Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Η πεθερά ζητά λεφτα για να κρατα τα παιδια


Recommended Posts


Διαφημίσεις

Just now, me37 είπε:

Γεια σας.Εχετε παρόμοια εμπειρια?

Η αλήθεια ειναι πως δεν το εχω ξανακούσει ξερω ζευγάρια που ήθελαν απο μόνα τους να δίνουν στην γιαγιά κατι σαν μηνιάτικο δωράκι αλλα η γιαγιά δεν το δέχτηκε. Δυο φιλικα μας ζευγάρια παντως που ειναι σε τέτοια φαση βάζουν τα λεφτά στην άκρη και κανονίζουν ταξίδι ή διακοπές μιας εβδομαδας για τους γονείς τους με ολα πληρωμένα.

 Αν η γιαγιά σας θα δούλευε καπου αλλου την συγκεκριμένη χρονική στιγμή  , έστω κι αν κρατούσε ενα ξένο μωρο και πληρωνόταν δεν το βρίσκω παράλογο. 


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα ζητάει για ό,τι αφορά το κομμάτι σίτιση και φροντίδα του παιδιού και όχι για δική της ''εργασία''; Για το πρώτο σκέλος θα τα κάλυπτα εγώ για το δεύτερο όχι. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε μας λίγο παραπάνω την κατάσταση, γιατί υπο συνθήκες δεν είναι παράλογο. Και εγω είχα προτείνει στη μητέρα μου την ίδια αν ήθελε να αφήσει την τότε εξουθενωτικη και 12ωρη δουλεια της και να της δώσω το μισθό που θα έδινα στη νταντά που έψαχνα ( τελικά πήγε σταθμό το μωρο για άσχετο λόγο από αυτο).  Δεν θα μπορούσε όμως να μείνει και χωρίς μισθό για να μας κρατάει το παιδί! 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρόμοια εμπειρία κοπέλα μου αλλά η αλήθεια είναι πως κι εγώ δεν θα ήθελα να αφήσω τα παιδιά μου στη μαμα ή στην πεθερά. Έχουν αρκετά κουραστεί στη ζωή τους. Έτσι κι αλλιώς δεν μένουμε στο ίδιο μέρος αλλά κι όταν έρχονται ή πάμε εμείς ποτε δεν έχω αφήσει το παιδί μου να μου το κρατήσουν. Πληρώνω νταντα. Όχι ότι μου τρέχουν από τα μπατζάκια. Αλλά το θεωρούσα πιο λογικο να μην επιφορτιζω άλλους για το μεγάλωμα του παιδιού μου εκτός αν το έβλεπα σαν εργασία. Κι έτσι δεν έχω και υποχρέωση σε κανέναν. Ακόμα και στην αδερφή μου δηλαδή δεν το έχω αφήσει παρα μόνο για μισή ώρα να πεταχτώ να κάνω κάτι. Και δεν έχω κακή σχέση με κάποιον. Είμαστε αγαπημένοι. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είναι ο τρόπος κ η γενικότερη συμπεριφορά.Γενικοτερα χώνεται παντού κ θελει να αποφύγει τη δουλειά.Τι ώρες που θέλω να το κρατήσει εκεινη δε δουλεύει.Δουλευει μετα τις 4 το απόγευμα κ γω θελω πρωι.Κρατουσε κ της κόρης το παιδί κ κει δε ζητούσε λεφτα.Η κόρη της προτιμά να τα βρίσκει ετοιμα.Κμεις που σκοτωνόμαστε στη δουλεια βρίσκει κ τα κάνει τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, me37 είπε:

Είναι ο τρόπος κ η γενικότερη συμπεριφορά.Γενικοτερα χώνεται παντού κ θελει να αποφύγει τη δουλειά.Τι ώρες που θέλω να το κρατήσει εκεινη δε δουλεύει.Δουλευει μετα τις 4 το απόγευμα κ γω θελω πρωι.Κρατουσε κ της κόρης το παιδί κ κει δε ζητούσε λεφτα.Η κόρη της προτιμά να τα βρίσκει ετοιμα.Κμεις που σκοτωνόμαστε στη δουλεια βρίσκει κ τα κάνει τωρα.

