Recommended Posts

Just now, natassaki2006 said:

Θα σου πω την εμπειρία μου.εχω κάνει κ μενοπουρ με κλομιφαινη..κ σε άλλη πρωτόκολλο γεμάτα με κλομιφαινη..Είναι διαφορετικά...

Τι απέδωσε καλυτερα? 

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Joka είπε:

Οχι,το spasmoapotel δεν ειναι το ιδιο με το μπουσκοπαν.Το μπουσκοπαν μου ειπαν να το παρω για να μην πονέσω.Ουτε για να μην αποβαλλω,ουτε για να μην εχω εξωμητριο.

Το buscopan....ειναι σπασμολυτικο!

Το spasmoapotel ειναι buscopan+apotel!!!επισης σπασμολυτικο με παρακεταμολη!

• Μου αρέσει 2

Το φεμαρα με κλομιφαινη λόγω ηλικίας έκαναν πιο πολλά ωαρια.. αλλά δεν πέτυχα εμφύτευση.

Ωχ γιατί ρε γμτ? Δηλαδή δε φτάνει που κάνουμε που'ναι που' ναι το ωάριο, έχουμε μετά και αυτό το εμπόδιο... 

Τώρα σε τι φάση είσαι? Εύχομαι όλα να πάνε καλά!! 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Amica είπε:

Πραγματικά όμως τσουρέκια με τις διεθνείς τάσεις. Σε σημείο που να αναρωτιέμαι αν εμείς σε Αγγλία,Γαλλία, Γερμανία κτλ. θεωρούμαστε πιο χοντρόπετσες ή ζούμε σε άλλη χώρα. Γιατί εγώ από την εμπειρία μου και όχι από την εμπειρία της κουμπαράς του κρεοπώλη της γειτονιάς μου, ξέρω ότι δίνουν και σε αυτές τις χώρες δόσεις των 300. Και σε ηλικίες κάτω των 40.  Για τον δε φυσικό δεν μου έχουν κάνει ποτέ αναφορά.

Από την επίσης εμπειρία μου, μαγνήσιο μου έχει δώσει ο γυναικολόγος και στο εξωτερικό για να μην έχω έντονους πόνους τις μέρες της περιόδου. 

Αλλά τι ξέρουμε εμείς από διεθνείς τάσεις που τα ζούμε; Τα ξέρουν καλύτερα όσοι διαβάζουν το περιτύλιγμα που θέλει να πασάρει το κάθε κέντρο. Γιατί όπως έχει περυτίλιγμα το μεγάλο κέντρο της Ελλάδας(πιπέρι, μην λέω όνομα), ε έτσι θα έχουν και τα διεθνή.

Ενω οι υπολοιπες,που ειμαστε 6 χρονια εδω και διαβαζουμε και κανουμε εξωσωματικες,δεν εχουμε εμπειρια.

Μονο εσυ εχεις.

Και λιγο διαβασμα για το τι συμβαινει εξω απο το μικροκοσμο μας δεν κάνει κακό.,για αλλαγη.

Αλλα αλιμονο,μην ανοιξει λίγο το μυαλο μας και δουμε περα απ το δαχτυλο μας.

• Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Just now, Arriel_83 είπε:

Ωχ γιατί ρε γμτ? Δηλαδή δε φτάνει που κάνουμε που'ναι που' ναι το ωάριο, έχουμε μετά και αυτό το εμπόδιο... 

Τώρα σε τι φάση είσαι? Εύχομαι όλα να πάνε καλά!! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου...

Έχω έχασα ένα χρόνο παλεύοντας με τα δικά μου.. Τώρα έχω μπει στο δρόμο της δωρεάς.. Κάτι που έπρεπε να είχα κάνει πιο πριν..

Δε πειράζει κάλλιο αργά παρά ποτέ δε λένε??

Καλή επιτυχία σε όλες μας...!!!από μάχες άλλο τίποτα....

• Μου αρέσει 5

Δεν είπα ότι δεν έχεις γενικώς εμπειρία από εξωσωματικές και γιατρούς. Δεν νομίζω όμως ότι έχεις κάνει προσπάθεια εξωσωματικής σε χώρα του εξωτερικού, αν κάνω λάθος διορθωσέ με. Αναφέρεις το τι διαβάζεις στις σελίδες των κέντρων του εξωτερικού, που μπορεί να μην ισχύει στο 100%, αυτό που γράφουν, για  να προσελκύσουν πελατεία. Εγώ προσωπικά, (δεν ξέρω τι κάνουν οι υπόλοιπες) δεν απαντάω αν δεν έχω σε κάποιο θέμα προσωπική εμπειρία. Το να λέμε όμως για την διεθνή τάση, γιατί εδώ μέσα γράφουν και διαβάζουν και κορίτσια που ζουν έξω και έχουν κάνει προσπάθειες στο εξωτερικό και έχουν κάνει και το Άμστερνταμ - Αθήνα, Πειραιάς- Κηφισιά, είναι το λιγότερο εκνευριστικό. 

Εσύ που ξέρεις την διεθνή βιβλιογραφία, μπορείς να με ενημερώσεις τι εξετάσεις ζητάνε στα κέντρα του εξωτερικού πριν την πρώτη εξωσωματική ή μετά από 3 και 5 αποτυχίες; Και δεν είναι καθόλου ειρωνική η ερώτηση. 

Just now, Joka είπε:

Ενω οι υπολοιπες,δεν εχουμε εμπειρια.

Μονο εσυ εχεις.

Just now, Rose7 είπε:

Εννοείται φυσικός δεν υπάρχει. Πρωτη φορά στην Ελλάδα το άκουσα...

Νομίζω δεν το υποστηρίζει το σύστημα και ίσως και οι γιατροί. 

Δεν υπαρχει φυσικός κυκλος στο εξωτερικο?Δηλαδη αν κανεις μια αναζητηση natural cycle ivf δε βγαζει ας πουμε παμπολλες,τις περισσοτερες,κλινικες εξωσωματικης στην Αγγλία?

Θα μπορουσα να παραθεσω εδω απειρα σαιτς κλινικων εξωσωματικης απ ολο τον κοσμο που κανουν φυσικους κυκλους.

Just now, Amica είπε:

Δεν είπα ότι δεν έχεις γενικώς εμπειρία από εξωσωματικές και γιατρούς. Δεν νομίζω όμως ότι έχεις κάνει προσπάθεια εξωσωματικής σε χώρα του εξωτερικού, αν κάνω λάθος διορθωσέ με. Αναφέρεις το τι διαβάζεις στις σελίδες των κέντρων του εξωτερικού, που μπορεί να μην ισχύει στο 100%, αυτό που γράφουν, για  να προσελκύσουν πελατεία. Εγώ προσωπικά, (δεν ξέρω τι κάνουν οι υπόλοιπες) δεν απαντάω αν δεν έχω σε κάποιο θέμα προσωπική εμπειρία. Το να λέμε όμως για την διεθνή τάση, γιατί εδώ μέσα γράφουν και διαβάζουν και κορίτσια που ζουν έξω και έχουν κάνει προσπάθειες στο εξωτερικό και έχουν κάνει και το Άμστερνταμ - Αθήνα, Πειραιάς- Κηφισιά, είναι το λιγότερο εκνευριστικό. 

Εσύ που ξέρεις την διεθνή βιβλιογραφία, μπορείς να με ενημερώσεις τι εξετάσεις ζητάνε στα κέντρα του εξωτερικού πριν την πρώτη εξωσωματική ή μετά από 3 και 5 αποτυχίες; Και δεν είναι καθόλου ειρωνική η ερώτηση. 

Δεν ειμαι εγκυκλοπαιδεια για να γνωριζω τη διεθνη βιβλιογραφια.

Για το θεμα της εξωσωματικης ομως διαβαζω εδω και 7 χρονια,τοσο ελληνικα οσο και ξενογλωσσα σαιτς και φορουμς.Οπως αυτο εδώ,υπαρχουν αντιστοιχα Αγγλικα φορουμ πχ.και Αμερικανικα.Οσο λοιπον ενημερωνεσαι απο εδω,ενημερωνεσαι και απο εκει.

Παρακολουθω τοσο τα σαιτς της Eshre όσο και της Asrm,εδω και πολλά χρόνια.Οπως και τα συνεδρια που γινονται ανα τον κοσμο τα τελευταια χρονια.

Επισης είμαι Αγγλοφωνη,οποτε πιστεψε με γνωριζω πολυ καλα τι συμβαινει σε ξενες χωρες οπως Αγγλια πχ οπου εχω ζησει κι εχω φιλες που ζουν ακομα εκει.

Και σιγουρα δε θα μ εξετασεις εσυ.Ουτε θα σου παραθεσω τις γνωσεις μου επι παραγγελια.

Ελπιζω να σε καλυψα και να μου επιτρεπεις τωρα να αναφερομαι στις διεθνεις οδηγιες.

hKYcp3.png

Just now, Joka είπε:

Ενω οι υπολοιπες,δεν εχουμε εμπειρια.

Μονο εσυ εχεις.

Ελπίζω όλος αυτός ο αρνητισμο να μην σε επηρεάσει ψυχολογικά στην φάση που είσαι....ο κάθε άνθρωπος με τον χαρακτήρα του κανένας τέλειος...εγώ λυπάμαι αν σου προκάλεσα αναστάτωση ήθελα να σου στείλω πμ αλλά πρέπει να είσαι γεμάτη...εύχομαι να χαρείς την εγκυμοσύνη σου κ με το καλό να έρθει το μωρό σου...επειδη είναι το θέμα έτσι ευαίσθητο και οι ισορροπίες επίσης πρέπει να φιλτράρουμε αυτά που λέμε...καλή η ανταλλαγή απόψεων κακη η ισχυρογνωμοσύνη κ ο αρνητισμος κ κακό να ακυρώνεις τον άλλο...πραγματικά συνομιλούσαμε επί μήνες με έναν από τους καλύτερους παιδιάτρους παγκοσμίως και καθόταν κ έκανε διάλογο κ όταν γύρισα κ του είπα η γνώμη μου είναι αυτή εγώ σαν αμόρφωτη έτσι το βλέπω( μπροστά του είμαι μηδέν έχει δώσει ο εγκέφαλος χιλιάδες παιδιά) γύρισε κ μου είπε δεν σας θεωρώ καθόλου αμόρφωτη κυρία ,,τάδε και χαίρομαι πολύ που μιλάω μαζί σας..70 χρονών διευθυντής σε ειδική πτέρυγα ιατρός ...κορυφαίος και ανθρωπος.οποτε και αυτό σου λίγο....καλά κοινοί θνητοί ίδιου ακριβώς μη σου πω μορφωτικού επιπέδου είμαστε οι περισσοτερες.καλα η φιλολογία δεν είναι και πυρηνική ιατρική.δεν είναι πολυ έξυπνο να θεωρείς τον άλλο κατωτερο.και δεν θα αρχίσουμε τώρα να προσκομιζουμε τα πτυχία μας εδώ.αυτα ήθελα σε πμ γιατί νιώθω άσχημα που αναστάτωσαν έγκυο γυναίκα.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου...

Έχω έχασα ένα χρόνο παλεύοντας με τα δικά μου.. Τώρα έχω μπει στο δρόμο της δωρεάς.. Κάτι που έπρεπε να είχα κάνει πιο πριν..

Δε πειράζει κάλλιο αργά παρά ποτέ δε λένε??

Καλή επιτυχία σε όλες μας...!!!από μάχες άλλο τίποτα....

Δεν έπρεπε να γίνει πιο πριν. Μην το σκέφτεσαι. Έπρεπε να δώσεις αυτή τη μάχη, να εξαντλήσεις αυτή την επιλογή και έπειτα το plan b. Έχεις κινηθεί ορθώς μέχρι στιγμής και όλα καλά θα πάνε :):)

• Μου αρέσει 1

Just now, Joka είπε:

Δεν υπαρχει φυσικός κυκλος στο εξωτερικο?Δηλαδη αν κανεις μια αναζητηση natural cycle ivf δε βγαζει ας πουμε παμπολλες,τις περισσοτερες,κλινικες εξωσωματικης στην Αγγλία?

Θα μπορουσα να παραθεσω εδω απειρα σαιτς κλινικων εξωσωματικης απ ολο τον κοσμο που κανουν φυσικους κυκλους.

Δεν ειμαι εγκυκλοπαιδεια για να γνωριζω τη διεθνη βιβλιογραφια.

Για το θεμα της εξωσωματικης ομως διαβαζω εδω και 7 χρονια,τοσο ελληνικα οσο και ξενογλωσσα σαιτς και φορουμς.Οπως αυτο εδώ,υπαρχουν αντιστοιχα Αγγλικα φορουμ πχ.και Αμερικανικα.Οσο λοιπον ενημερωνεσαι απο εδω,ενημερωνεσαι και απο εκει.

Παρακολουθω τοσο τα σαιτς της Eshre όσο και της Asrm,εδω και πολλά χρόνια.Οπως και τα συνεδρια που γινονται ανα τον κοσμο τα τελευταια χρονια.

Επισης είμαι Αγγλοφωνη,οποτε πιστεψε με γνωριζω πολυ καλα τι συμβαινει σε ξενες χωρες οπως πι Αγγλια πχ οπου εχω ζησει κι εχω φιλες που ζουν ακομα εκει.

Και σιγουρα δε θα μ εξετασεις εσυ.Ουτε θα σου παραθεσω τις γνωσεις μου επι παραγγελια.

Ελπιζω να σε καλυψα.

Καμία πρόθεση δεν είχα να σε εξετάσω. Απλά επειδή τα δικά μου αγγλικά δεν φτάνουν στο επίπεδο σου σε ρώτησα. 

Ξέρεις σε ποιό κομμάτι δεν με κάλυψες; Τελικά στο forum γράφεις για να βοηθάς με τις γνώσεις σου τα υπόλοιπα κορίτσια όπως ισχυρίζεσαι; 

Just now, Emilly είπε:

Ελπίζω όλος αυτός ο αρνητισμο να μην σε επηρεάσει ψυχολογικά στην φάση που είσαι....ο κάθε άνθρωπος με τον χαρακτήρα του κανένας τέλειος...εγώ λυπάμαι αν σου προκάλεσα αναστάτωση ήθελα να σου στείλω πμ αλλά πρέπει να είσαι γεμάτη...εύχομαι να χαρείς την εγκυμοσύνη σου κ με το καλό να έρθει το μωρό σου...επειδη είναι το θέμα έτσι ευαίσθητο και οι ισορροπίες επίσης πρέπει να φιλτράρουμε αυτά που λέμε...καλή η ανταλλαγή απόψεων κακη η ισχυρογνωμοσύνη κ ο αρνητισμος κ κακό να ακυρώνεις τον άλλο...πραγματικά συνομιλούσαμε επί μήνες με έναν από τους καλύτερους παιδιάτρους παγκοσμίως και καθόταν κ έκανε διάλογο κ όταν γύρισα κ του είπα η γνώμη μου είναι αυτή εγώ σαν αμόρφωτη έτσι το βλέπω( μπροστά του είμαι μηδέν έχει δώσει ο εγκέφαλος χιλιάδες παιδιά) γύρισε κ μου είπε δεν σας θεωρώ καθόλου αμόρφωτη κυρία ,,τάδε και χαίρομαι πολύ που μιλάω μαζί σας..70 χρονών διευθυντής σε ειδική πτέρυγα ιατρός ...κορυφαίος και ανθρωπος.οποτε και αυτό σου λίγο....καλά κοινοί θνητοί ίδιου ακριβώς μη σου πω μορφωτικού επιπέδου είμαστε οι περισσοτερες.καλα η φιλολογία δεν είναι και πυρηνική ιατρική.δεν είναι πολυ έξυπνο να θεωρείς τον άλλο κατωτερο.και δεν θα αρχίσουμε τώρα να προσκομιζουμε τα πτυχία μας εδώ.αυτα ήθελα σε πμ γιατί νιώθω άσχημα που αναστάτωσαν έγκυο γυναίκα.

Οταν γραφω επανειλημμενως και επι λεξη οτι δεν παροτρυνω κανενα να συνεχισει το τσιγαρο και ξανα οτι το καλυτερο ειναι να μην καπνιζεις καθολου και εσυ απευθυνεσαι προσωπικα σε μενα κατηγορώντας με οτι παροτρυνω να καπνιζουν οι εγκυες τι αλλο πρεπει να υποθεσω?

hKYcp3.png

Just now, Joka είπε:

Οταν γραφω επανειλημμενως και επι λεξη οτι δεν παροτρυνω κανενα να συνεχισει το τσιγαρο και ξανα οτι το καλυτερο ειναι να μην καπνιζεις καθολου και εσυ απευθυνεσαι προσωπικα σε μενα κατηγορώντας με οτι παροτρυνω να καπνιζουν οι εγκυες τι αλλο πρεπει να υποθεσω?

Επί λέξει

• Χαχα 4

gcglp2.png

Just now, Amica είπε:

Καμία πρόθεση δεν είχα να σε εξετάσω. Απλά επειδή τα δικά μου αγγλικά δεν φτάνουν στο επίπεδο σου σε ρώτησα. 

Ξέρεις σε ποιό κομμάτι δεν με κάλυψες; Τελικά στο forum γράφεις για να βοηθάς με τις γνώσεις σου τα υπόλοιπα κορίτσια όπως ισχυρίζεσαι; 

Σιγουρα δε γραφω για να επιτιθεμαι προσωπικα το οποιο δεν εκανα σε καμια παρα μονο αναγκαζομαι,καποιες φορες ν απαντησω σε αθλιότητες επι προσωπικου.

Οσο για το αν βοηθαω,παλι ας το ξερω εγω και οποια κοπελα μιλαω,κυριως μου στελνουν πμ πλεον και επικοινωνω μ αυτο τον τροπο οπως και πολλες αλλες κοπελες που γραφουν οτι δεν αντεχουν το επιπεδο του φορουμ δημοσιως και προτιμουν τα πμ.

Οχι ομως για θαψιμο και ξεκατινιασμα.

hKYcp3.png

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις