Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

καθ΄εξιν αποβολές μετά από επιτυχή εγκυμοσύνη


anna34

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι καινούργια στο forum, αλλά σας διαβάζω καιρό. Η δική μου ιστορία έχει ως εξής:  είχα ήδη ένα παιδάκι, με φυσιολογική εύκολη σύλληψη, τελειομανή κύηση που επειδή είχε έρθει εύκολα, δεν είχα σκεφτεί πότε ότι αθ αντιμετωπίσω πρόβλημα στο μέλλον. Μετά από 2 χρόνια αποφασίζουμε να κάνουμε δεύτερο παιδάκι, μένω έγκυος κατ' ευθείαν.. μετά από μία εβδομάδα περίοδος (βιοχημική). Ο γιατρός το αποδίδει σε τυχαίο γεγονός (χρωμοσωματική ανωμαλία)παρ όλα αυτά κάνω αιματολογικές για θρομβοφιλία, διαβήτη, αυτοανασα κλπ, οι οποίες βγαίνουν μια χαρά και ξαναδοκιμάζουμε... στους 3 μήνες ξαναμένω έγκυος, στις 2 εβδομάδες παλινδρομεί. .Αφού οι εξετάσεις μου ήταν καλές και είχα ήδη ένα παιδί αποδίδεται σε ατυχία, χρωμοσωματική ανωμαλία και ξανδοκίμαζω. Μετά από λίγους μήνες, αφού έχω συνέλθει ψυχολογικά, λέω ας ξαναπροσπαθήσω.. δεν μπορεί να είμαι πάλι τόσο άτυχη.. ξαναμένω έγκυος η οποία καταλήγει σε  βιοχημική. Τώρα θα κάνω εξέταση καρυότυπου, (παρ οτι στην αρχή δεν μας την είχαν προτείνει επειδή είχαμε ήδη παιδί). Τώρα θα κάνω και άλλε εξετάσεις, αλλά είμαι πλέον είμαι πού απογοητευμένη. Μετά από 3 αποβολές αυξάνονται πολύ τα ποσοστά επόμενης αποβολής. Αν δεν βρίσκεται και η αιτία,   πολύ φοβάμαι ότι θα οδηγούμαι συνέχεια σε βιοχημικές και παλίνδρομες, και δεν ξέρω αν κάνει να βάζω το σώμα μου συνέχεια σε αυτή τη διαδικασία (σύλληψη - αποβολή)

Έχει τύχει σε κάποια άλλη κοπέλα να έχει προβλήματα μετά την απόκτηση παιδιού στις επόμενες εγκυμοσύνες; και τι κάνατε; οποιαδήποτε πληροφορία ή γνώμη θα ήταν πολύ χρήσιμη. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, anna34 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι καινούργια στο forum, αλλά σας διαβάζω καιρό. Η δική μου ιστορία έχει ως εξής:  είχα ήδη ένα παιδάκι, με φυσιολογική εύκολη σύλληψη, τελειομανή κύηση που επειδή είχε έρθει εύκολα, δεν είχα σκεφτεί πότε ότι αθ αντιμετωπίσω πρόβλημα στο μέλλον. Μετά από 2 χρόνια αποφασίζουμε να κάνουμε δεύτερο παιδάκι, μένω έγκυος κατ' ευθείαν.. μετά από μία εβδομάδα περίοδος (βιοχημική). Ο γιατρός το αποδίδει σε τυχαίο γεγονός (χρωμοσωματική ανωμαλία)παρ όλα αυτά κάνω αιματολογικές για θρομβοφιλία, διαβήτη, αυτοανασα κλπ, οι οποίες βγαίνουν μια χαρά και ξαναδοκιμάζουμε... στους 3 μήνες ξαναμένω έγκυος, στις 2 εβδομάδες παλινδρομεί. .Αφού οι εξετάσεις μου ήταν καλές και είχα ήδη ένα παιδί αποδίδεται σε ατυχία, χρωμοσωματική ανωμαλία και ξανδοκίμαζω. Μετά από λίγους μήνες, αφού έχω συνέλθει ψυχολογικά, λέω ας ξαναπροσπαθήσω.. δεν μπορεί να είμαι πάλι τόσο άτυχη.. ξαναμένω έγκυος η οποία καταλήγει σε  βιοχημική. Τώρα θα κάνω εξέταση καρυότυπου, (παρ οτι στην αρχή δεν μας την είχαν προτείνει επειδή είχαμε ήδη παιδί). Τώρα θα κάνω και άλλε εξετάσεις, αλλά είμαι πλέον είμαι πού απογοητευμένη. Μετά από 3 αποβολές αυξάνονται πολύ τα ποσοστά επόμενης αποβολής. Αν δεν βρίσκεται και η αιτία,   πολύ φοβάμαι ότι θα οδηγούμαι συνέχεια σε βιοχημικές και παλίνδρομες, και δεν ξέρω αν κάνει να βάζω το σώμα μου συνέχεια σε αυτή τη διαδικασία (σύλληψη - αποβολή)

Έχει τύχει σε κάποια άλλη κοπέλα να έχει προβλήματα μετά την απόκτηση παιδιού στις επόμενες εγκυμοσύνες; και τι κάνατε; οποιαδήποτε πληροφορία ή γνώμη θα ήταν πολύ χρήσιμη. 

 

Καλημέρα,

Να πας στ τμ. καθ' έξιν αποβολών του Έλενα για διερεύνηση (strong recommendation) και καλό είναι να δείτε και τον ανδρικό παράγοντα σε συνεργασία όμως με εξειδικευμένο ουρολόγο. Όλες οι εξετάσεις που έκανες ιδιωτικά και σίγουρα στοιχίζουν, στο Έλενα γίνονται δωρεάν. Επίσης, επειδή μία από τις παραμέτρους είναι η ποιότητα των ωαρίων, η οποία ευτυχώς μπορεί να βελτιωθεί, αλλά για τους γυναικολόγους αυτά είναι ψιλά γράμματα, μπορείς να διαβάσεις το βιβλίο "it starts with the egg" και να ρίξεις μια ματιά στο site "to make a mommy" για να δεις τι παρεμβάσεις στον τρόπο  ζωής σου πρέπει να κάνεις για να έχεις ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Αν έχεις θέμα με τα αγγλικά ή χρειάζεσαι περαιτέρω συμβουλές, στείλε μου προσωπικό μήνυμα. Είσαι μικρή ακόμα και όλα θα πάνε καλά, θα το δεις!

Επίσης καλό θα είναι να πας και σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής να σε ψάξει.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για τις δυσκολίες σου, εύχομαι σύντομα να έχεις μια τελειομηνη κυηση κ ενα δεύτερο γερό μωρακι! 

Μια χαρα τα λεει κ η κοπέλα. Λίγα πράγματα που μπορειτε να ελέγξετε από την πλευρά σου, είναι η προγεστερονη, το ζάχαρο κ η ύπαρξη στην μήτρα ισως κάποιου διαφραγματος 

Αλλα καλό είναι να ελέγξετε κ το σπερμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Λυπάμαι πολύ για τις δυσκολίες σου, εύχομαι σύντομα να έχεις μια τελειομηνη κυηση κ ενα δεύτερο γερό μωρακι! 

Μια χαρα τα λεει κ η κοπέλα. Λίγα πράγματα που μπορειτε να ελέγξετε από την πλευρά σου, είναι η προγεστερονη, το ζάχαρο κ η ύπαρξη στην μήτρα ισως κάποιου διαφραγματος 

Αλλα καλό είναι να ελέγξετε κ το σπερμα

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα έχει πολλές παραμέτρους. Αλλά γι' αυτό της πρότεινα να πάει στο Έλενα για να την οργανώσουν. Και ενδοκρινολόγο έχουν εκεί και θα της πουν τι άλλες εξετάσεις χρειάζεται και μάλιστα μπορεί να την παραπέμψουν να τις κάνει και σε δημόσιο δωρεάν. Είναι δαπανηρή η διερεύνηση και καλό είναι να γίνεται και σε εξειδικευμένα διαγνωστικά επίσης...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα, ένα γιατρος με ειδίκευση σε αυτό θα δώσει πολύ σωστή κατευθυνση. Κ απο όσο έχω ακούσει το τμημα στο Έλενα είναι πολύ καλό. Κ φυσικα ότι μπορείς από εξετάσεις να το κάνεις σε δημοσιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσει και το ενδιαφέρον σας! Ο γιατρός λέει έχω τέλεια μήτρα, προγεστερόνη, ζάχαρο είχα ελέγξει και ήταν οκ, προγενεστερόνη πήρα και προληπτικά utrogestan τις 2 τελευταίες φορές αλλά δεν...  τώρα θα κάνω περαιτέρω εξετάσεις άλλα αν το σπέρμα ή τα ωάρια είχαν πρόβλημα δεν θα είχαμε πρόβλημα και την πρώτη φορά; που ήρθε τόσο εύκολα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, anna34 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσει και το ενδιαφέρον σας! Ο γιατρός λέει έχω τέλεια μήτρα, προγεστερόνη, ζάχαρο είχα ελέγξει και ήταν οκ, προγενεστερόνη πήρα και προληπτικά utrogestan τις 2 τελευταίες φορές αλλά δεν...  τώρα θα κάνω περαιτέρω εξετάσεις άλλα αν το σπέρμα ή τα ωάρια είχαν πρόβλημα δεν θα είχαμε πρόβλημα και την πρώτη φορά; που ήρθε τόσο εύκολα;

Επειδη λένε ακομη κ οταν υπάρχει θέμα ότι ένα υγιές χρειάζεται για να επιτευχθεί εγκυμοσυνη, ισως έγινε έτσι εσάς με το πρωτο

Η μεσολαβησε κτ στο ενδιάμεσο που επηρέασε. Πχ ένα μικρόβιο το σπερμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, anna34 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσει και το ενδιαφέρον σας! Ο γιατρός λέει έχω τέλεια μήτρα, προγεστερόνη, ζάχαρο είχα ελέγξει και ήταν οκ, προγενεστερόνη πήρα και προληπτικά utrogestan τις 2 τελευταίες φορές αλλά δεν...  τώρα θα κάνω περαιτέρω εξετάσεις άλλα αν το σπέρμα ή τα ωάρια είχαν πρόβλημα δεν θα είχαμε πρόβλημα και την πρώτη φορά; που ήρθε τόσο εύκολα;

Πήγαινε εκεί που σου είπα (αν είσαι Αθήνα ή κάπου κοντά) και θα με θυμηθείς...Για το ζάχαρο, βλέπουν την καμπύλη, αλλά ειδικός είναι ο ενδοκρινολόγος. Δυστυχώς σε αυτές τις περιπτώσεις, η ειδικότητα της γυναικολογίας δεν επαρκεί για τη διερεύνηση...Και τα ωάρια και το σπέρμα αλλάζουν σε ποιότητα, ειδικά το σπέρμα ανανεώνεται κάθε 75 μέρες και μπορεί να έχει διακυμάνσεις. Για τα ωάρια σου, τότε ήσουν πιο νέα και ο οργανισμός σου πιο 'καθαρός' από τοξικά (πολλά από αυτά είναι μέρος της καθημερινότητάς μας και δεν το γνωρίζουμε, δυστυχώς). Ή ήσουν πιο ξεκούραστη (και ο ύπνος βοηθάει). Αλλά και για την ποιότητα των ωαρίων σου υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις, αν το θέμα τελικά είναι εκεί, ειδικά επειδή είσαι μικρή ακόμα. Έχω μία λίστα από συμβουλές γι' αυτό το κομμάτι. Όπως ξαναείπα, επειδή το θέμα έχει πάρα πολλές διαστάσεις που αφορούν σε πολλές ιατρικές ειδικότητες, η διερεύνηση πρέπει να γίνεται από ειδικό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anna34 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι καινούργια στο forum, αλλά σας διαβάζω καιρό. Η δική μου ιστορία έχει ως εξής:  είχα ήδη ένα παιδάκι, με φυσιολογική εύκολη σύλληψη, τελειομανή κύηση που επειδή είχε έρθει εύκολα, δεν είχα σκεφτεί πότε ότι αθ αντιμετωπίσω πρόβλημα στο μέλλον. Μετά από 2 χρόνια αποφασίζουμε να κάνουμε δεύτερο παιδάκι, μένω έγκυος κατ' ευθείαν.. μετά από μία εβδομάδα περίοδος (βιοχημική). Ο γιατρός το αποδίδει σε τυχαίο γεγονός (χρωμοσωματική ανωμαλία)παρ όλα αυτά κάνω αιματολογικές για θρομβοφιλία, διαβήτη, αυτοανασα κλπ, οι οποίες βγαίνουν μια χαρά και ξαναδοκιμάζουμε... στους 3 μήνες ξαναμένω έγκυος, στις 2 εβδομάδες παλινδρομεί. .Αφού οι εξετάσεις μου ήταν καλές και είχα ήδη ένα παιδί αποδίδεται σε ατυχία, χρωμοσωματική ανωμαλία και ξανδοκίμαζω. Μετά από λίγους μήνες, αφού έχω συνέλθει ψυχολογικά, λέω ας ξαναπροσπαθήσω.. δεν μπορεί να είμαι πάλι τόσο άτυχη.. ξαναμένω έγκυος η οποία καταλήγει σε  βιοχημική. Τώρα θα κάνω εξέταση καρυότυπου, (παρ οτι στην αρχή δεν μας την είχαν προτείνει επειδή είχαμε ήδη παιδί). Τώρα θα κάνω και άλλε εξετάσεις, αλλά είμαι πλέον είμαι πού απογοητευμένη. Μετά από 3 αποβολές αυξάνονται πολύ τα ποσοστά επόμενης αποβολής. Αν δεν βρίσκεται και η αιτία,   πολύ φοβάμαι ότι θα οδηγούμαι συνέχεια σε βιοχημικές και παλίνδρομες, και δεν ξέρω αν κάνει να βάζω το σώμα μου συνέχεια σε αυτή τη διαδικασία (σύλληψη - αποβολή)

Έχει τύχει σε κάποια άλλη κοπέλα να έχει προβλήματα μετά την απόκτηση παιδιού στις επόμενες εγκυμοσύνες; και τι κάνατε; οποιαδήποτε πληροφορία ή γνώμη θα ήταν πολύ χρήσιμη. 

 

Λυπαμαι πόλυ για τις απώλειες σου . Είχα κι εγώ 4 καθεξιν αποβολες χωρίς όμως να έχω παιδί. Τελικά το θεμα μας ηταν στον καρυότυπο (μοριακό ) και κάναμε εξωσωματική με προεμφυτευτικη διάγνωση και έτσι απέκτησα τις κορούλες μου. Ο καρυοτυπος που θα κάνετε ίσως σας δώσει την απάντηση αν έχετε κάτι εσύ η ο άντρας σου μπορει να το κληρονομούν τα έμβρυα και ίσως στο πρώτο σας παιδάκι να ησασταν τυχεροί .ζητα αν γίνεται μαζί με τον απλό καρυότυπο να κάνετε και μοριακό. Πάντως προεμφυτευτικο έλεγχο έχουν κάνει και αλλα ζευγάρια χωρίς θεμα στον καρυότυπο τους για να διαλέξουν τα υγιή  εμβρυα χωρίς χρωμοσωμικες ανωμαλίες..

Πάντως καλά σου λένε και οι αλλες κοπέλες να πας σε τμήμα καθεξιν αποβολών γιατι σε καθοδηγούν πιο σωστά και με τις υπόλοιπες εξετάσεις (ζάχαρα κλπ ) για να αποκλείσεις τους υπολοιπους παράγοντες . Εύχομαι  συντομα με ένα υγιες μωρό  χωρις άλλη ταλαιπωρία.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anna34 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι καινούργια στο forum, αλλά σας διαβάζω καιρό. Η δική μου ιστορία έχει ως εξής:  είχα ήδη ένα παιδάκι, με φυσιολογική εύκολη σύλληψη, τελειομανή κύηση που επειδή είχε έρθει εύκολα, δεν είχα σκεφτεί πότε ότι αθ αντιμετωπίσω πρόβλημα στο μέλλον. Μετά από 2 χρόνια αποφασίζουμε να κάνουμε δεύτερο παιδάκι, μένω έγκυος κατ' ευθείαν.. μετά από μία εβδομάδα περίοδος (βιοχημική). Ο γιατρός το αποδίδει σε τυχαίο γεγονός (χρωμοσωματική ανωμαλία)παρ όλα αυτά κάνω αιματολογικές για θρομβοφιλία, διαβήτη, αυτοανασα κλπ, οι οποίες βγαίνουν μια χαρά και ξαναδοκιμάζουμε... στους 3 μήνες ξαναμένω έγκυος, στις 2 εβδομάδες παλινδρομεί. .Αφού οι εξετάσεις μου ήταν καλές και είχα ήδη ένα παιδί αποδίδεται σε ατυχία, χρωμοσωματική ανωμαλία και ξανδοκίμαζω. Μετά από λίγους μήνες, αφού έχω συνέλθει ψυχολογικά, λέω ας ξαναπροσπαθήσω.. δεν μπορεί να είμαι πάλι τόσο άτυχη.. ξαναμένω έγκυος η οποία καταλήγει σε  βιοχημική. Τώρα θα κάνω εξέταση καρυότυπου, (παρ οτι στην αρχή δεν μας την είχαν προτείνει επειδή είχαμε ήδη παιδί). Τώρα θα κάνω και άλλε εξετάσεις, αλλά είμαι πλέον είμαι πού απογοητευμένη. Μετά από 3 αποβολές αυξάνονται πολύ τα ποσοστά επόμενης αποβολής. Αν δεν βρίσκεται και η αιτία,   πολύ φοβάμαι ότι θα οδηγούμαι συνέχεια σε βιοχημικές και παλίνδρομες, και δεν ξέρω αν κάνει να βάζω το σώμα μου συνέχεια σε αυτή τη διαδικασία (σύλληψη - αποβολή)

Έχει τύχει σε κάποια άλλη κοπέλα να έχει προβλήματα μετά την απόκτηση παιδιού στις επόμενες εγκυμοσύνες; και τι κάνατε; οποιαδήποτε πληροφορία ή γνώμη θα ήταν πολύ χρήσιμη. 

 

Κορίτσι μου που είναι η ηλικία σου; Εγω είχα μια παλινδρομη στα 35 (χρωμοσωμικη ανωμαλία) και αμέσως μετά επιασα την κόρη μου. Στα 37 είχα πάλι μια παλινδρομη (σύνδρομο νταουν) και μετά επιασα τον γιο που περιμένω να γεννήσω σημερα αύριο. Ευτυχως έκανα εξετάσεις και στην δικη μου περίπτωση ξέρω με σιγουριά πως το πρόβλημα ήταν τα ωάρια μου. Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί μπορεί να είναι κι αυτό; Όχι ότι δεν έχεις αλλα καλά ωάρια αλλά ότι μπορεί να χρειαστεί να το προσπαθησεις αρκετές φορές μέχρι να σου κατσει το καλό. Και στο μεταξύ εσυ κι ο άντρας σου για τουλάχιστον τρεις μήνες να κάνετε καλή διατροφή ζωή, να κάνετε γυμναστική και να παίρνετε και βιταμίνες που βελτιώνουν σπερμα και ωάρια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Nansy29 είπε:

Λυπαμαι πόλυ για τις απώλειες σου . Είχα κι εγώ 4 καθεξιν αποβολες χωρίς όμως να έχω παιδί. Τελικά το θεμα μας ηταν στον καρυότυπο (μοριακό ) και κάναμε εξωσωματική με προεμφυτευτικη διάγνωση και έτσι απέκτησα τις κορούλες μου. Ο καρυοτυπος που θα κάνετε ίσως σας δώσει την απάντηση αν έχετε κάτι εσύ η ο άντρας σου μπορει να το κληρονομούν τα έμβρυα και ίσως στο πρώτο σας παιδάκι να ησασταν τυχεροί .ζητα αν γίνεται μαζί με τον απλό καρυότυπο να κάνετε και μοριακό. Πάντως προεμφυτευτικο έλεγχο έχουν κάνει και αλλα ζευγάρια χωρίς θεμα στον καρυότυπο τους για να διαλέξουν τα υγιή  εμβρυα χωρίς χρωμοσωμικες ανωμαλίες..

Πάντως καλά σου λένε και οι αλλες κοπέλες να πας σε τμήμα καθεξιν αποβολών γιατι σε καθοδηγούν πιο σωστά και με τις υπόλοιπες εξετάσεις (ζάχαρα κλπ ) για να αποκλείσεις τους υπολοιπους παράγοντες . Εύχομαι  συντομα με ένα υγιες μωρό  χωρις άλλη ταλαιπωρία.

Να σου ζήσουν οι κορούλες σου!!! Ευτυχώς είχε αίσιο τέλος η περιπέτεια σου! Θα πάω σε τμήμα καθ εξιν αποβολών άμεσα, δεν ξέρω τίποτα για τον προεμφυτευτικό έλεγχο; είναι επίπονη διαδικασία; ;  Και το άλλο που προβληματίζομαι, αξίζει να ξαναδοκιμάσω μέχρι να βγάλω άκρη με τις εξετάσεις για να μην χάνω χρόνο.. μήπως είμαι τυχερή.. ή να μην τον ρισκάρω..

Just now, P.L.L. είπε:

Κορίτσι μου που είναι η ηλικία σου; Εγω είχα μια παλινδρομη στα 35 (χρωμοσωμικη ανωμαλία) και αμέσως μετά επιασα την κόρη μου. Στα 37 είχα πάλι μια παλινδρομη (σύνδρομο νταουν) και μετά επιασα τον γιο που περιμένω να γεννήσω σημερα αύριο. Ευτυχως έκανα εξετάσεις και στην δικη μου περίπτωση ξέρω με σιγουριά πως το πρόβλημα ήταν τα ωάρια μου. Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί μπορεί να είναι κι αυτό; Όχι ότι δεν έχεις αλλα καλά ωάρια αλλά ότι μπορεί να χρειαστεί να το προσπαθησεις αρκετές φορές μέχρι να σου κατσει το καλό. Και στο μεταξύ εσυ κι ο άντρας σου για τουλάχιστον τρεις μήνες να κάνετε καλή διατροφή ζωή, να κάνετε γυμναστική και να παίρνετε και βιταμίνες που βελτιώνουν σπερμα και ωάρια. 

Είμαι 34, την άνοιξη θα κλείσω τα 35. Με το καλό να αγκαλιάσεις και το δεύτερο αγγελούδι σου!!! Να είναι γερά, δυνατά και ευλογημένα! Κάτι άλλο που με προβληματίζει, , αφού συλλαμβάνω εύκολα να συνεχίσω να προσπαθώ και παράλληλα να το ψάχνω με επιπλέον εξετάσεις για να μην χάνω χρόνο μήπως είμαι τυχερή αφού έχω ήδη μία επιτυχημένη εγκυμοσύνη ή να μην το ξαναρισκάρω... μέχρι να ολοκληρωθούν όλες οι εξετάσεις. ;;; με ποια εξέταση διαπίστωσες ότι το πρόβλημα ήταν στα ωάρια σου; και τι λύση βρήκες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, anna34 είπε:

Να σου ζήσουν οι κορούλες σου!!! Ευτυχώς είχε αίσιο τέλος η περιπέτεια σου! Θα πάω σε τμήμα καθ εξιν αποβολών άμεσα, δεν ξέρω τίποτα για τον προεμφυτευτικό έλεγχο; είναι επίπονη διαδικασία; ;  Και το άλλο που προβληματίζομαι, αξίζει να ξαναδοκιμάσω μέχρι να βγάλω άκρη με τις εξετάσεις για να μην χάνω χρόνο.. μήπως είμαι τυχερή.. ή να μην τον ρισκάρω..

Είμαι 34, την άνοιξη θα κλείσω τα 35. Με το καλό να αγκαλιάσεις και το δεύτερο αγγελούδι σου!!! Να είναι γερά, δυνατά και ευλογημένα! Κάτι άλλο που με προβληματίζει, , αφού συλλαμβάνω εύκολα να συνεχίσω να προσπαθώ και παράλληλα να το ψάχνω με επιπλέον εξετάσεις για να μην χάνω χρόνο μήπως είμαι τυχερή αφού έχω ήδη μία επιτυχημένη εγκυμοσύνη ή να μην το ξαναρισκάρω... μέχρι να ολοκληρωθούν όλες οι εξετάσεις. ;;; με ποια εξέταση διαπίστωσες ότι το πρόβλημα ήταν στα ωάρια σου; και τι λύση βρήκες;

Πετάγομαι πάλι για να απαντήσω ότι το πρόβλημα στα ωάρια (σε αντίθεση με το σπέρμα) δε βρίσκεται με εξετάσεις. Υποθέσεις μόνο κάνουν οι γιατροί δια της εις άτοπον επαγωγής αν έχουν αποκλείσει όλους τους άλλους παράγοντες. Η γνώμη μου είναι μέχρι να βγάλεις άκρη με τις εξετάσεις να διαβάσεις το βιβλίο "it starts with the egg", αν έχεις ευχέρεια στα αγγλικά. Πολύ χρήσιμο και πρακτικό είναι επίσης το site "to make a mommy" γι' αυτό το θέμα. Οι αλλαγές που πρέπει να κάνεις για να βελτιώσουν τα ωάρια έχουν μεγάλο εύρος στην καθημερινότητά σου (από το να σταματήσεις να κάνεις ημιμόνιμο μανικιούρ, μέχρι το να σταματήσεις τις κακές συνήθειες, αν έχεις, μέχρι το να ακολουθήσεις ειδική διατροφή που θα ενισχύσει τη γονιμότητά σου). Αλλά το υλικό που σου πρότεινα να διαβάσεις τα εξηγεί όλα αναλυτικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anna34 είπε:

Να σου ζήσουν οι κορούλες σου!!! Ευτυχώς είχε αίσιο τέλος η περιπέτεια σου! Θα πάω σε τμήμα καθ εξιν αποβολών άμεσα, δεν ξέρω τίποτα για τον προεμφυτευτικό έλεγχο; είναι επίπονη διαδικασία; ;  Και το άλλο που προβληματίζομαι, αξίζει να ξαναδοκιμάσω μέχρι να βγάλω άκρη με τις εξετάσεις για να μην χάνω χρόνο.. μήπως είμαι τυχερή.. ή να μην τον ρισκάρω..

Είμαι 34, την άνοιξη θα κλείσω τα 35. Με το καλό να αγκαλιάσεις και το δεύτερο αγγελούδι σου!!! Να είναι γερά, δυνατά και ευλογημένα! Κάτι άλλο που με προβληματίζει, , αφού συλλαμβάνω εύκολα να συνεχίσω να προσπαθώ και παράλληλα να το ψάχνω με επιπλέον εξετάσεις για να μην χάνω χρόνο μήπως είμαι τυχερή αφού έχω ήδη μία επιτυχημένη εγκυμοσύνη ή να μην το ξαναρισκάρω... μέχρι να ολοκληρωθούν όλες οι εξετάσεις. ;;; με ποια εξέταση διαπίστωσες ότι το πρόβλημα ήταν στα ωάρια σου; και τι λύση βρήκες;

Σε ευχαριστω!! Αν θες τη γνωμη μου περίμενε λίγο να κάνεις κάποιες εξετάσεις και μετα ανάλογα το προσπάθεις..αν δηλαδή είναι κάτι που θέλει ρύθμιση στον οργανισμό σου καλύτερα να το ρυθμίσεις πρώτα και μετα να προσπαθήσεις ξανά.αν ειναι θέμα χρωμοσωμικων ανωμαλιών είναι πάντα πιθανο σε κάθε επόμενη εγκυμοσύνη να έχεις ένα υγιές έμβρυο που θα πάει καλά . 

Ο προεμφυτευτικος εχει τις δυσκολιες του γιατί κανεις όλη την διαδικασια της εξωσωματικής με ορμόνες κλπ. Αν ομως υπάρχει θεμα στον καρυότυπο ενός ζευγαριου πιστεύω πως είναι ιδανική λύση για να μην υπάρχει άλλη ταλαιπωρία ..

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, τος προηγουμενες φορες ο γιατρος ειπε οτι οφειλονταν σε χρωμοσωμιακες. Θα κανω και τον καρυτοτυπο, αλλα δεν νομιζω οτι αντεχω ψυχολογικα να μπω στη διαδικασια εξωσωματικης

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anna34 είπε:

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, τος προηγουμενες φορες ο γιατρος ειπε οτι οφειλονταν σε χρωμοσωμιακες. Θα κανω και τον καρυτοτυπο, αλλα δεν νομιζω οτι αντεχω ψυχολογικα να μπω στη διαδικασια εξωσωματικης

Και γι' αυτό σου λέω να πας στο Έλενα, γιατί θα σε βοηθήσουν προς την κατεύθυνση να πετύχεις φυσική σύλληψη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...