Recommended Posts

Just now, Troia said:

Τα γονίδια όμως αυτά ανήκουν στη δότρια και όχι στη λήπτρια, σωστά; Απλώς η λήπτρια τα ενεργοποιεί, αν κατάλαβα σωστά...

Σωστά. 

Διαφημίσεις

Είδα στον Αντ1 στις ειδήσεις, ρεπορτάζ του Vice. Είχε τον Παντο (οκ πληρωμένα είναι αυτά αλλά...) που έλεγε για το PRP ωοθηκων. Λέει 40 παιδιά έχουν γεννηθεί έτσι!! Δεν έχω βρει ούτε μια κοπέλα να το επιβεβαιώσω αυτό στο μεταξυ και το ψάχνω καιρό τώρα.. 

Στο μεταξυ είπαν στο ρεπορτάζ πως ζευγάρια εφυγαν από Γερμανία για τους είπαν μη παραγωγικούς και ήρθαν Ελλάδα όπου εν τέλει έκαναν παιδί. Και ότι η Ελλάδα είναι πρωτοπόρος. 

Just now, Troia said:

Επομένως η @anoulious μήπως όντως δεν έχει λόγο να ανησυχεί τελικά;

Κάτι για ομοζυγωτια δεν έλεγε? Αν είναι αυτό ναι από ότι φαίνεται δεν έχει λόγο να ανησυχεί. 

(ξέρεις αποφάνθηκαμε οι γιατροί χαχαχαχα! Αλλά τι να κάνουμε το ψάχνουμε μόνες για να μην τρελαθούμε) 

• Μου αρέσει 1

Just now, Troia είπε:

Επομένως η @anoulious μήπως όντως δεν έχει λόγο να ανησυχεί τελικά;

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον. Με συγκινειτε πολυ. Μάλλον δεν το εξήγησα καλά. Εμενα μου είπανε ότι μάλλον  και με τα  δανεικά αυτό το HLA DQA1 θα υπάρχει στη μήτρα μου και θα είναι σχεδόν ίδιο με το πατρικό στοιχείο. Δηλαδή με αυτή τη θεωρια" λύση" θα  ήτανε το δανεικό σπέρμα ή τελείως δανεικό έμβρυο!!!!!

• Μου αρέσει 2

Κορίτσια, αν έχω καταλάβει καλά μιλάτε για την ιστοσυμβατοτητα; Έχω κάνει κι εγώ, στον Ευαγγελισμό,  αλλά αυτή που ήταν εκεί υπεύθυνη δε μου τα ερμήνευσε. Ήταν μια πολύ περίεργη που δεν μπορούσα να συνεννοηθώ μαζί της. Θυμάμαι με είχε ρωτήσει αν θέλω να κάνω εμβόλια, της είχα πει όχι και μου λέει τότε γιατί την έκανες την εξέταση και σχεδόν με έδιωξε κακήν καθώς. Έτσι, δε μου τα ερμηνεύσε κανεις. Τα είχα αφήσει εκεί να βρίσκονται μέχρι που είδα τη συζήτηση σας. Τι πρέπει να κοιτάξω;

Διαφημίσεις

Just now, happykar είπε:

Κορίτσια, αν έχω καταλάβει καλά μιλάτε για την ιστοσυμβατοτητα; Έχω κάνει κι εγώ, στον Ευαγγελισμό,  αλλά αυτή που ήταν εκεί υπεύθυνη δε μου τα ερμήνευσε. Ήταν μια πολύ περίεργη που δεν μπορούσα να συνεννοηθώ μαζί της. Θυμάμαι με είχε ρωτήσει αν θέλω να κάνω εμβόλια, της είχα πει όχι και μου λέει τότε γιατί την έκανες την εξέταση και σχεδόν με έδιωξε κακήν καθώς. Έτσι, δε μου τα ερμηνεύσε κανεις. Τα είχα αφήσει εκεί να βρίσκονται μέχρι που είδα τη συζήτηση σας. Τι πρέπει να κοιτάξω;

Μαλλον τιποτα.Ειναι κατι που δεν ξερουμε αν ισχυει και ουσιαστικα αποδεκτη ιατρικη αντιμετωπιση απο ο,τι φαινεται δεν υπαρχει

• Μου αρέσει 1

Αυτό μου είχε πει και η Λευκού όταν την είχα ρωτήσει. Όμως, έχω την περιέργεια: πώς και πού φαίνεται αυτή η ιστοσυμβατοτητα; Εννοώ, βλέπω κάποιους αριθμούς που είναι κοινοί με τον άντρα μου. Παίζει ρόλο το πού βρίσκονται και σε τι αριθμό; 

πρίν από 47 λεπτά , winspert είπε:

Αν μιλαμε για το παράθυρο εμφύτευσης,η εμβρυομεταφορα γίνεται με τον ιδιο τρόπο που γίνεται κ η ληψη για τον έλεγχο.Αν ειχε γίνει σε τεχνητό,σε τεχνητό,αν ειχε γίνει σε φκ τοτε σε φκ... Κ γίνεται όποτε υποδειξει το αποτέλεσμα. Γενικα ομως γίνεται  αναλογως τα εμβρυα ,τοσες μερες μετα την ωορρηξία...Δεν ξερω αν καταλαβα καλα την ερωτηση σου. Απλα στον τεχνητό υπαρχει κ ενας ελεγχος της ωορηξιας ενω στον φκ περιμενεις να γινει κ προχωρας. Μετα δεν αλλαζει κατι...

Εννοούσα σε τεχνητό ή κύκλο σε διέγερση χωρίς βέβαια να έχουμε εξετάσει το παράθυρο εμφύτευσης. Με ρωτούσε μια φίλη αν σε τεχνητό κύκλο τα βάζουν πιο αργά τα έμβρυα κ δεν ήξερα γιατί εμείς κ τις δύο φορές τα βάλαμε αφού είχα κάνει διεγερση. Άρα στον τεχνητό παρακολουθείς κ ρυθμίζεις την ωορρηξία σίγουρα...

T4Rzp2.png

Just now, Moomin είπε:

Εννοούσα σε τεχνητό ή κύκλο σε διέγερση χωρίς βέβαια να έχουμε εξετάσει το παράθυρο εμφύτευσης. Με ρωτούσε μια φίλη αν σε τεχνητό κύκλο τα βάζουν πιο αργά τα έμβρυα κ δεν ήξερα γιατί εμείς κ τις δύο φορές τα βάλαμε αφού είχα κάνει διεγερση. Άρα στον τεχνητό παρακολουθείς κ ρυθμίζεις την ωορρηξία σίγουρα...

Στον τεχνητό το πιο πιθανόν είναι να μην κάνεις ωορρηξία.. 

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, Arriel_83 είπε:

Είδα στον Αντ1 στις ειδήσεις, ρεπορτάζ του Vice. Είχε τον Παντο (οκ πληρωμένα είναι αυτά αλλά...) που έλεγε για το PRP ωοθηκων. Λέει 40 παιδιά έχουν γεννηθεί έτσι!! Δεν έχω βρει ούτε μια κοπέλα να το επιβεβαιώσω αυτό στο μεταξυ και το ψάχνω καιρό τώρα.. 

Στο μεταξυ είπαν στο ρεπορτάζ πως ζευγάρια εφυγαν από Γερμανία για τους είπαν μη παραγωγικούς και ήρθαν Ελλάδα όπου εν τέλει έκαναν παιδί. Και ότι η Ελλάδα είναι πρωτοπόρος. 

Ο Πάντος είναι πανταχού παρρών στα κανάλια...Είναι πολύ μεγάλος παίχτης!!! Τώρα μπορούμε να επιβεβαιώσουμε αυτά που λέει εμείς; Εδώ έχουν γράψει, νομίζω, κοπέλες που το έχουν κάνει. Οι περισσότεροι εξωσωματιστές δεν το παραδέχονται, αλλά δεν ξέρω τι να πω, δεν το έχψ ψάξει περαιτέρω...

Τα ζευγάρια από τη Γερμανία έρχονται εδώ και κάνουν παιδιά φυσικά με ή με εξωσωματική; 

Διαφημίσεις

Just now, Troia said:

Ο Πάντος είναι πανταχού παρρών στα κανάλια...Είναι πολύ μεγάλος παίχτης!!! Τώρα μπορούμε να επιβεβαιώσουμε αυτά που λέει εμείς; Εδώ έχουν γράψει, νομίζω, κοπέλες που το έχουν κάνει. Οι περισσότεροι εξωσωματιστές δεν το παραδέχονται, αλλά δεν ξέρω τι να πω, δεν το έχψ ψάξει περαιτέρω...

Τα ζευγάρια από τη Γερμανία έρχονται εδώ και κάνουν παιδιά φυσικά με ή με εξωσωματική; 

Για εξωσωματικη έρχονται. Το ανέφερα για την κουβέντα που είχαμε ότι στο εξωτερικό έχουν καλές μονάδες. Εδώ με χαμηλή ΑΜΗ την άλλη την απέρριψαν και ήρθε εδώ στον Παντο. 

Αλλά είναι όντως αυτό που λες αυτός χαχαχα

Πάντως το είπα: από δική μου έρευνα δεν έχω βρει κάποια μέρα από prp να έχει μείνει έγκυος. Ο τσιλιβακος μου είχε πει: ναι οκ μπορούν να δημιουργήθουν ωαρια αλλά δεν είναι ικανά αυτά να δώσουν τελειομηνη εγκυμοσύνη.. Γι αυτό έκανα κι εγώ πίσω αν και το σκεφτόμουν.. 

Just now, Troia είπε:

Εγώ έχω καταλάβει και από ότι είδα και σε ξένα σαιτς ότι είναι του Σφακιανούδη. Και στο εξωτερικό από ότι έχω καταλάβει το κάνουν κάποιοι. Και στην Αμερική το κάνουν, με τρελό κόστος βέβαια, γρσψαν εμπειρίες κάποιες κοπέλες στο άλλο φόρουμ. Τώρα για το αν γεννήθηκαν παιδιά δεν το γνωρίζω.

Για εξωσωματική έρχονται από το εξωτερικό, αλλά ας μην την πιάσουμε πάλι αυτή την κουβέντα. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Moomin είπε:

Σε τεχνιτο κύκλο τα βάζουν όντος πιο αργά. Δεν γίνεται οωρηξια για να μπορέσουν να προσδιορίσουν το παράθυρο. Το παράθυρο λοιπόν στον τεχνιτο κύκλο ανοίγει σε 5 κλειστά 24ωρα λήψεις προγεστερονης και κρατάει 48 ώρες περιπου, ουσιαστικά μεταφέρουν τις βλαστοκυστες 5ης μερας την ώρα που ανοίγει το παραθυρο η οποία έχει 2 μέρες χρόνο να εμφυτευτει.

Just now, giota1 είπε:

Σε τεχνιτο κύκλο τα βάζουν όντος πιο αργά. Δεν γίνεται οωρηξια για να μπορέσουν να προσδιορίσουν το παράθυρο. Το παράθυρο λοιπόν στον τεχνιτο κύκλο ανοίγει σε 5 κλειστά 24ωρα λήψεις προγεστερονης και κρατάει 48 ώρες περιπου, ουσιαστικά μεταφέρουν τις βλαστοκυστες 5ης μερας την ώρα που ανοίγει το παραθυρο η οποία έχει 2 μέρες χρόνο να εμφυτευτει.

Να πω ότι αυτό δεν είναι απολυτο. Εγώ σε τεχνητό σύμφωνα με το ερα το παράθυρο μου ανοίγει σε 6 ημέρες κλειστές. Δηλαδή σε κάθε γυναίκα ποικίλει. Πάντως συνήθως σε φυσικους κύκλους η εμβρυομεταφορά πρέπει να γίνει νωρίτερα και σε τεχνητό λίγο αργότερα. Όπως είπαμε στο ποτέ πρέπει να γίνει η εμβρυομεταφορα πολλες φορές παίζει ρόλο η ηλικία των εμβρύων, η υψηλή ή όχι Ε2... Ακόμη και το ποσό κρατάει το παράθυρο επίσης δεν είναι σίγουρο..Γενικα είναι ένα πολύ ιδιαίτερο και δύσκολο  θέμα.. 

Just now, Arriel_83 είπε:

Για εξωσωματικη έρχονται. Το ανέφερα για την κουβέντα που είχαμε ότι στο εξωτερικό έχουν καλές μονάδες. Εδώ με χαμηλή ΑΜΗ την άλλη την απέρριψαν και ήρθε εδώ στον Παντο. 

Αλλά είναι όντως αυτό που λες αυτός χαχαχα

Πάντως το είπα: από δική μου έρευνα δεν έχω βρει κάποια μέρα από prp να έχει μείνει έγκυος. Ο τσιλιβακος μου είχε πει: ναι οκ μπορούν να δημιουργήθουν ωαρια αλλά δεν είναι ικανά αυτά να δώσουν τελειομηνη εγκυμοσύνη.. Γι αυτό έκανα κι εγώ πίσω αν και το σκεφτόμουν.. 

Με ζάλισε η μαμά μου γιατί δεν κατάλαβε.. Για ένα ζευγάρι από τη Γερμανία που κάτι ήρθαν και έκαναν εδώ στον Παντο.. prp εκαναν; 

Καλησπέρα κορίτσια και καλή χρονιά! ελπίζω να είναι καλύτερη χρονιά η φετινή με πολλά μωρά!!

σας γράφω εδώ που είστε πιο πολλές!

έχω μία απορία.. τώρα που άλλαξα γιατρό.. θα ξεκινήσουμε σε αυτόν τον κύκλο τροποποιημένο φυσικό (λόγω και της πολύ χαμηλής αμη).

δεν έχω καταλάβει κάτι μιας και είναι πρώτη μου φορά με ενέσεις..

ποια η διαφορά στις μονάδες με το φουλ?

δηλ πόσες μονάδες θα κάνω τώρα? αν ήταν φουλ πόσες θα έκανα?

αύριο θα βρεθούμε για αυτές τις λεπτομέρειες αλλά σκέφτομαι ότι είναι χαζές αυτές οι ερωτήσεις.

κάθε πότε θα με βλέπει?

γτ στον προηγούμενο γιατρό τα είχαμε όλα στην τύχη..

ευχαριστώ πολ

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις