Recommended Posts

Κορίτσια με προεμφυτευτικό ερώτηση. Όταν ψάχνεις συγκεκριμένα γονίδια και μεταλλάξεις για σύνδρομα αυξάνεται η τιμή; Τα έμβρυα που σας απέρριψαν σας είπαν τι είχαν γονιδιακά; Ρωτάει φίλη με πέντε κυήσεις με φυσιολογική σύλληψη 2 με 21 2 με μετατόπιση και μία άνευ αποτελέσματος τα τελευταία 3 έτη. Ετών 41 με ένα παιδί στα 33. 

Α και ορμόνες αναμενόμενες για την ηλικία της. 

• Μου αρέσει 1

dancing_kid_avatar_picture_57685.gif

Κράτα το

Just now, Blondie 2020 said:

Κοριτσακια τι κανετε;; Καλο μηνα! Μετα απο μια αποχη 2 μηνων ναμαι παλι κ εγω! Εκανα 4 μερες να διαβασω τα νεα σας κ καταρχην να πω στη Μαιρη να σας ζησει η κορουλα σας!! Στις εγκυουλες να ειστε ολες καλα κ να απολαμβανετε την εγκυμοσυνη σας, μαζι κ η αγαπημενη μου Νεφελη που χαμογελαω παντα οταν τη σκεφτομαι; κσι η olpapa που χαρηκα τοσο μα τοσο πολυ!!
Οσες ειμαστε ακομα στην προσπαθεια ευχομαι συντομα κ στις χαρες μας!

Βγηκα απο το φορουμ τιν Ιουλιο γιατι με πηρε απο κατω κ ημουν στο τσακ να τα παρατησω κ δεν ηθελα να νταουνιασω κ εσας. Το Σεπτεμβριο τυχαια γνωρισα απο στενο κυκλο ενα γιατρο που εδω θεωρειται θεος κ ειπα να κανω την τριτη προσπαθεια μου μαζι του. Μεγα λαθος. Μου εδωσε αντισυλληπτικα που απο οτι εμαθα στην ηλικια μου ειναι απαγορευτικα οποτε εφαγα ολα τα φαρμακα για ενα ωαριο που ηταν κ τζουφιο..Με εκανε κουρελι. αλλα με εκανε επισης να παρω την αποφαση για το πως προχωραμε. Αποφασισα να κανω μια τελευταια προσπαθεια με τα δικα μου εδω το Νοεμβριο κ αν δε να ερθω Ελλαδα το Δεκεμβριο και νσ προχωρησω με δωρεα. Στην αρχη δεν το ηθελα, περισσοτερο απο αγνοια κ φοβο.. τωρα που διαβασα ο,τι γραφατε μου το ξεκαθαρισατε στο μυαλο.μου κ σκεφτηκα οτι η αυτο η τιποτα. Ποσα φαρμακα ποσες ενεσεις, ποσα ζωα γιατρους. Ηρεμησα. Θα βαλω ολα μου τα δυνατα για την τελευταια μου προσπαθεια εδω αλλα αν παρω πουλο βουρ Ελλαδα το Δεκεμβριο. Εχω καταληξει κ σε 2 γιατρους απο αυτα που γραφετε κ.μου εκαναν κλικ κ θα ηθελα να τους δω απο κοντα οταν ερθω, ο Τσιρ κ ο Πα στο Μητερα που τον εχω ηδη αγαπησει χωρις να τον ξερω τον ανθρωπο, δεν ξερω γιατι. Για το θεμα της δωρεας εχω πολλες αποριες κ θα μπω στο αλλο τοπικ να σας ρωτησω αν μπορειτε να με βοηθησετε για να μην κουραζω εδω..

Ευχομαι σε ολες να εχουμε τη χαρα της μητροτητας συντομα κ μεχρι τοτε να μη μας γινεται ψυχωση που στο τσακ εφτασα αλλα να περναμε κ καλα! Σορρυ για το.μπλα μπλα, ειχα πολλα να πω. Μου λειψατε!

Που είσαι καλε κ σε σκεφτόμουν; Ασε, την έχω πατήσει κ εγώ με αντισσυληπτικα που με φόρτωνε ο προηγούμενος που ήμουν χωρίς λόγο κ ενώ υποτίθεται ότι ήμουν κ ανεξήγητη κ έχασα έναν ολόκληρο χρόνο από το να έχω κ επαφές μπας κ γινόταν το θαύμα. Πληρώνουμε κ τα λάθη των γιατρών! Δε το βάζουμε κάτω όμως... συνεχίζουμε δυναμικά! Welcome back. Κ εγώ ενημερώνομαι για τη δωρηση ωαρίων όλο αυτό το διάστημα για να είμαι έτοιμη για τη μετάβαση 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Just now, chris79 said:

Καλησπέρα ! 
Εχω πάθει υπερδιέγερση 2 φορές.
Την πρώτη φορά τα έμβρυα ήταν σίγουρα κακής ποιότητας. Τη δεύτερη ήταν σίγουρα καλής (2 από αυτά είναι στην κοιλιά μου και μεγαλώνουν).

Την πρώτη φορά από 26 ωάρια κατέληξα με 8 έμβρυα 2 ημερών και τη δεύτερη από 26 και πάλι ωάρια με 8 βλαστοκυστες σχεδόν άριστες όλες. 
Αυτο που επηρεάζει κατάλαβα ήταν η διέγερση που έγινε και όχι η υπερδιέγερση που προέκυψε .
Ξεκίνησα με ίδια δόση και τις 2 φορές (6 χρόνια διαφορά ηλικιακά η μια διέγερση από τη άλλη). 
 Στην πρώτη αυξανόταν η δόση μέχρι τέλους και στη δεύτερη μειωνόταν συνέχεια μέχρι και το 50 στο τελος αν θυμάμαι ... για εμένα αυτό έκανε τη διαφορά. 
Επαθα πολύ ηπιότερη υπερδιέγερση τη δεύτερη φορά και τα ωάρια ήταν πολύ καλής ποιότητας. 
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ...

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Πώς αντιμετώπισες την υπερδιεγερση? Ειδικά την πρώτη φορά? Χρειάστηκε να νοσηλευτεις? Προχώρησες στην εμβρυομεταφορά όλων των εμβρύων της 1ης φοράς ή έχεις κατεψυγμένα? 

Έστειλες κάποια για προεμφυτευτικο ή όχι? 

Έχω ανακουφιστεί που μου είπες έχεις 2 στην κοιλιά και μεγαλώνουν!!  Έχω απελπιστεί πως θα παθαίνω συνέχεια υπερδιέγερση και θα δίνω κακής ποιότητας εμβρυα που δεν οδηγούν ποτέ σε τελειομηνη κύηση. 

Επίσης ποιο πρωτόκολλο εφάρμοσες? Βραχυ και τις 2 φορές απλά στη 2η μείωνε τη δόση? Απολογούμαι για τις πολλές ερωτήσεις. Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με αυτήν την υπερδιεγερση! 

Just now, Moana said:

Που είσαι καλε κ σε σκεφτόμουν; Ασε, την έχω πατήσει κ εγώ με αντισσυληπτικα που με φόρτωνε ο προηγούμενος που ήμουν χωρίς λόγο κ ενώ υποτίθεται ότι ήμουν κ ανεξήγητη κ έχασα έναν ολόκληρο χρόνο από το να έχω κ επαφές μπας κ γινόταν το θαύμα. Πληρώνουμε κ τα λάθη των γιατρών! Δε το βάζουμε κάτω όμως... συνεχίζουμε δυναμικά! Welcome back. Κ εγώ ενημερώνομαι για τη δωρηση ωαρίων όλο αυτό το διάστημα για να είμαι έτοιμη για τη μετάβαση 

Κι εμένα με εναν απο τους γιατρούς που μου εδωσε τα αντισυλληπτικά μου έριξαν τα ωάρια στα ταρταρα... Σε βαθια ύπνωση. Ήταν που ήταν τα ξεκανε!! :shock: 

• Λυπημένη/-ος 1

H8z0p3.png

Just now, playbunny said:

Κι εμένα με εναν απο τους γιατρούς που μου εδωσε τα αντισυλληπτικά μου έριξαν τα ωάρια στα ταρταρα... Σε βαθια ύπνωση. Ήταν που ήταν τα ξεκανε!! :shock: 

Μήπως ήταν η αδυναμία μας ο γνωστός Τζέφ; Έναμιση χρόνο έχασα εξαιτίας του. Τον έχω πολύ στη μπουκα

Ναι αλλά μετά έκαναν come back τα καλύτερα κ βγήκαν τα διδυμάκια 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Just now, Moana said:

Ξερεις ποσες φορες σε εχω σκεφτει; εχεις τραβηξει κ εσυ.. Αστα θελω να τον πατησω κατω αλλα τεσπα.. ισως για καλο εγινε γιατι με εκανε πιο αποφασισμενη. Ο γελοιος! Εσυ τωρα με φυσικους ειδα; καλα κανεις, κ εγω αν ημουν αθηνσ θα δοκιμαζα κ ετσι την τυχη μου αλλα πλεον ειμαι κ 46. Δε με παιρνει. Να σου πω εσυ που εισαι κ χορτοφαγος, Β12 ποσο πρεπει να εχουμε ξερεις;  

Αρα δεν ειμαι η μονη.. μετα απο ποσο καιρο εφτιαξε το συστημα;;

Just now, playbunny είπε:

Εγώ πάλι το ακριβώς αντίθετο. Η ενδοκρινολογος στο Έλενα μου ειχε δωσει Κ Λειτουργησαν οι ωοθηκες μετά. Έδωσαν για περίπου έξι μήνες πολύ καλά Ωαρια, ήμουν όμως σε άλλο κέντρο όπου ο γιατρός διαφωνούσε που ήθελα να πάω με Βλαστοκυστες. 

• Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Ξερεις ποσες φορες σε εχω σκεφτει; εχεις τραβηξει κ εσυ.. Αστα θελω να τον πατησω κατω αλλα τεσπα.. ισως για καλο εγινε γιατι με εκανε πιο αποφασισμενη. Ο γελοιος! Εσυ τωρα με φυσικους ειδα; καλα κανεις, κ εγω αν ημουν αθηνσ θα δοκιμαζα κ ετσι την τυχη μου αλλα πλεον ειμαι κ 46. Δε με παιρνει. Να σου πω εσυ που εισαι κ χορτοφαγος, Β12 ποσο πρεπει να εχουμε ξερεις;  

Αρα δεν ειμαι η μονη.. μετα απο ποσο καιρο εφτιαξε το συστημα;;

Καναμε αυτην την διεγερση για κλαματα μετα απο αντισυλληπτικα τον Ιανουαριο του 2019, πηραν 4 χαλια ωάρια, βγηκαν 2 χάλια εμβρυα που σταματησαν την 2η μερα. Η επομενη διεγερση ηταν Μάιο 2019 με άλλο γιατρο χωρις αντισυλληπτικα (πηγε ακόμα χειρότερα - αναπτυσσόταν μόνο 1 ωοθυλάκιο, ισως βεβαια εφταιγε το φαρμακο pergoveris δεν μου ταιριαξε καθόλου - και σίγουρα έφταιγε η δόση) έγινε ακύρωση κύκλου. Μετά από αυτή έγινε επομενη διέγερση σε άλλο γιατρό, με άλλο φαρμακο (menopur) Σεπτέμβρη του 2019 που πηραμε 7 ωάρια και έδωσαν 5 έμβρυα 3ης μέρας. Τα 2 κοιμουνται στις κουνιες και τα αλλα 3 έχουμε βάλει για την ώρα νταντα τον Σφακ. :D 

Οπότε θα έλεγα οτι μετα απο 3-4 μήνες το σύστημα φτιάχνει αλλά θέλει σωστό πρωτόκολλο που να ταιριάζει και σίγουρα όχι αντισυλληπτικά σε περιπτώσεις όπως εγώ που ήδη το σύστημα μου είναι κοιμισμένο και δεν παίρνει μπρος εύκολα.  

@Thia1985 σίγουρα είναι ανά περίπτωση, για αυτό τσεκάρει η καθεμία μας με τον εκάστοτε γιατρό. 

• Μου αρέσει 4
  • Χαχα 6

H8z0p3.png

Κορίτσια καλό μήνα με υγεία και ευχαριστα νέα από εδώ κ πέρα!!!

Είχα πάρει κ γω αντισυλληπτικά για να καθυστερήσω τον κύκλο να προλάβω να πάρω τα φάρμακα να ξεκινήσω. :oops:

Αδιεθετησα κ από βδομάδα θα παρακολουθούμε το ωάριο του μήνα που ελπίζω να ναι καλό..θέλουμε να γίνει ωοληψια σε φυσικό κύκλο κ αν πάνε όλα καλά να βάλουμε το έμβρυο μαζί με το άλλο το κατεψυγμένο.

• Μου αρέσει 6

Καναμε αυτην την διεγερση για κλαματα μετα απο αντισυλληπτικα τον Ιανουαριο του 2019, πηραν 4 χαλια ωάρια, βγηκαν 2 χάλια εμβρυα που σταματησαν την 2η μερα. Η επομενη διεγερση ηταν Μάιο 2019 με άλλο γιατρο χωρις αντισυλληπτικα (πηγε ακόμα χειρότερα - αναπτυσσόταν μόνο 1 ωοθυλάκιο, ισως βεβαια εφταιγε το φαρμακο pergoveris δεν μου ταιριαξε καθόλου - και σίγουρα έφταιγε η δόση) έγινε ακύρωση κύκλου. Μετά από αυτή έγινε επομενη διέγερση σε άλλο γιατρό, με άλλο φαρμακο (menopur) Σεπτέμβρη του 2019 που πηραμε 7 ωάρια και έδωσαν 5 έμβρυα 3ης μέρας. Τα 2 κοιμουνται στις κουνιες και τα αλλα 3 έχουμε βάλει για την ώρα νταντα τον Σφακ. :D 

Οπότε θα έλεγα οτι μετα απο 3-4 μήνες το σύστημα φτιάχνει αλλά θέλει σωστό πρωτόκολλο που να ταιριάζει και σίγουρα όχι αντισυλληπτικά σε περιπτώσεις όπως εγώ που ήδη το σύστημα μου είναι κοιμισμένο και δεν παίρνει μπρος εύκολα.  

@Thia1985 σίγουρα είναι ανά περίπτωση, για αυτό τσεκάρει η καθεμία μας με τον εκάστοτε γιατρό. 

Αχ αγαπες μου να σου ζησουν!

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

Just now, Moomin είπε:

Κορίτσια καλό μήνα με υγεία και ευχαριστα νέα από εδώ κ πέρα!!!

Είχα πάρει κ γω αντισυλληπτικά για να καθυστερήσω τον κύκλο να προλάβω να πάρω τα φάρμακα να ξεκινήσω. :oops:

Αδιεθετησα κ από βδομάδα θα παρακολουθούμε το ωάριο του μήνα που ελπίζω να ναι καλό..θέλουμε να γίνει ωοληψια σε φυσικό κύκλο κ αν πάνε όλα καλά να βάλουμε το έμβρυο μαζί με το άλλο το κατεψυγμένο.

Μέσα απ την καρδιά μου να πάνε όλα καλά και να μεταφέρεις και τα 2. 

• Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Έχω ακούσει ότι με το Menopur είναι καλύτερης ποιότητας τα ωάρια που προκύπτουν από ότι με άλλα φάρμακα.

Εγώ για παράδειγμα πήρα Gonal αλλά από ότι φάνηκε η ποιότητα δεν ήταν εκεί σε αντίθεση με την ποσότητα (έχω και πολυκυστικές).

Τι άποψη έχετε επί αυτού;

Just now, Sweety1 είπε:

αχ σε ευχαριστώ για την απάντηση <3

εννοεις σε εξωσωματική 'η φυσική σύληψη?

Καλη επιτυχια ευχομαι!Μη δινεις σημασια στα συμπτωματα

Αχ αγαπες μου να σου ζησουν!

Σε ευχαριστω πολυ καλη μου!! Και εσυ ευχομαι να γεμισει η αγκαλιτσα σου γρηγορα χωρις αλλη ταλαιπωρια. :wub:

Just now, Rose7 said:

Έχω ακούσει ότι με το Menopur είναι καλύτερης ποιότητας τα ωάρια που προκύπτουν από ότι με άλλα φάρμακα.

Εγώ για παράδειγμα πήρα Gonal αλλά από ότι φάνηκε η ποιότητα δεν ήταν εκεί σε αντίθεση με την ποσότητα (έχω και πολυκυστικές).

Τι άποψη έχετε επί αυτού;

Πιστευω ειναι τι θα ταιριαξει καλυτερα σε καθε κοπελα ωστε να αποδοσει. Προσωπικα απο οσα δοκιμασα, menopur, gonal, pergoveris, femara μου ταιριαξε καλυτερα το menopur και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα. Εχεις δοκιμασει το menopur?  

H8z0p3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα