Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

καθ΄εξιν αποβολές μετά από επιτυχή εγκυμοσύνη


anna34

Recommended Posts

πρίν από 44 λεπτά , Nephele78 είπε:

Μηπως να παρεις κ δευτερη γνωμη;κοπελα ειχε 5 αποβολες κ ευθυνοτανε αυτο!!βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετική αλλα δε παυω να το φωναζω σε ολες! Παρτε γνωμες! 

Καλά κάνεις και μου το λες.Έτσι κ αλλιώς μου έδωσε glucophage για να διορθωθεί.και να το συνεχίσω σε επερχόμενη εγκυμοσύνη.και διατροφή μαζί φυσικά. Θα κοιτάξω μήπως μπορεσω να βρω κ κάποιον άλλον που κάνει ραντεβού μέσω ίντερνετ.αν και αυτή ειδικεύεται σε διαβήτη κύησης.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 10/2/2020 at 1:59 PM, anna34 said:

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι καινούργια στο forum, αλλά σας διαβάζω καιρό. Η δική μου ιστορία έχει ως εξής:  είχα ήδη ένα παιδάκι, με φυσιολογική εύκολη σύλληψη, τελειομανή κύηση που επειδή είχε έρθει εύκολα, δεν είχα σκεφτεί πότε ότι αθ αντιμετωπίσω πρόβλημα στο μέλλον. Μετά από 2 χρόνια αποφασίζουμε να κάνουμε δεύτερο παιδάκι, μένω έγκυος κατ' ευθείαν.. μετά από μία εβδομάδα περίοδος (βιοχημική). Ο γιατρός το αποδίδει σε τυχαίο γεγονός (χρωμοσωματική ανωμαλία)παρ όλα αυτά κάνω αιματολογικές για θρομβοφιλία, διαβήτη, αυτοανασα κλπ, οι οποίες βγαίνουν μια χαρά και ξαναδοκιμάζουμε... στους 3 μήνες ξαναμένω έγκυος, στις 2 εβδομάδες παλινδρομεί. .Αφού οι εξετάσεις μου ήταν καλές και είχα ήδη ένα παιδί αποδίδεται σε ατυχία, χρωμοσωματική ανωμαλία και ξανδοκίμαζω. Μετά από λίγους μήνες, αφού έχω συνέλθει ψυχολογικά, λέω ας ξαναπροσπαθήσω.. δεν μπορεί να είμαι πάλι τόσο άτυχη.. ξαναμένω έγκυος η οποία καταλήγει σε  βιοχημική. Τώρα θα κάνω εξέταση καρυότυπου, (παρ οτι στην αρχή δεν μας την είχαν προτείνει επειδή είχαμε ήδη παιδί). Τώρα θα κάνω και άλλε εξετάσεις, αλλά είμαι πλέον είμαι πού απογοητευμένη. Μετά από 3 αποβολές αυξάνονται πολύ τα ποσοστά επόμενης αποβολής. Αν δεν βρίσκεται και η αιτία,   πολύ φοβάμαι ότι θα οδηγούμαι συνέχεια σε βιοχημικές και παλίνδρομες, και δεν ξέρω αν κάνει να βάζω το σώμα μου συνέχεια σε αυτή τη διαδικασία (σύλληψη - αποβολή)

Έχει τύχει σε κάποια άλλη κοπέλα να έχει προβλήματα μετά την απόκτηση παιδιού στις επόμενες εγκυμοσύνες; και τι κάνατε; οποιαδήποτε πληροφορία ή γνώμη θα ήταν πολύ χρήσιμη. 

 

Στα γραψα κ σε προσωπικο αναλυτικο μηνυμα ...τα γραφω κ δω συνοπτικα αν τυχει κ βοηθαει αυτο καποια...εγω εχω ιδια ιστορια Τελειομηνη ευκολη εγκυμοσυνη, μετα αποξεση λογω κακης αυχενικης που οκ ηταν απολυτα δεκτο γτ ηταν τυχαιοτητα χρωμοσωμικη 9οχι κληρονομικη) κ μετα την αποξεση το χαος...4 βιοχημικες αποβολες..Εχω κανει ολες τις εξετασεις Η Τσεκουρα που αναφερουν παραπανω με ειδε κ δεν εχει σε κατι να με βοηθησει εφοσον δεν αφορα σε θεμα αιματολογικο, ενδοκλρινολογικο, κτλ. Λογω αποξεσης βρηκαν οτι μετα αοο καιρο δημιουργηθηκαν συμφυσεις σε μια διαγνωστικη υστεροσκοπηση Παλι ομως μετα ειχα βιοχημικη...οποτε τωρα ειτε ξαναδημιουργηθηκαν συμφυσεις ειτε ισχυει οτι εχω φλεγμονη ενδομητριου οπως μου ειπαν τωρα Σε καθε περιπτωση θα εχω συντομα νεα γιατι θα κανω εκ νεου μαι δθαγνωστικη υστεροσκοπηση (μιας κ εχει περασιε καιρος κ η κατασταση μπορει να χει αλλαξει...δεν ειναι κατι..5λεπτα διαδικασια ειναι) κ θα κανω κ αντιβιωτικη θεραπεια για τη φλεγμονη (εκχυσεις & χαπια) κ θα σας πω.......

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καλησπέρα κ Χριστός Ανέστη κορίτσια!
 
Είμαι 33 χρονών και την προηγούμενη εβδομάδα είχα την 2η αποβολή στις ιδιες εβδομάδες με την πρώτη( 9 w, αλλά υπερηχογραφικά ήταν πιο μικρή η ηλικία, σάκος 7w και κύημα 6w+ 2d).  
Η πρώτη παλίνδρομη ήταν τον Ιανουάριο 2020.  Από την πρώτη παλίνδρομη κ μετά έκανα έλεγχο θρομβοφιλίας( + αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο, αντιπηκτικό λύκου, ΑΝΑ και αντι-DNA)όπου κ βγηκαν ολα κ.φ. Προληπτικά μου ειπε ο αιματολόγος οταν ξαναμείνεις έγκυος θα κάνεις αντιπηκτικές, όπως κ έγινε. Βρέθηκα θετική στον κυτταρομεγαλοιο όπου έκανα avidity κ βρεθηκε ότι δεν είναι τωρινή λοίμωξη. 
 
Σε γενικές γραμμές το μόνο που ανησύχησε τους γιατρούς μου( γυναικολόγος, μικροβιολόγος, ενδοκρινολόγος) ήταν η διαφορά "ηλικίας" στο κύημα
Τωρα στην 2η εγκυμοσύνη βρήκα ότι ένα εχω κ.φ tsh έχω πάρα πολύ ανεβασματα τα αντιθυρεοειδικά αντισώματα.
Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται ο θυρεοειδής και ειδικά τα αντιθυρεοειδικά αντισώματα για την αποβολή.
Τώρα που εχω ήδη 2 αποτυχίες( μια παλινδρομη κ μια φυσικη αποβολή--> έχω στείλει το κύημα στο ΕΚΠΑ για ιστολογική) υπάρχει κάποια αλλη εξεταση να κάνω; Πρέπει να ακολουθήσω το πρωτόκολλο των καθ' εξιν αποβολων;
 
 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας κ ανυπομονώ για γρηγορη απάντησή σας!
 
 
 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , xriszis είπε:
Καλησπέρα κ Χριστός Ανέστη κορίτσια!
 
Είμαι 33 χρονών και την προηγούμενη εβδομάδα είχα την 2η αποβολή στις ιδιες εβδομάδες με την πρώτη( 9 w, αλλά υπερηχογραφικά ήταν πιο μικρή η ηλικία, σάκος 7w και κύημα 6w+ 2d).  
Η πρώτη παλίνδρομη ήταν τον Ιανουάριο 2020.  Από την πρώτη παλίνδρομη κ μετά έκανα έλεγχο θρομβοφιλίας( + αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο, αντιπηκτικό λύκου, ΑΝΑ και αντι-DNA)όπου κ βγηκαν ολα κ.φ. Προληπτικά μου ειπε ο αιματολόγος οταν ξαναμείνεις έγκυος θα κάνεις αντιπηκτικές, όπως κ έγινε. Βρέθηκα θετική στον κυτταρομεγαλοιο όπου έκανα avidity κ βρεθηκε ότι δεν είναι τωρινή λοίμωξη. 
 
Σε γενικές γραμμές το μόνο που ανησύχησε τους γιατρούς μου( γυναικολόγος, μικροβιολόγος, ενδοκρινολόγος) ήταν η διαφορά "ηλικίας" στο κύημα
Τωρα στην 2η εγκυμοσύνη βρήκα ότι ένα εχω κ.φ tsh έχω πάρα πολύ ανεβασματα τα αντιθυρεοειδικά αντισώματα.
Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται ο θυρεοειδής και ειδικά τα αντιθυρεοειδικά αντισώματα για την αποβολή.
Τώρα που εχω ήδη 2 αποτυχίες( μια παλινδρομη κ μια φυσικη αποβολή--> έχω στείλει το κύημα στο ΕΚΠΑ για ιστολογική) υπάρχει κάποια αλλη εξεταση να κάνω; Πρέπει να ακολουθήσω το πρωτόκολλο των καθ' εξιν αποβολων;
 
 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας κ ανυπομονώ για γρηγορη απάντησή σας!
 
 
 
  •  
  •  
  •  
  •  

Λυπάμαι πολύ για ό,τι σου συνέβη. Σου προτείνω, αν είσαι στην Αθήνα ή κάπου κοντά, να πας στο τμήμα καθ᾽ έξιν αποβολών κάποιου δημόσιου μαιευτηρίου για να σε ψάξουν. Προσωπικά συστήνω αυτό του Έλενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 hours ago, Troia said:

Λυπάμαι πολύ για ό,τι σου συνέβη. Σου προτείνω, αν είσαι στην Αθήνα ή κάπου κοντά, να πας στο τμήμα καθ᾽ έξιν αποβολών κάποιου δημόσιου μαιευτηρίου για να σε ψάξουν. Προσωπικά συστήνω αυτό του Έλενα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Πήρα ενα τηλέφωνο στο Έλενα αλλά δεν έχει ελεύθερο ραντεβού μέχρι 31/7. Θα ξανα προσπαθήσω. Έδωσα αίμα κ με τον σύζυγο για καρυότυπο ζεύγους. Ας ελπίσουμε να βγουν όλα καλά. Πήγα στην ενδοκρινολόγο κ μου έγραψε σελήνιο για τον θυρεοειδή. 

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , xriszis είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Πήρα ενα τηλέφωνο στο Έλενα αλλά δεν έχει ελεύθερο ραντεβού μέχρι 31/7. Θα ξανα προσπαθήσω. Έδωσα αίμα κ με τον σύζυγο για καρυότυπο ζεύγους. Ας ελπίσουμε να βγουν όλα καλά. Πήγα στην ενδοκρινολόγο κ μου έγραψε σελήνιο για τον θυρεοειδή. 

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες!

Να ψάχνεις συνέχεια μέσω 1535.gr για ακύρωση. Πολλές φορές υπάρχουν ακυρώσεις και βρίσκεις ραντεβού. Ειδικά τον Ιούλιο το βρίσκω πολύ πιθανό να ακυρωθεί κάποιο ραντεβού. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 2/10/2020 at 1:59 ΜΜ, anna34 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι καινούργια στο forum, αλλά σας διαβάζω καιρό. Η δική μου ιστορία έχει ως εξής:  είχα ήδη ένα παιδάκι, με φυσιολογική εύκολη σύλληψη, τελειομανή κύηση που επειδή είχε έρθει εύκολα, δεν είχα σκεφτεί πότε ότι αθ αντιμετωπίσω πρόβλημα στο μέλλον. Μετά από 2 χρόνια αποφασίζουμε να κάνουμε δεύτερο παιδάκι, μένω έγκυος κατ' ευθείαν.. μετά από μία εβδομάδα περίοδος (βιοχημική). Ο γιατρός το αποδίδει σε τυχαίο γεγονός (χρωμοσωματική ανωμαλία)παρ όλα αυτά κάνω αιματολογικές για θρομβοφιλία, διαβήτη, αυτοανασα κλπ, οι οποίες βγαίνουν μια χαρά και ξαναδοκιμάζουμε... στους 3 μήνες ξαναμένω έγκυος, στις 2 εβδομάδες παλινδρομεί. .Αφού οι εξετάσεις μου ήταν καλές και είχα ήδη ένα παιδί αποδίδεται σε ατυχία, χρωμοσωματική ανωμαλία και ξανδοκίμαζω. Μετά από λίγους μήνες, αφού έχω συνέλθει ψυχολογικά, λέω ας ξαναπροσπαθήσω.. δεν μπορεί να είμαι πάλι τόσο άτυχη.. ξαναμένω έγκυος η οποία καταλήγει σε  βιοχημική. Τώρα θα κάνω εξέταση καρυότυπου, (παρ οτι στην αρχή δεν μας την είχαν προτείνει επειδή είχαμε ήδη παιδί). Τώρα θα κάνω και άλλε εξετάσεις, αλλά είμαι πλέον είμαι πού απογοητευμένη. Μετά από 3 αποβολές αυξάνονται πολύ τα ποσοστά επόμενης αποβολής. Αν δεν βρίσκεται και η αιτία,   πολύ φοβάμαι ότι θα οδηγούμαι συνέχεια σε βιοχημικές και παλίνδρομες, και δεν ξέρω αν κάνει να βάζω το σώμα μου συνέχεια σε αυτή τη διαδικασία (σύλληψη - αποβολή)

Έχει τύχει σε κάποια άλλη κοπέλα να έχει προβλήματα μετά την απόκτηση παιδιού στις επόμενες εγκυμοσύνες; και τι κάνατε; οποιαδήποτε πληροφορία ή γνώμη θα ήταν πολύ χρήσιμη. 

 

Ναι, εγω μετά απο φυσική συλληψη και σχετικα τελειομηνη εγκυμοσύνη ασχετως του αποτελεσματος έχω 2 βιοχημικες.. 1 σιγουρα αλλα και τωρα η 2η είναι σε εξελιξη. Με οχι σοβαρης μορφης θρομβοφιλια κτλ. Τι σας ειπε ο γιατρος;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πηγα σε 2 αιματολογους, εκανα οτι αιματολογικη εξεταση υπηρχε, και τα βρηκαν ολα φυσιολογικα. Σε περιπτωση επομενης εγκυμοσυνης, μου προτειναν να ξεκινησω προληπτικα με αντιπηκτικες, μηπως πυροδοτείται θρομβοφυλια με την εγκυμοσυνη, λογω της εγκυμοσυνης, και δεν την εχουνε ανιχνευσει. (Με οχι πολλες πιθανοτητες σαν αιτιο ομως). Η επικρατεστερη αποψη ηταν τυχαιες χρωμοσωμικες ανωμαλιες. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...