Recommended Posts

Just now, Thia1985 είπε:

Επειδή έχω μιλήσει με την πελαργό Κ σε πμ, πιστεύω πραγματικά ότι η συγκεκριμένη εννοούσε κάτι άλλο. 

Μιας και θιγεται όμως το θέμα και με αφορμή τα δανεικά, θα ήθελα να παρακαλεσω  χωρίς να παρεξηγηθώ, επειδη κυοφορώ έτσι, να αντικατασταθεί η λέξη από δωρεά κατά το δυνατόν. 

Δε μας δανείζουν μπλούζα, κύτταρο παίρνουμε το οποίο είναι παιδί Μας και νομικά και ουσιαστικά. 

Εγώ, την Τριτη έκανα σχετική παρατήρηση στο κέντρο που είμαι μετά την Αυχενικη διότι στο χαρτί που μου έδωσαν Κ γραφόταν ή ηλικία της δότριας έγραφαν ηλικία μητέρας. 

Και λέω ευγενικά συγγνώμη αλλά έχετε κάνει λάθος εδώ, δε μιλάμε για μητέρα εκτός αν προσθέσετε γεννετικη μητέρα που Κ πάλι λάθος είναι. Η κοπέλα κοκκίνισε Κ μου πε ξέρετε ο υπολογιστής Κ προσέθεσα αλλάζουν αυτά, πιο δόκιμο θεωρώ το ηλικία δότριας. 

Και πάλι χωρίς να παρεξηγηθώ αλλά πραγματικά το δανεικα δε μου αρέσει καθόλου, καιρό θέλω να το γράψω, το θεωρώ τελείως λάθος. 

Να  σε στηρίξω ήθελα στην ουσία . Δεν θεωρώ καθόλου ταμπού τη δωρεά και γιαυτο και δεν στάθηκα στη λέξη ... δεν το έχω σκεφτεί ποτέ τη διαφορά , όπως θες ... δωρεά λοιπόν . Η ουσία είναι πως είναι δικαίωμα κάθε γυναίκας και εγώ μένω σε αυτό . 

• Μου αρέσει 2

NTTHp2.png

πρίν από 7 λεπτά , Καντι είπε:

Το μονο που μπορώ να αντιληφθώ για αυτούς τους ανθρώπους που αφηνουν την Ελλάδα για ενα καλύτερο μέλλον ειναι ο πονος που νιώθουν και δεν θέλουν να παραδεχτούν οτι άφησαν κατι κακό για κατι χειρότερο.

Το κακό και το καλό είναι έννοιες υποκειμενικές. Επίσης, η αλήθεια δεν είναι αντικειμενική, αλλά υποκειμενική και αλλάζει κάθε φορά ανάλογα με την οπτική του ανθρώπου που τη βιώνει και τη διηγείται.

Το θέμα που έχει γίνει αντικείμενο διαφωνίας εδώ εντάσσεται μέσα στο γενικότερο πλαίσιο της ελληνικής κουλτούρας και της ιδιοσυγκρασίας του ελληνικού λαού, όπως έχουν διαμορφωθεί ανά τους αιώνες. Με απλά λόγια είναι ένα πακετάκι, δύσκολο να απομονώσεις τα επιμέρους στοιχεία και να κρατήσεις τα καλά και να απορρίψεις τα κακά. Είτε το παίρνεις, είτε το αφήνεις...

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Just now, Summer love said:

Να  σε στηρίξω ήθελα στην ουσία . Δεν θεωρώ καθόλου ταμπού τη δωρεά και γιαυτο και δεν στάθηκα στη λέξη ... δεν το έχω σκεφτεί ποτέ τη διαφορά , όπως θες ... δωρεά λοιπόν . Η ουσία είναι πως είναι δικαίωμα κάθε γυναίκας και εγώ μένω σε αυτό . 

Συμφωνώ με αυτα που έγραψες! θέλω να πιστεύω οτι πρόκειται για κακη χρήση του γραπτού λόγου στην προκειμένη περίπτωση, γιατί προφανώς και δεν πρόκειται για «βίτσιο». Καλο θα ειναι οι κοπελες που θελουν να σχολιάσουν τοσο λεπτά θέματα, να ξαναδιαβάσουν το κείμενο πριν το δημοσιεύσουν!

Επισης, συμφωνώ κ με την @Thia1985, τι θα πει δανεικα; Δε σου δανείζουν κατι που θα το επιστρέψεις. Δωρηση ωαρίου ή χρήση ξένου ωαρίου ειναι λέξεις που θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται, όπως αυτές που χρησιμοποιούνται για οποιοδήποτε αλλο ανθρώπινο όργανο.

• Μου αρέσει 12

Just now, Summer love είπε:

Το ξερω ότι ήθελες να με στηρίξεις. Να είσαι σίγουρη ότι γνωρίζω πολύ καλά ποιοι άνθρωποι με στηρίζουν. Απλώς μου δώσατε αφορμή να το θίξω γιατί το σκεφτόμουν και αμφιταλαντευομουν αν έπρεπε η όχι. 

• Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Moana είπε:

Συμφωνώ με αυτα που έγραψες! θέλω να πιστεύω οτι πρόκειται για κακη χρήση του γραπτού λόγου στην προκειμένη περίπτωση, γιατί προφανώς και δεν πρόκειται για «βίτσιο». Καλο θα ειναι οι κοπελες που θελουν να σχολιάσουν τοσο λεπτά θέματα, να ξαναδιαβάσουν το κείμενο πριν το δημοσιεύσουν!

Επισης, συμφωνώ κ με την @Thia1985, τι θα πει δανεικα; Δε σου δανείζουν κατι που θα το επιστρέψεις. Δωρηση ωαρίου ή χρήση ξένου ωαρίου ειναι λέξεις που θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται, όπως αυτές που χρησιμοποιούνται για οποιοδήποτε αλλο ανθρώπινο όργανο.

Δεν διαφωνώ καθόλου , δεν έχω σκεφτεί ποτέ αυτή τη διαφορά. Να στηρίξω τις γυναίκες που το επιλέγουν ήθελα !!! 

Just now, Thia1985 είπε:

Το ξερω ότι ήθελες να με στηρίξεις. Να είσαι σίγουρη ότι γνωρίζω πολύ καλά ποιοι άνθρωποι με στηρίζουν. Απλώς μου δώσατε αφορμή να το θίξω γιατί το σκεφτόμουν και αμφιταλαντευομουν αν έπρεπε η όχι. 

Μια χαρά !! Καλή παρατήρηση !!!! 

NTTHp2.png

Διαφημίσεις

Just now, olpapa είπε:

Καλημέρα! Ποια μέρα είσαι και τι κύκλο έχεις συνήθως? Η αλήθεια είναι ότι ποικίλει σε κάθε γυναίκα πολύ αλλά αν σήμερα δεν είδατε καθόλου ωάριο λογικά δε θα έχει μεγαλώσει τόσο πολύ ως τη Πέμπτη ώστε να χάσετε την ωορρηξία...πάρε και τεστάκια αν θες αυτό το μήνα να νιώθεις πιο σίγουρη...

Μπορείς να το καθυστερήσεις με cetrotide ή orgalutran αλλά να έχει δει ο γιατρός ωάριο και να το πει εκείνος...εμένα πχ αν έβλεπε ότι πάει να γίνει νωρίς η ωορρηξία μου έδινε για 1-2 μέρες...

Είμαι 5η μέρα ακόμα, τελικά θα πάω Τεταρτη στο γιατρό...δεν κάνω μεγάλους κύκλους,26αρη κατά μέσο όρο. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα περιμένω τον γιατρό να μου πει τι θα κάνουμε, τεστακια μετά από αυτό που έπαθα δεν θέλω να ξαναδώ ούτε ωορρηξίας ούτε εγκυμοσύνης :roll:

T4Rzp2.png

Just now, Moomin said:

Είμαι 5η μέρα ακόμα, τελικά θα πάω Τεταρτη στο γιατρό...δεν κάνω μεγάλους κύκλους,26αρη κατά μέσο όρο. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα περιμένω τον γιατρό να μου πει τι θα κάνουμε, τεστακια μετά από αυτό που έπαθα δεν θέλω να ξαναδώ ούτε ωορρηξίας ούτε εγκυμοσύνης :roll:

Ωραία μην ανησυχείς Τετάρτη είναι πολύ κοντά και πολύ νωρίς για ωορρηξία, δε θα το χάσετε!

• Ευχαριστώ 1

9Q0Yp2.png

Δεν είμαστε εδώ για να δάχτυλο δείξουμε καμια. Ειδικά εγώ εδώ μέσα έχω μπει και γράφω για να εκπληρώσω το δικό μου τάμα ( εντός εισαγωγικων γιατί δεν είμαι και της πίστης). Έκανα σχεδόν 10 χρόνια να αποκτήσω παιδί και μπαίνω για να υποστηρίξω τις γυναίκες που δίνουν ψυχή και σώμα για να αποκτήσουν ένα μωρό με οποιοδήποτε κόστος. Ναι γυναίκες και όχι άντρες γιατί εγώ αγαπώ τις γυναίκες και θεωρώ ότι έχουν αδικηθεί σε πολλους τομείς. Και επειδή τις αγαπώ θα πω για την @πελαργος ότι εννοείται ότι όλοι στον γραπτό λόγο μπορεί να παρεξηθουμε  και ότι εκ παραδρομής λαθοι γίνονται. Αν υπάρχει κατανόηση και ενσυναίσθηση όλα λύνονται.

Just now, playbunny είπε:

Αχ το μικρουλι μωρε! Σε τετοιες καταστάσεις δυσκοιλιότητας μας βοηθησε πολυ το κιντερτε. 100μλ ζεστο νερο με 1 κουταλάκι του γλυκού απο την σκονη για να γίνει το ρόφημα και λιγες ωρες μετα την ίδια μέρα ή στην χειρότερη την επόμενη έβγαινε το στομαχακι τους. Εννοείται απο τα 100μλ πινει οσο θελει, μπορει τα 50μλ πχ. Αν θες ρωτα τον γιατρό μηπως το δοκιμασετε. 

Τα βγάζουμε βόλτα καθε απόγευμα και επειδη τον τελευταίο καιρό φυσαει εδω που μένουμε νομιζω οτι τα ντυναμε ελαφρια αναλογικα. Τωρα βαλαμε χερακια κ μπουτακια μεσα. 

Στερεες θα ξεκινησουμε στον 6ο γιατι λεω να δοκιμάσουμε μια αλλη μέθοδο περαν της κλασσικής με τα αλεσμενα που λέγεται "baby led weaning". Σήμερα θα το συζητησω με τον παιδίατρο - παμε το απόγευμα για 2η δοση εμβολιων. :roll:

Δοντακια ακόμα ειμαστε σε φάση που έχουν πρηστεί τα ουλα καπως και μασάνε χερακια φουλ!! Εσείς? 

Και σε σένα έγραψα και χάθηκε το μνμ. 

Ότι θες για blw ρωτα με.

• Μου αρέσει 7

Just now, Thia1985 said:

Επειδή έχω μιλήσει με την πελαργό Κ σε πμ, πιστεύω πραγματικά ότι η συγκεκριμένη εννοούσε κάτι άλλο. 

Μιας και θιγεται όμως το θέμα και με αφορμή τα δανεικά, θα ήθελα να παρακαλεσω  χωρίς να παρεξηγηθώ, επειδη κυοφορώ έτσι, να αντικατασταθεί η λέξη από δωρεά κατά το δυνατόν. 

Δε μας δανείζουν μπλούζα, κύτταρο παίρνουμε το οποίο είναι παιδί Μας και νομικά και ουσιαστικά. 

Εγώ, την Τριτη έκανα σχετική παρατήρηση στο κέντρο που είμαι μετά την Αυχενικη διότι στο χαρτί που μου έδωσαν Κ γραφόταν ή ηλικία της δότριας έγραφαν ηλικία μητέρας. 

Και λέω ευγενικά συγγνώμη αλλά έχετε κάνει λάθος εδώ, δε μιλάμε για μητέρα εκτός αν προσθέσετε γεννετικη μητέρα που Κ πάλι λάθος είναι. Η κοπέλα κοκκίνισε Κ μου πε ξέρετε ο υπολογιστής Κ προσέθεσα αλλάζουν αυτά, πιο δόκιμο θεωρώ το ηλικία δότριας. 

Και πάλι χωρίς να παρεξηγηθώ αλλά πραγματικά το δανεικα δε μου αρέσει καθόλου, καιρό θέλω να το γράψω, το θεωρώ τελείως λάθος. 

Τι κομμάτι θίγεις... Ανατρίχιασα... Τι να πω. Πόσα πράγματα κρύβονται πίσω από κάτι τέτοιο και πόσο αγώνα πρέπει να ρίξει μια γυναίκα που σαν επιλογή έχει μόνο το γενετικό υλικό άλλης γυναίκας.. Πολύ καλά το έθεσες.. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Summer love said:

Δεν διαφωνώ καθόλου , δεν έχω σκεφτεί ποτέ αυτή τη διαφορά. Να στηρίξω τις γυναίκες που το επιλέγουν ήθελα !!! 

Ναι, δε το γράφω για σενα, δε στάθηκα στη λέξη που χρησιμοποίησες, δεν τη θυμάμαι καν γιατί το υπόλοιπο κείμενο σου ηταν to the point. Ηθελα μόνο να πω οτι συμφωνώ με αυτα που έγραψε η thia

• Ευχαριστώ 1

Just now, Summer love είπε:

Αν το σκεφτείς, είναι άτοπο... Το είχα συζητήσει Κ με την ψυχολόγο μου, της έλεγα δανεικά δανεικα Κ μου λέει ποιος σου είπε αυτή τη λέξη? 

Ο πρώτος γιατρός και θυμάμαι μου είπε, σκέψου λίγο, τη βρίσκεις σωστή?? 

Όπως και να το κάνουμε δεν είναι. 

• Μου αρέσει 4

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Egina mama said:

Δεν είμαστε εδώ για να δάχτυλο δείξουμε καμια. Ειδικά εγώ εδώ μέσα έχω μπει και γράφω για να εκπληρώσω το δικό μου τάμα ( εντός εισαγωγικων γιατί δεν είμαι και της πίστης). Έκανα σχεδόν 10 χρόνια να αποκτήσω παιδί και μπαίνω για να υποστηρίξω τις γυναίκες που δίνουν ψυχή και σώμα για να αποκτήσουν ένα μωρό με οποιοδήποτε κόστος. Ναι γυναίκες και όχι άντρες γιατί εγώ αγαπώ τις γυναίκες και θεωρώ ότι έχουν αδικηθεί σε πολλους τομείς. Και επειδή τις αγαπώ θα πω για την @πελαργος ότι εννοείται ότι όλοι στον γραπτό λόγο μπορεί να παρεξηθουμε  και ότι εκ παραδρομής λαθοι γίνονται. Αν υπάρχει κατανόηση και ενσυναίσθηση όλα λύνονται.

Και σε σένα έγραψα και χάθηκε το μνμ. 

Ότι θες για blw ρωτα με.

Οοοο τελεια, ευχαριστω πολυ!! θα σου στειλω μνμ γιατι θελω γνωμη για την αρχη, εισαγωγη 1ης εβδομαδας. :wub:  

@MaryH αγαπη οπως ειπε η @νικηαντωνια81 ξεκινανε απο πιο νωρις με ενοχληση στα ουλα, για αυτο και τρωνε χερακια ή ανακουφιζονται με μασητικα. τα δοντακια εξαρτώνται σε καθε παιδακι ποτε θα σκασουν. Διαβαζα οτι εχουν υπαρξει περιπτωσεις παιδακι να γεννηθει με δοντι που φαινεται ηδη! :shock: 

H8z0p3.png

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις