Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Maria92 είπε:

Πιθανόν να ήρθες σε επαφή με ξενιστή. Κυρίως από τις γάτες προέρχεται αυτό αλλά υπάρχουν και άλλοι ξενιστες πχ ότι φυτρώνει στο χώμα (μαρούλια, καρότα), αλλά και το χοιρινό (!). Για αυτό μου είπε η γιατρός να αποφεύγω το χοιρινό. Αν όμως θέλω πάση θυσία να καταναλωσω κάτι από τα παραπάνω θέλει πολυ καλο πλύσιμο και καλό ψήσιμο αν πρόκειται για κρέας. 

Αφού το κρέας όταν ψηθεί καλά δε σκοτώνονται τα μικρόβια; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Αφού το κρέας όταν ψηθεί καλά δε σκοτώνονται τα μικρόβια; 

Ναι με το πολύ καλό ψήσιμο σκοτώνονται τα μικρόβια. Η γιατρός μου το είπε πληροφοριακά και επειδή θέλει να είναι απολύτως σίγουρη ότι δε θα συμβεί κάτι. Ό,τι θέλω να καταναλωσω από κρέας θα πρέπει να είναι πολύ καλά ψημένο . Δε μου απαγόρευσε το χοιρινό απλά μου είπε να μην το προτιμώ. 

  • Μου αρέσει 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2020 at 12:54 ΠΜ, Evouska είπε:

Κορίτσια  το ανεβάζω ξανά να το έχουμε πρόσφατο!

Το νέο Πινακάκι!



@Maria92 ΠΗΤ 28/5


@Mpizelaki_mou ΠΗΤ 5/6 Αυχενική 27/11


@Μαρία1430 ΠΗΤ 7/6 Αυχενική 23/11


@boockie ΠΗΤ 8/6 Αυχενική 24/11


@Olga93 ΠΗΤ 8/6 Αυχενική 26/11


@phal ΠΗΤ 9/6 Αυχενική 26/11


@FlowerMom ΠΗΤ 11/6 Αυχενική 2/12


@BILLE ΠΗΤ 11/6 Αυχενική 1-11/12


@φραουλιτσα 2/1 ΠΗΤ 11/6  Αυχενική 27/11


@Evouska ΠΗΤ 13/6 Αυχενική 30/11


@alina80 ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12


@HopeMe ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12


@matinab1980 Αυχενική 4/12


@Αυρα87 ΠΗΤ 16/6


@jellyfishch ΠΗΤ 17/6


@Eva1986 ΠΗΤ 18/6


@maroullaki ΠΗΤ 20/6 Αυχενική 8/12


@Avmar ΠΗΤ 25/6


@λιλιτο ΠΗΤ 25/6


@Φώφη1990 ΠΗΤ 29/6 Υπέρηχος 24/11


@mominthemaking ΠΗΤ 29/06


@ΧρυσαΜ ΠΗΤ 30/6 Αυχενική 16/12


@ΒαλεντιναΧ ΠΗΤ 1/7 Υπέρηχος 20/11


@Evi! ΠΗΤ 2-4/7

Καλημέρα!! Πρόσθεσα στο πινακάκι την ημερομηνία αυχενικής μου. Είμαι πολύ συγκρατημένη όμως. Γι αυτό δεν είμαι πολύ ενεργή. Όταν θα ττην κάνω, αν πάνε όλα καλά, ίσως ανέβω λίγο ψυχολογικά. Μέχρι τότε δε μιλιεμαι από το άγχος μου

Just now, Maria92 είπε:

Ναι με το πολύ καλό ψήσιμο σκοτώνονται τα μικρόβια. Η γιατρός μου το είπε πληροφοριακά και επειδή θέλει να είναι απολύτως σίγουρη ότι δε θα συμβεί κάτι. Ό,τι θέλω να καταναλωσω από κρέας θα πρέπει να είναι πολύ καλά ψημένο . Δε μου απαγόρευσε το χοιρινό απλά μου είπε να μην το προτιμώ. 

Αααα καλά κάνει, τουλάχιστον να έχει το κεφάλι της ήσυχο. Εμενα μού είπε όχι πολύ κόκκινο κρέας 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Καλημέρα!! Πρόσθεσα στο πινακάκι την ημερομηνία αυχενικής μου. Είμαι πολύ συγκρατημένη όμως. Γι αυτό δεν είμαι πολύ ενεργή. Όταν θα ττην κάνω, αν πάνε όλα καλά, ίσως ανέβω λίγο ψυχολογικά. Μέχρι τότε δε μιλιεμαι από το άγχος μου

Αααα καλά κάνει, τουλάχιστον να έχει το κεφάλι της ήσυχο. Εμενα μού είπε όχι πολύ κόκκινο κρέας 

Εμένα μου είπε τουλ 2 φορές την εβδομάδα κόκκινο κρέας για τη φερριτινη, καθώς ακόμα δε μου έχει δώσει σίδηρο και το πάμε με διατροφή προς το παρόν . Τελικά ο κάθε γιατρός έχει τη γραμμή του. 

Όσον αφορά στην Αυχενική σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί είναι το πρώτο μαξιλαράκι και που αν όλα πάνε καλά ηρεμεις και το απολαμβάνεις. Βέβαια μετά θα αγχώνεσαι για την επόμενη εξέταση αλλά μες το πρόγραμμα είναι και αυτό. Εύχομαι να πάνε όλα καλα με την Αυχενική σου με σούπερ αποτελέσματα!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ομάδα τι κάνετε σήμερα.βγηκαν τα αποτελέσματα από τις αιματολογικεσ εξετάσεις. Για το sudromo down αλλά. Μου είπε ο γυναικολόγοσ πως δεν μπορεί να δει κάτι αν δεν κάνω και την άλλη εξέταση με τον υπέροχο για το σύνδρομο down για να μπορεί να βγάλει συμπεράσματα έτσι είναι? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marilou84 είπε:

Καλημέρα ομάδα τι κάνετε σήμερα.βγηκαν τα αποτελέσματα από τις αιματολογικεσ εξετάσεις. Για το sudromo down αλλά. Μου είπε ο γυναικολόγοσ πως δεν μπορεί να δει κάτι αν δεν κάνω και την άλλη εξέταση με τον υπέροχο για το σύνδρομο down για να μπορεί να βγάλει συμπεράσματα έτσι είναι? 

Καλημέρα!! Πράγματι οι αιματολογικές με τον υπέρηχο συνδυαστικά πρέπει να διαβαστούν. Τα αποτελέσματα των αιματολογικων και τα αποτελέσματα του υπέροχου μέσω ειδικού λογισμικού δίνουν τις πιθανότητες για τις τρισωμιες. Οπότε ναι πρέπει να περιμένεις και τον υπέρηχο της αυχενικής! Καλη επιτυχία!

  • Μου αρέσει 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marilou84 είπε:

Καλημέρα ομάδα τι κάνετε σήμερα.βγηκαν τα αποτελέσματα από τις αιματολογικεσ εξετάσεις. Για το sudromo down αλλά. Μου είπε ο γυναικολόγοσ πως δεν μπορεί να δει κάτι αν δεν κάνω και την άλλη εξέταση με τον υπέροχο για το σύνδρομο down για να μπορεί να βγάλει συμπεράσματα έτσι είναι? 

Ναι αν υποθέσω ότι έκανες την papp-a βγαίνει σε συνδυασμό με την αυχενική αφού κοιτάξουν την αυχενική διαφάνεια και το ρινικό οστό υπερηχογραφικά


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 said:

Καλημέρα!! Πράγματι οι αιματολογικές με τον υπέρηχο συνδυαστικά πρέπει να διαβαστούν. Τα αποτελέσματα των αιματολογικων και τα αποτελέσματα του υπέροχου μέσω ειδικού λογισμικού δίνουν τις πιθανότητες για τις τρισωμιες. Οπότε ναι πρέπει να περιμένεις και τον υπέρηχο της αυχενικής! Καλη επιτυχία!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ναι θα πρέπει.να περιμένω ουφου άγχος και αυτό αλλά τι.να κάνω στις 3/12 θα πάω ελπίζω όλα καλά να είναι 

Just now, ΒαλεντιναΧ said:

Ναι αν υποθέσω ότι έκανες την papp-a βγαίνει σε συνδυασμό με την αυχενική αφού κοιτάξουν την αυχενική διαφάνεια και το ρινικό οστό υπερηχογραφικά

Ναι αυτό μου είπε και ο γιατρος άρα θα πρέπει να περιμένω ες τις 3/12 για να έχω αποτέλεσμα να σε ρωτήσω τα αποτελέσματα βγαίνουν αμέσως? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, marilou84 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ναι θα πρέπει.να περιμένω ουφου άγχος και αυτό αλλά τι.να κάνω στις 3/12 θα πάω ελπίζω όλα καλά να είναι 

Μια εβδομάδα έμεινε!!! Υπομονή και θετική σκέψη! Όλα καλά θα πάνε. 


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Maria92 είπε:

Εμένα μου είπε τουλ 2 φορές την εβδομάδα κόκκινο κρέας για τη φερριτινη, καθώς ακόμα δε μου έχει δώσει σίδηρο και το πάμε με διατροφή προς το παρόν . Τελικά ο κάθε γιατρός έχει τη γραμμή του. 

Όσον αφορά στην Αυχενική σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί είναι το πρώτο μαξιλαράκι και που αν όλα πάνε καλά ηρεμεις και το απολαμβάνεις. Βέβαια μετά θα αγχώνεσαι για την επόμενη εξέταση αλλά μες το πρόγραμμα είναι και αυτό. Εύχομαι να πάνε όλα καλα με την Αυχενική σου με σούπερ αποτελέσματα!! 

Κι εμένα μού φαίνεται περίεργο, στις άλλες εγκυμοσίνες μου δε μού είχε πει κάτι.

 

Με προβληματίζει που από εκεί που είχα κάποια συμπτώματα, δηλαδή είχα πού και πού ανακατωσούρα και πονάκια, τώρα δεν έχω τίποτα. Και είμαι πάρα πολύ προληπτική γιατί τότε πού είχα την παλινδρόμηση, έμαθα την εγκυμοσύνη μου την ίδια περίοδο με τώρα και όταν πήγα στο νοσοκομείο για την εξέταση που ειδαμε ότι τελικά δεν προχωράει, ήμουν στην ίδια εβδομάδα που θα είμαι όταν πάω για την Αυχενική. Ντάξει με περνάτε για τρελή και χαζή, αλλά εδώ θα πω όσα δεν τολμάω να πω στους δικούς μου 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, marilou84 είπε:

Ναι μακάρι όλα καλά να πάνε προσπαθώ να είμαι θετικη

Επειδή είδα ότι ρώτησες πιο πάνω για τα αποτελέσματα αυτά βγαίνουν εκείνη την ώρα. Μέχρι να φύγεις από εκεί θα ξέρεις!


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 said:

Επειδή είδα ότι ρώτησες πιο πάνω για τα αποτελέσματα αυτά βγαίνουν εκείνη την ώρα. Μέχρι να φύγεις από εκεί θα ξέρεις!

Αχχχ πάλι καλά σε ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση χχ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, marilou84 είπε:

Καλημέρα ομάδα τι κάνετε σήμερα.βγηκαν τα αποτελέσματα από τις αιματολογικεσ εξετάσεις. Για το sudromo down αλλά. Μου είπε ο γυναικολόγοσ πως δεν μπορεί να δει κάτι αν δεν κάνω και την άλλη εξέταση με τον υπέροχο για το σύνδρομο down για να μπορεί να βγάλει συμπεράσματα έτσι είναι? 

Οι εξετάσεις δείχνουν μόνο τις πιθανότητες. Δηλαδή και 99% να σού εμφανιστεί να έχει κάποιο σύνδρομο,  μπορεί να είναι στο 1% πού είναι υγιές έμβρυο κι αυτό θα φανεί στην Αυχενική.  Στα λέω τώρα πολύ χοντρικά,  αναλογικά με το πώς τα έχω καταλάβει κ8 εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Κι εμένα μού φαίνεται περίεργο, στις άλλες εγκυμοσίνες μου δε μού είχε πει κάτι.

 

Με προβληματίζει που από εκεί που είχα κάποια συμπτώματα, δηλαδή είχα πού και πού ανακατωσούρα και πονάκια, τώρα δεν έχω τίποτα. Και είμαι πάρα πολύ προληπτική γιατί τότε πού είχα την παλινδρόμηση, έμαθα την εγκυμοσύνη μου την ίδια περίοδο με τώρα και όταν πήγα στο νοσοκομείο για την εξέταση που ειδαμε ότι τελικά δεν προχωράει, ήμουν στην ίδια εβδομάδα που θα είμαι όταν πάω για την Αυχενική. Ντάξει με περνάτε για τρελή και χαζή, αλλά εδώ θα πω όσα δεν τολμάω να πω στους δικούς μου 

Είναι απόλυτα λογικό να φοβάσαι και να αγχώνεσαι λόγω της προηγούμενης εμπειρίας σου, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα τα καταφέρει και αυτό το σπορακι. Τα συμπτωματα μια υποχωρούν και μια εμφανίζονται. Και τωρα που θα μπείτε και οι υπόλοιπες στον 4ο μήνα θα δείτε ότι θα αισθάνεστε πολύ καλύτερα και θα αναρωτιέστε αν είστε έγκυος και αν όλα πάνε καλά. Το μόνο που παρατηρώ εγώ τώρα είναι ότι μεγαλώνει η κοιλιά μου και κυρτωνει στο σημείο του στομαχιού, ενώ πριν ήταν φλατ το στομάχι. 

  • Μου αρέσει 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...