Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Maria92 είπε:

Υπάρχει κάποια από Αθήνα ή είμαι η μόνη; χαχαχα!! Όπως και να έχει δε θα τύχει να είμαι με καμία από εσάς γιατί είμαι του Μαΐου. Εγώ πιθανότατα θα γεννήσω στο Λητώ πρώτα ο Θεός 

Κι εγώ Μάιο θα γεννήσω λόγω καισαρικής... Στο ιασω 

  • Μου αρέσει 2

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mominthemaking είπε:

Ναι κι εγώ έχω κάνει εγώ το 50% και ο σύζυγος το 99% για να είμαστε σίγουροι..

Καλά κάνατε εσεις για να είστε σίγουροι. Για να μην ανησυχούμε άδικα τις υπόλοιπες μέλλουσες μαμάδες να τονίσουμε ότι για να γεννηθεί ένα παιδί με Κυστική Ινωση πρέπει να έχει κληρονομήσει 2 γονίδια, ένα από τον κάθε γονέα που είναι φορέας ή ασθενής. Αν η εξέταση 50% δείξει ότι η μητέρα είναι αρνητική στην ΚΙ το παιδάκι της θα είναι υγιές. 

Just now, Μαρία1430 είπε:

Κι εγώ Μάιο θα γεννήσω λόγω καισαρικής... Στο ιασω 

Ναι το θυμάμαι που το έλεγες! Το Ιασώ είναι στις επιλογές μας, αλλά έχω ακούσει και αρκετά αρνητικά. Παντού υπάρχουν βέβαια θέματα οπότε δώρον άδωρον να συζητάμε κάτι τέτοιο. 

  • Μου αρέσει 2

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Evouska είπε:

Κοριτσάκι μου συγχαρητήριαάαα!!  Πολύ καλά τα ποσοστά σου!! Ειδες τελικά που τα όνειρα μπορεί και να βγουν !!

Όσο για τις εξαψεις που ρώτησε μια κοπέλα έχω κι εγώ κάποια φορές!! 

Ήθελα να ρωτήσω κορίτσια, εξέταση για Κυστική ινωση έχετε κάνει;; γιατί σε  εμας εδώ στο νησί δεν την κάνουν,  και πρέπει να στείλεις Αθήνα να σου την κάνουν! Κ ο γιατρός μου είπε ότι θα το κάνουμε τη Δευτέρα αυτό μαζί με την Αυχενική, αλλά μου πρότεινε το βασικό ποσοστό. Και ότι ανάλογα τα αποτελέσματα της αυχενικής θα δούμε αν χρειάζεται να κάνω και τα μεγαλύτερα ποσοστά.  Εσάς ποια είναι η γνώμη σας ;; η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να κάνω το πιο μεγάλο ποσοστό αλλά δεν γράφεται νομίζω καθόλου εκείνο. Επίσης ξέρω ότι την κάνεις μια φορά αυτήν την εξέταση, οπότε αν μείνω ξανά έγκυος δεν θα χρειαστεί να την ξανακάνω ετσι; 

Επίσης @phal να ξέρεις ισχύει αυτό που είπες για τα δίδυμα ότι παίρνεις 4000, το έχω διαβάσει!

 

Σ'ευχαριστώ κορίτσι μου!!! Και συ καλα αποτελέσματα να εχεις με το καλό και όλα τα κορίτσια!!! Είχα γράψει απάντηση και πιο νωρίς αλλά χάθηκε. Κ γω στην κόρη μου είχα κάνει αυτη την εξέταση για το 90 τα 100 και ήταν στα 200 ευρω. Μια φορά την κάνεις για να δεις αν έχεις ένα γονίδιο. Τα λεφτά δεν ειναι και λίγα, οπότε ο καθένας βλέπει τι είναι καλύτερο.

Και γω απο Αθήνα είμαι και θα γεννήσω στο Έλενα. Ήθελα δημόσιο απο την πρώτη γέννα αλλά το φοβήθηκα. Αφου είδα την γέννα στο ιδιωτικό πλέον προτιμώ το δημόσιο.


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Καλά κάνατε εσεις για να είστε σίγουροι. Για να μην ανησυχούμε άδικα τις υπόλοιπες μέλλουσες μαμάδες να τονίσουμε ότι για να γεννηθεί ένα παιδί με Κυστική Ινωση πρέπει να έχει κληρονομήσει 2 γονίδια, ένα από τον κάθε γονέα που είναι φορέας ή ασθενής. Αν η εξέταση 50% δείξει ότι η μητέρα είναι αρνητική στην ΚΙ το παιδάκι της θα είναι υγιές. 

Ναι το θυμάμαι που το έλεγες! Το Ιασώ είναι στις επιλογές μας, αλλά έχω ακούσει και αρκετά αρνητικά. Παντού υπάρχουν βέβαια θέματα οπότε δώρον άδωρον να συζητάμε κάτι τέτοιο. 

Κι εγώ είχα ακούσει διάφορα αλλά εκεί γεννησα και το γιο μου και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Βέβαια θα προτιμούσα να υπήρχε δυνατότητα να τον αλλάζω μόνη μου όπως τον είχα και στο δωμάτιο συνέχεια για να γνωριστούμε. 

Όσον αφορά την κυστική ινωση την είχα κάνει κι εγώ πριν την εξωσωματική του μικρού μου ώστε να ξέρω τι μου γίνεται. Δεν θυμάμαι πόσα είχα πληρώσει μαζί με τη θάλασσαιμια. Νομίζω γύρω στα 200 αλλά είχα πληρώσει τόσα πολλά τότε που ούτε που θυμάμαι. 

Το στομάχι μου εξακολουθεί να με ταλαιπωρεί με τη διαφορά ότι τρώω πιο καλά. Ίσως μόνο την ώρα που τρώω να είμαι καλά. Κουλό κι αυτό. 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Eva1986 είπε:

Η δική Μ Πητ είναι 18 Ιουνίου.  Αλλά Μ πε ότι το βλέπει μια βδομάδα μεγαλύτερο.  + Ότι θα κάνω καισαρική άρα πιο νωρίς το κόβω !! Ποτέ δεν ξέρεις μπορεί κ να βρεθούμε!!!

Εγω που είμαι καισαρική είναι πιο απλή η απόφαση να Μ κάνει όποιος να ναι 

Αλλά για πρώτη φορά επειδή ήθελα την γιατρό μ αποκλειστικα ,έτσι κ πήγα κλινική.  

Κ τώρα θα δω κ οικονομικά πως θα πάει.  2500 βγαίνει πάνω κάτω. Μαζί με γιατρό ,κλινική ,παιδίατρο , επισκληρηδιο

Εύα μου να σου προτείνω ? Αν κάνεις καισαρική είναι εντελώς το ίδιο είτε πας στο νοσοκομείο είτε στην κλινική. Έχεις και εκεί τις μαίες σου για το θηλασμό, τις νοσηλεύτριες για ο, τι προκυψει, τους παιδιάτρους.., η καισαρική έχει συγκεκριμένους χειρισμούς οπότε δε θα χει καμιά διαφορά. Στον φτ έχει διαφορά τεράστια θα έλεγα πρέπει να είσαι τυχερη για να γεννήσεις φυσιολογικα

 

Να αναφέρω για την ελευθω ότι έχασε και η μαμά μου μωρό εκεί... Αλλά εγώ το σκέφτομαι λόγω του γιατρού μου που τον εκτιμώ πολύ. Τον Αποστολίδη έχω.

 

Κυστική ίνωση όλα καλά πήρα σήμερα τα αποτελέσματα. Δεν έχω μετάλλαξη. Έκανα το 50 τοις εκατό βέβαια..

  • Μου αρέσει 5

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, jellyfishch είπε:

Εύα μου να σου προτείνω ? Αν κάνεις καισαρική είναι εντελώς το ίδιο είτε πας στο νοσοκομείο είτε στην κλινική. Έχεις και εκεί τις μαίες σου για το θηλασμό, τις νοσηλεύτριες για ο, τι προκυψει, τους παιδιάτρους.., η καισαρική έχει συγκεκριμένους χειρισμούς οπότε δε θα χει καμιά διαφορά. Στον φτ έχει διαφορά τεράστια θα έλεγα πρέπει να είσαι τυχερη για να γεννήσεις φυσιολογικα

 

Να αναφέρω για την ελευθω ότι έχασε και η μαμά μου μωρό εκεί... Αλλά εγώ το σκέφτομαι λόγω του γιατρού μου που τον εκτιμώ πολύ. Τον Αποστολίδη έχω.

 

Κυστική ίνωση όλα καλά πήρα σήμερα τα αποτελέσματα. Δεν έχω μετάλλαξη. Έκανα το 50 τοις εκατό βέβαια..

Έχασε μωρό λόγω του ότι δεν είχαν τις  προδιαγραφές για επείγοντα περιστατικά ;

Τον Αποστολίδη τον έχω ακουστα κ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια 

Συμφωνώ για τον φυσιολογικό τοκετό κ την κλινική. Κ εγώ με αυτό το σκεπτικό την είχα επιλέξει

Ήθελα να αποφύγω κ το σκάλισμα ου γίνεται στο νοσοκομείο (σύμφωνα με εμπειρία φίλης Μ στο νοσοκομείο οποίος περνούσε από το δωμάτιο έβαζε χέρι κ μετρούσε διαστολή κ αυτή ουρλιάζε ,καθώς παρακαλούσε για επισκληρηδιο κ δεν της κάνανε)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και από μένα! Σήμερα έκανα και εγώ την αυχενική μου και γιατρός είπε όλα τέλεια, είναι κοριτσάκι μάλλον. Στην αρχή ήταν ήσυχο αλλά μετά ο γιατρός με ζούληξε και άρχισε να χορεύει :) Μεγάλη συγκίνηση και πολύ άγχος αλλά ίσως είναι από τις πιο ωραίες εμπειρίες. Το Papp a περιμένουμε την Δευτέρα και άρχισα να ελαττώνω και φάρμακα ( παίρνω  utrag, cycl, κορτιζόνη + βιταμίνες που συνεχίζω κανονικά).

Σχετικά με μυστική ίνωση την έκανε ο άντρας μου προληπτικά πριν μείνω έγκυος και το 89% δυστυχώς δεν γραφόταν οπότε πληρώσαμε 160ε...

Αν έχετε απορίες μου λέτε!

 

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Έχασε μωρό λόγω του ότι δεν είχαν τις  προδιαγραφές για επείγοντα περιστατικά ;

Τον Αποστολίδη τον έχω ακουστα κ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια 

Συμφωνώ για τον φυσιολογικό τοκετό κ την κλινική. Κ εγώ με αυτό το σκεπτικό την είχα επιλέξει

Ήθελα να αποφύγω κ το σκάλισμα ου γίνεται στο νοσοκομείο (σύμφωνα με εμπειρία φίλης Μ στο νοσοκομείο οποίος περνούσε από το δωμάτιο έβαζε χέρι κ μετρούσε διαστολή κ αυτή ουρλιάζε ,καθώς παρακαλούσε για επισκληρηδιο κ δεν της κάνανε)

Έλειπε ο γιατρός και το μωρό πνίγηκε με το λωρο....

Ο τι να ναι.

Έτσι ακριβώς το έζησα κι εγώ όπως η φίλη σου. Μου είχε βάλει χέρι οοοοοοολο το νοσοκομείο, καθόλου τακτ μόνο σουτ και σουτ και πήγαινε εδώ άνοιξε πόδια κτλ. Να σφαδαζω και να πεθαίνω και αυτοί στην κοσμαρα τους. Αναισθησια. 

Η καισαρική πήγε μια χαρα σε ένα 20 λεπτό είχαμε τελειώσει.

 

 

Just now, Scarlet86 είπε:

Γεια σας κορίτσια και από μένα! Σήμερα έκανα και εγώ την αυχενική μου και γιατρός είπε όλα τέλεια, είναι κοριτσάκι μάλλον. Στην αρχή ήταν ήσυχο αλλά μετά ο γιατρός με ζούληξε και άρχισε να χορεύει :) Μεγάλη συγκίνηση και πολύ άγχος αλλά ίσως είναι από τις πιο ωραίες εμπειρίες. Το Papp a περιμένουμε την Δευτέρα και άρχισα να ελαττώνω και φάρμακα ( παίρνω  utrag, cycl, κορτιζόνη + βιταμίνες που συνεχίζω κανονικά).

Σχετικά με μυστική ίνωση την έκανε ο άντρας μου προληπτικά πριν μείνω έγκυος και το 89% δυστυχώς δεν γραφόταν οπότε πληρώσαμε 160ε...

Αν έχετε απορίες μου λέτε!

 

Συγχαρητήρια! Όλα καλά με τη μπουμπού, τέλεια!!! 

  • Ευχαριστώ 1
  • Λυπημένη/-ος 2

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

Κι εγώ Μάιο θα γεννήσω λόγω καισαρικής... Στο ιασω 

Κατά πάσα πιθανότητα και εγώ. Βαριά αρχές Ιουνίου,με καισαρική, στο Ιασώ. 

9 ώρες πρίν, Maria92 είπε:

Υπάρχει κάποια από Αθήνα ή είμαι η μόνη; χαχαχα!! Όπως και να έχει δε θα τύχει να είμαι με καμία από εσάς γιατί είμαι του Μαΐου. Εγώ πιθανότατα θα γεννήσω στο Λητώ πρώτα ο Θεός 

Εγώ...περίπου. μένω νοτιοανατολική Αττική

7 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Σ'ευχαριστώ κορίτσι μου!!! Και συ καλα αποτελέσματα να εχεις με το καλό και όλα τα κορίτσια!!! Είχα γράψει απάντηση και πιο νωρίς αλλά χάθηκε. Κ γω στην κόρη μου είχα κάνει αυτη την εξέταση για το 90 τα 100 και ήταν στα 200 ευρω. Μια φορά την κάνεις για να δεις αν έχεις ένα γονίδιο. Τα λεφτά δεν ειναι και λίγα, οπότε ο καθένας βλέπει τι είναι καλύτερο.

Και γω απο Αθήνα είμαι και θα γεννήσω στο Έλενα. Ήθελα δημόσιο απο την πρώτη γέννα αλλά το φοβήθηκα. Αφου είδα την γέννα στο ιδιωτικό πλέον προτιμώ το δημόσιο.

Συγχαρητήρια Φραουλίτσα για τα αποτελέσματα της αυχενικής. 

Και στις υπόλοιπες κορίτσια. Εγώ πάω την Τετάρτη. Δεν είμαι και πολύ καλά, χάσαμε τη γιαγιά μου. Ήταν πολύ μεγάλη βέβαια, και στο κρεββάτι τα τελευταία χρόνια, ωστόσο με επηρέασε πιο πολύ από όσο νομίζα. 

Καλό σκ! Τα σπορακια μεγαλώνουν, περνάει ο καιρός. 

  • Ευχαριστώ 1
  • Λυπημένη/-ος 10
Link to comment
Share on other sites

Σύλληπητηρια Αλινα.. Να ζήσεις να τη θυμάσαι. Θα έχεις πολύ όμορφες αναμνήσεις από τη γιαγιά σου, ίσως για αυτό επηρρεαστηκες.... Ποτέ δεν είναι εύκολο.

  • Ευχαριστώ 1
  • Λυπημένη/-ος 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κοπέλες και. Καλό σαββατοκύριακο να έχουμε να σας πω στις 3 του μήνα θα πάω για την αυχενική διαφάνεια ξέρετε πόση ώρα περνει και αν πονάει? Με έπιασε τώρα ένα άγχος όσο περνούν οι μέρες μπορεί να μας πουν και φύλο του μωρού η είναι πολύ γρήγορα ακόμα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Scarlet86 said:

Γεια σας κορίτσια και από μένα! Σήμερα έκανα και εγώ την αυχενική μου και γιατρός είπε όλα τέλεια, είναι κοριτσάκι μάλλον. Στην αρχή ήταν ήσυχο αλλά μετά ο γιατρός με ζούληξε και άρχισε να χορεύει :) Μεγάλη συγκίνηση και πολύ άγχος αλλά ίσως είναι από τις πιο ωραίες εμπειρίες. Το Papp a περιμένουμε την Δευτέρα και άρχισα να ελαττώνω και φάρμακα ( παίρνω  utrag, cycl, κορτιζόνη + βιταμίνες που συνεχίζω κανονικά).

Σχετικά με μυστική ίνωση την έκανε ο άντρας μου προληπτικά πριν μείνω έγκυος και το 89% δυστυχώς δεν γραφόταν οπότε πληρώσαμε 160ε...

Αν έχετε απορίες μου λέτε!

 

Συγχαρητήρια κοπέλα μου!!!!

με το καλό το μωράκι σου!να ηρεμήσεις λίγο τώρα και να το απολαύσεις!

Ηθελα να σε ρωτήσω,κι εγώ από εξωσωματική είμαι.Την κορτιζόνη ποτέ σου είπαν να την κόψεις;εγώ μπαίνω στη 10η εβδομάδα και μου είπαν σιγά σιγά να την ελαττώσω πολύ αργά.

και οποία άλλη κοπέλα παίρνει κορτιζόνη τι σας είπαν;

Ευχαριστω!!

Just now, alina80 said:

Κατά πάσα πιθανότητα και εγώ. Βαριά αρχές Ιουνίου,με καισαρική, στο Ιασώ. 

Εγώ...περίπου. μένω νοτιοανατολική Αττική

Συγχαρητήρια Φραουλίτσα για τα αποτελέσματα της αυχενικής. 

Και στις υπόλοιπες κορίτσια. Εγώ πάω την Τετάρτη. Δεν είμαι και πολύ καλά, χάσαμε τη γιαγιά μου. Ήταν πολύ μεγάλη βέβαια, και στο κρεββάτι τα τελευταία χρόνια, ωστόσο με επηρέασε πιο πολύ από όσο νομίζα. 

Καλό σκ! Τα σπορακια μεγαλώνουν, περνάει ο καιρός. 

Κι εγώ το ίδιο Αλινα μου..Πολλά συλληπητηρια.Κι εμείς τη χάσαμε πριν από δέκα μέρες και με ανακουφίζει η σκέψη ότι τώρα προσέχει εμάς και το μωρακι μας από ψηλά..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

Κατά πάσα πιθανότητα και εγώ. Βαριά αρχές Ιουνίου,με καισαρική, στο Ιασώ. 

Εγώ...περίπου. μένω νοτιοανατολική Αττική

Συγχαρητήρια Φραουλίτσα για τα αποτελέσματα της αυχενικής. 

Και στις υπόλοιπες κορίτσια. Εγώ πάω την Τετάρτη. Δεν είμαι και πολύ καλά, χάσαμε τη γιαγιά μου. Ήταν πολύ μεγάλη βέβαια, και στο κρεββάτι τα τελευταία χρόνια, ωστόσο με επηρέασε πιο πολύ από όσο νομίζα. 

Καλό σκ! Τα σπορακια μεγαλώνουν, περνάει ο καιρός. 

Καλημέρα και συλλυπητήρια για την γιαγιά σου. 

Τετάρτη μαζί έχουμε ραντεβου για αυχενική! Καλά αποτελέσματα να έχουμε όλες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mominthemaking είπε:

Συγχαρητήρια κοπέλα μου!!!!

με το καλό το μωράκι σου!να ηρεμήσεις λίγο τώρα και να το απολαύσεις!

Ηθελα να σε ρωτήσω,κι εγώ από εξωσωματική είμαι.Την κορτιζόνη ποτέ σου είπαν να την κόψεις;εγώ μπαίνω στη 10η εβδομάδα και μου είπαν σιγά σιγά να την ελαττώσω πολύ αργά.

και οποία άλλη κοπέλα παίρνει κορτιζόνη τι σας είπαν;

Ευχαριστω!!

Κι εγώ το ίδιο Αλινα μου..Πολλά συλληπητηρια.Κι εμείς τη χάσαμε πριν από δέκα μέρες και με ανακουφίζει η σκέψη ότι τώρα προσέχει εμάς και το μωρακι μας από ψηλά..

Εγώ κορίτσι μ παίρνω κορτιζόνη, την Πέμπτη π έκανα την αυχενική κ ειδαμε ότι όλα είναι καλά μ είπε να την κόψω σιγά σιγά, έπαιρνα 1 την ημέρα, τώρα μ το έκανε μισό για κάποιες μέρες κ μετά μισό μέρα παρά μέρα για 3 μέρες κ το σταματάω, επίσης μ σταμάτησε κ την προγεστερονη που έπαιρνα κολπικά κ ξεκίνησα σίδηρο κ μαγνήσιο! 

  • Μου αρέσει 1

HdKkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

Κατά πάσα πιθανότητα και εγώ. Βαριά αρχές Ιουνίου,με καισαρική, στο Ιασώ. 

Εγώ...περίπου. μένω νοτιοανατολική Αττική

Συγχαρητήρια Φραουλίτσα για τα αποτελέσματα της αυχενικής. 

Και στις υπόλοιπες κορίτσια. Εγώ πάω την Τετάρτη. Δεν είμαι και πολύ καλά, χάσαμε τη γιαγιά μου. Ήταν πολύ μεγάλη βέβαια, και στο κρεββάτι τα τελευταία χρόνια, ωστόσο με επηρέασε πιο πολύ από όσο νομίζα. 

Καλό σκ! Τα σπορακια μεγαλώνουν, περνάει ο καιρός. 

Συλλυπητήρια Αλινα μου! Να ζήσετε να τη θυμάστε! Τώρα πράγματι θα προσέχει το μωράκι σου από ψηλά! 

2 ώρες πρίν, Scarlet86 είπε:

Γεια σας κορίτσια και από μένα! Σήμερα έκανα και εγώ την αυχενική μου και γιατρός είπε όλα τέλεια, είναι κοριτσάκι μάλλον. Στην αρχή ήταν ήσυχο αλλά μετά ο γιατρός με ζούληξε και άρχισε να χορεύει :) Μεγάλη συγκίνηση και πολύ άγχος αλλά ίσως είναι από τις πιο ωραίες εμπειρίες. Το Papp a περιμένουμε την Δευτέρα και άρχισα να ελαττώνω και φάρμακα ( παίρνω  utrag, cycl, κορτιζόνη + βιταμίνες που συνεχίζω κανονικά).

Σχετικά με μυστική ίνωση την έκανε ο άντρας μου προληπτικά πριν μείνω έγκυος και το 89% δυστυχώς δεν γραφόταν οπότε πληρώσαμε 160ε...

Αν έχετε απορίες μου λέτε!

 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου για την Αυχενική σου!! Μόνο τέτοιες καλές ειδήσεις να ακούμε! Περάσαμε το πρώτο μαξιλαράκι! Και μένα στην αρχή της αυχενικής κοιμόταν και μου είπε να βγω να περπατήσω λίγο και να φάω μηπως και ξυπνήσει. Κάποια στιγμή μου ζουληξε και την κοιλιά. Ε μετά χοροπηδουσε!!

Just now, marilou84 είπε:

Καλημέρα κοπέλες και. Καλό σαββατοκύριακο να έχουμε να σας πω στις 3 του μήνα θα πάω για την αυχενική διαφάνεια ξέρετε πόση ώρα περνει και αν πονάει? Με έπιασε τώρα ένα άγχος όσο περνούν οι μέρες μπορεί να μας πουν και φύλο του μωρού η είναι πολύ γρήγορα ακόμα 

Καλημέρα κορίτσι μου!! Χαχαχα όχι καλε  δεν πονάει. Ένας απλός υπέρηχος είναι. Πριν από αυτόν θα σου πάρουν αίμα για την papp-a. Η εξέταση διαρκεί περίπου 30-40 λεπτά, αλλά μπορεί να είναι πιο γρήγορη αν το μωρο έχει καλή θέση και ο γιατρός δει όλα αυτά που θέλει. Υπάρχει περίπτωση να σου κάνει και κολπικο για καλύτερες μετρήσεις. Το φύλο μπορεί να το δει, αν πάλι το μωρο κάθεται σε καλή θέση και φαίνεται καθαρά, αλλιώς θα σου πει μάλλον είναι... αλλα μη το δενεις. 

  • Μου αρέσει 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...