Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Η πεθερά ζητά λεφτα για να κρατα τα παιδια


Recommended Posts

Οι γονείς μας δεν είναι υποχρεωμένοι να μας μεγαλώσουν τα παιδιά, αν μπορούν να βοηθήσουν σε περιπτώσεις ανάγκης οκ, αλλά να προσαρμόσουν την ζωή τους στα δικά μας δεδομένα για να μας μεγαλώσουν τα παιδιά μου φαίνεται τρελό, γιατί λίγο πολυ όλες γνωρίζουμε πως κάτι τέτοια μπορεί να κρατήσει μέχρι να πάει το παιδί γυμνάσιο γιατί μέχρι να πάει σχολείο δεν έχουμε που να το αφήσουμε και αφού πάει σχολείο δεν έχουμε ποιος θα το πάρει απο εκεί ποιος θα το πάει σε δραστηριότητες κτλ.

Για να είμαστε ειλικρινείς είναι υπερβολή να ζητάς από μία γιαγιά να σου κρατάει το παιδί ενώ το απόγευμα δουλεύει!

On 26/9/2020 at 1:01 ΜΜ, me37 είπε:

Γενικοτερα χώνεται παντού κ θελει να αποφύγει τη δουλειά.

Πάντως εγώ δεν θα ήθελα να μου κρατάει κάποιος που χώνεται παντού, γιατί αυτό από μόνο του έτσι και αλλιώς μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα.

 

 

  • Μου αρέσει 6

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα να ζητάει μια γιαγιά λεφτά για να κρατήσει τα εγγόνια απ' τη μια δεν μου χτυπάει καλά αλλά απ' την άλλη είναι δικαιωμα της να θέλει κάτι τέτοιο. Αν μου το έκανε η μητέρα η η πεθερά μου θα το δεχομουν με λύπη βέβαια... Αλλά απ' την άλλη (για τον εαυτό μου μιλάω) δεν θα τις έβαζα σε αυτή τη διαδικασία ιδιαίτερα αν δούλευαν κιόλας. Καλύτερα να βάλεις κάποια κοπέλα να σου κρατάει το παιδί γιατί κ για την πεθερά σκέψου πόσο δύσκολο θα είναι κ να δουλεύει κ να κρατάει το πρωί το εγγόνι. Ελεύθερος χρόνος για δουλειές κ ξεκούραση μηδέν. Δεν θα ήθελα να είμαι καν στη θέση της δεδομένου ότι είναι μιας ηλικίας κιόλας.

Κ νομίζω ότι είναι κρίμα οι γιαγιάδες επειδή δουλεύουν τα παιδιά τους να πρέπει να κρατάνε σε καθημερινή βάση τα εγγόνια τους ιδιαίτερα κ αν είναι σε ηλικίες 0-4 χρόνων. Άλλο να έχεις κάποια δουλειά η να βγεις ακόμα κ να κρατάνε το παιδί 1-2 φορές την εβδομάδα για 2-3 ώρες κ άλλο σε καθημερινή βάση 8 ώρες

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα μου χτυπαει καπωσ...ειδικα αν στην κορη δεν ζητουσε λεφτα κ ζηταει τωρα...συτο μου κανρι πιο πολυ εντυπωση..κ ισωσ απο εδω ξεκιναει το θεμα...αλλα δεν το βρισκω κακο..

Εμασ μασ κρατουσε την μικρη μου οταν δοθλευα η θεια τησ...δεν ηθελε χρηματα αλλα δεν υπηρχε περιπτωση να την αφησω ετσι..την κρατουσε το καλοκαιρι φια 2 μηνεσ πςριπου κ περιπου 5 ωρεσ καθημερινα...2 καλοκαιρια που εγι ε αυτο την μια φορα τησ πηραμε λαπτοπ κ εκτυπωτη γοα τα παιδια..κ τον επομενο χρονο τηλεοραση.( εκεινη την χρονια ημουν κ εγκυοσ ξανα κ δουλεψα λιγοτερο)με μεγαλη μου χαρα τα αγορασαμε αν κ η γυναικα δεν ηθελε τιποτα..δεν τα οηρα απο υποχρεωση..αλλα οπωσ με βοηθησε ηθελα να την βοηθησω..χρηματα δεν θα δεχοταν ποτε..πηρα αυτα που ηξερα πωσ θελαν τα παιδια τησ..

Οσο για την δικη σασ πεθερα..εγω δεν το θεωρω κακο..ξενιζει λιγο..αλλα ισωσ υπαρχουν αναγκεσ καιμουργιεσ που πρεπει να καλυψει...κ λεφτα να μην ζητουσε εγω αν ημουν σρη θεση σασ θα προσπαθουσα με καποιο  τροπο να την ευχαριστησω..προσωπικα θα προτιμουσα να δωσω λεφτα για να παρει οτι θελει κ να χρησιμοποιησει οπωσ νομιζει...

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Τραγικό που ζητάει χρήματα. Πάρε νταντά και βλέπε τη γιαγιά οπότε μπορείς... Και γουστάρεις... Αν μπορείς και αν γουστάρεις... . Ούτε κι εσύ είσαι υποχρεωμένη για το οτιδήποτε όσον αφορά την ίδια. Κάνε τη ζωή σου και κοίτα μόνο την οικογένεια σου. 

Κανείς δε χρωστάει σε κανέναν και όλα καλά. 

Οι ανθρώπινες σχέσεις καλλιεργούνται με ανιδιοτέλεια και πράξεις αγάπης και συνεργασίας. Εάν απ' τη μια πλευρά δεν υπάρχει αυτό, δεν υπάρχει και λόγος για οποιαδήποτε τριβή.

