Recommended Posts

Just now, anoulious είπε:

Ρε συ θα το κάνουν αλλά είναι πολύ διαφορετική η επικοινωνία από κοντά. Α...κατι που μου κέντρισε το ενδιαφέρον μου είπε ότι μου είπε ότι αν είχα χρόνο (αν κάνω εμβρυομεταφορά Ιανουάριο δεν προλαβαινουμε) θα βλέπαμε  το βαθμό οξειδωσης των κυττάρων-οξειδωτικού στρες (κάτι τέτοιο) γιατί με τόσες ορμόνες θα είναι μάλλον υψηλος και θα μου έδινε διατροφή. Ξέρει καμμία τι είναι αυτό; 

Δίνουν αντιοξειδωτικά σε συμπληρώματα (είχαν δώσει της island), αλλά ψάξε να βρεις ποιες και τροφές είναι αντιοξειδωτικές (π.χ. μπρόκολο, σκόρδο, μούρα, πράσινο τσάι). Επίσης θέλει πολύ νερό για να καθαρίσουμε τον οργανισμό μας...

Just now, Arriel_83 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω αν ξέρει καμία..

Μπορεί η λετροζόλη ή κάτι αντίστοιχο να προκαλέσει εξάψεις; Αυτή τη φορά με το χάπι έχω πολλές.... (εκτός αν η εμμηνόπαυση μου χτυπάει την πόρτα...)

Δες στο φύλλο οδηγιών τις ανεπιθύμητες ενέργειες. Εγώ ένιωθα κάτι σαν κύματα στις ωοθήκες μου...

Just now, anoulious said:

Ρε συ θα το κάνουν αλλά είναι πολύ διαφορετική η επικοινωνία από κοντά. Α...κατι που μου κέντρισε το ενδιαφέρον μου είπε ότι μου είπε ότι αν είχα χρόνο (αν κάνω εμβρυομεταφορά Ιανουάριο δεν προλαβαινουμε) θα βλέπαμε  το βαθμό οξειδωσης των κυττάρων-οξειδωτικού στρες (κάτι τέτοιο) γιατί με τόσες ορμόνες θα είναι μάλλον υψηλος και θα μου έδινε διατροφή. Ξέρει καμμία τι είναι αυτό; 

Ισχύει αλλιώς είναι από κοντά...ελπίζω να βρεις κ εκεί κάποιον...  αυτό το είχα ψάξει λίγο την άνοιξη τότε μαζί με τις διατροφές και τις βιταμίνες, αλλά δε βρήκα κάπου να κάνουν έλεγχο... αυτό που είχα καταλάβει σε γενικές γραμμές είναι ότι στον οργανισμό μας υπάρχουν ελεύθερες ρίζες που γίνονται περισσότερες από κακούς παράγοντες διατροφής κάπνισμα κλπ κλπ και αυτό προκαλεί γήρανση και βλάβες στα κύτταρα (συμπεριλαμβανομένων των ωαρίων). Και ότι έτσι κι αλλιώς και με την ηλικία αυξάνονται για αυτό και ενδείκνυται μια διατροφή πλούσια σε αντιοξειδωτικά ώστε να ισορροπήσει το θέμα...

• Μου αρέσει 1

9Q0Yp2.png

Διαφημίσεις

Just now, Troia είπε:

Παλιά ήταν η Βάρλα επικεφαλής και η Τσεκούρα βοηθός. Η Βάρλα πήρε σύνταξη και έμεινε μόνη της η Τσεκούρα...

Εγώ θέλω απλώς να τη ρωτήσω αν πιστεύει ότι πρέπει να επαναλάβω κάποιες εξετάσεις, π.χ. για να δω αν η βιοχημική οφειλόταν σε ανοσολογικούς παράγοντες, π.χ. αν μου ανέβηκαν τα ΑΝΑ με τη διέγερση, που το έχω ακούσει... Αν δεν είναι αυτό και αν δεν ειναι χρωμοσωμικές ανωμαλίες που δυστυχώς δε μπορούμε να το ξέρουμε και μπορεί να ξανασυμβεί δυστυχώς, δεν ξεκολλάει από το μυαλό μου αυτές τις μέρες ότι παραμέλησα τα γεύματά μου λόγω της δουλειάς, έκανα υπογλυκαιμίες και έκανε συσπάσεις η μήτρα μου...Που το ήξερα ότι έπρεπε να το προσέχω αυτό, γιατί η καμπύλη μου ήταν παθολογική. Υπήρχαν 2 στιγμές που ένιωσα ότι πρέπει να φάω επειγόντως, είχε περάσει κατά πολύ η κανονική ώρα που έπρεπε να φάω και ένιωσα αυτή την αδυναμία που συνοδεύει την υπογλυκαιμία. Και (συμπτωματικά;) ως εκείνη την ώρα ένιωθα κάτι περίεργα στην κοιλιά μου που δεν τα είχα ξανανιώσει ποτέ και κάπου εκεί σταμάτησαν...Πολύ πριν πάρω το αποτέλεσμα της χοριακής, το είχα σκεφτεί μέσα μου και είχα πει, αν δεν πάνε καλά τα πράγματα, την επόμενη φορά η μόνη μου έγνοια μου θα είναι να είμαι πάντα εντάξει από φαγητό και υγιεινά σνακ για να κάνω σωστά τα γευματά μου...

Δεν μπορώ να σου πω τη γνώμη μου σε αυτό γιατί δεν ξέρω πότε πρέπει να τις κάνεις αυτές τις εξετάσεις για να φανεί κάτι. Δεν έχω κάνει καν καμπύλη ζαχάρου ακόμη, η ενδοκρινολογος δεν το θεωρούσε απαραίτητο, η αιματολογος το ζήτησε. Αλλά καταλαβαίνω πώς το λες, αυτή την αδυναμία την έχω κ γω καμιά φορά, στη δική μου περίπτωση όμως δεν ξέρουμε αν φταίει το ζάχαρο. Θεωρώ ότι η υπογλυκαιμία παίζει το ρόλο της αργότερα κ όχι τόσο νωρίς, ίσως κάνω κ λάθος! Προσπαθησε να μην έχεις τύψεις γιατί το σκεφτόμουν κ γω όταν είχα φουλ αίμα. Την επόμενη φορά θα είμαστε πιο προσεκτικές.

T4Rzp2.png

Just now, Moomin είπε:

Δεν μπορώ να σου πω τη γνώμη μου σε αυτό γιατί δεν ξέρω πότε πρέπει να τις κάνεις αυτές τις εξετάσεις για να φανεί κάτι. Δεν έχω κάνει καν καμπύλη ζαχάρου ακόμη, η ενδοκρινολογος δεν το θεωρούσε απαραίτητο, η αιματολογος το ζήτησε. Αλλά καταλαβαίνω πώς το λες, αυτή την αδυναμία την έχω κ γω καμιά φορά, στη δική μου περίπτωση όμως δεν ξέρουμε αν φταίει το ζάχαρο. Θεωρώ ότι η υπογλυκαιμία παίζει το ρόλο της αργότερα κ όχι τόσο νωρίς, ίσως κάνω κ λάθος! Προσπαθησε να μην έχεις τύψεις γιατί το σκεφτόμουν κ γω όταν είχα φουλ αίμα. Την επόμενη φορά θα είμαστε πιο προσεκτικές.

Δεν έχω τύψεις καλέ, ήρεμα και ορθολογικά το βλέπω. Αύριο θα μιλήσω με τον ενδοκρινολόγο μου και θα τον ρωτήσω. Αν έχασα την κύηση τζάμπα και βερεσέ, ενώ το ήξερα, κακό του κεφαλιού μου, ήξερα τι έπρεπε να κάνω και στην πιο κρίσιμη στιγμή, το αγνόησα...

Πολύ σημαντική η καμπύλη και να πάρεις οδηγίες για το τι πρέπει να κάνεις διατροφικά με βάση τα αποτελέσματα...

Just now, Moomin είπε:

Γιατί έκλεισες μέσω πλατφόρμας καλέ αφού έχεις ξαναπάει.

Τι εννοείς; πως θα κλείσω το επόμενο ραντεβού αν όχι μέσω πλατφόρμας;

Διαφημίσεις

Just now, Troia said:

Δες στο φύλλο οδηγιών τις ανεπιθύμητες ενέργειες. Εγώ ένιωθα κάτι σαν κύματα στις ωοθήκες μου...

Α ναι θα το δω (πωσ δεν το σκεφτηκα η χαζη). 

@Troiaμην τα σκέφτεσαι αυτά αλήθεια. Ότι ήταν να γίνει έγινε.. Μπορεί να είναι και κάτι τελείως μα τελείως τυχαίο!!

Just now, Troia είπε:

Δεν έχω τύψεις καλέ, ήρεμα και ορθολογικά το βλέπω. Αύριο θα μιλήσω με τον ενδοκρινολόγο μου και θα τον ρωτήσω. Αν έχασα την κύηση τζάμπα και βερεσέ, ενώ το ήξερα, κακό του κεφαλιού μου, ήξερα τι έπρεπε να κάνω και στην πιο κρίσιμη στιγμή, το αγνόησα...

Πολύ σημαντική η καμπύλη και να πάρεις οδηγίες για το τι πρέπει να κάνεις διατροφικά με βάση τα αποτελέσματα...

Α εντάξει, γιατί εγώ είχα. Αλλά είχα κ λανθασμένο τεστ που με μπερδεψε. Όπως κ να χει θα τα συζητήσεις με τους γιατρούς κ πιστεύω κάποια απάντηση θα σου δώσουν. Ναι θα τη κάνω τη καμπύλη...

Just now, Kalaleme είπε:

Θα σου στείλω πμ.

T4Rzp2.png

Just now, Arriel_83 είπε:

Α ναι θα το δω (πωσ δεν το σκεφτηκα η χαζη). 

@Troiaμην τα σκέφτεσαι αυτά αλήθεια. Ότι ήταν να γίνει έγινε.. Μπορεί να είναι και κάτι τελείως μα τελείως τυχαίο!!

Ναι ρε συ, αλλά κάτσε να μάθουμε αν όντως μπορεί να την έχασα από το ζάχαρο, να το ξέρουμε για να δίνουμε μεγαλύτερη σημασία σε αυτά...Δεν χτυπάω τον εαυτό μου, αλήθεια, αλλά να δω μήπως μάθω κάτι για το μέλλον...Αλλά πραγματικά βλακεία μου, να πεις ότι κάνω καμία καίρια δουλειά που φοβάμαι μην τη χάσω κιόλας...:-P:-P:-P

Just now, Kalaleme είπε:

Η αλήθεια ήταν ότι κι εγώ δεν έβρισκα άκρη τότε που πήρα τα αποτελέσματα, και είχα ξανακλείσει νέο...

Just now, Troia said:

Ναι ρε συ, αλλά κάτσε να μάθουμε αν όντως μπορεί να την έχασα από το ζάχαρο, να το ξέρουμε για να δίνουμε μεγαλύτερη σημασία σε αυτά...Δεν χτυπάω τον εαυτό μου, αλήθεια, αλλά να δω μήπως μάθω κάτι για το μέλλον...Αλλά πραγματικά βλακεία μου, να πεις ότι κάνω καμία καίρια δουλειά που φοβάμαι μην τη χάσω κιόλας...:-P:-P:-P

Νταξει σε καταλαβαίνω σε αυτό απόλυτα.. 

13 ώρες πρίν, Troia είπε:

Δίνουν αντιοξειδωτικά σε συμπληρώματα (είχαν δώσει της island), αλλά ψάξε να βρεις ποιες και τροφές είναι αντιοξειδωτικές (π.χ. μπρόκολο, σκόρδο, μούρα, πράσινο τσάι). Επίσης θέλει πολύ νερό για να καθαρίσουμε τον οργανισμό μας...

Ισχύει...εγώ είχα πάρει πρώτη φορά μεταξυ δεύτερης και τρίτης εμβριομεταφορας ...με διάστημα 6 μηνών....Η διατροφή μου εμένα έτσι κι αλλιώς περιλαμβάνει πολλά φρούτα και λαχανικά .Με νερό ,διατροφή και το χάπι ηρθα στα κανονικά μου.Θυμαμαι ένιωθα ότι ξεπρηστηκα...μετά έπαιρνα μετά από κάθε προσπάθεια.

On 30/11/2020 at 6:43 ΜΜ, Troia είπε:

Ο γιατρός μου είπε να κόψω τα φαρμακα, να περιμένω περίοδο και μόλις μου έρθει να κάνω πάλι χοριακή για να δούμε αν έπεσε. Δεν είχα καθόλου καφέ, ούτε κόκκινα, ούτε ροζ, κτλ. Ναι, το θετικό είναι ότι μάλλον αποκλείουμε έναν παράγοντα αποτυχίας που είναι το παράθυρο εμφύτευσης. Από εκεί και πέρα θα ήθελα να δω την Τσεκούρα πριν προχωρήσω, αλλά τρέχα γύρευε πότε θα βρω ραντεβού τώρα...

Να σου πω εγώ τι έχω καταλάβει σε σχέση με την ερώτησή σου: αν κάνουμε την παραδοχή ότι η δική μου (βιοχημική;) οφείλεται σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες, όπως μου είπε ο γιατρός, τότε εγώ πιστεύω ότι τα φάρμακα που παίρνουμε βοηθάνε να προχωρήσουν έστω και για λίγο και έμβρυα που υπό φ.σ. ίσως δεν θα είχαν καμία τύχη. Εξ᾽ ου και το disclaimer που μας βάζουν να υπογράφουμε περί βιοχημκών, παλίνδρομων, κτλ. 

Όντως το θετικό είναι, αν έχω καταλάβει καλά, ότι δεν έχω μετατοπισμένο παράθυρο εμφύτευσης...

Τώρα σε διάβασα..Καταρχάς λυπάμαι πολύ για την αποτυχία σου.Αυτο με την εμφύτευση είναι μεγάλη συζήτηση....οι δικοί μου γιατροί πίστευαν ότι η δυναμική του εμβριου δε σχετίζεται με τα φάρμακα.Αυτα δηλαδή θα εμφυετυοταν έτσι κι αλλιώς....και σε φυσικές συνθήκες..

Διαφημίσεις

Just now, island1 είπε:

Ισχύει...εγώ είχα πάρει πρώτη φορά μεταξυ δεύτερης και τρίτης εμβριομεταφορας ...με διάστημα 6 μηνών....Η διατροφή μου εμένα έτσι κι αλλιώς περιλαμβάνει πολλά φρούτα και λαχανικά .Με νερό ,διατροφή και το χάπι ηρθα στα κανονικά μου.Θυμαμαι ένιωθα ότι ξεπρηστηκα...μετά έπαιρνα μετά από κάθε προσπάθεια.

Τώρα σε διάβασα..Καταρχάς λυπάμαι πολύ για την αποτυχία σου.Αυτο με την εμφύτευση είναι μεγάλη συζήτηση....οι δικοί μου γιατροί πίστευαν ότι η δυναμική του εμβριου δε σχετίζεται με τα φάρμακα.Αυτα δηλαδή θα εμφυετυοταν έτσι κι αλλιώς....και σε φυσικές συνθήκες..

Ναι, πολύ πιθανό...Ο γυναικολόγος είπε κατευθείαν για χρωμοσωμικές ανωμαλίες και η μόνη λύση ο προεμφυτευτικός, αλλά δεν υπάρχουν τα χρήματα κι επίσης θεωρώ ότι δεν το κάνεις με την πρώτη βιοχημική και η Τσεκούρα να μη βιαστώ για την επόμενη εμβρυομεταφορά και να κλείσω ένα ραντεβού να πάω να με δει...Αλλά τώρα τα ραντεβού είναι πιο δύσκολα από ποτέ...Περιμένω να μιλήσω και με τον ενδοκρινολόγο μου για μία υποψία που έχω για το ζάχαρο, αλλά η Τσεκούρα μου το κατέρριψε αυτό, γιατί δε μιλάμε για αποβολή, αλλά για βιοχημική...

Just now, Troia είπε:

Ναι, πολύ πιθανό...Ο γυναικολόγος είπε κατευθείαν για χρωμοσωμικές ανωμαλίες και η μόνη λύση ο προεμφυτευτικός, αλλά δεν υπάρχουν τα χρήματα κι επίσης θεωρώ ότι δεν το κάνεις με την πρώτη βιοχημική και η Τσεκούρα να μη βιαστώ για την επόμενη εμβρυομεταφορά και να κλείσω ένα ραντεβού να πάω να με δει...Αλλά τώρα τα ραντεβού είναι πιο δύσκολα από ποτέ...Περιμένω να μιλήσω και με τον ενδοκρινολόγο μου για μία υποψία που έχω για το ζάχαρο, αλλά η Τσεκούρα μου το κατέρριψε αυτό, γιατί δε μιλάμε για αποβολή, αλλά για βιοχημική...

Έχουν απόλυτο δίκιο οι γιατροί.

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Just now, Konna! είπε:

@Troia δες τα πμ σε παρακαλώ!

Τα έχω δει, δες κι εσύ τα δικά σου...

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Έχουν απόλυτο δίκιο οι γιατροί.

Το θέμα είναι πώς βρίσκεις την Τσεκούρα τώρα...Εδώ σε θέλω...

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα