Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Το υπέροχο και εξαντλητικό ταξιδι του θηλασμου


Comet

Recommended Posts

Just now, Renez είπε:

Πόσων ημερών είστε? Κ πόση ώρα βάζεις θηλαστρο?

Εγώ σκέψου στα 20' (τόσο μου είπε η μαία της Μεντελα που νοίκιασα το θηλαστρο όχι παραπανω..)που κάνω θηλαστρο είμαι 27 ημερών από τη γέννα κ βγάζω μέχρι 90μλ..εχθές μόνο καλή ώρα έβγαλα 120 πρώτη φορά αλλά η ποσότητα στο θηλαστρο είναι ενδεικτική διότι βγάζει μαξ το 70% του γάλατος ενώ το μωρό με το θηλασμό το 100%.

 

66 ημερών. 15 με 20 λεπτά... Εντάξει υποθετω να επηρεάζει και το γεγονός  ότι αυτές τις μέρες έχει "κολλήσει " στο στήθος.

Η αλήθεια τα 30ml αυτή τη στιγμή είναι ικανοποιητικά καθώς κυρίως κάνουμε προσπάθειες για να μάθει το μπιμπερό και δε θέλω να βγάζω πολύ γιατί δεν το πίνει και το πετάω. Σκέφτομαι όμως και για το μετά...

Just now, vikib είπε:

ναι,πολυ σωστα,ακομη κ το πιπιλισμα ειναι σημαντικο σε τοσο μικρο μωρο

το θηλαστρο δ ειναι αντιπροσωπευτικο της παραγωγης σου,κ θελει συστηματικα,οποτε μην το παιρνεις υποψιν

Οκ, ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 377
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Comet

    Comet 115 δημοσιεύσεις

  • GeoKK

    GeoKK 46 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 45 δημοσιεύσεις

  • Pagotoula

    Pagotoula 36 δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες!Πως είστε;Επανέρχομαι να ενημερώσω ότι είμαστε καλά,συνεχίζουμε αποκλειστικό θηλασμό ,πήραμε 450 γρμ. τον τελευταίο μήνα και πάμε καλά.Εχω μια ερώτηση για όσες θηλάζουν.Στο τέλος του μήνα κλείνουμε τους 6 μήνες και ξεκινάμε φρουτάκια.Η παιδίατρος μου είπε να αντικαταστήσω ενα γευμα θηλασμού με φρούτα ,εγώ νόμιζα θα θηλάζω καμιά ώρα πριν και μετά από μία ώρα φρούτα κι όσο φάει.Μου είπε ότι έτσι δεν θα τρώει τις στερεές γιατί δεν θα πεινάει κι όταν βάλουμε κρεατοχορτοσουπα δεν θα την τρώει και μπορεί να ζει θέμα με το σίδηρο.Δεν ξέρω μπερδεύτηκα.Εσεις τι κάνετε;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλημέρα σε όλες!Πως είστε;Επανέρχομαι να ενημερώσω ότι είμαστε καλά,συνεχίζουμε αποκλειστικό θηλασμό ,πήραμε 450 γρμ. τον τελευταίο μήνα και πάμε καλά.Εχω μια ερώτηση για όσες θηλάζουν.Στο τέλος του μήνα κλείνουμε τους 6 μήνες και ξεκινάμε φρουτάκια.Η παιδίατρος μου είπε να αντικαταστήσω ενα γευμα θηλασμού με φρούτα ,εγώ νόμιζα θα θηλάζω καμιά ώρα πριν και μετά από μία ώρα φρούτα κι όσο φάει.Μου είπε ότι έτσι δεν θα τρώει τις στερεές γιατί δεν θα πεινάει κι όταν βάλουμε κρεατοχορτοσουπα δεν θα την τρώει και μπορεί να ζει θέμα με το σίδηρο.Δεν ξέρω μπερδεύτηκα.Εσεις τι κάνετε;

καλημερα.χαιρομαι που τα πατε καλα.το ιδανικο ειναι αυτο που σου ειπε η γιατρος,δλδ να φτασετε ενα γευμα στερεων να αντικαθιστα εναν θηλασμο

αλλα,αν δ γινει ετσι ,τι σου προτεινει;δλδ σκεψου οτι συνηθως τα θηλαζοντα δ εχουν προγραμμα οπως με το μπουκαλι.επισης στην αρχη αν δ τρωει ποσοτητα θα συμπληρωνες ετσι κ αλλιως με γαλα.κ ακομη κ αν δ θηλασεις,αν δ φαει,τι θα γινει;θα το αφησεις νηστικο;

εγω νομιζω μια χαρα το σκεφτεσαι.η γιατρος σας πιθανον δ ξερει κ πολλα απο θηλασμο,ετσι κ αλλιως ομως η διατροφη ειναι ευθυνη των γονιων

εχετε στο περιπου ενα προγραμμα θηλασμου κ υπνου;

κ πως μπορει να ξερει απο τωρα αν θα τρωει κρεατοχορτοσουπα η οχι;κ οτι θα εχει κ ελλειψη

η κορη μου 6-8μ ετρωγε πολυ λιγο,μιλαμε για 50γρ γευμα στην καλυτερη περιπτωση.μετα για 2μ τπτ.μετα παλι πολυ λιγο κ αρχισε μετα τον χρονο καλυτερα.ποτε δ ειχε θεμα με τον σιδηρο.ο μικρος για εναν μηνα ετρωγε καλουτσικα,μισο μπωλακι,μετα οι ποσοτητες ηταν μικροσκοπικες,ως 1,5χρ.ετρωγε κομματια κ ετρωγε σε σχεση με την μεγαλη,κ τα αλλα ειδη τροφης αρκετο κρεας,ακομη κ συκωτι.αλλα ειχε εντονη ελλειψη στον χρονο,πηρε 3μ συμπληρωμα κ απο τοτε ειναι μια χαρα

αν λοιπον δ τρωει κ φοβαστε για ελλειψη,θα κανετε εξετασεις κ αν πραγματι διπιστωθει θα δειτε πως θα το αντιμετωπισετε τοτε

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

καλημερα.χαιρομαι που τα πατε καλα.το ιδανικο ειναι αυτο που σου ειπε η γιατρος,δλδ να φτασετε ενα γευμα στερεων να αντικαθιστα εναν θηλασμο

αλλα,αν δ γινει ετσι ,τι σου προτεινει;δλδ σκεψου οτι συνηθως τα θηλαζοντα δ εχουν προγραμμα οπως με το μπουκαλι.επισης στην αρχη αν δ τρωει ποσοτητα θα συμπληρωνες ετσι κ αλλιως με γαλα.κ ακομη κ αν δ θηλασεις,αν δ φαει,τι θα γινει;θα το αφησεις νηστικο;

εγω νομιζω μια χαρα το σκεφτεσαι.η γιατρος σας πιθανον δ ξερει κ πολλα απο θηλασμο,ετσι κ αλλιως ομως η διατροφη ειναι ευθυνη των γονιων

εχετε στο περιπου ενα προγραμμα θηλασμου κ υπνου;

κ πως μπορει να ξερει απο τωρα αν θα τρωει κρεατοχορτοσουπα η οχι;κ οτι θα εχει κ ελλειψη

η κορη μου 6-8μ ετρωγε πολυ λιγο,μιλαμε για 50γρ γευμα στην καλυτερη περιπτωση.μετα για 2μ τπτ.μετα παλι πολυ λιγο κ αρχισε μετα τον χρονο καλυτερα.ποτε δ ειχε θεμα με τον σιδηρο.ο μικρος για εναν μηνα ετρωγε καλουτσικα,μισο μπωλακι,μετα οι ποσοτητες ηταν μικροσκοπικες,ως 1,5χρ.ετρωγε κομματια κ ετρωγε σε σχεση με την μεγαλη,κ τα αλλα ειδη τροφης αρκετο κρεας,ακομη κ συκωτι.αλλα ειχε εντονη ελλειψη στον χρονο,πηρε 3μ συμπληρωμα κ απο τοτε ειναι μια χαρα

αν λοιπον δ τρωει κ φοβαστε για ελλειψη,θα κανετε εξετασεις κ αν πραγματι διπιστωθει θα δειτε πως θα το αντιμετωπισετε τοτε

 

Ναι έτσι το σκέφτομαι κι εγώ.Τις περισσότερες μέρες πια τρώει περίπου στο 3ωρο.Οποτε θα το ξεκινήσω έτσι.Θα τον θηλάζω μία ώρα πριν περίπου και μετά τα φρούτα και όταν μπει η κρεατοχορτοσουπα θα έχει 2 γεύματα και δεν θα βάλω άλλο.Δεν χρειάζεται κρέμες και τα λοιπά.Ο πρώτος έτρωγε βρώμη με γάλα το απόγευμα αλλά τώρα δεν μπορώ να βγάλω δικό μου γάλα για την κρέμα και ξένο δεν του δίνω όσο θηλάζω οπότε θα χει 2 γεύματα και θηλασμό .Μακάρι να τρώει τις στερεές έστω λίγο,θα δούμε....Ευχαριστώ που μου απαντας

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!εφόσον τρώει πλέον περίπου στο 3ωρο,εγώ θα πρότεινα να υπολογίσεις περίπου την ώρα που θα ζητησει γάλα κ να της δώσεις τα φρούτα.οσο φάει κ μετά της δίνεις γάλα για να συμπληρωθεί το γεύμα.καθε μέρα να το πηγαίνεις έτσι ώσπου μια μέρα θα έχεις αντικαταστησει όλο το γεύμα με τα φρούτα κ δεν θα χρειάζεται να συμπληρώσεις με γάλα.ετσι να κάνεις κ την εισαγωγή στο μεσημεριανό όταν έρθει η ώρα.εγω έτσι το είχα κάνει και αν θυμάμαι καλά η δικιά μου δεν έτρωγε περίπου στο τρίωρο αλλά πάνω κάτω στην 1,5ωρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Ασία είπε:

Καλημέρα!εφόσον τρώει πλέον περίπου στο 3ωρο,εγώ θα πρότεινα να υπολογίσεις περίπου την ώρα που θα ζητησει γάλα κ να της δώσεις τα φρούτα.οσο φάει κ μετά της δίνεις γάλα για να συμπληρωθεί το γεύμα.καθε μέρα να το πηγαίνεις έτσι ώσπου μια μέρα θα έχεις αντικαταστησει όλο το γεύμα με τα φρούτα κ δεν θα χρειάζεται να συμπληρώσεις με γάλα.ετσι να κάνεις κ την εισαγωγή στο μεσημεριανό όταν έρθει η ώρα.εγω έτσι το είχα κάνει και αν θυμάμαι καλά η δικιά μου δεν έτρωγε περίπου στο τρίωρο αλλά πάνω κάτω στην 1,5ωρα.

Θα ήθελα να τρώει τα φρούτα και την κρεατοχορτοσουπα απλά σκέφτομαι να μην τα δίνω συνεχόμενα γιατί αν δεν θηλάζω επί 9 ώρες δεν είναι πολύ;Μην μου μειωθεί το γάλα.Λεω για μεσημέρι να δίνω γάλα και απόγευμα τη σούπα(αν τα τρωει)


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

δ ξερω αν αυτο που λεει η ασια ειναι το ιδανικο.γτ ενα μωρο που θα πειναει πολυ στο 3ωρο μπορει να μην εχει την υπομονη να γνωρισει μια καινουρια τροφη.θα θελει αυτο που ξερει αμεσως.δλδ γαλα.καλυτερα 1-2ωρες μετα τον θηλασμο να δινεις γευμα

θεωρω οτι ακομη κ αν τρωει επαρκως 1-2γουλιες για ενυδατωση η πιπιλισμα για υπνο το μεσημερι θα τις πινει,απλα αν θελεις δινεις δεκατιανο κ απογευματινο.δ ειναι απαραιτητο να ειναι μεσημεριανο η κρεατοχορτοσουπα

τριτο γευμα εβαλα στους 9μ.γενικα αν θελεις να δωσεις οσο μεγαλωνει θα υπαρχουν πολλες επιλογες.γιαουρτι,αυγο,τραχανας,τοστ.ακομη κ την βρωμη μπορεις να την κανεις κρεμα με νερο κ φρουτο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

δ ξερω αν αυτο που λεει η ασια ειναι το ιδανικο.γτ ενα μωρο που θα πειναει πολυ στο 3ωρο μπορει να μην εχει την υπομονη να γνωρισει μια καινουρια τροφη.θα θελει αυτο που ξερει αμεσως.δλδ γαλα.καλυτερα 1-2ωρες μετα τον θηλασμο να δινεις γευμα

θεωρω οτι ακομη κ αν τρωει επαρκως 1-2γουλιες για ενυδατωση η πιπιλισμα για υπνο το μεσημερι θα τις πινει,απλα αν θελεις δινεις δεκατιανο κ απογευματινο.δ ειναι απαραιτητο να ειναι μεσημεριανο η κρεατοχορτοσουπα

τριτο γευμα εβαλα στους 9μ.γενικα αν θελεις να δωσεις οσο μεγαλωνει θα υπαρχουν πολλες επιλογες.γιαουρτι,αυγο,τραχανας,τοστ.ακομη κ την βρωμη μπορεις να την κανεις κρεμα με νερο κ φρουτο

Σίγουρα μετά τους 8 μήνες θα χω πιο πολλές επιλογές.Απλα η παιδίατρος θέλει σταδιακά να αντικαταστήσω πλήρως 3 γεύματα θηλασμού με στερεές και μετά το γευμα να δίνω νερο και να θηλάζω πρωί βράδυ και μια φορά τη νύχτα.Δεν ξέρω όμως πως θα διατηρήσω το θηλασμό έτσι.Ετσι κάναμε στον πρώτο αλλά έκανα μεικτή διατροφή ήδη και λίγες μέρες μετά δεν είχα πια γάλα κι έπινε μόνο ξενο


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Comet είπε:

Σίγουρα μετά τους 8 μήνες θα χω πιο πολλές επιλογές.Απλα η παιδίατρος θέλει σταδιακά να αντικαταστήσω πλήρως 3 γεύματα θηλασμού με στερεές και μετά το γευμα να δίνω νερο και να θηλάζω πρωί βράδυ και μια φορά τη νύχτα.Δεν ξέρω όμως πως θα διατηρήσω το θηλασμό έτσι.Ετσι κάναμε στον πρώτο αλλά έκανα μεικτή διατροφή ήδη και λίγες μέρες μετά δεν είχα πια γάλα κι έπινε μόνο ξενο

:-P:razz:αυτο που περιγραφει δ γινεται.δ διατηρειται παραγωγη με πρωι-βραδυ.γι αυτο κ στον πρωτο μετα απο λιγες μερες δ ειχες γαλα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

:-P:razz:αυτο που περιγραφει δ γινεται.δ διατηρειται παραγωγη με πρωι-βραδυ.γι αυτο κ στον πρωτο μετα απο λιγες μερες δ ειχες γαλα

Το ξέρω.Γι αυτό θα δίνω αν τα τρώει μόνο φρούτα  σαν δεκατιανο και την σούπα το απόγευμα.Θα θηλάζω ανάμεσα και όλες τις υπόλοιπες ώρες.Κι όταν μπει το αυγό και άλλα μετά τους 8 μήνες θα το προσαρμόσω ανάλογα.Παλεψα πολύ για το θηλασμό κι ακόμη παλεύω με την αϋπνία.(τη νύχτα θηλάζει 3 φορές)δεν θέλω να το χάσω έτσι.Στοχος μου τώρα είναι ο χρόνος:P.Θα δούμε πως θα παει

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 11/8/2020 at 12:12 PM, Comet said:

Καλημέρα σε όλες!Πως είστε;Επανέρχομαι να ενημερώσω ότι είμαστε καλά,συνεχίζουμε αποκλειστικό θηλασμό ,πήραμε 450 γρμ. τον τελευταίο μήνα και πάμε καλά.Εχω μια ερώτηση για όσες θηλάζουν.Στο τέλος του μήνα κλείνουμε τους 6 μήνες και ξεκινάμε φρουτάκια.Η παιδίατρος μου είπε να αντικαταστήσω ενα γευμα θηλασμού με φρούτα ,εγώ νόμιζα θα θηλάζω καμιά ώρα πριν και μετά από μία ώρα φρούτα κι όσο φάει.Μου είπε ότι έτσι δεν θα τρώει τις στερεές γιατί δεν θα πεινάει κι όταν βάλουμε κρεατοχορτοσουπα δεν θα την τρώει και μπορεί να ζει θέμα με το σίδηρο.Δεν ξέρω μπερδεύτηκα.Εσεις τι κάνετε;

Γεια σου Comet , η μικρή μου αν θυμάσαι ξεκίνησε πολύ νωρίς στέρεες λόγω της αλλεργιας και έχω δει μεγάλη βελτίωση. Αρχικά να σου πω πως δεν χρειάζεται να αντικαταστήσεις γεύμα από την αρχή, γιατί μέχρι να συνηθίσει το κουτάλι θα θέλει γαλατάκι. Κάτι που κάνω ακόμα και τώρα είναι το εξής. Στην αρχή που έτρωγε λίγο, προσέφερα στήθος , αν ήθελε έτρωγε αν δεν ήθελε έπινε νεράκι. Αυτό το ακολουθώ αν δεν τρώει όλο το φαγητό της. Χορτοσουπα την κάνει να κ την κοτόσουπα το ίδιο. Δεν έχει να κάνει. Εσύ προσφέρεις και βλέπεις. Θα το βρείτε. Σταδιακά θα κόβει από μόνη της. Αν κ οι στέρεες είναι συμπλήρωμα του θηλασμού. 

16 hours ago, Comet said:

Σίγουρα μετά τους 8 μήνες θα χω πιο πολλές επιλογές.Απλα η παιδίατρος θέλει σταδιακά να αντικαταστήσω πλήρως 3 γεύματα θηλασμού με στερεές και μετά το γευμα να δίνω νερο και να θηλάζω πρωί βράδυ και μια φορά τη νύχτα.Δεν ξέρω όμως πως θα διατηρήσω το θηλασμό έτσι.Ετσι κάναμε στον πρώτο αλλά έκανα μεικτή διατροφή ήδη και λίγες μέρες μετά δεν είχα πια γάλα κι έπινε μόνο ξενο

Ο θηλασμός διατηρείται κ έτσι. Απλά είναι μικρό το μωρό σου μετά τον χρόνο άφοβα το κάνεις αυτό. Βασικά κρίνεις αν είναι χορτάτο, αν πεινάει κ θέλει γάλα πρέπει να του δώσεις. Όπως θα έδινες μπουκάλι..  έτσι το βλέπω. Για να καταλάβεις εμένα τρώει 6 -7 πρωινό  γάλα , 9-10 φρούτα, 13 γάλα, 15-16 μεσημεριανό , 17μιση -18 γάλα κ μερικές φορές μεσημεριανό που περίσσεψε... 20μιση 9μιση γάλα και μετά ξυπνάει για γάλα 3 έτσι πάει το πρόγραμμα μας


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Comet είπε:

Σίγουρα μετά τους 8 μήνες θα χω πιο πολλές επιλογές.Απλα η παιδίατρος θέλει σταδιακά να αντικαταστήσω πλήρως 3 γεύματα θηλασμού με στερεές και μετά το γευμα να δίνω νερο και να θηλάζω πρωί βράδυ και μια φορά τη νύχτα.Δεν ξέρω όμως πως θα διατηρήσω το θηλασμό έτσι.Ετσι κάναμε στον πρώτο αλλά έκανα μεικτή διατροφή ήδη και λίγες μέρες μετά δεν είχα πια γάλα κι έπινε μόνο ξενο

Καλησπερα!

Εσυ θες να αποθηλασεις σιγα σιγα? Συγγνωμη αν το εχεις αναφερει προηγουμενως. Αν ναι, τοτε οντως αντικαθιστας θηλασμους. Αν οχι τοτε με αυτη τη μεθοδο θα οδηγηθεις εκει με αυτες τις οδηγιες. 

Θα σου πω τι τραβηξα εγω, μονο κ μονο για να δεις οτι τα θηλαζοντα συμπεριφερονται αρκετα διαφορετικα. Εμενα ο δικος μου δεν ετρωγε ουτε μπουκια. Πρεπει να φτασαμε γυρω στον χρονο ετσι. Με 3 κουταλιες στην κυριολεξια αν ετρωγε. Εκανα τα παντα, αφησα τα αλεσμενα, πηγα σε κομματια κατευθειαν αλλα κ παλι τπτ. 

Ειχα δοκιμασει να τον αφησω χωρις να θηλασει για να πεινασει υποτιθεται. Δεν επιασε ποτε αυτο :angry: Δεν ανοιγε το στομα με τπτ. Οποτε ακαρπες ολες οι προσπαθειες. 

Τελικα θηλαζα μια ωρα πριν το γευμα, συνεχιζα με το γευμα του οσο ετρωγε ακομα κ μια μπουκια και μετα ξαναθηλαζα. 

Το νερο δεν το ηθελε μετα τους 9 μηνες αρχισε να πινει λιγο. Αλλα κ παλι εδινα κ στηθος ακομα κ αν ειχα δωσει κ νερο. 

Αν θηλαζεις μονο πρωι βραδυ σε λιγες μερες θα αποθηλασεις. Αλλα αν αυτο επιθυμεις μπορεις να το δοκιμασεις, ομως ισως παρει αρκετο καιρο μεχρι να αρχισει να τρωει ικανοποιητικα ωστε να μπορεσεις να το κανεις αυτο κ μεχρι τοτε και παλι αν δεν τρωει καλα θα πρεπει να συμπληρωνεις με γαλα 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Καλησπερα!

Εσυ θες να αποθηλασεις σιγα σιγα? Συγγνωμη αν το εχεις αναφερει προηγουμενως. Αν ναι, τοτε οντως αντικαθιστας θηλασμους. Αν οχι τοτε με αυτη τη μεθοδο θα οδηγηθεις εκει με αυτες τις οδηγιες. 

Θα σου πω τι τραβηξα εγω, μονο κ μονο για να δεις οτι τα θηλαζοντα συμπεριφερονται αρκετα διαφορετικα. Εμενα ο δικος μου δεν ετρωγε ουτε μπουκια. Πρεπει να φτασαμε γυρω στον χρονο ετσι. Με 3 κουταλιες στην κυριολεξια αν ετρωγε. Εκανα τα παντα, αφησα τα αλεσμενα, πηγα σε κομματια κατευθειαν αλλα κ παλι τπτ. 

Ειχα δοκιμασει να τον αφησω χωρις να θηλασει για να πεινασει υποτιθεται. Δεν επιασε ποτε αυτο :angry: Δεν ανοιγε το στομα με τπτ. Οποτε ακαρπες ολες οι προσπαθειες. 

Τελικα θηλαζα μια ωρα πριν το γευμα, συνεχιζα με το γευμα του οσο ετρωγε ακομα κ μια μπουκια και μετα ξαναθηλαζα. 

Το νερο δεν το ηθελε μετα τους 9 μηνες αρχισε να πινει λιγο. Αλλα κ παλι εδινα κ στηθος ακομα κ αν ειχα δωσει κ νερο. 

Αν θηλαζεις μονο πρωι βραδυ σε λιγες μερες θα αποθηλασεις. Αλλα αν αυτο επιθυμεις μπορεις να το δοκιμασεις, ομως ισως παρει αρκετο καιρο μεχρι να αρχισει να τρωει ικανοποιητικα ωστε να μπορεσεις να το κανεις αυτο κ μεχρι τοτε και παλι αν δεν τρωει καλα θα πρεπει να συμπληρωνεις με γαλα 

Όχι δεν θέλω να αποθηλασω για αυτό  της είπα να τον θηλάζω μία ώρα πριν τα φρούτα κι αν δεν φάει αρκετά να τον θηλάζω και μετα .Μου είπε να μην κόψω το θηλασμό αλλά να αντικαταστήσω πλήρως σταδιακά 3 γεύματα γιατί αν τον θηλάζω συχνά δεν θα τρώει στερεές και θα χει πρόβλημα με το σίδηρο.Εκει με μπέρδεψε.Δεν σκοπεύω να τον αφήνω νηστικό .Εσείς είχατε θεμα με το σίδηρο;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Όχι δεν θέλω να αποθηλασω για αυτό  της είπα να τον θηλάζω μία ώρα πριν τα φρούτα κι αν δεν φάει αρκετά να τον θηλάζω και μετα .Μου είπε να μην κόψω το θηλασμό αλλά να αντικαταστήσω πλήρως σταδιακά 3 γεύματα γιατί αν τον θηλάζω συχνά δεν θα τρώει στερεές και θα χει πρόβλημα με το σίδηρο.Εκει με μπέρδεψε.Δεν σκοπεύω να τον αφήνω νηστικό .Εσείς είχατε θεμα με το σίδηρο;

Παρολο που φοβομουν οτι θα ειχαμε λογω του οτι δεν ετρωγε στερεες ικανοποιητικα, τελικα οι εξετασεις μας ηταν μια χαρα ευτυχως με αποκλειστικο θηλασμο.

Ευχομαι να ειναι απο τα παιδακια που του αρεσει το φαγητο. Θα προσφερεις καθε μερα κρεατακι ή ακομα κ ζουμακι απο το φαγητο που εχει μαγειρευτει το κρεας μεχρι να συνηθισει αν δεν ειναι πολυ δεκτικο το παιδι στην αρχη. 

Τωρα σιγουρα το καθε παιδι διαφερει. Εσυ θα δεις πως θα λειτουργησει το δικο σου κ θα ακολουθησεις αναλογως.  Μπορει πχ να τρωει καλα κ να μην θελει να θηλαζει μετα, οποτε θα δινεις λιγο πριν. Αλλα αν δεν θες να αποθηλασεις μην κοψεις γευματα, αυτη ειναι η γνωμη μου ωστε να διατηρησεις την παραγωγη σου. Οσο φαει το παιδι, στην ηλικια που ειναι οι στερεες συμπληρωνουν το μητρικο γαλα και οχι το αντιστροφο. 

Οταν θα θελησεις να αποθηλασετε τοτε ξεκινας να μειωνεις σιγα σιγα.

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε δειλά δειλά με φρούτο από το Σάββατο (θα γίνει 6 μηνών στις 13/11). Επειδή γενικά είναι πολύ κακόφαγη, της προσφέρω συνέχεια, οπότε δεν έχουμε σταθερό πρόγραμμα στο θηλασμό. Γύρω στις 10:00 το πρωί συνήθως κοιμάται, όχι για πολύ βέβαια, οπότε θηλάζει πριν τον ύπνο. Όταν ξυπνάει, συνήθως μισή ώρα μετά, της δίνω το φρούτο και μετά τη βάζω πάλι να θηλάσει. Βέβαια προς το παρόν δεν τρώει σχεδόν καθόλου, αν και την παλεύω σχεδόν μια ώρα ζήτημα να τρώει τελικα 2 κουταλιές. Δοκιμάζω και κομμάτια, αλλά μάλλον κ αυτά ακόμη δεν ξερει τι να τα κάνει. Έτσι προς το παρόν δεν θα αλλάξω τίποτα στη διατροφή της. Δεν έχω αγχος, γιατί συμφωνα και με τον παιδίατρο το γάλα είναι η βασική τροφή και από τα άλλα όσο φάει, δεν πιέζουμε. Στις 23 έχουμε παιδίατρο και μέχρι τότε μας είπε να μην βάλουμε 2ο γεύμα. Εύχομαι μόνο να έχει πάρει ικανοποιητικό βάρος.

Αυτό που σκεφτόμουν, αν υπήρχε/υπάρξει περίπτωση 6ωρου χωρίς να θηλάσει, είναι οι αντλήσεις. Να βάζω δηλαδή τουλάχιστον 1 αντληση ενδιάμεσα, και το γάλα να της το δίνω πχ στην κρέμα ή να το βάζω στην κατάψυξη. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος, ίσως μια πιο έμπειρη να μας έλεγε τη γνώμη της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...