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να πω κ το εξης.Οτι δεν είμαι της άποψης ότι οι παππούδες ειναι υποχρεωμένοι να κρατούν τα παιδιά κ να κάνουν όλα τα γούστα των γονιών που αυτοί αποφασίζουν να κάνουν παιδιά.Δε ρώτησαν κ κανεναν.Οποτε κ όταν τα κάνουν εννοειται οι γονεις πρέπει να βρουν τον τροπο να τα μεγαλώσουν.Κ εννοειται για μένα οτι ο γονιός οφείλει να καλύψει τα έξοδα που προκύπτουν οταν οι παππούδες κρατάνε το παιδι.Απλα καμια φορα απο τον τρόπο κ την στιγμή που σου ζητά κανεις κατι καταλαβαινεις κ τον σκοπο του.Κ εννοειται ότι όταν κάποιος δίνει την ψυχή του βρίσκεις τον τρόπο νάτο ανταποδώσεις.

Επίσης οταν ξέρουν ότι θα τους γηροκομησεις κι αυτο αμοιβαίο δεν ειναι?Η θα τους πεις ποσα θα μου δώσεις?Όλα σχετικά ειναι κ πολυ σημαντικο ειναι τι σου βγάζει ο άλλος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, me37 είπε:

Θα ηθελα να πω κ το εξης.Οτι δεν είμαι της άποψης ότι οι παππούδες ειναι υποχρεωμένοι να κρατούν τα παιδιά κ να κάνουν όλα τα γούστα των γονιών που αυτοί αποφασίζουν να κάνουν παιδιά.Δε ρώτησαν κ κανεναν.Οποτε κ όταν τα κάνουν εννοειται οι γονεις πρέπει να βρουν τον τροπο να τα μεγαλώσουν.Κ εννοειται για μένα οτι ο γονιός οφείλει να καλύψει τα έξοδα που προκύπτουν οταν οι παππούδες κρατάνε το παιδι.Απλα καμια φορα απο τον τρόπο κ την στιγμή που σου ζητά κανεις κατι καταλαβαινεις κ τον σκοπο του.Κ εννοειται ότι όταν κάποιος δίνει την ψυχή του βρίσκεις τον τρόπο νάτο ανταποδώσεις.

Επίσης οταν ξέρουν ότι θα τους γηροκομησεις κι αυτο αμοιβαίο δεν ειναι?Η θα τους πεις ποσα θα μου δώσεις?Όλα σχετικά ειναι κ πολυ σημαντικο ειναι τι σου βγάζει ο άλλος...

Σορρυ κιόλας αλλα όσες περιπτώσεις ξερω να γηροκομουν τους παππούδες τους παιρνουν όλη την σύνταξη. Στα υπόλοιπα συμφωνω.

  • Χαχα 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, me37 είπε:

 

Επίσης οταν ξέρουν ότι θα τους γηροκομησεις κι αυτο αμοιβαίο δεν ειναι?Η θα τους πεις ποσα θα μου δώσεις?Όλα σχετικά ειναι κ πολυ σημαντικο ειναι τι σου βγάζει ο άλλος...

Ξέρουν ή απαιτούν? Άλλο να βοηθήσεις τον γονιό σου όταν σε χρειάζεται πχ να του πας ένα πιάτο φαί, να τον πας σε έναν γιατρό κτλ, και άλλο να σε υποχρεώνει στα γεράματα να τον έχεις σπίτι του και να ζείτε όλοι μαζί, που εδώ που τα λέμε κανένας δεν υποχρεώνει κανέναν, ο κάθε άνθρωπος κάνει αυτό που εκείνος θέλει.


 
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2020 at 1:49 ΠΜ, me37 είπε:

Θα ηθελα να πω κ το εξης.Οτι δεν είμαι της άποψης ότι οι παππούδες ειναι υποχρεωμένοι να κρατούν τα παιδιά κ να κάνουν όλα τα γούστα των γονιών που αυτοί αποφασίζουν να κάνουν παιδιά.Δε ρώτησαν κ κανεναν.Οποτε κ όταν τα κάνουν εννοειται οι γονεις πρέπει να βρουν τον τροπο να τα μεγαλώσουν.Κ εννοειται για μένα οτι ο γονιός οφείλει να καλύψει τα έξοδα που προκύπτουν οταν οι παππούδες κρατάνε το παιδι.Απλα καμια φορα απο τον τρόπο κ την στιγμή που σου ζητά κανεις κατι καταλαβαινεις κ τον σκοπο του.Κ εννοειται ότι όταν κάποιος δίνει την ψυχή του βρίσκεις τον τρόπο νάτο ανταποδώσεις.

Επίσης οταν ξέρουν ότι θα τους γηροκομησεις κι αυτο αμοιβαίο δεν ειναι?Η θα τους πεις ποσα θα μου δώσεις?Όλα σχετικά ειναι κ πολυ σημαντικο ειναι τι σου βγάζει ο άλλος...

Δεν χρειαζεται να απολογεισαι..εδω με 2 γραμμεσ που εγραψεσ δεν μπορουμε να ξερουμε ακριβωσ τι συμβαινει..εσυ ξερεισ καλυτερα..

Παντωσ αν η πεθερα προσπαθει να εκμεταλλευτει καταστασεισ οπωσ μαλλον καταλαβαινω καλυτερα πληρωσε μια κοπελα...παρα να υποχρεωνεσαι σ αυτην και να εχετε κ αλλα θεματα αργοτερα..

Αν δεν τα πατε καλα καλυτερα απο.μακρια κ αγαπημενοι που λεει κ μια παροιμια...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...