Recommended Posts

Just now, anoulious είπε:

Μηπως εξαρτάται από τα έμβρυα; Αν είναι 3 ημερών ή βλαστοκυστες; 

Λογικά η ωορρηξία έγινε Παρασκευή. Αντε Σάββατο πρωί (απίθανο) 

Τωρα που ειδα ένα νόμο του 2005 (μπορεί να έχει αλλάξει φυσικά) διάβασα αυτό που ήξερα. Μέχρι 40  χρόνων 3 έμβρυα (δεκαετία 30)και δεκαετία 40  4 έμβρυα.. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Τωρα που ειδα ένα νόμο του 2005 (μπορεί να έχει αλλάξει φυσικά) διάβασα αυτό που ήξερα. Μέχρι 40  χρόνων 3 έμβρυα (δεκαετία 30)και δεκαετία 40  4 έμβρυα.. 

Νομίζω έχει αλλάξει. 

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Νομίζω έχει αλλάξει. 

Ναι Φεκ 2589/2014.σελ 7. Στη δεκαετία των 30 επιτρέπονται 3 έμβρυα από δικά της ωαρια στο τρίτο κύκλο. Στα 40 επετρεπονται 3 έμβρυα. Και ανω των 40 4 έμβρυα. Η τελευταία κωδικοποίηση του 2020 του αρχικου νόμου νομίζω δεν έφερε άλλες αλλαγές ως προς τον αριθμό των μεταφερομενων εμβρύων. 

• Μου αρέσει 3

καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!

@νικηαντωνια81 καλή σου επιτυχία!!!!!! σου εύχομαι να είναι τα τυχερά σου εμβρυάκια!!!

εγώ είμαι 35 και επειδή άκουγα από εσάς ότι κάνετε ετ με 3 βλαστοκύστες, το συζήτησα με 2 γιατρούς και οι δύο ήταν αρνητικοί ότι δεν επιτρέπεται λόγω ηλικίας και ότι στατιστικά δεν έχει αποδειχθεί ότι η μεταφορά περισσότερων εμβρύων αυξάνει την πιθανότητα κύησης.  ένα τρίτος γυναικολόγος που ρώτησα μου είπε ότι μπορεί να δικαιολογηθεί η μεταφορά 3 εμβρύων στην δική μου περίπτωση λόγω πολλών προηγούμενων αποτυχημένων ετ, δλδ κάπως καλύπτεσαι από το νόμο, αλλά πάντα μία τρίδυμη κύηση ενέχει κινδύνους. 

Μάλιστα στην Αμερική στις ηλικίες έως 35 μεταφέρουν 1 έμβρυο και τα αυξάνουν μετα τα 35. anyway απλά το παραθέτω σαν πληροφορία.

Τώρα ρε κορίτσια αυτό που λέτε για την αφαίρεση του 3ου εμβρύου, τι να πω. εγώ το μάιο απέβαλα και όταν βγήκε ότι ήταν φυσιολογικός ο καρυότυπος του εμβρύου, δλδ απέβαλα φυσιολογικό έμβρυο (και έκαναν το αψυχολόγητο να μου πουν το φύλο του εμβρύου) ήμουν σε κατάσταση σοκ, μου πήρε πολύ καιρό να συνέλθω. το να έπαιρνα την απόφαση να αφαιρέσω ένα έμβρυο που κυοφορώ μου φαίνεται πολύ δύσκολο. 

δεν κρίνω καμία απόφαση που θα πάρει το κάθε κορίτσι απλά γράφω κάποιους προβληματισμούς για να ακούγονται όλες οι απόψεις.

• Μου αρέσει 10

Διαφημίσεις

Ναι Φεκ 2589/2014.σελ 7. Στη δεκαετία των 30 επιτρέπονται 3 έμβρυα από δικά της ωαρια στο τρίτο κύκλο. Στα 40 επετρεπονται 3 έμβρυα. Και ανω των 40 4 έμβρυα. Η τελευταία κωδικοποίηση του 2020 του αρχικου νόμου νομίζω δεν έφερε άλλες αλλαγές ως προς τον αριθμό των μεταφερομενων εμβρύων. 

Έτσι! Θυμάμαι το συζητούσα με τον γιατρό μου & τον εμβρυολογο πρόσφατα στο κέντρο.

Τι εννοεις όταν λες 3ο κύκλο; Στην Τρίτη προσπάθεια;;;;

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Νομίζω ότι έχει δίκαιο η Konna και εγώ έχω ακούσει για 3 κάτω των 40 από εμβρυολόγο. Αλλα εξαρτάται και απο την καθε περίπτωση. Προφανώς αν μια κοπέλα πριν είχε αρκετές αποτυχίες, επιτρέπεται να βάλει τρία, σε κάποια που είναι η πρώτη προσπάθεια θα της βάλουν λιγότερα. Και φαντάζομαι ζυγίζουν τα υπέρ και τα κατά, μαζί με τον γυναικολόγο,γιατί όπως είπε υπάρχει και το ενδεχόμενο τρίδυμης κύησης.

3 hours ago, Moomin said:

Καλημέρα, καλή χρονιά...γίνονται κανονικά στα ιδιωτικα. Στη Θεσσαλονίκη ήξερα ότι το Παπανικολάου που είναι Δημόσιο έχει διακόψει, ίσως κ άλλα Νοσοκομεία..

Καλή εβδομάδα με υγεία!

Επειδή έγραψε και η Τροία ότι τα ωάρια θέλουν κάνα τρίμηνο να δυναμώσουν θεωρητικά ο,τι έχουν κάνει εσένα για τον επόμενο μήνα έχουν κάνει. Στη θέση σου θα σταματούσα τις πολλές βιταμίνες μέχρι να μιλήσω με τον γιατρό και θα έτρωγα περισσότερο τροφές για ενίσχυση ( λιπαρά ψάρια, ξηρούς καρπούς, αυγά, λαχανικά, εσπεριδοειδή).

Με το καλό να έχεις μια επιτυχημένη διέγερση! Αν θυμηθείς την επόμενη εβδομάδα που θα πας στη γιατρό ρωτα τη για τα ραντεβού αν άλλαξε κάτι ( επειδή τα έκλεισαν και μεις που θέλουμε να πάρουμε αποτελέσματα θα το κάνουμε μόνο τηλεφωνικά; Θα πάρω κ γω κάποια στιγμή να μάθω).

Επειδή θα ξεκινήσω διατροφή έτσι θα το κάνω κ γω κ σαν σνακ έχω μπάρα δημητριακών, φρούτο ή γιαούρτι με λίγα λιπαρά. Θα προτιμήσω με πέτσα βέβαια :grin:

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Ωραία, θα τη ρωτήσω αύριο που θα τη δω και θα σε ενημερώσω, αλλά πάρε κι εσυ τηλέφωνο στη γραμματεία και ρώτησε, αν είναι η Τσεκ εκεί θα σου τη δώσουν να της μιλήσεις εκτός κι αν είναι σε ραντεβού.

Ναι κι εγω για σνακ συνήθως τρώω ξηρούς καρπούς ή μπάρα η φρούτο η γιαούρτι με πέτσα.. διάβασα κάνει καλό να τρώμε αυγό και γιαούρτι κάθε μέρα.

Έτσι! Θυμάμαι το συζητούσα με τον γιατρό μου & τον εμβρυολογο πρόσφατα στο κέντρο.

Τι εννοεις όταν λες 3ο κύκλο; Στην Τρίτη προσπάθεια;;;;

Έτσι γράφει ο νόμος. 3 κύκλο. Προφανως στην τρίτη εμβρυομεταφορα. 

Just now, Irida Mundo είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Ωραία, θα τη ρωτήσω αύριο που θα τη δω και θα σε ενημερώσω, αλλά πάρε κι εσυ τηλέφωνο στη γραμματεία και ρώτησε, αν είναι η Τσεκ εκεί θα σου τη δώσουν να της μιλήσεις εκτός κι αν είναι σε ραντεβού.

Ναι κι εγω για σνακ συνήθως τρώω ξηρούς καρπούς ή μπάρα η φρούτο η γιαούρτι με πέτσα.. διάβασα κάνει καλό να τρώμε αυγό και γιαούρτι κάθε μέρα.

Ήθελα να σου πω να τους ενημερώσεις ότι ξεκίνησες διεγερση μην τυχόν κάποιες εξετάσεις από αυτές που θα κάνεις αύριο, επηρεάζονται από τα φάρμακα...

Όντως τα αυγά είναι υπερτροφές για εμάς.

Διαφημίσεις

Just now, Troia said:

Ήθελα να σου πω να τους ενημερώσεις ότι ξεκίνησες διεγερση μην τυχόν κάποιες εξετάσεις από αυτές που θα κάνεις αύριο, επηρεάζονται από τα φάρμακα...

Όντως τα αυγά είναι υπερτροφές για εμάς.

Ναι ναι εννοείται, σε ευχαριστω, θα τους το πω αυριο!!

4 ώρες πρίν, Moomin είπε:

Με το καλό να έχεις μια επιτυχημένη διέγερση! Αν θυμηθείς την επόμενη εβδομάδα που θα πας στη γιατρό ρωτα τη για τα ραντεβού αν άλλαξε κάτι ( επειδή τα έκλεισαν και μεις που θέλουμε να πάρουμε αποτελέσματα θα το κάνουμε μόνο τηλεφωνικά; Θα πάρω κ γω κάποια στιγμή να μάθω).

Μου το είπε κι εμένα ότι ιδανικά θα ήθελε να μας ξαναδεί για να μας δώσει feedback αφού κάνουμε τις εξετάσεις, αλλά έτσι όπως είναι η κατάσταση, κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, δυστυχώς, οπότε είτε μας παίρνει εκείνη αν κάναμε τις εξετάσεις εκεί, μόλις βγουν τα αποτελέσματα, είτε της στέλνουμε τα αποτελέσματα με email, αν τις κάναμε αλλού, και μας παίρνει αυτή τηλέφωνο.

10 ώρες πρίν, happykar είπε:

Ναι, αυτό εννοώ ότι είναι σημαντικό που βρίσκεται σε δημόσιο νοσοκομείο. Μπορεί άμεσα να σε παραπέμψει σε άλλες ειδικότητες εντός του νοσοκομείου. 
Σε αυτό το σημείο να σου πω πως η Λευκού γράφει ένα σωρό εξετάσεις που είναι δωρεάν και κατηγορηματικά σου λέει αν κάποια που δεν είναι δωρεάν ότι δε χρειάζεται να την κανεις. Γενικα τη θεωρώ πολύ τίμια και είναι και ωραία σαν τύπος. Εμένα δλδ μου ταίριαξε πολύ. Αλλά δεν τη βρίσκεις οντως πλέον εύκολα. Περιμένω τα αποτελέσματα από κάποιες εξετάσεις που μου είπε να κάνω και μετά θα κλείσω ραντεβού μαζί της. Και θα την ρωτήσω για όλα  αυτά. 

Από τα πακέτα της θρομβοφιλίας, απ' όσο γνωρίζω, λίγα γράφονται και στοιχίζουν πανάκριβα...Οπότε εκεί γλιτώνεις πολλά λεφτά στο δημόσιο...Αυτές τις κάνει στάνταρ σε όλες ή Λευκού ή πάει κι αυτή ανάλογα με το ιστορικό της κάθε γυναίκας;

Εγώ ψάχνω μπας κ ακυρωθεί κάνα ραντεβού. Έχω υπέρηχο στις 27 οπότε δεν βιάζομαι για Γενάρη, καλύτερα Φλεβάρη. Αλλά εννοείται θα μιλήσω μαζί της τηλεφωνικά.

Just now, Troia είπε:

Μου το είπε κι εμένα ότι ιδανικά θα ήθελε να μας ξαναδεί για να μας δώσει feedback αφού κάνουμε τις εξετάσεις, αλλά έτσι όπως είναι η κατάσταση, κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, δυστυχώς, οπότε είτε μας παίρνει εκείνη αν κάναμε τις εξετάσεις εκεί, μόλις βγουν τα αποτελέσματα, είτε της στέλνουμε τα αποτελέσματα με email, αν τις κάναμε αλλού, και μας παίρνει αυτή τηλέφωνο.

Από τα πακέτα της θρομβοφιλίας, απ' όσο γνωρίζω, λίγα γράφονται και στοιχίζουν πανάκριβα...Οπότε εκεί γλιτώνεις πολλά λεφτά στο δημόσιο...Αυτές τις κάνει στάνταρ σε όλες ή Λευκού ή πάει κι αυτή ανάλογα με το ιστορικό της κάθε γυναίκας;

Υποθέτω όμως ότι θα τις πάρουμε στα χέρια μας. Δεν ξέρω, αν μπορεί να μας τις εξηγήσει από το τηλέφωνο...έστω να μας δεί για ένα τέταρτο. Αν πρέπει κάποια να πάρει αγωγή. Γιατί κ μέσω τηλεφώνου μήπως μπερδέψουμε κάτι.

Κ στο δικό μας κέντρο δεν επιτρέπουν τρία αν είσαι κάτω από 40.

@anoulious σήμερα θα πάω στον ουρολόγο κ θα ρωτήσω κ για τις ανώμαλες μορφές. Είχα γράψει λάθος την άλλη φορά. Στον λυμπ ήταν μόνο 4 τις εκατό οι ομαλές. Πέρσι τον Νοέμβριο στο δημόσιο καμιά ομαλή. Ξεκίνησε αντροφερτι για τρεις μήνες κ τον Μάρτη έφτιαξαν όλα από χιλιάδες φτάσανε εκατομμύρια κ οι ομαλές 15 τις εκατό! Δεν ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα. Πήρε στη καραντίνα πάλι βιταμίνες μέχρι τέλη Ιούνη και από τις δύο ωοληψιες του Ιούλη κ του Νοεμβρίου τώρα είδαμε ότι έπεσαν στο 2 κ 1 τις εκατό. Κ δυστυχώς από φυσική κατάσταση δεν είμαστε καλά, τώρα ξεκινήσαμε να κάνουμε σωστή διατροφή για απώλεια κιλών.

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Just now, Moomin είπε:

Εγώ ψάχνω μπας κ ακυρωθεί κάνα ραντεβού. Έχω υπέρηχο στις 27 οπότε δεν βιάζομαι για Γενάρη, καλύτερα Φλεβάρη. Αλλά εννοείται θα μιλήσω μαζί της τηλεφωνικά.

Υποθέτω όμως ότι θα τις πάρουμε στα χέρια μας. Δεν ξέρω, αν μπορεί να μας τις εξηγήσει από το τηλέφωνο...έστω να μας δεί για ένα τέταρτο. Αν πρέπει κάποια να πάρει αγωγή. Γιατί κ μέσω τηλεφώνου μήπως μπερδέψουμε κάτι.

Κ στο δικό μας κέντρο δεν επιτρέπουν τρία αν είσαι κάτω από 40.

@anoulious σήμερα θα πάω στον ουρολόγο κ θα ρωτήσω κ για τις ανώμαλες μορφές. Είχα γράψει λάθος την άλλη φορά. Στον λυμπ ήταν μόνο 4 τις εκατό οι ομαλές. Πέρσι τον Νοέμβριο στο δημόσιο καμιά ομαλή. Ξεκίνησε αντροφερτι για τρεις μήνες κ τον Μάρτη έφτιαξαν όλα από χιλιάδες φτάσανε εκατομμύρια κ οι ομαλές 15 τις εκατό! Δεν ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα. Πήρε στη καραντίνα πάλι βιταμίνες μέχρι τέλη Ιούνη και από τις δύο ωοληψιες του Ιούλη κ του Νοεμβρίου τώρα είδαμε ότι έπεσαν στο 2 κ 1 τις εκατό. Κ δυστυχώς από φυσική κατάσταση δεν είμαστε καλά, τώρα ξεκινήσαμε να κάνουμε σωστή διατροφή για απώλεια κιλών.

Είχε όμως ομαλές μορφές έστω και πιο χαμηλό ποσοστό. Αρκεί για να βρεθεί καλό σπερμα. 

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Είχε όμως ομαλές μορφές έστω και πιο χαμηλό ποσοστό. Αρκεί για να βρεθεί καλό σπερμα. 

Ναι απλά κ με βιταμίνες ξαναπεσαν αποτι φανηκε. Δεν ξέρω αν έφταιξε η καραντίνα, η ανεργία, όλα... Με είχε ρωτήσει η Ανουλιους όταν πάω στο γιατρό να ρωτήσω γιατί πέφτουν οι μορφές κ πως φτιάχνουν.  Έχω να τον ρωτήσω κ άλλα πράγματα. Να του πω τί κάναμε...

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις