Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Εξειδικευμενες εξετάσεις πριν την εξωσωματικη


Recommended Posts

On 18/9/2020 at 1:52 ΠΜ, Matinio1981 είπε:

Να σου πω την αλήθεια, δεν θέλω να πάω σε πάρα πολλούς γιατί θα μπερδευτω... Σίγουρα όμως θα πω σε όποιον γιατρό καταλήξω να κάνω εξετάσεις καρυοτυπο, θρομφοφιλια κλπ..... Πάντως σήμερα που πήγα στην ενδοκρινολογο μου, μου είπε ότι δεν προτείνει να κάνω καρυοτυπο στην παρούσα φάση, δεν δείχνει 100%, δεν μπορούν να ελέγξουν όλο το dna... 

Σπερματεγχυση έκανα και εγώ αλλά στην ηλικία μου είμαι 39 δεν είχε αποτέλεσμα... Τζάμπα τα λεφτά. Στο ιασω την είχα κάνει και εκεί έκανα και την πρώτη εξωσωματική, είναι πολύ καλό κέντρο. Όπου και αν πας ζητα να κάνεις πολλές εξετάσεις (θρομβοφιλιας, στίγμα, κυστικη ινωση και ότι άλλο μπορείς!! 

Εχω κανει για στίγμα και για ομάδα αίματος από τι κατάλαβα πρεπει να του ζητήσω να κάνω κυστική ίνωση θρομβοφιλια και καρυοτυπο. Να δώσει θα μου πει. Απλώς θεωρώ καλό είναι να αποκλειεις όσα περισσοτερα μπορείς και από την πρώτη φορά εξωσωματικής αφου μπορείς γιατί να παιδευεσαι 

On 18/9/2020 at 11:28 ΠΜ, Καλλια35 είπε:

Όπως το λες αν ανοίξει τον Νοέμβριο και εμείς αυτό περιμένουμε.Αν και έκανα 2 ανεπιτυχεις στο πανεπιστημιακό αναγκάστηκα να κάνω την 3 στο ΙΑΣΩ και αυτή ανεπιτυχής. Ο συγκεκριμένος κάνει και στο νοσοκομείο εκτός αν θέλεις να αλλάξεις γιατρό. Τι εξέταση έχεις κάνει ακριβώς;

Εχω κανει αυτές που χρειάζονταν για την σπςρματεγχυση αίματος ανοσολογικες σαλπιγγογραφια και υπέρηχο στήθους που δεν μου τον ζήτησε αυτός απλά επειδή όταν πηγα και βρήκα αυτόν έτυχε να εχω και παπ είχα κάνει. Τον ρώτησα αν για την εξωσωματική χρειάζονται άλλες εξετάσεις και μου είπε όχι. Εγώ όμως όταν τον βρω από κοντά θα τον ρωτήσω για να κάνω καρυοτυπο κυστική ίνωση και ίσως και θρομβοφιλια. Θέλω να αποκλείσω ότι περισσοτςρο μπορώ. Δεν είναι για να παιζουμε με τις εξωσωματικες. Τώρα οσον αφορά στο νοσοκομείο θα σου πω το εξής εχω φτάσει μέχρι το υπουργείο υγείας για το συγκεκριμένο θέμα. Και ξέρεις τι ανακάλυψα? Ότι η συγκεκριμένη μονάδα λειτουργούσε τόσα χρόνια χωρίς άδεια! Σκέψου ότι πλεον εχω φτάσει στο σημείο να επικοινωνώ με τον διοικητή του νοσοκομείο στο κινητό! Χεστηκαν επάνω τους μην τους κάνω καμια καταγγελία και είναι όλοι με το σεις και με το σας. Όποτε αυτό μου είπαν για Νοέμβριο, έχουμε πριν το καλοκαίρι που συζητούμε για το ποτε θα ανοίξει. Εγώ του το ξεκαθάρισε όμως όταν ανοίξει τότε θα την κάνουμε σιγά μην δώσω 2500 χιλιάρικα ετσι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Αλεξουσακι είπε:

Εχω κανει για στίγμα και για ομάδα αίματος από τι κατάλαβα πρεπει να του ζητήσω να κάνω κυστική ίνωση θρομβοφιλια και καρυοτυπο. Να δώσει θα μου πει. Απλώς θεωρώ καλό είναι να αποκλειεις όσα περισσοτερα μπορείς και από την πρώτη φορά εξωσωματικής αφου μπορείς γιατί να παιδευεσαι 

Εχω κανει αυτές που χρειάζονταν για την σπςρματεγχυση αίματος ανοσολογικες σαλπιγγογραφια και υπέρηχο στήθους που δεν μου τον ζήτησε αυτός απλά επειδή όταν πηγα και βρήκα αυτόν έτυχε να εχω και παπ είχα κάνει. Τον ρώτησα αν για την εξωσωματική χρειάζονται άλλες εξετάσεις και μου είπε όχι. Εγώ όμως όταν τον βρω από κοντά θα τον ρωτήσω για να κάνω καρυοτυπο κυστική ίνωση και ίσως και θρομβοφιλια. Θέλω να αποκλείσω ότι περισσοτςρο μπορώ. Δεν είναι για να παιζουμε με τις εξωσωματικες. Τώρα οσον αφορά στο νοσοκομείο θα σου πω το εξής εχω φτάσει μέχρι το υπουργείο υγείας για το συγκεκριμένο θέμα. Και ξέρεις τι ανακάλυψα? Ότι η συγκεκριμένη μονάδα λειτουργούσε τόσα χρόνια χωρίς άδεια! Σκέψου ότι πλεον εχω φτάσει στο σημείο να επικοινωνώ με τον διοικητή του νοσοκομείο στο κινητό! Χεστηκαν επάνω τους μην τους κάνω καμια καταγγελία και είναι όλοι με το σεις και με το σας. Όποτε αυτό μου είπαν για Νοέμβριο, έχουμε πριν το καλοκαίρι που συζητούμε για το ποτε θα ανοίξει. Εγώ του το ξεκαθάρισε όμως όταν ανοίξει τότε θα την κάνουμε σιγά μην δώσω 2500 χιλιάρικα ετσι

Την πρώτη φορά και εμείς κάναμε αυτές σαλπιγγογραφία ορμονολογικές αυτά. Την δεύτερη αφού απέτυχε μου είπε να κάνουμε καρυότυπο θρομβοφιλία. Τώρα που απέτυχε και η τρίτη δεν ξέρω τι θα μου πει. Είμαι σε δίλημμα να περιμένω το Νοέμβριο ή να κάνω ακόμα μία ιδιωτικά;

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

Κοριτσι μου λυπαμι πολύ για την παλινδρόμη....ευχομαι η επόμενη να είναι τελειομηνη και να πανε ολα καλα....

Εγω που εκανα τωρα την πρωτη μου εξωσωματική μου είχαν ζητήσει ολες τις ιολογικες (his κτλ),Καρυοτυπο ζεύγους,κυστική ινωση και των 2...ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρινης δικη μου για στίγμα κτλ....αυτές τις έκανες εσύ????

@*Vasoula δεν μου τις ζήτησε ο γιατρός.. Έκανα σαλπιγγογραφια, ορμονολογικες αντισώματα κλπ. Αλλά όχι αυτές που λες. Και του συζύγου σπερμοδιαγραμμα, αντισώματα, και δεν θυμάμαι κάτι άλλο αυτήν την στιγμή. Πάντως πήρα μόνη μου την πρωτοβουλία και έκλεισα από βδομάδα να πάμε για καρυοτυπο ζευγους. Όταν θα πάω στον γιατρό, θα του πάω το αποτέλεσμα και θα του συζητήσω και για τις άλλες (κυστική κλπ). Να δούμε τι θα μου πει.. Εσύ πως πήγες? 

πρίν από 37 λεπτά , Καλλια35 είπε:

Την πρώτη φορά και εμείς κάναμε αυτές σαλπιγγογραφία ορμονολογικές αυτά. Την δεύτερη αφού απέτυχε μου είπε να κάνουμε καρυότυπο θρομβοφιλία. Τώρα που απέτυχε και η τρίτη δεν ξέρω τι θα μου πει. Είμαι σε δίλημμα να περιμένω το Νοέμβριο ή να κάνω ακόμα μία ιδιωτικά;

Σε πιο στάδιο έφτασες? 

πρίν από 38 λεπτά , Καλλια35 είπε:

Την πρώτη φορά και εμείς κάναμε αυτές σαλπιγγογραφία ορμονολογικές αυτά. Την δεύτερη αφού απέτυχε μου είπε να κάνουμε καρυότυπο θρομβοφιλία. Τώρα που απέτυχε και η τρίτη δεν ξέρω τι θα μου πει. Είμαι σε δίλημμα να περιμένω το Νοέμβριο ή να κάνω ακόμα μία ιδιωτικά;

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ζητάνε από την αρχή αυτές τις εξετάσεις? Δλδ πρέπει να έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτα πρώτα??? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Matinio1981 είπε:

@*Vasoula δεν μου τις ζήτησε ο γιατρός.. Έκανα σαλπιγγογραφια, ορμονολογικες αντισώματα κλπ. Αλλά όχι αυτές που λες. Και του συζύγου σπερμοδιαγραμμα, αντισώματα, και δεν θυμάμαι κάτι άλλο αυτήν την στιγμή. Πάντως πήρα μόνη μου την πρωτοβουλία και έκλεισα από βδομάδα να πάμε για καρυοτυπο ζευγους. Όταν θα πάω στον γιατρό, θα του πάω το αποτέλεσμα και θα του συζητήσω και για τις άλλες (κυστική κλπ). Να δούμε τι θα μου πει.. Εσύ πως πήγες? 

Σε πιο στάδιο έφτασες? 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ζητάνε από την αρχή αυτές τις εξετάσεις? Δλδ πρέπει να έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτα πρώτα??? 

Ξερω πως αυτές γράφονται κοριτσακι μου γιατι ειναι πανάκριβες αλλα και απαραίτητες....εμεις αν δεν τις έχουμε όλες δε θα προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορα....εγω εκανα την ωοληψια και τη Δευτέρα περιμενω να δω πως πήγαν για την μεταφορά...απο βδομάδα εχεις ραντεβού??

Και το στίγμα κοριτσι μου είναι απαραίτητο τωρα π το σκέφτομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, *Vasoula είπε:

Ξερω πως αυτές γράφονται κοριτσακι μου γιατι ειναι πανάκριβες αλλα και απαραίτητες....εμεις αν δεν τις έχουμε όλες δε θα προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορα....εγω εκανα την ωοληψια και τη Δευτέρα περιμενω να δω πως πήγαν για την μεταφορά...απο βδομάδα εχεις ραντεβού??

Και το στίγμα κοριτσι μου είναι απαραίτητο τωρα π το σκέφτομαι!!!

@*Vasoula προς το παρόν παίρνω ακόμα ciclacur και μόλις τα τελειώσω, σε καμια βδομάδα, θα αδειαθετησω. Μόλις τελειώσω με την περίοδο θα πάω στον γιατρό. Ναι και για στίγμα θα του πω εννοείται!! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Matinio1981 είπε:

@*Vasoula προς το παρόν παίρνω ακόμα ciclacur και μόλις τα τελειώσω, σε καμια βδομάδα, θα αδειαθετησω. Μόλις τελειώσω με την περίοδο θα πάω στον γιατρό. Ναι και για στίγμα θα του πω εννοείται!! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!! 

Τα παίρνεις ακόμα ε???παίζει να να σου καθυστέρησουν λίγο την περιοδο αυτα....κορίτσι μου ειναι τυπικές εξετάσεις που θα τις έχεις και μια ζωή και θα τις χρειαστείς κιολας....να σου πανε ολα κατευχην!!!:wub:

Link to comment
Share on other sites

Just now, *Vasoula είπε:

Τα παίρνεις ακόμα ε???παίζει να να σου καθυστέρησουν λίγο την περιοδο αυτα....κορίτσι μου ειναι τυπικές εξετάσεις που θα τις έχεις και μια ζωή και θα τις χρειαστείς κιολας....να σου πανε ολα κατευχην!!!:wub:

@*Vasoula σε ευχαριστώ πολύ!! Δύσκολος ο αγώνας μας αλλά που θα πάει... Θα τα καταφέρουμε!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...