Recommended Posts

Just now, MaryH είπε:

Λυπαμαι πολυ κοριτσακι μου για την εκβαση της διεγερσης. Το πρωτο που πρεπει να κανεις τωρα ειναι να ξεκουραστεις να ηρεμησεις ν αφησεις να περασει λιγος χρονος κ μετα με καθαρο μυαλο να παρεις αποφασεις. Εγω αυτο που θα σου πω, βρισκομενη στην αλλη πλευρα και συγκεκριμενα σ αυτη που κατι σε κραταει πισω απ το να τη διαβεις θα σου πω μονο οτι ειμαι ευτυχισμενη. Κρατωντας στην αγκαλια αυτο το μωρακι, που εχει το dna του αντρα μου και μιας ξενης αγνωστης γυναικας, που της  ειμαι κ θα της ειμαι ευγνωμων για παντα. Εχω ξεχασεις οτι ειναι απο δανεικα ωαρια γιατι ειναι το παιδι μου.

Οτι χρειαστεις κ θες να ρωτησεις για τα δανεικα εδω θα ειμαι

Είσαι φοβερή...συγκινήθηκα απίστευτα...!!!

Έτσι νιώθω κ εγώ....ακριβώς.. ευγνώμων πάντα για αυτή τη γυναίκα που μου έδωσε τα ωαρια της..θα είναι το παιδάκι μου!!!το σπλάχνο μου με το  dna του αγαπημένου μου ανθρώπου..!!!

Ευτυχία απλά.....

• Μου αρέσει 8

Just now, natassaki2006 είπε:

Είσαι φοβερή...συγκινήθηκα απίστευτα...!!!

Έτσι νιώθω κ εγώ....ακριβώς.. ευγνώμων πάντα για αυτή τη γυναίκα που μου έδωσε τα ωαρια της..θα είναι το παιδάκι μου!!!το σπλάχνο μου με το  dna του αγαπημένου μου ανθρώπου..!!!

Ευτυχία απλά.....

Ειναι ακριβως ετσι. Οταν πηγε για τη γονιμοποιηση ειπα στην εμβρυολογο να της πει ενα μεγαλο ευχαριστω. Παντα θα της ευχομαι ο Θεος να την εχει καλα κ να εχει οτι επιθυμει.

Ευτυχια απεραντη...

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

Just now, Sweety1 είπε:

ναι ξέρω για κόστη

το θέμα ειναι αξίζει???

δηλ εγώ εχω κανει 4 φορές εξωσωματική χωρίς κανένα αποτέλεσμα

και τώρα μου συστήνουν να δούμε προεμγυτευτικό έλεγχο αλλά μου λένε και αρνητικά

οτι πχ αν πάρουν 10 ωάρια και βγει το ενα καλό τα άλλα 9 θα τα πετάξεις? οχι θα τα βάλεις

επειδή παίρνουν δείγμα μικρό μπορεί να δειχνει πως ειναι αρνητικό ή και το αντιστροφο και μετά οταν μπει μεσα το αποτέλεσμα ειναι διαφορετικό

μπορεί καποιο εμβρυο να πεθάνει

μπορεί να μην ειναι καθαρό το αποτέλεσμα

δεν αυξάνει τις πιθανότητες εμφύτευσης.

γιαυτό ρωτάω την εμπειρία

εσυ δηλ που εκανες 3 φορές οντως βρήκαν το καλό και εμφυτεύτηκε?

Αυτα που γράφεις ειναι σωστά, ομως τι εννοείς αν δεν βγουν καλα αν θα τα πετάξεις;;;;;

Οταν λέμε οτι δεν βγαίνουν καλα τα έμβρυα του προεμφυτευτικου εννοούμε οτι έχουν σύνδρομα. Εννοειται οτι δεν θα τα μεταφέρεις και θα τα καταστρέψεις.

Προσωπικα τον εκανα τον προεμφυτευτικο για να δω αν εχω έστω και ενα υγιες έμβρυο. Εκ του αποτέλεσματος ειχα δυο στα 4 και πάλι μονο το ενα εμφυτεύτηκε.

Just now, Skoros είπε:

Γεια σας κοριτσάκια μου τι κάνετε; Ερώτηση:  Συμφέρει να μαζεύει μια κοπέλα ωάρια με διέγερση εφόσον έχει υψηλή ΑΜΗ  και  της το προτείνει και ο γιατρός   ή καλύτερα να πάει με φυσικό 1. Για να μην επιβαρύνει τον οργανισμό με φάρμακα και 2. Για να έχει καλύτερης ποιότητας ωάρια από φυσικό; Ή να πηγαίνει για διεγέρσεις; Τι θα κάνατε; Η ηλικία της φίλης μου είναι κοντά στα 40 με ΑΜΗ γύρω στα 30 και πολυκυστικες και προσπαθούμε να δούμε τι μπορεί να κάνει. Εγώ της λέω να κάνει διεγέρσεις αλλά φοβάται. Από την άλλη σκεφτόμαστε πως με φυσικό θα πάρει καλύτερης ποιότητας ωάρια όποτε μήπως είναι τελικά μια η άλλη; 

Συμφωνώ για προεμφυτετικο κι εγω

Εννοειται με διέγερση. Φυσικούς μπορει να κανεις ενα χρόνο ενώ με την διέγερση να εχεις το ίδιο αποτέλεσμα σε ενα μήνα.

Just now, Sweety1 είπε:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση

οταν λες χρωμοσωμικές εννοεις απο καρυότυπο το ειδατε η απο άλλη εξέταση; εμεις έχουμε κάνει καρυότυπο και ήταν οκ

και να σε ρωτήσω δηλ εκανες διεγερση κανονικά..εκανες πχ στην πρώτη φορά τον έλεγχο και κράτησες μονο τη μια? τις άλλες τις πετάξατε?

αν επιτρέπετε ποσο χρονων εισαι και θεσσαλονικη η αθηνα?

ευχαριστώ για καλά σου λόγια και ευχομαι με το καλό να γεννήσεις και αυτή τη φορά!

Κι εμεις φυσιολογικο κάρυοτυπο εχουμε. Τα ζευγάρια που έχουν παιδια με σύνδρομο down πχ δεν έχουν και οι ίδιοι down.

• Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.png5JEup3.png

Just now, Καντι είπε:

Αυτα που γράφεις ειναι σωστά, ομως τι εννοείς αν δεν βγουν καλα αν θα τα πετάξεις;;;;;

Οταν λέμε οτι δεν βγαίνουν καλα τα έμβρυα του προεμφυτευτικου εννοούμε οτι έχουν σύνδρομα. Εννοειται οτι δεν θα τα μεταφέρεις και θα τα καταστρέψεις.

Προσωπικα τον εκανα τον προεμφυτευτικο για να δω αν εχω έστω και ενα υγιες έμβρυο. Εκ του αποτέλεσματος ειχα δυο στα 4 και πάλι μονο το ενα εμφυτεύτηκε.

Εννοειται με διέγερση. Φυσικούς μπορει να κανεις ενα χρόνο ενώ με την διέγερση να εχεις το ίδιο αποτέλεσμα σε ενα μήνα.

Κι εμεις φυσιολογικο κάρυοτυπο εχουμε. Τα ζευγάρια που έχουν παιδια με σύνδρομο down πχ δεν έχουν και οι ίδιοι down.

Εσυ κοριτσι βλεπω φτανεις στο τερμα. Ποτε εχεις ΠΗΤ?

• Μου αρέσει 1

Just now, MaryH είπε:

Εσυ κοριτσι βλεπω φτανεις στο τερμα. Ποτε εχεις ΠΗΤ?

26 Δεκέμβρη. Μεχρι τις 20 εβδομάδες έσπρωχνα τον καιρό να νιώσω ασφάλεια, τωρα περνάνε οι εβδομάδες αδυσώπητα γρήγορα!

• Μου αρέσει 10

wRSzp2.png5JEup3.png

Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

26 Δεκέμβρη. Μεχρι τις 20 εβδομάδες έσπρωχνα τον καιρό να νιώσω ασφάλεια, τωρα περνάνε οι εβδομάδες αδυσώπητα γρήγορα!

Φανταζεσαι να γεννησεις Χριστουγεννα? Δωρακι θα ειναι το μπεμπε. Πως θα πατε φυσιολογικα?

Καλα πως περναει ο καιρος δε φανταζεσαι. Εχεις βαρυνει πολυ? Πως εισαι απο υγεια?

Just now, Μαρία1430 είπε:

Ναι έχω χρωμοσωμικη μεταλλαξη που την βρήκα με καρυότυπο. Όμως και φυσιολογικός να είναι ο καρυοτυπος σας είναι πολύ πιθανόν να γίνονται τετοιες μεταλλάξεις που οδηγούν σε μη φυσιολογικά εμβρυα. 

Κάθε φορά έκανα διέγερση και έλεγχο. Όσα δεν ήταν φυσιολογικά ναι τα πετούσαμε γτ δεν ήταν υγιή και δεν θα έδιναν τελειομηνη εγκυμοσυνη. Έχω από τον τελευταίο έλεγχο άλλη μια υγιή βλαστοκυστη στην κατάψυξη να με περιμένει. Είμαι 36 πλέον και αυτές τις τελευταίες προσπάθειες με τον προεμφυτευτικο τις έκανα Αθήνα. Τις πρώτες προσπάθειες που κατέληξαν σε 2 παλινδρομες και μια αρνητική χοριακη τις έκανα Θεσσαλονίκη.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου αντεύχομαι τα καλύτερα 

σε ευχαριστώ πάρα πολύ

και για συμβουλές σου και καλά σου λόγια

Just now, MaryH είπε:

Φανταζεσαι να γεννησεις Χριστουγεννα? Δωρακι θα ειναι το μπεμπε. Πως θα πατε φυσιολογικα?

Καλα πως περναει ο καιρος δε φανταζεσαι. Εχεις βαρυνει πολυ? Πως εισαι απο υγεια?

Υποτίθεται πως ναι για φυσιολογικο , θα δούμε. Έξι κιλά εχω πάρει,  τιποτα μονο κοιλιά εχω. Γενικως ειμαι πολυ καλα , κανω μαθήματα πιλάτες για εγκύους. Δεν εχει πάρει θεση ο μικρός ειναι με το κεφάλι επάνω, κανουμε μαθήματα με τον σύζυγο γονεικοτητας, ψυχοπροφυλακτικης και ανώδυνου. Περιμενω το δεκαήμερο προσφορών για να ψωνίσω τιποτα.

Η ζουζου σου, σκάει χαμόγελα;;;

• Μου αρέσει 8

wRSzp2.png5JEup3.png

Just now, Καντι είπε:

Υποτίθεται πως ναι για φυσιολογικο , θα δούμε. Έξι κιλά εχω πάρει,  τιποτα μονο κοιλιά εχω. Γενικως ειμαι πολυ καλα , κανω μαθήματα πιλάτες για εγκύους. Δεν εχει πάρει θεση ο μικρός ειναι με το κεφάλι επάνω, κανουμε μαθήματα με τον σύζυγο γονεικοτητας, ψυχοπροφυλακτικης και ανώδυνου. Περιμενω το δεκαήμερο προσφορών για να ψωνίσω τιποτα.

Η ζουζου σου, σκάει χαμόγελα;;;

Α εσενα σε βλεπω υπερετοιμη. Φτιαξε εγκαιρως το δωματιο του κ τα ρουχακια του. Εγω τα αφησα στο τελος κ αγχωθηκα

Η ζουζου χαμογελαει και βγαζει φωνουλες επικοινωνιας δηλ μιλαει με τον τροπο της η γλυκουλα

• Μου αρέσει 8

Just now, MaryH είπε:

Α εσενα σε βλεπω υπερετοιμη. Φτιαξε εγκαιρως το δωματιο του κ τα ρουχακια του. Εγω τα αφησα στο τελος κ αγχωθηκα

Η ζουζου χαμογελαει και βγαζει φωνουλες επικοινωνιας δηλ μιλαει με τον τροπο της η γλυκουλα

Ασε με πήραν σημερα για να μου φέρουν αυριο την κούνια και φυσικα ειπα όχι δεν εχουμε αδειάσει καν το δωμάτιο. 

wRSzp2.png5JEup3.png

Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

Ασε με πήραν σημερα για να μου φέρουν αυριο την κούνια και φυσικα ειπα όχι δεν εχουμε αδειάσει καν το δωμάτιο. 

Ξεκινατε ν αδειαζετε

Just now, Arriel_83 είπε:

Πόσο κοστίζει ο προεμφυτικός; (πάνω κάτω)

Το καθε κέντρο εχει δικο του τιμολόγιο και διαφέρουν πολυ οι τιμές. Εξαρτάται ποσα έμβρυα θα στείλεις , αν θα ειναι φρέσκα ή κατεψυγμενα , αν θες αποτέλεσμα την επόμενη μερα ή σε κανα μήνα. Εμενα για 4 έμβρυα και αποτέλεσμα την επόμενη μερα μου πηγε 2.500.

wRSzp2.png5JEup3.png

Just now, Καντι said:

Το καθε κέντρο εχει δικο του τιμολόγιο και διαφέρουν πολυ οι τιμές. Εξαρτάται ποσα έμβρυα θα στείλεις , αν θα ειναι φρέσκα ή κατεψυγμενα , αν θες αποτέλεσμα την επόμενη μερα ή σε κανα μήνα. Εμενα για 4 έμβρυα και αποτέλεσμα την επόμενη μερα μου πηγε 2.500.

What?? Πω πω είναι όντως πολλά τα λεφτά.. 

• Λυπημένη/-ος 1

Just now, Καντι said:

Καντι μπορείς να κανεις και σε ήδη κατεψυγμένα προεμφυτετικο;

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα