Recommended Posts

Just now, Thia1985 είπε:

Εγώ πριν μείνω ήμουν 60.500 μετά είχα φτάσει 67 ,ξεκινησα διατροφή στον πέμπτο περιπου και πήγα 66 με ρούχα. Τότε ξεκίνησαν οι μεταπτώσεις τη νύχτα οπότε έφτασα και 72 κιλά όμως με αυστηρή διατροφή που στην ουσία είναι υγιεινη κ δε στερούμαι τπτ ούτε νιώθω πείνα, κατάφερα σε δύο εβδομάδες να είμαι 71 κιλά ντυμένη άρα υπολογίζω 70.Σημερα δηλαδή ζυγίστηκα. 

Τρώω ανά 2.30 ώρες, 3 το πολύ Κ κανονικότατο γεύμα μεσημέρι Κ βράδυ.

Aρα πηρες 9,5 κιλα. Μια χαρα, αλλωστε θα τα χασεις ευκολα μολις γεννησεις

2 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Α δεν το ήξερα για τη Νεφέλη. Απλώς δεν είχα ακούσει επιτυχίες σ αυτόν. Αν είναι καλός καλά κάνουν κ γίνεται χαμός. Εδώ πάντως στο φόρουμ όπως και στη δωρεά συγκεκριμένοι έχουν πολλές  επιτυχίες. Μπορεί να είναι τυχαίο, δεν ξερω. 

Στη δωρεά προτιμούν τον δικό μου γιατρό λόγω μεγάλης αναμονής στο ΓΕΝ κ γιατί ο δικός μου με το κέντρο που συνεργάζεται έχει επιτυχίες 

Just now, winspert είπε:

Να ξερεις οτι το θεμα"ραγαδες", έχει να κανει κ με την ποιότητα του δέρματος φυσικα...Εγω εβαζα απο πολυ νωρίς στην εγκυμοσύνη κ ραγαδες εκανα κ πολλες...Αλλα να πω οτι ειχα κ τεράστια κοιλια...14 κιλα οοοοολα στην κοιλια....Αν καποια δεν κανει μεγαλη κοιλια οι πιθανότητες για ραγαδες μειώνονται...

Επίσης κορίτσια να βαζετε αγνα προϊόντα στην κοιλιτσα σας κ οχι απαραίτητα ο,τι βγαζει η καθε γνωστή εταιρεία για την εγκυμοσύνη...δεν είναι ολα κατάλληλα...

Εγώ έβαζα λαδάκι απλό από πολύ νωρίς αλλά τον τελευταίο μήνα έκανα ξηροδερμία. Ρώτησα το φαρμακοποιό μου Κ μου πρότεινε mustela 3 σε ένα κ η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να μειωθεί όπως μου είπε η υπάρχουσα ραγαδα κι όμως μειώθηκε. 

• Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Διαφημίσεις

Just now, Thia1985 είπε:

Στη δωρεά προτιμούν τον δικό μου γιατρό λόγω μεγάλης αναμονής στο ΓΕΝ κ γιατί ο δικός μου με το κέντρο που συνεργάζεται έχει επιτυχίες 

Εγώ έβαζα λαδάκι απλό από πολύ νωρίς αλλά τον τελευταίο μήνα έκανα ξηροδερμία. Ρώτησα το φαρμακοποιό μου Κ μου πρότεινε mustela 3 σε ένα κ η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να μειωθεί όπως μου είπε η υπάρχουσα ραγαδα κι όμως μειώθηκε. 

Εγω κοριτσια επαιρνα για ραγαδες κρεμα της frezy.......Δεν εκανα καθολου ραγαδες. Και ειχα μεγαλη κοιλια, παρολο που πηρα μονο εξι κιλα

Just now, MaryH είπε:

Aρα πηρες 9,5 κιλα. Μια χαρα, αλλωστε θα τα χασεις ευκολα μολις γεννησεις

Ναι

Θα έπαιρνα παραπάνω γιατί από τον 5 ο και μετα μέχρι να καταλάβουμε τι γίνεται, εγώ όταν έβλεπα Μεταγευματικο πχ 120 και σε 3-4 ώρες ξυπνούσα καταιδρωμενη κι ήταν 67 ,68, 70 νόμιζα ήταν υπογλυκαιμία κ έτρωγα γλυκό ενώ ήταν αυτό που έγραψα, χρειαζόμουν υδατάνθρακες με πρωτεΐνη κ σαλάτα κι όταν τελικά το σταθεροποιησαμε με τη γιατρό μου σε νηστείας 82-87 ,έπαθα ρινορραγια, καυτηριασμοι κλπ Κ αποσυντονιστηκε, τώρα πάλι το ελέγχουμε, το θέλουν τόσο. 

