Recommended Posts

πρίν από 30 λεπτά , Troia είπε:

Μάλλον εννοεί ότι οι εμβρυολόγοι όντως διαλέγουν τα καλύτερα μορφολογικά σπερματοζωάρια, δε γνωρίζουν όμως αν έχουν βλάβες στο dna τους που σχετίζονται με τον υψηλό κατακερματισμό...

Οκ να δεχτώ ότι στη φυσιολογική σύλληψη μπορεί να γίνει αυτό αλλά στην εξωσωματική; Αφού προχωράει το έμβρυο...πρέπει να το συζητήσω με τον ουρολόγο αν τελικά πάμε...γιατί ο άντρας μου πιστεύει ότι αφού διαλέγουν ένα καλό σπερματοζωάριο κ γίνεται η γονιμοποιηση κ προχωράει εκείνος είναι κομπλέ.

T4Rzp2.png

Just now, anoulious said:

Βραδυ άλλη ινσουλινη πχ levemir και πρωί  άλλη γευματικη; Πριν το γεύμα; Και στην αρχή της εγκυμοσύνης σου πρότεινε περπάτημα; Εχεις δικιο. Θέλει πολύ προσοχή. 

humulin και πρωι και βραδυ οχι γευματικη..περπατημα στην αρχη οχι ισως ομως αυτο χειροτερεψε την κατασταση γρηγορα...βεβαια και το περπατημα ισως εκανε πχ αποκολλησεις ολα με μετρο νομιζω δε θελει υπερβολες αλλα θελει προσοχη..

θελει προσοχη ναι και αν δεν το ξερεις κανει και αποβολες και πολλα...

• Μου αρέσει 1

xu6xp2.png

Διαφημίσεις

Just now, mominthemaking είπε:

Επίσης κορίτσια ενω βεβαια ακόμα δε μου το έχει πει κανενας με βεβαιοτητα, ενα εστω και λιγο αρρυθμιστο σακχαρο μπορεί να κανει συγγενεις ανωμαλιες σοβαρες (οπως στη δικη μου περιπτωση) και προσεξτε δεν ειχε καν σημασια τι ζαχαρο ειχα πριν και δεν ξερεις ποτε τι θα στο ανεβασει. πχ εγω ετρωγα κοτοσουπα με λιγο ρυζι και ανεβαινε στο 200 φανταστειτε τι θα μου εκανε η παστα ειδικα αν δε μετραγα και αν δεν το ηξερα.

που ισως και να μου το εκαναν ασχετα φαγητα γιατι ζαχαρη δεν ετρωγα ετσι κ αλλιως. 51 κιλα επισης 32 χρονων

δεν λεω να μη φατε. λεω να εχετε ενα μηχανακι και να τσεκαρετε. ολα αλλαζουν εν δυναμει στην εγκυμοσυνη. ολα με μετρο. οι πρωτες εβδομαδες ειναι πολυ καθοριστικες.εγω που καηκα με το χυλο σας το λεω....

Εύχομαι την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά. Δεν ξέρω αν θα πάρεις ποτέ απάντηση για το τι έφταιξε...είναι αυτό που λένε γιατί σε μένα κ απαντάνε γιατί όχι σε σένα...

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Just now, Moomin είπε:

Εύχομαι την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά. Δεν ξέρω αν θα πάρεις ποτέ απάντηση για το τι έφταιξε...είναι αυτό που λένε γιατί σε μένα κ απαντάνε γιατί όχι σε σένα...

Κοριτσια καλησπερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.Χρειαζομαι τη βοηθεια σας.Κανω προσπαθεια για να μαζεψω ωαρια με φυσικο τροποποιημενο.Και ενω μου ειπε ο γιατρος θα χρειαστω μια γκοναλ τον 900 τελικα επειδη εβγαλα πολλα ωαρια τελικα θα συνεχισω και αλλες μερες.Αν καποια κοπελα εχει γκοναλ των 900 και ειναι απο βορεια Ελλαδα θα την παρακαλουσα η να μου την δανεισει η να την αγορασω .Την χρειαζομαι αμεσα. Σας ευχαριστω.

Just now, mominthemaking said:

Επίσης κορίτσια ενω βεβαια ακόμα δε μου το έχει πει κανενας με βεβαιοτητα, ενα εστω και λιγο αρρυθμιστο σακχαρο μπορεί να κανει συγγενεις ανωμαλιες σοβαρες (οπως στη δικη μου περιπτωση) και προσεξτε δεν ειχε καν σημασια τι ζαχαρο ειχα πριν και δεν ξερεις ποτε τι θα στο ανεβασει. πχ εγω ετρωγα κοτοσουπα με λιγο ρυζι και ανεβαινε στο 200 φανταστειτε τι θα μου εκανε η παστα ειδικα αν δε μετραγα και αν δεν το ηξερα.

που ισως και να μου το εκαναν ασχετα φαγητα γιατι ζαχαρη δεν ετρωγα ετσι κ αλλιως. 51 κιλα επισης 32 χρονων

δεν λεω να μη φατε. λεω να εχετε ενα μηχανακι και να τσεκαρετε. ολα αλλαζουν εν δυναμει στην εγκυμοσυνη. ολα με μετρο. οι πρωτες εβδομαδες ειναι πολυ καθοριστικες.εγω που καηκα με το χυλο σας το λεω....

Αχ σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη συντομα..

Διαφημίσεις

Just now, Moomin said:

μακαρι...δε νομιζω οτι θα παρω ποτε απαντηση...σιγουρα ομως θα ειμαι καλυτερα προετοιμασμενη και πιο δυνατη πλεον. Ποτε δεν ειπα γιατι σε εμενα. μου εχουν συμβει κι αλλα σπανια οποτε πλεον γνωριζω οτι τα παντα μπορει να συμβουν. η θεληση για ενα καλυτερο μελλον ομως σε βοηθαει να φτιαξεις ενα καλυτερο παρον ακόμα και όταν όλα φαίνονται μαύρα..

Just now, Blondie 2020 said:

Αχ σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη συντομα..

σε ευχαριστω πολυ και ανταποδιδω....

• Μου αρέσει 3

xu6xp2.png

Συγγενείς ανωμαλίες στο έμβρυο από αρρύθμιστο ζάχαρο; Πρώτη φορά το ακούω!!! Είχα ακούσει για αποβολές και για άλλες καταστάσεις, όπως προεκλαμψία, αλλά όχι για συγγενείς ανωμαλίες!!! Εγώ ξαναλέω, κάποιες φορές επηρεάζουν και τα φάρμακα που αναγκαστικά παίρνουμε εμείς της εξωσωματικής...

• Λυπημένη/-ος 1

Just now, Troia said:

Συγγενείς ανωμαλίες στο έμβρυο από αρρύθμιστο ζάχαρο; Πρώτη φορά το ακούω!!! Είχα ακούσει για αποβολές και για άλλες καταστάσεις, όπως προεκλαμψία, αλλά όχι για συγγενείς ανωμαλίες!!! Εγώ ξαναλέω, κάποιες φορές επηρεάζουν και τα φάρμακα που αναγκαστικά παίρνουμε εμείς της εξωσωματικής...

ουτε οι περισσοτεροι γιατροι το ειχαν ακουσει ομως το ψαξαμε και στη βιβλιογραφια ειναι ξεκαθαρα καταγεγραμενο. Εγω ομως δεν πηρα κανενα φαρμακο. ηταν σε φυσικο κυκλο χωρις καμια προετοιμασια, φυσικου κυκλου και το ωαριο. τα μοναδικα που πηρα ηταν προγεστερονη που δεν κανει τιποτα τετοιο και αντιπηκτικες..

• Λυπημένη/-ος 1

xu6xp2.png

ουτε οι περισσοτεροι γιατροι το ειχαν ακουσει ομως το ψαξαμε και στη βιβλιογραφια ειναι ξεκαθαρα καταγεγραμενο. Εγω ομως δεν πηρα κανενα φαρμακο. ηταν σε φυσικο κυκλο χωρις καμια προετοιμασια, φυσικου κυκλου και το ωαριο. τα μοναδικα που πηρα ηταν προγεστερονη που δεν κανει τιποτα τετοιο και αντιπηκτικες..

Πώς δεν ανεβάζει το ζάχαρο η προγεστερόνη; Το ανεβάζει, δυστυχώς, όχι πάντα, αλλά το ανεβάζει...Είναι φαύλος κύκλος στις εξωσωματικές τα φάρμακα...Πάίρνεις κάτι για να φτιάξεις ένα πράγμα και χαλάει ένα άλλο...

Just now, Moomin said:

Οκ να δεχτώ ότι στη φυσιολογική σύλληψη μπορεί να γίνει αυτό αλλά στην εξωσωματική; Αφού προχωράει το έμβρυο...πρέπει να το συζητήσω με τον ουρολόγο αν τελικά πάμε...γιατί ο άντρας μου πιστεύει ότι αφού διαλέγουν ένα καλό σπερματοζωάριο κ γίνεται η γονιμοποιηση κ προχωράει εκείνος είναι κομπλέ.

Ρώτησε και τον ουρολόγο αλλά εγώ νομίζω μπορεί να συμβεί δυστυχώς.. Και στα ωάρια αν δεν είναι μορφολογικά καλό δε κάνουν καν προσπάθεια γονιμοποίησης αλλά σε αυτά που φαίνονται καλά και τελικά και τα έμβρυα φαινονται καλά δε σημαίνει ότι δεν έχουν κάποιο πρόβλημα που δε φαίνεται για το οποίο τελικά δε ξέρουμε αν ευθύνεται το ωάριο η το σπέρμα... 

Διαφημίσεις

Just now, Troia said:

Πώς δεν ανεβάζει το ζάχαρο η προγεστερόνη; Το ανεβάζει, δυστυχώς, όχι πάντα, αλλά το ανεβάζει...Είναι φαύλος κύκλος στις εξωσωματικές τα φάρμακα...Πάίρνεις κάτι για να φτιάξεις ένα πράγμα και χαλάει ένα άλλο...

σωστα...μπορει τι να πω δεν ξερω...σιγουρα βεβαια υπηρχε και η προδιαθεση..

xu6xp2.png

Just now, Moomin είπε:

Μα σου είπα, διαλέγουν αυτά που φαίνονται καλύτερα μορφολογικά....Αν δεν υπάρχει εικόνα για κατακερματισμό, πώς να ξέρουν για το dna τους; Είναι όπως τα ωάριά μας που αν δεν είναι καλά, οι συνέπειες ποικίλουν από αδυναμία γονιμοποίησης έως και αποβολές...

Just now, olpapa είπε:

Ρώτησε και τον ουρολόγο αλλά εγώ νομίζω μπορεί να συμβεί δυστυχώς.. Και στα ωάρια αν δεν είναι μορφολογικά καλό δε κάνουν καν προσπάθεια γονιμοποίησης αλλά σε αυτά που φαίνονται καλά και τελικά και τα έμβρυα φαινονται καλά δε σημαίνει ότι δεν έχουν κάποιο πρόβλημα που δε φαίνεται για το οποίο τελικά δε ξέρουμε αν ευθύνεται το ωάριο η το σπέρμα... 

Μα βέβαια! Και πριν είπες ότι άριστες ᾽φαινομενικά᾽ βλαστοκύστες μπορεί να μην εμφυτευτούν ή να οδηγήσουν σε αποβολή. Μα ακόμα και ο προεμφυτευτικός δεν εγγυάται κάτι 100%, πόσο μάλλον η  εμφάνιση...

• Μου αρέσει 3

humulin και πρωι και βραδυ οχι γευματικη..περπατημα στην αρχη οχι ισως ομως αυτο χειροτερεψε την κατασταση γρηγορα...βεβαια και το περπατημα ισως εκανε πχ αποκολλησεις ολα με μετρο νομιζω δε θελει υπερβολες αλλα θελει προσοχη..

θελει προσοχη ναι και αν δεν το ξερεις κανει και αποβολες και πολλα...

Νομιζω την humulin την εκανα παλιά είναι  και αυτή βραδειας αποδέσμευσης. Δηλαδή απελεθευθερωνεται λίγη λίγη. Δε θέλει γεύμα μετά. Εγώ πάλι νομίζω και μπορεί να κάνω λάθος όταν εμφανίζεται σάκχαρο τόσο νωρίς σε κυηση μήπως ένα μικρό θεματακι υπάρχει και πιο πριν και ίσως δε το ξέρει κάποιος; 

Just now, anoulious είπε:

Το εχω ξαναγράψει, δε θυμάμαι αν το έγραψα σε δίκη σου ανάρτηση αλλά οι σούπες δυστυχώς ανεβάζουν σάκχαρο. Σου το είπε και γιατρός ότι το λιγο αρρυθμιστο σάκχαρο μπορεί να προκαλέσει συγγενείς ανωμαλίες; Συμφωνώ ότι αν καείς στο χυλό... Καλή συνέχεια. 

Κι εγώ εδώ από σένα το διάβασα για τις σούπες...Καλά κάνεις και το υπενθυμίζεις...

Just now, Moomin είπε:

Ναι εννοώ αυτό που έγραψε η @Troia δηλ.να έχουμε ένα φαινομενικά καλό έμβρυο, να γίνει η εμφύτευση κ να χαθεί μετά...κ να φταίει το σπερματοζωάριο τελικά;

Μπορεί να φταίει το γενετικό υλικό, είτε του άντρα, είτε της γυναίκας...Και ένα σωρό αλλοι παράγοντες, όπως βλέπεις...

Η προγεστερονη δυστυχώς ανεβάζει σάκχαρο πιο πολύ και από τα οιστρογόνα στυλ σικλακιουρ. Εμενα μου το εχουν πει όλοι οι ενδοκρινολογοι.Και δυστυχώς το βλέπω και σε εμένα. Μόλις ξεκινάω το πρώτο χάπι ουτροτζεσταν αμέσως το πρωινο 95,96 και το γευματικο τσιμπάει και αυτό.. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις