε να λείπεις από το σπίτι κ να προσπαθήσει κάποιος άλλος, πχ γιαγια/μπαμπας. Αλλα να χει λίγη ώρα να θηλασει

Θα δουλεύεις κλασικα ένα 8ωρο πρωί; θα μπορείς να βγαζεις στη δουλειά; θα συνεχίσεις μετά θηλασμο όταν θα επιστρέφεις σπίτι; 

Απο ποια άποψη δλδ θα είναι καλύτερα να δώσεις φόρμουλα;:confused:για να μην ταλαιπωρείσαι πχ με αντλησεις; αυτό ειναι δική σου επιλογή 

Πάντως εξαρτάται από το τι θέλεις. Αν θες να συνεχίσεις θηλασμο μπορείτε να δείτε τάισμα με εναλλακτικό τρόπο. Αλλα κ γενικα να δοκιμάσετε διαφορα μπουκαλια/θηλες

Ναι κανονικό 8ωρο ή αν δεν κάνω λάθος αν θηλάζω έχω το δικαίωμα για 7ωρο (σιγά τα ωα).

Σκοπός μου είναι αν τα καταφέρω να θηλάζουμε μέχρι 6 μηνών. Να μην πάρει, αν δεν είναι αναγκαίο,  καθόλου φόρμουλα.  

Γιατί λες ότι καλύτερα να αποφύγω το τσάι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το νοσοκομειακο εκτος  απο ηλεκτρικό, είναι διπλό, κ πιο αποτελεσματικο

Κ το νοικιαζεις

Δ ειναι σιγουρο ότι δ θα δεχτεί το μπιμπερο όταν λειψεις

Οταν λεω εναλλακτικό τρόπο σίτισης, αν κ σίγουρα δ ειναι ευκολο, μπορεί να δίνουν το γαλα με σύριγγα όσο λείπεις. Για αποφυγή συγχησης θηλων

Εφοσον θες να θηλαζεις όταν γυρνάς σπίτι κ για κάποιο διάστημα μετα

Μπορείς να δοκιμάσεις πχ το μπουκάλι της medela το calma που υποτίθεται το μωρο πινει όπως κάνει θηλαστικες κινήσεις στο στηθος

Όχι Τσαι γτ κάποια βρεφικα σκευάσματα είχαν ζάχαρη. Κενές θερμίδες. Κ δ προσφέρει κτ στο μωρό. Έτσι κ αλλιώς δ ειναι οτι δ του αρεσει το περιεχόμενο, αλλα θελει την γνωστή συσκευασία με την μυρωδιά της μαμας κ να ακούει την καρδιά της. Συν ότι μέχρι τον χρονο από όσο ξέρω απαγορευονται τα βότανα για αποφυγή αλλεργιων

Θα μπορείς να κάνεις άντληση στη δουλειά; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου σήμερα νομίζω μονο θηλάζω...Κάθε μία ώρα.Ο μικρός κοιμάται μισάωρα και κάθε λίγο θηλάζει.Κατι παίζει με τα δόντια.Δεν με αφήνει να δω αλλά νομίζω σκάει το κάτω δοντακι,κάτι γραντζουναει εκεί..Και τα σάλια non stop,ούτε βρύση να ταν.Ξεμεινα από σαλιαρες.Εκει που κάθεται  βάζει τα κλαματα...Τον λυπάμαι τον καημενο.Ετσι και χτες και τον πήρα να κοιμηθεί μαζί μου αγκαλίτσα το βραδυ.Κοιμαται πιο πολύ ετσι.Θελει τη μανούλα του.Συμφωνω με τη vikib σε όλα..

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vikib είπε:

Το νοσοκομειακο εκτος  απο ηλεκτρικό, είναι διπλό, κ πιο αποτελεσματικο

Κ το νοικιαζεις

Δ ειναι σιγουρο ότι δ θα δεχτεί το μπιμπερο όταν λειψεις

Οταν λεω εναλλακτικό τρόπο σίτισης, αν κ σίγουρα δ ειναι ευκολο, μπορεί να δίνουν το γαλα με σύριγγα όσο λείπεις. Για αποφυγή συγχησης θηλων

Εφοσον θες να θηλαζεις όταν γυρνάς σπίτι κ για κάποιο διάστημα μετα

Μπορείς να δοκιμάσεις πχ το μπουκάλι της medela το calma που υποτίθεται το μωρο πινει όπως κάνει θηλαστικες κινήσεις στο στηθος

Όχι Τσαι γτ κάποια βρεφικα σκευάσματα είχαν ζάχαρη. Κενές θερμίδες. Κ δ προσφέρει κτ στο μωρό. Έτσι κ αλλιώς δ ειναι οτι δ του αρεσει το περιεχόμενο, αλλα θελει την γνωστή συσκευασία με την μυρωδιά της μαμας κ να ακούει την καρδιά της. Συν ότι μέχρι τον χρονο από όσο ξέρω απαγορευονται τα βότανα για αποφυγή αλλεργιων

Θα μπορείς να κάνεις άντληση στη δουλειά; 

Α όχι τοτε δεν ειναι νοσοκομειακό. Ειναι μονό, ηλεκτρικό της medela.

Ναι έχω μιλήσει με την ανώτερη μου στη δουλειά και μου είπε θα μου δίνει τον χρόνο να κάνω άντληση.

Θα δοκιμάσω και το μπουκάλι της medela και ο Θεός βοηθός. Σ ευχαριστώ!

Τσάι η αλήθεια μου είχε πει να δώσω βότανα. 

3 ώρες πρίν, Comet είπε:

Κοριτσάκια μου σήμερα νομίζω μονο θηλάζω...Κάθε μία ώρα.Ο μικρός κοιμάται μισάωρα και κάθε λίγο θηλάζει.Κατι παίζει με τα δόντια.Δεν με αφήνει να δω αλλά νομίζω σκάει το κάτω δοντακι,κάτι γραντζουναει εκεί..Και τα σάλια non stop,ούτε βρύση να ταν.Ξεμεινα από σαλιαρες.Εκει που κάθεται  βάζει τα κλαματα...Τον λυπάμαι τον καημενο.Ετσι και χτες και τον πήρα να κοιμηθεί μαζί μου αγκαλίτσα το βραδυ.Κοιμαται πιο πολύ ετσι.Θελει τη μανούλα του.Συμφωνω με τη vikib σε όλα..

Θα βγάλετε μάλλον το πρώτο σας δοντάκι. Ηλικιακά συνάδει αφού κοντεύεται στον 5ο. Υπομονή!

Και εμένα κάθε μία ώρα ξυπνάει για φαγητό. Από χθες δεν κάνουμε τίποτα άλλο. Κι άντε τη μέρα με έχει συνηθίσει αλλά τα βράδια πρώτη φορά το κάνει και μου έχει κακοφανεί.  Ως συνήθως θα κοιμόταν μέχρι και 5ωρο και το πιο γρήγορο μας 2ωρο. Απόψε όμως πριν συμπληρωθεί η ώρα τσουπ πετάγεται πάνω και κλαίει. Το θέμα είναι ότι έχω πονέσει όλο μου το κορμί επειδή τον κρατάω σχεδόν συνέχεια . 

Σκέφτομαι μήπως μειώθηκε το γαλα και δεν χορταίνει 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Α όχι τοτε δεν ειναι νοσοκομειακό. Ειναι μονό, ηλεκτρικό της medela.

Ναι έχω μιλήσει με την ανώτερη μου στη δουλειά και μου είπε θα μου δίνει τον χρόνο να κάνω άντληση.

Θα δοκιμάσω και το μπουκάλι της medela και ο Θεός βοηθός. Σ ευχαριστώ!

Τσάι η αλήθεια μου είχε πει να δώσω βότανα. 

Θα βγάλετε μάλλον το πρώτο σας δοντάκι. Ηλικιακά συνάδει αφού κοντεύεται στον 5ο. Υπομονή!

Και εμένα κάθε μία ώρα ξυπνάει για φαγητό. Από χθες δεν κάνουμε τίποτα άλλο. Κι άντε τη μέρα με έχει συνηθίσει αλλά τα βράδια πρώτη φορά το κάνει και μου έχει κακοφανεί.  Ως συνήθως θα κοιμόταν μέχρι και 5ωρο και το πιο γρήγορο μας 2ωρο. Απόψε όμως πριν συμπληρωθεί η ώρα τσουπ πετάγεται πάνω και κλαίει. Το θέμα είναι ότι έχω πονέσει όλο μου το κορμί επειδή τον κρατάω σχεδόν συνέχεια . 

Σκέφτομαι μήπως μειώθηκε το γαλα και δεν χορταίνει 

Καλημέρα.Ποσο ακριβώς είστε;Γιατί είναι ένα άλμα ανάπτυξης στις 5 βδομάδες κι ένα μεγάλο στους 3,5 μήνες περίπου(τότε άνοιξα αυτό το θέμα γιατί κι εγώ τα χα δει όλα και νόμιζα δεν χορταινει).Το ξεπεράσαμε όμως και συνεχίζουμε.Βοηθησαν πολύ τα κορίτσια εδώ που μου δώσανε θάρρος.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαστε στην 9η εβδομάδα.  Βασικά κλείσαμε 2 μηνών το περασμένο Σάββατο.

Και εκτός απ το φαγητό εδώ και δύο μέρες, κυρίως μέσα στη μέρα, θέλει να κοιμάται επάνω μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, GeoA είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; Έχω μια απορία αυτές τις μέρες που δεν κατεβαίνει από το στήθος, υπάρχει ενδεχόμενο να μην προλαβαίνει να "κατέβει" γάλα;

ναι,μην ανησυχεις,απλα μπορεις να κανεις παραλληλα μαλαξεις να κατεβαινει πιο γρηγορα

εσυ βλεπεις το μωρο να καταπινει;η νιωθεις να πιπιλαει μονο;βλεπεις γαλα;

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, vikib είπε:

ναι,μην ανησυχεις,απλα μπορεις να κανεις παραλληλα μαλαξεις να κατεβαινει πιο γρηγορα

εσυ βλεπεις το μωρο να καταπινει;η νιωθεις να πιπιλαει μονο;βλεπεις γαλα;

Είναι φορές που τον νιώθω απλά να πιπιλάει ωστόσο δεν κλαίει και υποθέτω ότι αυτό χρειάζεται.

Σήμερα η αλήθεια προσπάθησα να βγάλω με θήλαστρο και μου πήρε χρόνο για να καταφέρω να βγάλω 30 ml. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, GeoA είπε:

Είναι φορές που τον νιώθω απλά να πιπιλάει ωστόσο δεν κλαίει και υποθέτω ότι αυτό χρειάζεται.

Σήμερα η αλήθεια προσπάθησα να βγάλω με θήλαστρο και μου πήρε χρόνο για να καταφέρω να βγάλω 30 ml. 

Πόσων ημερών είστε? Κ πόση ώρα βάζεις θηλαστρο?

Εγώ σκέψου στα 20' (τόσο μου είπε η μαία της Μεντελα που νοίκιασα το θηλαστρο όχι παραπανω..)που κάνω θηλαστρο είμαι 27 ημερών από τη γέννα κ βγάζω μέχρι 90μλ..εχθές μόνο καλή ώρα έβγαλα 120 πρώτη φορά αλλά η ποσότητα στο θηλαστρο είναι ενδεικτική διότι βγάζει μαξ το 70% του γάλατος ενώ το μωρό με το θηλασμό το 100%.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, GeoA είπε:

Είναι φορές που τον νιώθω απλά να πιπιλάει ωστόσο δεν κλαίει και υποθέτω ότι αυτό χρειάζεται.

Σήμερα η αλήθεια προσπάθησα να βγάλω με θήλαστρο και μου πήρε χρόνο για να καταφέρω να βγάλω 30 ml. 

ναι,πολυ σωστα,ακομη κ το πιπιλισμα ειναι σημαντικο σε τοσο μικρο μωρο

το θηλαστρο δ ειναι αντιπροσωπευτικο της παραγωγης σου,κ θελει συστηματικα,οποτε μην το παιρνεις υποψιν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...