Δουλεύει δεν δουλεύει οι παππούδες δεν είναι υποχρεωμένοι να μας κρατάνε τα παιδιά και τζάμπα αβίαστα εθελοντικά ή ότι άλλο θελουμε...αυτοί τα μεγάλωσαν τα δικά τους σειρά μας τώρα, αν δεν σου αρέσει η λύση του να δίνεις χρήματα πάρε μια νταντα και εκτός αυτού στο παιδί της κορης της ίσως να μην είχε ανάγκη τα λεφτά τώρα ίσως τα έχει!! Προσωπικά απορώ πως δέχτηκε να βοηθήσει κιόλας ενώ δουλεύει και το απόγευμα δεν θα το πρότεινα καν στους δικούς μου!

Αν θες πρωί και δεν είναι πολύ μικρό το παιδι μπορείς να το στείλεις βρεφικό ή παιδικό!

  • Μου αρέσει 6

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω ότι δ ειναι υποχρεωμένοι να βοηθανε οι παππουδες κ να κρατάνε τα παιδια

Προσωπικα κιολας προτιμω την επιλογή νταντά η παιδικος, αν κ δ εργάζομαι κ μιλάω εκ του ασφαλους

Ειδικα εφόσον δουλεύει το απογευμα, πολυ λογικο να μην θέλει τα πρωινά να κρατάει τα εγγόνια 

Αν είναι ωραίο που κρατούσε της κουνιαδας χωρίς λεφτά, οχι. Αλλα στην τελικη είναι πρόβλημα του αντρα σου. 

Καλύτερα να βρείτε άλλη λύση, να είστε όλοι ευχαριστημενοι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά η πεθερά μου με παρακαλάει να κρατήσει το μωρό καμιά φορά να πάω κάπου με τον άντρα μου η και γενικότερα αλλά ούτε να το σκέφτομαι στους γονείς μου τον έχω αφήσει κάνα δυο φορές γιατι μου το έλεγε συνέχεια ο πατέρας μου όμως πιστεύω αν έβγαζα να δώσω λεφτά θα με κοιτούσαν σαν εξωγήινο!!! 

Και πραγματικά είμαι και εγώ της άποψης από τη στιγμή που έκανα παιδί θα το μεγαλώσω εγώ και κανένας άλλος γιατί και αυτά μέχρι μια ηλικία τρυφερή έχουν ανάγκη τη μαμά τους !!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt είπε:

Εμένα προσωπικά η πεθερά μου με παρακαλάει να κρατήσει το μωρό καμιά φορά να πάω κάπου με τον άντρα μου η και γενικότερα αλλά ούτε να το σκέφτομαι στους γονείς μου τον έχω αφήσει κάνα δυο φορές γιατι μου το έλεγε συνέχεια ο πατέρας μου όμως πιστεύω αν έβγαζα να δώσω λεφτά θα με κοιτούσαν σαν εξωγήινο!!! 

Και πραγματικά είμαι και εγώ της άποψης από τη στιγμή που έκανα παιδί θα το μεγαλώσω εγώ και κανένας άλλος γιατί και αυτά μέχρι μια ηλικία τρυφερή έχουν ανάγκη τη μαμά τους !!

Προφανως για να το λες αυτο, δεν δουλευεις. Η θεματοθετρια ομως εργαζεται, αρα εκ των πραγματων χρειαζεται καποιον να κραταει το παιδακι εκεινες τις ωρες, ειτε αυτος ειναι η γιαγια, ο παππους, η νταντα, ο σταθμος. Δυστυχως σε αυτη την περιπτωση δεν ειναι θεμα θελησης του να μεγαλωσεις το παιδι, αλλα πρακτικοτητας. Δεν μιλαμε για μια εξοδο για καφε η φαγητο και ποιος θα κραταει το παιδι, αλλα για τις ωρες εργασιας. Οπου σε εκεινη την φαση καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη. Προσωπικα επειδη δεν εχω την πολυτελεια της βοηθειας απο μαμα και πεθερα, δεν ξερεις ποσο αναγκη θα το ειχα και οχι μονο απο αποψη οικονομικη και πρακτικη, αλλα κυριως συναισθηματικη. Γιατι αλλιως ειναι να ξερεις οτι ειναι με εναν δικο σου ανθρωπο κι αλλιως με εναν αγνωστο. Οσο για την ερωτηση της κοπελας, θεωρω πως αν η πεθερα εγκαταλειπει τη δουλεια της για να κραταει το μωρακι, σιγουρα ειναι λογικο να θελει καπως να καλυψει το εισοδημα της, οποτε και να την πληρωνετε. Αν δεν δουλευει, μου φαινεται κι εμενα καπως τραβηγμενο να το απαιτει. Δηλ οι γονεις μου ποτε δεν θα το σκεφτονταν καν πιστευω. Απο κει και περα ομως, καθε οικογενεια και καθε ανθρωπος ειναι αλλιως. Νομιζω θα εβρισκα πιο λογικο να της κανετε καθε τοσο καποιο δωρακι η το καλοκαιρι που θα χετε κι εσεις αδεια, να της δωσετε χρηματα για να παει κι εκεινη διακοπες με τον πεθερο σου πχ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

Προφανως για να το λες αυτο, δεν δουλευεις. Η θεματοθετρια ομως εργαζεται, αρα εκ των πραγματων χρειαζεται καποιον να κραταει το παιδακι εκεινες τις ωρες, ειτε αυτος ειναι η γιαγια, ο παππους, η νταντα, ο σταθμος. Δυστυχως σε αυτη την περιπτωση δεν ειναι θεμα θελησης του να μεγαλωσεις το παιδι, αλλα πρακτικοτητας. Δεν μιλαμε για μια εξοδο για καφε η φαγητο και ποιος θα κραταει το παιδι, αλλα για τις ωρες εργασιας. Οπου σε εκεινη την φαση καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη. Προσωπικα επειδη δεν εχω την πολυτελεια της βοηθειας απο μαμα και πεθερα, δεν ξερεις ποσο αναγκη θα το ειχα και οχι μονο απο αποψη οικονομικη και πρακτικη, αλλα κυριως συναισθηματικη. Γιατι αλλιως ειναι να ξερεις οτι ειναι με εναν δικο σου ανθρωπο κι αλλιως με εναν αγνωστο. Οσο για την ερωτηση της κοπελας, θεωρω πως αν η πεθερα εγκαταλειπει τη δουλεια της για να κραταει το μωρακι, σιγουρα ειναι λογικο να θελει καπως να καλυψει το εισοδημα της, οποτε και να την πληρωνετε. Αν δεν δουλευει, μου φαινεται κι εμενα καπως τραβηγμενο να το απαιτει. Δηλ οι γονεις μου ποτε δεν θα το σκεφτονταν καν πιστευω. Απο κει και περα ομως, καθε οικογενεια και καθε ανθρωπος ειναι αλλιως. Νομιζω θα εβρισκα πιο λογικο να της κανετε καθε τοσο καποιο δωρακι η το καλοκαιρι που θα χετε κι εσεις αδεια, να της δωσετε χρηματα για να παει κι εκεινη διακοπες με τον πεθερο σου πχ.

Λοιπόν η κοπέλα έβαλε μια συγκεκριμένη ερώτηση ποιες είναι ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΊΕΣ ΜΑΣ! Και γω σύμφωνα με αυτό απάντησα πως οι δικοι μου είτε γονείς είτε πεθερικά θα με κοιτούσαν ως εξωγήινο είτε τους πλήρωνα για λίγες είτε για πολλές ώρες δεν είναι στη νοοτροπία τους και δεν θα το δεχόταν ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο και εδώ κλείνω αυτό το θέμα γιατί ρώτησε τις δικές μας εμπειρίες πάνω στο θέμα αν είδες καλά ! 

 

Τώρα όσον αφορά το ότι αν δουλεύει η όχι και αν θα πληρώσει η όχι την πεθερά της εγώ δεν θα της πω τι να κάνει  γιατί είναι καθαρά δικό της θέμα και δεν νομίζω και να μας ρώτησε το τι να κάνει τουλάχιστον εγώ δεν είδα κάτι τετοιο !! 

Επίσης πρόσθεσα την προσωπική μου άποψη σχετικά με το ότι εγώ μεγαλωνω το παιδί μου μόνη και επέλεξα να σταματήσω τη δουλειά μου γιατί αυτή είναι η προτεραιότητα στη ζωή μου νομίζω μπορούμε να εκφέρουμε λόγω δημοκρατία έχουμε όχι χούντα αυτά με όλη την καλή διάθεση τα λέω μην παρεξηγηθουμε !

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Brigitt είπε:

Λοιπόν η κοπέλα έβαλε μια συγκεκριμένη ερώτηση ποιες είναι ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΊΕΣ ΜΑΣ! Και γω σύμφωνα με αυτό απάντησα πως οι δικοι μου είτε γονείς είτε πεθερικά θα με κοιτούσαν ως εξωγήινο είτε τους πλήρωνα για λίγες είτε για πολλές ώρες δεν είναι στη νοοτροπία τους και δεν θα το δεχόταν ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο και εδώ κλείνω αυτό το θέμα γιατί ρώτησε τις δικές μας εμπειρίες πάνω στο θέμα αν είδες καλά ! 

 

Τώρα όσον αφορά το ότι αν δουλεύει η όχι και αν θα πληρώσει η όχι την πεθερά της εγώ δεν θα της πω τι να κάνει  γιατί είναι καθαρά δικό της θέμα και δεν νομίζω και να μας ρώτησε το τι να κάνει τουλάχιστον εγώ δεν είδα κάτι τετοιο !! 

Επίσης πρόσθεσα την προσωπική μου άποψη σχετικά με το ότι εγώ μεγαλωνω το παιδί μου μόνη και επέλεξα να σταματήσω τη δουλειά μου γιατί αυτή είναι η προτεραιότητα στη ζωή μου νομίζω μπορούμε να εκφέρουμε λόγω δημοκρατία έχουμε όχι χούντα αυτά με όλη την καλή διάθεση τα λέω μην παρεξηγηθουμε !

Καθολου δεν θα παρεξηγηθουμε και μπραβο σου για τις επιλογες σου. Απο εκει και περα επειδη μιλαμε για ωρες εργασιας και ποιος θα κραταει ενα παιδι και επειδη καποιες αλλες μαναδες επιλεγουν να εργαζονται ειτε γιατι αναγκαζονται ειτε γιατι το θελουν, το θεμα δεν ειναι να λεμε τι σωστα κι ωραια μεγαλωνουν καποιες μονες τους τα παιδια, γιατι η συγκεκριμενη γυναικα δεν εχει αυτη την πολυτελεια, οποτε το προβλημα εγκειται αλλου. Επισης το να εργαζεται μια μητερα δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι δεν εχει ως προτεραιοτητα το παιδι της. Ας ξεφυγουμε απο τετοια στερεοτυπα κι ας μην φορτωνουμε τυψεις νεες μανουλες που εργαζονται. Φιλικα.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Pagotoula είπε:

Καθολου δεν θα παρεξηγηθουμε και μπραβο σου για τις επιλογες σου. Απο εκει και περα επειδη μιλαμε για ωρες εργασιας και ποιος θα κραταει ενα παιδι και επειδη καποιες αλλες μαναδες επιλεγουν να εργαζονται ειτε γιατι αναγκαζονται ειτε γιατι το θελουν, το θεμα δεν ειναι να λεμε τι σωστα κι ωραια μεγαλωνουν καποιες μονες τους τα παιδια, γιατι η συγκεκριμενη γυναικα δεν εχει αυτη την πολυτελεια, οποτε το προβλημα εγκειται αλλου. Επισης το να εργαζεται μια μητερα δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι δεν εχει ως προτεραιοτητα το παιδι της. Ας ξεφυγουμε απο τετοια στερεοτυπα κι ας μην φορτωνουμε τυψεις νεες μανουλες που εργαζονται. Φιλικα.

Εγώ δεν έδωσα σε καμία συμβουλη να μην δουλέψει το ξανά τονίζω γιατί απ' ότι φαίνεται δεν έγινε κατανοητό το ότι η προτεραιότητα μου ειναι το παιδί και όχι η δουλειά  δεν νομίζω να δημιουργεί τύψεις σε καποια άλλη μάνα σα να λέμε εγώ που θηλάζω και θεωρώ πως είναι το καλύτερο για το παιδί μου τι ? Οποια δίνει φόρμουλα θα νιώσει τύψεις όχι ! Η καθε γυναίκα κάνει ότι θεωρεί εκείνη σωστό για το παιδί της οποία δουλεύει είναι το σωστό αυτό για εκείνη προφανώς ώστε να μπορεί να του παρέχει τα αναγκαία τώρα  με την προσωπικη μου άποψη δεν θεωρώ πως κατηγόρησα την κοπέλα για να νιώσει τύψεις και αν το έκανα μπορεί να μου το πει και η ίδια και όχι να βγάζουμε άτοπα συμπεράσματα !!! Εξάλλου απ' ότι φαίνεται δεν εξέφρασα μόνο εγώ αυτήν την άποψη απλά συμφώνησα με κάποια παρόμοια σχόλια 

Και από ποτέ η προσωπική άποψη κάποιου θεωρείται στερεότυπο ?? Δηλαδή μου λες πως το να θέλω να μεγαλώσω εγώ το παιδί μου γιατί με έχει ανάγκη και ουρλιάζει όταν το κρατάει άλλος εκτός από εμένα είναι στερεότυπο τι πράγματα είναι αυτά ?  εγώ δεν επιβάλλω με τα λεγόμενα μου σε κανέναν το οτιδήποτε απλά λέω το τι έχω επιλέξει εγώ να κάνω και πώς βλέπω εγώ το ξανά τονίζω το όλο θέμα υπάρχουν και γονείς που έχουν επιλέξει να δουλεύουν όλη μέρα και να μην βλέπουνε καθόλου τα παιδιά τους και να τα μεγαλώνουν οι παππούδες μεγια τους με χαρά του πόσος με ενδιαφέρει ! Αλλά δεν μπορείς να μου λες να μην λέω την άποψη μου επειδη εσύ δεν συμφωνείς με αυτήν αυτά καλό βράδυ!

Υ.Γ. όταν εγώ νιώθει τύψεις για κάτι βαθιά μέσα μου ξέρω πως κάτι δεν κάνω καλά όμως αν είμαι σίγουρη πως κάνω το καλύτερο κανένας μα κανένας δεν μπορεί να μου δημιουργίσει ανασφάλεια !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα τον μικρο μου τωρα που εργαζομαι τον κραταει η πεθερα μου κ η μητερα μου εναλλαξ, αναλογα με το προγραμμα τους κ τα ρεπο τους γιατι εργαζονται και οι 2. Λεφτα οχι δεν ζητησαν ποτε, βασικα νομιζω οτι θα γινοταν το αντιθετο, θα με πληρωναν οι ιδιες για να τον κρατανε απο την λαχταρα τους χαχα. Αστειευομαι φυσικα. 

Ωστοσο αν κ μιλαω εκ του ασφαλους γιατι ποτε δεν ζητησανε κατι, ισα ισα οταν τις ρωταω πχ αν εχουν κουραστει να μου το πουν, η απαντηση τους ειναι του στυλ, για το παιδι μου θα κουραστω?? (Εννοωντας εμενα κ τον αντρα μου).

Απο την αλλη βεβαια, δεν θα μπορουσα να κατηγορησω αν καποια μαμα η πεθερα θα το εκανε. Θα με ξενιζε ναι γιατι δεν το χω ξανακουσει και γιατι οι σχεσεις μου με εκεινες δεν ειναι σε τετοιο επιπεδο, αλλα δεν θα μου φαινοταν κ παραλογο. Γιατι θα συμφωνησω οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι να βοηθησουν, καποιοι απλα το κανουν επειδη το θελουν, οχι ομως επειδη πρεπει. Και ειναι κ θεμα σχεσεων και ανθρωπινων χαρακτηρων. 

  • Μου αρέσει 4

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...