Εμένα θέλουν Βραδυνο Μεταγευματικο 120-130 και πρωινό 82-90 παρότι είναι το ανώτατο όριο, με τη διατροφή που μου δίνουν το θέλουν τόσο για να μπορώ τουλάχιστον να κοιμάμαι τη νύχτα. 

Βέβαια δεν εξαρταται μόνο από αυτούς, πρέπει να βοηθήσει κ η μύτη πχ πριν 2-3 μέρες ήμουν τελείως άυπνη από αυτό. 

Just now, MaryH είπε:

Εγω κοριτσια επαιρνα για ραγαδες κρεμα της frezy.......Δεν εκανα καθολου ραγαδες. Και ειχα μεγαλη κοιλια, παρολο που πηρα μονο εξι κιλα

Πήρες λίγα Μαίρη μου γι αυτο

Και προφανώς το δέρμα σου ήταν ελαστικό από μόνο του

Κι εγώ μεγάλη κοιλιά εχω

Ούτε χοντρά πόδια ούτε τπτ

• Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Thia1985 είπε:

Ναι

Θα έπαιρνα παραπάνω γιατί από τον 5 ο και μετα μέχρι να καταλάβουμε τι γίνεται, εγώ όταν έβλεπα Μεταγευματικο πχ 120 και σε 3-4 ώρες ξυπνούσα καταιδρωμενη κι ήταν 67 ,68, 70 νόμιζα ήταν υπογλυκαιμία κ έτρωγα γλυκό ενώ ήταν αυτό που έγραψα, χρειαζόμουν υδατάνθρακες με πρωτεΐνη κ σαλάτα κι όταν τελικά το σταθεροποιησαμε με τη γιατρό μου σε νηστείας 82-87 ,έπαθα ρινορραγια, καυτηριασμοι κλπ Κ αποσυντονιστηκε, τώρα πάλι το ελέγχουμε, το θέλουν τόσο. 

Εμένα θέλουν Βραδυνο Μεταγευματικο 120-130 και πρωινό 82-90 παρότι είναι το ανώτατο όριο, με τη διατροφή που μου δίνουν το θέλουν τόσο για να μπορώ τουλάχιστον να κοιμάμαι τη νύχτα. 

Βέβαια δεν εξαρταται μόνο από αυτούς, πρέπει να βοηθήσει κ η μύτη πχ πριν 2-3 μέρες ήμουν τελείως άυπνη από αυτό. 

Πήρες λίγα Μαίρη μου γι αυτογινομαστε ριγε

Κι εγώ μεγάλη κοιλιά εχω

Η κοιλια μου ομως ηταν τεραστια σε σχεση με το σωμα μου. Και τα ποδια μου ηταν πενταπλασια απ οτι τωρα. Δεν εβαλα ομως κρεμα στα ποδια. Και δεν εβγαλα ραγαδες. Ισως βοηθησε το δερμα.Τεσπα, αυτα ειναι τιποτα μπροστα στο θαυμα της ζωης. Ας εχουμε ολες τα μωρακια μας απ  την αρχη χωρις κοπο και φαρμακα κι ας γινομαστε ριγε:mrgreen:

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Just now, Thia1985 είπε:

Ναι

Κι εγώ μεγάλη κοιλιά εχω

εγω δεν εκανα ραγαδες. αλλα ειχα κοιλια μικροσκοπικη..δηλ πριν γεννησω ημουν σαν 5. βαρια 6..και δεν εβαζα τπτ πανω μου..γιατι ολα μα ολα μου εκαναν τρελη φαγουρα...δεν ξερω τι κακο με ειχε βρει στην εγκυμοσυνη...αλλα ολα με φαγουριζαν...θεωρω παντως οτι οι ραγαδες ειναι το λιγοτερο...πιο πολυ ενοχλει (αισθητικα) η χαλαρωση μετα...η οποια δυστυχως θελει πολυ γυμναστικη...ειδικα οσο μεγαλυτερη κοιλια εχεις, αρα και διαταση των κοιλιακων μυων ...αλλα δε βαριεσαι...αυτα ειναι πταισματα...

• Μου αρέσει 1

Just now, Thia1985 είπε:

Ναι

Κι εγώ μεγάλη κοιλιά εχω

Εγώ πήρα 17 στη μία και 18 στην δεύτερη, η κοιλιά μου ήταν σαν να έχω δίδυμα και δεν υπερβάλλω, ραγαδα ούτε μια με μια bio oil που οπότε θυμόμουν την έβαζα. Είναι και στο δέρμα οπότε να το ξέρεις. Εσύ που κάνεις εύκολα ραγαδες να πασαλειβεσαι

• Μου αρέσει 1

Just now, Thia1985 είπε:

Έβαζα αλλά ήθελα προφανώς πιο ενισχυμενη

Την άλλαξα τώρα και η αλήθεια είναι ότι η ραγαδα που είδα έχει μειωθεί κατά πολυ

Κοίτα για μια δε θα σκάσω, το θέμα είναι να μη γεμίσω 

Εχει

Η κολλητή μου σε αυτόν πέτυχε και πολλές κοπέλες που ξέρω προσωπικά με δικό τους υλικο

Επίσης, από τη θεραπεία του η κολλητή μου είναι τώρα πάλι έγκυος φυσιολογικα

Όχι η μια θα φύγει αλλά καλό είναι να μην γεμίσεις. Εκτός κι αν δεν σε νοιάζει .

Κι εγω έχω φίλη που πέτυχε και τις 2 φορές. Βέβαια ξέρω και άλλη που δεν.....

• Μου αρέσει 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

On 23/1/2021 at 10:59 ΠΜ, Thia1985 είπε:

Συμφωνώ σε ολα

Εγώ προσωπικά, με αφορμή τις τιμές του ζαχαρου, θέλω να γράψω αναλυτικά τη δική μου ιστορία ώστε να την έχουν στο νου τους κοπέλες γιατί αν και σπάνια, συμβαίνει. 

Έκανα αμέσως μετά την αυχενικη καμπύλη σακχάρου λόγω του ότι η μητέρα μου έχει ζάχαρο πάνω από 15ετια κ πρόσφατα μπήκε σε ινσουλίνη. 

Το πρωινό μου ζάχαρο ήταν πολύ χαμηλό, στο 67-70 , μια ώρα μετά τη λήψη γλυκόζης τρεις μονάδες παραπάνω από φυσιολογικό και δυο ώρες μετα πάλι αρκετά χαμηλό. 

Με συμβουλή φίλης από εδώ, άρχισα ως να πάω σε διαβητολογο που με παρέπεμψε ο γιατρός μου να μαστε σίγουροι, έτρωγα κανονικά και μετριόμουν.

Πάντα πολύ χαμηλό νηστείας, ποτέ πάνω από 75. Μεταγευματικο επίσης, ποτέ πάνω από τα όρια. Πάω στη γιατρο,παρατηρησε αμεσως ότι το πρόβλημα δεν είναι οι τρεις παραπανω μονάδες μετά τη γλυκόζη αλλά το χαμηλό ζάχαρο ακόμη Κ μετά από υδατάνθρακες που φυσικά έτρωγα όπως ήθελα. 

Ξεκινάμε λοιπόν μια μέτρηση την ημέρα να δούμε τι γίνεται και επίσκεψη σε διατροφολόγο.

Επέλεξα την ομάδα του γιατρού μου ώστε να συνεννοούνται οι γιατροί. 

Όλα καλά ως τον πέμπτο μήνα. 

Φτάνω στον πέμπτο κ ξαφνικά εκεί που είχα Βραδυνο ζάχαρο πολύ καλό, ξυπνούσα καταιδρωμενη και με ταχυκαρδία, ζάχαρο στα τάρταρα μέσα στο τρίωρο, μιλάμε για 67 από 120!!!

Το ρυθμίζουμε με αλλαγή διατροφής κ πρωτεΐνη κάθε βράδυ με υδατάνθρακες κ σαλάτα, μέτρηση κ παρακολουθηση.Το ρυθμίζουμε κ το κρατάμε στο 82-87 κάθε πρωί. 

Παραμονές Χριστουγέννων, παθαίνω σοβαρή ρινορραγια μύτης, μαζεύαμε τα αίματα με τη σφουγγαρίστρα, χρειάστηκα διπλό καυτηριασμο και ξεκίνα πάλι το πάρτι με το ζάχαρο, δεδομένου ότι είχε ρυθμιστεί. Αυτό συνέβη γιατί ο καυτηριασμος και η βουλωμένη μύτη, η αϋπνία, (δεν κοιμάμαι βράδυ εδώ και ένα μήνα περίπου η αν είμαι τυχερή κάνα τέταρτο σπαστο) και κυρίως η βουλωμένη μύτη που δε μου επιτρέπει να κάνω καλές αναπνοές τη νύχτα, απορρυθμιζουν το ζάχαρο. Όταν δεν βουλώνει όλο το βράδυ έχω μια χαρά ζάχαρο, όταν όμως βουλώνει εκεί να δείτε. 

Το λέω στον γιατρο μου, να μου βρει λύση, δεν άντεχα και αυτή τη στιγμή είναι από πάνω μου η διατροφολόγος με την οποία μιλώ κάθε μέρα, μου προσαρμόζει ποσότητες στα φαγητά, την ενημερώνω για ζάχαρο και σηκώνομαι κάθε βράδυ ανά τρίωρο κ τρώω. Χωρίς αυτήν τα χα τεράστιο θέμα. 

Να τονίσω ότι δεν έχω ούτε διαβήτη κύησης γιατι το ρώτησα ούτε υπογλυκαιμίες αλλά έχω ας το πούμε εκδηλώσει μια σπάνια περίπτωση όπου στην εγκυμοσύνη αν δε φάω όπως πρέπει και ότι πρέπει, έχω θέμα τη νύχτα, ανεβάζουμε το ζάχαρο μου με διατροφή. 

Δε μου στερούν τπτ, πριν λιγουρεψα κι έφαγα μια τυρόπιτα ΑΛΛΑ πρέπει να ενημερώσω ώστε να μου πει η κοπέλα τι θα φάω το μεσημέρι. Τρώω σε συγκεκριμένες ώρες και αυστηρά τη νύχτα ψητά με υδατάνθρακες κ σαλάτα. Με το θυρεοειδή δεν έχω κανένα θέμα. 

Η εγκυμοσύνη είναι μια περίοδος ναι μεν χαράς όμως που το σώμα ειδικά σε εμάς που έχουμε ταλαιπωρηθεί με εξωσωματικές κι ορμόνες τόσα χρόνια, βγαίνουν θέματα. 

Οπότε χρειάζεται προσοχή κ να κάνουμε ότι μας λένε οι γιατροί, όχι πχ να έχουμε θέμα και να τρώμε ασύστολα ότι θέλουμε. 

Τονίζω, δε μου στέρησαν τπτ,τρωω ότι θέλω όμως ενημερώνω παρότι έχω ένα γενικό πλάνο κάθε πόσες ώρες να τρώω τι και πως κλπ κλπ. 

Και μετριέμαι μετά από κάθε γεύμα ώστε να ξέρω τι δίνει για να το ξέρουν. Πχ εγώ νύχτα, δε μπορώ να μείνω νηστική πάνω από τρεις ώρες. 

Όσες λοιπόν έχετε θέματα ακόμη Κ με μύτη δείτε το!!! Εγώ σας λέω, έχω ρινίτιδα εγκυμοσύνης κ μου απορρυθμιζει το ζάχαρο ενώ το είχαμε ρυθμίσει! 

Το σακχαρο το παρακολουθούσες από πριν ή το ανακάλυψες αφού έμεινες έγκυος? 

Ρωτάω γιατί ακόμη κι αυτό μπορεί να έπαιξε ρόλο, να μην ήξερες δηλαδή ότι έχεις. 

Η innohep από μόνη της δεν αρκεί. Εγώ αποφάσισα στην έβδομη εβδομάδα και πήγα σε αιματολογο ο οποίος μου χρειάστηκε απίστευτα στη ρινορραγια!!! 

Δεδομένου ότι έπαιρνα σαλοσπιρ, αυτός κι ο Ωρλ μου έκαναν θεραπεία, Ο Ωρλ είδε τα αγγεία μου Κ μου έκανε κ κάνει αγωγή κ ο Αιματολογος μου έκοψε τα σαλοσπιρ μην ξανακάνω ρινορραγια κι αιμορραγία 

Έκανα καμπύλη ζαχαρου στην 6 με 7η εβδομάδα περίπου που μου έιπε ο γιατρός και οι τιμές μου ηταν 94-170-97 ήταν καλές οι τιμές αλλά πήγα και σε ενδοκρινολογο και μου είπε ότι όλα καλά αλλά αν δεν προσέξω την διατροφή μου μπορεί να έχω θέμα όποτε ξεκινήσαμε τις μετρήσεις και έκανα και διατροφη με την διαιτολόγο της ομάδας και όλα καλά!!!Τώρα σε ότι αφορά το αιματολογικά έπρεπε δηλαδη από μόνη μου να πάω σε αιματολογο?Πάντως μου έκανε πολλές εξετάσεις σε ότι αφορά τα Igg και igm συγγνώμη δεν τα θυμάμαι γενικά με ξετιναζε!!!τι μπορεί  να φταίει δεν ξέρω....αύριο που έχουμε ραντεβού πιστεύω να μας πει πως θα το ψάξουμε!!!

Just now, Thia1985 είπε:

Έβαζα αλλά ήθελα προφανώς πιο ενισχυμενη

Την άλλαξα τώρα και η αλήθεια είναι ότι η ραγαδα που είδα έχει μειωθεί κατά πολυ

Ευτυχώς ή δυστυχώς, στο θέμα ραγαδες παίζει ρόλο και το δέρμα μας! Μπορεί να βάζεις κρέμα εντατικά και να βγάζεις, μπορεί να βάζεις περιοδικά και να μην εμφανίζονται! 

Το αμυγδαλελαιο είναι εξαιρετικό, αλλά δυστυχώς λερωνεσαι παντού! Αφήνει αυτή τη γλίτσα του λαδιού και όλα τα ρούχα γίνονται χάλια!

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια από εσάς για δανεικά ωάρια και την διαδικασία σε δημόσιο νοσοκομείο. 

On 23/01/2021 at 1:56 AM, Amy85 said:

Καλησπέρα σε όλες !! Εύχομαι καταρχην καλή χρονιά με υγεία κ ευτυχία κ κυρίως δύναμη κ αισιοδοξία  !!

κοριτσια δεν είμαι καινούργια, Είχα άλλο nickname (Elpida85) αλλά καταφερα κ κλείδωσα το λογαριασμο μου (...)

Θα ηθελα να παρακαλέσω για τη συνδρομή όποιας κοπέλας έχει τυχόν:

- κάνει φυσικούς στο μαστρομηνά και με pm εάν δεν επιθυμεί δημόσια 

- έχει άποψη για την ποιότητα εμβρύου μετά από υπερδιέγερση εν σχέσει με φυσικό κύκλο (δεν μιλώ βιβλιογραφικά αλλά από προσωπική εμπειρία) 

Ταυτίζομαι με πολλά κορίτσια από εδώ και ευχαριστώ ιδιαίτερα δημοσίως  και την @Troia για τη συνδρομή της το καλοκαίρι. Λυπάμαι που χάθηκα προσπαθούσα να διαχειριστώ την απώλεια του 2ου εμβρύου κ τελικά κατέληξα  σε νέα εμβρυομεταφορα .. διδυμα κ απώλεια ομοιως 8η εβδομάδα.

εν ολίγοις:

1 υπερδιέγερση 

2 μηδενικές χοριακες (ακεσω στον γλυκουλη όχι στο βλήμα για να μην καρφωνόμαστε

2 υπερδιέγερση στο Ιασώ  (27 ωαρια ...)

3 εγκυμοσύνες ατυχείς συνεχόμενες, η μια 11 εβδομάδα με φυσιολογικό καρυοτυπο αλλά υψηλή αυχενική (10.4), 1 παλινδρόμησε 6η εβδομάδα και η τελευταία απόξεση σε διδυμα 8η εβδομάδα

πλεον τα ρίχνουν όλα σε εμένα κλασικά απ ο,τι καταλαβαίνω (34 στην ωοληψια κ πλέον 35) ενώ το ζήτημα για εξωσωματική ήταν η ολογοασθενοασπερμια του συζύγου (κιρσοκηλη ) κ υψηλό dfi (50%) 

εγω Χάρη  στην @Troia  τσεκαρισμένα όλα αιματολογικά Τσεκούρα κ λευκου, ενδοκρινολογικα κ με 2 υστεροσκοπησεις

Έχω να πω τα χειρότερα για συγκεκριμένο γιατρό του Ιασώ (όχι δημόσια) πολύ της μοδος ο εν λόγω

-1ον αναγκάστηκα στην τελευταία απόξεση (διδυμα ) να επαναλάβω την απόξεση στο μαστρομηνα  μετά από 25 ημερες γιατί ο μ&€€&& είχε αφήσει υπολειμμα κ θα πει κάποιος ότι αυτό μπορεί να τύχει είναι στα πλαίσια  ΑΛΛΑ:

Στο πρώτο μωρό που υποχρεώθηκα σε απόξεση με παρέπεμψε σε άλλο γιατρό του Ιασώ με υψηλότατο κόστος (γιατί ο ίδιος λέει δεν έκανε αποξεσεις)  κ δεν είχα πρόβλημα πέραν του ψυχολογικού ενώ στη 2η απόξεση (διδυμα) με ανέλαβε ο ίδιος... αντι ευτελουσ Μάλιστα τιμήματος κ μετά απο 20 ημέρες διαπιστώνει ότι δεν έχω καθαρίσει κάθιδρος αλλά πρότεινε να αδιαθετήσω κ να με ξαναδεί ... εγώ εντωμεταξύ με αιμορραγίες ... και ταλαιπωρία χοντρή 

2ον απέδωσε την πορεία της υπόθεσης στο κακό το μάτι (φράση που επαναλαμβάνει διαρκώς) κ να κάνω ξεμάτιασμα γιατί δεν μπορώ πρακτικά να κάνω κάτι άλλο ...

3ον εννοείται καμία επικοινωνία με τον ίδιο παρότι στα διδυμα είχα τρομερούς πόνους κ αιμα πριν  υποχρεωθω σε απόξεση ενώ μετά λύπης μου διαπίστωσα Ότι το Κινητο του είναι διάθεσιμο σε γνωστή τηλεπερσονα που έχει απευθυνθεί στον ίδιο ... θα μου πείτε σιγά το νέο ... αλλά θα συγχωρήσετε τον κυνισμό μου κ πάλι του έχουμε ακουμπήσει την αξία ενός οχήματος αλλά πρόσβαση στον ίδιο δεν κατορθώσαμε να αποκτήσουμε ποτέ ..

αυτά ! 

Ελπίζω να μην κούρασα  με το σεντόνι .... καταλαβαίνω ότι 

δεν ειΝαι όλοι οι γυναικολόγοι γνώστες αλλά πάνε με στάνταρ πρωτόκολλα πολλοί εξ αυτών χωρίς παραμετροποίηση 

θέλει πολλή προσωπική δουλειά από πλευράς μας εκτος εάν σταθούμε τυχερές νωρις όποτε θεός ο γιατρος (sorry για τον κυνισμό αλλά ...)

& ότι πραγματι ενα μεγάλο ποσοστό της επιυθιχας είναι θέμα τύχης αρκεί να μην τα αφήσεις όλα στην τύχη 

Αισθάνομαι πολύ  καλά που υπάρχει αυτός ο χώρος ελεύθερης έκφρασης κ ανταλλαγής απόψεων σε πολλά επίπεδα κ εύχομαι σε όλες μας τα καλύτερα μέσα από την ψυχή μου !!

Έχουμε λίγο παρόμοιο ιστορικό μπορώ να πω. Έγραψα και εγώ την ιστορία μου ξανά. Έχω πάθει και εγώ υπερδιέγερση και στις 2 διεγερσεις μου. Την 1η με γλίτωσε λίγο ο ανταγωνιστης. Τη 2η ήταν ένα δράμα ειλικρινά. Νοσηλεία και με  βελόνες-πολυ επώδυνο-αφαιρουσαμε το υγρό από την κοιλιά για να ανακουφιστω έστω και λίγο. 

Στην 1η διεγερση έβαλα 4 εμβρυα - 2 εμβρυομεταφορες, η 1η βιοχημικη και η 2η παλινδρομη σε δίδυμα 11η βδομάδα. Δεν είχα πια εμπιστοσύνη στα έμβρυα και προχωρησα σε 2η διεγερση για να περάσουν από προεμφυτευτικο. Μειωσαμε τη δόση της gonal αλλά πάλι έδωσα αρκετά ωαρια και καταληξαμε σε αρκετές βλαστοκυστες. Περασαν προς εκπληξη μας αρκετές μας βλαστοκυστες από προεμφυτευτικο. Βάζουμε 2 άριστες ελεγμενες απο προεμφυτευτικο πάλι αποβολή 6η βδομαδα. 

Αυτό με την υπερδιέγερση με προβληματίζει και μένα πολύ. Ουτε ο προεμφυτευτικος λεω δεν το έσωσε. Δεν ξέρω. Και εγώ 34. Επέμενα πολύ να πηγαιναμε σε φυσικο και δεν με επαιρνε ο γιατρός. Ξέρουν αυτοί. Σου λένε κάτω των 35 ας καούν και μετά τις παιρνουμε με φυσικό. Εγώ μετάνιωσα πολύ. Με το σπέρμα εμείς δεν έχουμε θέμα. Αλλά θα ελεγξω και dfi αν και όλοι με οσους εχω μιλήσει - εμβρυολογοι, ουρολογοι επιμενουν πως δεν θα έχει υψηλό αλλιώς δεν θα έδινε τόσες βλαστοκυστες και υγιείς με προεμφυτευτικο. Θα το κάνω και αυτό άμεσα βέβαια. 

Εμένα δεν μου βρίσκουν πολυκυστικες. Απλά μου λένε πως έχω μια πολυκυστικοτητα σαν οργανισμός. Δεν ξέρω πως να το θέσω. Αυτό λένε. 

Αβυσσος αυτό με την υπερδιεγερση. Κάποιοι εμβρυολογοι μου λένε οχι υπερδιεγερση τα καις μπορεί να είναι βλαστοκυστες αλλά δεν είναι καλό. Μετά που περνουν από προεμφυτευτικο μου τα αλλάζουν και λένε οκ καλά είναι. 

Just now, Nastazia.k είπε:

Έχουμε λίγο παρόμοιο ιστορικό μπορώ να πω. Έγραψα και εγώ την ιστορία μου ξανά. Έχω πάθει και εγώ υπερδιέγερση και στις 2 διεγερσεις μου. Την 1η με γλίτωσε λίγο ο ανταγωνιστης. Τη 2η ήταν ένα δράμα ειλικρινά. Νοσηλεία και με  βελόνες-πολυ επώδυνο-αφαιρουσαμε το υγρό από την κοιλιά για να ανακουφιστω έστω και λίγο. 

Στην 1η διεγερση έβαλα 4 εμβρυα - 2 εμβρυομεταφορες, η 1η βιοχημικη και η 2η παλινδρομη σε δίδυμα 11η βδομάδα. Δεν είχα πια εμπιστοσύνη στα έμβρυα και προχωρησα σε 2η διεγερση για να περάσουν από προεμφυτευτικο. Μειωσαμε τη δόση της gonal αλλά πάλι έδωσα αρκετά ωαρια και καταληξαμε σε αρκετές βλαστοκυστες. Περασαν προς εκπληξη μας αρκετές μας βλαστοκυστες από προεμφυτευτικο. Βάζουμε 2 άριστες ελεγμενες απο προεμφυτευτικο πάλι αποβολή 6η βδομαδα. 

Αυτό με την υπερδιέγερση με προβληματίζει και μένα πολύ. Ουτε ο προεμφυτευτικος λεω δεν το έσωσε. Δεν ξέρω. Και εγώ 34. Επέμενα πολύ να πηγαιναμε σε φυσικο και δεν με επαιρνε ο γιατρός. Ξέρουν αυτοί. Σου λένε κάτω των 35 ας καούν και μετά τις παιρνουμε με φυσικό. Εγώ μετάνιωσα πολύ. Με το σπέρμα εμείς δεν έχουμε θέμα. Αλλά θα ελεγξω και dfi αν και όλοι με οσους εχω μιλήσει - εμβρυολογοι, ουρολογοι επιμενουν πως δεν θα έχει υψηλό αλλιώς δεν θα έδινε τόσες βλαστοκυστες και υγιείς με προεμφυτευτικο. Θα το κάνω και αυτό άμεσα βέβαια. 

Εμένα δεν μου βρίσκουν πολυκυστικες. Απλά μου λένε πως έχω μια πολυκυστικοτητα σαν οργανισμός. Δεν ξέρω πως να το θέσω. Αυτό λένε. 

Αβυσσος αυτό με την υπερδιεγερση. Κάποιοι εμβρυολογοι μου λένε οχι υπερδιεγερση τα καις μπορεί να είναι βλαστοκυστες αλλά δεν είναι καλό. Μετά που περνουν από προεμφυτευτικο μου τα αλλάζουν και λένε οκ καλά είναι. 

οταν μιλαμε για υπερδιεγερση..σε ποσα ωαρια αναφερομαστε; η υπερδιεγερση εχει να κανει μονο μς τον αριθμο;

Just now, Egina mama είπε:

Εγώ πήρα 17 στη μία και 18 στην δεύτερη, η κοιλιά μου ήταν σαν να έχω δίδυμα και δεν υπερβάλλω, ραγαδα ούτε μια με μια bio oil που οπότε θυμόμουν την έβαζα. Είναι και στο δέρμα οπότε να το ξέρεις. Εσύ που κάνεις εύκολα ραγαδες να πασαλειβεσαι

Κι εγώ bio oil έβαζα αλλά δυστυχως

Δεν πειράζει, το θέμα είναι να το προλαβω

Και φαντάσου κ από νωρίς έβαζα κ πολύ νερό πινω

Θεωρώ ότι δε με βοήθησε κι αυτό όχι λάδι ή κρέμα τρεις μέρες πριν από κάθε υπερηχο

Just now, Didimakia είπε:

Έκανα καμπύλη ζαχαρου στην 6 με 7η εβδομάδα περίπου που μου έιπε ο γιατρός και οι τιμές μου ηταν 94-170-97 ήταν καλές οι τιμές αλλά πήγα και σε ενδοκρινολογο και μου είπε ότι όλα καλά αλλά αν δεν προσέξω την διατροφή μου μπορεί να έχω θέμα όποτε ξεκινήσαμε τις μετρήσεις και έκανα και διατροφη με την διαιτολόγο της ομάδας και όλα καλά!!!Τώρα σε ότι αφορά το αιματολογικά έπρεπε δηλαδη από μόνη μου να πάω σε αιματολογο?Πάντως μου έκανε πολλές εξετάσεις σε ότι αφορά τα Igg και igm συγγνώμη δεν τα θυμάμαι γενικά με ξετιναζε!!!τι μπορεί  να φταίει δεν ξέρω....αύριο που έχουμε ραντεβού πιστεύω να μας πει πως θα το ψάξουμε!!!

Εγώ ξέρω κάθε γιατρός στην ειδικότητα του. 

Εγώ στην 9η εβδομάδα ρώτησα τον δικό μου αν χρειάζομαι αιματολογο, μου είπε οι ενέσεις που σου δίνω καλύπτουν 95 τοις εκατό, εμένα προσωπικά αυτό το υπόλοιπο 5 τοις εκατό με προβλημάτισε, του ζήτησα λοιπόν να με παραπέμψει σε αιματολογο, προσωπικά διάλεξα όλοι να είναι στην ομάδα του η άτομα που εμπιστεύεται ώστε να υπάρχει συνεννόηση. 

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Pagotoula said:

οταν μιλαμε για υπερδιεγερση..σε ποσα ωαρια αναφερομαστε; η υπερδιεγερση εχει να κανει μονο μς τον αριθμο;

Δεν ξέρω αν σχετίζεται πάντα με αριθμό. Συνήθως μιλάμε για πάνω από 20 και 25 αν και από ότι έχω διαβάσει εδώ υπήρξαν και κοπέλες με πιο λίγα που έπαθαν το σύνδρομο υπερδιεγερσης. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις