Recommended Posts

Just now, Visit a vis είπε:

Και πώς αντιμετωπίστηκε; Κάνατε κατακερματισμό; Τον είδε ανδρολόγος εξειδικευμένος; και εμάς μας υποψίασε ένας ενδοκρινολόγος, ότι μόνο με εξωσωματική με τέτοιο σπέρμα, όταν ο πρώτος που με πήγε για σπερματέγχυση μάς έλεγε για σούπερ-ντούπερ σπέρμα!!! Πρέπει να το ελέγξουμε πιο στενά κι αυτό το καημένο...

Κορίτσι κι Ariel θα σας στείλω πμ αύριο, τα έχω πει πολλές φορές Κ δε θέλω να κουράζω τα κορίτσια. Μόνο θυμίστε το μου αύριο γιατί έχω κάποιο προσωπικό θέμα που με απασχολεί Κ δε μπορώ αναλυτικά σήμερα. 

ffpWp3.pngo85Jp3.png

1 hour ago, Arriel_83 είπε:

Μα αλήθεια είναι αυτό που είπε, γι αυτό και η επιτροπή θέλει σπερμοδιαγραμμα με 75 ημέρες διαφορά.. 

Τεσπα με το ζόρι δεν γίνεται κάτι και ενώ όλοι του λένε ότι είναι καλό δεν πείθει αν του πω "έχω την υποψία και πρέπει να το εξετάσουμε". Αν ένας γιατρό ζητήσει να επαναλάβουμε την εξέταση, τότε ναι. Είναι και κοστος όχι τίποτε άλλο... 

Επισης, ο Κατακερματισμός δίνει γονιμοποίηση, δεν δίνει διαιρέσεις (και εμφύτευση). Είναι ξεκάθαρο εδώ ότι είναι θέμα ωαριου οπότε εκεί πρέπει να γίνει το focus. 

Κορίτσι,γιατί απογοητεύεσαι?Έτσι ακριβώς είναι οι φυσικοι/τροποποιημένοι!Σε ένα χρόνο,αν εισαι τυχερη θα πάρεις 5-6 καλά ωάρια περίπου.

Έτσι είναι περίπου και φυσιολογικά,εξού και το 20% πιθανοτήτων που έχουμε να μείνουμε.εγκυες κάθε.μηνα.

Από κει και πέρα,αν υπάρχουν προβληματάκια πέφτει τό.ποσοστο.

Αν μπεις σε θέμα "εξωσωματική σε φυσικό κύκλο",νομίζω στο parents.org είναι τα περισσότερα παρόμοια θέματα,θα δεις ότι οι φυσικοι είναι ο,τι καλύτερο,απλά θέλουν επανάληψη και υπομονή.

Το σπέρμα.αφησε το στην ακρη,κάνατε και κατακερματισμό,μια χαρά είναι.Θεμα χρονου και υπομονής είναι κορίτσι μου!

Με ένα αποτυχημενο φυσικό και 2 τρόπ δε σημαίνει ότι έχεις κάποιο πρόβλημα.

Συνέχισε να επιμένεις και θα τα καταφέρεις.Επικεντρωσου στο στόχο!

• Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Διαφημίσεις

Just now, Egina mama είπε:

Η λευκού κάνει διαδικτυακά ραντεβού. Μίλησες μαζί της και σου είπε όχι? Έχω φίλη που συνεχίζει μαζί της και είναι στην Νορβηγία.

Ναι δυστυχώς μίλησα με τη γραμματεία και ήταν καθετη πως δεν γίνεται ενώ εξηγησα τι εγινε. Τώρα σκέφτομαι να στείλω μειλ. 

Just now, Joka είπε:

Αnnoulious τι εννοείς?Δε σου έκαναν καθόλου αιματολογικές?1 χρόνο σχεδόν που ήμουν εκεί δεν πήρα είδηση να μην κάνουν αιματολογικές σε προσπάθεια.

Εμένα σε όλες τις προσπαθείες και διέγερσεις και φυσικούς και τροποποιημένους πάντα μου έκαναν.Δεν έμαθα ποτέ ποιες ακριβώς,δε ρώταγα,συνήθως την οιστραδιολη,νομίζω.

Μάλιστα,το γεγονός ότι γίνονταν μέσα στο κέντρο μαζί με τον υπερηχο και συμπεριλαμβάνονταν οικονομικά στα χρήματα της προσπάθειας,με διευκόλυνε πολύ.

Τι εννοείς?Έκανες φυσικό και δε σου πήραν καθόλου αίμα στην προσπάθεια?Γενικά δεν κάνει πολλές εξετάσεις,είναι αλήθεια.Ισως αυτά που έβλεπε,προφανώς εκ του αποτελέσματος είχε δίκιο εφόσον κατευθείαν πήρατε με ένα φυσικό βλαστοκυστη,να μην απαιτούσαν αιματολογικές.

Τον είχα αμφισβητήσει κι εγώ διαβάζοντας εδώ για τις άπειρες αιματολογικές που κάνουν κατά την προσπάθεια,αλλά εκ του αποτελέσματος κόβει το μάτι του....

Ναι δεν μου πήρε αίμα για να το ελέγξει πριν την ωοληψια ή την έμβρυομεταφορά! Εκ του αποτελέσματος, ναι κόβει το μάτι του κι εγώ το πιστεύω! Δεν ξέρω αν παίζει ρολό και το ορμονικό προφίλ της κάθε γυναίκας! 

Κοίτα, εγώ είμαι ευχαριστημένη, γιατί με βοήθησε κι έκανα ένα παιδί μαζί του! Και μπορεί να μην προχώρησε η επόμενη προσπάθεια, αλλά έφτασε σε καλό σημείο!Άρα, προφανώς, δεν έχω να πω κάτι κακό!

Τώρα με τα κέντρα..υπάρχει αμφισημία! Αυτό που σε οδηγεί στον στόχο σου είναι το καλύτερο, αυτό που δεν τα καταφέρνει το χειρότερο!

Just now, maroullaki είπε:

Θα σου περιγράψω γιατί στο μέτρημα εγώ μπορεί να τα μπουρδουκλώσω. Στο ερα πήρα προγεστερονη από τριτη και δείγμα Δευτέρα, και είχε δείξει χρειάζεται νωρίτερα όποτε φαντάζομαι ότι θα τα βάζαμε Κυριακή υποθετικά. Το ερα είχε πει 12 ωρες πριν, νομίζω έχουμε ιδιο.        Τώρα ξεκινησα προγεστερονη Δευτέρα και τα βάλαμε Παρασκευή... όμως αν και δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω καπως, εγώ νομίζω ότι άσχετα με την οβιτρελ η ωορηξια ειχε ήδη γίνει μέσα στο ΣΚ και ότι είχε αρχίσει να ανεβαίνει από μόνη της η προγεστερονη άσχετο που την άρχισα Δευτερα. Αυτό το λέω γιατί η lh Σάββατο πρωί είχε ανεβεί και δεν ξέρω αν κρατήθηκε με οβιτρελ Σάββατο απόγευμα..... αλλά δεν ξέρω και από φυσικούς..... Εσυ από ερα πρέπει να το κανείς στις πέντε μισή κλεισμένες; 

Οvitrelle έκανες Σάββατο βράδυ; Εχουμε το ίδιο ερα. Το έκανα την έβδομη ημέρα και συγκεκριμενα στις 6 ημέρες και 12 ώρες και έβγαλε ότι πρέπει να το κάνω 12 ώρες νωρίτερα. Αυτό συζητούσαμε το απόγευμα με το γιατρό. Αν είναι 6 κλεισμένες πάλι 7 πηγαίνει αλλά μάλλον αρχή.... Ή θα πρέπει καλύτερα λίγο πριν κλείσουν οι 6 ημερες; Σκέψεις.. Εσύ στον τεχνητό που έκανες και δεν πέτυχες, είχες κανει το ερα πιο πριν; Στις πόσες μέρες τα έβαλες; Σε ρωτάω γιατί έχουμε το ίδιο παράθυρο.. Και οι 12 ώρες που λέει δε σημαίνει ότι έχει κλείσει το παράθυρο απλά όπως μου είπε ο γιατρός είναι προς το τέλος και  αν πάμε 12 ώρες πίσω όπως υποδεικνύει θα πάμε στη μέση του παραθύρου. 

Διαφημίσεις

Just now, *Μυρτώ είπε:

Ναι δεν μου πήρε αίμα για να το ελέγξει πριν την ωοληψια ή την έμβρυομεταφορά! Εκ του αποτελέσματος, ναι κόβει το μάτι του κι εγώ το πιστεύω! Δεν ξέρω αν παίζει ρολό και το ορμονικό προφίλ της κάθε γυναίκας! 

Κοίτα, εγώ είμαι ευχαριστημένη, γιατί με βοήθησε κι έκανα ένα παιδί μαζί του! Και μπορεί να μην προχώρησε η επόμενη προσπάθεια, αλλά έφτασε σε καλό σημείο!Άρα, προφανώς, δεν έχω να πω κάτι κακό!

Τώρα με τα κέντρα..υπάρχει αμφισημία! Αυτό που σε οδηγεί στον στόχο σου είναι το καλύτερο, αυτό που δεν τα καταφέρνει το χειρότερο!

Με το τελευταίο που γράφεις,προσωπικά δε συμφωνώ.Ο λόγος είναι ότι έχω περάσει από πολλά κεντρα και αναγνωρίζω θετικά άλλα και αρνητικά όπου υπάρχουν.Το ότι πέτυχα κάπου,ήταν συνδυασμός πολλών παραγόντων κατά τη γνώμη μου.

Γι αυτό και είμαι κατά της διαφήμισης και της θεοποίησης γιατρών.

hKYcp3.png

1 ώρα πρίν, Anna85 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, θέλω τη βοήθεια σας μιας και είμαι σίγουρη ότι είστε πολυ ενημερωμένες. Εν τάχει θα σας πω ότι έχασα ένα μωρό στον 8 μήνα από θρόμβωση. Ωστόσο οι εξετάσεις μου δεν δείχνουν κατι.Τωρα θα κάνω τα παντα σε επανάληψη και σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω τις προσπάθειες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:Οπως αντιλαμβάνεστε τον αιματολογο στην επόμενη εγκυμοσύνη πρεπει να τον "παντρευτω". Επειδή σκέφτομαι να αλλάξω τον γυναικολόγο μου και με τον αιματολογο πανε πακετο(μεγάλη ιστορία)πρεπει να βρω κάποιον καινουριο. Εγώ είμαι επαρχία το πακετο των γιατρών μου ηταν Αθήνα και αυτό με δυσκόλεψε πρακτικα πολυ, οχι γιατι κουράστηκα αλλοίμονο για ένα παιδι θα εκανα τα παντα, απλα από εδώ και περα θέλω να είναι πολυ στενή η παρακολουθηση. Σκέφτηκα ότι ίσως κάνω ένα ραντεβού με εναν αιματολογο όπου κ αν είναι αυτός και έπειτα να μιλαμε διαδικτυακα (φυσικά θα πληρώνω κανονικά μέσω ebanking) πιστευετε μπορεί αυτό να γίνει;Επισης εδώ στο νοσοκομείο δεν έχει την ειδικότητα του αιματολογου.Μια φίλη από εδώ από το φορουμ μου προτεινε την Λευκ.. και ενώ ξέρω από πολλους ότι είναι εξαιρετικη δεν μπαίνει στη διαδικασία αυτή. Αισθάνομαι να πνιγομαι κ να μην έχω που να στηριχτω προφανως επηρεασμένη από ότι μου έχει συμβεί. Πως πιστεύετε πρεπει να κινηθώ;

Λυπάμαι απεριόριστα γι αυτο που σου συναιβει.

Στο ντοπλερ η αιμάτωση φαινόταν φυσιολογική, χωρις πρόβλημα, για τον πλακούντα σου είχαν πει κατι;

Οσον αφορα αιματολόγο, η Λάρισα ως πόλη  σε ενδιαφέρει;

• Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngm2gGp2.png

56 minutes ago, anoulious said:

Επειδη πέρασα και εγώ από embryogenesis αυτό με τις αιματολογικες που δεν κάνουν σε κάθε κύκλο, είναι θέμα.. 

Κι εγώ έχω κανει 2 φυσικούς στο κέντρο αυτό με τον παπαν..... και δε μου έκαναν καμία αιματολογική εξέταση ποτέ. Πήγαινε μόνο με υπερηχο. Στον ένα κύκλο πήραμε στον αλλον ειχε σπασει. Αν ειχε γίνει εξέταση LH θα φαινόταν...

• Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

Just now, Joka είπε:

Με το τελευταίο που γράφεις,προσωπικά δε συμφωνώ.Ο λόγος είναι ότι έχω περάσει από πολλά και αναγνωρίζω θετικά άκι αρνητικά όπου υπάρχουν.Το ότι πέτυχα κάπου,ήταν συνδυασμός πολλών παραγόντων κατά τη γνώμη μου.

Γι αυτό και είμαι κατά της διαφήμισης και της θεοποίησης γιατρών.

Συμφωνώ στη μη θεοποίηση των γιατρών κι ότι η επιτυχία είναι συνισταμένη πολλών παραγόντων! Μιλάμε για διαφορετικά ζευγάρια, με διαφορετικά προβλήματα, σε διαφορετικό βαθμό, με διαφορετικές ηλικίες! 

Πιο πολύ θα έλεγα ότι, όταν επιτέλους τα καταφέρνεις, νιώθεις μια τύπου "ευγνωμοσύνη" στον γιατρό και στο κέντρο που σε βοήθησε! 

Επίσης, δεν θέλω να παρεξηγηθω, αλλά δεν είχα καμία πρόθεση να διαφημίσω κανένα! Συγγνώμη αν φάνηκε κάτι τέτοιο!

Just now, *Μυρτώ είπε:

Συμφωνώ στη μη θεοποίηση των γιατρών κι ότι η επιτυχία είναι συνισταμένη πολλών παραγόντων! Μιλάμε για διαφορετικά ζευγάρια, με διαφορετικά προβλήματα, σε διαφορετικό βαθμό, με διαφορετικές ηλικίες! 

Πιο πολύ θα έλεγα ότι, όταν επιτέλους τα καταφέρνεις, νιώθεις μια τύπου "ευγνωμοσύνη" στον γιατρό και στο κέντρο που σε βοήθησε! 

Επίσης, δεν θέλω να παρεξηγηθω, αλλά δεν είχα καμία πρόθεση να διαφημίσω κανένα! Συγγνώμη αν φάνηκε κάτι τέτοιο!

Όχι,προς θεού,δεν αναφερόμουν σε σένα.Γενικοτερα αναφέρθηκα.

• Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Διαφημίσεις

Just now, Ydroxoos76 said:

Εμένα στο εμβρυογένεσις ο γιατρός μου έκανε πάντα αιματολογικές πριν τη διέγερση κι ακόμα ένα κύκλο πριν.

Ποιον γιατρό είχες? (και γιατί δεν είσαι πια στο embryogénesis? :P

Εγώ με τον Μαστρομηνα δεν έχω κάνει ποτέ αιματολογικες.. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Anna85 said:

Ναι δυστυχώς μίλησα με τη γραμματεία και ήταν καθετη πως δεν γίνεται ενώ εξηγησα τι εγινε. Τώρα σκέφτομαι να στείλω μειλ. 

Προσπάθησα κι εγω με τη Λευκού δυο φορές και με mail και τηλεφωνικά, μου το ξεκόψανε ότι δε γίνεται με τίποτα να με αναλάβει εκτός κι αν πάω Θεσσαλονίκη. Μήπως θα μπορούσε να σε συστήσει / να της τηλεφωνήσει ο γυναικολόγος σου μήπως και σε αναλάβει?

Just now, Joka said:

Κορίτσι,γιατί απογοητεύεσαι?Έτσι ακριβώς είναι οι φυσικοι/τροποποιημένοι!Σε ένα χρόνο,αν εισαι τυχερη θα πάρεις 5-6 καλά ωάρια περίπου.

Έτσι είναι περίπου και φυσιολογικά,εξού και το 20% πιθανοτήτων που έχουμε να μείνουμε.εγκυες κάθε.μηνα.

Από κει και πέρα,αν υπάρχουν προβληματάκια πέφτει τό.ποσοστο.

Αν μπεις σε θέμα "εξωσωματική σε φυσικό κύκλο",νομίζω στο parents.org είναι τα περισσότερα παρόμοια θέματα,θα δεις ότι οι φυσικοι είναι ο,τι καλύτερο,απλά θέλουν επανάληψη και υπομονή.

Το σπέρμα.αφησε το στην ακρη,κάνατε και κατακερματισμό,μια χαρά είναι.Θεμα χρονου και υπομονής είναι κορίτσι μου!

Με ένα αποτυχημενο φυσικό και 2 τρόπ δε σημαίνει ότι έχεις κάποιο πρόβλημα.

Συνέχισε να επιμένεις και θα τα καταφέρεις.Επικεντρωσου στο στόχο!

Έχεις δίκιο... Χάνω την υπομονή μου εύκολα είναι γεγονός αυτό.. Και σκεφτόμουν αυτό που λες:ότι και φυσιολογικά αυτό συμβαίνει απλά δεν το αντιλαμβανομαστε.. 

Στο parents.org θα μπω να δω αυτό που λες. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Minnie7 είπε:

Κι εγώ έχω κανει 2 φυσικούς στο κέντρο αυτό με τον παπαν..... και δε μου έκαναν καμία αιματολογική εξέταση ποτέ. Πήγαινε μόνο με υπερηχο. Στον ένα κύκλο πήραμε στον αλλον ειχε σπασει. Αν ειχε γίνει εξέταση LH θα φαινόταν...

Σιγουρα!Δυστυχως κανεις δεν μπορει να προβλέψει με το ματι και μονο απο τον υπερηχο ποτε θα πρεπει να κανουμε την οβιτρελ κ κατα συνέπεια την ωοληψια..χρειαζονται οι εξετασεις αιματος ε2 και Lh γιατι μπορει τοτε να ακυρωθει ..μη πληρωνουμε κ τζαμπα ή μπαίνουνε σε αυτη τη διαδικασια .η fsh δεν μας αφορα ! Για αυτο δεν κατέχουν ολοι τους φυσικους και χανονται δε τα προλαβαινουν κλπ.

• Μου αρέσει 6

ZAeBp3.png

Just now, Arriel_83 είπε:

Ποιον γιατρό είχες? (και γιατί δεν είσαι πια στο embryogénesis? :P

Εγώ με τον Μαστρομηνα δεν έχω κάνει ποτέ αιματολογικες.. 

Με τον παπανικόπουλο Χριστόδουλο ήμουν. Δύο προσπάθειες έκανα εκεί θετική χοριακή αλλά δεν προχώρησαν. Αποφάσισα να συνεχίσω με δωρεά ωαρίων γι'αυτό δεν είμαι εκεί τώρα

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις