Recommended Posts

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Κ την άλλη κοπέλα γιατί δεν της τη συνταγογραφεί τότε;

Αυτο άλλαξε μέσα στο 2020 πάντως.

Δεν ξέρω, εγώ αρχές Οκτωβρίου πέρασα πάντως και μας τα συνταγογράφησαν κανονικά...Αν άλλαξε κάτι μετά, δεν ξέρω...

Just now, Troia είπε:

Μάλλον αυτό ισχύει με τις 5 φορές. Εμείς δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε αυτό το νούμερο...

2 ηπατίτιδες θέλει η επιτροπή; Δε θυμάμαι καθόλου...Θυμάμαι Aids, αυστραλιανό αντιγόνο, σύφιλλη και ηπατίτιδα. Νομίζω 4 εξετάσεις είναι...

Έχω μπροστά μου το έντυπο, HIV I, HIV II, ηπατίτιδα Β, C, συφιλη

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Την C δεν την εχετε κάνει ποτέ μέσω εοπυυ;;;

Ή έληξε το 6 μην ο;

Τις είχαμε κάνει πέρσι τον Μάιο αυτές, κανονικά με ΕΟΠΥΥ. Μια φορα

Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Arriel_83 είπε:

:) Καλημέρα!!

Καλημέρα! Εγώ ήξερα ότι το σελήνιο, όπως και ο ψευδάργυρος, βοηθάνε στην γονιμότητα. Και τώρα που το είπες, διάβασα ότι στον θυρεοειδή αδένα βρίσκεται η περισσότερη συγκέντρωση σεληνίου!

Το παίρνουμε από τους ξηρούς καρπούς, ρύζι, μακαρόνια, δημητριακά και ψωμί... Να γιατί δεν πρέπει να αποκλείουμε από την διατροφή μας ομάδες τροφίμων.. 

Σωστά τα γράφεις απλώς δεν ξέρω αν για εμάς με χασιμοτο αρκεί μόνο η διατροφή.

Just now, Troia είπε:

Α, πολύ ενδιαφέρον!!! Ήξερα ότι δίνουν σελήνιο για το θυρεοειδή, αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να υποκαταστήσει την κορτιζόνη! Ευχαριστούμε για την πληροφορία!

Θα το ρωτήσω και στον ενδοκρινολογο όταν ξαναπάω γιατί δεν είχαμε αναφέρει την κορτιζόνη αλλά κι εγώ δεν το ήξερα γι'αυτό ρωτησα αν το έχουν πει σε κάποια άλλη κοπέλα.

Just now, Kalaleme είπε:

Όντως ναι, θα τη ρωτήσω κι εκείνη..

Εν τω μεταξύ μου είπε τώρα ο ενδοκρινολόγος ότι για την εξέταση της ηπατίτιδας (θέλω να κάνω τα μεταδιδομενα για την επιτροπή) το σύστημα δεν επιτρέπει συνταγογράφηση, αν έχει γραφτεί κι άλλη φορά στο παρελθόν. Τι κουλό κι αυτο

Δεν θυμάμαι καθόλου αν μας τα είχαν συνταγογραφησει.

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Just now, Kalaleme είπε:

Έχω μπροστά μου το έντυπο, HIV I, HIV II, ηπατίτιδα Β, C, συφιλη

Τις είχαμε κάνει πέρσι τον Μάιο αυτές, κανονικά με ΕΟΠΥΥ. Μια φορα

Εγώ είδα το παραπεμπτικό του Σεπτεμβρίου (συμπτωματικά μου το είχε στείλει με mail η γραμματέας) και γράφει αντίσωμα HIV I και II, απλή, δηλαδή αυτό είναι μία εγγραφή, μία εξέταση. Είναι δήλαδή 4 εξετάσεις και την ηπατίτιδα Β σου τη γράφουν σαν αυστραλιανό αντιγόνο στο παραπεμπτικό.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Troia είπε:

Εγώ είδα το παραπεμπτικό του Σεπτεμβρίου (συμπτωματικά μου το είχε στείλει με mail η γραμματέας) και γράφει αντίσωμα HIV I και II, απλή, δηλαδή αυτό είναι μία εγγραφή, μία εξέταση. Είναι δήλαδή 4 εξετάσεις και την ηπατίτιδα Β σου τη γράφουν σαν αυστραλιανό αντιγόνο στο παραπεμπτικό.

Ααα οκ, το αυστραλιανό αντιγόνο τουλάχιστον μας το έγραψαν. Οπότε η C θα γίνει ιδιωτικά

Just now, Kalaleme είπε:

Ααα οκ, το αυστραλιανό αντιγόνο τουλάχιστον μας το έγραψαν. Οπότε η C θα γίνει ιδιωτικά

Ναι, μάλλον, ίσως ισχύει αυτό που είπε η @νικηαντωνια81 με τις 5 φορές; Δεν ξέρω...

Ασχετο.. Μιας που λέμε για τη διατροφή αρκετά συχνά..

Επικοινώνησα με μία διατροφολογο για τις ανάγκες ενός νέου Project στη δουλεια. Το όνομά της είναι Μπαλαμώτη, η οποία μεταξύ άλλων είναι στο Έλενα και φτιάχνει διατροφολογιο για υπογονιμα ζευγαρια. Δημοσιευσε μια έρευνα για γυναίκες με αυξημένα ΝΚ πώς μπορούν μέσω διατροφής να τα μειώσουν. Λέει ότι το διατροφολογιο που δίνεται στηρίζεται στην μεσογειακή διατροφή και περιέχει 30% λίπος μακράς αλυσίδας (γαλοπούλα, κοτόπουλο, γαρίδες, βούτυρο , ξηροί καρποί).

dietnet dot gr/anosodiatrofi-gia-meiosi-apovolon-kai-kat-epektasi-auxisi-tis-gonimotitas-mia-simantiki-anakalypsi/

(το βάζω έτσι το link ώστε να μπορέσει να περάσει και να το διαβάσετε. Όπου dot σημαίνει τελεία)

• Μου αρέσει 8

Just now, Arriel_83 είπε:

Επικοινώνησα με μία διατροφολογο για τις ανάγκες ενός νέου Project στη δουλεια. Το όνομά της είναι Μπαλαμώτη, η οποία μεταξύ άλλων είναι στο Έλενα και φτιάχνει διατροφολογιο για υπογονιμα ζευγαρια. Δημοσιευσε μια έρευνα για γυναίκες με αυξημένα ΝΚ πώς μπορούν μέσω διατροφής να τα μειώσουν. Λέει ότι το διατροφολογιο που δίνεται στηρίζεται στην μεσογειακή διατροφή και περιέχει 30% λίπος μακράς αλυσίδας (γαλοπούλα, κοτόπουλο, γαρίδες, βούτυρο , ξηροί καρποί).

dietnet dot gr/anosodiatrofi-gia-meiosi-apovolon-kai-kat-epektasi-auxisi-tis-gonimotitas-mia-simantiki-anakalypsi/

(το βάζω έτσι το link ώστε να μπορέσει να περάσει και να το διαβάσετε. Όπου dot σημαίνει τελεία)

Καλέ ναι, και η Τσεκούρα μου το είπε. Στο Έλενα συνεργάζονται με το παν. Θεσσαλίας για θέματα διατροφής και τα nk τα ρίχνουν με διατροφή. Οπότε ίσως η αλήθεια για τα nk να είναι κάπου στη μέση. Ίσως να μην είναι εντελώς βλακεία, όπως λένε οι γυναικολόγο, αλλά και να βγουν αυξημένα, ρυθμίζονται με κάτι τόσο απλό και φυσικό, όπως η διατροφή!

Επίσης, χθες που περίμενα στο ταμείο, ήταν δίπλα μου μια κοπέλα που έκοβε εισιτήριο για το τμ. διαβήτη κύησης ή κάπως έτσι το είπε. Οπότε, όποια ενδιαφέρεται για τη ρύθμιση του διαβήτη, υπάρχει αντίστοιχο τμήμα που θεωρώ ότι θα δίνει και διατροφές.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , Moomin είπε:

Καλημέρα, όταν λες δεν κάνει σωστές διαιρέσεις πχ τριών ημερών είναι κάτω από 8 διαιρ; Επίσης, η fsh, αμη είναι φυσιολογική για την ηλικία σου; Με θυροειδή δεν έχεις θέματα; 

Να σας πω και το άλλο που δεν το είχα ξανακουσει. Εχθές μιλήσαμε με τον γιατρό για το πώς θα προχωρήσουμε. Υστεροσκοπηση θα κάνω στον επόμενο κύκλο και μου είπε ότι είναι καλύτερα που θα πάρω σελήνιο για τα αντισώματα του θυροειδη, κάνει καλύτερη δουλειά παρά η κορτιζόνη. Στη δεύτερη εμβρυομεταφορα δεν είχα πάρει.

Προεμφυτευτικο κάναμε σε βλαστοκυστες,οι 5 ήταν ΑΑ και οι 3 ήταν ΑΒ  νομίζω ούτως ή άλλως είναι πιο ασφαλές να γίνεται σε βλαστοκυστες. Ο προεμφυτευτικός δείχνει ανωμαλίες του εμβρύου στα χρωμοσώματα δηλαδή τρισωμιες και μονοσωμιες, κατεπεκταση διαφορά σύνδρομα, αυτό σημαίνει λάθος στις διαιρέσεις και οφείλετε είτε στην ηλικία της γυναίκας κυρίως είτε σε κάποιο θέμα με τα χρωμοσώματα του ζευγους(Καρυοτυπος εμείς είμαστε οκ και οι δύο) είτε σε κάποια γενετική ανωμαλία του ωραρίου σχεδόν αδιάγνωστο είτε σε θέματα με το σπέρμα (που εμείς δεν έχουμε σοβαρά από όσο ξέρουμε)... Όσο αφορά το θυρωειδη μου ναι τα έχω ελέγξει όλα δεν έχω ποτέ κανένα θέμα τελευταία φορά tsh 0.87, αμη έχω 10,4 και fsh πάντα μεταξύ 5-6!

Just now, Troia είπε:

Ναι, και άλλες διαταραχές στο φάσμα του αυτισμού. Στο site του Χωρέμειου λέει ότι κληρονομείται κυρίως σε άρρενες απόγονους. Λογικά στις δότριες κάνουν όλο το πακέτο που υπάρχει στο site του Χωρεμείου.

Ελπιζω.. 

Just now, Troia είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι που σκέφτηκα, καρυότυπο έχετε κάνει απλό ή μοριακό; Ίσως αξίζει για την περίπτωσή σου να μιλήσεις με το Χωρεμειο, εδώ στην Αθήνα βέβαια είναι κι αυτό, αλλά δε χάνεις να τους κάνεις ένα τηλέφωνο. Αυτοί παρέχουν γενετική συμβουλευτική. Δεν έχεις ΠΩΑ, έτσι; Τώρα μου ήρθε στο μυαλό κάτι που διάβασα στο site του Χωρεμείου και λέγεται "σύνδρομο ευθραύστου Χ". Μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας την ιστορία σου, βέβαια μπορεί να είναι άσχετο ή να λέω βλακείες, δε γνωρίζω πολλά για το θέμα, αλλά το Χωρέμειο το εμπιστεύομαι...

Καλημέρα, όχι δεν έχω πωα, αμη έχω 10.4 και fhs πάντα κατω από 6,εχουμε κάνει Καρυοτυπο και οι δύο, φυσιολογικοι,σε ιδιωτικό εργαστήριο βέβαια Θεσσαλονίκη. Μοριακό δεν έκανα αλλά ρώτησα τον γιατρό και μου είπε δεν έχει νόημα καθώς δεν αλλαζει κάτι, καθώς δεν πηγάζει από κάποιο συγκεκριμένο χρωμόσωμα δικό μου, πολύ ενδιαφέρον αυτό που διάβασες θα το ψάξω, μάλλον κάπως έτσι μου το περιέγραψε ο γιατρός χθες, θα το μελετήσω!!! Ευχαριστω παρα πολυ!!! 

Just now, Christina 82 είπε:

Προεμφυτευτικο κάναμε σε βλαστοκυστες,οι 5 ήταν ΑΑ και οι 3 ήταν ΑΒ  νομίζω ούτως ή άλλως είναι πιο ασφαλές να γίνεται σε βλαστοκυστες. Ο προεμφυτευτικός δείχνει ανωμαλίες του εμβρύου στα χρωμοσώματα δηλαδή τρισωμιες και μονοσωμιες, κατεπεκταση διαφορά σύνδρομα, αυτό σημαίνει λάθος στις διαιρέσεις και οφείλετε είτε στην ηλικία της γυναίκας κυρίως είτε σε κάποιο θέμα με τα χρωμοσώματα του ζευγους(Καρυοτυπος εμείς είμαστε οκ και οι δύο) είτε σε κάποια γενετική ανωμαλία του ωραρίου σχεδόν αδιάγνωστο είτε σε θέματα με το σπέρμα (που εμείς δεν έχουμε σοβαρά από όσο ξέρουμε)... Όσο αφορά το θυρωειδη μου ναι τα έχω ελέγξει όλα δεν έχω ποτέ κανένα θέμα τελευταία φορά tsh 0.87, αμη έχω 10,4 και fsh πάντα μεταξύ 5-6!

Μηπως ηταν κ τυχαιο ή απο θεμα δουλειας εμβρυολογων ετυχε αυτη την φορσ.. Παντως εχω ξαναακουσει να μην βρισκουν υγιες με την πρωτη .. Η αναμεσα σε 7-8 να υπαρχει μονο 1. ..

Just now, Christina 82 είπε:

Καλημέρα, όχι δεν έχω πωα, αμη έχω 10.4 και fhs πάντα κατω από 6,εχουμε κάνει Καρυοτυπο και οι δύο, φυσιολογικοι,σε ιδιωτικό εργαστήριο βέβαια Θεσσαλονίκη. Μοριακό δεν έκανα αλλά ρώτησα τον γιατρό και μου είπε δεν έχει νόημα καθώς δεν αλλαζει κάτι, καθώς δεν πηγάζει από κάποιο συγκεκριμένο χρωμόσωμα δικό μου, πολύ ενδιαφέρον αυτό που διάβασες θα το ψάξω, μάλλον κάπως έτσι μου το περιέγραψε ο γιατρός χθες, θα το μελετήσω!!! Ευχαριστω παρα πολυ!!! 

Καλύτερα να κάνεις μία ερώτηση στο Χωρέμειο και εκείνοι θα σε κατευθύνουν, γιατί σκέφτομαι ότι ίσως χρειάζεστε υπηρεσίες γενετικής συμβουλευτικής, δεδομένων των αποτελεσμάτων του προεμφυτευτικού...

Just now, Arriel_83 είπε:

Λοιπόν, το άρθρο είναι πάρα πολύ επεξηγηματικό και συνοψίζει σε μία σελίδα ακριβώς αυτά που λέμε και ξαναλέμε εδώ. Ειδικά για ζευγάρια που τώρα αρχίζουν και το ψάχνουν, εξηγεί τα πάντα πολύ ωραία! Ευχαριστούμε!

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις