Recommended Posts

Just now, Moomin said:

Ωχ τόσο δύσκολο ήταν σε σένα να φανεί ακόμη κ με υστεροσκοπηση; Μάλλον δεν θα είχαν δώσει σημασία οι άλλοι δύο.

Μακάρι να βγούμε σωστές. Αλλά κ τόσα λεφτά πολλά δεν είναι; Συνήθως κάτω από 1000ρικο ζητάνε. 

Κοίτα  εμείς  παλεύουμε να πάρουμε ένα με φυσικό αφού έχουμε κ άλλο ένα κατάψυξη. Αν χρειαστω δεύτερη διέγερση θα κάνω κ υστεροσκοπηση...μη τα βάλω τσάμπα. Λέμε αν..

Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Κ του χρόνου να έχουμε μωράκια η κοιλίτσα χωρίς να φοράμε μάσκες!

Μακάρι! Του χρόνου να έχουμε μωρακια και ας φοράμε Κα μάσκες! Εκεί θα κολλήσουμε? Χιχιχι :-)

• Μου αρέσει 5

Just now, Moomin είπε:

Συγγνώμη δεν το διατύπωσα σωστά, κάνοντας υστεροσκοπηση ανακάλυψαν ενδομητριτιδα κ πήρε αγωγή μετά κ είδαν επίσης ότι η μήτρα είχε ένα παράξενο σχήμα το οποίο έφτιαξαν. Η κοπέλα δεν είχε κανένα σύμπτωμα ούτε φαινόταν κάτι στον υπέρηχο.

Πώς το διόρθωσαν?

Διαφημίσεις

Just now, FAITH** said:

κι εγώ εκεί το εντοπίζω το πρόβλημα .. ίσως να κάνουμε και προεμφυτευτικό όταν με το καλό προκύψουν πάλι εμβρυάκια.. υστεροσκόπηση συνήθως δε γίνεται όταν δεν υπάρχει εμφύτευση ? 

Καλησπέρα! Κι εγώ κάπως έτσι θα σκεφτόμουν στη θέση σου. Στη παλινδρομη δεν είχατε κάνει καρυότυπο στο έμβρυο ε; Η αλήθεια είναι μόνο εκ του αποτελέσματος μπορείς να δεις αν πήρες τη σωστή απόφαση αλλά κ εγώ θα εμπιστευόμουν τη μήτρα μου σε πρώτη φάση και πέραν των χρημάτων δε θα ήθελα να τη 'σκαλισω' αν δεν υπάρχει λόγος αφού έδωσε εμφυτεύσεις. Ίσως αντί να δώσετε τόσα χρήματα στην υστεροσκοπηση να κοιτάζατε προεμφυτευτικό όπως το σκέφτεσαι...άλλωστε εκεί αν ξέρεις ότι έχεις υγιή εμβρυακια το ψάχνεις μετά παραπάνω για τη μήτρα 

• Μου αρέσει 4

uLuIp3.png

Just now, giota1 είπε:

Πώς το διόρθωσαν?

Της άλλαξε το σχήμα της την άνοιξε κάπως... λεπτομέρειες δεν ξέρω μόνο ότι ήταν κάτι απλό.

• Ευχαριστώ 1

Just now, FAITH** είπε:

σε ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου .. Η εξέταση για τα ΝΚ δε γράφεται ,θα την πληρώσω κανόνικα στο κέντρο που είμαι .. Είναι ο εξωσωματιστής μου αυτός που μέχρι στιγμής με έχει ξετινάξει στις εξετάσεις.. Καλά κάνει ο άνθρωπος αλλά κι εμείς δεν έχουμε κανένα δέντρο που βγάζει λεφτά .. Δουλευουμε και τα μαζεύουμε .. 

Το σκεπτικό μου είναι αυτό διότι ποτέ δεν είχα ευρήματα απο υπερήχους κλπ .. Η μήτρα μου ήταν καθαρή πάντα και ο κύκλος μου σταθερός .και σε συνδυασμό με τα θετικά αποτελέσματα που είχα είπα να ακολουθήσω το ένστικτο μου .

Καλησπέρα,

Να σου απαντήσω κι εγώ. Άκου τι γίνεται με τα ΝΚ: Ναι, βέβαια και γράφονται, αλλά από αιματολόγο. Αλλά καλό είναι η εξέταση να γίνει σε εξειδικευμένο εργαστήριο. Αλλά σου συνιστώ να ΜΗΝ ασχοληθείς καν με το θέμα και αυτό για πολλούς λόγους: 1) Η αξία της εξέτασης αμφισβητείται εφόσον γίνει με λήψη από το περιφερειακό αίμα. Αν η λήψη γίνει από το ενδομήτριο, τότε αλλάζει το πράγμα  2) Τα nk μπορεί να αυξηθούν ακόμα και από μία ίωση που πέρασες πρόσφατα 3) οι περισσότεροι νεότεροι γυναικολόγοι δεν λαμβάνουν υπόψη τη συγκεκριμένη εξέταση και δεν θεωρούν ότι επηρεάζει σε κάτι. 4) Από τη δική μου ενασχόληση με το θέμα, μακάρι ο εξωσωματιστής σου να ξέρει να διαβάσει το αποτέλεσμα (το οποίο δεν είναι θετικό, αρνητικό παρεπιπτόντως), καθώς το θέμα είναι ανοσολογικό και άρα αρμόδιοι είναι οι αιματολόγοι 4) Αν παρόλα αυτά θέλεις να κάνεις την εξέταση, και εφόσον είσαι στην Αθήνα ή κάπου κοντά, κλείσε κι εσύ ραντεβού στο Έλενα, στην Τσεκούρα, να σου την κάνει δωρεάν, να είσαι σίγουρη για την αξιοπιστί του εργαστηρίου, να σου εξηγήσει περί τίνος πρόκειται και, αν χρειαστεί, να αντιμετωπίσει το θέμα με διατροφή (ο εξωσωματιστής σου και σε αυτό το θέμα δεν θα μπει σε αυτή τη λύση). Αυτό με τα ΝΚ  το γράφω πολύ εμφατικά, ψάξε το καλύτερα πριν δώσεις χρήματα γι´αυτό και εφόσον έχεις 2 αποτυχίες, ψάξε το το θέμα ολοκληρωμένα. Στο Έλενα μια χαρά θα σε δεχτούν με 2 αποτυχίες και θα σου κάνουν ό,τι έλεγχο χρειάζεσαι δωρεάν. 

Για τον κατακερματισμό τώρα, ναι μεν είναι ένας παράγοντας αποτυχίας και το δικό σας ποσοστό δεν ήταν χαμηλό, αλλά η γνώμη μου είναι, αν δεν το έχετε ήδη κάνει, να πάτε σε εξειδικευμένο ουρολόγο και να η βασιστείτε στον εξωσωματιστή για το πρωτόκολλο (δίνουν αντιοξειδωτικά και όχι βιταμίνες απ᾽όσο γνωρίζω).

Ελπίζω να βοήθησα. Στη διάθεσή σου αν χρειαστείς κάτι άλλο γι᾽αυτά τα 2 θέματα 

• Μου αρέσει 7

Διαφημίσεις

Κορίτσια μου καλησπέρα!

Χαρίζω σε όποια κοπέλα χρειάζεται δύο κουτιά ενέσεις  menopur ferring 600iu λήγουν τον 2/2021.

Εύχομαι να είναι οι τελευταίες και να έρθουν γερά μωράκια!!!

• Μου αρέσει 9

Just now, anoulious είπε:

Και εμένα κάτι στα πλαϊνά μου έκανε νομιζω

Τι κάνεις εσύ κορίτσι? Είχες νέα?

Just now, Troia είπε:

Καλησπέρα,

Να σου απαντήσω κι εγώ. Άκου τι γίνεται με τα ΝΚ: Ναι, βέβαια και γράφονται, αλλά από αιματολόγο. Αλλά καλό είναι η εξέταση να γίνει σε εξειδικευμένο εργαστήριο. Αλλά σου συνιστώ να ΜΗΝ ασχοληθείς καν με το θέμα και αυτό για πολλούς λόγους: 1) Η αξία της εξέτασης αμφισβητείται εφόσον γίνει με λήψη από το περιφερειακό αίμα. Αν η λήψη γίνει από το ενδομήτριο, τότε αλλάζει το πράγμα  2) Τα nk μπορεί να αυξηθούν ακόμα και από μία ίωση που πέρασες πρόσφατα 3) οι περισσότεροι νεότεροι γυναικολόγοι δεν λαμβάνουν υπόψη τη συγκεκριμένη εξέταση και δεν θεωρούν ότι επηρεάζει σε κάτι. 4) Από τη δική μου ενασχόληση με το θέμα, μακάρι ο εξωσωματιστής σου να ξέρει να διαβάσει το αποτέλεσμα (το οποίο δεν είναι θετικό, αρνητικό παρεπιπτόντως), καθώς το θέμα είναι ανοσολογικό και άρα αρμόδιοι είναι οι αιματολόγοι 4) Αν παρόλα αυτά θέλεις να κάνεις την εξέταση, και εφόσον είσαι στην Αθήνα ή κάπου κοντά, κλείσε κι εσύ ραντεβού στο Έλενα, στην Τσεκούρα, να σου την κάνει δωρεάν, να είσαι σίγουρη για την αξιοπιστί του εργαστηρίου, να σου εξηγήσει περί τίνος πρόκειται και, αν χρειαστεί, να αντιμετωπίσει το θέμα με διατροφή (ο εξωσωματιστής σου και σε αυτό το θέμα δεν θα μπει σε αυτή τη λύση). Αυτό με τα ΝΚ  το γράφω πολύ εμφατικά, ψάξε το καλύτερα πριν δώσεις χρήματα γι´αυτό και εφόσον έχεις 2 αποτυχίες, ψάξε το το θέμα ολοκληρωμένα. Στο Έλενα μια χαρά θα σε δεχτούν με 2 αποτυχίες και θα σου κάνουν ό,τι έλεγχο χρειάζεσαι δωρεάν. 

Για τον κατακερματισμό τώρα, ναι μεν είναι ένας παράγοντας αποτυχίας και το δικό σας ποσοστό δεν ήταν χαμηλό, αλλά η γνώμη μου είναι, αν δεν το έχετε ήδη κάνει, να πάτε σε εξειδικευμένο ουρολόγο και να η βασιστείτε στον εξωσωματιστή για το πρωτόκολλο (δίνουν αντιοξειδωτικά και όχι βιταμίνες απ᾽όσο γνωρίζω).

Ελπίζω να βοήθησα. Στη διάθεσή σου αν χρειαστείς κάτι άλλο γι᾽αυτά τα 2 θέματα 

Κι εγώ που μίλησα εχθές με την διατροφολόγο, μου είπε ότι μπορεί να φταίει κάτι αλλο κ δεν χάνω κιλά κ θα πει στα κορίτσια να μου γράψουν μια εξέταση να κάνω γιατί αυτό μπορεί να φταίει για τις μη εμφυτευσεις στις 3 προσπάθειες. Ποοοοοοοοσα πολλά είναι αυτά που μπορεί να φταίνε για τις αποτυχίες? Πραγματικά έχω αρχίσει να πελαγωνω. Μπορεί να έχούμε κάνει τα πάντα κ στο τέλος να αποδειχτεί ότι χρειαζόμασταν κάτι απλό μια μικρή αλλαγή για να πετύχουμε.

Just now, giota1 είπε:

Τι να κάνω.. Έχω σκάσει.. Χθες μετά τις 12 το βράδυ σκεφτόμουν από εβδομάδα που θα πάρω τηλ τι θα τους πω  στο κέντρο που περιμένω να με ειδοποιήσουν για δότρια και νευρίασα τόσο που με έπιασε ο ύπνος το πρωί.! Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά για μένα. Κάπου στο ενημερωτικό σημείωμα έγραψα νομίζω ότι κάνω γ σφαιρινη. Το θεωρώ απίθανο να ξέρει τι είναι και πόσο σοβαρό είναι. Εξαιτιας αυτής της αναμονής  και πιθανής εμβρυομεταφορας και ίσως εγκυμοσύνης στην πολύ αρχή ειδικά ο γιατρός θεωρεί ότι είναι καλύτερο να συνεχίσω την ενδοφλέβια αγωγή με νοσηλεία. Αν όμως δεν είχα αυτό και ειχε δρομολογηθεί θα μπορούσα να κάνω τα χαρτιά μου για να μου εγκριθεί δωρεαν(πανάκριβο) μηχάνημα, να εκπαιδευτω από νοσοκομους που ερχονται δωρεάν στο σπίτι και να κάνω τη θεραπεία σπίτι!! Τώρα όσο εκκρεμούν αυτά πρέπει να πηγαίνω στη Λάρισα, σε covid νοσοκομείο και με το φόβο να γίνει lock down στη Λάρισα. Και λογικά σε αφήνουν να μπεις για ιατρικκους λόγους σε αφήνουν να φυγεις χωρίς "συνέπειες;  Και κάθε φορά με ρωτάει ο γιατρός τι γίνεται θα προχωρήσετε με το θέμα τεκνοποιησης για να δούμε τι θα κάνουμε.. Και του λέω περιμένω!!

• Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 1

Just now, giota1 είπε:

Κι εγώ που μίλησα εχθές με την διατροφολόγο, μου είπε ότι μπορεί να φταίει κάτι αλλο κ δεν χάνω κιλά κ θα πει στα κορίτσια να μου γράψουν μια εξέταση να κάνω γιατί αυτό μπορεί να φταίει για τις μη εμφυτευσεις στις 3 προσπάθειες. Ποοοοοοοοσα πολλά είναι αυτά που μπορεί να φταίνε για τις αποτυχίες? Πραγματικά έχω αρχίσει να πελαγωνω. Μπορεί να έχούμε κάνει τα πάντα κ στο τέλος να αποδειχτεί ότι χρειαζόμασταν κάτι απλό μια μικρή αλλαγή για να πετύχουμε.

Ίσως συμβαίνει κάτι με το θυρεοειδή σου; Μήπως να το δεις με ενδοκρινολόγο; 

Διαφημίσεις

Τι να κάνω.. Έχω σκάσει.. Χθες μετά τις 12 το βράδυ σκεφτόμουν από εβδομάδα που θα πάρω τηλ τι θα τους πω  στο κέντρο που περιμένω να με ειδοποιήσουν για δότρια και νευρίασα τόσο που με έπιασε ο ύπνος το πρωί.! Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά για μένα. Κάπου στο ενημερωτικό σημείωμα έγραψα νομίζω ότι κάνω γ σφαιρινη. Το θεωρώ απίθανο να ξέρει τι είναι και πόσο σοβαρό είναι. Εξαιτιας αυτής της αναμονής  και πιθανής εμβρυομεταφορας και ίσως εγκυμοσύνης στην πολύ αρχή ειδικά ο γιατρός θεωρεί ότι είναι καλύτερο να συνεχίσω την ενδοφλέβια αγωγή με νοσηλεία. Αν όμως δεν είχα αυτό και ειχε δρομολογηθεί θα μπορούσα να κάνω τα χαρτιά μου για να μου εγκριθεί δωρεαν(πανάκριβο) μηχάνημα, να εκπαιδευτω από νοσοκομους που ερχονται δωρεάν στο σπίτι και να κάνω τη θεραπεία σπίτι!! Τώρα όσο εκκρεμούν αυτά πρέπει να πηγαίνω στη Λάρισα, σε covid νοσοκομείο και με το φόβο να γίνει lock down στη Λάρισα. Και λογικά σε αφήνουν να μπεις για ιατρικκους λόγους σε αφήνουν να φυγεις χωρίς "συνέπειες;  Και κάθε φορά με ρωτάει ο γιατρός τι γίνεται θα προχωρήσετε με το θέμα τεκνοποιησης για να δούμε τι θα κάνουμε.. Και του λέω περιμένω!!

Θα πάρουν όλα τον δρόμο τους κ θα το κάνεις κιαυτο, μόνο να προσέχεις να πέρνεις μέτρα όταν πας στο νοσοκομείο. Πίεσε τους να επισπεύσουν τις διαδικασίες κ κοίτα να κάνεις πράγματα για σένα να ξεχνιέσαι κ να νιώθεις καλύτερα.

Just now, Troia είπε:

Ίσως συμβαίνει κάτι με το θυρεοειδή σου; Μήπως να το δεις με ενδοκρινολόγο; 

Τον θυρεοειδή τον έλεγχω συχνά κ τον Ιούνιο έκανα ένα μεγααααλο πακέτο εξετάσεων κ ήταν όλα τέλεια. Πιστεύω ότι φταίει το παράθυρο εμφυτευσεις όμως τώρα μου μπήκαν ιδέες. 

Just now, giota1 είπε:

Την ft4 εννοείς; Γράψε μας τα νέα σου ποια ορμόνη του θυρεοειδή ενέχεται  για "αποτυχιες" 

Την ft4 εννοείς; Γράψε μας τα νέα σου ποια ορμόνη του θυρεοειδή ενέχεται  για "αποτυχιες" 

Εννοείτε μόλις μου στείλουν το παραπεμπτηκο θα σας ενημερώσω.

• Μου αρέσει 1

@FAITH** ειχα κανει εξεταση για νκ απο μονη μου γιατι διαβαζα διαφορα και ειχα παθει τρελα(μετα τη 2η αποτυχημενη ετ)να τα κανω ολα να αποκλεισω θεματα..κ οταν εδειξα τα αποτελεσματα που ειχα(υψηλα νκ)στον εξωσωματικο και στην αιματολογο μου ειπανε δε τα δινουμε σημασια γιατί δεν αξιολογούνται..ενω σε αυτον που τα εκανα και προφανως με κοροιδεψε γιατι ειχα κανει και πολλες αλλες εξετάσεις αξιας 500€ μου λεγε εχω προβλημα & οτι και για αυτο και για καποια άλλα θεματα δεν κανω εμφυτευση.μπουρδες !!εμεινα εγκυος στον επομενο μηνα

• Μπερδεμένη/-ος 1

ZAeBp3.png

Just now, giota1 είπε:

Πρέπει να χάσεις πολλά κιλά;; Γτ κ εγώ έχω πάρει όσα είχα χάσει παλιότερα καμιά δεκαριά δηλ αλλά δεν φεύγουν τα άτιμα, έστω να χάσω γύρω στα οχτώ.

Γ σφαιρινη έπαιρνε κ ο πεθερός μου...μακάρι να βγάλεις άκρη να μην έχεις θέμα με αυτό.

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα