Recommended Posts

Just now, Roda είπε:

Και γιατί να σου τύχει «ο,τι να ναι» επειδή είναι πολυφυλετική χώρα; Αυτό δεν καταλαβαίνω πώς συνδέονται αυτα τα δύο. Ίσως άθελά σου συνδέεις την ανικανότητα του γιατρού με τη φυλή του και τη φυλή του με την εκπαίδευσή του. Τέλοσπαντων μέρες που είναι το αφήνουμε εδώ. Καλή συνέχεια

Το συνδέω μόνο με την εκπάίδευση, όχι τη φυλή. Αντί για Αφρικανούς, μπορουσα να είχα αναφερθεί σε κατοίκους άλλης αναπτυσσόμενης χώρας που ανήκουν όμως στην Καυκάσια φυλή. Με την εκπαίδευση έχω θέμα μόνο και την κουλτούρα. Π.χ. αλλού είναι ψηλά η παιδική θνησιμότητα και έχει μπει και στην κουλτούρα τους, γιατί δε μπορούν να την αντιμετωπίσουν. Κατάλαβες τι εννοώ;

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, Troia είπε:

Ξέρεις αν συνταγογραφείται η εξέταση; Τους ξέρω τους κινδύνους αν είναι πολύ υψηλό, δυστυχώς...

Συνταγογραφειται !

• Ευχαριστώ 1

zUAgp2.pngjeL6p2.png

Διαφημίσεις

Just now, Troia said:

Το συνδέω μόνο με την εκπάίδευση, όχι τη φυλή. Αντί για Αφρικανούς, μπορουσα να είχα αναφερθεί σε κατοίκους άλλης αναπτυσσόμενης χώρας που ανήκουν όμως στην Καυκάσια φυλή. Με την εκπαίδευση έχω θέμα μόνο και την κουλτούρα. Π.χ. αλλού είναι ψηλά η παιδική θνησιμότητα και έχει μπει και στην κουλτούρα τους, γιατί δε μπορούν να την αντιμετωπίσουν. Κατάλαβες τι εννοώ;

Εξαρτάται πού έχουν εκπαιδευτεί. Εμένα πχ ο GP μου είναι Ινδός αλλά τελείωσε στο Imperial στο κεντρικό Λονδίνο και δεν υπάρχει καλύτερος γιατρός.

Just now, Troia είπε:

Το συνδέω μόνο με την εκπάίδευση, όχι τη φυλή. Αντί για Αφρικανούς, μπορουσα να είχα αναφερθεί σε κατοίκους άλλης αναπτυσσόμενης χώρας που ανήκουν όμως στην Καυκάσια φυλή. Με την εκπαίδευση έχω θέμα μόνο και την κουκτούρα. Π.χ. αλλού είναι ψηλά η παιδική θνησιμότητα και έχει μπει και στην κουλτούρα τους, γιατί δε μπορούν να την αντιμετωπίσουν. Κατάλαβες τι εννοώ;

Έχεις πολύ δίκιο για παράδειγμα ο Πακιστανός γιατρός συμμαθητής μου στο μάθημα γερμανικών ο οποίος δεν μπορούσε να κατανόηση την διαφορά ονομαστικής κ δοτικής στα γερμανικά θα δούλευε σε ιατρικό κ στο νοσοκομείο. Κ αναρωτιέμαι τι είδους ιατρική έχει διδαχθεί? Ποιες μεθόδους θεραπείας χρησιμοποιη? Κ πως θα με αντιμετώπιση βλέποντας τον σταυρό στον λαιμό μου?

• Μπερδεμένη/-ος 1

Just now, giota1 said:

Έχεις πολύ δίκιο για παράδειγμα ο Πακιστανός γιατρός συμμαθητής μου στο μάθημα γερμανικών ο οποίος δεν μπορούσε να κατανόηση την διαφορά ονομαστικής κ δοτικής στα γερμανικά θα δούλευε σε ιατρικό κ στο νοσοκομείο. Κ αναρωτιέμαι τι είδους ιατρική έχει διδαχθεί? Ποιες μεθόδους θεραπείας χρησιμοποιη? Κ πως θα με αντιμετώπιση βλέποντας τον σταυρό στον λαιμό μου?

Έχουν μάθει αυτές οι κοινωνίες να τους ενσωματώνουν πάντως. Και να αποδέχονται. Και εμένα μου λένε  μουσουλμάνοι πως προσεύχονται στον αλαχ να με έχει καλά πχ λέμε τώρα ενώ με έχουν ρωτήσει και έχω πει πως είμαι χριστιανή ορθόδοξη. Το τι γιατροί είναι εξαρτάται από που έχουν σπουδάσει και μεγαλώσει.

Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια με ρεγουλα οι αναρτήσεις έχουμε κολλήσει ένσημα τις τελευταίες μέρες να διαβάζουμε. 20 -20 οι σελίδες φεύγουν. :roll:

4 ώρες πρίν, Matinaa είπε:

Sorry αν πεταγομαι στα προηγουμενα αλλα τωρα διαβαζω οσα γραψατε ΕΙναι πολλες οι σελιδες :)

Εχω κ γω πολλες βιοχημικες κ ακομα το ψαχνουν Στην τελευταια βιοχημικη μού παν πρωτη φορα να μετρησω tsh  κ ηταν 1,81 την 4η ημερα καθυστερησης με χοριακη 112 και προγεστ 23. Βλεπω κατι απο την tsh αυτη? ξερω δεν ειμαστε γιατροι, απλη απορια λογω εμπειριων

Την tsh ισως το διαβασες κ σε αλλες αναρτησεις στο α τριμηνο την θέλουν κάτω από 2,5. Δεν πρέπει να ανεβαίνει πιο πανω

• Χαχα 11

zUAgp2.pngjeL6p2.png

Just now, Nadine1979 είπε:

Έχουν μάθει αυτές οι κοινωνίες να τους ενσωματώνουν πάντως. Και να αποδέχονται. Και εμένα μου λένε  μουσουλμάνοι πως προσεύχονται στον αλαχ να με έχει καλά πχ λέμε τώρα ενώ με έχουν ρωτήσει και έχω πει πως είμαι χριστιανή ορθόδοξη. Το τι γιατροί είναι εξαρτάται από που έχουν σπουδάσει και μεγαλώσει.

Η δασκάλα μας ήταν Τουρκάλα μουσουλμάνα κ στο μπαϊράμι δεν ήρθε κάνεις τους η γυναίκα τους είπε: κι Εγώ μουσουλμάνα είμαι κ έχω δικαίωμα να το πω αυτό, οπως ήρθα στην δουλειά μου θα έπρεπε να έρθετε κιεσεις γιατί αυτά τα μαθήματα είναι η εργασία σας κ θα πρέπει να έρχεστε κανονικά έχετε υποχρέωση να σέβεστε τους κανόνες αυτής της χώρας που ζείτε στην οποία έχετε πολλά δικαιώματα αν ήταν ένας χριστιανός στην χώρα σας τι θα κάνατε? Θα του επιτρέπετε να γιορτάσει τα Χριστούγεννα? Ο συγκεκριμένος γιατρός γέλασε με ένα τοσο ειρωνικό ύφος σαν να έλεγε πλάκα κάνεις? Θα τον σφαζαμε! Όσο κ να θελω να είναι καλοπροαίρετη αυτό μου δίνει έναν παραπάνω λόγο να μην Θέλω αλλοδαπούς γιατρους αν θέλετε πείτε με κ ρατσιστρια αλλα μόνο εγώ ξέρω πώς ένιωσα εκείνη την ώρα. (Τα μαθήματα ήταν πληρωμένα από το κρατος)

Just now, phal είπε:

Συνταγογραφειται !

@Troia είδες? Βοήθησα κ εγώ κάπου να σου απαντήσω σε μια απορία σου! Δεν προλαβαίνω να σε διαβάζω !! Γραφεις πολυ ωραια κοριτσι ! Οσο για το filicin κοιτα εγώ το παίρνω μετά από ώρα μετά το Τ4 κ πριν από οτιδήποτε άλλο, κ η τελευταία μου μέτρηση ήταν 17 την προηγούμενη εβδομάδα. Ειλικρινά οι ώρες μεταξύ φαρμάκων κ γευμάτων δεν παλεύονται δεν είναι δυνατόν να πάρεις τα υπόλοιπα (prezolon κλπ) μετά από γεύματα αλλά μακρυά το ένα από το άλλο, εκτός αν η μέρα έχει 52 ώρες κ τρως 20 φορές τη μέρα :-D

• Χαχα 1

zUAgp2.pngjeL6p2.png

Just now, Nadine1979 είπε:

Εξαρτάται πού έχουν εκπαιδευτεί. Εμένα πχ ο GP μου είναι Ινδός αλλά τελείωσε στο Imperial στο κεντρικό Λονδίνο και δεν υπάρχει καλύτερος γιατρός.

To Imperial εντωμεταξύ είναι πολύ καλό και φημισμένο για τις πολυτεχνικές σχολές του! Αλλά φίλος μας που δεν είχε περάσει εδώ στις πανελλήνιες την πρώτη χρονιά, πήγε εκεί, κάθισε λίγο και γύρισε πίσω και έλεγε: τι κάνουν εκεί οι άνθρωποι (βλ. σχόλιό μου για τα Μαθηματικά Ι και τις α᾽βάθμιες εξισώσεις). Ξαναέδωσε και πέρασε στους ηλεκτρολόγους στο ΕΜΠ. 

Εντελώς άσχετο με το θέμα, ίσως όμως και λίγο σχετικό αφού η Ελλάδα φημίζεται για τους γιατρούς και τους μηχανικούς που βγάζουν τα πανεπιστήμιά της...

Υ.Γ.1 Κουβέντα να γίνεται εδώ. Δεν το γράφω για αντιπαράθεση. 

Υ.Γ.2 Δεν είμαι ούτε γιατρός, ούτε μηχανικός, δυστυχώς...

Just now, giota1 είπε:

Εσύ μένεις Γερμανία, ε; Ε, μπορείς να μας πεις από πρώτο χέρι για το σύστημα υγείας τους σε σχέση με το ελληνικό. Επειδή είχαμε ένα debate τις τελευταίες μέρες...

Διαφημίσεις

Just now, giota1 said:

Just now, giota1 said:

Η γυναικολογία πάντως ειναι πιο εύκολη απο τη διαφορά dativ & nominativ :-) Νταξει πλακα κανω. Ειναι γεγονός οτι ειναι σημαντικο να μιλάει καταρχήν ο ασθενής με το γιατρο την ίδια γλώσσα. Πιο άνετα νοιώθεις προφανώς.Αλλά δε νομίζω να δράσει διαφορετικά αν δει το σταυρό στο λαιμό σου. Δηλαδή και στο θεμα της κουλτούρας που ειπε η @Troia και οι Ελληνες έχουν στην κουλτούρα τους το ματι αλλα δεν εχω δει κανενα γιατρό  ρε κοριτσια να ξεματιάζει.

• Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3

Just now, Roda είπε:

Ε καλα αν έμενα ακίνητη στο κρεβάτι κανα δυο μέρες θα γινόταν ζήτημα ζωής κ θανάτου. Εδώ νομίζω  καποιος θα σε άκουγε καποιος θα φερνε τον κλειδαρά. Εκεί κόντεψα να βρω τον μπελά μου.  Έχει κ η κοινωνία της Αγγλίας τα δικά της. 

Έτσι μάλιστα. Οδοντιατρικές εργασίες  σχεδόν χωρις να καταλαβαινεις οτι εισαι σε οδοντίατρο. Κόστιζε ενα οικοπεδο βεβαια αλλά το φχαριστιοσουνα

Εδώ κορίτσι μου στη διπλανη πορτα να μενει ο αλλος,να συμβει κατι,κανεις δε θελει ν ασχοληθει"να μπλεξει".

Κι εδω οι οδοντιατρικες εργασιες ειναι πανακριβες.Αναλογικα,πολυ πιο ακριβές αν σκεφτεις οτι μια θήκη κοστιζει σχεδον το μισο ή το ενα τριτου του κατώτερου μισθου!Κι εδω δεν υπαρχει άλλη επιλογή.Και σιγουρα οι μισθοι ειναι πολυ χαμηλοτεροι.

hKYcp3.png

Just now, phal είπε:

@Troia είδες? Βοήθησα κ εγώ κάπου να σου απαντήσω σε μια απορία σου! Δεν προλαβαίνω να σε διαβάζω !! Γραφεις πολυ ωραια κοριτσι ! Οσο για το filicin κοιτα εγώ το παίρνω μετά από ώρα μετά το Τ4 κ πριν από οτιδήποτε άλλο, κ η τελευταία μου μέτρηση ήταν 17 την προηγούμενη εβδομάδα. Ειλικρινά οι ώρες μεταξύ φαρμάκων κ γευμάτων δεν παλεύονται δεν είναι δυνατόν να πάρεις τα υπόλοιπα (prezolon κλπ) μετά από γεύματα αλλά μακρυά το ένα από το άλλο, εκτός αν η μέρα έχει 52 ώρες κ τρως 20 φορές τη μέρα :-D

Με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ χωρίς να το ξέρετε, αφού έχω περάσει μήνες μόνο διαβάζοντας εδώ και χωρίς να γράφω...Είχα εμπλακεί κι εγώ σε μία από τις διαμάχες που τελικά είναι μέρος της καθημερινότητας εδώ και ένιωθα τόσο θιγμένη....Τώρα νιώθω πιο cool και γι᾽αυτό γράφω, αλλά γράφω με πολλή προσοχή, γιατί το πάθημα μου έγινε μάθημα...

Τώρα για τα χάπια, εγώ ακόμα δεν έχω ξεκινήσει εξωσωματική, αλλά παίρνω: το χάπι της ομοιοπαθητικής, το Τ4, filicine, D3, CoQ10 και Glucofage. Ta 3 πρώτα η σύσταση είναι (για το filicine σήμερα το διάβασα) να τα παίρνουμε πρωί νηστικοί και να μένουμε νηστικοί μισή ώρα. Αυτό ακόμα και έτσι δε βγαίνει. Δηλαδή πρέπει να ξυπνάω το πρωί και να περιμένω 1 ώρα πριν φάω ώστε να φύγω να πάω στη δουλειά. Ε, δε βγαίνει...Αλλά και για το Τ4 και για το filicine έμαθα ότι αρκεί να μείνεις νηστικός μισή ώρα, δε χρειάζεται να είναι απαραίτητα πρωί...

Just now, Troia είπε:

Με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ χωρίς να το ξέρετε, αφού έχω περάσει μήνες μόνο διαβάζοντας εδώ και χωρίς να γράφω...Είχα εμπλακεί κι εγώ σε μία από τις διαμάχες που τελικά είναι μέρος της καθημερινότητας εδώ και ένιωθα τόσο θιγμένη....Τώρα νιώθω πιο cool και γι᾽αυτό γράφω, αλλά γράφω με πολλή προσοχή, γιατί το πάθημα μου έγινε μάθημα...

Τώρα για τα χάπια, εγώ ακόμα δεν έχω ξεκινήσει εξωσωματική, αλλά παίρνω: το χάπι της ομοιοπαθητικής, το Τ4, filicine, D3, CoQ10 και Glucofage. Ta 3 πρώτα η σύσταση είναι (για το filicine σήμερα το διάβασα) να τα παίρνουμε πρωί νηστικοί και να μένουμε νηστικοί μισή ώρα. Αυτό ακόμα και έτσι δε βγαίνει. Δηλαδή πρέπει να ξυπνάω το πρωί και να περιμένω 1 ώρα πριν φάω ώστε να φύγω να πάω στη δουλειά. Ε, δε βγαίνει...Αλλά και για το Τ4 και για το filicine έμαθα ότι αρκεί να μείνεις νηστικός μισή ώρα, δε χρειάζεται να είναι απαραίτητα πρωί...

Χαχαχχα!!Εθίστηκες κορίτσι??!!

hKYcp3.png

Just now, Troia είπε:

To Imperial εντωμεταξύ είναι πολύ καλό και φημισμένο για τις πολυτεχνικές σχολές του! Αλλά φίλος μας που δεν είχε περάσει εδώ στις πανελλήνιες την πρώτη χρονιά, πήγε εκεί, κάθισε λίγο και γύρισε πίσω και έλεγε: τι κάνουν εκεί οι άνθρωποι (βλ. σχόλιό μου για τα Μαθηματικά Ι και τις α᾽βάθμιες εξισώσεις). Ξαναέδωσε και πέρασε στους ηλεκτρολόγους στο ΕΜΠ. 

Εντελώς άσχετο με το θέμα, ίσως όμως και λίγο σχετικό αφού η Ελλάδα φημίζεται για τους γιατρούς και τους μηχανικούς που βγάζουν τα πανεπιστήμιά της...

Υ.Γ.1 Κουβέντα να γίνεται εδώ. Δεν το γράφω για αντιπαράθεση. 

Υ.Γ.2 Δεν είμαι ούτε γιατρός, ούτε μηχανικός, δυστυχώς...

Εσύ μένεις Γερμανία, ε; Ε, μπορείς να μας πεις από πρώτο χέρι για το σύστημα υγείας τους σε σχέση με το ελληνικό. Επειδή είχαμε ένα debate τις τελευταίες μέρες...

Μια χαρά είναι το σύστημα με την κάρτα υγείας μπορείς να πας σε όποιον γιατρό επιλέξεις εσύ κ στο νοσοκομείο όταν είχε πέτρα στο νεφρό ο άντρα μου νοσιλευτικε  κ χειρηργηθηκε το επόμενο πρωί γιατί δεν ήθελε ν περιμένει μια εβδομαδα. Αν δεν είναι κάτι επείγον οτι εξέταση θέλεις να κάνεις πέρνεις παραπεμπτικό από τον οικογενειακό γιατρο( έχουμε Έλληνα μας κάνει όλα τα χατηρια;)) Δυστυχώς όμως για μια εξέταση πρέπει να περιμένεις μήνες. Όταν ήθελα να έλεγχο θυρεοειδή μου έδωσαν ραντεβού σε δυόμιση μήνες κ ήρθα το έκανα Ελλάδα. Αν θέλεις να αλλάξεις γυναικολόγο σαν καινούρια πελατησα σου δίνουν ραντεβού 1 με 2 μήνες μετά τώρα με την γέννα δεν ξέρω αν μπορείς ν ξεγγενησεις με τον γιατρό σου. Πάντως εδώ γίνονται όλα πιο γρήγορα.

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα