Recommended Posts

Just now, Skoros said:

Κι εγώ το νιώθω αυτό πως δε θα μεγαλώσω το παιδί μου μαζί με τα παιδιά των φιλενάδων μου. Και είναι ακόμα χειρότερο γιατί είμαστε μοναχοπαίδια με τον ανδρα μου όποτε ούτε ξαδέρφια...

Μη το σκέφτεσαι έτσι...το παιδί σου όταν με το καλό έρθει θα μεγαλώσει με αγάπη από εσάς και θα βρει φίλους στη παιδική χαρά, στο σχολείο...

Εγώ πήρα αποστάσεις από φίλους με παιδιά και οι καλές μου φίλες το καταλαβαίνουν κ εκείνες και δε μιλάνε για τα παιδιά τους όσο θα μου μίλαγαν διαφορετικά. Έχω πολύ καλή μου φίλη που είχαμε παράλληλες εγκυμοσύνες και είχα καταχαρεί με τα νέα της όταν μου είχε πει ότι είναι έγκυος και μιλάγαμε συνέχεια για τις εμπειρίες μας. Μετά τη διακοπή της δικής μου δεν ήταν το ίδιο, μας έστειλε φωτογραφία από το μαιευτήριο κ εγώ έκλαιγα. Δεν είναι ότι δε χαιρόμουν για εκείνη αλλά όπως το είπες έχουμε μια πικρία κ είναι φυσιολογικό...

• Μου αρέσει 2

uLuIp3.png

Just now, Roda said:

Αγαπητές, ο δρόμος των φυσικών είναι δύσκολος & δυστυχώς όλα τα στάδια του φυσικού έχουν πολλαπλάσιο άγχος και επαναλαμβανόμενο κάθε μήνα. Οπότε αν είναι καθε μήνα (κ δυο φορες το μήνα) να χαλιόμαστε έτσι βραστα κ άστα. Κλάμα άγχος κακό κ παλι απ την αρχή-τα πρωτα χρονια δεν έκανα τίποτα άλλο από το να στενοχωριέμαι. Μικρά tips που κάπως βελτίωςαν τη διαδικασία ειναι: 1ον δεν κάνω μέθη οπότε προλαβαίνω κ πηγαίνω στη δουλειά μου 8 το πρωί- 2ον πάντα έχω ακουστικά ή βιβλίο στις ουρές γραμματεια ταμειο είσοδο αιμα λογιστήριο  (θα με αναγνωρίσετε ... ωπ Ροδούλα εσύ;) 3. Πήρα αυτό το χαρτί της συμφοράς για τον κοβιντ κ το εβγαλα φωτοτυπιες οποτε το παω έτοιμο συμπληρωμενο.4. στην αρχή ερμήνευα τις ορμόνες -μάθαινα πότε οβιτρελ πότε όχι κλπ μετά το «άφησα» στο γιατρό γιατί   θα τρελαινόμουνα για κάτι που ούτε να ελεγξω ούτε να ερμηνεύσω σωστά μπορώ. Το μόνο που ρωτάω είναι αν θα ειναι ο ίδιος ο γιατρός μου στην ωοληψία γιατί μια φορά που εκανα χωρις μεθη με εναν άλλο νομιζα οτι το ωάριο ήταν μεταξύ φάρυγγα και οισοφάγου

Δυστυχώς έχω κάνει πολλούς φυσικούς και έχουν περάσει τρίμηνα με άδεια -τζουφια-ανώριμα- δεν προλαβαμε-παραήταν ώριμο-σαμαλη-τσιπς-πατατάκια.. Για να πω την αλήθεια οι συνεχείς αποτυχίες συνέβαιναν συνεχώς καλοκαιρινούς μήνες (δεν ξέρω αν ειναι τυχαιο διαβάζοντάς σας.
εν κατακλείδι νομίζω οτι δεν αξίζει να χάνουμε μέρες κ μήνες απ τη ζωή μας με άγχος και στενοχώριες με όσα δεν μπορούμε να ελεγξουμε γιατι έτσι δε θα χουμε κ καθαρό μυαλό να παρουμε τις περαιτέρω σωστές αποφάσεις όταν χρειαστεί. Προσωπικά είμαι πολύ κοντά στην κόκκινη γραμμή. 

Σωστά τα λες!

Το χαρτί covid που λες τι είναι? 

(αν υπηρχε κάποιος τρόπος να γλιτώνουμε κάθε φορά την εξέταση covid καλά θα ήταν) 

Διαφημίσεις

Just now, Arriel_83 said:

Σωστά τα λες!

Το χαρτί covid που λες τι είναι? 

(αν υπηρχε κάποιος τρόπος να γλιτώνουμε κάθε φορά την εξέταση covid καλά θα ήταν) 

Ειναι ενα χαρτί που πρεπει να συμπληρώσεις με ενα κατεβατό οτι δεν εχεις συμπτώματα κλπ για να μπεις στο κεντρο που είμαι. Για την εξέταση κοβιντ λυπάμαι αλλά δε γνωρίζω αν μπορεί κανεις να τη γλυτώσει. 

Just now, Roda said:

Ειναι ενα χαρτί που πρεπει να συμπληρώσεις με ενα κατεβατό οτι δεν εχεις συμπτώματα κλπ για να μπεις στο κεντρο που είμαι. Για την εξέταση κοβιντ λυπάμαι αλλά δε γνωρίζω αν μπορεί κανεις να τη γλυτώσει. 

Και ξέρεις σε φυσικό, κάθε μήνα θα πρέπει να την πληρώνεις και αυτή. Δηλαδή έλεος 

Just now, Skoros είπε:

Να θέσω ένα θέμα που με απασχολεί καιρό; Νιώθω ρε κορίτσια πως έχω μια πικρία πια για όλα. Βλέπω άλλες γυναίκες με παιδιά και ζηλεύω και νιώθω πολύ χάλια για αυτό. Σαν να έχω γίνει μνησίκακη σαν να λέω όλη την ώρα γιατί να μου έρθει τόσο στραβά η ζωή μου, σαν να μην μπορώ να χαρώ πια... ίσως δεν είμαι καλός άνθρωπος...

Όσα χρόνια προσπαθούσα να κάνω παιδί έβλεπα γύρω μου φίλες , γνωστές κτλ που όλα πήγαιναν μια χαρά και πραγνατικα ζήλευα πολύ . Το θεωρούσα εντελώς φυσιολογικό να νιώθω έτσι ένα ανθρώπινο συναίσθημα είναι και αυτό . Φυσικά στενοχωριομουν παρά πολύ για μένα που έτρωγα τα χαστούκια το ένα μετά το άλλο . Πιο πολύ με ενοχλούσε που από ένα σημείο και έπειτα μου το έκρυβαν , αυτό με διέλυε και σκυλιασα τόσο πολύ με μένα που έλεγα σε όλους ποσό μεγάλη μαχήτρια είμαι .... ε κάτι έπρεπε να πω και εγώ ,αχαχαχαχ. 

Όχι κοπέλα μου δεν είναι μνησικακη απλά φυσιολογικός άνθρωπος . 

• Μου αρέσει 1

NTTHp2.png

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Nima είπε:

Έχω κάνει 7, οι 3 τελευταίοι σερί πήγαν χαλιά για αυτό έχω πέσει τόσο ψυχολογικά.

Μπορεί και να είμαι υπερβολική ξέρω πως άλλες κοπέλες έχουν ζοριστει περισσότερο αλλά δεν με βοηθάει και το περιβάλλον μου αυτή την εποχή, κυρίως το επαγγελματικό.Εφτυσα αίμα για να πάρω ρεπό την Παρασκευή για την ωοληψια και ξαφνικά μια συνάδελφος ήθελε να αλλάξουμε γιατί κάτι έτυχε με το παιδί της.Οταν αρνήθηκα μου άρχισε τα δεν έχεις παιδί και δεν καταλαβαίνεις...δλδ έπρεπε να το ακούσω κι αυτό.

Λυπάμαι πολύ.  Όσο για την συνάδελφο θα της πετούσα ένα και εγώ για το παιδί θα λείψω και θα την άφηνα να ψάχνεται. Δεν λέγοντας αυτά σε ανθρώπινο που δεν έχουν παιδιά ....είναι ακυρο.

2 ώρες πρίν, Fifo είπε:

Κ εγώ στο ιδιο κέντρο είμαι. Εμένα μόλις με ενημέρωσαν ότι από τα τρία που είχα στην κατάψυξη απο προηγούμενη διέγερση κανένα δεν προχώρησε σε βλαστοκυστη. Υποτίθεται σήμερα θα έκανα εμβρυομεταφορα.  Πλέον δεν έχω κανένα. Στους τελευταίους φυσικούς δεν γονιμοποιηθηκε κανένα. Είμαι πλεον σε απόγνωση βρε κορίτσια. Πόσες ματαιώσεις

Κρίμα κορίτσι μου. Σδιξε τα δόντια και βουρ από την αρχή. Μη τα παρατήσεις ...είναι δύσκολοι αυτοί οι φυσικοί.

2 ώρες πρίν, Skoros είπε:

Νιμα κι εγώ τα ακούω τα «δεν έχεις παιδί όποτε δεν ξέρεις» κ με παίρνει πολύ από κάτω...

Δεν είναι καθόλου ωραίο αυτό....

1 ώρα πρίν, Fifo είπε:

Ηταν ήδη τριών ημερών τα κατεψυγμένα. Έχω κάνει μια εμβρυομεταφορα τον Ιούνιο με τριών ημερών κ απέτυχε. Οπότε τώρα πρέπει να μαζέψω βλαστοκυστες. Πραγματικά έκανα ένα χρόνο να τα μαζέψω κ πλέον πάλι στο μηδέν. 

1 hour ago, Καντι είπε:

Ασε στα ωάρια μας δεν μας πιάνει κανεις!!! Εμενα μου έκανε τον υπέρηχο και ειχα μετρήσει ποσα ηταν και ποσων χιλιοστών πριν μου πει. 

Να σου πω να γελάσεις πρώτος υπέρηχος του μωρού, δεν ειχα ξαναδεί ,του λέω γιατι ειναι ετσι μαζεμένο και στενόμακρο; Τι εννοείς μου λέει ετσι πρεπει να ειναι, Α οκ περίμενα κατι πιο στρογγυλό οπως τα ωάρια και του  λέω δεν εχω αρχίσει ακομα την μελέτη μου στα έμβρυα.

Και εγώ στον υπέρηχο τον πρώτο μου λέει τι βλέπουμε εδώ??? Και του λέω οι γνώσεις μου φτάνουν μέχρι εδώ από εδώ και πέρα δεν ξέρω την τύφλα μου. Χαχαχαχα.

• Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

Just now, Skoros είπε:

Να θέσω ένα θέμα που με απασχολεί καιρό; Νιώθω ρε κορίτσια πως έχω μια πικρία πια για όλα. Βλέπω άλλες γυναίκες με παιδιά και ζηλεύω και νιώθω πολύ χάλια για αυτό. Σαν να έχω γίνει μνησίκακη σαν να λέω όλη την ώρα γιατί να μου έρθει τόσο στραβά η ζωή μου, σαν να μην μπορώ να χαρώ πια... ίσως δεν είμαι καλός άνθρωπος...

Όταν στηρίζεσαι πολύ πάνω σε κάτι, τότε αυτό είναι πιθανό να γκρεμιστεί...

Just now, Arriel_83 είπε:

Ρε κοριτσια να ρωτήσω κάτι. Η Λευκού τι είναι? Ενδοκρινολογος? Και εξετάσεις για κοιλιοκακη πως κάνεις? 

Αιματολόγος από τη Θεσσαλονίκη, η οποία κάποτε έκανε ιατρείο και στην Αθήνα, αλλά τώρα λένε ότι δεν αναλαμβάνει πια νέους πελάτες από Αθήνα. Αν πας στην Τσεκούρα, είναι το ίδιο. Επίσης για κοιλιοκάκη εμένα μου είχε γράψει εξετάσεις η Τσεκούρα, αλλά τα αντισώματα, όχι τις γονιδιακές. Σου τις γράφει όμως και απλός παθολόγος. Ανάλογα με το αποτέλεσμα, θα πρέπει να απέχεις από τη γλουτένη μόνιμα - αν έχεις εκδηλώσει την πάθηση, ή απλώς να την αποφεύγεις - όπως κάνω εγώ μέχρι να τελειώσει όλο αυτό και όπως έγραψε και μία άλλη κοπέλα πιο πριν.

• Μου αρέσει 1

Just now, Troia είπε:

Αιματολόγος από τη Θεσσαλονίκη, η οποία κάποτε έκανε ιατρείο και στην Αθήνα, αλλά τώρα λένε ότι δεν αναλαμβάνει πια νέους πελάτες από Αθήνα. Αν πας στην Τσεκούρα, είναι το ίδιο. Επίσης για κοιλιοκάκη εμένα μου είχε γράψει εξετάσεις η Τσεκούρα, αλλά τα αντισώματα, ότι τις γονιδιακές. Σου τις γράφει όμως και απλός παθολόγος. Ανάλογα με το αποτέλεσμα, θα πρέπει να απέχεις από τη γλουτένη μόνιμα - αν έχεις εκδηλώσει την πάθηση, ή απλώς να την αποφεύγεις - όπως κάνω εγώ μέχρι να τελειώσει όλο αυτό και όπως έγραψε και μία άλλη κοπέλα πιο πριν.

Κοριτσια για οποια ενδιαφερεται,ξανα ξεκινησε και ερχεται αθηνα για ραντεβου.μολις μιλησα στο τηλ.

• Μου αρέσει 2

ZAeBp3.png

Just now, Καντι είπε:

Καλά σκέφτεσαι βλακείες και το ξέρεις. Κορίτσι μου η ζωή δεν ειναι δίκαιη προς όλους. Αλλα κοριτσια δεν έχουν σύντροφο , αλλα περνάνε αρρώστιες , αλλα είχαν κακή παιδική ηλικία. Το θεμα ειναι αυτο που  περνάμε αυτην την στιγμή και βάζω και τον εαυτό μου μεσα γιατι επτά χρόνια που το περασα δεν το εχω αποβάλει , (ακομα υπογονιμη νιώθω) να μην ειναι το επίκεντρο της ζωής μας. Φυσικα και μας απασχολεί αλλα σαν κατι παράλληλο στην ζωή μας, περνάμε καλα και προσπαθουμε για το καλύτερο. Θα σου πω αυτο που ελεγα στον εαυτό μου μεχει τα 50 μου μπορώ, ποσα χρόνια εχω ακομα; Που θα πάει; θα μου κάτσει.

Να παραφράσω λίγο αυτό που λέει η Κάντι (δεν θυμάμαι το username της κοπέλας στην οποία το απευθύνω). Ο Θεός στέλνει διάφορα πράγματα στους ανθρώπους, τα οποία με την ανθρώπινη φύση μας τα χαρακτηρίζουμε σαν καλά και κακά. Ναι, μας έστειλε την υπογονιμότητα, γιατί ίσως κάτι μπορούμε να μάθουμε από αυτήν (εγώ έχω κερδίσει πολλά μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία, τα οποία έχω ανακαλύψει μέσω της φιλοσοφίας), όμως από την άλλη μας έδωσε και καλή υγεία, ειρήνη, μία δουλειά, τροφή και στέγη, τα οποία δεν είναι δεδομένα για όλους τους ανθρώπους. Είμαστε ευγνώμονες για όσα έχουμε και ταυτόχρονα, αν είναι θέλημα Θεού θα τα καταφέρουμε να τεκνοποιήσουμε.

• Μου αρέσει 7

πρίν από 34 λεπτά , Sweety1 είπε:

Ααα σε ευχαριστω

αρα μπορω να κανω ειτε τηλεφωνικο ραντεβου ειτε να κλεισω ραντεβου απο ιατρειο της;

Κορίτσια πληροφοριακά, όταν το καλοκαίρι ζήτησα δύο φορές ραντεβού μαζι της με ανοιχτή ημερομηνία δηλ. χωρίς να πιέσω για το πότε, μου έλεγε η γραμματέας της οτι λόγω κορωνοιου δεν κατέβαινε πλέον Αθήνα. Εξηγώντας το ιστορικό μου κ ότι ήθελα πολύ ένα ραντεβού μαζι της έστω τηλεφωνικό, Skype, ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, αυτό που μου απάντησε είναι "μόνο αν έρθετε θεσσαλονικη". 

Με συγχωρείτε αλλά δεν το βρήκα καθόλου λογικό, ούτε επαγγελματικό, από τη στιγμή που το έχει κάνει ήδη με πολλές κοπέλες αυτό.... οπότε έφαγε άκυρο από εμένα 

• Ευχαριστώ 1

zUAgp2.pngjeL6p2.png

Διαφημίσεις

Just now, Troia said:

Αιματολόγος από τη Θεσσαλονίκη, η οποία κάποτε έκανε ιατρείο και στην Αθήνα, αλλά τώρα λένε ότι δεν αναλαμβάνει πια νέους πελάτες από Αθήνα. Αν πας στην Τσεκούρα, είναι το ίδιο. Επίσης για κοιλιοκάκη εμένα μου είχε γράψει εξετάσεις η Τσεκούρα, αλλά τα αντισώματα, ότι τις γονιδιακές. Σου τις γράφει όμως και απλός παθολόγος. Ανάλογα με το αποτέλεσμα, θα πρέπει να απέχεις από τη γλουτένη μόνιμα - αν έχεις εκδηλώσει την πάθηση, ή απλώς να την αποφεύγεις - όπως κάνω εγώ μέχρι να τελειώσει όλο αυτό και όπως έγραψε και μία άλλη κοπέλα πιο πριν.

Α μπράβο εσύ μου είχες πει για την Λευκού. Γιατί αναρωτιόμουν που αλλού την είχα ξανακουσει. 

Είδα ότι τα αντισώματα κι εμείς τα κάναμε από το πακέτο εξετάσεων που μας είχε γραψει ο Τσιλιβακος. 

Just now, Troia said:

Να παραφράσω λίγο αυτό που λέει η Κάντι (δεν θυμάμαι το username της κοπέλας στην οποία το απευθύνω). Ο Θεός στέλνει διάφορα πράγματα στους ανθρώπους, τα οποία με την ανθρώπινη φύση μας τα χαρακτηρίζουμε σαν καλά και κακά. Ναι, μας έστειλε την υπογονιμότητα, γιατί ίσως κάτι μπορούμε να μάθουμε από αυτήν (εγώ έχω κερδίσει πολλά μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία, τα οποία έχω ανακαλύψει μέσω της φιλοσοφίας), όμως από την άλλη μας έδωσε και καλή υγεία, ειρήνη, μία δουλειά, τροφή και στέγη, τα οποία δεν είναι δεδομένα για όλους τους ανθρώπους. Είμαστε ευγνώμονες για όσα έχουμε και ταυτόχρονα, αν είναι θέλημα Θεού θα τα καταφέρουμε να τεκνοποιήσουμε.

Μεγαλη αλήθεια! 

Εχθες βγήκα με μια καλή μου φίλη η οποία έχει κάνει κατάψυξη γιατί, αν και 37, ακόμη δεν έχει βρει αυτόν που θέλει και είναι και μακριά από τον να τον βρει. 

Μετά κοιτάω την κουμπάρα μου που παιδεύεται με την ενδομητριωση και ετοιμαζεται πάλι για χειρουργείο. 

Και τέλος, σήμερα είδα μια μαμά με ένα παιδάκι γύρω στα 10, σε καρότσι και με πρόβλημα κινητικό. 

Άστο τι να λέμε.. 

• Μου αρέσει 1

On 10/10/2020 at 6:54 ΠΜ, Patataki83 είπε:

Καλησπερα σας κοριτσια! Σας παρακολουθώ κ βλέπω ότι έχετε μεγάλη εμπειρία κ γνώσεις οποτε θα ήθελα τα φωτα σας. Σας παραθέτω κ τις εξετάσεις μου που έγιναν την 3η μέρα του κύκλου. 
Ειμαι 37 κ με τον άντρα μου προσπαθούμε μόνοι μας κ με τεστ ωορρηξιας σχεδόν 4 χρόνια. Τον Αύγουστο του 2019 είχα μια βιοχημική δυο μερες μετά το πρώτο θετικό τεστ. Πέρσι τέτοια εποχή αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση, όμως ανακάλυψα ότι είχα πολύποδα στην μήτρα κ το αναβάλλαμε μέχρι να τον αφαιρέσω. Μέχρι να μαζέψουμε τα χρήματα για την υστεροσκοπηση κ να αδειαθετησω, γτ έχω πολυκυστικες κ τεράστιους κύκλους, μας βρήκε ο κορονοιος κ εγώ φοβόμουν να κάνω οποιαδήποτε ενέργεια με γιατρούς κ νοσοκομεία. Φτάνουμε λοιπόν στο φετινό καλοκαίρι που είχαν χαλαρώσει τα πράγματα κ αρχές Ιουλίου κάνω την υστεροσκοπηση όπου βρέθηκαν όχι ένας αλλά τρεις πολύποδες αρκετά μεγάλοι. Τον Αύγουστο έκανα κ τον μετεγχειρητικό υπέρηχο που έδειχνε πως όλα εσωτερικά φαίνονται καθαρά. Οποτε το επόμενο βήμα μου ήταν να κάνω ένα γενικό τσεκ απ αίματος, ούρων, υπερήχων, ορμονικό, θυρεοειδή κτλ για να έχω μια βάση να ξεκινήσω φέτος. Γνωρίζω ήδη ότι έχω πολυκυστικες κ υποθυρεοειδισμό κ παίρνω τ4 των 112. Ο γυναικολόγος μου μου πρότεινε έναν ενδοκρινολόγο στον οποίο έχω κλείσει ραντεβού την Τρίτη 13/10 γτ με τον προηγούμενο δεν έβγαζα άκρη κ με ενδιαφέρει να διορθώσουμε ότι χρειάζεται με σκοπό να κάνουμε ένα παιδάκι κ όχι απλά να περνάμε την ώρα μας κ να πληρώνω επισκέψεις. Μάλιστα μου είπε να ζητήσω από τον ενδοκρινολόγο να μου κάνει ACTH stim test γτ η 17 OH-PRG είναι ανεβασμένη κ θέλει να αποκλείσει κάποια μετάλλαξη γονιδίου που ενδέχεται να περάσει στο παιδί. 
Παμε λοιπόν στις εξετάσεις...έχω κάνει σαλπιγγογραφια (πέρσι) κ οι σάλπιγγες ήταν ανοιχτές, φάνηκε ένας πολύποδας αλλά τελικά ήταν τρεις κ τους έβγαλα με υστεροσκοπηση. Οι υπέρηχοι άνω/κάτω κοιλιας που έκανα έδειξαν τα πάντα φυσιολογικά, η μήτρα μου έχει οπίσθια κάμψη, ο ακτινολόγος μου είπε πως είχα παρα πολλά ωάρια στις ωοθήκες... ο υπέρηχος θυρεοειδή για πρώτη φορά έδειξε εικόνα Χασιμότο, όμως τα αντισώματα μου είναι αρνητικά. Κ αυτά του θυρεοειδή κ τα ΑΝΑ που δεν παραθέτω εδώ. Οποτε ανακάλυψα ακόμα κάτι προς συζήτηση για την Τρίτη. Ανάμεσα σε όλες τις εξετάσεις φέτος ζήτησα κ κάποιες που δεν μου είχαν ζητηθεί ποτε, ώστε να είμαι ένα βήμα μπροστά κ να κερδίσω χρόνο. Πχ πρώτη φορά ελέγχω τεστοστερονες, DHEA, DHEAS κ κορτιζολη (αυτή διάβασα πως έχει σχέση με την εξέταση που μου ζήτησε ο γυναικολόγος). Επίσης εκτός από αυτές που έχω βάλει πιο κάτω, βρέθηκε ανεβασμένη η ομοκυστεινη κ η crp... κ χαμηλές η βιταμίνη D κ Β12. Έχω εξεταστεί για κυστικη ίνωση κ είμαι αρνητική, όπως κ για μεσογειακή αναιμία. Ρώτησα την παθολόγο μου όταν μου έγραψε τις υπόλοιπες εξετάσεις, τι μπορώ να τσεκάρω για να ξέρω αν υπάρχει κάποιο θέμα θρομβοφιλιας (έχω φίλη που έχασε 4 εγκυμοσύνες από λάθος αντιμετώπιση κ έχω φοβηθεί) αλλά δεν είχε ιδέα κ μου έγραψε να κάνω χρόνο προθρομβινης που βγήκε νορμαλ. Έχω βρει όμως ένα πακέτο γύρο στα 200€ σε διαγνωστικό κ εφόσον η πλειοψηφία τους δεν γράφεται έτσι κ αλλιώς σκέφτομαι να το κάνω πριν προχωρήσω για να φύγει απτό μυαλό μου. Επίσης οι εξετάσεις του άντρα μου παίρνουν άριστα 10 με τόνο είπε ο γυναικολόγος οποτε είμαστε οκ από σπερμα.

Επιπλεον έχω κάνει αρκετές αλλαγές στη ζωή μου από πέρσι. Έχω κόψει το τσιγάρο μετά από σχεδόν 20χρ από τον Μάιο του 2019. Εδώ κ δυο μήνες, με πολύ ψάξιμο κ διάβασμα, κάνω διατροφή χαμηλή σε υδατάνθρακες κ επιτέλους χάνω βάρος (με ισορροπημένη είχα χάσει 4 κιλά σε 4 μήνες κ πεινουσα μονιμα). Είμαι  -8 κιλά κ -16cm περιμετρικά από στήθος, μέση κ περιφέρεια (-16 απτό καθένα, όχι σύνολο αθροιστικά). Έχω κόψει μαχαίρι τη ζάχαρη (σχεδόν δεν έτρωγα ούτε πριν) κ όλους τους υδατάνθρακες που προέρχονται από σιτηρά, δημητριακά, ρύζι, πατάτες κ όσπρια. Πίνω μόνο νερό (Περίπου 3 λίτρα) κ έναν καφέ την ημέρα. Ούτε χυμούς, ούτε αναψυκτικά. Που κ που κανένα τσάι ή κανένα φυσικό ανθρακούχο νερό (χωρίς πρόσθετα, ούτε σόδα). Ελάχιστα τυροκομικά κυρίως αιγοπρόβεια. Καθόλου αγοραστά αλλαντικά εκτός από μπέικον που φτιάχνω μόνη μου μια φορά το μήνα. Εκτός από το χάσιμο βάρους, νιώθω ότι έχω ενέργεια κ είμαι όλη μέρα στο πόδι, ενώ πριν σερνόμουν απτον καναπε στο κρεβατι κ τούμπαλιν αγκαλιά με την κοκα κολα μου (light πάντα). Δεν έχω πλέον φουσκώματα στην κοιλιά κ έχει βελτιωθεί το εντερικό μου σύστημα. Κ το πιο βασικό απολα για εμένα έχουν εξαφανιστεί οι ημικρανίες που είχα μια ζωή (έχω διάγνωση για επισοδειακες ημικρανιες χωρις αύρα. Για όποιον δεν γνωρίζει αυτες συνοδεύονται από ελάχιστη εως καθόλου ανοχή στο φως κ στους ηχους, ζαλάδες κ πολλες φορες εμετό, με διάρκεια έως κ 3 μέρες). Δεν είχα καν πονοκέφαλο όλο αυτό το διάστημα. Έχω ξεκινήσει βιταμίνες τον τελευταίο μήνα συστηματικά, β12 που είχα έλλειψη, φυλλικό οξύ που το είχα αφήσει φέτος τον χειμώνα που δεν προσπαθούσαμε, βιτ C, σύμπλεγμα B, D3 μαζί με K2, CoQ10, Ω3 κ παίρνω ένα φακελάκι inofert το πρωί κ ένα χάπι inofert combi το βράδυ.

Ξέρω ότι είπα πολλά κ σας ζάλισα, αλλά ήθελα να δώσω μια όσο γίνεται ολοκληρωμένη εικόνα της κατάστασης. Από την εμπειρία σας πως σας φαίνονται οι εξετάσεις μου; Έχει κάποια παρόμοια νούμερα; Έχετε να μου προτείνετε κάτι να ρωτήσω ή να ζητήσω από τον ενδοκρινολόγο για το ραντεβού της τρίτης; Γενικά υπάρχει κάτι που πιστεύετε ότι θα έπρεπε να ζητήσω να ελέγξω εκτός από αυτά ή λόγω των αποτελεσμάτων αυτών; Κάθε βοήθεια η συμβουλή σας θα μου είναι πολύτιμη σε αυτή την προσπάθεια. Στόχος μου είναι να καταφέρουμε να κάνουμε την σπερματέγχυση μέχρι το τέλος του έτους. Έχουμε χάσει ήδη αρκετό χρόνο κ δεν θέλω να χαθεί κ άλλος.

Αν έχω ξεχάσει να αναφέρω κάτι που θα φανεί χρήσιμο εννοείται με ρωτάτε.

TEST

My results

Normal range 

FSH

5,07 IU/L

1,00-11,00

LH

10,51 IU/L

1,70-12,50

PRL

15,30 ng/ml

3,00-25,00

E2

48,56 pg/ml

12,00-166,00

PRG

0,12 ng/ml

0,10-0,74

Testo 

0,51 ng/ml

0,08-0,48

F-Testo

1,85 pg/ml

0,15-3,17

DHEA

2,8 ng/ml

1,0-12,0

DHEAS

149 μg/ml

45-270

17 OH-PRG

1,51 ng/ml

0,10-0,80

Δ4

2,3 ng/ml

0,3-3,80

SHBG

16,0 nmol/L

18,0-114,0

AMH

8,05 ng/ml

PCOS>6,78

Cortisol 

30,5 μg/dL

4,3-24,0

TSH

4,08 μIU/ml

0,35-4,45

T3

1,21 nmol/L

0,90-2,80

T4

121,20 nmol/L

60,00-165,00

FT3

2,66 pg/ml

1,60-6,00

FT4

16,63 pmol/L

10,00-26,00

anti-Tg

17 IU/ml

Negative <115

anti-TPO

5 IU/ml

Negative <34

Καλησπέρα,

Για τις ορμονολογικές σου εξετάσεις, αν ο γιατρός που σε παρέπεμψε ο γυναικολόγος σου είναι ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής, τότε είναι ο πλέον αρμόδιος να τις δει και να σου πει. Παράλληλα, επειδή έχεις πολυκυστικές ωοθήκες, είναι πιθανό να σου κάνει καμπύλη ζαχάρου και ισουλίνης, διότι αυτά συνδέονται, και ανάλογα με τα αποτελέσματα, θα σου προτείνει κάποια διατροφή ή μπορεί να σου ξεκινήσει glucofage για να σου ρυθμίσει αυτά τα θέματα. Το ότι το ένα από τα 2 αντισώματα ήταν λίγο τσιμπημένο, κάτι δείχνει, κι εγώ έτσι ξεκίνησα κι έχω hashimoto. Καλό που τα ΑΝΑ σου ήταν αρνητικά. Για την ομοκυστείνη που έγραψες, αυτή είναι μία σημαντική εξέταση και όπως είπες η ίδια, καλό είναι να σε δει ειδικός αιματολόγος. Η ομοκυστείνη συνδέεται με διάφορες καταστάσεις, τις οποίες δεν κρίνω σκόπιμο να αναφέρω εδώ. Όμως μια και ψάχνεσαι με τα διάφορα πακέτα της θρομβοφιλίας, αν είσαι Αθήνα ή κάπου κοντά, θα σου πρότεινα να πας στην Τσεκούρα, στο νοσοκομείο Έλενα (κλείνεις ραντεβού από το 1535 στο ιατρείο καθ' έξιν αποβολών, αλλά δοκίμασε πάλι 1η Νοέμβρη, γιατί τώρα έχουν κλείσει) όπου θα κάνεις δωρεάν όσες εξετάσεις χρειάζεσαι αφού σου πάρουν ιστορικό. Αυτές οι εξετάσεις είναι καλό να γίνονται σε εξειδικευμένο εργαστήριο. Το ότι έχεις και μία βιοχημική ήδη μια χαρά σε βάζει στους ασθενείς τους. Για την ομοκυστείνη, πολύ πιθανό να σε βοηθήσει το φυλλικό οξύ.

Για το θέμα της διατροφής, του τρόπου ζωής και του βάρους, κάνεις πολύ καλά που το ψάχνεις από μόνη σου και το βάρος επίσης συνδέεται με τις πολυκυστικές ωοθήκες. Σίγουρα το έχεις ψάξει αρκετά, αλλά σου συστήνω να διαβάσεις το βιβλίο "it starts with the egg" στο οποίο θα βρεις πληροφορίες για τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις. Αν σε ενδιαφέρει, προτίμησε να αγοράσεις την ηλεκτρονική του έκδοση, διότι τώρα με τον κορονοιό υπάρχουν πολλές καθυστερήσεις στις αποστολές. Επίσης, στο site "to make a mommy" θα βρεις πρακτικές συμβουλές, αλλά και οδηγό διατροφής ανάλογα με το πρόβλημα. Για παράδειγμα θα βρεις ποιες τροφές ενδείκνυνται και αντενδείκνυνται για το hashimoto και τις πολυκυστικές ωοθήκες με τα οποία έχεις διαγνωστεί.

Τέλος, θα σου πω μια ιστορία: η γυναίκα ενός συναδέλφου μου ήταν παχύσαρκη (με την έννοια της διαβάθμισης ανάμεσα στο 'υπέρβαρη' και 'παχύσαρκη'), με πολυκυστικές ωοθήκες και πολύ ασταθή κύκλο (έκανε και 3 μήνες να δει περίοδο). Το είχαν ψάξει το θέμα και τα άλλα ήταν και οι 2 μια χαρά. Κάποια στιγμή πήγε σε έναν καινούριο γυναικολόγο, ο οποίος την παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο για να της ρυθμίσει τον κύκλο. Αυτός φυσικά της μίλησε για απώλεια βάρους και διατροφή, την οποία όμως δεν ήταν διατεθειμένη να ακολουθήσει, ούτε την ενδιέφερε να χάσει βάρος. Έτσι, σαν επόμενο βήμα, της έδωσε glucofage. Το αποτέλεσμα ήταν να μείνει φυσικά έγκυος και επειδή ήταν συνηθισμένη σε ασταθείς κύκλους, το κατάλαβε όταν έκλεινε και το α' τρίμηνο και πήγε κατευθείαν για αυχενική. Τώρα έχουν ένα υγιέστατο μωράκι! Αυτό το έγραψα για να σου πω ότι υπάρχουν λύσεις για όλα τα προβλήματα και είσαι σε πολύ καλό δρόμο, γιατί ήδη κάνεις τις αλλαγές του τρόπου ζωής που χρειάζεσαι. Ίσως να μη χρειαστείς καν τη σπερματέγχυση. Με τους κατάλληλους γιατρούς, όλα θα πάνε καλά.

Just now, phal είπε:

Κορίτσια πληροφοριακά, όταν το καλοκαίρι ζήτησα δύο φορές ραντεβού μαζι της με ανοιχτή ημερομηνία δηλ. χωρίς να πιέσω για το πότε, μου έλεγε η γραμματέας της οτι λόγω κορωνοιου δεν κατέβαινε πλέον Αθήνα. Εξηγώντας το ιστορικό μου κ ότι ήθελα πολύ ένα ραντεβού μαζι της έστω τηλεφωνικό, Skype, ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, αυτό που μου απάντησε είναι "μόνο αν έρθετε θεσσαλονικη". 

Με συγχωρείτε αλλά δεν το βρήκα καθόλου λογικό, ούτε επαγγελματικό, από τη στιγμή που το έχει κάνει ήδη με πολλές κοπέλες αυτό.... οπότε έφαγε άκυρο από εμένα 

Εντάξει, έχουμε κι εμείς στην Αθήνα ειδικούς αιματολόγους, και ιδιώτες που δίνουν και γρήγορα ραντεβού. Οπότε υπάρχουν επιλογές. Δεν αμφιβάλλω όμως από όσα έχω διαβάσει ότι είναι εξαιρετική γιατρός!

Α μπράβο εσύ μου είχες πει για την Λευκού. Γιατί αναρωτιόμουν που αλλού την είχα ξανακουσει. 

Είδα ότι τα αντισώματα κι εμείς τα κάναμε από το πακέτο εξετάσεων που μας είχε γραψει ο Τσιλιβακος.

Αν βγήκαν αρνητικά τα αντισώματα, απλώς αποφεύγεις τη γλουτένη, δε χρειάζεται να την κόψεις τελείως. Στα Tips είναι να αγοράζεις ψωμί και ζυμαρικά ζέας, το ίδιο  και αλεύρι για διάφορες χρήσεις ή κάποιο χωρίς γλουτένη που υπάρχει στα σουπερμάρκετ. Εφόσον θα πας και σε ενδοκρνολόγο, θα σου πει και τι πρέπει να κάνεις με τους υδατάνθρακες, οπότε μπορεί έτσι κι αλλιώς να πρέπει να καταναλώνεις πιο σπάνια αυτές τις τροφές (εγώ βάζω σαν στόχο να τρώω ζυμαρικά 1 φορά το μήνα).

• Μου αρέσει 1

Just now, Troia είπε:

Καλησπέρα,

Για τις ορμονολογικές σου εξετάσεις, αν ο γιατρός που σε παρέπεμψε ο γυναικολόγος σου είναι ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής, τότε είναι ο πλέον αρμόδιος να τις δει και να σου πει. Παράλληλα, επειδή έχεις πολυκυστικές ωοθήκες, είναι πιθανό να σου κάνει καμπύλη ζαχάρου και ισουλίνης, διότι αυτά συνδέονται, και ανάλογα με τα αποτελέσματα, θα σου προτείνει κάποια διατροφή ή μπορεί να σου ξεκινήσει glucofage για να σου ρυθμίσει αυτά τα θέματα. Το ότι το ένα από τα 2 αντισώματα ήταν λίγο τσιμπημένο, κάτι δείχνει, κι εγώ έτσι ξεκίνησα κι έχω hashimoto. Καλό που τα ΑΝΑ σου ήταν αρνητικά. Για την ομοκυστείνη που έγραψες, αυτή είναι μία σημαντική εξέταση και όπως είπες η ίδια, καλό είναι να σε δει ειδικός αιματολόγος. Η ομοκυστείνη συνδέεται με διάφορες καταστάσεις, τις οποίες δεν κρίνω σκόπιμο να αναφέρω εδώ. Όμως μια και ψάχνεσαι με τα διάφορα πακέτα της θρομβοφιλίας, αν είσαι Αθήνα ή κάπου κοντά, θα σου πρότεινα να πας στην Τσεκούρα, στο νοσοκομείο Έλενα (κλείνεις ραντεβού από το 1535 στο ιατρείο καθ' έξιν αποβολών, αλλά δοκίμασε πάλι 1η Νοέμβρη, γιατί τώρα έχουν κλείσει) όπου θα κάνεις δωρεάν όσες εξετάσεις χρειάζεσαι αφού σου πάρουν ιστορικό. Αυτές οι εξετάσεις είναι καλό να γίνονται σε εξειδικευμένο εργαστήριο. Το ότι έχεις και μία βιοχημική ήδη μια χαρά σε βάζει στους ασθενείς τους. Για την ομοκυστείνη, πολύ πιθανό να σε βοηθήσει το φυλλικό οξύ.

Για το θέμα της διατροφής, του τρόπου ζωής και του βάρους, κάνεις πολύ καλά που το ψάχνεις από μόνη σου και το βάρος επίσης συνδέεται με τις πολυκυστικές ωοθήκες. Σίγουρα το έχεις ψάξει αρκετά, αλλά σου συστήνω να διαβάσεις το βιβλίο "it starts with the egg" στο οποίο θα βρεις πληροφορίες για τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις. Αν σε ενδιαφέρει, προτίμησε να αγοράσεις την ηλεκτρονική του έκδοση, διότι τώρα με τον κορονοιό υπάρχουν πολλές καθυστερήσεις στις αποστολές. Επίσης, στο site "to make a mommy" θα βρεις πρακτικές συμβουλές, αλλά και οδηγό διατροφής ανάλογα με το πρόβλημα. Για παράδειγμα θα βρεις ποιες τροφές ενδείκνυνται και αντενδείκνυνται για το hashimoto και τις πολυκυστικές ωοθήκες με τα οποία έχεις διαγνωστεί.

Τέλος, θα σου πω μια ιστορία: η γυναίκα ενός συναδέλφου μου ήταν παχύσαρκη (με την έννοια της διαβάθμισης ανάμεσα στο 'υπέρβαρη' και 'παχύσαρκη'), με πολυκυστικές ωοθήκες και πολύ ασταθή κύκλο (έκανε και 3 μήνες να δει περίοδο). Το είχαν ψάξει το θέμα και τα άλλα ήταν και οι 2 μια χαρά. Κάποια στιγμή πήγε σε έναν καινούριο γυναικολόγο, ο οποίος την παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο για να της ρυθμίσει τον κύκλο. Αυτός φυσικά της μίλησε για απώλεια βάρους και διατροφή, την οποία όμως δεν ήταν διατεθειμένη να ακολουθήσει, ούτε την ενδιέφερε να χάσει βάρος. Έτσι, σαν επόμενο βήμα, της έδωσε glucofage. Το αποτέλεσμα ήταν να μείνει φυσικά έγκυος και επειδή ήταν συνηθισμένη σε ασταθείς κύκλους, το κατάλαβε όταν έκλεινε και το α' τρίμηνο και πήγε κατευθείαν για αυχενική. Τώρα έχουν ένα υγιέστατο μωράκι! Αυτό το έγραψα για να σου πω ότι υπάρχουν λύσεις για όλα τα προβλήματα και είσαι σε πολύ καλό δρόμο, γιατί ήδη κάνεις τις αλλαγές του τρόπου ζωής που χρειάζεσαι. Ίσως να μη χρειαστείς καν τη σπερματέγχυση. Με τους κατάλληλους γιατρούς, όλα θα πάνε καλά.

Εντάξει, έχουμε κι εμείς στην Αθήνα ειδικούς αιματολόγους, και ιδιώτες που δίνουν και γρήγορα ραντεβού. Οπότε υπάρχουν επιλογές. Δεν αμφιβάλλω όμως από όσα έχω διαβάσει ότι είναι εξαιρετική γιατρός!

Ναι , δεν αμφεβαλλα ούτε την έκρινα σαν γιατρό αφού ούτε που την έχω δει. Διαβάζω από τη Νεφέλη τωρα ομως οτι επικοινωνησε κ ξανακανει ραντεβού στην Αθήνα. Αρα, δεν μπορούσε να μου πει η γραμματεας "σημειώνω το ονομα σας κ αν ξανακανει ραντεβου στην Αθηνα, θα σας καλεσουμε αν ενδιαφερεστε ακομα". 

Αυτό το ελάτε Θεσσαλονίκη ήταν απλά τραγικό. Δεν έρχεται αυτή που είναι γιατρός Αθήνα, θα πάω εγώ Θεσσαλονίκη εν μέσω εμβρυομεταφορων με τον κορονοιο να καλπαζει;; Άσε που δεν υπήρχε περίπτωση να πήγαινα έτσι κ αλλιώς σε όποιον μου έδινε αυτήν την απάντηση κ χωρίς κορονοιο. Δεν απαίτησα να έρθει στην Αθήνα, ήξερα από το forum ότι κάνει ραντεβού κ με εναλλακτικούς τρόπους κ αυτό ζήτησα... κάτι που το έχει ήδη ξανακανει με άλλες κοπέλες.

Τι να πω, εγώ πάντως έκανα τις τελευταίες εξετάσεις στην Τσεκουρα, ελπίζω να μην χρειαστεί να την ξαναψαξω.

zUAgp2.pngjeL6p2.png

Just now, Troia said:

Αν βγήκαν αρνητικά τα αντισώματα, απλώς αποφεύγεις τη γλουτένη, δε χρειάζεται να την κόψεις τελείως. Στα Tips είναι να αγοράζεις ψωμί και ζυμαρικά ζέας, το ίδιο  και αλεύρι για διάφορες χρήσεις ή κάποιο χωρίς γλουτένη που υπάρχει στα σουπερμάρκετ. Εφόσον θα πας και σε ενδοκρνολόγο, θα σου πει και τι πρέπει να κάνεις με τους υδατάνθρακες, οπότε μπορεί έτσι κι αλλιώς να πρέπει να καταναλώνεις πιο σπάνια αυτές τις τροφές (εγώ βάζω σαν στόχο να τρώω ζυμαρικά 1 φορά το μήνα).

Ναι αρνητικά βγήκαν, οπότε γιατί να αποφεύγω την γλουτενη? (μπερδεύτηκα) 

4 ώρες πρίν, alexandra82 είπε:

Είμαστε στο ίδιο κέντρο και ειμαι με τον Σφακ.οωληψιες έχω κάνει άπειρες φυσικούς κύκλους γιατί με ενέσεις δεν κατεβάζω τίποτα εκτός από ένα του κύκλου.ειμαι 38 και η ποιότητα των ωαρίων μου χαλιααααα κάνω υπομονή να βρούμε το καλό.εχω βάλει ένα όριο προσωπικά αν δεν...θα καταφυγω σε δωρεα.....εμένα συντρεχουν κιάλια θέματα υδροσαλπιγγα,ενδομητρίωση δεν είμαι από τις εύκολες καταστασεις.Αλλα σας διαβάζω και αντλώ δύναμη από όλες σας....

Καλησπέρα,

Για την ενδομητρίωση, δες λίγο και το θέμα της διατροφής. Η ενδομητρίωση συνδέεται με τις φλεγμονές του οργανισμού, οπότε πρέπει να απέχεις από τις φλεγμονώδεις και να τρως μεγάλες ποσότητες από αντιφλεγμονώδεις τροφές. Στην πρώτη κατηγορία ανήκει η ζάχαρη ,το αλκοόλ, τα τρανς λιπαρά, οι επεξεργασμένοι υδατάνθρακες και η γλουτένη. Στη δεύτερη τα μπαχαρικά και ειδικά ο κουρκουμάς, το μπρόκολο, οι πιπεριές, οι ξηροί καρποί, το κακάο. Με μια αναζήτηση στο internet θα τα βρεις αναλυτικά. Στο site "to make a mommy" μπορείς να βρεις αναλυτικό οδηγό διατροφής. Επίσης, αν εγγραφείς στο mammyland, ψάξε να βρεις μία χρήστρια με το username 'karmeliet'. Βρες αναρτήσεις της που περιέγραφε το πρόβλημά της με την ενδομητρίωση και πώς το καταπολέμησε με την αλλαγή του τρόπου ζωής της. Μπορείς και να της στείλεις μήνυμα, αν και δεν ξέρω τώρα πόσο χρόνο έχει, γιατί έχει αποκτήσει μωράκι, το οποίο το συνέλαβε φυσικά!

Ναι αρνητικά βγήκαν, οπότε γιατί να αποφεύγω την γλουτενη? (μπερδεύτηκα) 

Απλώς να την αποφεύγεις, όχι να απέχεις εντελώς από αυτήν. Γιατί η γλουτένη συνδέεται με τις φλεγμονές του οργανισμού, οπότε την αποφεύγεις προληπτκά. Αν έκανες για το γονίδιο, θα μπορούσες να δεις αν μπορείς να την καταναλώνεις άφοβα ή όχι, όπως έγραψε και μια κοπέλα παραπάνω. Εγώ ξέρω ότι δεν έχω εκδηλώσει κοιλιοκάκη, γιατί έκανα την εξέταση αντισωμάτων, όπως εσύ, δεν ξέρω όμως αν έχω ή δεν έχω το γονίδιο, οπότε έχω επιλέξει όσο διαρκεί αυτή η προσπάθεια απλώς να απέχω από αυτήν, αλλά χωρίς να αλλάξω εντελώς τον τρόπο ζωής μου όπως θα έκανα αν είχα εκδηλώσει κοιλιοκάκη. Τότε θα έπρεπε να κάνω πολύ πιο αυστηρή διατροφή.

Just now, phal είπε:

Τι να πω, εγώ πάντως έκανα τις τελευταίες εξετάσεις στην Τσεκουρα, ελπίζω να μην χρειαστεί να την ξαναψαξω.

Εσύ καταρχήν είσαι έγκυος, οπότε όπως δείχνουν τα πράγματα δεν θα χρειαστεί να ψάξεις κάτι άλλο (fingers crossed). Νομίζω μόνο αν παίρνεις αντιπηκτική αγωγή, σε βλέπει κάθε τόσο αιματολόγος μέχρι να γεννήσεις (αλήθεια, μήπως έτυχε να ρωτήσεις την Τσεκούρα αν μπορεί να μας παρακολουθεί και στην εγκυμοσύνη; Το είχα απορία). Όσες κοπέλες είναι κοντά στην Αθήνα, τους συστήνω την Τσεκούρα και για το οικονομικό κομμάτι, διότι όλες αυτές οι εξετάσεις αν τις κάνεις ιδιωτικά, έχουν κάποιο κόστος, μια και δε γράφονται όλες...

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα