Recommended Posts

Just now, Amy85 said:

Καλησπέρα σε όλες !! Εύχομαι καταρχην καλή χρονιά με υγεία κ ευτυχία κ κυρίως δύναμη κ αισιοδοξία  !!

κοριτσια δεν είμαι καινούργια, Είχα άλλο nickname (Elpida85) αλλά καταφερα κ κλείδωσα το λογαριασμο μου (...)

Θα ηθελα να παρακαλέσω για τη συνδρομή όποιας κοπέλας έχει τυχόν:

- κάνει φυσικούς στο μαστρομηνά και με pm εάν δεν επιθυμεί δημόσια 

- έχει άποψη για την ποιότητα εμβρύου μετά από υπερδιέγερση εν σχέσει με φυσικό κύκλο (δεν μιλώ βιβλιογραφικά αλλά από προσωπική εμπειρία) 

Ταυτίζομαι με πολλά κορίτσια από εδώ και ευχαριστώ ιδιαίτερα δημοσίως  και την @Troia για τη συνδρομή της το καλοκαίρι. Λυπάμαι που χάθηκα προσπαθούσα να διαχειριστώ την απώλεια του 2ου εμβρύου κ τελικά κατέληξα  σε νέα εμβρυομεταφορα .. διδυμα κ απώλεια ομοιως 8η εβδομάδα.

εν ολίγοις:

1 υπερδιέγερση 

2 μηδενικές χοριακες (ακεσω στον γλυκουλη όχι στο βλήμα για να μην καρφωνόμαστε

2 υπερδιέγερση στο Ιασώ  (27 ωαρια ...)

3 εγκυμοσύνες ατυχείς συνεχόμενες, η μια 11 εβδομάδα με φυσιολογικό καρυοτυπο αλλά υψηλή αυχενική (10.4), 1 παλινδρόμησε 6η εβδομάδα και η τελευταία απόξεση σε διδυμα 8η εβδομάδα

πλεον τα ρίχνουν όλα σε εμένα κλασικά απ ο,τι καταλαβαίνω (34 στην ωοληψια κ πλέον 35) ενώ το ζήτημα για εξωσωματική ήταν η ολογοασθενοασπερμια του συζύγου (κιρσοκηλη ) κ υψηλό dfi (50%) 

εγω Χάρη  στην @Troia  τσεκαρισμένα όλα αιματολογικά Τσεκούρα κ λευκου, ενδοκρινολογικα κ με 2 υστεροσκοπησεις

Έχω να πω τα χειρότερα για συγκεκριμένο γιατρό του Ιασώ (όχι δημόσια) πολύ της μοδος ο εν λόγω

-1ον αναγκάστηκα στην τελευταία απόξεση (διδυμα ) να επαναλάβω την απόξεση στο μαστρομηνα  μετά από 25 ημερες γιατί ο μ&€€&& είχε αφήσει υπολειμμα κ θα πει κάποιος ότι αυτό μπορεί να τύχει είναι στα πλαίσια  ΑΛΛΑ:

Στο πρώτο μωρό που υποχρεώθηκα σε απόξεση με παρέπεμψε σε άλλο γιατρό του Ιασώ με υψηλότατο κόστος (γιατί ο ίδιος λέει δεν έκανε αποξεσεις)  κ δεν είχα πρόβλημα πέραν του ψυχολογικού ενώ στη 2η απόξεση (διδυμα) με ανέλαβε ο ίδιος... αντι ευτελουσ Μάλιστα τιμήματος κ μετά απο 20 ημέρες διαπιστώνει ότι δεν έχω καθαρίσει κάθιδρος αλλά πρότεινε να αδιαθετήσω κ να με ξαναδεί ... εγώ εντωμεταξύ με αιμορραγίες ... και ταλαιπωρία χοντρή 

2ον απέδωσε την πορεία της υπόθεσης στο κακό το μάτι (φράση που επαναλαμβάνει διαρκώς) κ να κάνω ξεμάτιασμα γιατί δεν μπορώ πρακτικά να κάνω κάτι άλλο ...

3ον εννοείται καμία επικοινωνία με τον ίδιο παρότι στα διδυμα είχα τρομερούς πόνους κ αιμα πριν  υποχρεωθω σε απόξεση ενώ μετά λύπης μου διαπίστωσα Ότι το Κινητο του είναι διάθεσιμο σε γνωστή τηλεπερσονα που έχει απευθυνθεί στον ίδιο ... θα μου πείτε σιγά το νέο ... αλλά θα συγχωρήσετε τον κυνισμό μου κ πάλι του έχουμε ακουμπήσει την αξία ενός οχήματος αλλά πρόσβαση στον ίδιο δεν κατορθώσαμε να αποκτήσουμε ποτέ ..

αυτά ! 

Ελπίζω να μην κούρασα  με το σεντόνι .... καταλαβαίνω ότι 

δεν ειΝαι όλοι οι γυναικολόγοι γνώστες αλλά πάνε με στάνταρ πρωτόκολλα πολλοί εξ αυτών χωρίς παραμετροποίηση 

θέλει πολλή προσωπική δουλειά από πλευράς μας εκτος εάν σταθούμε τυχερές νωρις όποτε θεός ο γιατρος (sorry για τον κυνισμό αλλά ...)

& ότι πραγματι ενα μεγάλο ποσοστό της επιυθιχας είναι θέμα τύχης αρκεί να μην τα αφήσεις όλα στην τύχη 

Αισθάνομαι πολύ  καλά που υπάρχει αυτός ο χώρος ελεύθερης έκφρασης κ ανταλλαγής απόψεων σε πολλά επίπεδα κ εύχομαι σε όλες μας τα καλύτερα μέσα από την ψυχή μου !!

Εγώ έκανα Μαστρομηνα φυσικους. Στείλε μου ότι θες. Αλήθεια ποιος γιατρός είναι αυτός που σου λέει ότι φταιει το κακό το μάτι? 

Τι ακούμε σήμερα θεέ μου 

• Μου αρέσει 2

1 ώρα πρίν, Didimakia είπε:

Πήγα σε ενδοκρινολογο η οποία είναι στην ομάδα του γιατρού μου και σε διαιτολόγο διαβητολόγο και έκανα και διατροφη και έκανα μετρήσεις καθημερινα και ήμουν σε καλά επίπεδα....Όσο αφορά την θρομβοφιλια σύμφωνα με τις εξετάσεις μου δεν έδειξαν κάτι δηλαδή όταν μένεις έγκυος πρεπει να σε παρακολουθεί και αιματολογος?Δεν φτάνουν όλες οι εξετάσεις που σου δίνει να κάνεις ο γιατρός σου?

Α επίσης βάλαμε 3 βλαστοκυστες Όχι 2

Τελεια !!! Εφ οσον λοιπόν σε παρακολουθούσε ενδοκρινολόγος και το πρωινό σου σάκχαρο δεν ηταν πάνω απο 92 και το μεταγευματικο σου δεν ηταν πάνω απο 120-130 και δεν εκανες και υπογλυκαιμίες , αποκλειεις και τον παράγοντα του σακχάρου.

Οσον αφορα την θρομβοφιλια πολλοί γιατροι δίνουν στάνταρ ένεση και θεωρούν οτι εισαι καλυμενη , προσωπικα δεν έμεινα εκεί ηθελα να με παρακολουθεί αιματολόγος. Χωρις να εχω καν ιστορικό αποβολών. Ηθελα να εχω φτιάξει ιδανικές τις συνθήκες ώστε να μην υπάρχει πιθανή αιτία αποτυχίας. Ο γιατρος σου ειμαι σχεδόν σιγουρη οτι δεν σου μετρούσε καθε μήνα anti - xa και τις άλλες παραμέτρους που μετράνε οι αιματολογοι για να προσαρμόσουν την δόση. Και στο γράφω γιατι ζήτησα σε καποια φαση να μου γράψει αυτές τις εξετασεις ο δικος μου που ηταν εκτος η αιματολόγος μου και μου ειπε η γραμματέας του οτι δεν μπορει.

• Μου αρέσει 3

wRSzp2.pngm2gGp2.png

Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Freida είπε:

Σε καταλαβαινω απολυτα κ εχω περασει απ το σταδιο που λες....το σωσαμε μονι επειδη ειμαστε μαζι απο 20 χρονων...κ επισης το επαθα προσφατα με τη Νικοπουλου το ζωον που μου λεει τα κρεβατια πρεπει να παιρνουν φωτια αντι να τρεχετε για εξετασεις... ολοι ειμαστε στα προθυρα χωρισματος κ αυτοι δε καταλαβαινουν τπτ ...

Εμείς το σώσαμε γιατί υπήρχε αγάπη και κυρίως γιατί υποχώρησα εγώ επειδή ήθελα οικογένεια μαζί του. Αλλά κυρίως επειδή ήθελα να γίνω ΜΑΝΑ. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει, έχω δυο κοριτσάκια απέναντι σκέτη γλυκά, δε φαντάζεσαι πόσο με βοήθησαν, ειδικά το μικρό μικρό, μιλάμε πολύ ναζιάρικο, πήγαινε σχολείο κατακαλόκαιρο με καυτά σορτς, πέταγε το Μπειμπιλινα, πιπίλα τότε, το μαλλί κοτσίδα ή κεφτές κ την ακουγα τα πρωινά μανούλα μου μανουλίτσα μου Κ να οι αγκαλιές, να τα φιλιά, έλιωνα κάθε φορά!!! 

Τώρα είχα να τα δω δίμηνο γιατί ήταν κλειστά τα σχολεία κ μου έλειπαν το πιστεύεις? Παρόλο που τα κατάφερα. Κάθομαι κ τα χαζεύω όταν είμαι σπίτι γιατί κ τα δυο τα παίρνει σχολικό ακριβώς κάτω από την πόρτα κ το μπαλκόνι μου. 

Προχθές ήρθε ο πατέρας μου γιατί τώρα δεν οδηγώ να με πάρει να πάμε να ψωνίσουμε για τη μικρή, ακριβώς μπροστά του το σχολικό, κατεβαίνω κάτω, ήταν ο πατέρας τους, οι μικρές είχαν φορέσει ότι μπορείς να φανταστείς, άσχετα ρούχα χρωματικα(σου λέει ο δόλιος ο πατήρ φορεστε ότι θέλετε) και βλέπω το μικρό μικρό, περίπου 4 στην πόρτα μου, κατακόκκινο από το κλάμα (ψευτοκλαμα αν θες τη γνώμη μου) με το μαλλί κοτσιδακια, ένα αριστερά, ένα δεξιά, στέκα, ένα λουλουδιαστο παντελόνι ,παπούτσια με φωτάκια σε ότι χρώμα μπορείς να φανταστείς κι ένα μπουφάν μωβ, ειλικρινά όλα άσχετα μεταξύ τους κ με κοιτούσε με ένα βλέμμα σώσε με, μη με βάλει!!! :mrgreen:

Μιλάμε για απολαυση

Αυτά σκεφτόμουν κ προχωρούσα ακόμη κι όταν μου έλεγαν δε θα κάνεις παιδιά, έλεγα όχι εγώ θα κάνω, ότι κ να λετε

Φταίμε κι εμείς όμως, θέλουν καταγγελία πολλοί αλλά δεν το κάνουμε, προτιμάμε να κλαίμε κ να μας μειώνουν παρα να δράσουμε. 

Σαφέστατα δεν είναι όλοι έτσι αλλά δυστυχώς υπάρχουν πολλοι

7 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Όχι δεν είμαι το διαπιστωσαμε με την @Troiaσε μια κατ'ιδιαν αυτό διάγνωση χαχα

Για την fsh δεν ήξερα ότι διαφοροποιείται.. Γιατί 3-4 που την έκανα αυτή την εξεταση ήταν εκεί σταθερα στο 15..

καλά είσαι απλώς αν είναι σταθερά εκεί, κάτι δείχνει 

Εγώ την πάτησα κι ήταν σταθερά στο 26 από φάρμακα, μου το είπε η ενδοκρινολογος στο Ελενα.Μου τα έκοψε τρίμηνο, μου είπε δε θα μετρήσεις 3 μήνες ορμόνες, να καθαρίσει ο οργανισμός σου, θα μετρήσεις μετά κ θα έρθεις. Ε Καμμια σχέση, είχε δικιο

Τα cyclacur σε εμένα το τονίζω, την εκτόξευαν,καθε οργανισμός είναι διαφορετικός. 

• Μου αρέσει 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

6 ώρες πρίν, Amy85 είπε:

Καλησπέρα σε όλες !! Εύχομαι καταρχην καλή χρονιά με υγεία κ ευτυχία κ κυρίως δύναμη κ αισιοδοξία  !!

πλεον τα ρίχνουν όλα σε εμένα κλασικά απ ο,τι καταλαβαίνω (34 στην ωοληψια κ πλέον 35) ενώ το ζήτημα για εξωσωματική ήταν η ολογοασθενοασπερμια του συζύγου (κιρσοκηλη ) κ υψηλό dfi (50%) 

Κορίτσι λυπάμαι για όσα πέρασες, έχουμε την ίδια ηλικια

Κι εγώ στα 29 δεν είχα κανένα θέμα και σε εξωσωματικη προχώρησα καθαρά λόγω θέματος του συζύγου, το γράφω πλέον δημόσια κι ευθέως πια αν κ με τον τρόπο μου, το έδινα να το καταλάβετε. 

Η ενδοκρινολογος στο δημόσιο, έχω αναφέρει παλιότερα το όνομα της μου είχε πει ότι πάνω από 90 τοις εκατό των γυναικών που πάνε σε εξωσωματικη, πάνε λόγω προβλήματος του σπέρματος αλλά δυστυχώς οι γιατροί, στην πλειονοτητα τους άντρες εξωσωματικοι κ της παλιάς σχολής, τα ρίχνουν στη γυναίκα και επί λέξη, ότι πολλές γυναίκες που έφταιγαν τα ωάρια τους με την κατάλληλη αγωγή σπέρματος η αλλαγή συντρόφου μένουν με τη μια χωρίς εξωσωματικη.

Φυσικά  δε με προετρεψε προς κάτι τέτοιο όμως προσωπικά, ξέρω περιπτώσεις που συνέβη ακριβώς αυτό. 

Ενδεικτικά, αναφέρω 1 την ξαδέρφη μου. Δυο φυσιολογικές συλλήψεις με τον τωρινό της σύντροφο 

Την ξαδέρφη πολύ καλής μου φιλης που με τον άντρα της δε μπορούσε, χώρισε, είπε στο νέο της σύντροφο ότι δεν κάνει παιδιά γιατί έτσι της είχαν πει, δεν ήθελε να πάει με άλλα ωαρια και στο εξάμηνο έμεινε έγκυος στο πρώτο τους παιδί, φυσιολογικά καθώς έκαναν ελεύθερα πιστεύοντας πως δε μπορεί. 

Αυτή τη στιγμή έχουν τρία παιδια

Πρώην συνάδελφο, παρόμοια περιπτωση

Επίσης πρώην συνάδελφο που με το που διορθώθηκε το σπέρμα του άντρα έπιασε αμεσως

Δε λέω ότι συμβαίνει παντα

Αλλά ως παθούσα, με έναν άντρα που στην αρχή έκανε όλες τις εξετάσεις που του έλεγαν, όλες, πήγαινε αδιαμαρτύρητα και ένιωθα απίστευτα τυχερή ώσπου το 2017 βρέθηκε ο πρώτος μην πω, διατηρώ επίπεδο, που το έριξε στα ωάρια, μετά κ κάποιοι άλλοι, Ο ένας σε δημόσιο ο άλλος σε ιδιωτικό, εσύ αγόρι μου έχεις τούρμπο κ γονιμοποιείς στον αέρα !!!!ενώ από πίσω σε εμένα αλλα κ μη θίξουμε μωρέ εγωισμό του άντρα σου, οι άντρες είναι εγωιστές.... Μουλαρωσε ο δικός μου Κ μετά τι μου λέτε εσείς, αφού το σπέρμα είναι μια χαρά!!! 

Συνιστώ λοιπόν προσοχή κ να επιλέγετε γιατρούς ντόμπρους,που μιλάνε ειλικρινά, τι σημαίνει φταίει η γυναίκα η φταίει ο άντρας?? 

Το ζευγάρι δεν κάνει παιδί, το ζευγάρι δε μπορεί, είναι κοινό πρόβλημα. 

5 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Εγώ έκανα Μαστρομηνα φυσικους. Στείλε μου ότι θες. Αλήθεια ποιος γιατρός είναι αυτός που σου λέει ότι φταιει το κακό το μάτι? 

Τι ακούμε σήμερα θεέ μου 

Καλά, παρότι πιστεύω στο μάτι κ πολύ, (στα 18 μου η συχωρεμένη η γιαγιά μου πολύ θρησκευόμενο γυναίκα,  μετα απο διαφορα θέματα που είχα, το γύρισε σε αυτούς που μου το έκαναν χωρίς φυσικά να ξέρουμε ποιοι είναι κ είδα ακριβώς μετά τα θέματα που είχα σε αυτούς, έτσι κατάλαβα) στις αποβολες δε θεωρώ ότι παίζει ρόλο. 

Πάντα υπάρχει ιατρικό θέμα. Πάντα κάτι κρύβεται είτε στη γυναίκα είτε στον άντρα. 

Σε καθε περιπτωση βέβαια καλό είναι να προσέχουμε κ να μη λέμε τα πάντα σε ανθρώπους κυρίως που ξέρουμε ότι δε χαίρονται με τη χαρά μας αλλά πολλές φορές δυστυχώς δεν είναι αυτοί. 

Οπότε άκυρος για εμένα ο γιατρός 

• Μου αρέσει 11

ffpWp3.pngo85Jp3.png

6 ώρες πρίν, Amy85 είπε:

Καλημερα! Λυπαμαι πολυ για τα οσα εχεις περασει, πιστεψε με πολλες απο δω μεσα μπορουμε να σε καταλαβουμε...Μπορει οι προσωπικες μας ιστοριες να διαφερουν, ταυτοχρονα μοιαζουν λιγο πολυ, οποτε η στεναχωρια ειναι ενα κοινο βιωμα, μεχρι να κρατησουμε στα χερια μας ενα υγιες μωρο. Δεν εχω προσωπικη εμπειρια για τα δυο πρωτα που ρωτας, θα ηθελα ομως να σε ρωτησω ποτε εκανες τις ετ σου; Θελω να πω μετα απο την ωοληψια ή στον επομενο κυκλο; Απο τα ωαρια που σου πηραν, ποσα γονιμοποιηθηκαν και ποια μεθοδο χρησμοποιησαν στη γονιμοποιηση, δεδομενου του ψηλου κατακερματισμου; Ποσα εφτασαν σε βλαστοκυστες; Εχετε παει σε ανδρολογο και εχουν γινει προσπαθειες να ριξετε τον κατακερματισμο; Συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα προσπαθω να καταλαβω πού εχουν γινει καποια λαθη σε ολη αυτη τη διαδικασια που περιεγραψες.

Εισαι πολυ νεαρη σε ηλικια και το οτι κανεις υπερδιεγερση δειχνει οτι εχεις μαλλον και υψηλη ΑΜΗ. Φανταζομαι και οι υπολοιπες ορμονες θα ειναι πολυ καλες. Μου φαινεται πολυ δυσκολο να ειναι το προβλημα στον γυναικειο παραγοντα. Μαλλον μου ακουγονται λαθη επι της διαδικασιας και προβλημα στον ανδρικο παραγοντα.

Καρυοτυπο κανατε μετα την αποξεση και αν ναι εδειξε κατι;

Καλα δεν το συζητω για τον γιατρο. Καλα εκανες και εφυγες θα πω μονο.

Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Τελεια !!! Εφ οσον λοιπόν σε παρακολουθούσε ενδοκρινολόγος και το πρωινό σου σάκχαρο δεν ηταν πάνω απο 92 και το μεταγευματικο σου δεν ηταν πάνω απο 120-130 και δεν εκανες και υπογλυκαιμίες , αποκλειεις και τον παράγοντα του σακχάρου.

Οσον αφορα την θρομβοφιλια πολλοί γιατροι δίνουν στάνταρ ένεση και θεωρούν οτι εισαι καλυμενη , προσωπικα δεν έμεινα εκεί ηθελα να με παρακολουθεί αιματολόγος. Χωρις να εχω καν ιστορικό αποβολών. Ηθελα να εχω φτιάξει ιδανικές τις συνθήκες ώστε να μην υπάρχει πιθανή αιτία αποτυχίας. Ο γιατρος σου ειμαι σχεδόν σιγουρη οτι δεν σου μετρούσε καθε μήνα anti - xa και τις άλλες παραμέτρους που μετράνε οι αιματολογοι για να προσαρμόσουν την δόση. Και στο γράφω γιατι ζήτησα σε καποια φαση να μου γράψει αυτές τις εξετασεις ο δικος μου που ηταν εκτος η αιματολόγος μου και μου ειπε η γραμματέας του οτι δεν μπορει.

Συμφωνώ σε ολα

Εγώ προσωπικά, με αφορμή τις τιμές του ζαχαρου, θέλω να γράψω αναλυτικά τη δική μου ιστορία ώστε να την έχουν στο νου τους κοπέλες γιατί αν και σπάνια, συμβαίνει. 

Έκανα αμέσως μετά την αυχενικη καμπύλη σακχάρου λόγω του ότι η μητέρα μου έχει ζάχαρο πάνω από 15ετια κ πρόσφατα μπήκε σε ινσουλίνη. 

Το πρωινό μου ζάχαρο ήταν πολύ χαμηλό, στο 67-70 , μια ώρα μετά τη λήψη γλυκόζης τρεις μονάδες παραπάνω από φυσιολογικό και δυο ώρες μετα πάλι αρκετά χαμηλό. 

Με συμβουλή φίλης από εδώ, άρχισα ως να πάω σε διαβητολογο που με παρέπεμψε ο γιατρός μου να μαστε σίγουροι, έτρωγα κανονικά και μετριόμουν.

Πάντα πολύ χαμηλό νηστείας, ποτέ πάνω από 75. Μεταγευματικο επίσης, ποτέ πάνω από τα όρια. Πάω στη γιατρο,παρατηρησε αμεσως ότι το πρόβλημα δεν είναι οι τρεις παραπανω μονάδες μετά τη γλυκόζη αλλά το χαμηλό ζάχαρο ακόμη Κ μετά από υδατάνθρακες που φυσικά έτρωγα όπως ήθελα. 

Ξεκινάμε λοιπόν μια μέτρηση την ημέρα να δούμε τι γίνεται και επίσκεψη σε διατροφολόγο.

Επέλεξα την ομάδα του γιατρού μου ώστε να συνεννοούνται οι γιατροί. 

Όλα καλά ως τον πέμπτο μήνα. 

Φτάνω στον πέμπτο κ ξαφνικά εκεί που είχα Βραδυνο ζάχαρο πολύ καλό, ξυπνούσα καταιδρωμενη και με ταχυκαρδία, ζάχαρο στα τάρταρα μέσα στο τρίωρο, μιλάμε για 67 από 120!!!

Το ρυθμίζουμε με αλλαγή διατροφής κ πρωτεΐνη κάθε βράδυ με υδατάνθρακες κ σαλάτα, μέτρηση κ παρακολουθηση.Το ρυθμίζουμε κ το κρατάμε στο 82-87 κάθε πρωί. 

Παραμονές Χριστουγέννων, παθαίνω σοβαρή ρινορραγια μύτης, μαζεύαμε τα αίματα με τη σφουγγαρίστρα, χρειάστηκα διπλό καυτηριασμο και ξεκίνα πάλι το πάρτι με το ζάχαρο, δεδομένου ότι είχε ρυθμιστεί. Αυτό συνέβη γιατί ο καυτηριασμος και η βουλωμένη μύτη, η αϋπνία, (δεν κοιμάμαι βράδυ εδώ και ένα μήνα περίπου η αν είμαι τυχερή κάνα τέταρτο σπαστο) και κυρίως η βουλωμένη μύτη που δε μου επιτρέπει να κάνω καλές αναπνοές τη νύχτα, απορρυθμιζουν το ζάχαρο. Όταν δεν βουλώνει όλο το βράδυ έχω μια χαρά ζάχαρο, όταν όμως βουλώνει εκεί να δείτε. 

Το λέω στον γιατρο μου, να μου βρει λύση, δεν άντεχα και αυτή τη στιγμή είναι από πάνω μου η διατροφολόγος με την οποία μιλώ κάθε μέρα, μου προσαρμόζει ποσότητες στα φαγητά, την ενημερώνω για ζάχαρο και σηκώνομαι κάθε βράδυ ανά τρίωρο κ τρώω. Χωρίς αυτήν τα χα τεράστιο θέμα. 

Να τονίσω ότι δεν έχω ούτε διαβήτη κύησης γιατι το ρώτησα ούτε υπογλυκαιμίες αλλά έχω ας το πούμε εκδηλώσει μια σπάνια περίπτωση όπου στην εγκυμοσύνη αν δε φάω όπως πρέπει και ότι πρέπει, έχω θέμα τη νύχτα, ανεβάζουμε το ζάχαρο μου με διατροφή. 

Δε μου στερούν τπτ, πριν λιγουρεψα κι έφαγα μια τυρόπιτα ΑΛΛΑ πρέπει να ενημερώσω ώστε να μου πει η κοπέλα τι θα φάω το μεσημέρι. Τρώω σε συγκεκριμένες ώρες και αυστηρά τη νύχτα ψητά με υδατάνθρακες κ σαλάτα. Με το θυρεοειδή δεν έχω κανένα θέμα. 

Η εγκυμοσύνη είναι μια περίοδος ναι μεν χαράς όμως που το σώμα ειδικά σε εμάς που έχουμε ταλαιπωρηθεί με εξωσωματικές κι ορμόνες τόσα χρόνια, βγαίνουν θέματα. 

Οπότε χρειάζεται προσοχή κ να κάνουμε ότι μας λένε οι γιατροί, όχι πχ να έχουμε θέμα και να τρώμε ασύστολα ότι θέλουμε. 

Τονίζω, δε μου στέρησαν τπτ,τρωω ότι θέλω όμως ενημερώνω παρότι έχω ένα γενικό πλάνο κάθε πόσες ώρες να τρώω τι και πως κλπ κλπ. 

Και μετριέμαι μετά από κάθε γεύμα ώστε να ξέρω τι δίνει για να το ξέρουν. Πχ εγώ νύχτα, δε μπορώ να μείνω νηστική πάνω από τρεις ώρες. 

Όσες λοιπόν έχετε θέματα ακόμη Κ με μύτη δείτε το!!! Εγώ σας λέω, έχω ρινίτιδα εγκυμοσύνης κ μου απορρυθμιζει το ζάχαρο ενώ το είχαμε ρυθμίσει! 

13 ώρες πρίν, Didimakia είπε:

Το σάκχαρο το παρακολουθούσα είχα μια προδιάθεση αλλά ήταν μέσα στα όρια οι τιμές,όσο για την θρομβοφιλια βαραγα innohep ουτως συ άλλο και επίσης είχα κάνει υστεροσκοπηση λίγο πριν μου τα βάλει και μου είχε πει ότι ήταν πεντακάθαρη και δεν έχει δει ξανά πιο φιλόξενη μητρα:?Δεν ξέρω τι να πω!!!

Το σακχαρο το παρακολουθούσες από πριν ή το ανακάλυψες αφού έμεινες έγκυος? 

Ρωτάω γιατί ακόμη κι αυτό μπορεί να έπαιξε ρόλο, να μην ήξερες δηλαδή ότι έχεις. 

Η innohep από μόνη της δεν αρκεί. Εγώ αποφάσισα στην έβδομη εβδομάδα και πήγα σε αιματολογο ο οποίος μου χρειάστηκε απίστευτα στη ρινορραγια!!! 

Δεδομένου ότι έπαιρνα σαλοσπιρ, αυτός κι ο Ωρλ μου έκαναν θεραπεία, Ο Ωρλ είδε τα αγγεία μου Κ μου έκανε κ κάνει αγωγή κ ο Αιματολογος μου έκοψε τα σαλοσπιρ μην ξανακάνω ρινορραγια κι αιμορραγία 

ffpWp3.pngo85Jp3.png

13 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Ναι γι αυτό τον ανέφερα ότι ασχολήθηκε αρκετά με τις εξετάσεις τις ορμονικές. Ενώ οι άλλοι τις ζητούσαν αλλά μετά δεν είχαν να πουν κάτι παραπάνω παρά μόνο "κακή ποιότητα" and that's it. 

Πώς μίλησες με γενετήστρια; Μέσω ραντεβού στο Χωρέμειο; 

Αυτό με τον κατακερματισμό ισχύει.. Νομίζω το είχαμε αναφέρει κι εμείς εδώ ότι πρέπει να του δώσετε βάση και να μην ακούς αυτούς που σου λένε ότι μόνο το ωάριο φταίει.

Γενικά όταν λόγω ηλικίας δεν είναι καλό το ωάριο θες όσο το δυνατόν πιο καλό σπέρμα. Period. 

Καλημέρα κορίτσια. 

Για κατακερματισμο dna απευθύνθηκατε σε γενετιστή; 

Τι πρότεινε; 

@Thia1985 Να σε ρωτησω κατι κατι, που φαινεται οτι γνωριζεις απο μετρησει σακχαρου; Στην καμπυλη που ειχα κανει μετα απο ληψη γλυκοζηης ηταν 89 και μετα 59 και μετα 83. πΩς σου φαινεται;

Just now, ElenaSyl said:

Καλημέρα κορίτσια. 

Τι πρότεινε; 

Καλημέρα! Στον Τσιλιβακο το είχαμε κάνει σε ένα πακέτο εξετάσεων που δίνει. Βγηκε καλός (9%) οπότε δεν χρειάστηκε να μιλήσουμε με γενετιστή. 

Just now, ElenaSyl είπε:

Καλημέρα κορίτσια. 

Τι πρότεινε; 

Για κατακερματισμο σε ανδρολογο. 

Διαφημίσεις

Just now, happykar είπε:

@Thia1985 Να σε ρωτησω κατι κατι, που φαινεται οτι γνωριζεις απο μετρησει σακχαρου; Στην καμπυλη που ειχα κανει μετα απο ληψη γλυκοζηης ηταν 89 και μετα 59 και μετα 83. πΩς σου φαινεται;

Συγγνώμη είχες 89 νηστείας,  59 μετά από λήψη γλυκόζης?????? Και 83 στο δίωρο κ δε το έχεις δει??? 

Είσαι σίγουρη γι αυτό??? 

Ξέρω για τη δική μου περίπτωση αλλά αυτό που γράφεις δεν είναι φυσιολογικό γιατί εμένα με έβαλαν μια μέρα να φάω ένα κομμάτι γαλακτομπούρεκο, να μετρήσω πριν ζάχαρο Κ μετά μια ώρα για να δουν αν μου το ρίχνει το γλυκό, εκεί θα χα πρόβλημα. Εγώ ήμουν στα όρια κ φαντάσου ακόμη κι αυτό μου είπαν τώρα να το κόψω και να τρώω αν θέλω σοκολάτα χωρίς ζάχαρη ζυγισμενη η πχ μπισκότα χωρίς ζάχαρη αν θελήσω ώστε να έχουμε όσο το δυνατόν ελεγχόμενες τιμές. 

Και τονίζω δεν έχω ούτε διαβήτη κύησης σύμφωνα με τρεις γιατρούς ούτε υπογλυκαιμίες. 

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, ElenaSyl είπε:

Σε γενετιστή ποτέ πιστεύεται ότι πάμε; 

Εχετε θεματα με κατακερματισμο; Νομιζω σε γενετιστη αξιζει να πατε σε περιπτωση αποτυχημενων ετ ή καθ'εξιν αποβολων.

16 ώρες πρίν, Troia είπε:

Δεν έχει και πολύ άδικο για το ενδομήτριο, αλλά πες του ότι αν αναφέρεται στην χλωρίδα, αυτή αποκαθίσταται με το χρόνο...Το πρόβλημα για μένα είναι ότι έχασες χρόνο με αυτά...Εγχύσεις κάνει κι αυτός από ότι βλέπω στο site του, δεν ξέρω βέβαια με τι ένταση, δηλαδή έχω ακούσει πολλές φορές συνεντεύξεις του Πάντου που τις θεωρεί πανάκεια και διαφημίζει ότι οι λοιμώξεις της μήτρας είναι η νο. 1 αιτία υπογονιμότητας στις μέρες μας...Εδώ το λόγο έχουν οι λοιμωξιολόγοι, ό,τι και να λέμε εμείς, είναι λίγο...

Όσο για τον άλλο, κομπλεξικός είναι μία ακόμα λέξη που μου έρχεται στο μυαλό μου. Θα ήθελε πολύ να είναι οι απαντήσεις σου οι τιμές που έλεγε αυτός και εσύ του κατέστρεψες το όνειρο...

Just now, happykar είπε:

Εχετε θεματα με κατακερματισμο; Νομιζω σε γενετιστη αξιζει να πατε σε περιπτωση αποτυχημενων ετ ή καθ'εξιν αποβολων.

Εχουμε κατακερματισμο 30%,μια βιοχημικη και μια αποτυχημένη ετ. 

Just now, Thia1985 είπε:

Συγγνώμη είχες 89 νηστείας,  59 μετά από λήψη γλυκόζης?????? Και 83 στο δίωρο κ δε το έχεις δει??? 

Είσαι σίγουρη γι αυτό??? 

Ξέρω για τη δική μου περίπτωση αλλά αυτό που γράφεις δεν είναι φυσιολογικό γιατί εμένα με έβαλαν μια μέρα να φάω ένα κομμάτι γαλακτομπούρεκο, να μετρήσω πριν ζάχαρο Κ μετά μια ώρα για να δουν αν μου το ρίχνει το γλυκό, εκεί θα χα πρόβλημα. Εγώ ήμουν στα όρια κ φαντάσου ακόμη κι αυτό μου είπαν τώρα να το κόψω και να τρώω αν θέλω σοκολάτα χωρίς ζάχαρη ζυγισμενη η πχ μπισκότα χωρίς ζάχαρη αν θελήσω ώστε να έχουμε όσο το δυνατόν ελεγχόμενες τιμές. 

Και τονίζω δεν έχω ούτε διαβήτη κύησης σύμφωνα με τρεις γιατρούς ούτε υπογλυκαιμίες. 

Ναι, ειμαι σιγουρη, εχω και τις εξετασεις μπροστα μου. Εχω προσπαθησει να μιλησω με τον ενδοκρινολογο αλλα δεν τα εχω καταφερει ακομα :( Επειδη δεν τα ξερω καθολου ολα αυτα, τι δειχνει δλδ η καμπυλη μου;;;

Just now, ElenaSyl είπε:

Εχουμε κατακερματισμο 30%,μια βιοχημικη και μια αποτυχημένη ετ. 

Εκτος απο τον κατακερματισμο, κατα τ'αλλα πως ειναι το σπερμοδιαγραμμα; Εχετε προσπαθησει να τον ριξετε;

• Μπερδεμένη/-ος 1

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις