Recommended Posts

Just now, olpapa είπε:

Γιατί το 8/1000 σου φαίνεται λίγο? Βασικά είναι 1 στις 2000 γεννήσεις, όχι εγκυμοσύνες. Γιατί αν το θέμα είναι μικρό κάποια ζευγάρια δε διακόπτουν και το παιδί έχει κάποια θέματα στη ζωή του στην ούρηση πχ αλλά μικρότερα έως μεγάλα ανάλογα με το πρόβλημα. Σκέψου πόσο θα ήταν το ποσοστό αν μετρούσαμε στις εγκυμοσύνες γενικά βάζοντας όσες διακόπτονται. Και αυτό με το ότι γίνεται τοξικό αν υπερβείς τα όρια ακριβώς για αυτό κάνουμε και την εξέταση και αυτό τόνισα ότι εγώ κάνω συχνά για να μη φτάσουμε σε τοξική συγκέντρωση!

Δε μου φαινεται εμενα λίγο,ανηκει στις σπανιες διαταραχές.

Και πολυ καλά κάνεις,αναφερόμουν στην Troia που ρωτησε κι εγραψε ότι της το δίνουν προληπτικά κι επειδη εσυ ανεφερες γενικα ότι το δινουν για 3 μηνες πριν.

hKYcp3.png

Just now, olpapa είπε:

Γιατί το 8/1000 σου φαίνεται λίγο? Βασικά είναι 1 στις 2000 γεννήσεις, όχι εγκυμοσύνες. Γιατί αν το θέμα είναι μικρό κάποια ζευγάρια δε διακόπτουν και το παιδί έχει κάποια θέματα στη ζωή του στην ούρηση πχ αλλά μικρότερα έως μεγάλα ανάλογα με το πρόβλημα. Σκέψου πόσο θα ήταν το ποσοστό αν μετρούσαμε στις εγκυμοσύνες γενικά βάζοντας όσες διακόπτονται. Και αυτό με το ότι γίνεται τοξικό αν υπερβείς τα όρια ακριβώς για αυτό κάνουμε και την εξέταση και αυτό τόνισα ότι εγώ κάνω συχνά για να μη φτάσουμε σε τοξική συγκέντρωση!

Ναι τουρνέ τους έχω κάνω το τελευταίο χρόνο :) παθολόγο γυναικολόγο αιματολόγο και ενδοκρινολόγο(υς)

Σωστά, και  αυτό επειδή σε πολλές χώρες όπως η Ελλάδα δε γεννιούνται ποτέ αυτά τα παιδιά λόγω της Β' επιπέδου.

Αιματολόγο σε ποιον πήγες τελικά; Θυμάμαι που είχαμε τη συζήτηση για την Τσεκούρα, αλλά δεν ήθελες να πας στο Έλενα λόγω τραυματικής εμπειρίας...

Διαφημίσεις

Just now, Troia said:

Όχι, δεν έχει. Είναι νοσοκομειακή γιατρός, απαγορεύεται...

Μάλλον της έχω στείλει πολλή πελατεία εγώ τις τελευταίες μέρες και τα κλείσανε όλα τα ραντεβού...Τώρα πάλι από 1η Νοέμβρη πάλι, μάλλον...Πρέπει τις πρώτες μέρες του μήνα. Σου είχαν πει ότι θα άνοιγε ο Νοεμβρης 1η Οκτωβρίου;

Καλέ όχι, δεν έχω. Το παίρνω προληπτικά από τότε που αρχίσαμε να προσπαθούμε. Πρέπει να το παίρνουμε 6 μήνες πριν την εγκυμοσύνη για να προλάβουμε κάποιες ασθένειες του νευρικού συστήματος που σχετίζονται με την έλλειψη. Δεν το έχω μετρήσει ποτέ. Το δίνουν όμως οι γυναικολόγοι αν τους πεις ότι προσπαθείς να μείνεις έγκυος.

Μου ειχαν πει παρε τηλ 1Οκτ κ αν δε βρεις τοτε παρε 1ηΝοε...η αληθεια ειναι οτι δεν κανει κ τοσα πολλα ραντεβου Μονο πρωι κ μονο 2 μερες νομιζω μου ειπαν Δευτ κ Πεμπ (ή δευτερα ως πεμπτη κ κανω λαθος?)

