Recommended Posts

Just now, Troia είπε:

Υπάρχουν μάρκες καλλυντικών και απορρυπαντικών χωρίς φθαλικές ενώσεις και βλαβερές ουσίες. Όποια ενδιαφέρεται, ας μου στείλει μήνυμα...

Έχεις πολύ δίκιο και καλά τα λες να ακούγονται. Κουμπάρος μου ακτινοφυσικος με έχει ενημερώσει ότι τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί τα κρούσματα καρκίνου στα νύχια. Αιτία: το ημιμονιμο μανικιούρ πεντικιουρ.

Just now, mirtouli12 είπε:

Έχεις πολύ δίκιο και καλά τα λες να ακούγονται. Κουμπάρος μου ακτινοφυσικος με έχει ενημερώσει ότι τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί τα κρούσματα καρκίνου στα νύχια. Αιτία: το ημιμονιμο μανικιούρ πεντικιουρ.

Ολα με μετρο...με συνεση και ισορροπία θα πω εγω.Εξωτερικη και εσωτερική.

hKYcp3.png

Διαφημίσεις

Just now, Joka είπε:

Ολα με μετρο...με συνεση και ισορροπία θα πω εγω.Εξωτερικη και εσωτερική.

Σίγουρα δεν είπα ότι θα το πάθει κανεις αν κάνει μια η δυο φορές το χρόνο. Αλλά αν κανεις συνεχώς καλό είναι να ξέρεις τους ενδεχόμενους κινδύνους γιατί δεν έχει ακουστεί ποτε κάτι για την υπεριώδη ακτινοβολία της λάμπας και τα χημικά των βερνικιών που χρησιμοποιούνται.

• Μου αρέσει 1

Just now, mirtouli12 said:

Σίγουρα δεν είπα ότι θα το πάθει κανεις αν κάνει μια η δυο φορές το χρόνο. Αλλά αν κανεις συνεχώς καλό είναι να ξέρεις τους ενδεχόμενους κινδύνους γιατί δεν έχει ακουστεί ποτε κάτι για την υπεριώδη ακτινοβολία της λάμπας και τα χημικά των βερνικιών που χρησιμοποιούνται.

Κάπου άκουγα συστήνανε να βάζουμε αντηλιακό στα χέρια πριν... Τώρα με τα νέα φουρνάκια που είναι led λέγανε είναι καλύτερα ότι δεν έχουν υπεριώδη... Πάντως σίγουρα όσα λιγότερα βάζουμε τόσο καλύτερα

• Μου αρέσει 4

9Q0Yp2.png

Συμφωνω απολυτα.Προσωπικα κάνω εννοειται ημιμονιμο,4-5 φορες το χρονο.

Νομιζω πλεον ολοι γνωριζουν τους σχετικους κινδυνους.

Θεωρω ωστοσο εξισου επικινδυνο το αλλο ακρο.Με παραπεμπει σε ιστοριες γονεων που επειδη ηταν vegans,δεν ταιζαν τα βρεφη τους σωστα με αποτελεσμα να καταληξουν...

Μπρρρρρ,μακρια απο εμας οι σκληροπυρηνικες ακραιες θεσεις...

Παν μετρον αριστον,οπως ελεγαν οι αρχαιοι ημων προγονοι...

Ή πιο λαικά,"το πολύ και το καθόλου βλαπτουν".

hKYcp3.png

Διαφημίσεις

Just now, olpapa είπε:

Σε μαγαζάκια με βιολογικά προιόντα είχα βρει μαγιά χωρίς γλουτένη και την είχα δοκιμάσει μια χαρά ήταν το αποτέλεσμα φούσκωνε πάλι, επίσης έβαζα αντί ζάχαρης λίγο μέλι για να ενεργοποιηθεί... Έχουν και ονλαιν παραδόσεις αν το ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις πολλά μαγαζιά κι έχουν και μεγάλη ποικιλία σε διάφορα άλευρα!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση:)!! κάπως έτσι βλέπω να το κάνω, με ονλαιν παραγγελία γιατί δεν έχω τέτοιου είδους μαγαζί κοντά μου!

Just now, Annette είπε:

Λογικο,  αφου λενε 1 στους 3 εχει τον ιο στη Θεσσαλονικη! Με τετοια ανευθυνοτητα φοβαμαι οτι θα πηγαινουμε προς το χειροτερο..

Το κακο ειναι οτι πλεον στις εντατικες εχουν κ νεους ανθρωπους

• Μου αρέσει 1

Just now, MaryH είπε:

Ναι διοτι οι νεοι δεν προσεχαν καθολου.Αγνοησαν τελειως τις υποδειξεις των ειδικών.

Βεβαια τι να πεις και τι να σχολιασεις οταν υπαρχει κόσμος ο οποιος πιστευει οτι δεν υπαρχει κορονοιος,ή οτι επειδη δεν εχει συμπτωματα ο ιδιος η στο περιβαλλον του αποκλειεται να εχει κοβιντ.

• Μου αρέσει 3

hKYcp3.png

Just now, shauni6 είπε:

Κορίτσια κι εγώ έχω σταματήσει να καταναλώνω ζάχαρη στη διατροφή μου και θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια αν κάποια γνωρίζει!
1ον έχετε να μου προτείνετε κάποιο γλυκαντικό που θα μπορούσα να χρησιμοποιώ σε μικρή ποσότητα πχ σε ένα κέικ ; σκεφτόμουν να δοκίμαζα το χαρουπόμελο ή σιρόπι αγάυης αλλά δεν ξέρω αν υπερτερούν σε κάτι από το απλό μέλι!

2ον τι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να ενεργοποιηθεί η μαγιά όταν φτιάχνω ψωμί; θα ήθελα να φτιάξω σπιτικό με αλεύρι χωρίς γλουτένη και οι συνταγές που έχω βρει λένε να βάλουμε τη μαγιά με ζάχαρη για να ενεργοποιηθεί.
(με συγχωρείτε για το off topic :unsure:)

Να ξέρεις ότι η μαγιά των lidl ειναι χωρις γλουτενη. Επειδη προσπαθω να προσεχω υπαρχει μια σελιδα στο fb συνταγες χωρις γλουτενη. Εκει βρίσκεις τόσο συνταγες όσο και σε κατευθυνουν για το που θα βρεις τα σχετικα προιοντα (έχουν ετοιμες λιστες).

• Ευχαριστώ 1

Just now, Liakada είπε:

Να ξέρεις ότι η μαγιά των lidl ειναι χωρις γλουτενη. Επειδη προσπαθω να προσεχω υπαρχει μια σελιδα στο fb συνταγες χωρις γλουτενη. Εκει βρίσκεις τόσο συνταγες όσο και σε κατευθυνουν για το που θα βρεις τα σχετικα προιοντα (έχουν ετοιμες λιστες).

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!:) θα την ψάξω σίγουρα τη μαγιά αυτή αλλά και την ομάδα με τις συνταγές γιατί αυτή την περίοδο που πλησιάζουν Χριστούγεννα θα ήθελα πολύ να φτιάξω πράγματα που θα μπορώ κι εγώ να καταναλώσω!

Διαφημίσεις

Just now, shauni6 είπε:

Κορίτσια κι εγώ έχω σταματήσει να καταναλώνω ζάχαρη στη διατροφή μου και θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια αν κάποια γνωρίζει!
1ον έχετε να μου προτείνετε κάποιο γλυκαντικό που θα μπορούσα να χρησιμοποιώ σε μικρή ποσότητα πχ σε ένα κέικ ; σκεφτόμουν να δοκίμαζα το χαρουπόμελο ή σιρόπι αγάυης αλλά δεν ξέρω αν υπερτερούν σε κάτι από το απλό μέλι!

2ον τι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να ενεργοποιηθεί η μαγιά όταν φτιάχνω ψωμί; θα ήθελα να φτιάξω σπιτικό με αλεύρι χωρίς γλουτένη και οι συνταγές που έχω βρει λένε να βάλουμε τη μαγιά με ζάχαρη για να ενεργοποιηθεί.
(με συγχωρείτε για το off topic :unsure:)

Να δοκιμάσεις κέικ με λιωμένη μπανάνα κακάο και μέλι. Καθόλου ζάχαρη γίνεται υγρό κέικ μαλακό όχι σαν σουφλέ αλλά είναι κ πολύ υγιεινό για όλη την οικογένεια.

Just now, Troia είπε:

Έχεις δίκιο, από την άλλη όλους αυτούς τους μήνες παρακολουθούσα το forum χωρίς να γράφω και είχα δει ότι και πολλές κοπέλες από εδώ που προσπαθούσαν χωρίς αποτέλεσμα με εξωσωματική, πέτυχαν είτε στη διάρκεια της καραντίνας, είτε αμέσως μετά. Γενικά θυμάμαι ότι το μήνα Ιούνιο διαβάζαμε συνέχεια για θετικά τεστ εγκυμοσύνης εδώ...

Φυσικά κι αυτό που λες είναι μία ακόμα βάσιμη εξήγηση για τις φυσικές συλλήψεις.

Ε ναι φυσικά...πολύ ωραίο αυτό με τα θετικά τεστ...έτσι να συνεχίσει η κατάσταση...

• Μου αρέσει 2

Just now, MaryH είπε:

Καναμε τοσο κοπο για να μεινουμε εγκυες, περασαμε μια εγκυμοσυνη μεσα στο αγχος και ηρθε τωρα κερασακι και ο ιος να μην ξερουμε απο που να πρωτοπροστατευσουμε το μωρο. Ασε γιατι εγω εχω πεθερικα που ανηκουν στην κατηγορια αυτων που δεν προσεχουν καθολου και δε θελω να βλεπουν το μωρο σε κλειστους χωρους και γινεται χαμος... Και οι εγκυουλες πρεπει να προσεχουν παρα πολυ. Ευχομαι και η  δευτερη καραντινα να δωσει πολλα μωρακια οπως η πρωτη! 

• Μου αρέσει 4

Παναγία μου.....καλά στα χρόνια που έκανα τον γιο μου πριν δέκα η οδηγία ήταν σίγουρα στην εγκυμοσύνη κ όχι γενικά απαγορευόταν το τζελ τότε...αβαφα τα είχα.ουτε μανο.

Just now, Annette είπε:

Καναμε τοσο κοπο για να μεινουμε εγκυες, περασαμε μια εγκυμοσυνη μεσα στο αγχος και ηρθε τωρα κερασακι και ο ιος να μην ξερουμε απο που να πρωτοπροστατευσουμε το μωρο. Ασε γιατι εγω εχω πεθερικα που ανηκουν στην κατηγορια αυτων που δεν προσεχουν καθολου και δε θελω να βλεπουν το μωρο σε κλειστους χωρους και γινεται χαμος... Και οι εγκυουλες πρεπει να προσεχουν παρα πολυ. Ευχομαι και η  δευτερη καραντινα να δωσει πολλα μωρακια οπως η πρωτη! 

Εγω απο τον Ιουνη που εμαθα οτι ειμαι εγκυος προσεχω παρα πολυ.Καθολου κλειστους χωρους απο τοτε,το πολυ μια φορα το μηνα σε ωρες που ξερω οτι θα ειναι αδειοι.

Δυστυχως ομως κι εγκυες δε νομιζω γενικα οτι προσέχουν οσο θα επρεπε.

Νομιζουν οτι απλα.επειδη φορανε μασκα δε.θα κολλησουν ή οτι επειδη δεν εχουν καποιο που νοσει στο περιβαλλον τους ειναι ασφαλείς.

Αφηστε με το αντιγριππικο.

Φωναζουν τωρα χρονια οι γιατροι,εγκυες και μωρακια εως 6 μηνων υποχρεωτικα το αντιγριππικο καθως οσοι ερχονται σε επαφη μαζι τους και υπαρχει ακομα.κοσμος που ειναι αρνητης του εμβολιου.

Τί να πεις...

Εγω,ο αντρας.μου κι οι γονεις μου υποχρεωτικα φετος το αντιγριππικο αν και καναμε.εδω και χρονια.

• Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Just now, Emilly είπε:

Να δοκιμάσεις κέικ με λιωμένη μπανάνα κακάο και μέλι. Καθόλου ζάχαρη γίνεται υγρό κέικ μαλακό όχι σαν σουφλέ αλλά είναι κ πολύ υγιεινό για όλη την οικογένεια.

Έχεις δίκιο!και εννοείται οτι η μπανάνα δε λείπει πλέον από το σπιτικό μας:D τη βάζω και όταν φτιάχνω πανκεικ και είναι πεντανόστιμα!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα