Recommended Posts

Just now, Arriel_83 είπε:

Ναι το έμαθα εδώ αυτό. Εγώ στο embryogénesis δεν κάναμε αιματολογικες.. Βέβαια, σε φυσικό κύκλο μια μόνο προσπάθεια έκανα (αποτυχημενη). Κατά τ άλλα έχω κάνει 2 τροποποιημενους με femara. Αποτυχημένους κι αυτούς. 

Τώρα που το σκέφτομαι λίγα έχω κάνει.. Απλά θέλει υπομονή.. Που μάλλον δεν έχω τελικά.. 

Σοκ.. Στον 8ο... Έχεις τρελό κουράγιο τι να πω και ντρέπομαι που τόση ώρα κλαψουριζω για την αποτυχημενη γονιμοποίηση..

Η @Troiaμπορεί να σου πει για καλούς γιατρούς.. Και άλλες κοπελες φυσικά..

Μου κάνει εντύπωση που δεν έδειξαν κάτι οι εξετάσεις αλλα και πάλι οι εξετάσεις θρομβοφιλιας έχουν πολλά επίπεδα. Υπάρχουν κάποιες πανάκριβες που σε εξετάζουν σε βαθος.. 

@Anna85Εγώ την Τσεκούρα στο Έλενα θα πρότεινα και εφόσον είχες αποβολή, αυτός είναι ένας ακόμα λόγος να την επισκεφθείς, γιατί είναι επικεφαλής του τμ. καθ᾽έξιν αποβολὠν του Έλενα. Βέβαια να πηγαίνει πακέτο με γυναικολόγο, δεν ξέρω αν το κάνει...Γενικά δεν είχα ως τώρα εγκυμοσύνη, ξέρω ότι σε παρακολουθεί και στην εγκυμοσύνη, αλλά δεν ξέρω με ποιο τρόπο, δηλ. αν το κάνει και με mail, τηλεφωνικά, κτλ. Ραντεβού κλείνεις από το 1535, αλλά επειδή τώρα με τον covid τα έχουν μειώσει πολύ, και τα λίγα που άνοιξαν προ ημερών έγιναν ανάρπαστα, πάρε τους τηλ. να πεις το πρόβλημά σου και κάτι θα κάνουν για σένα. Το ξέρω από άλλες κοπέλες. 

Απ᾽ όσο ξέρω για τη μαιευτική θρομβοφιλία οι εξετάσεις είναι συγκεκριμένες. Εξετάζουν να βρουν αν έχεις το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο. Η @Nephele78ξέρει ακριβώς τι περιέχει το πακέτο. Η Τσεκούρα και η Λευκού απ᾽όσο ξἐρω το δέχονται αυτό, άλλοι αιματολόγοι όχι. Έχω ακούσει άλλους να κάνουν π.χ. μια εξέταση που λέγεται θρομβοελαστόγραμμα ή το αντι χα, αλλά δεν ξέρω τις διαφορές τους και τι είναι το ένα και τι το άλλο...

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

πρίν από 3 λεπτά , Anna85 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, θέλω τη βοήθεια σας μιας και είμαι σίγουρη ότι είστε πολυ ενημερωμένες. Εν τάχει θα σας πω ότι έχασα ένα μωρό στον 8 μήνα από θρόμβωση. Ωστόσο οι εξετάσεις μου δεν δείχνουν κατι.Τωρα θα κάνω τα παντα σε επανάληψη και σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω τις προσπάθειες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:Οπως αντιλαμβάνεστε τον αιματολογο στην επόμενη εγκυμοσύνη πρεπει να τον "παντρευτω". Επειδή σκέφτομαι να αλλάξω τον γυναικολόγο μου και με τον αιματολογο πανε πακετο(μεγάλη ιστορία)πρεπει να βρω κάποιον καινουριο. Εγώ είμαι επαρχία το πακετο των γιατρών μου ηταν Αθήνα και αυτό με δυσκόλεψε πρακτικα πολυ, οχι γιατι κουράστηκα αλλοίμονο για ένα παιδι θα εκανα τα παντα, απλα από εδώ και περα θέλω να είναι πολυ στενή η παρακολουθηση. Σκέφτηκα ότι ίσως κάνω ένα ραντεβού με εναν αιματολογο όπου κ αν είναι αυτός και έπειτα να μιλαμε διαδικτυακα (φυσικά θα πληρώνω κανονικά μέσω ebanking) πιστευετε μπορεί αυτό να γίνει;Επισης εδώ στο νοσοκομείο δεν έχει την ειδικότητα του αιματολογου.Μια φίλη από εδώ από το φορουμ μου προτεινε την Λευκ.. και ενώ ξέρω από πολλους ότι είναι εξαιρετικη δεν μπαίνει στη διαδικασία αυτή. Αισθάνομαι να πνιγομαι κ να μην έχω που να στηριχτω προφανως επηρεασμένη από ότι μου έχει συμβεί. Πως πιστεύετε πρεπει να κινηθώ;

Όντως η συγκεκριμένη έχει όνομα κ φυσικά μπορείτε να μιλάτε διαδικτυακά. Ίσως χρειάζεται να μεσολαβήσει ο γυναικολόγος σου για ραντεβού. Η συγκεκριμένη έχει πολλά ραντεβού γι'αυτό ίσως να αρνείται. Λυπάμαι πάρα πολύ γι'αυτό που σου συνέβη, είναι άδικο...:(

• Ευχαριστώ 1

T4Rzp2.png

Διαφημίσεις

Just now, Thia1985 είπε:

Ναι ναι ναι... Από το 2015 ως το 2019 άκουγα ότι το σπέρμα ήταν καλό μόνο η ενδοκρινολογος στο Έλενα το 2018 έπιασε το θέμα κι ασχολήθηκε αλλά είχαν φουσκώσει όλοι οι υπόλοιποι τα Μυαλά του άντρα μου. Άστο... Πόσα ωαρια έχασα, δε θέλω να το σκέφτομαι. Και πόσα αλλα(οχι μόνο ωαρια) κόντεψα να χάσω.... Ακόμη Κ τη σχέση με τον άντρα μου.

Σκέφτομαι μόνο μπροστά Κ το μωράκι που περιμένω Κ δε με νοιάζει πια τπτ άλλο. 

Μπορείς να μου γράψεις, για να το δει και η @Arriel_83βασικά, το όνομα αυτής στο Έλενα; Εφόσον είναι σε δημόσιο, δεν πειράζει να λέμε ονόματα δημόσια...

Εννοείται να μη σκέφτεσαι τίποτα από το παρελθόν, εγώ κυρίως σε έκανα tag για την πληροφόρηση άλλων γυναικών που είναι ακόμα καινούριες σε αυτά...

Just now, Nima είπε:

Ναι, έχω πάρει ήδη σε φυσικό απλα με πολύ δυσκολία.

Μου είπαν ξεκάθαρα ότι το ωάριο δεν ήταν πολύ καλο

Εύχομαι να είναι τυχερό την επόμενη! Κάνεις κ τροποποιημένο;

T4Rzp2.png

Just now, anoulious είπε:

Ευχαριστώ για την προσφορά. Μάλλον θα τη  χρειαστώ. Αν δεν είχα υπομονή τόσα χρόνια θα τα είχα παρατήσει...Δηλαδη  αφού το ερα το εκανες και εσύ σε τεχνητο στο φυσικό τα βάλατε ίδια μέρα με το ερα ή νωρίτερα; Προσπαθώ να βρω και σε ζαλίζω.. συγνώμη, την αντιστοιχία στο περίπου φυσικά του παραθύρου εμφύτευσης σε τεχνητό κύκλο και στον φυσικό που ακολούθησες και πέτυχες. 

Θα σου περιγράψω γιατί στο μέτρημα εγώ μπορεί να τα μπουρδουκλώσω. Στο ερα πήρα προγεστερονη από τριτη και δείγμα Δευτέρα, και είχε δείξει χρειάζεται νωρίτερα όποτε φαντάζομαι ότι θα τα βάζαμε Κυριακή υποθετικά. Το ερα είχε πει 12 ωρες πριν, νομίζω έχουμε ιδιο.        Τώρα ξεκινησα προγεστερονη Δευτέρα και τα βάλαμε Παρασκευή... όμως αν και δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω καπως, εγώ νομίζω ότι άσχετα με την οβιτρελ η ωορηξια ειχε ήδη γίνει μέσα στο ΣΚ και ότι είχε αρχίσει να ανεβαίνει από μόνη της η προγεστερονη άσχετο που την άρχισα Δευτερα. Αυτό το λέω γιατί η lh Σάββατο πρωί είχε ανεβεί και δεν ξέρω αν κρατήθηκε με οβιτρελ Σάββατο απόγευμα..... αλλά δεν ξέρω και από φυσικούς..... Εσυ από ερα πρέπει να το κανείς στις πέντε μισή κλεισμένες; 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Troia said:

Μπορείς να μου γράψεις, για να το δει και η @Arriel_83βασικά, το όνομα αυτής στο Έλενα; Εφόσον είναι σε δημόσιο, δεν πειράζει να λέμε ονόματα δημόσια...

Εννοείται να μη σκέφτεσαι τίποτα από το παρελθόν, εγώ κυρίως σε έκανα tag για την πληροφόρηση άλλων γυναικών που είναι ακόμα καινούριες σε αυτά...

Θα πάω στην νικολοπουλου. Δεν πάω κέντρο.. Δύσκολο πολύ για εμένα.. 

Εγώ θα ήθελα να μάθω τι πρόβλημα είχε τελικά το σπέρμα.. 

Just now, lenaki898 είπε:

Καλησπέρα και απο εμένα.

Είμαι 31 και κάνοντας εξετάσεις διαπιστώσαμε ότι μπαίνω στην εμμηνόπαυση. Μετά απο πολλούς γιατρούς αφού καταρρακώθηκε η ψυχολογία μου  καθώς μετά την διάγνωση ο γιατρός μου είπε οτι θα πάθω καρδιά-οστεοπόρωση- και πολλά άλλα, είμαι στην διαδικασία να δώ πως θα καταφέρω να κάνω ένα παιδάκι καθώς δεν έχω πολλές δυνατότητες. Έχω πλέον άλλο γιατρό που με καθησύχασε ότι θα αντιμετωπίσουμε την εμμηνόπαυση καθώς υπάρχουν θεραπείες και χάπια Τώρα είμαι στην αρχή της διαδικασίας που θα προσπαθήσω εξωσωματική με φυσικό κύκλο. . Δεν ξέρω ακόμα πολλά αλλα απ ότι βλέπουμε με τον γιατρό (ακόμα στον πρώτο μήνα είμαι) δεν υπάρχουν ωοθυλάκιά και μου είπε να σκέφτομαι τα δανεικά ωάρια. θα ήθελα κάποιες εμπειρίες σκέφτομαι πολλά - διαβάζω πολλά .όλα ανακαλύφθηκαν τον Ιούνιο και είμαι μπερδεμένη μέχρι τώρα έπερνα αντισυλληπτικά . Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Καλησπέρα και μην αγχώνεσαι για κανένα λόγο!!! Θα σου πω αυτό που λέω σε όλες: πολύ πριν καν αποφασίσετε για εξωσωματική, καλό είναι να πας στους εξής γιατρούς: ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής, λόγω ότι το ορμονικό σου προφίλ δεν είναι καλό, ουρολόγο που να ασχολείται με τα ανδρολογικά για να ελέγξετε το σπέρμα, και μετά θα σε έστελνα κι εσένα στην Τσεκούρα για να σου κάνει πλήρη έλεγχο και για να σου εξηγήσει για την ποιότητα των ωαρίων σε σχέση με την καθημερινή ζωή κτλ. Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις να διαβάζεις από μόνη σου γι᾽αυτό το θέμα. Συστήνω το βιβλίο it starts with the egg,  αν θέλεις σου στέλνω link να το κατεβάσεις δωρεάν. Πολύ θα σε βιηθήσει και το site to make a mommy. Αλλά πολύ πριν αρχίσεις να αγχώνεσαι με τους πολλούς γιατρούς, έχω διαβάσει εδώ ότι τα αντισυλληπτικά μπορεί να έχουν ένα προσωρινό effect με κακό ορμονικό προφίλ και θα πρέπει να πάρεις γνώμη από ενδοκρινολόγο γι᾽αυτό. Για να μην ταλαιπωρείστε μάλιστα, συνιστώ είτε όλα αυτά να τα κάνετε στο Έλενα, όπου για όλες τις ειδικότητες έχω ακούσει καλά λόγια και επίσης είναι καλό ότι οι γιατροί που θα δείτε εκεί δεν είναι μέσα στο σινάφι των εξωσωματιστών (ας μου επιτραπεί η έκφραση, βλ. post της @Thia1985),  είτε να πάτε σε μία γιατρό που έμαθα κι εγώ μόλις ότι ήταν δ/ντρια στο Έλενα και τώρα που βγήκε στη σύνταξη, έχει ιδιωτικό ιατρείο. Είναι και ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής και ανδρολόγος, δηλαδή θα ασχοληθεί και με τους 2. Για περισσότερες πληροφορίες, στείλε μου π.μ. Όλα θα πάνε καλά! Είσαι πολύ μικρή!

Υ.Γ. Υπέθεσα, κακώς ίσως, ότι είσαι στην Αθήνα...Γνωρίζω να σου πω μόνο για εδώ...

Θα πάω στην νικολοπουλου. Δεν πάω κέντρο.. Δύσκολο πολύ για εμένα.. 

Εγώ θα ήθελα να μάθω τι πρόβλημα είχε τελικά το σπέρμα.. 

Βρε @Arriel_83, εγώ είπα μήπως η @Thia1985 αναφέρεται στην ίδια τη Νικοπούλου. Είναι συνταξιούχος δ/ντρια του Έλενα η γυναίκα, είπαμε...Δεν σε στέλνω με το ζόρι κέντρο...Ορίστε, κάναμε και διαφήμιση, αλλά δεν πειράζει, αξίζει απ᾽όσο κατάλαβα...

• Μου αρέσει 2

Just now, Troia said:

Καλησπέρα και μην αγχώνεσαι για κανένα λόγο!!! Θα σου πω αυτό που λέω σε όλες: πολύ πριν καν αποφασίσετε για εξωσωματική, καλό είναι να πας στους εξής γιατρούς: ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής, λόγω ότι το ορμονικό σου προφίλ δεν είναι καλό, ουρολόγο που να ασχολείται με τα ανδρολογικά για να ελέγξετε το σπέρμα, και μετά θα σε έστελνα κι εσένα στην Τσεκούρα για να σου κάνει πλήρη έλεγχο και για να σου εξηγήσει για την ποιότητα των ωαρίων σε σχέση με την καθημερινή ζωή κτλ. Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις να διαβάζεις από μόνη σου γι᾽αυτό το θέμα. Συστήνω το βιβλίο it starts with the egg,  αν θέλεις σου στέλνω link να το κατεβάσεις δωρεάν. Πολύ θα σε βιηθήσει και το site to make a mommy. Αλλά πολύ πριν αρχίσεις να αγχώνεσαι με τους πολλούς γιατρούς, έχω διαβάσει εδώ ότι τα αντισυλληπτικά μπορεί να έχουν ένα προσωρινό effect με κακό ορμονικό προφίλ και θα πρέπει να πάρεις γνώμη από ενδοκρινολόγο γι᾽αυτό. Για να μην ταλαιπωρείστε μάλιστα, συνιστώ είτε όλα αυτά να τα κάνετε στο Έλενα, όπου για όλες τις ειδικότητες έχω ακούσει καλά λόγια και επίσης είναι καλό ότι οι γιατροί που θα δείτε εκεί δεν είναι μέσα στο σινάφι των εξωσωματιστών (ας μου επιτραπεί η έκφραση, βλ. post της @Thia1985),  είτε να πάτε σε μία γιατρό που έμαθα κι εγώ μόλις ότι ήταν δ/ντρια στο Έλενα και τώρα που βγήκε στη σύνταξη, έχει ιδιωτικό ιατρείο. Είναι και ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής και ανδρολόγος, δηλαδή θα ασχοληθεί και με τους 2. Για περισσότερες πληροφορίες, στείλε μου π.μ. Όλα θα πάνε καλά! Είσαι πολύ μικρή!

Υ.Γ. Υπέθεσα, κακώς ίσως, ότι είσαι στην Αθήνα...Γνωρίζω να σου πω μόνο για εδώ...

Μην στέλνεις κόσμο στην νικοπουλου, άσε να προλάβουμε εμείς πρώτα χαχαχ

(πλάκα κάνω, αλλά προβλέπω ότι κι αυτή θα δίνει δυσθεώρητη από ένα σημείο και έπειτα) 

• Χαχα 1

πρίν από 23 λεπτά , anoulious είπε:

Επειδη πέρασα και εγώ από embryogenesis αυτό με τις αιματολογικες που δεν κάνουν σε κάθε κύκλο, είναι θέμα.. 

Εμένα στο εμβρυογένεσις ο γιατρός μου έκανε πάντα αιματολογικές πριν τη διέγερση κι ακόμα ένα κύκλο πριν.

Just now, Troia είπε:

Βρε @Arriel_83, εγώ είπα μήπως η @Thia1985 αναφέρεται στην ίδια τη Νικοπούλου. Είναι συνταξιούχος δ/ντρια του Έλενα η γυναίκα, είπαμε...Δεν σε στέλνω με το ζόρι κέντρο...Ορίστε, κάναμε και διαφήμιση, αλλά δεν πειράζει, αξίζει απ᾽όσο κατάλαβα...

Ευχαριστώ για την απάντηση.. Η αλήθεια είναι οτι έχω αγχωθεί αρκετά. Αφου ξεκίνησα να βλέπω και για ιδιωτικές υιοθεσίες. Τεσπα το μόνο διαφορετικό που έκανα απο γυναικολόγο είναι να πάω σε αιματολόγο (κορυφη στην θεσσαλονίκη) . Δεν ήξερα κάν την ειδικότητα του ενδοκρινολόγου αναπαραγωγής. Και η Τσεκούρα τι είναι ακριβώς? η αλήθεια είναι ότι απο Ιούνιο τρέχω σε γιατρούς μόνο γυναικολόγους και η μόνη απάντηση είναι να πάω για δανεικά.

Διαφημίσεις

Just now, Ydroxoos76 είπε:

Εμένα στο εμβρυογένεσις ο γιατρός μου έκανε πάντα αιματολογικές πριν τη διέγερση κι ακόμα ένα κύκλο πριν.

Αnnoulious τι εννοείς?Δε σου έκαναν καθόλου αιματολογικές?1 χρόνο σχεδόν που ήμουν εκεί δεν πήρα είδηση να μην κάνουν αιματολογικές σε προσπάθεια.

Εμένα σε όλες τις προσπαθείες και διέγερσεις και φυσικούς και τροποποιημένους πάντα μου έκαναν.Δεν έμαθα ποτέ ποιες ακριβώς,δε ρώταγα,συνήθως την οιστραδιολη,νομίζω.

Μάλιστα,το γεγονός ότι γίνονταν μέσα στο κέντρο μαζί με τον υπερηχο και συμπεριλαμβάνονταν οικονομικά στα χρήματα της προσπάθειας,με διευκόλυνε πολύ.

Just now, *Μυρτώ είπε:

Κι εγώ στο ίδιο κέντρο είμαι και έκανα τον προηγούμενο μήνα φυσικό! Κι εγώ από δω έμαθα για τις αιματολογικες! Τι να πω;

Τι εννοείς?Έκανες φυσικό και δε σου πήραν καθόλου αίμα στην προσπάθεια?Γενικά δεν κάνει πολλές εξετάσεις,είναι αλήθεια.Ισως αυτά που έβλεπε,προφανώς εκ του αποτελέσματος είχε δίκιο εφόσον κατευθείαν πήρατε με ένα φυσικό βλαστοκυστη,να μην απαιτούσαν αιματολογικές.

Τον είχα αμφισβητήσει κι εγώ διαβάζοντας εδώ για τις άπειρες αιματολογικές που κάνουν κατά την προσπάθεια,αλλά εκ του αποτελέσματος κόβει το μάτι του....

hKYcp3.png

Just now, Thia1985 είπε:

Ναι ναι ναι... Από το 2015 ως το 2019 άκουγα ότι το σπέρμα ήταν καλό μόνο η ενδοκρινολογος στο Έλενα το 2018 έπιασε το θέμα κι ασχολήθηκε αλλά είχαν φουσκώσει όλοι οι υπόλοιποι τα Μυαλά του άντρα μου. Άστο... Πόσα ωαρια έχασα, δε θέλω να το σκέφτομαι. Και πόσα αλλα(οχι μόνο ωαρια) κόντεψα να χάσω.... Ακόμη Κ τη σχέση με τον άντρα μου.

Σκέφτομαι μόνο μπροστά Κ το μωράκι που περιμένω Κ δε με νοιάζει πια τπτ άλλο. 

Και πώς αντιμετωπίστηκε; Κάνατε κατακερματισμό; Τον είδε ανδρολόγος εξειδικευμένος; και εμάς μας υποψίασε ένας ενδοκρινολόγος, ότι μόνο με εξωσωματική με τέτοιο σπέρμα, όταν ο πρώτος που με πήγε για σπερματέγχυση μάς έλεγε για σούπερ-ντούπερ σπέρμα!!! Πρέπει να το ελέγξουμε πιο στενά κι αυτό το καημένο...

Just now, Egina mama είπε:

Η λευκού κάνει διαδικτυακά ραντεβού. Μίλησες μαζί της και σου είπε όχι? Έχω φίλη που συνεχίζει μαζί της και είναι στην Νορβηγία.

Μίλησα ναι χθες με τη γραμματεία της και ήταν ανενδοτη

• Λυπημένη/-ος 1

Just now, Troia είπε:

Πολύ καλά έκανες!!! Ειλικρινά 

Ναι βεβαίως, την έχω ξαναγράψει, δεν ξέρω αν είναι ακόμη, Κούκου Ευτυχία 

• Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Join to the club. Το ίδιο έχω κι εγώ.. (ετών 37)

Κατά αρχας απαράδεκτος ο γιατρός που σου είπε τα περί καρδιάς κτλ. Δεν έχω λόγια. Κατά δεύτερον, το εμμηνόπαυση πόσο σίγουρο είναι? Γιστι πχ κι εγώ το λέω λόγω της χαμηλής ΑΜΗ και του μικρού αριθμού ωοθηλακιων, ωστόσο το "εμμηνόπαυση"  το δειχνουν άλλες τιμές, όπως η εστραδιολη και η προλακτινη. 

Φυσικούς κύκλους κάνω κι εγώ. Θα δεις ότι σήμερα γκρινιάζω από το πρωι. Γιστι για μια ακόμη φορά, το ωάριο που βρήκαμε με ήπια διεγρσση, δεν γονιμοποιήθηκε. Συμπέρασμα:θέλει τεράστια υπομονή! 

Κάνε τις προσπάθειες αλλά μην σκέφτεσαι ακόμη τη δωρεά γιατί είσαι μικρη. Δες και την θεραπεία με prp. Θα το κοιταξω κι εγώ το νέο έτος. Δες και θεραπεία με dhea. Υπάρχουν διάφορα που πρέπει να δοκιμάσεις πριν πας στην δωρεά. 

Ελα! Με τι χαπια? Femara? 

Κοίτα, εγώ ως τώρα τους ενδιάμεσους φυσικους τους άφηνα. Δεν πήγαινα. Γιστι ο πρώτος φυσικός που έκανα έδωσε τζουφιο αυγό. Τώρα όπως θα τον κάνω τον φυσικό.. Θα πάω.. Αλλά πιο πριν, καλού κακού θα κάνω την εξεταση ε2/fsh.. 

θα ψάξω για αυτά. Μια ερώτηση όταν λέτε φυσικός κύκλος τι εννοείται. εμένα μου έδωσαν αντισυλληπτικά δεν βρήκαμε κάποιο ωάριο τώρα που τελείωσα τα χάπια και τώρα θα πάρω προγεστερόνη και μετά σκεφτόμαστε τα δανεικά αυτό είναι το πλάνο

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις