Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Mpizelaki_mou είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!!κι εγώ έκανα αυχενική την Παρασκευή..τα αποτελέσματα της papp a μου τα έστειλαν σμρ και τα προωθησα στον γιατρό μου, ο οποίος όμως δεν μου απάντησε ακόμη... Στην αυχενική πήγαν όλα πολύ καλά δόξα τον Θεό, οι μετρήσεις πολύ καλές είπε ο εμβρυολογος και μάλιστα μας είπε πιθανότατα είναι κοριτσάκι..εγώ είχα φουλ άγχος, ήμουν δακρυσμένη καθ' όλη τη διάρκεια...μου είπε ότι διακρίνει κι αυτός πρόσθιο επιπωματικό πλακούντα (πλακούντας που φράζει τον τράχηλο), αλλά έχω ακόμα καιρό, ίσως ανέβει..ήταν πολύ πιο καθησυχαστικος απ'οτι ο γυναικολόγος μου που με προετοίμασε κατευθείαν για καισαρική...πφφφφ δεν ξέρω, δεν με ηρεμεί τπτ πλέον... επίσης η papp a λέει για πιθανότητα προεκλαμψίας??αν ναι σε ποιο σημείο!!!! σόρρυ για το μεγααααααλο περιεχόμενο

Κορίτσι μου μην ανησυχείς για τον πλακούντα, και εμένα επιχειλιος είναι αλλά θα ανεβεί στην πορεία της κύησης!


vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, boockie είπε:

Στο ημερολόγιο εγκυμοσύνης που έχω αναφέρει πως είναι η τελευταία βδομάδα του 3ου μήνα.. Από την 14η εβδομάδα μέχρι και την 17η λέει πως είναι ο 4ος

Ναι σωστά! Απλά έκλεισες τη 13η εβδομάδα. Από αύριο θα διανύεις τη 14η. 

  • Μου αρέσει 2

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Με ενδιαφέρει το μαξιλάρι θηλασμού. Μπορείς να μου πεις σε ποιο καταληξες, γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα μιας και είναι το πρώτο μου;

Κοίτα είναι η προσωπική μου άποψη έτσι; Είχα μαξιλάρι θηλασμού με μικρο πέρλες, αλλά με τον καιρό είναι σαν να αδειάζει και κάθεται. Έπρεπε να το πιέζω για να το φτιάχνω. Μπορεί να έχει να κάνει με το μαξιλάρι αλλά είδα ότι και σε άλλα το έλεγαν αυτο. Το μαξιλάρι θηλασμού βολεύει γενικά το ειχα μαζί μου και στο μαιευτήριο. Τώρα ήμουν ανάμεσα στο boppy και gia του dr brown. Και τα δυο είναι απο υλικού σαν μαξιλάρι συμπαγή, πλένονται στο πλυντήριο, το συν του gia ήταν ότι η μια πλευρά είναι πιο παχιά οπότε στηρίζεται πιο καλά το κεφάλι. Είναι και τα δυο απο τα ακριβα, έχει και με μιση τιμή. Ανάλογα με τα έξοδά σου να το δεις.

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mpizelaki_mou @Maria92 Μου είπε η κοπέλα  στο γραφέιο της εμβρυολόγου που την πήρα τηλ με το που γύρισα στο σπίτι ότι αυτό φαίνεται από τις μηριαίες αρτηρίες κ αν δεν μου είπε κάτι η γιατρός να ηρεμήσω. Αλλά επειδή εμένα μου έχει κολλήσει θα ζητήσω από τη γυναικολόγο κάποιες εξετάσεις που έχω διαβάσει ότι έιναι για αυτή την περίπτωση

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Κοίτα είναι η προσωπική μου άποψη έτσι; Είχα μαξιλάρι θηλασμού με μικρο πέρλες, αλλά με τον καιρό είναι σαν να αδειάζει και κάθεται. Έπρεπε να το πιέζω για να το φτιάχνω. Μπορεί να έχει να κάνει με το μαξιλάρι αλλά είδα ότι και σε άλλα το έλεγαν αυτο. Το μαξιλάρι θηλασμού βολεύει γενικά το ειχα μαζί μου και στο μαιευτήριο. Τώρα ήμουν ανάμεσα στο boppy και gia του dr brown. Και τα δυο είναι απο υλικού σαν μαξιλάρι συμπαγή, πλένονται στο πλυντήριο, το συν του gia ήταν ότι η μια πλευρά είναι πιο παχιά οπότε στηρίζεται πιο καλά το κεφάλι. Είναι και τα δυο απο τα ακριβα, έχει και με μιση τιμή. Ανάλογα με τα έξοδά σου να το δεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα τα ψάξω! Ξέρω ότι θα βολέψει και μένα γιατί έχω πολύ αδύναμα χέρια και θα δυσκολεύομαι κατά το θηλασμό χωρίς μαξιλάρι!

  • Ευχαριστώ 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Maria92 said:

Με ενδιαφέρει το μαξιλάρι θηλασμού. Μπορείς να μου πεις σε ποιο καταληξες, γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα μιας και είναι το πρώτο μου;

Κορίτσι μου συγχαρητήρια για την Αυχενική.  Όσο για τον πλακούντα μην ανησυχείς από τώρα ξέρω περιπτώσεις που ανέβηκε στην πορεία. Ένα βήμα τη φορά γιατί αλλιώς θα τρελαθούμε. Να σταθεις στην πολύ καλή Αυχενική. Εμένα στο χαρτί δε γράφει πουθενά για πιθανότητα προεκλαμψιας αν και αυτό θα το εξετάσουν ξανά στη β επιπέδου πρώτα ο Θεός. 

Μακάρι.... εμένα με τρόμαξε εξ αρχής ο γυναικολόγος μου που πριν την αυχενική μου είχε πει για τον πλακούντα και μάλιστα μου είχε πει δεν παίζει να ανέβει... βέβαια πολλές κοπέλες μου είπαν ότι μας προετοιμάζουν για το χειρότερο σενάριο αλλά εμένα η ψυχολογία μου έπεσε στα πατώματα... χίλιες σκέψεις....

  • Μου αρέσει 1

xiA6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

@Mpizelaki_mou @Maria92 Μου είπε η κοπέλα  στο γραφέιο της εμβρυολόγου που την πήρα τηλ με το που γύρισα στο σπίτι ότι αυτό φαίνεται από τις μηριαίες αρτηρίες κ αν δεν μου είπε κάτι η γιατρός να ηρεμήσω. Αλλά επειδή εμένα μου έχει κολλήσει θα ζητήσω από τη γυναικολόγο κάποιες εξετάσεις που έχω διαβάσει ότι έιναι για αυτή την περίπτωση

Ναι και μένα μου είχε κολλήσει στην αρχή που δε μου το έγραφε και γενικά θεωρώ ότι είχε κάποιες ελλείψεις το δικό μου το χαρτί πχ δε μου έγραφε βάρος εμβρύου, πιθανότητα πρόωρου τοκετού, προεκλαμψιας ούτε και μήκος τραχήλου. Βέβαια μετά ρώτησα και έμαθα ότι θα μετρηθούν αυτά στη β επιπέδου. Άλλο άγχος από εκεί 

  • Μου αρέσει 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE said:

@Mpizelaki_mou @Maria92 Μου είπε η κοπέλα  στο γραφέιο της εμβρυολόγου που την πήρα τηλ με το που γύρισα στο σπίτι ότι αυτό φαίνεται από τις μηριαίες αρτηρίες κ αν δεν μου είπε κάτι η γιατρός να ηρεμήσω. Αλλά επειδή εμένα μου έχει κολλήσει θα ζητήσω από τη γυναικολόγο κάποιες εξετάσεις που έχω διαβάσει ότι έιναι για αυτή την περίπτωση

Άρα περιμένω κι εγώ τον γιατρό μου...και γω το χω στο μυαλό μου γιατί έπαθε και η μαμά μου κ δεν ξέρω αν παίζει ρολο η κληρονομικότητα..


xiA6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpizelaki_mou είπε:

Μακάρι.... εμένα με τρόμαξε εξ αρχής ο γυναικολόγος μου που πριν την αυχενική μου είχε πει για τον πλακούντα και μάλιστα μου είχε πει δεν παίζει να ανέβει... βέβαια πολλές κοπέλες μου είπαν ότι μας προετοιμάζουν για το χειρότερο σενάριο αλλά εμένα η ψυχολογία μου έπεσε στα πατώματα... χίλιες σκέψεις....

Εδώ είναι και θέμα ψυχολογίας. Ναι μεν να γνωρίζουμε όλες τις πιθανότητες, αλλά όχι και να μας μαυρίζουν. Ίσως ήταν λάθος ο τρόπος του γιατρού σου. Σε καμία περίπτωση δε πιστεύω ότι ήθελε να σε αγχωσει. 


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 said:

Εδώ είναι και θέμα ψυχολογίας. Ναι μεν να γνωρίζουμε όλες τις πιθανότητες, αλλά όχι και να μας μαυρίζουν. Ίσως ήταν λάθος ο τρόπος του γιατρού σου. Σε καμία περίπτωση δε πιστεύω ότι ήθελε να σε αγχωσει. 

Ναι σίγουρα, μάλλον είναι ο τρόπος του τέτοιος..κι εγώ αγχώνομαι που αγχώνομαι με το παραμικρό το έδεσα κόμπο... μέχρι την β επιπέδου λένε θα είναι ξεκάθαρα τα πράγματα....

Just now, boockie said:

Κορίτσι μου μην ανησυχείς για τον πλακούντα, και εμένα επιχειλιος είναι αλλά θα ανεβεί στην πορεία της κύησης!

Μακάρι κορίτσι μου ν έχουμε αίσιο τέλος με αυτό το θέμα???εσένα σου έδωσε εξηγήσεις ή οδηγίες??


xiA6p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Maria92 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα τα ψάξω! Ξέρω ότι θα βολέψει και μένα γιατί έχω πολύ αδύναμα χέρια και θα δυσκολεύομαι κατά το θηλασμό χωρίς μαξιλάρι!

Τίποτα!! Να σαι καλά!! Πάντως και με πιο οικονομικο κάνεις την δουλειά σου!! Εγω τέτοιο είχα στην πρωτη μου κορη, και βρήκα τον τρόπο και βολεύτηκα. Τώρα θα παρω ελάχιστα πράγματα οπότε θα ξοδέψω κατι παρα πανω εκεί. Μπες και δες οτι σε ενδιαφέρει στο YouTube να έχεις μια εικόνα.

  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

 

Είμαστε πολλες τον Μάιο τελικά... Ταυρακια; 

Κι εγώ είμαι ταυρακιιιι!❤

Just now, phal είπε:

Να ρωτήσω τις κοπέλες που ξέρουν?? (Συγγνώμη αν σας ζαλιζω)

Βγήκαν τα αποτελεσματα κ του αίματος κ βελτιώνουν τα αποτελέσματα του υπερηχου:

Τρισωμια 21: 1/2953

Τρισωμια 18: 1/7210

Τρισωμια 13: <1 Σε 20000 

Πιθανότητα προεκλαμψιας 1/576 

Η μαία που με πήρε κ με ενημέρωσε μου είπε ότι είναι καλά τα νούμερα (Είμαι 37 με εξωσωματικη) ,ότι δεν απαιτείται να κάνω κατι κ ότι θα τα πούμε στο επόμενο ραντεβού 21/12. 

Εγώ σκέφτομαι όμως μήπως πάρω τηλέφωνο κ το γιατρό αύριο να τον ρωτήσω... μήπως κ λόγω ηλικίας πρέπει άραγε να κάνω πχ nipt?

 

Πολύ καλά τα αποτελέσματα σου κοπέλα μου !! Μπράβοοοοο!❤

Just now, HopeMe είπε:

Συγχαρητήρια! Άντε βρε κορίτσια, αύριο ξημερώνει η αυχενική μου και μου δώσατε τοοοοσο κουράγιο με τα ευχάριστα νέα σας!!! 

Φυσικά να μιλήσεις και με τον γιατρό σου, αν και εγώ σου συστήνω να ηρεμήσεις!

 

Μην αγχώνεσαι θα περάσεις τέλεια!! Είναι τρομερή εμπειρία ! Περιμένουμε νεακια αύριο!!❤

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpizelaki_mou είπε:

Ναι σίγουρα, μάλλον είναι ο τρόπος του τέτοιος..κι εγώ αγχώνομαι που αγχώνομαι με το παραμικρό το έδεσα κόμπο... μέχρι την β επιπέδου λένε θα είναι ξεκάθαρα τα πράγματα....

Μακάρι κορίτσι μου ν έχουμε αίσιο τέλος με αυτό το θέμα???εσένα σου έδωσε εξηγήσεις ή οδηγίες??

Εμένα δεν με Αγχώνει διότι διάβασα πως σε 1 στις 200 δεν θα ανεβεί! Μου είπε ο γιατρός πως έτυχε να γίνει έτσι, απλώς εάν μέχρι την 20η εβδομάδα περίπου δεν ανεβεί(που δεν το νομίζω σε καμία περίπτωση) θα πρέπει να κρεβατωθώ..  Εσυ είπες πως είναι επιπωματικος ο δικός σου;

  • Μου αρέσει 1

vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα maroullaki ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση ναι αγχωνομε και εγώ με το παραμικρό δεν ξέρω. Οκ το έχω να είμαι και αγχωθείς τύπος. Εγώ αύριο θα παω για την αυχενική διαφάνεια και με έχει πιάσει το άγχος από τώρα ευτυχώς την έχω πρωι πρωί γιατί αν περίμενα. Ώρες καταλαβαίνεις θα τρελενομουνα ελπίζω όλα καλά να μας πάνε και τους δύο μας 

9 hours ago, Φραουλίτσα* said:

Καλα κάνεις και ρωτας γιαυτο είμαστε εδώ!!! Αν ζαλιζεσαι πολύ μίλα και με τον γιατρό σου. Μπορεί να φταίει και ο σίδηρος.

@phal γιατρός δεν είμαι, εμένα μια χαρά μου φαίνονται τα νούμερα. Μιλα όμως και με τον γιατρό σου για σιγουριά. Αν σου πει δεν χρειάζεται καλύτερα να γλιτώσεις τα λεφτά.  Έχεις τόσα που θα χρειαστεί να χαλάσεις για τα μωράκια σου!!!

@HopeMe Καλή επιτυχία!!! Όλα καλά να πάνε μακάρι να γλιτώσεις και συ εξτρά εξετάσεις!!!

Εγω κορίτσια τα ίδια. Χαζεύω και κανα δυο πράγματα που μπορεί να χρειαστώ. Άν και τα πιο πολλά τα έχω, ειδικά αν είναι κορίτσι!!! Πάντως το να χαζεύεις τα μωρουδιακα μεγααααλη απόλαυση!!! Α!!! Και ένα tip!!Για ότι με ενδιαφέρει μπαίνω και στο youtube και βλέπω το προιον πως είναι και κριτικές!! Π.χ. έτσι αποφάσισα τι μαξιλάρι θηλασμού θέλω να πάρω.

Φραουλίτσα καλημέρα τι κάνεις έχω κάνει αναλύσεις και ο σίδηρος. Μου είναι καλός οκ δεν ζαλίζομε όλη την ώρα απλώς εμένα με το παραμικρό συπτωμα ταραζομε ελπίζω σιγά σιγά να σταματήσουν και όλα αυτά τα συπτωματα 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...