Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Maria92 said:

Συλλυπητήρια Αλινα μου! Να ζήσετε να τη θυμάστε! Τώρα πράγματι θα προσέχει το μωράκι σου από ψηλά! 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου για την Αυχενική σου!! Μόνο τέτοιες καλές ειδήσεις να ακούμε! Περάσαμε το πρώτο μαξιλαράκι! Και μένα στην αρχή της αυχενικής κοιμόταν και μου είπε να βγω να περπατήσω λίγο και να φάω μηπως και ξυπνήσει. Κάποια στιγμή μου ζουληξε και την κοιλιά. Ε μετά χοροπηδουσε!!

Καλημέρα κορίτσι μου!! Χαχαχα όχι καλε  δεν πονάει. Ένας απλός υπέρηχος είναι. Πριν από αυτόν θα σου πάρουν αίμα για την papp-a. Η εξέταση διαρκεί περίπου 30-40 λεπτά, αλλά μπορεί να είναι πιο γρήγορη αν το μωρο έχει καλή θέση και ο γιατρός δει όλα αυτά που θέλει. Υπάρχει περίπτωση να σου κάνει και κολπικο για καλύτερες μετρήσεις. Το φύλο μπορεί να το δει, αν πάλι το μωρο κάθεται σε καλή θέση και φαίνεται καθαρά, αλλιώς θα σου πει μάλλον είναι... αλλα μη το δενεις. 

Εξετάσεις αίματος. Έχω κάνει πριν μια εβδομάδα και μου είπαν βάση τςν αποτελεσμάτων του αίματος και βάση των μετρήσεων θα βγάλουν το συμπέρασμα για. Το μωρό αν είναι καλά. Η όχι ελπίζω όλα καλά να είναι ααα οκ νόμιζα πως στον πέμπτο μήνα βλέπεις το φύλο του μωρού εγώ στις 9 λογικά του μήνα θα κλείσω το τρίμηνο εσύ πόσο είσαι τώρα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκια Μπονζούρ!Εγώ αυχενική την Τρίτη. Σήμερα έκλεισα τη 12η εβδομάδα, μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας. ήθελα να πω κάτι που μας είπε μια φίλη που γέννησε πρόσφατα στο ιδιωτικό με τα 4 γράμματα που γράφετε πιο πάνω. Δεν θέλω να σας φρικάρω και το σκέφτηκα πολύ αν έπρεπε να το γράψω αλλά δεν μου πήγαινε καρδιά. Πολλή προσοχή κορίτσια στον αναισθησιολόγο. Η φίλη μου έμεινε 20 μέρες παράλυτη από το λαιμό και κάτω λόγω της ραχιαίας. Κινδύνευσε να συνέλθει η κοπέλα. Την είχαν με μορφίνες, γιατί πονούσε τρομερά. ΔΕν της μίλησα εγώ προσωπικά αλλά ο άντρας μου, γιατί εμένα μου κόπηκαν τα πόδια και με έπιασε ταχυπαλμία, γιατί καθόμουν δίπλα. Ασφαλώς θα μπορέσω να μάθω ονόματα απλά όχι τώρα γιατι η κοπέλα τα έχει πολύ πρόσφατα κ δεν θέλω να την φορτίσω ψυχολογικά. Αυτά....Σας έκανα την καρδιά περιβόλι, το ξέρω...

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, marilou84 είπε:

Εξετάσεις αίματος. Έχω κάνει πριν μια εβδομάδα και μου είπαν βάση τςν αποτελεσμάτων του αίματος και βάση των μετρήσεων θα βγάλουν το συμπέρασμα για. Το μωρό αν είναι καλά. Η όχι ελπίζω όλα καλά να είναι ααα οκ νόμιζα πως στον πέμπτο μήνα βλέπεις το φύλο του μωρού εγώ στις 9 λογικά του μήνα θα κλείσω το τρίμηνο εσύ πόσο είσαι τώρα 

Α ναι θυμήθηκα ότι έχεις κάνει ήδη για αιματολογικές. Εγώ είμαι στον 4ο πια . 14+1 σήμερα, δηλ διανυω τη 15η. Άντε να κλείσετε όλες το 3μηνο να φύγει το άγχος. Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!

  • Μου αρέσει 3

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 said:

Α ναι θυμήθηκα ότι έχεις κάνει ήδη για αιματολογικές. Εγώ είμαι στον 4ο πια . 14+1 σήμερα, δηλ διανυω τη 15η. Άντε να κλείσετε όλες το 3μηνο να φύγει το άγχος. Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά. Ναι μακάρι όλα. Καλά να πάνε ελπίζω να. Περάσουν γρήγορα. Οι μέρες Ν ερθει η πέμπτη ξέρεις μετά σου φεύγει η αγωνία καλό σαββατοκύριακο να έχεις 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, marilou84 είπε:

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά. Ναι μακάρι όλα. Καλά να πάνε ελπίζω να. Περάσουν γρήγορα. Οι μέρες Ν ερθει η πέμπτη ξέρεις μετά σου φεύγει η αγωνία καλό σαββατοκύριακο να έχεις 

Ναι ξέρω είναι βάσανο. Ενώ είναι πολύ κοντά ταυτόχρονα και πολύ μακριά! Όλα καλά θα πάνε και μετά θα συζητάμε για άλλα! Καλό σκ και σε σένα!!


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mominthemaking είπε:

Συγχαρητήρια κοπέλα μου!!!!

με το καλό το μωράκι σου!να ηρεμήσεις λίγο τώρα και να το απολαύσεις!

Ηθελα να σε ρωτήσω,κι εγώ από εξωσωματική είμαι.Την κορτιζόνη ποτέ σου είπαν να την κόψεις;εγώ μπαίνω στη 10η εβδομάδα και μου είπαν σιγά σιγά να την ελαττώσω πολύ αργά.

και οποία άλλη κοπέλα παίρνει κορτιζόνη τι σας είπαν;

Ευχαριστω!!

Κι εγώ το ίδιο Αλινα μου..Πολλά συλληπητηρια.Κι εμείς τη χάσαμε πριν από δέκα μέρες και με ανακουφίζει η σκέψη ότι τώρα προσέχει εμάς και το μωρακι μας από ψηλά..

Λυπάμαι πολυ. Να ζήσετε να τη θυμάστε. 

Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 said:

Ναι ξέρω είναι βάσανο. Ενώ είναι πολύ κοντά ταυτόχρονα και πολύ μακριά! Όλα καλά θα πάνε και μετά θα συζητάμε για άλλα! Καλό σκ και σε σένα!!

Ναιιιιιι!!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

Κοριτσάκια Μπονζούρ!Εγώ αυχενική την Τρίτη. Σήμερα έκλεισα τη 12η εβδομάδα, μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας. ήθελα να πω κάτι που μας είπε μια φίλη που γέννησε πρόσφατα στο ιδιωτικό με τα 4 γράμματα που γράφετε πιο πάνω. Δεν θέλω να σας φρικάρω και το σκέφτηκα πολύ αν έπρεπε να το γράψω αλλά δεν μου πήγαινε καρδιά. Πολλή προσοχή κορίτσια στον αναισθησιολόγο. Η φίλη μου έμεινε 20 μέρες παράλυτη από το λαιμό και κάτω λόγω της ραχιαίας. Κινδύνευσε να συνέλθει η κοπέλα. Την είχαν με μορφίνες, γιατί πονούσε τρομερά. ΔΕν της μίλησα εγώ προσωπικά αλλά ο άντρας μου, γιατί εμένα μου κόπηκαν τα πόδια και με έπιασε ταχυπαλμία, γιατί καθόμουν δίπλα. Ασφαλώς θα μπορέσω να μάθω ονόματα απλά όχι τώρα γιατι η κοπέλα τα έχει πολύ πρόσφατα κ δεν θέλω να την φορτίσω ψυχολογικά. Αυτά....Σας έκανα την καρδιά περιβόλι, το ξέρω...

Μακάρι να συνέλθει η κοπέλα και να είναι καλά. Δυστυχώς σε αυτή τη ζωή όλα στο πρόγραμμα είναι. Ότι και να κάνουμε έχει ρίσκο. Ακόμα και το να σηκωθούμε το πρωί από το κρεβάτι μας. Και τα άσχημα μέσα στο πρόγραμμα είναι. Καλά έκανες και το μοιράστηκες.

  • Μου αρέσει 4
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια Μ

Αυτό με τον αναισθησίολογο , είναι σαν τον γυναίκολογο που θα ακούσεις κ καλά κ κακά. 

Καλή τύχη να έχουμε κ με τη βοήθεια του Θεού όλα καλά να μας πάνε

 

 

  • Μου αρέσει 5
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Καλημέρα κορίτσια Μ

Αυτό με τον αναισθησίολογο , είναι σαν τον γυναίκολογο που θα ακούσεις κ καλά κ κακά. 

Καλή τύχη να έχουμε κ με τη βοήθεια του Θεού όλα καλά να μας πάνε

 

 

Συμφωνώ απόλυτα... Εγώ θα πω ότι έκανα επισκληριδιο και ήμουν μια χαρά, η διπλανή μου είχε για μιάμιση μέρα το ένα πόδι μουδιασμένο, μια φίλη μου που γέννησε αλλού έχει θέματα με τη μέση κτλ

Γενικά οι αναισθησιες δεν ξέρεις πως μπορούν να μας επηρεάσουν. Μακάρι η κοπέλα να είναι σύντομα καλά και στα πόδια της και όλες μας να εχουμε καλύτερες εμπειρίες 

  • Μου αρέσει 5

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια εσείς που το έχετε περάσει...Θέλω να κάνω μια χαζή ερώτηση. Στον φυσιολογικό με επισκληρίδιο υπάρχει πίεση; Δηλ.ζορίζεται η γυναίκα; Κ στην καισαρική με επισκληρίδιο τι νιώθεις; Μπορείς να μιλήσεις κ στις 2 περιπτώσεις; Ρωτάω γιατί έχω τα εξής θέματα. 1) Λόρδωση στη μέση  κ φοβάμαι ότι δεν με πιάσει η επισκληρίδιος στην καισαρική κ τα καταλάβω όλα 2) έχω πίεση στα μάτια με αρχές γλαυκώματος (έχω διακόψει την αγωγή που θα παίρνω εφ όρου ζωής λόγω εγκυμοσύνης και είμαι υπό στενή παρακολούθηση) κ φοβάμαι ότι η πίεση στο σώμα θα μου δημιουργήσει θέμα. Πέρυσι που νοσηλευόμουν με την  υπερδιέργεση μου ξεκίνησαν σκοταδισμοί στα μάτια κ έκαναν κανα 2μηνο να μου περάσουν. Νόμιζα ότι τυφλωνόμουν. (Μη με περάσετε για τρελή please!, tο γλαύκωμα θεωρείται η πιο ύπουλη ασθένεια για τύφλωση)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

Κορίτσια εσείς που το έχετε περάσει...Θέλω να κάνω μια χαζή ερώτηση. Στον φυσιολογικό με επισκληρίδιο υπάρχει πίεση; Δηλ.ζορίζεται η γυναίκα; Κ στην καισαρική με επισκληρίδιο τι νιώθεις; Μπορείς να μιλήσεις κ στις 2 περιπτώσεις; Ρωτάω γιατί έχω τα εξής θέματα. 1) Λόρδωση στη μέση  κ φοβάμαι ότι δεν με πιάσει η επισκληρίδιος στην καισαρική κ τα καταλάβω όλα 2) έχω πίεση στα μάτια με αρχές γλαυκώματος (έχω διακόψει την αγωγή που θα παίρνω εφ όρου ζωής λόγω εγκυμοσύνης και είμαι υπό στενή παρακολούθηση) κ φοβάμαι ότι η πίεση στο σώμα θα μου δημιουργήσει θέμα. Πέρυσι που νοσηλευόμουν με την  υπερδιέργεση μου ξεκίνησαν σκοταδισμοί στα μάτια κ έκαναν κανα 2μηνο να μου περάσουν. Νόμιζα ότι τυφλωνόμουν. (Μη με περάσετε για τρελή please!, tο γλαύκωμα θεωρείται η πιο ύπουλη ασθένεια για τύφλωση)

Εγώ που έκανα καισαρική με επισκληρηδιο.  Θα σ πω ότι δεν νιώθεις πόνο ενώ γίνεται η όλη διαδικασία. Νιώθεις κάτι τραβήγματα ότι κάτι σ κάνουν.  

Λίγο επίπονη η ώρα που μπαίνει η ένεση . Αλλά σε σχέση με τους πόνους που τράβηξα (πήγαινα για φυσιολογικό)δεν είναι τίποτα 

Δευτερόλεπτα με 2 λεπτά το πολύ μέχρι να μπει σωστά 

 

 

Μίλα με τον γιατρό σ. Πες όλους τους προβληματισμούς σ.  Κ είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, alina80 είπε:

Κατά πάσα πιθανότητα και εγώ. Βαριά αρχές Ιουνίου,με καισαρική, στο Ιασώ. 

Εγώ...περίπου. μένω νοτιοανατολική Αττική

Συγχαρητήρια Φραουλίτσα για τα αποτελέσματα της αυχενικής. 

Και στις υπόλοιπες κορίτσια. Εγώ πάω την Τετάρτη. Δεν είμαι και πολύ καλά, χάσαμε τη γιαγιά μου. Ήταν πολύ μεγάλη βέβαια, και στο κρεββάτι τα τελευταία χρόνια, ωστόσο με επηρέασε πιο πολύ από όσο νομίζα. 

Καλό σκ! Τα σπορακια μεγαλώνουν, περνάει ο καιρός. 

Συλλυπητήρια για την γιαγιά σου!!! Οι παππούδες και οι γιαγιάδες είναι πολύ σημαντικά πρόσωπα στην ζωή μας!!! Εμένα μου λείπουν πολύ!!! Αλλά να σκέφτεσαι ότι είναι ψηλά και μας προσέχουν!!! Τουλάχιστον την είχες στην ζωή σου για πολύ καιρό θα έχεις πολλές αναμνήσεις μαζί της. Όταν έχασα την γιαγιά μου ήταν μεγάλη και είχε χάσει την επαφή για καιρό. Το βράδυ όμως θυμήθηκα όλες τις ευτυχισμένες στιγμές που είχα ζήσει μαζί της και χάρηκα πολύ. Όσοι έχουν τους παππούδες στην ζωή τους είναι πολύ τυχεροί. Να ζήσεις να την θυμάσαι.

Just now, BILLE είπε:

Κορίτσια εσείς που το έχετε περάσει...Θέλω να κάνω μια χαζή ερώτηση. Στον φυσιολογικό με επισκληρίδιο υπάρχει πίεση; Δηλ.ζορίζεται η γυναίκα; Κ στην καισαρική με επισκληρίδιο τι νιώθεις; Μπορείς να μιλήσεις κ στις 2 περιπτώσεις; Ρωτάω γιατί έχω τα εξής θέματα. 1) Λόρδωση στη μέση  κ φοβάμαι ότι δεν με πιάσει η επισκληρίδιος στην καισαρική κ τα καταλάβω όλα 2) έχω πίεση στα μάτια με αρχές γλαυκώματος (έχω διακόψει την αγωγή που θα παίρνω εφ όρου ζωής λόγω εγκυμοσύνης και είμαι υπό στενή παρακολούθηση) κ φοβάμαι ότι η πίεση στο σώμα θα μου δημιουργήσει θέμα. Πέρυσι που νοσηλευόμουν με την  υπερδιέργεση μου ξεκίνησαν σκοταδισμοί στα μάτια κ έκαναν κανα 2μηνο να μου περάσουν. Νόμιζα ότι τυφλωνόμουν. (Μη με περάσετε για τρελή please!, tο γλαύκωμα θεωρείται η πιο ύπουλη ασθένεια για τύφλωση)

Αν εχεις θεμα με τα μάτια θα πρέπει να μιλήσεις με οφθαλμίατρο για να σου πει αν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά ή όχι. 

Όσο για την επισκληριδιο, μετά τους πόνους απο τους τεχνητούς  6 ώρες δεν κατάλαβα τίποτα αλλά την φοβόμουν πολύ, μην γίνει ζημιά. Εμένα δεν με έπιανε. Ήμουν στο χειρουργείο, είχαν βάλει κλίση στο κρεββάτι, το κεφάλι μου ήταν πιο χαμηλά ήμασταν όλοι έτοιμοι και απο την μια πλευρά να μην με πιάνει. Αφου είχα ανχωθει. Ένιωθα κάποια πράγματα απο τους χειρισμούς του γιατρού, δεν ξέρω αν συμβαίνει σε όλους. Και με έπιασε μετα ο που για ωρες δεν ένιωθα τα πόδια μου και φοβόμουν μην  μου μείνει. Τελικά όλα καλά. Αλλά όπως είπαν είναι να μην σου τύχει. Συνήθως δεν τυχαίνουν δυσάρεστα αλλά υπάρχει πάντα μια μικρή πιθανότητα να συμβεί κάτι. Καλή τύχη να έχουμε και θετικη ψυχολογία!!!

  • Μου αρέσει 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

@mominthemaking Συλλυπητήρια και σε σένα κορίτσι μου!!! Απίστευτο στην ζωή τα καλά πανε μαζί με τα κακα... Υπομονή κορίτσια και να θυμάστε τις ευχαριστες στιγμές.

@Scarlet86 συγχαρητήρια για την Αυχενική!! Μονο ευχάριστα τώρα!!!

Και καλή ειτυχια στα κορίτσιαπου έχουν αυχενικές: @alina80 @BILLE @HopeMe @marilou84

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολλές αυχενικες συγχαρητήρια για τα ωραία νέα των κοριτσιών μην παρεξηγείτε που δεν εύχομαι προσωπικά αλλά δεν συγκρατω ονόματα....

Όσων αφορά την επισκληριδιο δεν την φοβήθηκα ούτε ένα λεπτό την έκανα και με έπιασε μια χαρά στην γυναίκα του αδερφού του άντρα μου που έκανε πριν δύο μήνες την τρίτη της καισαρική είπε ότι η επισκληριδιος δεν την έπιασε τα ένιωθε όλα κανονικά όταν ξεκίνησε η διαδικασία και αρων αρων της έκαναν ολική...την ολική δεν την ήθελε γιατί την πρώτη της φορά είχε κάνει ολική αναγκαστηκα και έκανε να ξυπνήσει δύο μέρες φοβήθηκαν οι γιατροί τότε πριν 7χρονια....εγώ θεωρώ πως έχει να κάνει με το χέρι που στην κάνει....

Συλλυπητήρια στην κοπέλα που πέθανε η γιαγιά της ζωή σε εσάς!!!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...