Recommended Posts

Just now, Freida είπε:

εμενα μου ειπε οτι αν θες παρα πολυ να στις γραψω , οι πιθανοτητες ειναι 0,5% ... μπηκα σε πειρασμο εκεινη τη στιγμη αλλα καταλαβα απο το υφος του οτι αν ελεγα ναι θα του φαινοταν πολυ υπερβολικο . αν ηταν καποιος που δε θα ενοιωθα να κατεχει το αντικειμενο μπορει να του λεγα ναι 

Και να σου τις έγραφε, αν δεν κατείχε το αντικείμενο, κάποιος θα έπρεπε να τις αξιολογήσει μετά. Οι εξετάσεις θρομβοφιλίας δεν δείχνουν αποτέλεσμα έχεις/δεν έχεις...

Just now, Freida είπε:

χαχχαα ναι παιζει κ αυτο, να θελει να φανει ψαγμενος κ καλα... τι αλλο θ ακουσουμε... 

Το εντελώς παράδοξο είναι ότι ο συγκεκριμένος, όσο 'ψαγμένος' κι αν ήθελε να δείξει, στις 3 φορές που με είδε συνολικά δεν με εξέτασε ούτε μία φορά με υπέρηχο!!!!!! Βασιζόταν στους υπερήχους της προηγούμενης γυναικολόγου μου που υπήρχαν στο φάκελό μου...

Just now, Troia είπε:

Α, ΟΚ, οπότε είναι και αυτή της ίδιας νοοτροπίας με το Χατζηαντωνίου που πήγε η άλλη η κοπέλα χθες. Κι εμένα το ίδιο μου είχε πει για την αντιπηκτική αγωγή, ότι έχει αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες και γι' αυτό δεν κάνει κακό. Θα ρωτήσω μεθαύριο ποια είναι η γνώμη της που δεν πήρα καθόλου, αλλά υποψιάζομαι ότι θα πει ότι δεν πειράζει εφόσον δεν πήρα οιστρογόνα...

Ναι, η θρομβοφιλία δε γράφεται, αλλά και κάποιες άλλες που μας έβαλε ο ουρολόγος να κάνουμε. Συγκεκριμένα ο κατακερματισμός και ο μοριακός έλεγχος για σμν (τον οποίο κάναμε γιατί υπήρχε λανθασμένη διάγνωση για μικρόβιο κι επίσης το σπέρμα του άντρα μου έχει πολύ αυξημένη πυκνότητα).

Ναι.. δεν έχουμε κάνει αυτές τις εξετάσεις για αυτό και δεν τις συμπεριέλαβα! Μακάρι να μπορέσουμε και εμείς μια μέρα να κάνουμε κατακερματισμό! Θα το λέω με υπερηφάνεια!!:lol: και μοριακό έλεγχο επίσης δεν χρειάστηκε από τη στιγμή που δεν έχουμε θέμα με τη καλλιέργεια, αλλά τη καλλιέργεια για παράδειγμα γιατί να μην τη κάνουμε εξαρχής ώστε να αποκλείσουμε κάποιο ενδεχόμενο;

Just now, Moomin είπε:

Κ γω έτσι το σκέφτομαι. 

Κ να δεχτώ ότι αποτυχίες θα έχω, δεν θα είμαι από τις τυχερές που θα πετύχουν με τη πρώτη ( έτσι κ συμβαίνει) αλλά είναι κ το οικονομικό ένα μεγάλο θέμα.

Έτσι ακριβώς! Δεν λέω και εγώ ότι θα είμαι από τις τυχερές αλλά κάποια πράγματα που μπορούν να γίνουν δωρεάν κιόλας γιατί να μην "τρέξω" να τα κάνω πριν τη πρώτη προσπάθεια; Το λέω αυτό σκεφτόμενη και τα λεφτά της πρώτης προσπάθειας έτσι; Γιατί να μην είμαι όσο πιο "σίγουρη" γίνεται; Αυτό λέω..

Just now, mirtouli12 είπε:

Συμφωνω απόλυτα. Όταν μπήκα στη διαδικασία της πρώτης εξωσωματικής και ήμουν βαθιά νυχτωμενη έλεγα γιατί να τις κάνω; Ο δε εξωσωματιστης επέμενε ότι αυτά είναι βλακείες, μια χαρά είσαι (με ήξερε ένα μήνα) ούτε καν καρυοτυπο ζεύγους δεν χρειάζεστε.. τι τον θέλεις για να κατηγορήσεις τον σύζυγο ότι αυτός φταίει;(sic).

Μετά την παλινδρομη που είχα όμως με έζωσαν τα φίδια. Είχα ήδη πληρώσει ένα καρό χρήματα για την εξωσωματική τι θα με πείραζε να είχα δώσει αλλά 300€ που έδωσα τελικά στις εξετάσεις που μου εγραψε η Λευκού;Για μένα το παραπάνω δεν βλάπτει. Το λιγότερο βλάπτει. Προσωπική άποψη πάντα, μετά από πολλά στραπάτσα. 

Ο Χριστός!! Τι άλλο θα ακούσουμε να λένε! 

• Μου αρέσει 2

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Διαφημίσεις

Just now, Kiddo είπε:

Έτσι ακριβώς! Δεν λέω και εγώ ότι θα είμαι από τις τυχερές αλλά κάποια πράγματα που μπορούν να γίνουν δωρεάν κιόλας γιατί να μην "τρέξω" να τα κάνω πριν τη πρώτη προσπάθεια; Το λέω αυτό σκεφτόμενη και τα λεφτά της πρώτης προσπάθειας έτσι; Γιατί να μην είμαι όσο πιο "σίγουρη" γίνεται; Αυτό λέω.. 

Είμαστε όμως και τυχερές όσες μένουμε εντός Αττικής ή κοντά σε αυτήν...Είναι πολύ εύκολο για εμάς...

• Μου αρέσει 3

Just now, Troia είπε:

Είμαστε όμως και τυχερές όσες μένουμε εντός Αττικής ή κοντά σε αυτήν...Είναι πολύ εύκολο για εμάς...

Ισχύει.. καλός ή κακώς..

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Just now, natassaki2006 είπε:

Καλημέρα βρήκες αυτοκόλλητα??έχω βρήκα των 100 Στο φαρμακείο δίπλα στον ερυθρό.

Όνομα:Φαρμακείο Ερυθρού Σταυρού 3
Κινητό:+30 21 0698 3213
Σου εύχομαι να βρεις..

Δυστυχώς καμία τύχη έχω ρωτήσει Σε 20 φαρμακεία και τίποτα....

Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα και καλή χρονιά εύχομαι με υγεία!!! Ο καινούργιος χρόνος να φέρει στον καθένα μας αυτό που επιθυμεί περισσότερο!!! Έχω 3 κουτιά σφραγισμένα ενέσεις Gonal 900 που λήγουν 03/2021. Οποία ενδιαφέρεται ας μου στείλει Inbox.

• Μου αρέσει 3

1jUcp3.png

Just now, Ydroxoos76 είπε:

καλησπέρα

ποια αυτοκόλλητα ψάχνεις?

αν είναι αυτά που υποψιάζομαι ψάξε φαρμακεία στην περιοχή του Γκύζη, εκεί έβρισκα εγώ

δε θυμάμαι δυστυχώς όνομα πάει πάνω από χρόνος

ψάχνω στο ιντερνετ μηπως θυμηθώ και θα σου πω

κορίτσι σου έστειλα πμ

θυμήθηκα

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Ydroxoos76 είπε:

Καλημερα κορίτσι μου. Είχα διαβάσει σε ομάδα στο φβ για το φαρμακείο του Γεώργιου Γεωργίου(2106443008) στην  πλατεία Μαβίλη, ότι εκεί βρίσκουν επειδή τα φέρνει εισαγωγή. Εάν δεν έχεις ρωτήσει πάρε και εκεί μην τυχόν και βρεις. Στο μαραγκό είχα βρει εγώ στη μεσογειων αλλά τον Ιούλιο. 

Just now, Freida said:

Αν καταλαβα καλα , το συμπερασμα βγαινει απο την οικογενεια δλδ μαμα αδερφη γιαγια κτλ κ αν εχεις καποια αποβολη... τι να πω παιδια δε ξερω πραγματικα , γι αυτο πηγα για τσεκ απ , εξειδικευμενος ειναι υποτιθεται στην αναπαραγωγη κτλ δεν ειμαι σε θεση να τον κρινω... μου ενεπνευσε εμπιστοσυνη οποτε το αφησα γτ σιγουρα κατι παραπανω ξερει δε νομιζω να βαρεθηκε απλα να τις γραψει , φανηκε συνεπης κ εντιμος 

εμενα μου ειπε οτι αν θες παρα πολυ να στις γραψω , οι πιθανοτητες ειναι 0,5% ... μπηκα σε πειρασμο εκεινη τη στιγμη αλλα καταλαβα απο το υφος του οτι αν ελεγα ναι θα του φαινοταν πολυ υπερβολικο . αν ηταν καποιος που δε θα ενοιωθα να κατεχει το αντικειμενο μπορει να του λεγα ναι 

Καλησπέρα

Η δική μου εμπειρία με την θρομβοφιλία είναι ότι ο γιατρός που με έχει αναλάβει και ενω δεν είχα κανένα ιστορικό και κανένα φαινομενικό πρόβλημα μου είπε ότι τις εξετάσεις θα τις κάνω οπωσδήποτε. Δεν τον ένοιαζε να τις κάνω στο κέντρο του, αλλά δε σήκωνε κουβέντα στο να μην τις κάνω. Τελικά βρέθηκα να έχω θρομβοφιλία κληρονομική και ο αιματολόγος μου ζήτησε να κάνουν και οι γονείς και τα αδέρφια μου εξετάσεις για να δούμε ποιός το έχει. 

Όντως σε καλύπτουν με αντιπηκτικές στην εξωσωματική αλλά και στην σπερματέγχυση. Νομίζω όμως ότι η πληροφορία αυτή βοηθάει τον εξωσωματιστή να ξέρει τί αγωγή θα σου δώσει. Πχ ένας εξωσωματιστής μου πρότεινε να κάνω υπερδιέγερση ωοθηκών ώστε με μια φορά να τελειώνω και όταν του είπα ότι έχω θρομβοφιλία μου είπε ότι στην περίπτωση αυτή απαγορεύεται η υπερδιέγερση. 

• Μου αρέσει 3

Σχετικά με τις εξετάσεις, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Θεωρώ ότι πάνω από όλα έχουμε ένστικτο. Όταν αυτό μας λεέι "ψάξτο παραπανω" κάτι ξέρει. Αρκεί να ακούμε αυτό και όχι να επηρεαζόμαστε γιατί μία φίλη έκανε ένα κάρο εξετάσεις και βρήκε τελικά αυτό το μικρόβιο που ενοχλούσε την αναπαραγωγή, γιατί τότε η όλη διαδικασία όντως θα μας μπερδέψει.

Υπάρχει λόγος που οι εξετάσεις έχουν διαβαθμίσεις. Από γενικές μέχρι εξειδικευμένες. Γιατί σε ένα πρώτο έλεγχο, αν υπάρχει κάτι άσχημο όντως θα φανεί. Απλά εκεί και έπειτα θες καλό γιατρό που θα τις αξιολογήσει σωστά όπως είπε και η @Troia

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, @ngelina81 είπε:

Κορίτσια καλημέρα και καλή χρονιά εύχομαι με υγεία!!! Ο καινούργιος χρόνος να φέρει στον καθένα μας αυτό που επιθυμεί περισσότερο!!! Έχω 3 κουτιά σφραγισμένα ενέσεις Gonal 900 που λήγουν 03/2021. Οποία ενδιαφέρεται ας μου στείλει Inbox.

Καλημερα κοριτσι ,Χρονια πολλα σε ολεςκαιοτι καλυτερο για την καθεμια.Τι ατυχη που ειμαι.Χρειαζομουν 700 μοναδες και δεν εβρισκα πουθενα στην πολη μου να αγορασω.Αναγκαστηκα και αγορασα αλλη  μαρκα.

πρίν από 24 λεπτά , Freida είπε:

Αν καταλαβα καλα , το συμπερασμα βγαινει απο την οικογενεια δλδ μαμα αδερφη γιαγια κτλ κ αν εχεις καποια αποβολη... τι να πω παιδια δε ξερω πραγματικα , γι αυτο πηγα για τσεκ απ , εξειδικευμενος ειναι υποτιθεται στην αναπαραγωγη κτλ δεν ειμαι σε θεση να τον κρινω... μου ενεπνευσε εμπιστοσυνη οποτε το αφησα γτ σιγουρα κατι παραπανω ξερει δε νομιζω να βαρεθηκε απλα να τις γραψει , φανηκε συνεπης κ εντιμος 

Συνήθως βγαίνει από την οικογένεια. Εγώ μετά από τόσα χρόνια πιστευω οτι ακόμη και το να βρεις με την κατάλληλη εξέταση το πρόβλημα που σε εμποδίσει στην επίτευξη του στόχου είναι και αυτό θέμα τύχης. Εγώ πχ που σιγουρα δεν είμαι δεν είμαι  ο μέσος όρος, βρήκα κάτι πολύ σπανιο αιματολογικο μετά από πάρα πολύ ψάξιμο, κατά τύχη, πολύ αργά βεβαια και που μάλλον το κληρονόμησα από κάποιον μακρυνο πρόγονο!! Σε κάθε περίπτωση τα βασικά  καλό είναι να τα ψάξεις πρώτα και απο μόνη σου

• Μου αρέσει 2

Just now, Irida Mundo είπε:

Όντως σε καλύπτουν με αντιπηκτικές στην εξωσωματική αλλά και στην σπερματέγχυση. Νομίζω όμως ότι η πληροφορία αυτή βοηθάει τον εξωσωματιστή να ξέρει τί αγωγή θα σου δώσει. Πχ ένας εξωσωματιστής μου πρότεινε να κάνω υπερδιέγερση ωοθηκών ώστε με μια φορά να τελειώνω και όταν του είπα ότι έχω θρομβοφιλία μου είπε ότι στην περίπτωση αυτή απαγορεύεται η υπερδιέγερση.  

Υπερδιέγερση; Η υπερδιέγερση μπορεί να είναι επικίνδυνη κάποιες φορές...

• Μπερδεμένη/-ος 1

Just now, koukou84 είπε:

Καλημερα κορίτσι μου. Είχα διαβάσει σε ομάδα στο φβ για το φαρμακείο του Γεώργιου Γεωργίου(2106443008) στην  πλατεία Μαβίλη, ότι εκεί βρίσκουν επειδή τα φέρνει εισαγωγή. Εάν δεν έχεις ρωτήσει πάρε και εκεί μην τυχόν και βρεις. Στο μαραγκό είχα βρει εγώ στη μεσογειων αλλά τον Ιούλιο. 

Σε ευχαριστώ πολύ Θα πάρω τηλέφωνο!!

Just now, koukou84 είπε:

Λοιπόν μπράβο εκεί που μου είπες έχει και βρήκα αλλά δυστυχώς όπως είπες και εσύ επειδή δεν είναι κρατικά δεν συνταγογραφούνται και κοστίζει 30 ευρώ το κάθε κουτί... Για να δούμε τι θα βρω και στην έσχατη περίπτωση μεθαύριο θα πάω να αγοράσω να έχω τι να κάνω...

Just now, Troia said:

Υπερδιέγερση; Η υπερδιέγερση μπορεί να είναι επικίνδυνη κάποιες φορές...

Ναι και εμενα τραβηγμενο μου φανηκε πολυ σαν ιδεα..

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις