Recommended Posts

Just now, νικηαντωνια81 said:

Κορίτσια μου δεν είναι 5 ή 6 χρόνια. Αναφέρονταν σε εξέταση κολονοσκόπησης όπου έκλειναν ραντεβού 2 χρόνια μετά. Όχι ότι είναι μικρό το διάστημα φυσικά σε καμία περίπτωση έτσι;

Και αν έχεις και κάτι σοβαρό που λέει ο λόγος χτυπά ξύλο, αστα τα πάνε...

Just now, anoulious είπε:

Δεν έχει νόημα να επαναλάβω αυτό που έγραψα  για το dna των ωαριων. Μακάρι οι  πολύ καλές ορμόνες να κάνουν μια γυναίκα 42 ετών "ίδια" με  μια 32. 

Η 32 ετων αντίστροφα μπορει να εχει βιολογικη ηλικια 40άρας...Πάντα εξαρτάται κι απ την περίπτωση..

hKYcp3.png

Διαφημίσεις

Just now, olpapa είπε:

Για τη d3 γιατί νηστική; Εμένα μου είχε πει η ενδοκρινολόγος ότι είναι καλύτερα αν τη πιω την ίδια ώρα με τροφή που έχει μαγνήσιο πχ μπανάνα, κάποιοι ξηροί καρποί κλπ. Έτσι το έκανα και τα επίπεδα μου τα είχα ανεβάσει πολύ γρήγορα ως το Μάιο χωρίς ήλιο δηλ ακόμα 

Το έχω γράψει ήδη 3 φορές: όχι τη D3 νηστική, μόνο το ομοιοπαθητικό, το Τ4 και το filicine. Έγραψα τα 3 πρώτα νηστική...

• Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

Just now, Troia said:

Όχι, αλλά πολλοί γιατροί επικαλούνται την ανώτερη δύναμη και το Θεό και μιλάνε για θαύματα. Γιατί το έχουμε στην κουλτούρα μας, τα εικονίσματά μας είναι γεμάτα τάματα, έχουμε και τελετουργικό που έχει σαν σκοπό να αυξήσει την πίστη μας (σχεδόν όλες μας έχουμε κάνει το τελετουργικό της Αγ. Ειρήνης σε αυτή τη φάση με τη νηστεία, το μήλο κτλ.). 

Για την κουλτούρα εννοώ ότι ο οδοντίατρος π.χ. αν πονάει το δόντι, δεν θα το βγάλει με την πρώτη, θα προσπαθήσει να το σώσει. Στο μεταπτυχιακό είχαμε μία Ρωσσίδα, πόναγε το δόντι της και την είχα πάει στην οδοντίτρό μου. Της είπε ότι ήρθε να της βγάλει το δόντι, αλλά η γιατρός της απάντησε: όχι, δεν θα σου το βγάλω, καμία σχέση, θεραπεία θα σου κάνω. Αυτό έκανε μεγάλη εντύπωση στην κοπέλα και την επόμενη φορά της πήγε λουλούδια λες και είχε κάνει την υπέρβαση. Αυτή είναι μία αλληγορία για να καταλάβεις τι εννοώ όταν μιλάω για κουλτούρα. Να πω όμως ότι δεν έχω ζήσει στην Αγγλία εκτός από ένα εξάμηνο στα Erasmus. Μια μαρτυρία είχα όμως από έναν οικογενειακό μας φίλο, στρατιωτικό γιατρό που πήγε στην Αγγλία για κάποια εκπαίδευση, ότι γι᾽αυτό, δηλαδή να ειδικευτείς σε κάτι συγκεκριμένο, είναι πολύ καλή η Αγγλία. Παράδειγμα ο Νικολαίδης που εκπαιδεύει εκεί όλους τους γιατρούς του κόσμου στον προγεννητικό έλεγχο. Όμως ταυτόχρονα μας είχε περιγράψει και την κουλτούρα των Άγγλών σε σχέση με την υγεία (π.χ. κάποιος πεθαίνει από προστατίτιδα και το θεωρούν φυσιολογικό), αλλά και την κατάσταση με τους gp που γι᾽αυτούς μας είχε πει ότι είναι ό,τι σου τύχει. Δε μπορείς να τον επιλέξεις και δε μπορείς να κάνεις και τίποτα γι᾽αυτό...

Για τη γλώσσα μονο θα συμφωνήσω γιατί  όπως ξαναειπα προφανώς η συνεννόηση και η καλυτερη σχεση με το γιατρό χτίζεται  στη μητρική γλώσσα και των δύο. Για τα υπόλοιπα καταλαβαίνω εν μερει την άποψή σου αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν ο οδοντίατρός μου είναι πιστός ή άθεος και κατα πόσο θα επηρεάσει τις ικανότητές του το αν ειναι άθεος σε αντίθεση με μένα που πιστεύω. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Troia said:

Όχι, η D3 μετά από γεύμα θέλει. Έγραψα ότι το ομοιο., το Τ4 και το filicine θέλουν να είσαι νηστηκή...Θα ρωτήσω τον όμοιο γι αυτό που είπες. Επίσης για το Τ4 το ξέρω.

Το ξέρω, ναι. Έτσι την παίρνω.Δες παραπάνω. 

Α τώρα σε διάβασα κ εγώ, σε μια ώρα τρεις σελίδες που να προλάβω :-P

uLuIp3.png

Διαφημίσεις

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Κορίτσια μου δεν είναι 5 ή 6 χρόνια. Αναφέρονταν σε εξέταση κολονοσκόπησης όπου έκλειναν ραντεβού 2 χρόνια μετά. Όχι ότι είναι μικρό το διάστημα φυσικά σε καμία περίπτωση έτσι;

Ευχαριστούμε για τη διορθωση.Δε.θυμομουν ακριβως χρόνια...Αλλα ναι,η ουσια ειναι η ίδια.

hKYcp3.png

Just now, Roda είπε:

Για τη γλώσσα μονο θα συμφωνήσω γιατί  όπως ξαναειπα προφανώς η συνεννόηση και η καλυτερη σχεση με το γιατρό χτίζεται  στη μητρική γλώσσα και των δύο. Για τα υπόλοιπα καταλαβαίνω εν μερει την άποψή σου αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν ο οδοντίατρός μου είναι πιστός ή άθεος και κατα πόσο θα επηρεάσει τις ικανότητές του το αν ειναι άθεος σε αντίθεση με μένα που πιστεύω. 

Άσχετες οι 2 παράγραφοι μεταξύ τους. Στην πρώτη περιέγραφα την κουλτούρα σχετικά με τα θαύματα και την ιατρική και στη 2η την κουλτούρα μας με το να σώσουμε κάτι που σώζεται και να μην το πετάξουμε. Δεν συνδέονται μεταξύ τους. Φιλοσοφικά και επαγωγικά μιλάω...

• Μου αρέσει 1

Just now, Roda είπε:

Αυτο με το τελετουργικό σορυ αλλα δεν κατάλαβα καν τι ειναι.Εγω δεν πιστευω σε αυτα,ουτε ταματα κλπ.

Σεβομαι φυσικα την πιστη των αλλων αλλα η επιστημη δεν εχει απολυτως καμία σχεση με την πίστη.

Γενικά πάντως θα συμφωνήσω κι εγώ ότι σήμερα το επιπεδο συζητησης του φορουμ εχει ανεβει από κόσμιο έως και πολυ ενδιαφέρον παρ ότι δεν είναι άμεσα σχετιζόμενο το θεμα.συζητησης με.το θεμα του καφέ.

Ευχαριστη αλλαγη κλιματος!!

• Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Just now, Roda είπε:

Για τη γλώσσα δεν έγραψα καθόλου. Ούτε που το είχα σκεφτεί, γιατί δεν μου έχει συμβεί...

Just now, olpapa είπε:

Για τη d3 γιατί νηστική; Εμένα μου είχε πει η ενδοκρινολόγος ότι είναι καλύτερα αν τη πιω την ίδια ώρα με τροφή που έχει μαγνήσιο πχ μπανάνα, κάποιοι ξηροί καρποί κλπ. Έτσι το έκανα και τα επίπεδα μου τα είχα ανεβάσει πολύ γρήγορα ως το Μάιο χωρίς ήλιο δηλ ακόμα 

Σωστά, κ γενικά για τη μέγιστη αξιοποίηση του ασβεστίου χρειάζεται επάρκεια βιταμίνης d και μαγνησίου. Γι αυτό υπάρχουν κ συμπληρώματα με τα τρία μαζί που έχουν συνεργιστικη δραση

• Μου αρέσει 1

zUAgp2.pngjeL6p2.png

Διαφημίσεις

Just now, Joka είπε:

Αυτο με το τελετουργικό σορυ αλλα δεν κατάλαβα καν τι ειναι.Εγω δεν πιστευω σε αυτα,ουτε ταματα κλπ.

Σεβομαι φυσικα την πιστη των αλλων αλλα η επιστημη δεν εχει απολυτως καμία σχεση με.την πίστη.

Παιδιά, προσπαθώ να κάνω λίγο φιλοσοφική συζήτηση. Δεν υποστηρίζω κάποιο επιχείρημα, δηλαδή ότι οι Έλληνες γιατροί είναι καλύτεροι επειδή είναι χριστανοί ορθόδοξοι.

Περιγράφω εθνογραφικά κάποια στοιχεία της κουλτούρας μας απλώς. Όπως έγραψα και χθες, έχει κάποια στοιχεία, είναι υποκειμενικό τι είναι καλό και κακό. 

Ούτε εγώ έγραψα αν πιστεύω ή κάνω τάματα. Έγραψα ότι είναι στοιχείο της κουλτούας μας...

Just now, olpapa είπε:

Α τώρα σε διάβασα κ εγώ, σε μια ώρα τρεις σελίδες που να προλάβω :-P

Όντως, το έχω παρακάνει τελευταία...

• Μου αρέσει 1

Just now, Troia είπε:

Παιδιά, προσπαθώ να κάνω λίγο φιλοσοφική συζήτηση. Δεν υποστηρίζω κάποιο επιχείρημα, δηλαδή ότι οι Έλληνες γιατροί είναι καλύτεροι επειδή είναι χριστανοί ορθόδοξοι.

Περιγράφω εθνογραφικά κάποια στοιχεία της κουλτούρας μας απλώς. Όπως έγραψα και χθες, έχει κάποια στοιχεία, είναι υποκειμενικό τι είναι καλό και κακό. 

Ούτε εγώ έγραψα αν πιστεύω ή κάνω τάματα. Έγραψα ότι είναι στοιχείο της κουλτούας μας...

Αφού έγραψες και επι προσωπικού και για όλες μας μάλιστα.

hKYcp3.png

Just now, Nadine1979 είπε:

Και αν έχεις και κάτι σοβαρό που λέει ο λόγος χτυπά ξύλο, αστα τα πάνε...

Τώρα κλείνουν ραντεβού άμεσα. Σε λίγες μέρες δηλ. Ή του ύψους ή του βάθους .....

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Just now, Joka είπε:

Αφού έγραψες και επι προσωπικού και για όλες μας μάλιστα.

Έγραψα εγώ επί προσωπικού; Πότε και δεν το κατάλαβα; 

Just now, νικηαντωνια81 said:

Τώρα κλείνουν ραντεβού άμεσα. Σε λίγες μέρες δηλ. Ή του ύψους ή του βάθους .....

Έλα Παναγία μου τι να πεις 

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα