Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Το υπέροχο και εξαντλητικό ταξιδι του θηλασμου


Comet

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, GeoKK είπε:

Εμείς ξεκινήσαμε δειλά δειλά με φρούτο από το Σάββατο (θα γίνει 6 μηνών στις 13/11). Επειδή γενικά είναι πολύ κακόφαγη, της προσφέρω συνέχεια, οπότε δεν έχουμε σταθερό πρόγραμμα στο θηλασμό. Γύρω στις 10:00 το πρωί συνήθως κοιμάται, όχι για πολύ βέβαια, οπότε θηλάζει πριν τον ύπνο. Όταν ξυπνάει, συνήθως μισή ώρα μετά, της δίνω το φρούτο και μετά τη βάζω πάλι να θηλάσει. Βέβαια προς το παρόν δεν τρώει σχεδόν καθόλου, αν και την παλεύω σχεδόν μια ώρα ζήτημα να τρώει τελικα 2 κουταλιές. Δοκιμάζω και κομμάτια, αλλά μάλλον κ αυτά ακόμη δεν ξερει τι να τα κάνει. Έτσι προς το παρόν δεν θα αλλάξω τίποτα στη διατροφή της. Δεν έχω αγχος, γιατί συμφωνα και με τον παιδίατρο το γάλα είναι η βασική τροφή και από τα άλλα όσο φάει, δεν πιέζουμε. Στις 23 έχουμε παιδίατρο και μέχρι τότε μας είπε να μην βάλουμε 2ο γεύμα. Εύχομαι μόνο να έχει πάρει ικανοποιητικό βάρος.

Αυτό που σκεφτόμουν, αν υπήρχε/υπάρξει περίπτωση 6ωρου χωρίς να θηλάσει, είναι οι αντλήσεις. Να βάζω δηλαδή τουλάχιστον 1 αντληση ενδιάμεσα, και το γάλα να της το δίνω πχ στην κρέμα ή να το βάζω στην κατάψυξη. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος, ίσως μια πιο έμπειρη να μας έλεγε τη γνώμη της.

θεωρητικα δ θα εχεις θεμα,γτ καποια μωρακια κοιμουνται για βραδυ τοσες ωρες η η μαμα δουλευει

αλλα δ ειναι κακο να το βγαζεις κ να κανεις μια κρεμα αργοτερα

κανετε 8θηλασμους;βρεχει 5πανες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 377
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Comet

    Comet 115 δημοσιεύσεις

  • GeoKK

    GeoKK 46 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 45 δημοσιεύσεις

  • Pagotoula

    Pagotoula 36 δημοσιεύσεις

Just now, vikib said:

θεωρητικα δ θα εχεις θεμα,γτ καποια μωρακια κοιμουνται για βραδυ τοσες ωρες η η μαμα δουλευει

αλλα δ ειναι κακο να το βγαζεις κ να κανεις μια κρεμα αργοτερα

κανετε 8θηλασμους;βρεχει 5πανες;

Κάνουμε και περισσότερους και φυσικά συγκοίμηση. Επειδή ήταν πάντα κακόφαγη, και εγώ πολύ άγχος για το αν «βρέχει» πάνες, μετά από προτροπή και συμβούλου θηλασμού, ζυγίζω και σημειώνω κάθε μέρα όλες τις πάνες της (τεράστιο excel!). Έτσι ξέρω στο περίπου πόσο τρώει, ειδικά τις μέρες που δεν έχει και πολύ όρεξη.

Επίσης κάνω 1-2 αντλήσεις ή power pumping, κατά τις 8-9 το βράδυ, που συνήθως κοιμάται και ότι βγάζω της το δίνω πριν κοιμηθώ, αν δω ότι δεν έχει πάρει αρκετό κατά τη διάρκεια της μέρας.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, GeoKK είπε:

Κάνουμε και περισσότερους και φυσικά συγκοίμηση. Επειδή ήταν πάντα κακόφαγη, και εγώ πολύ άγχος για το αν «βρέχει» πάνες, μετά από προτροπή και συμβούλου θηλασμού, ζυγίζω και σημειώνω κάθε μέρα όλες τις πάνες της (τεράστιο excel!). Έτσι ξέρω στο περίπου πόσο τρώει, ειδικά τις μέρες που δεν έχει και πολύ όρεξη.

Επίσης κάνω 1-2 αντλήσεις ή power pumping, κατά τις 8-9 το βράδυ, που συνήθως κοιμάται και ότι βγάζω της το δίνω πριν κοιμηθώ, αν δω ότι δεν έχει πάρει αρκετό κατά τη διάρκεια της μέρας.

Ώστε ξεκινησατε φρουτακια.Δεν πολύ τρώει ε;Ο πρώτος μου καταβρόχθιζε τα πάντα και από τις 2 κουταλιές μήλο που έφαγε την πρώτη φορά εγλειφε και το κουτάλι και δεν με αγχωσε ποτέ.Τωρα θα δούμε αυτός τι θα κάνει.Σε 2 βδομάδες ξεκινάμε κι εμείς φρούτα.Παντως μπράβο που μπορείς να βγάλεις με το θηλαστρο.Εγω δεν έβγαζα ποτέ τρελη ποσοτητα ίσα ίσα ένα γεύμα οριακά.Την τελευταία φορά που δοκίμασα πριν κάνα μήνα έβγαλα 30 μλ.Τιποτα δηλ.Οποτε ξενοικιασα το θηλαστρο και τέλος.Τζαμπα το πληρωνα.Ευτυχως δεν χρειάζεται να αντλώ γιατί λείπω το πολύ μία ώρα 1-2 φορές τη βδομάδα από το μωρό.Θα θελα βέβαια να χα δικό μου γάλα για καμιά κρέμα αλλά συμβιβάστηκα με αυτό.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet said:

Ώστε ξεκινησατε φρουτακια.Δεν πολύ τρώει ε;Ο πρώτος μου καταβρόχθιζε τα πάντα και από τις 2 κουταλιές μήλο που έφαγε την πρώτη φορά εγλειφε και το κουτάλι και δεν με αγχωσε ποτέ.Τωρα θα δούμε αυτός τι θα κάνει.Σε 2 βδομάδες ξεκινάμε κι εμείς φρούτα.Παντως μπράβο που μπορείς να βγάλεις με το θηλαστρο.Εγω δεν έβγαζα ποτέ τρελη ποσοτητα ίσα ίσα ένα γεύμα οριακά.Την τελευταία φορά που δοκίμασα πριν κάνα μήνα έβγαλα 30 μλ.Τιποτα δηλ.Οποτε ξενοικιασα το θηλαστρο και τέλος.Τζαμπα το πληρωνα.Ευτυχως δεν χρειάζεται να αντλώ γιατί λείπω το πολύ μία ώρα 1-2 φορές τη βδομάδα από το μωρό.Θα θελα βέβαια να χα δικό μου γάλα για καμιά κρέμα αλλά συμβιβάστηκα με αυτό.

Ξεκινήσαμε με αχλάδι για 2 μέρες, προσθέσαμε μήλο για τις επόμενες 2 και σήμερα 5η μέρα βάλαμε και μπανάνα. Δεν τα τρώει προς το παρόν, είτε δεν ανοίγει καν το στόμα είτε το βγάζει όλο με τη γλώσσα. Δοκιμαζω και κομμάτια, κ σήμερα ήταν πολύ πιο δεκτική στη μπανάνα σε κομμάτι. Από τα αλεσμένα σήμερα δεν κατέβασε ούτε μια κουταλιά. Δεν πειράζει, σιγά σιγά θα αρχίσει.

Αντλώ είτε όταν δεν θηλάζει ικανοποιητικά, είτε το βράδυ γύρω στις 8-9 που συνηθως κοιμάται ένα 3 ωρο, αμέσως μετά το θηλασμό. Μην νομίζεις ότι βγάζω ποσότητες όμως. Έχει τύχει να αντλώ 20 λεπτά, εννοείται και από τα δυο ταυτόχρονα, και να βγάλω 15ml. Αντλώ όμως για να κρατάω ψηλά, όσο γίνεται, την παραγωγή μου αλλά και γιατί κάποιες μέρες μου τρώει κυριολεκτικά πολύ λίγο, 1-2 λεπτά από το καθένα, και μόνο αν την βάλω εγώ, οπότε δεν θέλω να το αφήνω. Κ σκέφτομαι αργότερα να αντλώ αν αρχίσει να τρώει τα άλλα γεύματα και δεν θέλει γάλα και να το δίνω σε καμία κρέμα ή να το φυλάω στην κατάψυξη για αργότερα.

Το σκέφτηκα πολλές φορές να το επιστρέψω αλλά νιώθω ασφαλής οπότε το κρατάω. Δεν σκέφτομαι τα χρήματα, γιατί λέω πως αν έδινα ξένο γάλα θα πλήρωνα πολύ περισσότερα χρήματα. Ίσως για δυο μήνες ακόμη να το κρατήσω, βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Επειδή διάβασα όλο το θέμα και βλέπω ότι ασχολείστε πολύ με θηλασμο θελω να σας αναφέρω το πρόβλημα μου για να με βοηθήσετε!

Η μικρή μου είναι ενός μήνα και 2.5 εβδομάδων. Στις 27 κλείνει 2 μήνες. Τον πρώτο μήνα θήλαζα αποκλειστικά και εδώ και λίγο καιρό δίνω ένα γεύμα φόρμουλα το βράδυ πριν τον υπνο. Εντελώς αναπάντεχα πριν μια εβδομάδα αδιαθέτησα. Προφανώς δεν το περίμενα γιατί υποτίθεται αργεί όταν θηλάζεις. Δυο μέρες πριν την περίοδο άρχισα να έχω θέμα με το γάλα. Η μικρή αρχίζει κανονικά να θηλάζει και μετά από λίγο απλά πιπιλαει, το πετάει και το ξαναπιάνει, γκρινιάζει κλπ Επιπλέον, όλη τη μέρα γκρινιάζει παρα πολύ και κλαίει και την έχω ανα μισάωρο στο στηθος. Όσες φορές έχω δοκιμάσει μετά το θηλασμό να της δώσω ξένο για να δω αν θα το πιει, στραγγίζει το μπουκάλι!

Εχω πάρει πολλές γνώμες.. Ίσως είναι ανωμαλία ορμονών λόγω περιόδου, ίσως δεν της φτάνει το γάλα μου και πρέπει να δώσω ξένο για να χορτάσει.

Εχω μπερδευτεί πολύ γιατί ναι μεν θελω να συνεχίσω τον θηλασμο αλλά δε θελω και να πεινάει το παιδί. Να πω πως όλο αυτό το διάστημα παίρνει κανονικά βάρος και βρέχει κανονικά πάνες. Να σημειωθεί ότι αυτή τη βδομάδα περάσαμε και 4 μέρες με πυρετό στο παίδων λόγω κορονοϊού αλλά τώρα το παιδί είναι καλά :-( Ποια η γνώμη σας;

  • Μου αρέσει 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Vivi8 είπε:

Καλησπέρα σας,

Επειδή διάβασα όλο το θέμα και βλέπω ότι ασχολείστε πολύ με θηλασμο θελω να σας αναφέρω το πρόβλημα μου για να με βοηθήσετε!

Η μικρή μου είναι ενός μήνα και 2.5 εβδομάδων. Στις 27 κλείνει 2 μήνες. Τον πρώτο μήνα θήλαζα αποκλειστικά και εδώ και λίγο καιρό δίνω ένα γεύμα φόρμουλα το βράδυ πριν τον υπνο. Εντελώς αναπάντεχα πριν μια εβδομάδα αδιαθέτησα. Προφανώς δεν το περίμενα γιατί υποτίθεται αργεί όταν θηλάζεις. Δυο μέρες πριν την περίοδο άρχισα να έχω θέμα με το γάλα. Η μικρή αρχίζει κανονικά να θηλάζει και μετά από λίγο απλά πιπιλαει, το πετάει και το ξαναπιάνει, γκρινιάζει κλπ Επιπλέον, όλη τη μέρα γκρινιάζει παρα πολύ και κλαίει και την έχω ανα μισάωρο στο στηθος. Όσες φορές έχω δοκιμάσει μετά το θηλασμό να της δώσω ξένο για να δω αν θα το πιει, στραγγίζει το μπουκάλι!

Εχω πάρει πολλές γνώμες.. Ίσως είναι ανωμαλία ορμονών λόγω περιόδου, ίσως δεν της φτάνει το γάλα μου και πρέπει να δώσω ξένο για να χορτάσει.

Εχω μπερδευτεί πολύ γιατί ναι μεν θελω να συνεχίσω τον θηλασμο αλλά δε θελω και να πεινάει το παιδί. Να πω πως όλο αυτό το διάστημα παίρνει κανονικά βάρος και βρέχει κανονικά πάνες. Να σημειωθεί ότι αυτή τη βδομάδα περάσαμε και 4 μέρες με πυρετό στο παίδων λόγω κορονοϊού αλλά τώρα το παιδί είναι καλά :-( Ποια η γνώμη σας;

8η-9η εβδ ειναι ενα εντονο αλμα,οποτε θεωρω οτι η συμπεριφορα του μωρου σου επηρεαστηκε κ απο αυτο

οπως επισης κ απο τον πυρετο.λογικο αφου ηταν αρρωστουλι να ειχατε προβληματακια

δινεις πιπιλα;το μωρο κανει τουλ 8θηλασμους;

νιωθεις να εχεις γαλα;πρηζεται το στηθος;τρεχει;νιωθεις να κατεβααινει οταν θηλαζει;ακους να καταπινει;διψας;βλεπεις γαλα στο στομα του;

αφου βρεχει πανες κ παιρνει βαρος δ νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις

το οτι πινει απο το μπουκαλι δ σημαινει κ οτι πειναει

εγω αδιαθετησα στους 4κ 5μ στα παιδια μου.κ συνεχισαμε για δυο χρονια.δ μπορω να σου πω οτι σιγουρα δ εχει επηρεαστει το γαλα απο τις ορμονες αφου αδιαθετησες.δ ειμαι γιατρος.σαν μαμα απλα αναφερω την εμπειρια μου.εχω διαβασει οτι η περιοδος απο μονη δ κοβει το γαλα,ισως εχεις μια μικρη μειωση στην ροη

αυτο το παρατηρησα εγω με την μεγαλη,κ απλα εκανα μαλαξεις στο στηθος για να κατεβαινει πιο γρηγορα

γενικα οι συχνες εναλλαγες στηθους βοηθαει στην αυξηση παραγωγης.οπως κ πολλα υγρα.υπαρχουν κ γαλακτογωγες τροφες που μπορεις να καταναλωνεις.οπως κ συμπληρωματα για αυξηση παραγωγης.αλλα επειδη δ ειναι σιγουρο οτι τα εχεις κ αναγκη καλυτερα να σε κατευθυνει συμβουλος θηλασμου

εχεις μιλησει με καποιον;υπαρχουν κ παιδιατροι πιστοποιημενοι.ισως σου προτεινουν να κανεις εναν ελεγχο ορμονικο.συνηθως στον θηλασμο η προλακτινη πχ ειναι ανεβασμενη.ενας γιατρος θα σε συμβουλευσει καλυτερα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2020 at 8:40 ΜΜ, Comet είπε:

Θα ήθελα να τρώει τα φρούτα και την κρεατοχορτοσουπα απλά σκέφτομαι να μην τα δίνω συνεχόμενα γιατί αν δεν θηλάζω επί 9 ώρες δεν είναι πολύ;Μην μου μειωθεί το γάλα.Λεω για μεσημέρι να δίνω γάλα και απόγευμα τη σούπα(αν τα τρωει)

Εγώ θυμάμαι έδινα πρωί φρούτα κ μετά γάλα κ πιο μετά το μεσημέρι κρεατοσουπα.τη νύχτα θηλάζεις πολλές φορές;οι νυχτερινοί θηλασμοι είναι αυτοί που κρατάνε την παραγωγή.

Μόλις είδα ότι θηλάζεις 3 φορές τη νύχτα.ειναι αρκετές,μην φοβάσαι πως θα κοπεί το γάλα.σταδιακα θα αντικαταστήσεις το γάλα με στέρεες τη μερα.οχι κατευθειαν,άρα σταδιακά θα λιγοστέψουν κ οι θηλασμοι.σιγα σιγά το παιδί θα ξυπνάει κ λιγότερο τη νύχτα κ θα αραιώσουν κ οι βραδινοι θηλασμοι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ασία είπε:

Εγώ θυμάμαι έδινα πρωί φρούτα κ μετά γάλα κ πιο μετά το μεσημέρι κρεατοσουπα.τη νύχτα θηλάζεις πολλές φορές;οι νυχτερινοί θηλασμοι είναι αυτοί που κρατάνε την παραγωγή.

Μόλις είδα ότι θηλάζεις 3 φορές τη νύχτα.ειναι αρκετές,μην φοβάσαι πως θα κοπεί το γάλα.σταδιακα θα αντικαταστήσεις το γάλα με στέρεες τη μερα.οχι κατευθειαν,άρα σταδιακά θα λιγοστέψουν κ οι θηλασμοι.σιγα σιγά το παιδί θα ξυπνάει κ λιγότερο τη νύχτα κ θα αραιώσουν κ οι βραδινοι θηλασμοι.

Αυτό είναι το σχέδιο,σταδιακά να μειωθούν οι θηλασμόι και να αντικατασταθούν με τις στερεές.Ναι 3 φορές θηλάζει το βράδυ.Μολις χρονίσει γυρίζω στη δουλειά και δυστυχώς θα δουλεύω 5-6 νύχτες τη βδομάδα οπότε πιθανόν θα αποθηλασω τότε.Υπαρχει περίπτωση μέχρι τότε να θηλάζει μόνο πρωί βράδυ;Όχι μες τη νύχτα;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Comet είπε:

Αυτό είναι το σχέδιο,σταδιακά να μειωθούν οι θηλασμόι και να αντικατασταθούν με τις στερεές.Ναι 3 φορές θηλάζει το βράδυ.Μολις χρονίσει γυρίζω στη δουλειά και δυστυχώς θα δουλεύω 5-6 νύχτες τη βδομάδα οπότε πιθανόν θα αποθηλασω τότε.Υπαρχει περίπτωση μέχρι τότε να θηλάζει μόνο πρωί βράδυ;Όχι μες τη νύχτα;

Έχω ακούσει περιπτώσεις να θηλάζουν μόνο πρωί και βράδυ,άντε κ μια φορά το μεσημέρι για τον ύπνο...αλλά νομίζω ειναι σπάνιες.τουλαχιστον εμένα μέχρι 1,5-2 χρόνων ξυπνούσε μέσα στο βράδυ 3 φορές περίπου.τωρα τελευταία(είναι 2χρονων τωρα)ξυπνάει μόνο μια φορά μέσα στο 10ωρο που κοιμάται για βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 8μηνων κ μες στη νυχτα θηλαζει ακομα απο 4 ως 6,7 φορες..επισης παρα την εισαγωγη στερεω εδω κ 2 μηνες, θηλαζει παντα συμπληρωματικα μετα το γευμα κ πολλες φορες π εχει πλ γκρινια, η ανησυχια κλπ δεν τρωει καν γευμα κ απλα θηλαζει. γενικα θελει υπομονη  κ η εισαγωγη γευματων κ μειωση θηλασμων δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη κ ειδικα στα θηλαζοντα μωρακια 9 στα 10, θα συνηθισουν με πιο αργους ρυθμους. εγω τον επομενο μηνα γυρναω δουλεια, η μικρη θα ναι 9μηνων κ θα λειπω 8 με 5, η συμβουλος θηλασμου μ ειπε στην ηλικια π ειναι δεν αφηνουμε αντλημενο γαλα μες στη μερα. στο παιδι θα προσφερονται τα γευματα στερεων απο τον φροντιστη του κ επειτα απο την ωρα που θα ερθω θα προσφερω στηθος οσο κ οποτε θελει, γιατι μην ξεχναμε οτι μεχρι 12 μηνων βασικη τροφη του ειναι το γαλα. επισης εμεις θα συνεχισουμε τη συγκοιμηση ωστε να θηλαζει οσο χρειαζεται ολη νυχτα κ να μπορω κ εγω να ξεκουραζομαι παραλληλα. τωρα για τις νυχτερινες σου βαρδιες, ισως θα χε αξια να αφηνεις αντλημενο. νομιζω μονο μια συμβουλος θα σε κατευθυνε σωστα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Pagotoula είπε:

εμενα ειναι 8μηνων κ μες στη νυχτα θηλαζει ακομα απο 4 ως 6,7 φορες..επισης παρα την εισαγωγη στερεω εδω κ 2 μηνες, θηλαζει παντα συμπληρωματικα μετα το γευμα κ πολλες φορες π εχει πλ γκρινια, η ανησυχια κλπ δεν τρωει καν γευμα κ απλα θηλαζει. γενικα θελει υπομονη  κ η εισαγωγη γευματων κ μειωση θηλασμων δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη κ ειδικα στα θηλαζοντα μωρακια 9 στα 10, θα συνηθισουν με πιο αργους ρυθμους. εγω τον επομενο μηνα γυρναω δουλεια, η μικρη θα ναι 9μηνων κ θα λειπω 8 με 5, η συμβουλος θηλασμου μ ειπε στην ηλικια π ειναι δεν αφηνουμε αντλημενο γαλα μες στη μερα. στο παιδι θα προσφερονται τα γευματα στερεων απο τον φροντιστη του κ επειτα απο την ωρα που θα ερθω θα προσφερω στηθος οσο κ οποτε θελει, γιατι μην ξεχναμε οτι μεχρι 12 μηνων βασικη τροφη του ειναι το γαλα. επισης εμεις θα συνεχισουμε τη συγκοιμηση ωστε να θηλαζει οσο χρειαζεται ολη νυχτα κ να μπορω κ εγω να ξεκουραζομαι παραλληλα. τωρα για τις νυχτερινες σου βαρδιες, ισως θα χε αξια να αφηνεις αντλημενο. νομιζω μονο μια συμβουλος θα σε κατευθυνε σωστα.

Κι εγώ μέχρι να χρονίσει έχω περιθώριο να το πάω χαλαρά.Λογω ότι δεν δουλεύω ακόμη.Εννοειται ότι κάνουμε συγκοιμηση τη μισή νύχτα.Δηλ.στην αρχή κοιμάται στο λίκνο μέχρι να κοιμηθεί ο μεγάλος και αφού ξυπνάει και θηλάζει συνήθως τις 2 πρώτες φορές τον παίρνω μαζί μου και τα ξημερώματα τον ξαναβάζω στο λίκνο ώστε όταν ξυπνήσει ο μεγάλος να μην τον ξυπνήσει.

Όσον αφορά την επιστροφή στη δουλειά έχω 2 επιλογές.Η θα νοικιάσω πάλι το νοσοκομειακό θηλαστρο και θα αρχίσω αντλήσεις συστηματικά όταν θα ναι περίπου 10 μηνών και θα αφήνω δικό μου .Απλά θα προσέχει και τα 2 η μαμά μου στο ίδιο δωμάτιο(είναι 75 χρόνων) και θα του το δίνει το βράδυ.Φοβαμαι μην ξυπνάει και τον μεγάλο και θα κουραστεί και η μαμά μου.Η θα αποθηλασω...Μπορεί όμως και με το ξένο να ξυπναει.Σωστα;Δεν ξέρω.Θα εξαρτηθεί πόσο θα τρώει τις στερεές και πόσο θα ξυπνάει το βράδυ.Μαλλον θα το δω τότε.Απλα θέλω να χω χρόνο για ότι αποφασίσω.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 11/14/2020 at 3:28 AM, Vivi8 said:

Καλησπέρα σας,

Επειδή διάβασα όλο το θέμα και βλέπω ότι ασχολείστε πολύ με θηλασμο θελω να σας αναφέρω το πρόβλημα μου για να με βοηθήσετε!

Η μικρή μου είναι ενός μήνα και 2.5 εβδομάδων. Στις 27 κλείνει 2 μήνες. Τον πρώτο μήνα θήλαζα αποκλειστικά και εδώ και λίγο καιρό δίνω ένα γεύμα φόρμουλα το βράδυ πριν τον υπνο. Εντελώς αναπάντεχα πριν μια εβδομάδα αδιαθέτησα. Προφανώς δεν το περίμενα γιατί υποτίθεται αργεί όταν θηλάζεις. Δυο μέρες πριν την περίοδο άρχισα να έχω θέμα με το γάλα. Η μικρή αρχίζει κανονικά να θηλάζει και μετά από λίγο απλά πιπιλαει, το πετάει και το ξαναπιάνει, γκρινιάζει κλπ Επιπλέον, όλη τη μέρα γκρινιάζει παρα πολύ και κλαίει και την έχω ανα μισάωρο στο στηθος. Όσες φορές έχω δοκιμάσει μετά το θηλασμό να της δώσω ξένο για να δω αν θα το πιει, στραγγίζει το μπουκάλι!

Εχω πάρει πολλές γνώμες.. Ίσως είναι ανωμαλία ορμονών λόγω περιόδου, ίσως δεν της φτάνει το γάλα μου και πρέπει να δώσω ξένο για να χορτάσει.

Εχω μπερδευτεί πολύ γιατί ναι μεν θελω να συνεχίσω τον θηλασμο αλλά δε θελω και να πεινάει το παιδί. Να πω πως όλο αυτό το διάστημα παίρνει κανονικά βάρος και βρέχει κανονικά πάνες. Να σημειωθεί ότι αυτή τη βδομάδα περάσαμε και 4 μέρες με πυρετό στο παίδων λόγω κορονοϊού αλλά τώρα το παιδί είναι καλά :-( Ποια η γνώμη σας;

Λοιπόν θα σε καθησυχάσω κ θα σου πω κάτι απλό συνέχισε να θηλάζεις το μωρό σου, δεν πεινάει επειδή κλαίει ή γκρινιάζει..  αν το βάζεις να τρώει στο στήθος σου όλα καλά, αν δεν θέλει να φάει , δεν θέλει γάλα... Αδιαθετησα τον δεύτερο μήνα κ εγώ με αποκλειστικό θηλασμό , δεν έχει σημασία μην ακούς βλακείες που λένε, ότι επηρεάζεται το γάλα... Φάσεις περνάνε τα μωράκια σαν εμάς... Μην ψαχνεσαι τόσο, αφού παίρνει βάρος , όλα τα κάνεις καλά κ το συμπλήρωμα  για να ξεκουράζεσαι εσύ δλδ να το δίνει κάποιος άλλος μια χαρά, αλλά αν το δίνεις εσύ δεν έχει νοημα το ίδιο κοιμούνται..  ο ύπνος είναι διαφορετικός από το φαγητό!!! Ελπίζω να σε βοήθησα, για κάθε απορία σου εδώ είμαι... Οι πρώτοι τρεις μήνες ειναι λίγο ζόρι μετά όλα γίνονται εύκολα!!

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Ελπίζω να είστε καλά και εσείς και τα μωράκια σας.

Κλείσαμε 3 μηνών την περασμένη Τρίτη και πήγαμε στον παιδίατρο για εμβόλιο. Είδαμε ότι πήρε το ελάχιστο βάρος που μπορούσε και μου είπε ότι πιθανότατα είναι επειδή ξεκίνησα να προσέχω τη διατροφή μου και λογικά αραίωσε το γάλα. Μου έδωσε 3 επιλογές είτε σταματάω τη διατροφή, είτε δίνω και λίγο φόρμουλα με τον κίνδυνο να σταματήσει η ροή του δικού μου ή αποκλειστικά ξένο. Αποφάσισα να σταματήσω λοιπόν τη διατροφή γιατί θέλω να συνεχίσει ο θηλασμός. 

Ωστόσο αυτό που με προβληματίζει πάρα πολύ είναι ότι ο μικρούλης μου δεν κοιμάται χωρίς το στήθος, κυρίως το τελευταίο διάστημα το απόγευμα το περνάμε κάπως έτσι. Θηλασμός/ πιπίλισμα, ύπνος, τον αφήνω μετά από λίγο ξυπνάει και ξανά το ίδιο. Αν και με δυσκολεύει δεν είναι πρόβλημα τώρα όσο θα είναι τον άλλο μήνα που επιστρέφω  δουλειά. Σκέφτομαι μήπως ο μικρούλης ξυπνάει συχνά γιατί πεινάει ή είναι σύστημα. Έχω αγχωθεί γιατί δε θέλω να ταλαιπωρηθεί όταν φύγω.

Link to comment
Share on other sites

Ο ύπνος στο στήθος με φαγητό στην αρχή και πιπίλισμα μετά νομίζω πως είναι φυσιολογική συμπεριφορά για ένα βρέφος που θηλάζει. Και η δικιά μου αυτό κάνει, πολύ σπάνια θα κοιμηθεί στην αγκαλιά του μπαμπά. Το θεώρησα πολύ φυσιολογικό και ποτέ δεν το συζήτησα.

Όσο για το θέμα της διατροφής και του βάρους, είναι πολύ πιθανόν να επηρεάζεται, γι αυτό καλό είναι να μην κάνεις τέτοιες απόπειρες. Όταν αποθηλάσεις μπορείς πιο εύκολα να χάσεις όσα κιλά θες. Εγώ πάντως, επειδή  είχα και έχω μεγάλη ανασφάλεια σχετικά με το αν τρώει αρκετά, και επειδή το αν βρέχει ή όχι πάνες είναι πολύ σχετικό, ζυγίζω και καταγράφω πάντα όλες τις πάνες της, και έτσι έχω έναν μπούσουλα. Τώρα βέβαια που κλείσαμε τους 6 και αρχίσαμε να τρώμε, αυτό θα αρχίσει να αλλάζει, ειδικά όταν αρχίσει να τρώει έστω μια κάποια ποσότητα.

Τον επόμενο μήνα που θα πας στη δουλειά τι σκεφτεσαι να κάνεις με τον θηλασμό; Αν σκεφτεσαι να του δίνεις αντλημένο, ίσως θα πρέπει να ξεκινήσεις από τώρα ώστε να εκπαιδευτεί και στο μπουκάλι σιγά σιγά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, GeoKK είπε:

Ο ύπνος στο στήθος με φαγητό στην αρχή και πιπίλισμα μετά νομίζω πως είναι φυσιολογική συμπεριφορά για ένα βρέφος που θηλάζει. Και η δικιά μου αυτό κάνει, πολύ σπάνια θα κοιμηθεί στην αγκαλιά του μπαμπά. Το θεώρησα πολύ φυσιολογικό και ποτέ δεν το συζήτησα.

Όσο για το θέμα της διατροφής και του βάρους, είναι πολύ πιθανόν να επηρεάζεται, γι αυτό καλό είναι να μην κάνεις τέτοιες απόπειρες. Όταν αποθηλάσεις μπορείς πιο εύκολα να χάσεις όσα κιλά θες. Εγώ πάντως, επειδή  είχα και έχω μεγάλη ανασφάλεια σχετικά με το αν τρώει αρκετά, και επειδή το αν βρέχει ή όχι πάνες είναι πολύ σχετικό, ζυγίζω και καταγράφω πάντα όλες τις πάνες της, και έτσι έχω έναν μπούσουλα. Τώρα βέβαια που κλείσαμε τους 6 και αρχίσαμε να τρώμε, αυτό θα αρχίσει να αλλάζει, ειδικά όταν αρχίσει να τρώει έστω μια κάποια ποσότητα.

Τον επόμενο μήνα που θα πας στη δουλειά τι σκεφτεσαι να κάνεις με τον θηλασμό; Αν σκεφτεσαι να του δίνεις αντλημένο, ίσως θα πρέπει να ξεκινήσεις από τώρα ώστε να εκπαιδευτεί και στο μπουκάλι σιγά σιγά.

Ναι γι' αυτό σταμάτησα και θα συνεχίσω τρώγοντας απ' όλα. 

Όταν επιστρέψω έχω σκοπό να αντλώ και μετά όταν επιστρέφω κανονικά θηλασμό. Τουλάχιστον μέχρι τον 6ο.

Ήδη ξεκίνησα. Δοκίμασε όλα τα μπιμπερό της αγοράς και ευτυχώς στην τελευταία μας δοκιμή με τα μπιμπερό της Avent το έπιασε. Ωστόσο αυτό που βλέπω όταν αντλώ είναι ότι στο 10λεπτο, 5λεπτο βγάζω μόνο 50 με 60 ml και αυτό με θορύβησε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...