Recommended Posts

Just now, Troia είπε:

To Imperial εντωμεταξύ είναι πολύ καλό και φημισμένο για τις πολυτεχνικές σχολές του! Αλλά φίλος μας που δεν είχε περάσει εδώ στις πανελλήνιες την πρώτη χρονιά, πήγε εκεί, κάθισε λίγο και γύρισε πίσω και έλεγε: τι κάνουν εκεί οι άνθρωποι (βλ. σχόλιό μου για τα Μαθηματικά Ι και τις α᾽βάθμιες εξισώσεις). Ξαναέδωσε και πέρασε στους ηλεκτρολόγους στο ΕΜΠ. 

Εντελώς άσχετο με το θέμα, ίσως όμως και λίγο σχετικό αφού η Ελλάδα φημίζεται για τους γιατρούς και τους μηχανικούς που βγάζουν τα πανεπιστήμιά της...

Υ.Γ.1 Κουβέντα να γίνεται εδώ. Δεν το γράφω για αντιπαράθεση. 

Υ.Γ.2 Δεν είμαι ούτε γιατρός, ούτε μηχανικός, δυστυχώς...

Εσύ μένεις Γερμανία, ε; Ε, μπορείς να μας πεις από πρώτο χέρι για το σύστημα υγείας τους σε σχέση με το ελληνικό. Επειδή είχαμε ένα debate τις τελευταίες μέρες...

Μια χαρά είναι το σύστημα με την κάρτα υγείας μπορείς να πας σε όποιον γιατρό επιλέξεις εσύ κ στο νοσοκομείο όταν είχε πέτρα στο νεφρό ο άντρα μου νοσιλευτικε  κ χειρηργηθηκε το επόμενο πρωί γιατί δεν ήθελε ν περιμένει μια εβδομαδα. Αν δεν είναι κάτι επείγον οτι εξέταση θέλεις να κάνεις πέρνεις παραπεμπτικό από τον οικογενειακό γιατρο( έχουμε Έλληνα μας κάνει όλα τα χατηρια;)) Δυστυχώς όμως για μια εξέταση πρέπει να περιμένεις μήνες. Όταν ήθελα να έλεγχο θυρεοειδή μου έδωσαν ραντεβού σε δυόμιση μήνες κ ήρθα το έκανα Ελλάδα. Αν θέλεις να αλλάξεις γυναικολόγο σαν καινούρια πελατησα σου δίνουν ραντεβού 1 με 2 μήνες μετά τώρα με την γέννα δεν ξέρω αν μπορείς ν ξεγγενησεις με τον γιατρό σου. Πάντως εδώ γίνονται όλα πιο γρήγορα.

Just now, Troia said:

To Imperial εντωμεταξύ είναι πολύ καλό και φημισμένο για τις πολυτεχνικές σχολές του! Αλλά φίλος μας που δεν είχε περάσει εδώ στις πανελλήνιες την πρώτη χρονιά, πήγε εκεί, κάθισε λίγο και γύρισε πίσω και έλεγε: τι κάνουν εκεί οι άνθρωποι (βλ. σχόλιό μου για τα Μαθηματικά Ι και τις α᾽βάθμιες εξισώσεις). Ξαναέδωσε και πέρασε στους ηλεκτρολόγους στο ΕΜΠ. 

Εντελώς άσχετο με το θέμα, ίσως όμως και λίγο σχετικό αφού η Ελλάδα φημίζεται για τους γιατρούς και τους μηχανικούς που βγάζουν τα πανεπιστήμιά της...

Υ.Γ.1 Κουβέντα να γίνεται εδώ. Δεν το γράφω για αντιπαράθεση. 

Υ.Γ.2 Δεν είμαι ούτε γιατρός, ούτε μηχανικός, δυστυχώς...

Εσύ μένεις Γερμανία, ε; Ε, μπορείς να μας πεις από πρώτο χέρι για το σύστημα υγείας τους σε σχέση με το ελληνικό. Επειδή είχαμε ένα debate τις τελευταίες μέρες...

Κάλε εννοείται κουβέντα να γίνεται, χαλαρά, εμένα με βοηθούν να ξεχνιέμαι κι ολας, δέχομαι όλες τις γνώμες Και χαίρομαι που Έχουμε πολλές στο φόρουμ!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Nadine1979 είπε:

Έχουν μάθει αυτές οι κοινωνίες να τους ενσωματώνουν πάντως. Και να αποδέχονται. Και εμένα μου λένε  μουσουλμάνοι πως προσεύχονται στον αλαχ να με έχει καλά πχ λέμε τώρα ενώ με έχουν ρωτήσει και έχω πει πως είμαι χριστιανή ορθόδοξη. Το τι γιατροί είναι εξαρτάται από που έχουν σπουδάσει και μεγαλώσει.

Πολύ σωστά!!

Just now, Nadine1979 είπε:

Εξαρτάται πού έχουν εκπαιδευτεί. Εμένα πχ ο GP μου είναι Ινδός αλλά τελείωσε στο Imperial στο κεντρικό Λονδίνο και δεν υπάρχει καλύτερος γιατρός.

Σωστα!!!

hKYcp3.png

Just now, Troia είπε:

Με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ χωρίς να το ξέρετε, αφού έχω περάσει μήνες μόνο διαβάζοντας εδώ και χωρίς να γράφω...Είχα εμπλακεί κι εγώ σε μία από τις διαμάχες που τελικά είναι μέρος της καθημερινότητας εδώ και ένιωθα τόσο θιγμένη....Τώρα νιώθω πιο cool και γι᾽αυτό γράφω, αλλά γράφω με πολλή προσοχή, γιατί το πάθημα μου έγινε μάθημα...

Τώρα για τα χάπια, εγώ ακόμα δεν έχω ξεκινήσει εξωσωματική, αλλά παίρνω: το χάπι της ομοιοπαθητικής, το Τ4, filicine, D3, CoQ10 και Glucofage. Ta 3 πρώτα η σύσταση είναι (για το filicine σήμερα το διάβασα) να τα παίρνουμε πρωί νηστικοί και να μένουμε νηστικοί μισή ώρα. Αυτό ακόμα και έτσι δε βγαίνει. Δηλαδή πρέπει να ξυπνάω το πρωί και να περιμένω 1 ώρα πριν φάω ώστε να φύγω να πάω στη δουλειά. Ε, δε βγαίνει...Αλλά και για το Τ4 και για το filicine έμαθα ότι αρκεί να μείνεις νηστικός μισή ώρα, δε χρειάζεται να είναι απαραίτητα πρωί...

Κοίτα το Τ4 η αλήθεια είναι ότι επηρεάζεται πολύ από γεύματα, αλλά φάρμακα. Όπως έγραψε κ μια κοπέλα πριν εδώ υπάρχει ένα άλλο αντίστοιχο που δεν επηρεάζεται από γεύματα. Το ομοιοπαθητικό εμένα μου είχε πει η δικιά μου πως αν ανοίξεις την κάψουλα κ αδειάσεις το σκονάκι στο στόμα κ αφήσεις να απορροφηθεί  μπορείς οπότε θέλεις να το πάρεις. Για την d3 ξέρω ότι θέλει μετά από γεύμα, γιατί νηστικη ; περίεργο μου ακούγεται αυτό, οτι έχω διαβάσει εγώ κ μου έχουν πει κ στο ιατρείο μεταβολομικης που είχα πάει στο παρελθόν, μετά από γεύμα κ καλύτερα μεσημέρι. Απλά επειδή έχω έπαιρνα τις σταγόνες που ήθελαν ψυγείο είχα μετατοπίσει τις ώρες γιατί δεν με βόλευε.

• Μου αρέσει 1

zUAgp2.pngjeL6p2.png

Διαφημίσεις

Just now, Rafaelatarzan είπε:

εγω δεν πηρα ποτε αγαπη...ολα φουλ πανω ηταν.....

Μα ειναι και το λογικό αυτό!!Αν δεν το χρειαζεσαι για ποιο λογο να παρεις??

Just now, anoulious είπε:

Αν κάποια είναι 42 και εχει γενετικό υλικό 32χρονης(δηλαδή βλάβες dna των ωαριων της και το ξέρει κάπως ) πέρα από άριστες ορμόνες 32χρονης, τότε μπράβο της και ναι σιγουρα έχει καλύτερα ποσοστά.

Η βιολογικη αναπαρωγική ηλικια αξιολογείται απο ορμόνες,εικόνα ωοθηκών και χειρουργεία.

Ετσι μου λέγανε εμένα οι γιατροι.Σ αυτο τουλάχιστον συμφωνουσαν!

hKYcp3.png

Just now, Roda είπε:

Η γυναικολογία πάντως ειναι πιο εύκολη απο τη διαφορά dativ & nominativ :-) Νταξει πλακα κανω. Ειναι γεγονός οτι ειναι σημαντικο να μιλάει καταρχήν ο ασθενής με το γιατρο την ίδια γλώσσα. Πιο άνετα νοιώθεις προφανώς.Αλλά δε νομίζω να δράσει διαφορετικά αν δει το σταυρό στο λαιμό σου. Δηλαδή και στο θεμα της κουλτούρας που ειπε η @Troia και οι Ελληνες έχουν στην κουλτούρα τους το ματι αλλα δεν εχω δει κανενα γιατρό  ρε κοριτσια να ξεματιάζει.

Όχι, αλλά πολλοί γιατροί επικαλούνται την ανώτερη δύναμη και το Θεό και μιλάνε για θαύματα. Γιατί το έχουμε στην κουλτούρα μας, τα εικονίσματά μας είναι γεμάτα τάματα, έχουμε και τελετουργικό που έχει σαν σκοπό να αυξήσει την πίστη μας (σχεδόν όλες μας έχουμε κάνει το τελετουργικό της Αγ. Ειρήνης σε αυτή τη φάση με τη νηστεία, το μήλο κτλ.). 

Για την κουλτούρα εννοώ ότι ο οδοντίατρος π.χ. αν πονάει το δόντι, δεν θα το βγάλει με την πρώτη, θα προσπαθήσει να το σώσει. Στο μεταπτυχιακό είχαμε μία Ρωσσίδα, πόναγε το δόντι της και την είχα πάει στην οδοντίτρό μου. Της είπε ότι ήρθε να της βγάλει το δόντι, αλλά η γιατρός της απάντησε: όχι, δεν θα σου το βγάλω, καμία σχέση, θεραπεία θα σου κάνω. Αυτό έκανε μεγάλη εντύπωση στην κοπέλα και την επόμενη φορά της πήγε λουλούδια λες και είχε κάνει την υπέρβαση. Αυτή είναι μία αλληγορία για να καταλάβεις τι εννοώ όταν μιλάω για κουλτούρα. Να πω όμως ότι δεν έχω ζήσει στην Αγγλία εκτός από ένα εξάμηνο στα Erasmus. Μια μαρτυρία είχα όμως από έναν οικογενειακό μας φίλο, στρατιωτικό γιατρό που πήγε στην Αγγλία για κάποια εκπαίδευση, ότι γι᾽αυτό, δηλαδή να ειδικευτείς σε κάτι συγκεκριμένο, είναι πολύ καλή η Αγγλία. Παράδειγμα ο Νικολαίδης που εκπαιδεύει εκεί όλους τους γιατρούς του κόσμου στον προγεννητικό έλεγχο. Όμως ταυτόχρονα μας είχε περιγράψει και την κουλτούρα των Άγγλών σε σχέση με την υγεία (π.χ. κάποιος πεθαίνει από προστατίτιδα και το θεωρούν φυσιολογικό), αλλά και την κατάσταση με τους gp που γι᾽αυτούς μας είχε πει ότι είναι ό,τι σου τύχει. Δε μπορείς να τον επιλέξεις και δε μπορείς να κάνεις και τίποτα γι᾽αυτό...

• Μου αρέσει 2

Just now, Troia said:

Με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ χωρίς να το ξέρετε, αφού έχω περάσει μήνες μόνο διαβάζοντας εδώ και χωρίς να γράφω...Είχα εμπλακεί κι εγώ σε μία από τις διαμάχες που τελικά είναι μέρος της καθημερινότητας εδώ και ένιωθα τόσο θιγμένη....Τώρα νιώθω πιο cool και γι᾽αυτό γράφω, αλλά γράφω με πολλή προσοχή, γιατί το πάθημα μου έγινε μάθημα...

Τώρα για τα χάπια, εγώ ακόμα δεν έχω ξεκινήσει εξωσωματική, αλλά παίρνω: το χάπι της ομοιοπαθητικής, το Τ4, filicine, D3, CoQ10 και Glucofage. Ta 3 πρώτα η σύσταση είναι (για το filicine σήμερα το διάβασα) να τα παίρνουμε πρωί νηστικοί και να μένουμε νηστικοί μισή ώρα. Αυτό ακόμα και έτσι δε βγαίνει. Δηλαδή πρέπει να ξυπνάω το πρωί και να περιμένω 1 ώρα πριν φάω ώστε να φύγω να πάω στη δουλειά. Ε, δε βγαίνει...Αλλά και για το Τ4 και για το filicine έμαθα ότι αρκεί να μείνεις νηστικός μισή ώρα, δε χρειάζεται να είναι απαραίτητα πρωί...

Η D3 πρεπει σιγουρα μετά το κυριως γευμα γιατι απορροφαται με λιπαρα τροφιμα

• Μου αρέσει 1

Just now, Roda είπε:

Η γυναικολογία πάντως ειναι πιο εύκολη απο τη διαφορά dativ & nominativ :-) Νταξει πλακα κανω. Ειναι γεγονός οτι ειναι σημαντικο να μιλάει καταρχήν ο ασθενής με το γιατρο την ίδια γλώσσα. Πιο άνετα νοιώθεις προφανώς.Αλλά δε νομίζω να δράσει διαφορετικά αν δει το σταυρό στο λαιμό σου. Δηλαδή και στο θεμα της κουλτούρας που ειπε η @Troia και οι Ελληνες έχουν στην κουλτούρα τους το ματι αλλα δεν εχω δει κανενα γιατρό  ρε κοριτσια να 

Εγώ αλλα είδα από αυτός τους ανθρώπους, δεν τους βάζω όλους στο ίδιο καζάνι όμως δεν μπορώ να ξέρω ποιος είναι καλός άνθρωπος κ ποιος φανατικός γι'αυτό κρατάω πάντα τις επιφυλάξεις μου.

• Μου αρέσει 1

Just now, phal είπε:

Κοίτα το Τ4 η αλήθεια είναι ότι επηρεάζεται πολύ από γεύματα, αλλά φάρμακα. Όπως έγραψε κ μια κοπέλα πριν εδώ υπάρχει ένα άλλο αντίστοιχο που δεν επηρεάζεται από γεύματα. Το ομοιοπαθητικό εμένα μου είχε πει η δικιά μου πως αν ανοίξεις την κάψουλα κ αδειάσεις το σκονάκι στο στόμα κ αφήσεις να απορροφηθεί  μπορείς οπότε θέλεις να το πάρεις. Για την d3 ξέρω ότι θέλει μετά από γεύμα, γιατί νηστικη ; περίεργο μου ακούγεται αυτό, οτι έχω διαβάσει εγώ κ μου έχουν πει κ στο ιατρείο μεταβολομικης που είχα πάει στο παρελθόν, μετά από γεύμα κ καλύτερα μεσημέρι. Απλά επειδή έχω έπαιρνα τις σταγόνες που ήθελαν ψυγείο είχα μετατοπίσει τις ώρες γιατί δεν με βόλευε.

Όχι, η D3 μετά από γεύμα θέλει. Έγραψα ότι το ομοιο., το Τ4 και το filicine θέλουν να είσαι νηστηκή...Θα ρωτήσω τον όμοιο γι αυτό που είπες. Επίσης για το Τ4 το ξέρω.

Just now, Roda είπε:

Η D3 πρεπει σιγουρα μετά το κυριως γευμα γιατι απορροφαται με λιπαρα τροφιμα

Το ξέρω, ναι. Έτσι την παίρνω.Δες παραπάνω. 

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

Just now, Roda είπε:

Ναι ναι κι εγώ το πιστεύω αυτό και ξέρω οτι κάνουν  υπεράνθρωπες προσπάθειες και κυρίως προσαρμόζουν τα πρωτόκολλα στις πραγματικές ad hoc συνθήκες. 

Το εγραψα,για λογους ζωης ή θανατου.Οχι το Εκαβ ομως.Ατυχηματα συμπεριλαμβανονται οπως και ανημποροι.

Η αδελφη μου μπηκε σε οικογένεια αστυνομικων και γνωριζω απο πρωτο χερι.

Οπως ας πουμε το πότε θα ερθει η αστυνομία αν λαβει κληση ότι μπηκε κλεφτης σε σπιτι..άστο καλύτερα...

hKYcp3.png

Just now, Joka είπε:

Μα ειναι και το λογικό αυτό!!Αν δεν το χρειαζεσαι για ποιο λογο να παρεις??

Η βιολογικη αναπαρωγικ ήηλικια αξιολογείται απο ορμόνες,εικόνα ωοθηκών και χειρουργεία.

Ετσι μου λέγανε εμένα οι γιατροι.Σ αυτο τουλάχιστον συμφωνουσαν!

Δεν έχει νόημα να επαναλάβω αυτό που έγραψα  για το dna των ωαριων. Μακάρι οι  πολύ καλές ορμόνες να κάνουν μια γυναίκα 42 ετών "ίδια" με  μια 32. 

• Μου αρέσει 3

1 ώρα πρίν, Rose7 είπε:

Εχω ακουσει κι εγω τα χειροτερα για Αγγλια απο φιλη που μενει και εργαζεται εκει! Εμεις στη Γαλλια ειμαστε πολυ καλυτερα. Παραταυτα θα ερθω Ελλαδα για ιατρικο τουρισμο.

Σε ποια πόλη της Γαλλίας μένετε αν επιτρέπεται;;;

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Just now, Troia είπε:

Όχι, αλλά πολλοί γιατροί επικαλούνται την ανώτερη δύναμη και το Θεό και μιλάνε για θαύματα. Γιατί το έχουμε στην κουλτούρα μας, τα εικονίσματά μας είναι γεμάτα τάματα, έχουμε και τελετουργικό που έχει σαν σκοπό να αυξήσει την πίστη μας (σχεδόν όλες μας έχουμε κάνει το τελετουργικό της Αγ. Ειρήνης σε αυτή τη φάση με τη νηστεία, το μήλο κτλ.). 

Για την κουλτούρα εννοώ ότι ο οδοντίατρος π.χ. αν πονάει το δόντι, δεν θα το βγάλει με την πρώτη, θα προσπαθήσει να το σώσει. Στο μεταπτυχιακό είχαμε μία Ρωσσίδα, πόναγε το δόντι της και την είχα πάει στην οδοντίτρό μου. Της είπε ότι ήρθε να της βγάλει το δόντι, αλλά η γιατρός της απάντησε: όχι, δεν θα σου το βγάλω, καμία σχέση, θεραπεία θα σου κάνω. Αυτό έκανε μεγάλη εντύπωση στην κοπέλα και την επόμενη φορά της πήγε λουλούδια λες και είχε κάνει την υπέρβαση. Αυτή είναι μία αλληγορία για να καταλάβεις τι εννοώ όταν μιλάω για κουλτούρα. Να πω όμως ότι δεν έχω ζήσει στην Αγγλία εκτός από ένα εξάμηνο στα Erasmus. Μια μαρτυρία είχα όμως από έναν οικογενειακό μας φίλο, στρατιωτικό γιατρό που πήγε στην Αγγλία για κάποια εκπαίδευση, ότι γι᾽αυτό, δηλαδή να ειδικευτείς σε κάτι συγκεκριμένο, είναι πολύ καλή η Αγγλία. Παράδειγμα ο Νικολαίδης που εκπαιδεύει εκεί όλους τους γιατρούς του κόσμου στον προγεννητικό έλεγχο. Όμως ταυτόχρονα μας είχε περιγράψει και την κουλτούρα των Άγγλών σε σχέση με την υγεία (π.χ. κάποιος πεθαίνει από προστατίτιδα και το θεωρούν φυσιολογικό), αλλά και την κατάσταση με τους gp που γι᾽αυτούς μας είχε πει ότι είναι ό,τι σου τύχει. Δε μπορείς να τον επιλέξεις και δε μπορείς να κάνεις και τίποτα γι᾽αυτό...

Το ο,τι σου τυχει εκεί,δεν εχει καμία σχέση με το ό,τι σου τύχει εδώ...

hKYcp3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα