Recommended Posts

On 12/14/2020 at 9:12 PM, Troia said:

Αχ, μπράβο που το γράφεις από μόνη σου για τα αντισυλληπτικά, έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ ποια το είχε γράψει...Από εσένα το είχαμε διαβάσει. Το συζητάγαμε μέσα στο σκ με την @Arriel_83και με μία άλλη κοπέλα που δε θυμάμαι ποια ήταν να την κάνω tag. Ότι όταν παίρνεις αντισυλληπτικά αδυνατίζουν οι οωθήκες σου και πρέπει να αφήσεις να περάσει κάποιος καιρός για να επανέλθει ο οργανισμός σου. Αν κάποια κοπέλα θυμάται το κορίτσι που ήταν προβληματισμένο, παρακαλώ ας την κάνει tag να διαβάσει την ιστορία της @olpapaμε τα αντισυλληπτικά για να πάρει θάρρος...

Ναι εγώ ήμουν η μία.. Δεν έπαιρνα καν αντισύλληπτικα.. Έπαιρνα διενογεστη, η οποία είναι τεχνητη προγεστερονη με σκοπό να συμπιεστουν τα οιστρογόνα (υπηρχε υποψία ενδομητριωσης). 

Το ερώτημα είναι πως επανέρχονται πάλι οι αδύναμες ωοθηκες? 

Τι βιταμίνες πήρε η @olpapa

Just now, Arriel_83 said:

Ναι εγώ ήμουν η μία.. Δεν έπαιρνα καν αντισύλληπτικα.. Έπαιρνα διενογεστη, η οποία είναι τεχνητη προγεστερονη με σκοπό να συμπιεστουν τα οιστρογόνα (υπηρχε υποψία ενδομητριωσης). 

Το ερώτημα είναι πως επανέρχονται πάλι οι αδύναμες ωοθηκες? 

Τι βιταμίνες πήρε η @olpapa

Το θέμα είναι ότι σε μένα τα αντισυλληπτικά απλώς 'εκρυβαν' τις αδύναμες ωοθήκες...δηλ αν δε τα έπαιρνα (για αντισύλληψη τότε) οι γιατροί θα έβλεπαν ότι υπήρχε θέμα γιατί οι ωοθήκες μου είναι πολύ αδύναμες και λίγες καταβολές βέβαια κλπ, ενώ τότε λέγανε ε οκ ειναι λογικό λόγω καταστολής απ' την αντισύλληψη.. οπότε μάλλον δεν είμαι το παράδειγμα του ποτε επανέρχονται οι ωοθήκες από το effect της αντισύλληψης...γιατί δεν έφταιγε αυτό σε μένα, αυτό απλώς έκρυβε το θέμα μου.. Πάντως έμεινα έγκυος σε λίγους μήνες αφού τα έκοψα, γύρω στους 8 αν θυμάμαι καλά αλλά προσπαθούσαμε προγραμματισμένα τους τελευταίους 2-3, δηλ και με βάση τα τεστακια ωορρηξίας διαπίστωσα ότι πριν ήταν σα να μη κάναμε προσπάθειες, ήταν άκυρες μέρες. Και το πρόβλημα στο έμβρυο ήταν μάλλον από έλλειψη φυλλικού γιατί η χαζή δεν είχα ιδέα τι πρέπει να κοιτάξω πριν μείνω έγκυος από εξετάσεις βιταμίνες κλπ... (Οπότε παρά τη κατάσταση μου δηλ είχα μείνει έγκυος...)

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

1 hour ago, Queen10 said:

Καλησπέρα κορίτσια μου.Να σας ρωτήσω  γνωρίζει καμία σας (αν είναι από Θεσσαλονικη) έναν καλό ουρολόγο-ανδρολόγο κ που μπορουμε να κάνουμε  κατακερματισμό DNA  ; 

Καλησπέρα! Έχω ακούσει τα καλύτερα για έναν ουρολόγο που λέγεται Ανδρίκος Παρασκευάς, απλά δεν είμαι 100% σιγουρη ότι είναι ειδικός για αναπραγωγή, αν θέλεις ψάξτο λίγο

Just now, olpapa said:

Το θέμα είναι ότι σε μένα τα αντισυλληπτικά απλώς 'εκρυβαν' τις αδύναμες ωοθήκες...δηλ αν δε τα έπαιρνα (για αντισύλληψη τότε) οι γιατροί θα έβλεπαν ότι υπήρχε θέμα γιατί οι ωοθήκες μου είναι πολύ αδύναμες και λίγες καταβολές βέβαια κλπ, ενώ τότε λέγανε ε οκ ειναι λογικό λόγω καταστολής απ' την αντισύλληψη.. οπότε μάλλον δεν είμαι το παράδειγμα του ποτε επανέρχονται οι ωοθήκες από το effect της αντισύλληψης...γιατί δεν έφταιγε αυτό σε μένα, αυτό απλώς έκρυβε το θέμα μου.. Πάντως έμεινα έγκυος σε λίγους μήνες αφού τα έκοψα, γύρω στους 8 αν θυμάμαι καλά αλλά προσπαθούσαμε προγραμματισμένα τους τελευταίους 2-3, δηλ και με βάση τα τεστακια ωορρηξίας διαπίστωσα ότι πριν ήταν σα να μη κάναμε προσπάθειες, ήταν άκυρες μέρες. Και το πρόβλημα στο έμβρυο ήταν μάλλον από έλλειψη φυλλικού γιατί η χαζή δεν είχα ιδέα τι πρέπει να κοιτάξω πριν μείνω έγκυος από εξετάσεις βιταμίνες κλπ... (Οπότε παρά τη κατάσταση μου δηλ είχα μείνει έγκυος...)

Α κατάλαβα.. 

Ναι άλλο αυτό που λες.. 

On 14/12/2020 at 11:44 ΜΜ, Καντι είπε:

Όμορφες κατέφτασε ο γιγαντακος μου!!!

Και στα δικά σας με πολυ αγάπη απο εμας!!!

Συγχαρητήρια! Να σας ζήσει!!!! 

4nDhp3.pngjeL6p2.png

Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Μα για ποια λέτε; Συγγνώμη αν την αναφέρατε πιο πίσω...

Χοριακή και μετά για 7 ημέρες προγεστερόνη, παύση και θα ρθει η περίοδος μου πε. Βλέπει βέβαια ωορρηξία...τα χει παίξει ο εσωτερικός μου κόσμος!!! Πφφ...

Νικοπουλου ενδοκρινολόγος στη Γλυφάδα που ειδικεύεται στην αναπαραγωγή 

• Ευχαριστώ 1

Κοριτσια καλημερα!ηθελα να ρωτησω οποιο κοριτσι εχει κανει εξωσωματικη στο γενεσις τι κανατε οσον αφορα τις αιματολογικες εξετασεις?μας προτειναν να βρουμε καποιο κεντρο να βγαζει αυθημερον αποτελεσματα για να αποφυγουμε το υψηλο κοστος του γενεσις αλλα στη βιοιατρικη που ρωτησαμε μας ειπαν το απογευμα της ιδιας ημερας το νωριτερο!

Just now, Dora7911 είπε:

Κοριτσια καλημερα!ηθελα να ρωτησω οποιο κοριτσι εχει κανει εξωσωματικη στο γενεσις τι κανατε οσον αφορα τις αιματολογικες εξετασεις?μας προτειναν να βρουμε καποιο κεντρο να βγαζει αυθημερον αποτελεσματα για να αποφυγουμε το υψηλο κοστος του γενεσις αλλα στη βιοιατρικη που ρωτησαμε μας ειπαν το απογευμα της ιδιας ημερας το νωριτερο!

Στη βιοϊατρική μου έχει τύχει με χοριακή να δώσω αίμα πολύ νωρίς το πρωί και να συνεννοηθώ να μου τη στείλουν ως τις 3 το μεσημέρι. Για άλλες εξετάσεις (οιστραδιόλη, tsh) έκανα το ίδιο στην affidea, πήγα με το που άνοιξαν, στις 6:30 το πρωί, και είχα τα αποτελέσματα την ώρα που θα πήγαινα να με δει ο γιατρός το απόγευμα. Για τις ίδιες εξετάσεις στη βιοϊατρική μου είπαν ότι δε γίνεται να τα έχω αυθημερόν...

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

On 9/11/2020 at 9:59 ΜΜ, Didimakia είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σήμερα πήρα την χωριακη θετικοοοο!!!!!Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη έχω πάθει σοκ!!!Δεν το περίμενα ειλικρινά!!!!:-D

Κοριτσι πως εισαι;;;πως πατε; @Moomin πως εισαι; ποτε πας για χοριακη.. ακομα δε περασανε οι μερες;; 

ZAeBp3.png

On 13/12/2020 at 9:27 ΜΜ, Χαμογέλα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα θυμίστε μου λίγο fsh/lh 2η μέρα κύκλου κάνουμε για να βγουν σωστές;;

Απο 21η προηγούμενου η καταστολή, ή 2η;; Οι αρβεκαπ το ιδιο δεν κανουν;

Από την 21 και τις δύο με αβερκαπ Ωστοσο έχω κάνει στον πρώτο γιατρό από τη δεύτερη μέρα τεχνητό κύκλο( όχι με αβερκαπ )

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Nephele78 είπε:

Κοριτσι πως εισαι;;;πως πατε; @Moomin πως εισαι; ποτε πας για χοριακη.. ακομα δε περασανε οι μερες;; 

Καλημέρα! Αύριο θα πάω, τη 12η μέρα μετά από την εμβρυομεταφορα. Νιώθω ότι προσπαθεί να κατέβει η περίοδος. Πάντως δεν έχω δει καφέ ή αίμα, ευτυχώς. Αύριο μεσημέρι θα ξέρω επιτέλους.

• Μου αρέσει 9

T4Rzp2.png

Just now, Moomin είπε:

Καλημέρα! Αύριο θα πάω, τη 12η μέρα μετά από την εμβρυομεταφορα. Νιώθω ότι προσπαθεί να κατέβει η περίοδος. Πάντως δεν έχω δει καφέ ή αίμα, ευτυχώς. Αύριο μεσημέρι θα ξέρω επιτέλους.

Έτσι νιώθεις, αλλά δεν ισχύει. Φυσιολογικό είναι.

• Μου αρέσει 1

Just now, Moomin είπε:

Αντε να δουμε,να ειναι η πιο τελεια ημερα σου αυριο! Εχω θετικη  σκεψη !! 

• Ευχαριστώ 1

ZAeBp3.png

Just now, Moomin είπε:

Μια μέρα έμεινε λοιπόν!

• Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

11 ώρες πρίν, Irida Mundo είπε:

Καλησπέρα! Έχω ακούσει τα καλύτερα για έναν ουρολόγο που λέγεται Ανδρίκος Παρασκευάς, απλά δεν είμαι 100% σιγουρη ότι είναι ειδικός για αναπραγωγή, αν θέλεις ψάξτο λίγο

κατακερματισμό κάνει και το ΑΤG στην τσιμισκή και μας είπαν πως ειναι καλό. εμείς εκει τον κάναμε - δες το αμα θες

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Μια μέρα έμεινε λοιπόν!

εχω κάνει 4 χωρίς επιτυχία βέβαια...και ετοιμάζομαι για την 5η...κάθε φορά είχε άλλα συμπτώματα...ακόμα και την 1 φορά που έμεινα έγκυος αλλά μετά είχα βιοχημική αποβολή...λογικό ειναι να ψάχνεις για συμπτώματα...και εγώ έτσι έκανα...αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν...

πάντως μου χαν πει τα κορίτσια εδώ πως από 9η μέρα μπορείς να κάνεις ένα τεστ...οτι δειχνει...και όντως και τις 4 φορές έδειξε το αποτέλεσμα (ακόμα και τη μια φορά ήμουν) πριν τη χοριακή που έκανα για επιβεβαίωση μετά

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις