Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, boockie είπε:

Συγχαρητήρια ❤️ Πολύ χαίρομαι! Δεν έχει μεγαλώσει απίστευτα πολύ;!

Αχ ναι κοπέλα μου, είχε μεγαλώσει, ειδαμε τα ποδαράκια τα χεράκια! Εγώ χαζογελουσα όλη την ώρα, ειδικά όταν κουνιόταν! Ξετρελαθηκα! :wub:

  • Μου αρέσει 2

HdKkp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φώφη1990 said:

Ουτε εμένα ακόμα κάτι... 

Α οκ επειδη κάτι διάβαζα και είπα να ρωτήσω ούτε και εμένα φυσικά αντε ελπίζω όλα καλά να μας πάνε 

Just now, boockie said:

Όχι δεν μου έχει αναφέρει κάτι τέτοιο! Ούτε για τώρα ούτε για το μέλλον!

Ουτε και εμένα κάτι ακόμα τώρα θα δούμε όλα καλά να μας πάνε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια , 

να ρωτησω κι εγω κατι. Μπαινω στη 10ατη βδομαδα και νιωθω καποια τραβηγματα τσιμπηματα κατω δεξια στη κοιλια.( οπως οταν κανουμε ωορηξια και το νιωθουμε) , ειναι φυσιολογικο αυτο; Το νιωθει καποια αλλη βρε κοριτσια; Να αγχωθω ;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Avmar said:

Γεια σας κοριτσια , 

να ρωτησω κι εγω κατι. Μπαινω στη 10ατη βδομαδα και νιωθω καποια τραβηγματα τσιμπηματα κατω δεξια στη κοιλια.( οπως οταν κανουμε ωορηξια και το νιωθουμε) , ειναι φυσιολογικο αυτο; Το νιωθει καποια αλλη βρε κοριτσια; Να αγχωθω ;

Καλησπερα και καλώς ήρθες!!!!! 

Αν δεις τα ποστ μου σχεδόν τα μισά μιλάνε για πονακια... Εγώ έχω πολλα!!! Και. Από τις δυο μεριές!!! Νομίζω πρεπει να τα συνηθίσουμε και να μην τρομάζουμε!!! 

  • Μου αρέσει 2

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Avmar είπε:

Γεια σας κοριτσια , 

να ρωτησω κι εγω κατι. Μπαινω στη 10ατη βδομαδα και νιωθω καποια τραβηγματα τσιμπηματα κατω δεξια στη κοιλια.( οπως οταν κανουμε ωορηξια και το νιωθουμε) , ειναι φυσιολογικο αυτο; Το νιωθει καποια αλλη βρε κοριτσια; Να αγχωθω ;

Όλες το νιώθουμε κορίτσι μου ανά διαστήματα είναι απόλυτα φυσιολογικό μεγαλώνει η μήτρα σου για να χωρέσει το μωράκι....από εδώ και πέρα θα τα εχουμε αυτά τα τσιμπηματακια

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, phal είπε:

Κορίτσια μου ! Αρχικά άλλαξα την πητ γιατί μου την άλλαξε ο γιατρός μετά την Αυχενική. Τα ζουζούνια είναι 4 μέρες μεγαλύτερα! Άρα πάμε για 5/6 Πητ. Σημειωτέον όμως λόγω διδύμων αν όλα πάνε καλά πάμε για μέσα Μαΐου αφού με τα δίδυμα ο τοκετός έρχεται νωρίτερα! (Μην με διώξετε όμως από  την παρέα σας please!)

Λοιπόν η Αυχενική πήγε πολύ καλά, το δεύτερο ζουζούνι επειδή ήταν στριμωγμένο λίγο από το άλλο (που καθόταν μαλιστα κ σταυροποδι!) το ειδαμε κ κολπικα για καλυτερη απεικόνιση. Μου είπε επιπλεον χωρίς να το δένω κ κόμπο ότι μάλλον το ένα το βλέπει αγοράκι κ το άλλο κοριτσάκι!

Τα αποτελέσματα μου (Τα οποία θα αναδιαμορφωθούν μετά κ από τις εξετάσεις αιματος) ειναι: 

Ετών 37 / Εξωσωματικη 

Ε1=εμβρυο 1  //  Ε2=εμβρυο 2

Τροποποιημενες πιθανοτητες

ΤΡ.21 Ε1 1/2953  Ε2  1/2941

ΤΡ.18 Ε1 1/2412  Ε2  1/2212

ΤΡ.13 Ε1 <1 /20000  Ε2 1/7148

Πώς τα βλέπετε οι πιο έμπειρες? Η μαία μου είπε ότι είναι καλά τα νούμερα κ μετά από τα τελικά, θα μου πει ο γιατρός αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο (πχ αμνιοπαρακεντηση) αλλά δεν το βλέπει πιθανό. Σκεφτομαι ομως οτι Θα πρέπει μόλις τα λάβω να το ψάξω ??? Δεν ξέρω θα δούμε 

Αυτά από μένα για την ώρα! Α! Επίσης κόβω οιστρογονα κ κορτιζονη ! Μεγάλη ανακούφιση!!! 

Φιλάκια σε όλες κ καλά αποτελέσματα!

Σε σχέση νε το επίδομα αλήθεια τώρα ισχύει με εισοδηματικά κριτήρια ξέρετε? Κ αν ναι ποιο το όριο? Γιατί όταν θα το ξεκινούσανε κάπου είχα διαβάσει ότι δεν θα βάζανε εισοδηματικα κριτήρια 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Υπέροχα νέα. Δεν ήξερα ότι έχεις διδυμακια!! Τι καλά . Τωρα οι πιθανότητες σου είναι μια χαρά . Με αυτά τα ποσοστά δε προτείνεται κάποια άλλη εξέταση , όμως πρέπει να περιμένουμε και τις αιματολογικές και φυσικά τι θα σου προτείνει ο γιατρός σου (λόγω ηλικίας, δίδυμης κύησης κλπ).

Έχει εισοδηματικά κριτήρια. 40.000 ευρώ/ χρόνο. Αρκετά καλά νομίζω. Καλύπτει μια μεγάλη γκάμα φορολογουμένων. 

  • Ευχαριστώ 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marilou84 είπε:

XρυσαΜ σου έτυχε και εσένα αυτό με το στήθος? 

Προσωπικά δε με πόνεσε ποτέ αλλά σε εμένα είναι περίεργη φάση το στήθος. Αλλά μού το έχουν πει φίλες μου και ο γιατρός μου 

πρίν από 25 λεπτά , BILLE είπε:

Κοριτσάρες καλησπέρα! Σήμερα έμαθα ότι αυτό το επίδομα των 2000 έχει παράταση μέχρι το Δεκέμβρη του 2020. Ξέρει καμία σας ή έχει ακούσει κάτι για παράταση το 2021;Θα ήταν μεγάλη ανακούφιση και προσωπικά θα με βοηθούσε στη ''λίστα''που φτιάχνω με τα υπέρ και τα κατά του ιδιωτικού μαιευτηρίου.

Νταξει μιλάμε είμαι πολύ γκαντεμω γιατί πέρυσι το έχασα για 17 μέρες (γέννησα 15/12) και τώρα δε θα το πάρω καν; τέλεια.... 

Κορίτσια πολύ χαίρομαι για εσάς που κάνατε τις αυχενικές σας!!!! Μια ανακούφιση τη νιώσατε να φανταστώ!!! Όλα με το καλό!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Νομίζω όπως είπε η Μαρία είναι για όσους έχασαν την προθεσμία λόγω κορονοιου. Κάπου άκουσα χτες ότι θα συνεχιστεί και του χρόνου. Μην ανησυχείς όλοι το υπολογίζουμε!!!

Α γιατί νόμιζα ότι μόνο εγώ έχω σαλτάρει με τα έξοδα και κάθομαι και υπολογίζω σαν τον γερολαδά το μασουράκι μου κάθε μήνα!!!

Καλά τα εισοδηματικά κριτήρια τα πιάνουμε και με το παραπάνω. άσε που αν είχα 40 χιλ.ετήσιο εισόδημα δεν θα κοίταζα τα 2χιλ.(ή μήπως όχι;;;:P)

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

 Α!!! Οκ!!! Αυτο δεν το ήξερα. Εγω ειμαι 36 και δεν μου είπε κάτι. Κοίτα αύριο εχω Αυχενική θα δω πως θα πάει και θα σας πω. 

Με το καλό η αυχενική!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

 

Νταξει μιλάμε είμαι πολύ γκαντεμω γιατί πέρυσι το έχασα για 17 μέρες (γέννησα 15/12) και τώρα δε θα το πάρω καν; 

Για ξανακοίτα το Χρύσα μου, γιατί λένε τα κορίτσια ότι πήρε παράταση. Μήπως σε πιάνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 26 λεπτά , Olga93 είπε:

Κορίτσια μ έκανα κ εγώ την αυχενική σήμερα, όλα μια χαρά ευτυχώς! Το μικρακι δεν σταμάτησε να κουνιέται. Έδωσα κ αίμα κ βγαίνουν σε δυο μέρες! Φύλο δεν μπορέσαμε να δούμε, ελπίζω να φανεί στο επόμενο ραντεβού σε ένα μήνα.

Μπράβο συγχαρητήρια!

Just now, phal είπε:

Κορίτσια μου ! Αρχικά άλλαξα την πητ γιατί μου την άλλαξε ο γιατρός μετά την Αυχενική. Τα ζουζούνια είναι 4 μέρες μεγαλύτερα! Άρα πάμε για 5/6 Πητ. Σημειωτέον όμως λόγω διδύμων αν όλα πάνε καλά πάμε για μέσα Μαΐου αφού με τα δίδυμα ο τοκετός έρχεται νωρίτερα! (Μην με διώξετε όμως από  την παρέα σας please!)

Λοιπόν η Αυχενική πήγε πολύ καλά, το δεύτερο ζουζούνι επειδή ήταν στριμωγμένο λίγο από το άλλο (που καθόταν μαλιστα κ σταυροποδι!) το ειδαμε κ κολπικα για καλυτερη απεικόνιση. Μου είπε επιπλεον χωρίς να το δένω κ κόμπο ότι μάλλον το ένα το βλέπει αγοράκι κ το άλλο κοριτσάκι!

Τα αποτελέσματα μου (Τα οποία θα αναδιαμορφωθούν μετά κ από τις εξετάσεις αιματος) ειναι: 

Ετών 37 / Εξωσωματικη 

Ε1=εμβρυο 1  //  Ε2=εμβρυο 2

Τροποποιημενες πιθανοτητες

ΤΡ.21 Ε1 1/2953  Ε2  1/2941

ΤΡ.18 Ε1 1/2412  Ε2  1/2212

ΤΡ.13 Ε1 <1 /20000  Ε2 1/7148

Πώς τα βλέπετε οι πιο έμπειρες? Η μαία μου είπε ότι είναι καλά τα νούμερα κ μετά από τα τελικά, θα μου πει ο γιατρός αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο (πχ αμνιοπαρακεντηση) αλλά δεν το βλέπει πιθανό. Σκεφτομαι ομως οτι Θα πρέπει μόλις τα λάβω να το ψάξω ??? Δεν ξέρω θα δούμε 

Αυτά από μένα για την ώρα! Α! Επίσης κόβω οιστρογονα κ κορτιζονη ! Μεγάλη ανακούφιση!!! 

Φιλάκια σε όλες κ καλά αποτελέσματα!

Σε σχέση νε το επίδομα αλήθεια τώρα ισχύει με εισοδηματικά κριτήρια ξέρετε? Κ αν ναι ποιο το όριο? Γιατί όταν θα το ξεκινούσανε κάπου είχα διαβάσει ότι δεν θα βάζανε εισοδηματικα κριτήρια 

Συγχαρητήρια! Τι ωραία με κορίτσι μου! Εύχομαι να μην χρειαστείς αμνιοπαρακέντηση. Περιμένω νέα σου

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Προσωπικά δε με πόνεσε ποτέ αλλά σε εμένα είναι περίεργη φάση το στήθος. Αλλά μού το έχουν πει φίλες μου και ο γιατρός μου 

Νταξει μιλάμε είμαι πολύ γκαντεμω γιατί πέρυσι το έχασα για 17 μέρες (γέννησα 15/12) και τώρα δε θα το πάρω καν; τέλεια.... 

Κορίτσια πολύ χαίρομαι για εσάς που κάνατε τις αυχενικές σας!!!! Μια ανακούφιση τη νιώσατε να φανταστώ!!! Όλα με το καλό!! 

Κορίτσι μου δεν είπε κάνεις ότι δε θα δοθει το 2021 . Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι που να λέει ότι θα καταργηθεί. Όσον αφορά αυτό που είπε μια κοπελα παραπάνω ότι θα αλλάξουν κάποια επιδόματα το 2021, διάβασα για το επίδομα μητρότητας ότι θα υπάρξουν αλλαγές όχι για το επίδομα γέννησης. Θεωρώ ότι μας πιάνει. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , marilou84 είπε:

Κοπέλεσ γειά σας να σας ρωτήσω σας έβαλε ο γιατρος σας να κάνετε καρδιογραφημα? Απλώς τώρα διάβαζα ένα αθρο και έλεγε για διάφορες εξετάσεις που πρέπει να κάνει μια έγκυος σε κάθε περίοδο και επειδή εμένα δεν μου είπε τίποτα είπα να ρωτήσω και εσάς 

Εμένα μου ζήτησε καθώς και triplex καρδιάς. Ρώτησα για αυτό τον καρδιολόγο και μου είπε πως όπως μπορεί να προκύψει σάκχαρο στην εγκυμοσυνη μπορεί να προκύψει και κάποια μυοκαρδιοπαθεια η οποία θα είναι μόνο για την εγκυμοσύνη και τη γαλουχία. Μετά έρχεσαι στα ίσα σου


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία1430 said:

Εμένα μου ζήτησε καθώς και triplex καρδιάς. Ρώτησα για αυτό τον καρδιολόγο και μου είπε πως όπως μπορεί να προκύψει σάκχαρο στην εγκυμοσυνη μπορεί να προκύψει και κάποια μυοκαρδιοπαθεια η οποία θα είναι μόνο για την εγκυμοσύνη και τη γαλουχία. Μετά έρχεσαι στα ίσα σου

Α οκ καλά δηλαδή διάβασα πως κάποτε κάνεις και καρδιογραφημα δηλαδή αυτό η μυοκαρδιοπαθεισ είναι ανησυχητικό? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Κοριτσάρες καλησπέρα! Σήμερα έμαθα ότι αυτό το επίδομα των 2000 έχει παράταση μέχρι το Δεκέμβρη του 2020. Ξέρει καμία σας ή έχει ακούσει κάτι για παράταση το 2021;Θα ήταν μεγάλη ανακούφιση και προσωπικά θα με βοηθούσε στη ''λίστα''που φτιάχνω με τα υπέρ και τα κατά του ιδιωτικού μαιευτηρίου.

Έχει παράταση για να γίνουν οι αιτήσεις αυτών που γέννησαν τους τελευταίους μήνες. Στο ΦΕΚ λέει ξεκάθαρα ότι είναι σε ισχύ κανονικά από 1/1/20. Μάλιστα διευκρινίζει τις αλλαγες που θα γίνουν το 2024 


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...