Just now, olpapa είπε:

Σπάνια καθόλου, αν δεις τις οδηγίες οπουδήποτε στο κόσμο η λήψη φυλλικού 3 μήνες πριν τη σύλληψη είναι απαραίτητη.

Συμφωνώ

On 10/5/2020 at 1:37 AM, Arriel_83 said:

Μην το ψάχνεις, θα σε εκπλήξει να σου πω ότι οι άλλες χωρες (και ιδίως Αμερική) είναι χάος στις εξωσωματικές. Η Ελλάδα έχει τον λεγόμενο ιατρικό τουρισμό όπου έρχονται εδω για εξωσωματικές λόγω κόστους και ποιότητας. 

Ως επιστημών ξέρω ότι τα βλαστοκυτταρα έχουν καταπληκτική δύναμη. Αλλά οκ θες και 2-3 γιατρους να εχουν άποψη και εμπειρία πάνω σε αυτό. 

χαχαχα χαος με τις εξωσωματικες?που να δεις χαος κ με τις εγκυμοσυνες. Αγγλια Γερμανια κ Ελβετια οι φιλοι μου τραβανε τα μαλλια τους Να φωναζουν πως κατα τυχη βγαινουν κ υγιη μωρα σ αυτες τις χωρες Να ζητανε ραντεβου κ να τους λενε στο 2μηνο αν προχωρησει η εγκυμοσυνη σας Ουτε φολλικο ουτε υποστηριξη κυησης μετα απο μετρησιες Τιποτα Ο,τι λαχει

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Just now, Matinaa είπε:

Μου ειχαν πει παρε τηλ 1Οκτ κ αν δε βρεις τοτε παρε 1ηΝοε...η αληθεια ειναι οτι δεν κανει κ τοσα πολλα ραντεβου Μονο πρωι κ μονο 2 μερες νομιζω μου ειπαν Δευτ κ Πεμπ (ή δευτερα ως πεμπτη κ κανω λαθος?)

Ειναι λογικό.Πάντα ετσι ηταν τα ραντεβού.Και πριν 2.5 χρόνια που πηγα εγω μετα απο 3 βδομαδες βρηκα.

Ειναι μια γιατρος μονο και οι ενδιαφερόμενες πάρα πολλές.

Επισης,το καθε ραντεβού διαρκει αρκετη ωρα και η γιατρός οπως μου ειχε πει ασχολείται με άλλα χιλια δυο πράγματα,λογω υποστελέχωσης.

Just now, Matinaa είπε:

χαχαχα χαος με τις εξωσωματικες?που να δεις χαος κ με τις εγκυμοσυνες. Αγγλια Γερμανια κ Ελβετια οι φιλοι μου τραβανε τα μαλλια τους Να φωναζουν πως κατα τυχη βγαινουν κ υγιη μωρα σ αυτες τις χωρες Να ζητανε ραντεβου κ να τους λενε στο 2μηνο αν προχωρησει η εγκυμοσυνη σας Ουτε φολλικο ουτε υποστηριξη κυησης μετα απο μετρησιες Τιποτα Ο,τι λαχει

Κοίτα,δεν ξέρω για Ελβετία αλλα για Αγγλία και Γερμανία που γνωρίζω καμαρωνουν για το συστημα υγειας τους και ειναι απο τα συστήματα που ξεχωρίζουν και αναφέρονται ως πρότυπα διεθνώς.

hKYcp3.png

29 minutes ago, Troia said:

Εγώ το filicin το παίρνω μεσημέρι και όχι νηστική. Μάλλον λάθος το παίρνω...Σου έχουν πει ότι πρέπει νηστική;

Ναι έτσι μου ειπε η αιματολογος. Εγώ δεν ειχα καταλαβει οτι μπορει κανεις να το παρει κ βραδυ αρκει να ειναι νηστικός

Just now, Matinaa είπε:

Και λίγα λες...Και πού να δεις τι γίνεται Αγγλία, αν πέσεις σε κακή σύμβουλο πόση ανασφάλεια νιώθεις. 

• Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Just now, katetsouka said:

Η γιατρός μου είπε ότι έχω περίπου 10 ωοθηλάκια, τα ωαρια θα τα δει αυριο όταν τα τρυπίσει (μου είπε ότι όλα δεν έχουν ωαρια μέσα).Ελπίζω τα δικά μου να έχουν ....αν δεν βρει ούτε ένα θα τρελαθώ.

εχω πολύ αγωνία ...ναι με μέθη μου είπε

Ε εντάξει αφού θα ειναι με μέθη σίγουρα δε θα καταλάβεις τίποτα και μετά άντε να χρειαστείς ένα παυσίπονο (ο,τι παιρνεις για την περίοδο). Να μην έχεις αγωνία, καλό νούμερο το 10 -εύχομαι όλα να είναι γεμάτα και να γονιμοποιηθούν! Με το καλό!

Just now, Matinaa είπε:

Πάντως όντως της έχω στείλει πολλή πελατεία τις τελευταίες μέρες...

Just now, Joka είπε:

Κοίτα,δεν ξέρω για Ελβετία αλλα για Αγγλία και Γερμανία που γνωρίζω καμαρωνουν για το συστημα υγειας τους και ειναι απο τα συστήματα που ξεχωρίζουν και αναφέρονται ως πρότυπα διεθνώς.

Ελβετία δε μπορούσε η κουμπάρα μου να κάνει εξωσωματική λόγω κακού ορμονικού προφίλ κι επίσης μια χαρά ήθελαν να της πάρουν το μωρό με καισαρική στην 38η εβδομάδα (ο γιατρός εφημερίας εννοείται), ενώ εκείνη περίμενε και γέννησε φυσιολογικά στη 40η.

Διαφημίσεις

Just now, Roda είπε:

Ναι έτσι μου ειπε η αιματολογος. Εγώ δεν ειχα καταλαβει οτι μπορει κανεις να το παρει κ βραδυ αρκει να ειναι νηστικός

Ανεξάρτητου γεύματος η απορρόφηση είναι η ίδια μου εχει πει η γιατρός μου,όλα αυτά τα χρόνια που παίρνω κατά καιρούς.

Και το επιβεβαιωσα κι απο το γιατρο του gyn.gr

hKYcp3.png

Just now, Joka said:

Ειναι λογικό.Πάντα ετσι ηταν τα ραντεβού.Και πριν 2.5 χρόνια που πηγα εγω μετα απο 3 βδομαδες βρηκα.

Ειναι μια γιατρος μονο και οι ενδιαφερόμενες πάρα πολλές.

Επισης,το καθε ραντεβού διαρκει αρκετη ωρα και η γιατρός οπως μου ειχε πει ασχολείται με άλλα χιλια δυο πράγματα,λογω υποστελέχωσης.

Ζουσα εκει οποτε ασ το....

• Μου αρέσει 2

Just now, Troia είπε:

Ελβετία δε μπορούσε η κουμπάρα μου να κάνει εξωσωματική λόγω κακού ορμονικού προφίλ κι επίσης μια χαρά ήθελαν να της πάρουν το μωρό με καισαρική στην 38η εβδομάδα (ο γιατρός εφημερίας εννοείται), ενώ εκείνη περίμενε και γέννησε φυσιολογικά στη 40η.

Τόσο χάλια εκεί ε?Το 2ο πάντως που περιγραφεις είναι και η Ελληνική καθημερινότητα..

hKYcp3.png

Just now, Troia said:

Κ μενα ενα φιλικο ζευγαρι το κουραρε ενας γιατρος απο δω μεσω skype αφου εχασε ποσα παιδια κ δεν ασχολιοντουσαν μαζι της

Just now, [email protected] said:

Και λίγα λες...Και πού να δεις τι γίνεται Αγγλία, αν πέσεις σε κακή σύμβουλο πόση ανασφάλεια νιώθεις. 

Ασ το εκει ημουν κ δυστυχως χρειαστηκα το συστημα υγειας τους 2 φορες στα 6 χρονια για 2 θεματα Κ τα δυο σοβαρα Τραβαγα τα μαλλια μου Στο ενα θεμα περιμενα τλκ να ρθω ελλαδα κ στο αλλο αφου δεν εβγαλα ακρη εκανα skype call με γιατρο Ελλαδα ...μεσαιωνας

• Μου αρέσει 3

Just now, Matinaa είπε:

Ζουσα εκει οποτε ασ το....

Α πολυ ενδιαφέρον!Ως μονιμος κάτοικος δικαιούχος του NHS?

Το ίδιο και η καλύτερη μου φίλη.

Για πες...

hKYcp3.png

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις