Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , FlowerMom είπε:

Γεια σας και από μένα! 
μπηκαμε στον μήνα μας και είχαμε επίσκεψη στον γιατρούλη. 
•2500+/- 370γρ

•καλά αμνιακά, δε ζορίζεται 

•δεν έχει γυρίσει και ο γιατρος λέει ότι δεν θα γυρίσει 

Με ρώτησε, λοιπόν, άμα θέλω να προγραμματίσω ημερομηνία... δεν ήμουν καθόλου έτοιμη να κάνω την κουβέντα... επειδή κι εγώ ακόμα είμαι καλά και άνετα και είναι και το μωρό του είπα ότι αισθάνομαι καλύτερα να γίνει αυτό όσο πιο κοντά στην αρχική ημερομηνία του. 

Η γυναίκα του γιατρού μου γέννησε και τις 3 φορές με καισαρική και με κάνει να σκέφτομαι μήπως έχω πέσει σε αυτούς τους γιατρούς που είναι πολύ υπέρ της καισαρικής. 

Δεν με πίεσε, χαλαρός ήταν. Δηλαδή είπε άμα θέλεις να περιμένουμε θα περιμένουμε. Όποτε θα το ξαναδούμε σε 2 εβδομάδες που θα ξαναπάω. 

Όσες γεννήσατε με καισαρική κάντε τον κόπο να μου πείτε αναλυτικά την εμπειρία σας και αν εκ των υστέρων, δεδομένων των συνθηκών σας, θα ξανακάνατε την ίδια επιλογή. 
 

Επίσης μου είπε ότι στην περίπτωση καισαρικής, στο τέλος συστήνει ενέσεις κορτιζόνης για να μειώσει την πιθανότητα το μωρό να έχει θέμα με τα πνευμόνια του... 

ακουω γνώμες... 

mia xara k h kaisarikh.  Tin deyteri mera perpatousa kanonika.  Nai ekana k ego eneseis kortizonis dyo ebdomades peripou prin.  

Den einai tipota se 5 Lepta exei bgei to moro k sto dinoun amesos k meta apo kanena tetartaki pou se raboune pas gia ligo stin anamoni.  Tin proti mera ponas arketa alla as einai kala ta paysipona. Deyteri mera perpatas triti mera to exeis ksexasei 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, FlowerMom είπε:

Γεια σας και από μένα! 
μπηκαμε στον μήνα μας και είχαμε επίσκεψη στον γιατρούλη. 
•2500+/- 370γρ

•καλά αμνιακά, δε ζορίζεται 

•δεν έχει γυρίσει και ο γιατρος λέει ότι δεν θα γυρίσει 

Με ρώτησε, λοιπόν, άμα θέλω να προγραμματίσω ημερομηνία... δεν ήμουν καθόλου έτοιμη να κάνω την κουβέντα... επειδή κι εγώ ακόμα είμαι καλά και άνετα και είναι και το μωρό του είπα ότι αισθάνομαι καλύτερα να γίνει αυτό όσο πιο κοντά στην αρχική ημερομηνία του. 

Η γυναίκα του γιατρού μου γέννησε και τις 3 φορές με καισαρική και με κάνει να σκέφτομαι μήπως έχω πέσει σε αυτούς τους γιατρούς που είναι πολύ υπέρ της καισαρικής. 

Δεν με πίεσε, χαλαρός ήταν. Δηλαδή είπε άμα θέλεις να περιμένουμε θα περιμένουμε. Όποτε θα το ξαναδούμε σε 2 εβδομάδες που θα ξαναπάω. 

Όσες γεννήσατε με καισαρική κάντε τον κόπο να μου πείτε αναλυτικά την εμπειρία σας και αν εκ των υστέρων, δεδομένων των συνθηκών σας, θα ξανακάνατε την ίδια επιλογή. 
 

Επίσης μου είπε ότι στην περίπτωση καισαρικής, στο τέλος συστήνει ενέσεις κορτιζόνης για να μειώσει την πιθανότητα το μωρό να έχει θέμα με τα πνευμόνια του... 

ακουω γνώμες... 

Ασκήσεις για να γυρίσει το μωρό:

 

 

 

Την τελευταία τη θεωρώ ιδιαίτερα αποτελεσματική. Τσέκαρε και το spinning babies. Και την τεχνική μόξα, πουλάνε το κιτ στο ιντερνετ και στο youtube εχει οδηγίες χρήσης. Υπάρχουν όμως εάν είσαι Αθήνα και ειδικοί θεραπευτές για να σου την εφαρμόσουν. Το κόστος είναι 80 με 100 ευρώ (για εφαρμογή με θεραπευτή). 

Επίσης: Κατάκλιση από τη αριστερή πλευρά με ένα χοντρό μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια σου. 

δεξιόστροφες και αριστερόστροφες (οχτάρια) κυκλικές κινήσεις με τη λεκάνη σου.  Μουσική και ισχυρός φακός στο κάτω μέρος της κοιλιάς σου.

Περπάτημα.

 

Προσωπικά και αφού ζητάς τη γνώμη μου, θα περίμενα μέχρι να ξεκινήσει ο τοκετός μόνος του, χωρίς ραντεβού, αλλά θα έκανα και τις ενέσεις. 

 

Καλή επιτυχία !

 

Εύχομαι όλες οι μανούλες να απολαύσουν τη γέννα τους και να είναι οι ίδιες και τα μωράκια τους ευτυχισμένες!

 

  • Μου αρέσει 5

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!Εγώ πήγα Δευτέρα στο νοσοκομείο. Ο μπέμπης πολύ κομπλέ, το μόνο μου (!) άγχος ότι ακόμα δεν έχει αρνητικοποιηθεί η έμμεση coombs αλλά μου είπαν ότι είναι αμελητέα η ποσότητα των θετικών κ να μην ανησυχώ. Η γιατρός συμφώνησε για επισκληρίδιο τελικά και θα συναντήσω κ την αναισθησιολόγο να έχει υπόψιν και τη μέθη αν με πιάσει καμιά κρίση πανικού. Tην Τρίτη πάω για το 1ο μου καρδιοτοκογράφημα!Και ναι θα ξεκινήσω μάλλον κορτιζόνη

@FlowerMom θυμάμαι ότι είχαμε την ίδια ημερομηνία ΠΗΤ. Εμένα με προγραμμάτισε για τις 31-5. Για εμένα ο φυσιολογικός δεν υπήρχε ως επιλογή αλλά και να υπήρχε δεν θα τον επέλεγα, επειδή στο νοσοκομείο δεν κάνουν επισκληρίδιο στους φυσιολογικούς (δεν έχουν λέει πρωτόκολλο) και ξέρω ότι δεν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω σε τόσο χάρτ κορ καταστάσεις. όσες γνωστές μου γέννησαν με φυσιολογικό και επισκληρίδιο τα πήγαν περίφημα, σηκώθηκαν στα πόδια τους πιο γρήγορα απο αυτές που πήγαν με καισαρική-αλλά και πάλι φαντάζομαι είναι στον οργανισμό. Από όσες ξέρω μόνο 2 γέννησαν φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο, η μια είναι πολύ εναλλακτική- δεν είναι της Δυτικής Ιατρικής (παρόλο που ήταν με εξωσωματική). Η άλλη θυμάμαι είχε έρθει από Αγγλία επί τούτου να γεννήσει Ελλάδα με φ.τ χωρίς επισκληρίδιο. Θυμάμαι, όταν επέστρεψε σπίτι της έπαθε νευρικό κλονισμό. Νομίζω ότι ο φτ με επισκληρίδιο ίσως να σου ταίριαζε. Γιατί να βγει έστω κ 2 βδομάδες πιο νωρίς το παιδάκι, αν δεν πιέζεται μέσα σου ή αν δεν υπάρχει ιατρικός λόγος; Ας πουν και τα άλλα κορίτσια όμως!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, boockie είπε:

Κορίτσια μου εύχομαι σε καθεμία ξεχωριστά με το καλό και με έναν πόνο να έχουμε τα πλασματάκια μας αγκαλιά! :wub: Πως αισθάνεστε; Μου μοιάζει απίστευτο ότι φτάσαμε στο τέλος. 

Είναι πολύ όμορφο που μοιραζόμαστε αυτό το ταξίδι έως τέλους! Μοιραστηκαμε.τοσες αγωνίες, φόβους, χαρές!

6 ώρες πρίν, FlowerMom είπε:

Γεια σας και από μένα! 
μπηκαμε στον μήνα μας και είχαμε επίσκεψη στον γιατρούλη. 
•2500+/- 370γρ

•καλά αμνιακά, δε ζορίζεται 

•δεν έχει γυρίσει και ο γιατρος λέει ότι δεν θα γυρίσει 

Με ρώτησε, λοιπόν, άμα θέλω να προγραμματίσω ημερομηνία... δεν ήμουν καθόλου έτοιμη να κάνω την κουβέντα... επειδή κι εγώ ακόμα είμαι καλά και άνετα και είναι και το μωρό του είπα ότι αισθάνομαι καλύτερα να γίνει αυτό όσο πιο κοντά στην αρχική ημερομηνία του. 

Η γυναίκα του γιατρού μου γέννησε και τις 3 φορές με καισαρική και με κάνει να σκέφτομαι μήπως έχω πέσει σε αυτούς τους γιατρούς που είναι πολύ υπέρ της καισαρικής. 

Δεν με πίεσε, χαλαρός ήταν. Δηλαδή είπε άμα θέλεις να περιμένουμε θα περιμένουμε. Όποτε θα το ξαναδούμε σε 2 εβδομάδες που θα ξαναπάω. 

Όσες γεννήσατε με καισαρική κάντε τον κόπο να μου πείτε αναλυτικά την εμπειρία σας και αν εκ των υστέρων, δεδομένων των συνθηκών σας, θα ξανακάνατε την ίδια επιλογή. 
 

Επίσης μου είπε ότι στην περίπτωση καισαρικής, στο τέλος συστήνει ενέσεις κορτιζόνης για να μειώσει την πιθανότητα το μωρό να έχει θέμα με τα πνευμόνια του... 

ακουω γνώμες... 

Καλησπέρα, γέννησα την πρώτη μου κόρη με φτ και τη δεύτερη με καισαρική γιατί δεν είχε πάρει θέση. Ο γιατρός με ενημέρωσε ότι σαν 2ο παιδί θα μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικα αλλά θα υπέγραψα ότι σε περίπτωση επιπλοκών θα αναλάμβανα την πλήρη ευθύνη - μου εξήγησε τους κινδυνους για εμένα και το μωρό πριν πάρω την απόφαση. Δε με ώθησε προς καμία απόφαση, με άφησε να σκεφτώ. Επίσης, ως 2ο παιδί μου είπε ότι υπήρχε η περίπτωση.να γυρίσει και τελευταία στιγμή, ενώ στα πρώτα δε συμβαίνει αυτό. 

Αποφάσισα να μη ρισκάρω για φτ και όταν του ανακοίνωσα την απόφαση τότε μόνο μου έδειξε ότι συμφωνεί. Επειδή είναι και φτ με πολλές πολλές επιπλοκές η καισαρική μου φάνηκε "βόλτα στο πάρκο". Ναι πονάς, ναι έχεις να αντιμετωπίσεις ένα χειρουργείο και ότι αυτό συνεπάγεται, ναι έχεις πόνους για μέρες μετά και δε μπορείς ούτε να βηξεις, ούτε να γελάσεις ούτε να κάνεις το παραμικρό για αρχή, πέρα ότι πρέπει να προσέχεις μην εμφανιστεί κάποια κήλη κλπ. Όμως,.αν χρειάζοταν να πάρω ξανά αυτή την απόφαση, θα επέλεγα ξανά την καισαρική και δενθα ρίσκαρα την υγεία μου ή του μωρού. Αν και ήθελα να γεννήσω τώρα φυσιολογικά για να αποφύγω τα του χειρουργείου.....

Η απόφαση αυτή είναι καθαρά δική σου. Η κάθε μία να σου πει την εμπειρία της καισαρικης, θα δεις ότι η κάθε μία το βιώνει διαφορετικά.αναλογως τι εμπειρίες έχει (πχ εγώ είχα φτ με επιπλοκές) αλλά και τι διακυνευεται σε αυτή της την απόφαση, τι αντοχές στον πόνο έχει κλπ. Όμως, μη σε τρομάζει η ιδέα της καισαρικης. Μπορεί να αποβεί μονόδρομος, σημασία έχει ότι είναι ένας τρόπος να φέρεις στον κόσμο μια ζωή.

Για ενέσεις κορτιζόνης.δε μου είπε κάτι. Θα μπω τέλη 38ης. Νομίζω αν υπάρχει φόβος να γεννήσεις πριν τις 38 γίνεται αυτομ.δεν είμαι σίγουρη.

 

Τα δικά μου νέα: σήμερα έκανα το 1ο nst και όλα μια χαρά. Η μικρή 2760γρ! Πέρασα από ενδοκρινολόγο και αιματολογο για τελικές οδηγίες. Επίσης έκανα και καρδιογράφημα για να είναι έτοιμη για το χειρουργείο. Καλλιέργεια κολπικού υγρού τσεκ (αρνητικη). Ως Σάββατο θα έχω αποφασίσει αν με βολεύει 26 (στα γενέθλια μου) ή 29 Μαϊου. Πρέπει να ξεκινήσω διάβασμα για εξεταστική ταυτόχρονα, σας το πα; :shock: Γράφω 13/6 και 6/7!!! Να δω πως θα διαβάσω με ένα μωρό και ξενύχτια :mrgreen:

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, FlowerMom είπε:

Γεια σας και από μένα! 
μπηκαμε στον μήνα μας και είχαμε επίσκεψη στον γιατρούλη. 
•2500+/- 370γρ

•καλά αμνιακά, δε ζορίζεται 

•δεν έχει γυρίσει και ο γιατρος λέει ότι δεν θα γυρίσει 

Με ρώτησε, λοιπόν, άμα θέλω να προγραμματίσω ημερομηνία... δεν ήμουν καθόλου έτοιμη να κάνω την κουβέντα... επειδή κι εγώ ακόμα είμαι καλά και άνετα και είναι και το μωρό του είπα ότι αισθάνομαι καλύτερα να γίνει αυτό όσο πιο κοντά στην αρχική ημερομηνία του. 

Η γυναίκα του γιατρού μου γέννησε και τις 3 φορές με καισαρική και με κάνει να σκέφτομαι μήπως έχω πέσει σε αυτούς τους γιατρούς που είναι πολύ υπέρ της καισαρικής. 

Δεν με πίεσε, χαλαρός ήταν. Δηλαδή είπε άμα θέλεις να περιμένουμε θα περιμένουμε. Όποτε θα το ξαναδούμε σε 2 εβδομάδες που θα ξαναπάω. 

Όσες γεννήσατε με καισαρική κάντε τον κόπο να μου πείτε αναλυτικά την εμπειρία σας και αν εκ των υστέρων, δεδομένων των συνθηκών σας, θα ξανακάνατε την ίδια επιλογή. 
 

Επίσης μου είπε ότι στην περίπτωση καισαρικής, στο τέλος συστήνει ενέσεις κορτιζόνης για να μειώσει την πιθανότητα το μωρό να έχει θέμα με τα πνευμόνια του... 

ακουω γνώμες... 

Αν είναι ισχυακό το μωρό κατά την διάρκεια του τοκετού καλύτερη επιλογή νομίζω είναι η καισαρική. Έχει κάποιους κινδύνους το να γεννηθεί με τα πόδια του πρώτα, και θα χρειαστούν παρεμβάσεις και πολύ έμπειρος γιατρός. Το να περιμένεις να γίνει εκκίνηση του τοκετού απ'το μωράκι σου είναι ότι καλύτερο νομίζω, αλλά και πάλι έχει να κάνει και με το τι θέλει ο γιατρός. Γιατί αν δεν είναι σίγουρος δεν μπορείς να το ρισκάρεις. Κάνε και τις ασκήσεις, με προσοχή πάντα, καλύτερα πάρε και το οκ του γιατρού πάλι. Κοιμήσου και με μαξιλαράκι. Απο κει και πέρα ότι θέλει το μωράκι!!! Κάποιες φορές έχουν τους λόγους τους. Εμένα δεν κατέβαινε με τίποτα και τελικά έφταιγε η περιτύλιξη. Όλα καλά θα πάνε όπως και να γεννήσεις. Θετική σκέψη, και στην περίπτωση της καισαρικής πρέπει να σφίξεις τα δόντια να σηκωθείς όσο πιο σύντομα γίνεται και να περπατάς συνέχεια. Εγώ έκανα βόλτες όλη την ώρα. Έχει και τις δυσκολίες της οκ, αλλά όλα τα ξεχνά το σώμα μας και τον πόνο και την ταλαιπωρία!!! Όπως και να έρθουν στο τέλος γερά να είναι και αυτα και μεις!!!

5 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Ασκήσεις για να γυρίσει το μωρό:

 

 

 

Την τελευταία τη θεωρώ ιδιαίτερα αποτελεσματική. Τσέκαρε και το spinning babies. Και την τεχνική μόξα, πουλάνε το κιτ στο ιντερνετ και στο youtube εχει οδηγίες χρήσης. Υπάρχουν όμως εάν είσαι Αθήνα και ειδικοί θεραπευτές για να σου την εφαρμόσουν. Το κόστος είναι 80 με 100 ευρώ (για εφαρμογή με θεραπευτή). 

Επίσης: Κατάκλιση από τη αριστερή πλευρά με ένα χοντρό μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια σου. 

δεξιόστροφες και αριστερόστροφες (οχτάρια) κυκλικές κινήσεις με τη λεκάνη σου.  Μουσική και ισχυρός φακός στο κάτω μέρος της κοιλιάς σου.

Περπάτημα.

 

Προσωπικά και αφού ζητάς τη γνώμη μου, θα περίμενα μέχρι να ξεκινήσει ο τοκετός μόνος του, χωρίς ραντεβού, αλλά θα έκανα και τις ενέσεις. 

 

Καλή επιτυχία !

 

Εύχομαι όλες οι μανούλες να απολαύσουν τη γέννα τους και να είναι οι ίδιες και τα μωράκια τους ευτυχισμένες!

 

Σε χάσαμε!! Τι εγινε; Πως είσαι; Καλά;

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/5/2021 at 4:09 ΜΜ, Pink strawberry είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου. 

Εγώ έχω ΠΗΤ 29/6. Ειμαι τώρα στην 33η εβδομάδα. Δόξα τω Θεώ όλα καλά μέχρι στιγμής. Αυτό που θέλω να ρωτήσω τις μανούλες που έχουν γεννήσει ήδη μια φορά είναι πόσο πολύ πονεσαν στον τοκετό; δηλαδή οι πόνοι της γέννας είναι σαν πόνοι περιόδου; πιο δυνατοί; 

Εγώ στην περίοδο υποφέρω για ώρες ολόκληρες. 

Οι πόνοι της γέννας έρχονται και φεύγουν ή είναι συνεχείς; 

Είναι το πρώτο μου παιδάκι και έχω απορίες!! 

Ευχαριστώ!! 

Λοιπόν, εγώ μετά τη δεύτερη γέννα δεν έχω πλέον καμία ανοχή στον πόνο, δε μπορώ ούτε τα φρύδια μου να βγάλω. Οτι πονάς πονάς. Αλλά είναι πάρα μα πάρα πολύ ελεγχόμενα. Είναι πόνοι που πανε κι έρχονται και κλιμακώνονται σταδιακά, δεν έχεις να φοβάσαι για τίποτα. Δεν είναι ότι ξαφνικά αρχίζεις να πονάς και μένεις έτσι. Το μόνο που πονάει μη ελεγχόμενα είναι όταν βγαίνει το κεφάλι, όμως είναι λίγα δευτερόλεπτα και πραγματικά το ξεχνάς. Εγώ που στα λέω φαντάσου ότι είχα και δύσκολες γέννες με τεχνητούς πόνους που είναι πιο δύσκολοι από τους κανονικούς. Ειλικρινά δεν έχεις να φοβάσαι κάτι γιατί κυλάνε γενικά όλα με ομοιόμορφη ροή, δεν είσαι τη μια κομπλέ και την επόμενη στιγμή σφαδαζεις 

On 9/5/2021 at 8:51 ΜΜ, BILLE είπε:

 

Με αφορμή τη σημερινή μέρα να ευχηθώ Χρόνια Πολλά σε όλες τις μανούλες του κόσμου!Χρόνια πολλά σε αυτές που ήδη έχουν βιώσει τη μητρότητα, σε αυτές που προσπαθούν, σε αυτές που υιοθέτησαν, σε αυτές που είναι ανάδοχες, στις δικές μας μανάδες και πάνω από όλα Χρόνια Πολλά, Πολλά στις εκκολαπτόμενες μανούλες του Ιουνίου που στήριξαν για τόσους μήνες η μία την άλλη, πάλεψαν για να φτάσουν μέχρι εδώ  και εν κατακλείδι που θα ζήσουν τη ζωή τους στα άκρα με μωράκια Διδυμάκια!

@Φραουλίτσα* @Evouska @HopeMe @ΧρυσαΜΣας είμαι ευγνώμων για τα λόγια σας!

Γλυκούλα μου:x δε χρειάζεται να είσαι ευγνώμων γιατί πραγματικά δεν κάνουμε και τίποτα, τις εμπειρίες μας παραθέτουμε και τις απόψεις μας. Αν αυτά που έχουμε βιώσει βοηθούν αυτό είναι πολύ ευχάριστο!!! <3 <3 <3

On 9/5/2021 at 10:10 ΜΜ, HopeMe είπε:

Χρόνια πολλά! Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου! Να προσέχεις τον εαυτό σου :wub:

Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου! Στην ερώτηση αν οι πόνοι της γέννας είναι σαν πόνοι περιόδου (όσο κι αν υποφέρεις) η απάντηση είναι όχι! Μοιάζει με τους πόνους περιόδου όταν ξεκινάνε οι "αργοπονοι" αν και πάντα ο πόνος ξεκινά από τη μέση και έρχεται μπροστά στην κοιλιά. Αν είχαμε μια μονάδα μέτρησης θα λέγαμε ότι ουδεμία σχέση έχουν οι δύο πόνοι μεταξύ τους ως προς την ένταση. Δεν είναι τυχαίο που λέμε "πόνοι περιόδου" και "οδύνες τοκετού". Ωστόσο, μην ανησυχείς, το σώμα μας είναι κατασκευασμένο έτσι ώστε να αντέχει πολυωρους τέτοιους πόνους. Η παρακολούθηση μαθημάτων ανώδυνου τοκετού και οι αναπνοες θα σε βοηθήσουν αρκετά. Στο τέλος που κρατάς το πλάσματακι σου στην αγκαλιά σου ξεχνάς τα πάντα. Πλέον γίνεται και επισκληριδιος (δεν έχω προσωπική άποψη) αλλά λένε ότι δεν νιώθεις καθόλου πόνο και απολαμβάνεις τον τοκετό. Όπως και να έχει, ένα παιδί.στον κόσμο έρχεται μέσα από πόνο, είναι αυτός είναι του φυσιολογικού τοκετού είτε πόνοι χειρουργείου όπου απαιτείται. Δε χρειάζεται να φοβάσαι ούτε να ανησυχείς, εμπιστευσου τη φύση! Σου εύχομαι να απολαύσεις τον τοκετό σου και να νιώσεις στο έπακρο αυτή την ευλογία! 

 

Μπαα και με την επισκληριδιο πονάς χαχαχ αλλά συμφωνώ με αυτό λες ότι το σώμα μας είναι φτιαγμένο γι' αυτό 

On 10/5/2021 at 1:52 ΜΜ, Φραουλίτσα* είπε:

Επειδή είναι ιατρικό για να μην σου λέω ότι να Ναι,   γκούγκλαρε δωρεα ομφαλοπλακουντικου αίματος και θα σου βγάλει την επίσημη σελίδα. Εμένα με πήραν κιόλας τηλέφωνο και θα μου στείλουν τον ασκό με κούριερ και την προηγούμενη φορά έτσι το είχα κάνει. Και έχει πρόσβαση όποιος το χρειαστει.

Χρόνια πολλά σε όλες για χτες!! Είδα και την δική μου σήμερα. 2600, έχει κατέβει αλλά.θέλει κι άλλο, οπότε σε 2 εβδομάδες μου είπε πάλι. Μου είπε περπάτημα και επαφές χωρίς προφύλαξη γιατί βοηθαει να μαλακώσει ο τράχηλος. Το πρώτο οκ, για το δεύτερο δεν ξέρω με την κοιλούμπα πως θα γίνει... Μόνο αυτο δεν σκέφτομαι όπως ειμαι τώρα. Άστε που μπορεί να τον βρίσω τον καημένο (τον σύζυγο).... Αυτα. Α Η μαία μου τα είπε λίγο περίεργα, την είδα στο πόδι και μου λέει θα δούμε γιατί αν δεν έχω βάρδια δεν επιτρέπεται κάνεις και κάτι τέτοια.... Ναι της λέω αλλά εγω θελω να σε εχω μαζί μου γιατί είναι περίεργη η περίπτωση. Θα ξαναμιλήσουμε μου λέει στις 24 που θα ξαναπάω.. Περίεργα τα πράγματα θα δούμε. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. Φτάσαμε πια. Εγω περίμενα να συζητούσαμε λίγο περι γέννας τι θα μπορούμε να κάνουμε και τέτοια. Θα δείξει την επόμενη φορά. Εκτος και αν περίμενε να της πω για την αμοιβή της πρώτα όπως μου είπε ο αντρας μου. Αλλα είμασταν όρθιες μέσα στο νοσοκομείο... Την επόμενη φορά.

Θα το ψάξω θα ρωτήσω και το γιατρό 

On 10/5/2021 at 8:29 ΜΜ, matinab1980 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Σας διαβάζω συνέχεια, πριν λίγες μέρες τελείωσα πλέον την εργασία μου και αρχίζω να ξεκουράζομαι! Έκανα doppler την προηγούμενη εβδομάδα, ο μικρός είναι 2,400 και γύρισε ήδη!! Είμαι στην 33η εβδομάδα και δεν κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός... Μου μένει μια εξέταση ματιών γιατί έχω αρκετή μυωπία και θέλει ο γιατρός να είναι σίγουρος ότι μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά, και αρχίζει η περίοδος της αναμονής...!!! Πως πέρασε τοσο γρήγορα ο καιρός και σε λίγο θα ξεφουσκωσουν οι κοιλιτσες μας!!!! Τι αγωνία!!!

Πράγματι πέρασε νερό ο καιρός. Με το καλο!!! 

On 10/5/2021 at 10:49 ΜΜ, Μαρία1430 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα! Ηρθαμε Αθήνα σήμερα μας είδε ο γιατρός... Έφτασε τα 3200, είναι ζωηροτατη και σε καμία εβδομάδα μου είπε να έρθω να εγκατασταθω εδώ. Για γέννα μου είπε 27 Μαΐου εκτός αν σπάσουν τα νερά νωρίτερα. Με το ζόρι που αισθάνομαι νιώθω ότι είναι πολλές οι μέρες. Γελούσε ο γιατρός με αυτά που του έλεγα. Σε πιστεύω έλεγε αλλά... 

Έχει χειλαρες, μαγουλάκια για δάγκωμα και είναι και ψηλή εκτός από μπαμπατσικη. 

Πφφφφφ πρέπει να δω τι θα κάνω με την δουλειά, με τον μικρό κτλ και να έρθω Αθήνα 

 

4 κιλά στο νερό σε κόβω κι εσένα χαχαχ. Χαλάλι της η μικρή, με το καλό να σάς έρθει!!!!! 

@phal τι διαβάζω εδώ;; γεννήσατε;; περιμένουμε νέα σας <3 <3

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , phal είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου γέννησαμε την Τρίτη στις 7 το πρωί στο ιασω! 2330 η μικρή κ 2440 ο μικρός. Δεν χρειάστηκαν θερμοκοιτιδα είναι μια χαρά τα μωράκια μια χουφτιτσα το καθένα! Είναι γλύκα το καθένα με τον χαρακτήρα του, φοβερό συναίσθημα! Εγώ μια χαρά με την καισαρική, απλά από χθες το μεσημερακι που πρέπει να σηκώνομαι συχνά δυστυχως δεν το κανω κ ποναω ολοκληρη οταν σηκωνομαι για τουαλετα... Θα προσπαθησω να γινει συχνοτερα γιατι δεν παει αλλο ετσι! 

Φιλιά πολλά κ με το καλό κ οι υπόλοιπες!!!

Ήρθαν τα πρώτα μωράκια του γκρούπ! Να σας ζήσουμε! Πολύ χαίρομαι που πήγαν όλα καλά και δε χρειάζονται θερμοκοιτίδα! Να είναι γερά και δυνατά! Κι εσύ προσπάθησε όσο μπορείς να σηκώνεσαι, θα έχεις πιο γρήγορη ανάρρωση. Σιδερένια κορίτσι μου! Φιλιά πολλά!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, phal είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου γέννησαμε την Τρίτη στις 7 το πρωί στο ιασω! 2330 η μικρή κ 2440 ο μικρός. Δεν χρειάστηκαν θερμοκοιτιδα είναι μια χαρά τα μωράκια μια χουφτιτσα το καθένα! Είναι γλύκα το καθένα με τον χαρακτήρα του, φοβερό συναίσθημα! Εγώ μια χαρά με την καισαρική, απλά από χθες το μεσημερακι που πρέπει να σηκώνομαι συχνά δυστυχως δεν το κανω κ ποναω ολοκληρη οταν σηκωνομαι για τουαλετα... Θα προσπαθησω να γινει συχνοτερα γιατι δεν παει αλλο ετσι! 

Φιλιά πολλά κ με το καλό κ οι υπόλοιπες!!!

Να σου ζήσουν τα μωράκια καλά αναθέματα!! Καλή ανάρρωση κοπέλα μου!! Καλή αρχή κορίτσια μου!!

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, phal είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου γέννησαμε την Τρίτη στις 7 το πρωί στο ιασω! 2330 η μικρή κ 2440 ο μικρός. Δεν χρειάστηκαν θερμοκοιτιδα είναι μια χαρά τα μωράκια μια χουφτιτσα το καθένα! Είναι γλύκα το καθένα με τον χαρακτήρα του, φοβερό συναίσθημα! Εγώ μια χαρά με την καισαρική, απλά από χθες το μεσημερακι που πρέπει να σηκώνομαι συχνά δυστυχως δεν το κανω κ ποναω ολοκληρη οταν σηκωνομαι για τουαλετα... Θα προσπαθησω να γινει συχνοτερα γιατι δεν παει αλλο ετσι! 

Φιλιά πολλά κ με το καλό κ οι υπόλοιπες!!!

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Καλή ανατροφή και καλή ανάρρωση.

@Φραουλίτσα* καλά είμαι, σε ευχαριστώ!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, phal είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου γέννησαμε την Τρίτη στις 7 το πρωί στο ιασω! 2330 η μικρή κ 2440 ο μικρός. Δεν χρειάστηκαν θερμοκοιτιδα είναι μια χαρά τα μωράκια μια χουφτιτσα το καθένα! Είναι γλύκα το καθένα με τον χαρακτήρα του, φοβερό συναίσθημα! Εγώ μια χαρά με την καισαρική, απλά από χθες το μεσημερακι που πρέπει να σηκώνομαι συχνά δυστυχως δεν το κανω κ ποναω ολοκληρη οταν σηκωνομαι για τουαλετα... Θα προσπαθησω να γινει συχνοτερα γιατι δεν παει αλλο ετσι! 

Φιλιά πολλά κ με το καλό κ οι υπόλοιπες!!!

Καλημέρα!!! Να σου ζήσουν τα μωράκια σου και συ σιδερένια!!! Σουπερ τα μωράκια που δεν χρειάστηκαν θερμοκοιτιδα!!! Όσο μπορείς περπατά στο διαδρόμο εξω  απο το δωμάτιο και θα είσαι καλύτερα!!! Υπομονή και καλή δύναμη με τα δυο σου μωράκια!!!! Μας έκανες την αρχή στις γέννες!!! Με το καλό να πάτε και στο σπίτι!!!

  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, phal είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου γέννησαμε την Τρίτη στις 7 το πρωί στο ιασω! 2330 η μικρή κ 2440 ο μικρός. Δεν χρειάστηκαν θερμοκοιτιδα είναι μια χαρά τα μωράκια μια χουφτιτσα το καθένα! Είναι γλύκα το καθένα με τον χαρακτήρα του, φοβερό συναίσθημα! Εγώ μια χαρά με την καισαρική, απλά από χθες το μεσημερακι που πρέπει να σηκώνομαι συχνά δυστυχως δεν το κανω κ ποναω ολοκληρη οταν σηκωνομαι για τουαλετα... Θα προσπαθησω να γινει συχνοτερα γιατι δεν παει αλλο ετσι! 

Φιλιά πολλά κ με το καλό κ οι υπόλοιπες!!!

Πραγματικά τα πρώτα μωρά του τόπικ!Γερά και καλότυχα να είναι τα παιδάκια σου!Γρήγορη ανάρρωση και σε εσένα, με το καλό να γυρίσετε σπίτι σας και να μπείτε στους ρυθμούς σας!Κορίτσια με το καλό σε όλες μας!

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, phal είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου γέννησαμε την Τρίτη στις 7 το πρωί στο ιασω! 2330 η μικρή κ 2440 ο μικρός. Δεν χρειάστηκαν θερμοκοιτιδα είναι μια χαρά τα μωράκια μια χουφτιτσα το καθένα! Είναι γλύκα το καθένα με τον χαρακτήρα του, φοβερό συναίσθημα! Εγώ μια χαρά με την καισαρική, απλά από χθες το μεσημερακι που πρέπει να σηκώνομαι συχνά δυστυχως δεν το κανω κ ποναω ολοκληρη οταν σηκωνομαι για τουαλετα... Θα προσπαθησω να γινει συχνοτερα γιατι δεν παει αλλο ετσι! 

Φιλιά πολλά κ με το καλό κ οι υπόλοιπες!!!

Ελααα ρεεε συγκινήθηκα πάρα πολύ!!!! Για δίδυμα μια χαρά βάρος έχουν θεωρώ. Να σάς ζήσουν, γερά και τυχερά και εσείς να είστε καλά κι αγαπημένοι να τα αναθρεψετε με πολλή αγάπη!!! Γρήγορη ανάρρωση!!! 

Κορίτσια αλήθεια συγκινήθηκα!!!!! 

Πινακάκι!

@Maria92 ΠΗΤ 28/5

@Mpizelaki_mou πητ 5/6 Αυχενική 27/11

@Φραουλίτσα* ΠΗΤ 6/6, Β επιπέδου 28/1κοριτσάκινοσοκομείο Έλενα 

@Μαρία1430 ΠΗΤ 7/6 Αυχενική 23/11, β επιπέδου 1/2, doppler 9/4, κοριτσάκι, Μητέρα

@boockieΠΗΤ 8/6 Αυχενική 24/11, β επιπέδου 26/1, αγοράκι, Ιασώ 

@olga9@Olga93ΗΤ 8/6 Αυχενική 26/11, β επιπέδου 4/2, αγοράκι 

 @phal ΠΗΤ 5/6 Αυχενική 26/11, Β επιπέδου 26/1, twins boy and girl, Ιασώ, ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!!! 11/5/2021!!!

@HopeMe ΠΗΤ 9/6, Αυχενική 2/12, Β επιπέδου 3/2, κοριτσάκινοσοκομείο Έλενα

@FlowerMom ΠΗΤ 11/6 Αυχενική 2/12, Β επιπέδου 4/2, άγνωστο φύλο, Ιασώ

@BILLEΠΗΤ 11/6 Αυχενική 1-11/12, Β επιπέδου 1/2, αγοράκι

@Evouska ΠΗΤ 13/6 Αυχενική 30/11, Β επιπέδου 3/2, doppler 14/4, κοριτσάκι

@alina80 ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12, β επιπέδου 10/2, κοριτσάκι

@Eleni Kost11 ΠΗΤ 14/6, αγοράκινοσοκομείο Λάρισας 

@matinab1980 Αυχενική 4/12, αγοράκιΑρεταίειο νοσοκομείο 

@Αυρα87ΠΗΤ 16/6, κοριτσάκι, Γαία 

@jellyfishch ΠΗΤ 17/6, Αυχενική 10/12, Β επιπέδου 5/2,αγοράκι 

@Eva1986 ΠΗΤ 16/6, Β επιπέδου 5/2, doppler 14/4, κοριτσάκι 

@maroullakii ΠΗΤ 20/6 Αυχενική 8/12, αγοράκι, μητέρα 

@Avmar ΠΗΤ 25/6

@Linaki.24 ΠΗΤ 24/6,Β Επιπέδου 17/2 κοριτσάκιΝοσοκομείο Αγίου Ανδρέα Πατρών 

@λιλιτο ΠΗΤ 25/6 κοριτσάκι, νοσοκομείο Παπαγεωργίου 

@Zaxaroula_p ΠΗΤ28/6, κοριτσάκι, Γαία

@Φώφη1990 ΠΗΤ 29/6 Υπέρηχος 28/1, β επιπέδου 22/2, κοριτσάκι

@ΧρυσαΜΠΗΤ 30/6 Αυχενική 16/12, β επιπέδου 22/2,αγοράκι μητέρα

@ΒαλεντιναΧΠΗΤ 1/7 Β επιπέδου 25/2,αγοράκι, Γενικό Νοσοκομείο Κατερίνης

 @Κική_ ΠΗΤ 3/7, doppler 8/5, κοριτσάκι

@Evi!ΠΗΤ 2-4/7

@Marialena86 ΠΗΤ 12-15/7, κοριτσάκιΙασώ

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, phal είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου γέννησαμε την Τρίτη στις 7 το πρωί στο ιασω! 2330 η μικρή κ 2440 ο μικρός. Δεν χρειάστηκαν θερμοκοιτιδα είναι μια χαρά τα μωράκια μια χουφτιτσα το καθένα! Είναι γλύκα το καθένα με τον χαρακτήρα του, φοβερό συναίσθημα! Εγώ μια χαρά με την καισαρική, απλά από χθες το μεσημερακι που πρέπει να σηκώνομαι συχνά δυστυχως δεν το κανω κ ποναω ολοκληρη οταν σηκωνομαι για τουαλετα... Θα προσπαθησω να γινει συχνοτερα γιατι δεν παει αλλο ετσι! 

Φιλιά πολλά κ με το καλό κ οι υπόλοιπες!!!

Κοριτσάκι μου να σας ζήσουν!!! Πάντα γερά και δυνατά και να τα καμαρωνετε!! Καλή ανάρρωση να έχεις!!❤❤❤❤

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Καλημέρα!!! Να σου ζήσουν τα μωράκια σου και συ σιδερένια!!! Σουπερ τα μωράκια που δεν χρειάστηκαν θερμοκοιτιδα!!! Όσο μπορείς περπατά στο διαδρόμο εξω  απο το δωμάτιο και θα είσαι καλύτερα!!! Υπομονή και καλή δύναμη με τα δυο σου μωράκια!!!! Μας έκανες την αρχή στις γέννες!!! Με το καλό να πάτε και στο σπίτι!!!

Καλέ τι βλέπω στο τικερακι σου; 24 μέρες μενούν;;; 

Και σε εσένα @Evouska δεν έμεινε πολύ!!

Αντεεε να ετοιμάζονται οι επόμενες!!!!!!! :x

2 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Καλή ανατροφή και καλή ανάρρωση.

@Φραουλίτσα* καλά είμαι, σε ευχαριστώ!

Κι εσύ κοντεύεις!!! Αχ τι ωραία;! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...