Recommended Posts

Just now, Rose7 said:

Καλημέρα! Έκανα το ngs endometriome 12/10 και σημερα που μίλησα μου είπαν ότι τα αποτελέσματα κάνουν 15-20 μέρες!

Εγώ νόμιζα ότι τα είχαμε σε 10 μέρες... 

Καμία κοπέλα που το έχει κάνει σε πόσο καιρό πήρε τα αποτελέσματα;

10 μεν αλλα εργασιμες

Just now, Χαμογέλα said:

Καλημέρα! Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν παίζει κανένα ρόλο, αφού η επιτροπή χρειάζεται μόνο για να πάρεις τα φάρμακα, μετά δε σε ελέγχει κανείς πού τα χρησιμοποίησες εσύ. Εγώ ας πούμε τη δεύτερη προσπάθεια της πρώτης έγκρισης την έκανα σε άλλο κέντρο από αυτό που με είχε παραπέμψει στην επιτροπή και δεν υπήρχε πρόβλημα.

Just now, λουκουμαδακι said:

Ναι φυσικά. Αν χρειαστεί (που μακάρι όχι) να ξαναπάρει φάρμακα θα πάρει έκθεση από το κέντρο που θα πάει αλλά δεν θα κάτσει κανείς να δει ότι άλλο δήλωσε στην αρχή και αλλού την έκανε τελικά. Δεν έχουν πρόσβαση να το δουν δε τους νοιάζει κιόλας, εσύ μπορεί να τα έσπασες τελευταία στιγμή για το οικονομικό πχ δεν μπορούν να σε αναγκάσουν να τηρήσεις το οτιδήποτε. Τυπικό είναι το θέμα. 

Κι εγω αυτο σκεφτηκα απλα ειπα να ρωτησω να το σιγουρεψουμε. Θα της το αναφερω να ησυχασει κι εκεινη...ευχαριστω πολυ κοριτσια!

Διαφημίσεις

Just now, Rose7 είπε:

Καλημέρα! Έκανα το ngs endometriome 12/10 και σημερα που μίλησα μου είπαν ότι τα αποτελέσματα κάνουν 15-20 μέρες!

Εγώ νόμιζα ότι τα είχαμε σε 10 μέρες... 

Καμία κοπέλα που το έχει κάνει σε πόσο καιρό πήρε τα αποτελέσματα;

Σε 7 μερες ακριβώς τα ειχα,μου τηλ απο το κεντρο,μου ειπανε ολα ειναι οκ & μετα μου στειλανε κ το μαιλ..ισως ηρθανε πιο νωρις τοτε γιατι ηταν ιος κ δεν ειχε «κινηση» :-) καλη επιτυχια!!

• Ευχαριστώ 1

ZAeBp3.png

Just now, Nephele78 said:

Σε 7 μερες ακριβώς τα ειχα,μου τηλ απο το κεντρο,μου ειπανε ολα ειναι οκ & μετα μου στειλανε κ το μαιλ..ισως ηρθανε πιο νωρις τοτε γιατι ηταν ιος κ δεν ειχε «κινηση» :-) καλη επιτυχια!!

Εγω στις 15 μερες πηρα τηλ κ τους κυνηγησα Δηλαδη πηρα στο genoma που τα βγαζει κ ρωτησα κ ειχνα βγει πριν 1 μερα κ μετα ξαναπηρα στο γενεσις κ τους λεω ψαξτε το καλυτερα εχουν βγει απο χτες πρωι κτλ κτλ Τους ξεκουνησα εννοω λιγο αλλα μια η αλλη λογω φορτου μου ειχαν πει 10 εργασιμες ημερες μινιμουμ @Rose7

• Ευχαριστώ 1

πρίν από 5 λεπτά , Nima είπε:

Ναι είναι καταψυξη.Η πρώτη μου μεταφορά είναι,θα κάνουμε ωοληψια σε φυσικό μήπως πάρουμε άλλο ένα και μετά μεταφορά 2 ή 3 έμβρυα 3ων ημερών.

Αχ εμείς έχουμε μόνο ένα, αν είχα δύο θα τα έβαζα...κ μεις λέμε να πάρουμε ένα από φυσικό αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να τα βάλεις μετά σε τεχνητό. Ανάλογα κ με τον οργανισμό, να είναι ήρεμος κλπ.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Sweety1 είπε:

ναι ξέρω για κόστη

το θέμα ειναι αξίζει???

δηλ εγώ εχω κανει 4 φορές εξωσωματική χωρίς κανένα αποτέλεσμα

και τώρα μου συστήνουν να δούμε προεμγυτευτικό έλεγχο αλλά μου λένε και αρνητικά

οτι πχ αν πάρουν 10 ωάρια και βγει το ενα καλό τα άλλα 9 θα τα πετάξεις? οχι θα τα βάλεις

επειδή παίρνουν δείγμα μικρό μπορεί να δειχνει πως ειναι αρνητικό ή και το αντιστροφο και μετά οταν μπει μεσα το αποτέλεσμα ειναι διαφορετικό

μπορεί καποιο εμβρυο να πεθάνει

μπορεί να μην ειναι καθαρό το αποτέλεσμα

δεν αυξάνει τις πιθανότητες εμφύτευσης.

γιαυτό ρωτάω την εμπειρία

εσυ δηλ που εκανες 3 φορές οντως βρήκαν το καλό και εμφυτεύτηκε?

Κοίταξε εγώ έχω χρωμοσωμικο θέμα και ο προεμφυτευτικός είναι μονόδρομος αλλιώς πάμε για αποβολή. Θα σου πω τα δικά μου νούμερα και τα συμπεράσματα δικά σου. 

1ος προεμφυτευτικός 5 βλαστοκύστες μόνο 1 υγιής, και έκανα το γιο μου

2ος, 8 βλαστοκυστες καμία φυσιολογικη

3ος 2 βλαστοκυστες 2 φυσιολογικές, μεταφορά τη μια και είμαι έγκυος 7εβδ+2

Εύχομαι ότι κι αν αποφασίσεις να γίνεις σύντομα μανούλα 

• Μου αρέσει 7

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Γεια σας κοριτσάκια μου τι κάνετε; Ερώτηση:  Συμφέρει να μαζεύει μια κοπέλα ωάρια με διέγερση εφόσον έχει υψηλή ΑΜΗ  και  της το προτείνει και ο γιατρός   ή καλύτερα να πάει με φυσικό 1. Για να μην επιβαρύνει τον οργανισμό με φάρμακα και 2. Για να έχει καλύτερης ποιότητας ωάρια από φυσικό; Ή να πηγαίνει για διεγέρσεις; Τι θα κάνατε; Η ηλικία της φίλης μου είναι κοντά στα 40 με ΑΜΗ γύρω στα 30 και πολυκυστικες και προσπαθούμε να δούμε τι μπορεί να κάνει. Εγώ της λέω να κάνει διεγέρσεις αλλά φοβάται. Από την άλλη σκεφτόμαστε πως με φυσικό θα πάρει καλύτερης ποιότητας ωάρια όποτε μήπως είναι τελικά μια η άλλη; 

Just now, Μαρία1430 said:

Κοίταξε εγώ έχω χρωμοσωμικες θέμα και ο προεμφυτευτικός είναι μονόδρομος αλλιώς πάμε για αποβολή. Θα σου πω τα δικά μου νούμερα και τα συμπεράσματα δικά σου. 

Συμφωνώ για προεμφυτετικο κι εγω

• Ευχαριστώ 1

Just now, Matinaa είπε:

Εγω στις 15 μερες πηρα τηλ κ τους κυνηγησα Δηλαδη πηρα στο genoma που τα βγαζει κ ρωτησα κ ειχνα βγει πριν 1 μερα κ μετα ξαναπηρα στο γενεσις κ τους λεω ψαξτε το καλυτερα εχουν βγει απο χτες πρωι κτλ κτλ Τους ξεκουνησα εννοω λιγο αλλα μια η αλλη λογω φορτου μου ειχαν πει 10 εργασιμες ημερες μινιμουμ @Rose7

Ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν ήξερα ότι η εξέταση γίνεται εκεί δίπλα, νόμιζα ότι το endometriome το στέλνουν Ιταλία!

Οπότε να περιμένω από Δευτέρα να τους ενοχλήσω !

Διαφημίσεις

Just now, Μαρία1430 είπε:

Κοίταξε εγώ έχω χρωμοσωμικες θέμα και ο προεμφυτευτικός είναι μονόδρομος αλλιώς πάμε για αποβολή. Θα σου πω τα δικά μου νούμερα και τα συμπεράσματα δικά σου. 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση

οταν λες χρωμοσωμικές εννοεις απο καρυότυπο το ειδατε η απο άλλη εξέταση; εμεις έχουμε κάνει καρυότυπο και ήταν οκ

και να σε ρωτήσω δηλ εκανες διεγερση κανονικά..εκανες πχ στην πρώτη φορά τον έλεγχο και κράτησες μονο τη μια? τις άλλες τις πετάξατε?

αν επιτρέπετε ποσο χρονων εισαι και θεσσαλονικη η αθηνα?

ευχαριστώ για καλά σου λόγια και ευχομαι με το καλό να γεννήσεις και αυτή τη φορά!

• Μου αρέσει 1

Just now, Rose7 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν ήξερα ότι η εξέταση γίνεται εκεί δίπλα, νόμιζα ότι το endometriome το στέλνουν Ιταλία!

οπα μην μπλεχτουμε Ιταλια τα στελνουν Απλα πρωτα ενημερωνεται το genoma οποτε πηρα εκει να δω γτ αργουν

• Μου αρέσει 1

Just now, Rose7 είπε:

Βαζει το δειγμα σου στο ειδικο Κιτ των Ιταλων (εχει τα χρωματα του σαιτ: endometriome.it )το στελνουν απο το γεν.διπλα στο gen lab & εκεινοι απο εκει το στελνουν ιταλια.οι Ιταλοί αναλύουν και στελνουν απαντηση πισω..

ZAeBp3.png

Just now, Sweety1 είπε:

οταν λες χρωμοσωμικές εννοεις απο καρυότυπο το ειδατε η απο άλλη εξέταση; εμεις έχουμε κάνει καρυότυπο και ήταν οκ

και να σε ρωτήσω δηλ εκανες διεγερση κανονικά..εκανες πχ στην πρώτη φορά τον έλεγχο και κράτησες μονο τη μια? τις άλλες τις πετάξατε?

ευχαριστώ για καλά σου λόγια και ευχομαι με το καλό να γεννήσεις και αυτή τη φορά!

Ναι έχω χρωμοσωμικη μεταλλαξη που την βρήκα με καρυότυπο. Όμως και φυσιολογικός να είναι ο καρυοτυπος σας είναι πολύ πιθανόν να γίνονται τετοιες μεταλλάξεις που οδηγούν σε μη φυσιολογικά εμβρυα. 

Κάθε φορά έκανα διέγερση και έλεγχο. Όσα δεν ήταν φυσιολογικά ναι τα πετούσαμε γτ δεν ήταν υγιή και δεν θα έδιναν τελειομηνη εγκυμοσυνη. Έχω από τον τελευταίο έλεγχο άλλη μια υγιή βλαστοκυστη στην κατάψυξη να με περιμένει. Είμαι 36 πλέον και αυτές τις τελευταίες προσπάθειες με τον προεμφυτευτικο τις έκανα Αθήνα. Τις πρώτες προσπάθειες που κατέληξαν σε 2 παλινδρομες και μια αρνητική χοριακη τις έκανα Θεσσαλονίκη.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου αντεύχομαι τα καλύτερα 

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Just now, Sweety1 είπε:

Εχετε ελεγξει ολα τα άλλα;; ωστε να σου λενε οτι φταινε τα εμβρυα για τις αποτυχιες σου;

Just now, Skoros είπε:

Γεια σας κοριτσάκια μου τι κάνετε; Ερώτηση:  Συμφέρει να μαζεύει μια κοπέλα ωάρια με διέγερση εφόσον έχει υψηλή ΑΜΗ  και  της το προτείνει και ο γιατρός   ή καλύτερα να πάει με φυσικό 1. Για να μην επιβαρύνει τον οργανισμό με φάρμακα και 2. Για να έχει καλύτερης ποιότητας ωάρια από φυσικό; Ή να πηγαίνει για διεγέρσεις; Τι θα κάνατε; Η ηλικία της φίλης μου είναι κοντά στα 40 με ΑΜΗ γύρω στα 30 και πολυκυστικες και προσπαθούμε να δούμε τι μπορεί να κάνει. Εγώ της λέω να κάνει διεγέρσεις αλλά φοβάται. Από την άλλη σκεφτόμαστε πως με φυσικό θα πάρει καλύτερης ποιότητας ωάρια όποτε μήπως είναι τελικά μια η άλλη; 

Συμφωνώ για προεμφυτετικο κι εγω

Εγω θα εκανα διεγερση εννοειται!!αν ειναι οκ οι ορμονες μια χαρα εμβρυα θα κανει..με φυσικο θες χρονο ..

ZAeBp3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα