Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, mominthemaking είπε:

Καλημερα σας κοριτσια!

με το καλό σήμερα η αυχενική της @marilou84!

να ρωτήσω έχει καμία σας εμπειρία με αρνητικό rhésus?

εγώ έχω Β- και ο σύζυγος Α+
εχετε καμία ιδέα τι παίζει με τις ενέσεις που πρέπει να γίνουν;

επισης αν έχει κάνει κάποια από εσάς το nipt μαθαίνουμε και ομάδα αίματος του εμβρύου;;

Καλημέρα κορίτσι μου! Πώς είσαι; Ανήκω σε αυτή την κατηγορία με ομάδα αίματος Β- και ο σύζυγός με ομάδα αίματος Β+. Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι στις 28 εβδομάδες θα μας χορηγηθούν αντισώματα ρεζους + (ένεση ανοσοσφαιρινης) και το ίδιο θα γίνει και μετά τον τοκετό . Στο μεταξύ στις μηνιαίες εξετάσεις θα σε βάζει να κάνεις τον έμμεσο coombs για να βλέπουμε αν αναπτύσσεις αντισώματα. Αυτό θέλουμε να είναι αρνητικό. Για  πρώτη εγκυμοσύνη δεν είναι   ανησυχητικό. Αυτές οι ενέσεις γίνονται σε περίπτωση 2η εγκυμοσύνης με έμβρυο ρεζους + ξανά. 

  • Ευχαριστώ 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Maria92 said:

Καλημέρα κορίτσι μου! Πώς είσαι; Ανήκω σε αυτή την κατηγορία με ομάδα αίματος Β- και ο σύζυγός με ομάδα αίματος Β+. Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι στις 28 εβδομάδες θα μας χορηγηθούν αντισώματα ρεζους + (ένεση ανοσοσφαιρινης) και το ίδιο θα γίνει και μετά τον τοκετό . Στο μεταξύ στις μηνιαίες εξετάσεις θα σε βάζει να κάνεις τον έμμεσο coombs για να βλέπουμε αν αναπτύσσεις αντισώματα. Αυτό θέλουμε να είναι αρνητικό. Για  πρώτη εγκυμοσύνη δεν είναι   ανησυχητικό. Αυτές οι ενέσεις γίνονται σε περίπτωση 2η εγκυμοσύνης με έμβρυο ρεζους + ξανά. 

Είμαι καλά Μαράκι μου!

Κάναμε άλλον ένα υπέρηχο και όλα καλά μεγαλώνει το εμβρυάκι.. Ελπίζουμε τώρα να πάνε όλα καλά στην αυχενική σε δέκα μέρες! Θα  κάνω και το NIPT για ακόμα μεγαλύτερη διασφάλιση..

Εσύ πως είσαι;;;

  • Μου αρέσει 2

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mominthemaking είπε:

Είμαι καλά Μαράκι μου!

Κάναμε άλλον ένα υπέρηχο και όλα καλά μεγαλώνει το εμβρυάκι.. Ελπίζουμε τώρα να πάνε όλα καλά στην αυχενική σε δέκα μέρες! Θα  κάνω και το NIPT για ακόμα μεγαλύτερη διασφάλιση..

 

Μπράβο κορίτσι μου που πανε όλα καλά! Άντε πλησιάζει και η Αυχενική να ηρεμήσεις και εσύ. Όσο για τη nipt καλά κάνεις αν θες να είναι απόλυτα σίγουρη. Μπορεί να δείχνει και αυτή την ομάδα αίματος του εμβρύου αν και δεν είμαι σίγουρη ότι ισχύει. Καλύτερα ρωτα τον γιατρό σου.

Καλά είμαι και εγώ μεγαλώνει η κοιλίτσα. Τη Δευτέρα έχω υπέρηχο και ανυπομονώ γιατί έχω ένα μήνα να δω το μωρο μου και όσο να ναι με έχει πιάσει η αγωνία και η ανασφάλεια μου για το αν πάνε όλα καλά. 

  • Μου αρέσει 3

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Πώς είσαι; Ανήκω σε αυτή την κατηγορία με ομάδα αίματος Β- και ο σύζυγός με ομάδα αίματος Β+. Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι στις 28 εβδομάδες θα μας χορηγηθούν αντισώματα ρεζους + (ένεση ανοσοσφαιρινης) και το ίδιο θα γίνει και μετά τον τοκετό . Στο μεταξύ στις μηνιαίες εξετάσεις θα σε βάζει να κάνεις τον έμμεσο coombs για να βλέπουμε αν αναπτύσσεις αντισώματα. Αυτό θέλουμε να είναι αρνητικό. Για  πρώτη εγκυμοσύνη δεν είναι   ανησυχητικό. Αυτές οι ενέσεις γίνονται σε περίπτωση 2η εγκυμοσύνης με έμβρυο ρεζους + ξανά. 

Κ εγώ το έχω αυτό. Κάνω κάθε μήνα την coobs.   Μόλις γέννησα το πρώτο  Μ κάνανε μια ένεση που αφορά τον επόμενο τοκετό,αυτόν που θα χω τώρα. 

Δεν θυμάμαι κατά τη διάρκεια της πρώτης εγκυμοσύνης να Μ κάνανε άλλη ένεση. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 said:

Κ εγώ το έχω αυτό. Κάνω κάθε μήνα την coobs.   Μόλις γέννησα το πρώτο  Μ κάνανε μια ένεση που αφορά τον επόμενο τοκετό,αυτόν που θα χω τώρα. 

Δεν θυμάμαι κατά τη διάρκεια της πρώτης εγκυμοσύνης να Μ κάνανε άλλη ένεση. 

Εμένα ακόμα δε μου έχουν κάνει αυτή την εξέταση, να τη ζητήσω;;Ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη τωρα

  • Μου αρέσει 1

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mominthemaking είπε:

Εμένα ακόμα δε μου έχουν κάνει αυτή την εξέταση, να τη ζητήσω;;Ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη τωρα

Δε σου έγραψε εξετάσεις αίματος για αυτόν τον μήνα; Αν έχεις το παραπεμπτικό κοίτα μήπως το γράφει διαφορετικά θα στο γράψει την επόμενη φορά. Πάντως να ξέρεις το έμβρυο συνήθως παίρνει το ρεζους της μητέρας. Όλα τα υπόλοιπα γίνονται για σιγουριά. 

Just now, Eva1986 είπε:

Κ εγώ το έχω αυτό. Κάνω κάθε μήνα την coobs.   Μόλις γέννησα το πρώτο  Μ κάνανε μια ένεση που αφορά τον επόμενο τοκετό,αυτόν που θα χω τώρα. 

Δεν θυμάμαι κατά τη διάρκεια της πρώτης εγκυμοσύνης να Μ κάνανε άλλη ένεση. 

Τελικά είμαστε ήδη 3 με ρεζους αρνητικό και εγώ νόμιζα ότι θα είμαι η μόνη λόγω του ότι είναι σχετικά σπάνιο. 

Η γυναικολόγος μου είπε ότι γίνεται και στην 28η εβδομάδα. Ίσως σου έκαναν και δε θυμάσαι ή σου έκαναν κατευθείαν μετά τον τοκετό. 


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 said:

Δε σου έγραψε εξετάσεις αίματος για αυτόν τον μήνα; Αν έχεις το παραπεμπτικό κοίτα μήπως το γράφει διαφορετικά θα στο γράψει την επόμενη φορά. Πάντως να ξέρεις το έμβρυο συνήθως παίρνει το ρεζους της μητέρας. Όλα τα υπόλοιπα γίνονται για σιγουριά. 

Τελικά είμαστε ήδη 3 με ρεζους αρνητικό και εγώ νόμιζα ότι θα είμαι η μόνη λόγω του ότι είναι σχετικά σπάνιο. 

Η γυναικολόγος μου είπε ότι γίνεται και στην 28η εβδομάδα. Ίσως σου έκαναν και δε θυμάσαι ή σου έκαναν κατευθείαν μετά τον τοκετό. 

τελικά την είχα κάνει τον προηγούμενο μήνα όντως κορίτσια, αρνητικό.

Θα το ζητάω όμως κάθε μήνα να είμαστε σίγουροι

Ναι αυτό βλέπω ότι είμαστε αρκετές!

Κορίτσια τι αλλες εξετασεις σας γραφουν καθε μηνα;περα απο γενικη αιματος θυρεοειδη ορμονες και καλλιεργειες;

  • Μου αρέσει 1

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mominthemaking είπε:

τελικά την είχα κάνει τον προηγούμενο μήνα όντως κορίτσια, αρνητικό.

Θα το ζητάω όμως κάθε μήνα να είμαστε σίγουροι

Ναι αυτό βλέπω ότι είμαστε αρκετές!

Κορίτσια τι αλλες εξετασεις σας γραφουν καθε μηνα;περα απο γενικη αιματος θυρεοειδη ορμονες και καλλιεργειες;

Αυτά που ανέφερες κυρίως και επίσης εγώ κάνω και για τοξόπλασμα και για κυτταρομεγαλοιο. 

  • Ευχαριστώ 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου,

Δυστυχώς η πιθανότητα της προεκλαψίας σε εμένα βγήκε 1/28, τώρα τα πήρα στα χέρια μου-καλά ότι έχω φάει τη φρίκη του αιώνα... 

Bille είτε αγχωθείς είτε όχι δεν αλλάζει κάτι. Όπως σου είπαν τα κορίτσια είναι απλώς μια πιθανότητα, η οποία βασίζεται κυρίως στην στατιστική. Δεν σημαίνει ότι θα συμβεί. Παρόλα αυτά, θα μιλήσεις με τον γιατρό σου και θα σου πει αν υπάρχει κάτι που θα παρακολουθείτε ή που πρέπει να προσέχεις. Και όλα καλά θα πάνε. Η γνώση είναι δύναμη.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι μου συνέβει σήμερα και τσαντιστηκα. Είχα στείλει mail στο μαιευτήριο που γέννησα να μου στείλουν τον φάκελο της καισαρικης μου να τον εχω αν παω τελικά για vbac. Και με παίρνει σήμερα το πρωί ο παλιός μου γυναικολόγος, και μου λέει τι τον θες τον φάκελο της επεμβασης; Έγινε κατι; Όχι του λέω απλά θέλω να εχω όλο το ιατρικό μου ιστορικο. Μου λέει άλλαξες γιατρό η μήπως είσαι εγκυος; Και του λέω όχι και τι μου απαντάει; Δεν μου τα λες καλά. Και του απαντάω εκεί οτι θέλω να δω αν θα παω για vbac κάποια στιγμή και λέει δεν είναι ώρα γι αυτο . Γιατί δεν είσαι ακόμα εγκυος. Εγω όμως του λέω θέλω να δω αυτο το ενδεχόμενο. Μα είναι δυνατόν να με πάρει να μου ζητήσει τον λόγο; Τσαντιστηκα. Και στην τελική δικαίωμα μου δεν είναι αν δεν θέλω να μην του πω ότι άλλαξα γιατρο; Και ήμουν πάντα τυπικά απέναντι του. Δεν είχαμε οικειότητα να μου λέει δεν μας τα λες καλά!!!:shock: Και ο τονος του ηταν απότομος.

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 6
  • Λυπημένη/-ος 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Φραουλίτσα* said:

Να σας πω τι μου συνέβει σήμερα και τσαντιστηκα. Είχα στείλει mail στο μαιευτήριο που γέννησα να μου στείλουν τον φάκελο της καισαρικης μου να τον εχω αν παω τελικά για vbac. Και με παίρνει σήμερα το πρωί ο παλιός μου γυναικολόγος, και μου λέει τι τον θες τον φάκελο της επεμβασης; Έγινε κατι; Όχι του λέω απλά θέλω να εχω όλο το ιατρικό μου ιστορικο. Μου λέει άλλαξες γιατρό η μήπως είσαι εγκυος; Και του λέω όχι και τι μου απαντάει; Δεν μου τα λες καλά. Και του απαντάω εκεί οτι θέλω να δω αν θα παω για vbac κάποια στιγμή και λέει δεν είναι ώρα γι αυτο . Γιατί δεν είσαι ακόμα εγκυος. Εγω όμως του λέω θέλω να δω αυτο το ενδεχόμενο. Μα είναι δυνατόν να με πάρει να μου ζητήσει τον λόγο; Τσαντιστηκα. Και στην τελική δικαίωμα μου δεν είναι αν δεν θέλω να μην του πω ότι άλλαξα γιατρο; Και ήμουν πάντα τυπικά απέναντι του. Δεν είχαμε οικειότητα να μου λέει δεν μας τα λες καλά!!!:shock: Και ο τονος του ηταν απότομος.

Έχεις πολύ δίκιο που τσαντίστηκες.... Πού είναι το πρόβλημα εάν θέλεις να αλλάξεις γιατρό; Και γιατι δισταζει να σου δωσει τα πρακτικα του χειρουργείου;;;είναι δικαιωμα σου. 


xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mominthemaking είπε:

Έχεις πολύ δίκιο που τσαντίστηκες.... Πού είναι το πρόβλημα εάν θέλεις να αλλάξεις γιατρό; Και γιατι δισταζει να σου δωσει τα πρακτικα του χειρουργείου;;;είναι δικαιωμα σου. 

Έλα μου ντε. Και στον αντρα μου αυτο είπα. 


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Να σας πω τι μου συνέβει σήμερα και τσαντιστηκα. Είχα στείλει mail στο μαιευτήριο που γέννησα να μου στείλουν τον φάκελο της καισαρικης μου να τον εχω αν παω τελικά για vbac. Και με παίρνει σήμερα το πρωί ο παλιός μου γυναικολόγος, και μου λέει τι τον θες τον φάκελο της επεμβασης; Έγινε κατι; Όχι του λέω απλά θέλω να εχω όλο το ιατρικό μου ιστορικο. Μου λέει άλλαξες γιατρό η μήπως είσαι εγκυος; Και του λέω όχι και τι μου απαντάει; Δεν μου τα λες καλά. Και του απαντάω εκεί οτι θέλω να δω αν θα παω για vbac κάποια στιγμή και λέει δεν είναι ώρα γι αυτο . Γιατί δεν είσαι ακόμα εγκυος. Εγω όμως του λέω θέλω να δω αυτο το ενδεχόμενο. Μα είναι δυνατόν να με πάρει να μου ζητήσει τον λόγο; Τσαντιστηκα. Και στην τελική δικαίωμα μου δεν είναι αν δεν θέλω να μην του πω ότι άλλαξα γιατρο; Και ήμουν πάντα τυπικά απέναντι του. Δεν είχαμε οικειότητα να μου λέει δεν μας τα λες καλά!!!:shock: Και ο τονος του ηταν απότομος.

Στείλε ξανά email και ενημέρωσε πως μετά το συμβάν που έγινε αν εντός μιας εβδομάδας δεν σου σταλεί ο φάκελος σου θα σε εκπροσωπήσει δικηγόρος για να τον πάρει.....

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Στείλε ξανά email και ενημέρωσε πως μετά το συμβάν που έγινε αν εντός μιας εβδομάδας δεν σου σταλεί ο φάκελος σου θα σε εκπροσωπήσει δικηγόρος για να τον πάρει.....

Τον φάκελο θα μου τον στείλει το νοσοκομείο δεν νομίζω οτι μπορεί να κάνει κατι σε αυτο. Απλα τσαντιστηκε που ζήτησα τον φάκελο αποτι κατάλαβα.

  • Μπερδεμένη/-ος 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...