Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Η σπερματεγχυση είναι 100% σίγουρη?? Πείτε μου εμπειρίες κορίτσια μου όσες έχετε κάνει


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι η σπερματεγχυση δ μπορει να σου δώσει 100%ποσοστο επιτυχίας, ουτε καν η εξωσωματική. Νομιζω η πιθανότητα είναι 20-30%αν δ κανω λάθος, είναι λίγο πιο υψηλό από την φυσική συλληψη

Απλα είναι λιγότερο παρεμβατικό κ πιο οικονομική από την εξωσωματικη

Επισης αναλογα αν υπάρχει θέμα στη σύλληψη, κ τι είναι αυτό. Βοηθάει πχ να έχεις σίγουρα ωορρηξια σε προκαθορισμενη ημερομηνία, ισως κ δυο ωάρια. Κ νομιζω γίνεται μια μικρή επεξεργασία στο σπερμα

Πχ θα ήταν μια εύκολη πρώτη επιλογή που θα είχε μια γυναίκα που θα προχωρούσε σε δωρητή σπέρματος, ενώ εκείνη φαίνεται να μην έχει κάποιο θεματακι γυναικολογικο

Κ νομιζω υπάρχει κ ενα όριο στις πόσες θα κανεις. Αν δ εχεις επιτυχία, μετα πας για εξωσωματικη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2020 at 7:11 ΜΜ, Ρενουλα 19 είπε:

Η σπερματεγχυση είναι 100% σίγουρη?? Πείτε μου εμπειρίες κορίτσια μου όσες έχετε κάνει

Τίποτα δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα πετύχει, ούτε η εξωσωματική είναι σίγουρη. Αν κάποιος γιατρός σου δώσει αυτό το ποσοστό επιτυχίας να ξέρεις ότι σε κοροιδεύει.

 Προσωπικά έχω μετανιώσει για την σπερματέγχυση που είχα κάνει πριν τις εξωσωματικές. Εξαρτάται βέβαια το πρόβλημα υπογονιμότητας που υπάρχει.

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2020 at 7:11 ΜΜ, Ρενουλα 19 είπε:

Η σπερματεγχυση είναι 100% σίγουρη?? Πείτε μου εμπειρίες κορίτσια μου όσες έχετε κάνει

Δεν έχω κάνει αλλά είναι προφανές πως τίποτα δεν είναι 100% σίγουρο . Καλύτερα να μικησεις με το γιατρό σου για τα πραγνατικα ποσοστά επιτυχίας ώστε να μην έχεις ρεαλιστικές προσδοκίες . 

Just now, Summer love είπε:

Δεν έχω κάνει αλλά είναι προφανές πως τίποτα δεν είναι 100% σίγουρο . Καλύτερα να μικησεις με το γιατρό σου για τα πραγνατικα ποσοστά επιτυχίας ώστε να μην έχεις ρεαλιστικές προσδοκίες . 

Ώστε να έχεις ρεαλιστικές προσδοκίες έγραφα παραπάνω ... το είδα μετά . 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχουμε κάνει 4 και καμία δεν πέτυχε. Πεταμένα λεφτά για εμάς. Είχαμε θέμα στο σπερμα αλλά και μετά που βελτιωθηκε πάλι δεν πέτυχαν. 

Μικρες οι πιθανότητες. 20-25%.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσες με μια φυσική συλλυψη είναι οι πιθανότητες...ούτε μια παραπάνω.Κι αυτό εάν τα έχεις όλα σούπερ .διαβάτες σάλπιγγες καθαρή μήτρα και φυσικά καλό σπέρμα..το 30% ούτε καν....εδώ καλά καλά δεν πιάνει 50% η εξωσωματική .Δεν ξέρω ποιος σου το είπε το 100% αλλά εννοείται πως δεν ισχύει.Καποιες στάθηκαν τυχερές και έπιασαν άλλες όχι.Εγω είμαι σε αυτές που απετυχαν 3 φορές.Προσωπικα δεν το θεωρώ χάσιμο χρόνου εάν έχεις όλα τα παραπάνω διότι πας πιο στοχευμένα.Αλλα ειλικρινά το 100% δεν παίζει .

Link to comment
Share on other sites

@Ρενουλα 19 ανάλογα την ηλικία... Εγώ είμαι 39, έκανα μια σπερματεγχυση φέτος τον Μάρτιο αλλά ο γιατρός μου ήταν εντελώς αρνητικός.. Ήθελε να πάω απευθείας για εξωσωματική και δεν είχε άδικο. Είπα λοιπόν να το δοκιμάσω έτσι για να πω ότι το έκανα.. Και εννοείται δεν πέτυχε... Ανάλογα με την περίπτωση σου και αν κάποια θέματα και την ηλικία σου βέβαια. 

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα κορίτσια είμαι 25 χρόνον ο γιατρός μου μου είπε να κάνουμε σπερματεγχισει γιατί του είπα να προχωρήσουμε σε εξωσωματική γιαυτό σας ρωτάω ώστε να μην ελπίζω ότι θα τα καταφέρω 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ρενουλα 19 είπε:

Καλήσπερα κορίτσια είμαι 25 χρόνον ο γιατρός μου μου είπε να κάνουμε σπερματεγχισει γιατί του είπα να προχωρήσουμε σε εξωσωματική γιαυτό σας ρωτάω ώστε να μην ελπίζω ότι θα τα καταφέρω 

Σίγουρα είναι πολύ θετικό η μικρη σου ηλικια

Αλλα από αυτά που λες δ μπορουμε να σου πούμε κ μια γνώμη παραπανω

Κ κυριως οι κοπέλες με εμπειρία, εγω δ εχω κανει ούτε σπερματεγχυση ούτε εξωσωματικη

Για ποιο λόγο να πας σε εξωσωματική; τι έχεις ελέγξει γυναικολογικα; από θέμα σπέρματος; πόσο καιρό προσπαθείτε για φυσική σύλληψη; με στοχευμενες επαφές; 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η σπερματεγχυση δ σου δίνει 100%επιτυχια,το ποσοστό της είναι κοντά στην φυσική σύλληψη. Ουτε καν η εξωσωματική δ δίνει 100%.κ πριν προχωρήσεις κάνεις κ μια διερεύνηση, να δεις αν εμποδίζει κτ που έχει λύση, δ προχωράς στα τύφλα, όσο γίνεται βέβαια. Υπάρχει κ η ανεξηγητη

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η σπεργματέγχυση για σοβαρά προβλήματα σπέρματος (ολιγοσπερμία-ασθενοσπερμία-ολιγοασθενοσπερμία) δεν προτείνετε ως λύση καθόλου.  Ακόμα και αν γίνει ενίσχυση του σπέρματος πάλι οι πιθανότητες είναι μηδαμινές. Εμείς είχαμε σοβαρή ολιγοασθενοσπερμία, όταν στο κέντρο είπα πως ο προηγούμενος γυναικολόγος μας έκανε σπερματέγχυση έμεινε κόκαλο. Πεταμένα λεφτά (για εμάς).

Αν έχεις θέμα ωορρηξίας τότε ίσως βοηθήσει.

Καταλαβαίνω πως δεν θες να μιλήσεις για την αιτία υπογονιμότητας, καμία εδώ μέσα δεν σε ρωτάει από περιέργεια,  όμως η κάθε συμβουλή που θα σου δώσουν εξαρτάται πάντα από τον λόγο που πρέπει να προχωρήσετε σε εξωσωματική.

  • Μου αρέσει 2

 
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την κοτσιφικος. Γενικα έχω καταλάβει ότι με θέματα που έχουν με το σπερμα πας σε εξωσωματική γτ γίνεται καλύτερο ξεκαθαρισμα

Με μικρά προβληματάκια πχ ωορρηξιας αξίζει να προσπαθήσεις κ για σπερματεγχυση

Προσωπικα μετά από 5χρ δ θα είχα πολύ υπομονη

Απλα εύχομαι να μην σου τάζει κάνεις ποσοστά 100% γτ τότε σίγουρα δ στα λέει καλά, κ κριμα είναι να χάνεις χρόνο κ να απογοητευεσαι

Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2020 at 1:08 ΜΜ, vikib είπε:

Σίγουρα είναι πολύ θετικό η μικρη σου ηλικια

Αλλα από αυτά που λες δ μπορουμε να σου πούμε κ μια γνώμη παραπανω

Κ κυριως οι κοπέλες με εμπειρία, εγω δ εχω κανει ούτε σπερματεγχυση ούτε εξωσωματικη

Για ποιο λόγο να πας σε εξωσωματική; τι έχεις ελέγξει γυναικολογικα; από θέμα σπέρματος; πόσο καιρό προσπαθείτε για φυσική σύλληψη; με στοχευμενες επαφές; 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η σπερματεγχυση δ σου δίνει 100%επιτυχια,το ποσοστό της είναι κοντά στην φυσική σύλληψη. Ουτε καν η εξωσωματική δ δίνει 100%.κ πριν προχωρήσεις κάνεις κ μια διερεύνηση, να δεις αν εμποδίζει κτ που έχει λύση, δ προχωράς στα τύφλα, όσο γίνεται βέβαια. Υπάρχει κ η ανεξηγητη

Κοριτσια καλήσπερα τα φώτα σας σας παρακαλώ πήγα για υπέρηχο σήμερα και μου είπε ο γιατρός ότι δεν υπάρχει πιο παχύ ενδομητριο το ενδομητριο μου είναι 2.88 cm περίοδος ακόμα δεν έχω έπεισεις είμαι καθαρή δεν έχω ούτε κύστες ούτε τίποτα είμαι δύο βδομάδες μετά την οωρηξια και την ελεύθερη επαφή μου εδώσε να ξεκινήσω utrogestan αύριο μέχρι την Τρίτη αν δεν ειμαι έγκυο θα μου κατέβει περίοδος σε 5 μέρες μετά το σταμάτημα τω χαπιών αλλιώς λέει δεν θα μου κετεβει υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης με τέτοιο παχύ ενδομητριο???????  Τα φώτα σας 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρενουλα 19 είπε:

Κοριτσια καλήσπερα τα φώτα σας σας παρακαλώ πήγα για υπέρηχο σήμερα και μου είπε ο γιατρός ότι δεν υπάρχει πιο παχύ ενδομητριο το ενδομητριο μου είναι 2.88 cm περίοδος ακόμα δεν έχω έπεισεις είμαι καθαρή δεν έχω ούτε κύστες ούτε τίποτα είμαι δύο βδομάδες μετά την οωρηξια και την ελεύθερη επαφή μου εδώσε να ξεκινήσω utrogestan αύριο μέχρι την Τρίτη αν δεν ειμαι έγκυο θα μου κατέβει περίοδος σε 5 μέρες μετά το σταμάτημα τω χαπιών αλλιώς λέει δεν θα μου κετεβει υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης με τέτοιο παχύ ενδομητριο???????  Τα φώτα σας 

 

κατι εχεις γραψει λαθος στο ενδομητριο δεν υπαρχει τετοιο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

 

κατι εχεις γραψει λαθος στο ενδομητριο δεν υπαρχει τετοιο 

Το ενδομητριο μου είναι 2.88 cm το γράφει ο υπέρηχος 

On 22/9/2020 at 1:08 ΜΜ, vikib είπε:

Σίγουρα είναι πολύ θετικό η μικρη σου ηλικια

Αλλα από αυτά που λες δ μπορουμε να σου πούμε κ μια γνώμη παραπανω

Κ κυριως οι κοπέλες με εμπειρία, εγω δ εχω κανει ούτε σπερματεγχυση ούτε εξωσωματικη

Για ποιο λόγο να πας σε εξωσωματική; τι έχεις ελέγξει γυναικολογικα; από θέμα σπέρματος; πόσο καιρό προσπαθείτε για φυσική σύλληψη; με στοχευμενες επαφές; 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η σπερματεγχυση δ σου δίνει 100%επιτυχια,το ποσοστό της είναι κοντά στην φυσική σύλληψη. Ουτε καν η εξωσωματική δ δίνει 100%.κ πριν προχωρήσεις κάνεις κ μια διερεύνηση, να δεις αν εμποδίζει κτ που έχει λύση, δ προχωράς στα τύφλα, όσο γίνεται βέβαια. Υπάρχει κ η ανεξηγητη

On 22/9/2020 at 1:08 ΜΜ, vikib είπε:

Σίγουρα είναι πολύ θετικό η μικρη σου ηλικια

Αλλα από αυτά που λες δ μπορουμε να σου πούμε κ μια γνώμη παραπανω

Κ κυριως οι κοπέλες με εμπειρία, εγω δ εχω κανει ούτε σπερματεγχυση ούτε εξωσωματικη

Για ποιο λόγο να πας σε εξωσωματική; τι έχεις ελέγξει γυναικολογικα; από θέμα σπέρματος; πόσο καιρό προσπαθείτε για φυσική σύλληψη; με στοχευμενες επαφές; 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η σπερματεγχυση δ σου δίνει 100%επιτυχια,το ποσοστό της είναι κοντά στην φυσική σύλληψη. Ουτε καν η εξωσωματική δ δίνει 100%.κ πριν προχωρήσεις κάνεις κ μια διερεύνηση, να δεις αν εμποδίζει κτ που έχει λύση, δ προχωράς στα τύφλα, όσο γίνεται βέβαια. Υπάρχει κ η ανεξηγητη

Κοριτσια καλήσπερα τα φώτα σας σας παρακαλώ πήγα για υπέρηχο σήμερα και μου είπε ο γιατρός ότι δεν υπάρχει πιο παχύ ενδομητριο το ενδομητριο μου είναι 2.88 cm περίοδος ακόμα δεν έχω έπεισεις είμαι καθαρή δεν έχω ούτε κύστες ούτε τίποτα είμαι δύο βδομάδες μετά την οωρηξια και την ελεύθερη επαφή μου εδώσε να ξεκινήσω utrogestan αύριο μέχρι την Τρίτη αν δεν ειμαι έγκυο θα μου κατέβει περίοδος σε 5 μέρες μετά το σταμάτημα τω χαπιών αλλιώς λέει δεν θα μου κετεβει υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης με τέτοιο παχύ ενδομητριο???????  Τα φώτα σας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...