Recommended Posts

Just now, Arriel_83 είπε:

Ξέρεις τι απορία έχω; Αντε και πας σε γενετιστη ενώ ξέρεις ότι έχεις κακή ποιότητα. Τι μπορείς να κάνεις αφού ξέρεις ότι αυτόν τον παράγοντα δεν μπορείς να το διορθώσεις.. 

Μα διαβάζω εδώ από τα κορίτσια, ποιά το έγραψε νωρίτερα, νομίζω η Κωνα, ότι θα βρεθούν καλά έμβρυα, έστω λίγα.

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Just now, Moomin said:

Ενδοκρινολόγοι αυτά; Πάντως ρωτάνε πάντα αν έχουμε κάθε μήνα περίοδο.

Γυναικολογοι και εξωσωματιστές και ενδοκρινολόγοι.

Όντως ρωτάνε αν έχεις περίοδο. Και όταν είπα ότι έχω κανονικά και με πολλή ροή κάποιοι γούρλωσαν τα μάτια τους. O Καπετανάκης ρώτησε και πότε αδιαθέτησα πρώτη φορά. Και ο Τσιλιβάκος το ίδιο. 

Αδιαθέτησα πολύ μικρή η αλήθεια ειναι (9 χρονών) 

Διαφημίσεις

Όντως ρωτάνε αν έχεις περίοδο. Και όταν είπα ότι έχω κανονικά και με πολλή ροή κάποιοι γούρλωσαν τα μάτια τους. O Καπετανάκης ρώτησε και πότε αδιαθέτησα πρώτη φορά. Και ο Τσιλιβάκος το ίδιο. 

Εγώ θυμάμαι ότι κάποιος σου είχε πει ότι απορεί που έχεις ακόμα περίοδο ή ότι σε λίγο δεν θα έχεις περίοδο, κάτι τέτοιο...

Εγώ στα 11. Εμένα πάντως μονο η παλιά ενδοκρινολογος μου τσεκαρε ορμόνες. Δεν ξέρω αν ήταν λάθος του παλιού γυναικολογου. 

T4Rzp2.png

Just now, Troia said:

Εγώ θυμάμαι ότι κάποιος σου είχε πει ότι απορεί που έχεις ακόμα περίοδο ή ότι σε λίγο δεν θα έχεις περίοδο, κάτι τέτοιο...

Ναι ναι και δεν θυμάμαι ποιος ήταν αυτός. Μάλιστα με κοιτούσε από πάνω μέχρι κάτω χαχαχα

Πάντως, ο Τσιλιβάκος που είχε δει τις ορμονικές μου είπε ότι εγώ τις κάνω λάθος ημέρα (την 2η ημέρα που λένε όλοι). Πρέπει να τις κάνω την 4η γιατί αργεί η εστραδιόλη να ανέβει (όντως κανονική ροή έχω από την 2η 3η ημέρα). Τις έκανε 4η ημέρα και είχε μια μικρή διαφορά. Ελαφρώς βελτιωμένες ήταν δηλαδή. 

Just now, Moomin said:

Εγώ στα 11. Εμένα πάντως μονο η παλιά ενδοκρινολογος μου τσεκαρε ορμόνες. Δεν ξέρω αν ήταν λάθος του παλιού γυναικολογου. 

Εμένα ενδελεχώς κανείς δεν τις είδες. Παρά μόνο ο Τσιλιβάκος (ναι ναι είναι τρελάρας οκ) και ο τωρινός εξωσωματιστης (Καπετανάκης).

Α και ένας γυναικολογος με ειδικευση ενδοκρινολογική. 

Διαφημίσεις

1 hour ago, happykar είπε:

Τιιιιιι;;;;;;;; Τουλαχιστον δεν το πληρωσα τον βλακα. Καλα κανουμε και τα γραφουμε αυτα τα πραγματα μπας και σωθει καμια κοπελα. Σαν να τον ακουω @Moana! Ετσι, και εμενα, με εκανε να νιωσω τοσο ανεπαρκης και λιγη, που εχω το θυμα τον αντρα μου, που τον τυρανναω...Τελοσπαντων, την επομενη που θα μου μιλησει κανεις ετσι, θα ειμαι προετοιμασμενη να απαντησω καταλληλα. Που το παιζουν και θεοι κιολας.

Δεν έχω άποψη από τον συγκεκριμένο γιατρό αλλά κι εμένα γιατρός με μείωσε έτσι μπροστά στον άντρα μου ο οποίος μετά μουλαρωσε και σου λέει αφού όλοι λένε είναι τα ωάρια τι λέτε για σπέρμα? Και αποδείχτηκε περίτρανα μετά στον γιατρό μου ποιο ήταν το θέμα τελικά. Κι εγώ τότε θύμα κ πίστεψα ότι ήμουν άχρηστη. 

Δεν το έχω πει νομίζω αλλά όταν απέτυχα την πρώτη φορά με δωρεά, με είχαν κάνει οι άλλοι γιατροί κουρέλι, λέω στον τωρινό μου με τα πόδια ανοιχτά κι ενώ ήδη μου είχε βάλει τα έμβρυα γιατρέ μου γιατί εγώ δε μένω έγκυος, τόσο άχρηστη είμαι να μείνω ακόμη κι έτσι ,τι εξετάσεις να κάνω Κ μου λέει αυστηρά, εσύ δεν έχεις να κάνεις Καμμια εξέταση, το πρόβλημα δεν είναι σε εσένα, τι δεν καταλαβαίνεις???? 

Έτσι κάνουν, φουσκώνουν στους άντρες τα μυαλά, μας μειώνουν μπροστά τους,δεν υπολογίζουν πως μπορεί να αντιδράσουν μετά εκείνοι γιατί πάντα φταίει η γυναίκα. 

Ας μη συνεχίσω άλλο, συγχύστηκα κ δεν κάνει στην κατάσταση μου, άκου εκεί άλλαξε τη!!! 

Με τα μυαλά τα τωρινά σε όλους όσους με μείωσαν τα έξι χρόνια που πολεμούσα, θα χα ρίξει τέτοια μούντζα που θα ταν όλη δικια τους. 

Εκτός από γιατροί πρέπει να ναι και άνθρωποι. 

• Μου αρέσει 8

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Ναι ναι και δεν θυμάμαι ποιος ήταν αυτός. Μάλιστα με κοιτούσε από πάνω μέχρι κάτω χαχαχα

Πάντως, ο Τσιλιβάκος που είχε δει τις ορμονικές μου είπε ότι εγώ τις κάνω λάθος ημέρα (την 2η ημέρα που λένε όλοι). Πρέπει να τις κάνω την 4η γιατί αργεί η εστραδιόλη να ανέβει (όντως κανονική ροή έχω από την 2η 3η ημέρα). Τις έκανε 4η ημέρα και είχε μια μικρή διαφορά. Ελαφρώς βελτιωμένες ήταν δηλαδή. 

Εμένα ενδελεχώς κανείς δεν τις είδες. Παρά μόνο ο Τσιλιβάκος (ναι ναι είναι τρελάρας οκ) και ο τωρινός εξωσωματιστης (Καπετανάκης).

Αυτό θα σου έγραφα ότι μάλλον χρειαζεται ενδοκρινολογος να τις βλέπει αλλά έχεις πάει. Το χω ξανακουσει να είναι γυναικολογος με εξειδίκευση στην ενδοκρινολογία.

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Μα και ο Καπετανάκης δεν έχει ειδικότητα σε ενδοκρινολογία αναπαραγωγής;

πρίν από 56 λεπτά , happykar είπε:

Μα οταν του ειπα πως ειμαι στον Π. λυσσαξε! Σας λεω, μου λεει"καλα μελι εχει και πατε και στεκεστε στην ουρα σαν τα ζωα και σας εχει καταστρεψει το ενδομητριο" και κατι αλλα μου ελεγε για τον ενδομητριο και σκεφτομουν "παει και το ενδομητριο μου, αυγα δεν εχω, χαλασμενα ειναι, πού πας και δε βαζεις μια κοτρωνα στο λαιμο να πας απατη..." Α! Εντωμεταξυ στην αρχη, στην ανακριτικη κουβεντα, που με ρωτουσε, ποση Αμη; Οιστραδιολη; Fsh; Απαντουσα εγω,  με ταχυτητα πολυβολου ολα αυτα. Μμμ, μου λεει και ποσα ωαρια εκανες 1-2 στη διεγερση; 13 του λεω. Ναι ολα ποσα γονιμοποιηθηκαν. Ολα του λεω. Το βουλωσε. Μετα οταν του ειπα για  την τελευταια προσπαθεια. Του λεω "ε την εκανα και νωρις την χοριακη, στην 9η μερα απο την ετ", "ναι", μου λεει και ποσο ηταν "10-15;" "145", του λεω. Το βουλωσε και εκει.

Κορίτσια,συγκεκριμένα αυτό για το ενδομήτριο το λέει όλο το συνάφι πάντως...

Επίσης,αν περάσεις από πολλούς,θα καταλάβεις ποιοι τυγχάνουν καθολικής αποδοχής και σεβασμού τους...

• Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Just now, Troia είπε:

Εσύ ξέρεις αν έχεις κακή ποιότητα λόγω χρωμωσωμικών ανωμαλιών; Νομίζω αυτό θα σου πει ένας γενετιστής...Ξέρεις ότι έχεις κακή παραγωγή ωαρίων και είναι δύσκολα στη γονιμοποίηση, αυτό μπορεί, αν έχω καταλάβει καλά, να μην οφείλεται απαραίτητα σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες...Δεν ξέρω, ας μας πουν η @Konna! και η @Christina 82 που έχουν μιλήσει (η 2η δεν ξέρω αν έχει προλάβει, μας είπε ότι έχει κλείσει ραντεβού).

Αυτό που μου έχουν πει εμένα μέχρι στιγμής είναι 1ον να έχει θέμα το ωάριο λόγω ηλικίας κυρίως η άλλων γενετικών θεμάτων και να δημιουργεί στις διαιρέσεις χρωμοσωμικες  ανωμαλίες και 2ον να μην έχει τη δυναμική το ωάριο πάλι λόγω ηλικίας συνήθως ή πωα ή δεν ξέρω τι άλλο και να μην προχωράει καν σε βλαστοκυστη.. Ακόμα χθες που μίλησα με τη γενετιστρια, δεν θυμάμαι αν το ανέφερα, μου είπε ότι ναι μπορεί το 27%κατακερματισμου να δημιουργεί χρωμοσωμικες ανωμαλίες δεν είναι αμελητέο, ακόμα ο ουρολόγο μου είπε το ίδιο ότι ναι μπορεί να πηγάζουν ένα μερος σίγουρα από το σκερμα γιαυτό να κάνουμε fish στο σπέρμα.. Απλά ενα νεο ωάριο πιθανόν να βοηθούσε αυτές τις ανωμαλίες του σπέρματος και να τις διόρθωνε... 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Konna! είπε:

αυτό δεν μπορεί να το ξέρει κανένας και είναι άπειρα τα γονίδια και δεν μπορείς να εξετάσεις τα πάντα. Μόνο όταν γνωρίζεις ότι υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα στην οικογένεια.

Κάθεσαι τώρα και προβληματίζεσαι με τις βλακείες που της είπε? θα με εκνευρίσεις! απλά το πάνε εισ άτοπο επαγωγή για να το παίξουν έξυπνοι.

Δεν τα ξέρουν όλα, οπότε σου λένε είσαι μεγάλη (υποκειμενικό) , άρα έχει κακά ωάρια και αν βγουν ότι είναι οκ με προεμφυτευτικό, σου λένε ότι έχεις γονιδιακό θέμα. δλδ τρέχα γύρευε.

Κορίτσια όσες έχετε χρόνο δείτε μία συνέντευξη του Κωνσταντίνου Πάγκαλου που είναι στο youtube και κάνετε ένα ραντεβού με γενετιστή, όσες θέλετε να κάνετε προεμφυτευτικό ή κάτι σας απασχολεί. όλοι οι υπόλοιποθ που εκφράζουν άποψη, κακώς εκφραζουν γιατί δεν είναι το αντικείμενό τους. 

Εμείς όταν είπαμε να κάνουμε προεμφυτευτικό,  κάναμε 2 ραντεβού με την γενετίστρια και μου είπε 1000 φορές ότι δεν υπάρχει περίπτωση τα 10 έμβρυα που είχαμε κάνει ετ μέχρι τότε, να είχαν και τα 10 χρωμοσωματική ανωμαλία και ότι πρέπει να δούμε με τον εξωσωματικό τα υπόλοιπα (μήτρα, ενδομήτριο κλπ). Που σας εμάς ξέραμε ήδη ότι το πρόβλημα είναι στο ενδομήτριο και συμφύσεις απλά είπαμε να κάνουμε eliminate και το θέμα των χρωμοσωματικών ανωμαλιών.

Συμφωνώ απόλυτα κορίτσι μου.

• Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Just now, Christina 82 είπε:

Αυτό που μου έχουν πει εμένα μέχρι στιγμής είναι 1ον να έχει θέμα το ωάριο λόγω ηλικίας κυρίως η άλλων γενετικών θεμάτων και να δημιουργεί στις διαιρέσεις χρωμοσωμικες  ανωμαλίες και 2ον να μην έχει τη δυναμική το ωάριο πάλι λόγω ηλικίας συνήθως ή πωα ή δεν ξέρω τι άλλο και να μην προχωράει καν σε βλαστοκυστη.. Ακόμα χθες που μίλησα με τη γενετιστρια, δεν θυμάμαι αν το ανέφερα, μου είπε ότι ναι μπορεί το 27%κατακερματισμου να δημιουργεί χρωμοσωμικες ανωμαλίες δεν είναι αμελητέο, ακόμα ο ουρολόγο μου είπε το ίδιο ότι ναι μπορεί να πηγάζουν ένα μερος σίγουρα από το σκερμα γιαυτό να κάνουμε fish στο σπέρμα.. Απλά ενα νεο ωάριο πιθανόν να βοηθούσε αυτές τις ανωμαλίες του σπέρματος και να τις διόρθωνε... 

Παντως δεν ειναι τοσο κακο το 27% και σχεδον λυνεται με picsi.

Just now, Konna! είπε:

της έστειλα πμ.

Και μενα αν μπορεις Konna!

Just now, Καντι είπε:

Σε καμια περιπτωση άτυχη. Ψάχνεις για σάκχαρο, θρομβοφιλια , φλεγμονή στην μήτρα.

Το σάκχαρο το παρακολουθούσα είχα μια προδιάθεση αλλά ήταν μέσα στα όρια οι τιμές,όσο για την θρομβοφιλια βαραγα innohep ουτως συ άλλο και επίσης είχα κάνει υστεροσκοπηση λίγο πριν μου τα βάλει και μου είχε πει ότι ήταν πεντακάθαρη και δεν έχει δει ξανά πιο φιλόξενη μητρα:?Δεν ξέρω τι να πω!!!

Just now, Konna! είπε:

αυτό δεν μπορεί να το ξέρει κανένας και είναι άπειρα τα γονίδια και δεν μπορείς να εξετάσεις τα πάντα. Μόνο όταν γνωρίζεις ότι υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα στην οικογένεια.

Κάθεσαι τώρα και προβληματίζεσαι με τις βλακείες που της είπε? θα με εκνευρίσεις! απλά το πάνε εισ άτοπο επαγωγή για να το παίξουν έξυπνοι.

Δεν τα ξέρουν όλα, οπότε σου λένε είσαι μεγάλη (υποκειμενικό) , άρα έχει κακά ωάρια και αν βγουν ότι είναι οκ με προεμφυτευτικό, σου λένε ότι έχεις γονιδιακό θέμα. δλδ τρέχα γύρευε.

Κορίτσια όσες έχετε χρόνο δείτε μία συνέντευξη του Κωνσταντίνου Πάγκαλου που είναι στο youtube και κάνετε ένα ραντεβού με γενετιστή, όσες θέλετε να κάνετε προεμφυτευτικό ή κάτι σας απασχολεί. όλοι οι υπόλοιποθ που εκφράζουν άποψη, κακώς εκφραζουν γιατί δεν είναι το αντικείμενό τους. 

Εμείς όταν είπαμε να κάνουμε προεμφυτευτικό,  κάναμε 2 ραντεβού με την γενετίστρια και μου είπε 1000 φορές ότι δεν υπάρχει περίπτωση τα 10 έμβρυα που είχαμε κάνει ετ μέχρι τότε, να είχαν και τα 10 χρωμοσωματική ανωμαλία και ότι πρέπει να δούμε με τον εξωσωματικό τα υπόλοιπα (μήτρα, ενδομήτριο κλπ). Που σας εμάς ξέραμε ήδη ότι το πρόβλημα είναι στο ενδομήτριο και συμφύσεις απλά είπαμε να κάνουμε eliminate και το θέμα των χρωμοσωματικών ανωμαλιών.

Προσωπικα, εχω μιλησει με τον Παγκαλο, με τη Μαυρου και με τον Καναβακη. Δε μου ειπε ποτε κανενας για γονιδιακα θεματα, τοσα, που ακομα και με το να εχεις κανει προεμφυτευτικο να μην προχωρανε τα εμβρυα. Ο Παγκαλος, θυμαμαι μου ειχε πει να ελεγξω ανοσολογικα, αιματολογικα και ενδομητριο, η Μαυρου πως ειναι τυχαιο. μετα την τελευταια ετ μου, στην οποια μου ειπε ο γιατρος μου πως ειναι θεμα ποιοτητας και του λεω μα την προηγουμενη φορα ειχα κανει pgs και παλι δεν προχωρησαν και μου λεει ειναι γονιδιακο, μιλησα με τον Καναβακη. του ειπα να κανω μοριακο καρυοτυπο και μου ειπε οχι, προς τιμην του παρα το οτι κανει ενα σωρο χρηματα και  θα μπορουσε να κερδισει απο αυτο. Μου λεει υπαρχουν διαφορες εξετασεις που ελεγχουν καποια γονιδια αλλα ειναι τοσα τα γονιδια που ουτε αυτο εχει νοημα την κανεις. Και να βγει οτι δεν εχεις κατι εκει μπορει να εχεις καπου αλλου, οποτε τι κερδιζεις με αυτη την εξεταση. Αυτος μου ειπε προσπαθησε λιγο ακομα, τα δανεικα εκει ειναι. Του ειπα μα να περσαει ενας χρονος ετσι; Να γερασω και αλλο; Και μου λεει σιγα τη διαφορα σε ενα χρονο.

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις