Recommended Posts

Just now, Καντι said:

Μακρύ πρωτόκολλο ειναι.

Μακρύ πρωτόκολλο Κάντι κάνουν και σε εμβρυομεταφορές κρυοσυντηρημένων εμβρύων; Δεν είναι μόνο σε ωοληψίες το μακρύ πρωτόκολλο;

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Και με τι τρώνε τα τέρατα μορφώσεως κάθε βράδυ τις πίτσες; Με Κέρουακ και 4 εποχές; Συγγνώμη και αν προσβάλλω με τον Τζακ ίσως είναι και κατωτάτου κυρά Σάσα μου. 

Εγω τον Κερουακ δεν τον ήξερα... thanks for the new entry!

Just now, HopeLove είπε:

Μακρύ πρωτόκολλο Κάντι κάνουν και σε εμβρυομεταφορές κρυοσυντηρημένων εμβρύων; Δεν είναι μόνο σε ωοληψίες το μακρύ πρωτόκολλο;

Με μπέρδεψες δεν θα κανεις ωοληψια; Μονο μεταφορά; Άρα σου κανει απλα καταστολή.

wRSzp2.pngm2gGp2.png

Διαφημίσεις

Just now, Καντι said:

Εγω τον Κερουακ δεν τον ήξερα... thanks for the new entry!

Με μπέρδεψες δεν θα κανεις ωοληψια; Μονο μεταφορά; Άρα σου κανει απλα καταστολή.

Ναι  ναι έχω ολοκληρώσει την ωοληψία και λόγω υπερδιέγερσης πάντα μεταφέρω σε άλλο κύκλο. Την καταστολή δεν έχω ξανακούσει σε εμβρυομεταφορά. Αυτό μου κάνει εντύπωση. Σου έχω στείλει και πμ.

Just now, Καντι είπε:

Να προσθέσω μονο οτι δεν ειναι απαραίτητο να σου πάρουν το ωάριο. Αρκεί να κανεις την ovitrelle την μερ α που πρεπει για να ειναι σίγουρο οτι θα γίνει ωορρηξία.

Ναι γνωρίζω ότι δν είναι απαραίτητο.Από βιασύνη το παρέλειψα να το γράψω  εκεί που έγραφα μετά την ωορρηξία :) Ευχαριστώ που το έγραψες για να το δει και η κοπέλα που ενδιαφέρεται κ να μη μπερδευτεί. 

• Μου αρέσει 2

Just now, Arriel_83 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι αν ξέρει καμία. (θα ρωτήσω και τον γιατρό μου όταν μπορέσω). 

Εγώ έκανα φυσικό τροποποιημενο παίρνοντας μόνο femara. Η κουμπάρα μου κάνει τροποποιημενο και παίρνει κλομιφαινη και menopur (λιγες μονάδες γιατί έδωσε 150€). 

Η κλομιφαινη είναι ανταγωνιστής όπως η λετροζολη. Το menopur είναι lh & fsh. Δεν είναι λίγο περίεργο να τα παίρνεις μαζί αυτα? Επισης, γιατί αυτή κάνει αυτό και εγώ κάνω άλλο? 

Θα σου πω την εμπειρία μου.εχω κάνει κ μενοπουρ με κλομιφαινη..κ σε άλλη πρωτόκολλο γεμάτα με κλομιφαινη..Είναι διαφορετικά...

Διαφημίσεις

Just now, Queen10 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι! Λοιπόν ο τεχνητός κύκλος με cyclacur είναι απλά πιο ελεγχόμενος για τον εξωσωματικό κ για το παχος του ενδομήτριου.Το παράθυρο εμφύτευσης στον τεχνητό ανοίγει όταν ξεκινήσεις την προγεστερονη.Σε μερικές γυναίκες μπορεί να ανοίγει με 3-5 μέρες λήψης προγεστερονης κ σε αλλες από 5-7 μέρες. Απλά αν θέλεις να κανείς εμβρυομεταφορα σε φυσικό θα πρέπει να γίνει ωορρηξία κ να σου πάρουν το ωάριο κ μετά από 5 μερες περίπου (ανάλογα σε ποια μέρα του κύκλου έγινε η ωορρηξία) να κανεις τη μεταφορά. Είναι πιο περίπλοκο σε φυσικό κύκλο κ γι αυτό κάνουν όλοι τεχνητό.

Εγώ παντως το ερα τεστ το εκανα σε φκ κ φυσικα κ την εμβρυομεταφορα ακριβως με τον ιδιο τρόπο οπως κ επρεπε...Δοκιμασα με σικλακουρ αλλα ειχα αιμοραγια για 20 μερες περίπου...Βασικα δεν μου σταματαγε ποτε η περιοδος...Κ ανηκω στην εξαίρεση οπου εχω μετατοπισμενο παράθυρο... Κ πλέον κ εναν κουκλο 13 μηνων....

• Μου αρέσει 4

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Just now, Καντι είπε:

Και οι δυο τροποποιημένοι κύκλοι ειναι. Ειναι παρά πολλα τα πρωτόκολλα που υπάρχουν.  Φαντάζομαι εχετε και  αλλο ορμονικό προφίλ.

Το να κάνουμε εμεις ενα και να θεωρούμε οτι αυτο ειναι και κανένα αλλο ή οτι επειδη καπου πηρε το μάτι μας οτι οι περισσότεροι γιατροι δίνουν τόσες δόσεις και οποιος δίνει άλλες ειναι λανθασμένος , δείχνει την άγνοια που εχουμε στο θεμα. Δεν το γράφω για σένα,  αλλα μια γενική παρατηρηση  στις διεθνείς τάσεις που μας τα έχουν κανει  τσουρέκια.

Πραγματικά όμως τσουρέκια με τις διεθνείς τάσεις. Σε σημείο που να αναρωτιέμαι αν εμείς σε Αγγλία,Γαλλία, Γερμανία κτλ. θεωρούμαστε πιο χοντρόπετσες ή ζούμε σε άλλη χώρα. Γιατί εγώ από την εμπειρία μου και όχι από την εμπειρία της κουμπαράς του κρεοπώλη της γειτονιάς μου, ξέρω ότι δίνουν και σε αυτές τις χώρες δόσεις των 300. Και σε ηλικίες κάτω των 40.  Για τον δε φυσικό δεν μου έχουν κάνει ποτέ αναφορά.

Από την επίσης εμπειρία μου, μαγνήσιο μου έχει δώσει ο γυναικολόγος και στο εξωτερικό για να μην έχω έντονους πόνους τις μέρες της περιόδου. 

Αλλά τι ξέρουμε εμείς από διεθνείς τάσεις που τα ζούμε; Τα ξέρουν καλύτερα όσοι διαβάζουν το περιτύλιγμα που θέλει να πασάρει το κάθε κέντρο. Γιατί όπως έχει περυτίλιγμα το μεγάλο κέντρο της Ελλάδας(πιπέρι, μην λέω όνομα), ε έτσι θα έχουν και τα διεθνή.

• Μου αρέσει 6
  • Χαχα 3

Just now, winspert είπε:

Εγώ παντως το ερα τεστ το εκανα σε φκ κ φυσικα κ την εμβρυομεταφορα ακριβως με τον ιδιο τρόπο οπως κ επρεπε...Δοκιμασα με σικλακουρ αλλα ειχα αιμοραγια για 20 μερες περίπου...Βασικα δεν μου σταματαγε ποτε η περιοδος...Κ ανηκω στην εξαίρεση οπου εχω μετατοπισμενο παράθυρο... Κ πλέον κ εναν κουκλο 13 μηνων....

Να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου κ να είναι γέρος. Είμαι υπέρ στο να δοκιμάζει κάθε γυναίκα αυτό που τις ταιριαζει κ να μην πηγαίνει βάση πρωτοκόλλου γτ μπορεί να υπάρχουν πολλές περίπτωσεις όπως οι δική σου.Απλά αν πχ κάποια είχε επιτυχία με τεχνητό εεε τότε ας κάνει ξανά τεχνητό για να μην πειραματίστει κ χάσει κ χρόνο με φυσικό , γνώμη μου. Εγώ πχ είχα μια επιτυχημένη εξωσωματικη με τεχνητό αλλά ήταν βιοχημική δυστυχώς κ μια αποτυχημένη εξωσωματικη κ τον επόμενο μήνα μετα από την αποτυχημένη εξωσωματικη έμεινα φυσιολογικά έγκυος αλλά κ σε αυτή απέβαλα.  Όποτε τώρα προσπαθώ ξανά με επαφες για λίγο διάστημα κ αν δν μείνω έγκυος τότε όταν θα πάω για εμβρυομεταφορα ίσως να δοκιμάσω να κάνω φυσικό. Αν κ εγώ λόγω λεπτού ενδομητρίου έκανα πάντα τεχνητό,όμως εφόσον υπήρξε φυσική σύλληψη μπορεί να μου ταιριάξει κ ο φυσικός κύκλος.

• Μου αρέσει 2

Just now, Amica είπε:

Πραγματικά όμως τσουρέκια με τις διεθνείς τάσεις. Σε σημείο που να αναρωτιέμαι αν εμείς σε Αγγλία,Γαλλία, Γερμανία κτλ. θεωρούμαστε πιο χοντρόπετσες ή ζούμε σε άλλη χώρα. Γιατί εγώ από την εμπειρία μου και όχι από την εμπειρία της κουμπαράς του κρεοπώλη της γειτονιάς μου, ξέρω ότι δίνουν και σε αυτές τις χώρες δόσεις των 300. Και σε ηλικίες κάτω των 40.  Για τον δε φυσικό δεν μου έχουν κάνει ποτέ αναφορά.

Από την επίσης εμπειρία μου, μαγνήσιο μου έχει δώσει ο γυναικολόγος και στο εξωτερικό για να μην έχω έντονους πόνους τις μέρες της περιόδου. 

Αλλά τι ξέρουμε εμείς από διεθνείς τάσεις που τα ζούμε; Τα ξέρουν καλύτερα όσοι διαβάζουν το περιτύλιγμα που θέλει να πασάρει το κάθε κέντρο. Γιατί όπως έχει περυτίλιγμα το μεγάλο κέντρο της Ελλάδας(πιπέρι, μην λέω όνομα), ε έτσι θα έχουν και τα διεθνή.

Εννοείται φυσικός δεν υπάρχει. Πρωτη φορά στην Ελλάδα το άκουσα...

Νομίζω δεν το υποστηρίζει το σύστημα και ίσως και οι γιατροί. 

Just now, Rose7 είπε:

Εννοείται φυσικός δεν υπάρχει. Πρωτη φορά στην Ελλάδα το άκουσα...

Νομίζω δεν το υποστηρίζει το σύστημα και ίσως και οι γιατροί. 

Νομίζω δε μπαίνουν στον κόπο για τους φυσικούς, γιατί είναι πιο δύσκολοι και απαιτούν μεγαλύτερη προσπάθεια. Και γι᾽αυτόν ακριβώς το λόγο, αν το ορμονικό σου προφίλ δεν είναι καλό, απλώς σε απορρίπτουν, γιατί δεν έχουν κάτι να σου κάνουν. Και γι᾽αυτό οι εναλλακτικές θεραπείες είναι πιο διαδεδομένες εκεί. 

Διαφημίσεις

Just now, Amica είπε:

Ελάτε τώρα ρε κορίτσια να ανεβάσουμε το επίπεδο..! Βλέπετε GNTM?

• Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

gcglp2.png

Just now, Troia είπε:

Νομίζω δε μπαίνουν στον κόπο για τους φυσικούς, γιατί είναι πιο δύσκολοι και απαιτούν μεγαλύτερη προσπάθεια. Και γι᾽αυτόν ακριβώς το λόγο, αν το ορμονικό σου προφίλ δεν είναι καλό, απλώς σε απορρίπτουν, γιατί δεν έχουν κάτι να σου κάνουν. Και γι᾽αυτό οι εναλλακτικές θεραπείες είναι πιο διαδεδομένες εκεί. 

Ακριβώς τρως πόρτα αν το ορμονικο σου προφίλ δεν τους κάνει. Ειδικά αν έχεις χαμηλή ΑΜΗ.

Just now, Liakada είπε:

Όχι, έχουμε να κάνουμε διατριβή στις διεθνείς τάσεις. 

• Χαχα 9

Just now, Amica είπε:

Όχι, έχουμε να κάνουμε διατριβή στις διεθνείς τάσεις. 

Νομίζω τελικά το εμβόλιο κατα του κορωνοιού θα το ανακαλύψει η ομάδα όπως πάει..

• Χαχα 12

gcglp2.png

Just now, Liakada είπε:

Λιγο , το γυρίζω οταν αρχίζουν οι μέλισσες....

• Μου αρέσει 2
  • Χαχα 3

wRSzp2.pngm2gGp2.png

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις