Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , jellyfishch είπε:

Όχι μέχρι την 40η ίσως και λίγο παραπάνω. Πρέπει να ηρεμήσω και να αποδεχτώ τα γεγονότα. Δε γίνεται αλλιώς. Θα πάρω και Καναδυο άλλους γιατρούς αλλά δε νομίζω.σε ευχαριστώ.

Πώς πας? Έχεις καθόλου συσπάσεις? Κάνεις ασκησουλες?

Αφού δεν σου έχει βάλει όριο μπορεί να σε πάει και φυσιολογικά. Συνήθως αυτοι που δεν θέλουν σε πανε ως την 38η. Μην απελπίζεσαι ποτε δεν ξέρεις. Κανω ασκήσεις στην μπάλα πάνω και το τσαι. Έχει κατέβει η κοιλιά αλλά και γω δεν ξέρω τι θα γίνει αν φτάσω στις 40 και δεν έρχεται... Συσπάσεις με πονο δεν έχω. Νιώθω κάποιες φορές τσουξίματα απο κάτω οταν κουράζομαι. Α και εχω ξεσκίστει στις δουλειές. Επειδή εχτες το παρακανα και ήταν ήσυχη σήμερα έκατσα ήσυχα. Την Κυριακή έχουμε και τα χάλια, ελπίζω απο Δευτέρα να έρθει...

Και γω ανησυχώ μην δεν έρχεται, στην πρωτη έκλεισα τις 40 και μια μέρες και πηγα με πρόκληση. Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά και ότι θα πάνε όλα καλά, αλλά στο τέλος ότι είναι να γίνει θα γίνει. Εχω κουραστεί και με την κοιλιά με βαραίνει πολύ, εχω κουραστεί και να ανησυχώ για το μωρο που είναι καλά... Κλασικά. 

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια εμεις είμαστε 36+3, έχουμε πάρει θέση όπως σας είπα, δεν έχω όμως καθόλου κουράγιο για τίποτα !!! Δεν ξέρω πως αντέχετε και κάνετε δουλειές! Μου φαίνεται τρομερο!!!! Η κοιλιά μου φαίνεται τούρλα, ψηλα εννοώ........ και κλωτσαει σαν τρελός ο μικρός !!!!!

  • Μου αρέσει 3

vh7tp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Eleni Kost11 said:

Κορίτσια εμεις είμαστε 36+3, έχουμε πάρει θέση όπως σας είπα, δεν έχω όμως καθόλου κουράγιο για τίποτα !!! Δεν ξέρω πως αντέχετε και κάνετε δουλειές! Μου φαίνεται τρομερο!!!! Η κοιλιά μου φαίνεται τούρλα, ψηλα εννοώ........ και κλωτσαει σαν τρελός ο μικρός !!!!!

Είναι επιθυμητό να κατέβει η κοιλιά πριν μπουμε στον μήνα μας??? Εγώ ακόμα δεν κάνω τίποτα από ασκήσεις για να κατέβει. Φοβάμαι. Περιμένω να μπω στον μήνα μου και μετά!!! 

Λοιπόν και κάτι να γελάσετε! Χθες πηγα στην γιαγιά μου!! Δεν με είχε δει η καημένη με κοιλιά και το περιμενε πως και πως. Μου λέει.

-Εχω να σου πω κάτι πολυ καλο!!! 

- για πες γιαγιά. 

- εγώ κορίτσι μου τον θείο σου τον γέννησα στο κρεβάτι του σπίτιου και τον μπαμπά σου πισω απο την πόρτα του σπιτιού. Με το που έσπασαν τα νερά δεν προλαβα ουτε στο νοσοκομείο να πάω. Και τους δυο τους γέννησα 20 μέρες πιο νωρίς! Να δεις και εσυ τέτοιο γονίδιο και γεννά θα έχεις. 

Όπως καταλαβαίνετε Τρομοκρατηθηκα!!!! Λέω για καλο μου τα λες βρε γιαγιά??? Να μην προλαβω να κουνηθώ και να γεννήσω 1 μήνα πριν?????? Η καημένη μου το είπε για να μου πει ότι αν πήρα από αυτήν θα εχω ευκολη γεννα αλλά δεν σας κρυβω ότι αγχωθηκα! :D

  • Χαχα 6

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Φώφη1990 είπε:

Είναι επιθυμητό να κατέβει η κοιλιά πριν μπουμε στον μήνα μας??? Εγώ ακόμα δεν κάνω τίποτα από ασκήσεις για να κατέβει. Φοβάμαι. Περιμένω να μπω στον μήνα μου και μετά!!! 

Λοιπόν και κάτι να γελάσετε! Χθες πηγα στην γιαγιά μου!! Δεν με είχε δει η καημένη με κοιλιά και το περιμενε πως και πως. Μου λέει.

-Εχω να σου πω κάτι πολυ καλο!!! 

- για πες γιαγιά. 

- εγώ κορίτσι μου τον θείο σου τον γέννησα στο κρεβάτι του σπίτιου και τον μπαμπά σου πισω απο την πόρτα του σπιτιού. Με το που έσπασαν τα νερά δεν προλαβα ουτε στο νοσοκομείο να πάω. Και τους δυο τους γέννησα 20 μέρες πιο νωρίς! Να δεις και εσυ τέτοιο γονίδιο και γεννά θα έχεις. 

Όπως καταλαβαίνετε Τρομοκρατηθηκα!!!! Λέω για καλο μου τα λες βρε γιαγιά??? Να μην προλαβω να κουνηθώ και να γεννήσω 1 μήνα πριν?????? Η καημένη μου το είπε για να μου πει ότι αν πήρα από αυτήν θα εχω ευκολη γεννα αλλά δεν σας κρυβω ότι αγχωθηκα! :D

Μακάρι να γεννήσεις μπαμ μπαμ. Εμένα η θεία μου (δυστυχως δεν είναι σόι μου, η γυναίκα του αδερφού της μάναε μου) είχε 10 μυωπία και θα έκανε σίγουρα καισαρική, αλλά γεννούσε τόσο γρήγορα και εύκολα που τελικά τα έκανε φυσιολογικά τα παιδιά της. Ε , το ίδιο και η κόρη της , συν ότι έκανε επισκληρηδιο και δεν κατάλαβε Χριστό! Αφού κάθε φορά έλεγε αλλά δέκα κάνω έτσι, μια Χαρούλα. Όλοι μα όλοι (εννοώ και οι γιατροί) θέλουνε γρήγορες γέννες, όταν καθυστερούν τα πράγματα να δεις άγχος και τσιτα όλοι...εμένα ερχόντουσαν με ένα βλέμμα απελπισίας / απορίας / προβληματισμού το τελευταίο τρίωρο χωρίς να λένε τίποτα..έχωναν το χέρακι τους ,  με κοιτούσαν και έφευγαν.

Εγώ ασκήσεις εμπέδωσης άρχισα σήμερα που μπήκα στο μήνα μου πάντως. Η (μαχαιρωμένη) μαία μου είπε απ' τις 37 αλλά από αυτήν δε θέλω συμβουλές να μου λείπει. Ο γιατρός μου μου είπε από τις 36 όπως και κάνω .

Φραουλίτσα μπράβο καλά κάνεις και είσαι δραστήρια!

  • Ευχαριστώ 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Είναι επιθυμητό να κατέβει η κοιλιά πριν μπουμιε στον μήνα μας??? Εγώ ακόμα δεν κάνω τίποτα από ασκήσεις για να κατέβει. Φοβάμαι. Περιμένω να μπω στον μήνα μου και μετά!!! 

Λοιπόν και κάτι να γελάσετε! Χθες πηγα στην γιαγιά μου!! Δεν με είχε δει η καημένη με κοιλιά και το περιμενε πως και πως. Μου λέει.

-Εχω να σου πω κάτι πολυ καλο!!! 

- για πες γιαγιά. 

- εγώ κορίτσι μου τον θείο σου τον γέννησα στο κρεβάτι του σπίτιου και τον μπαμπά σου πισω απο την πόρτα του σπιτιού. Με το που έσπασαν τα νερά δεν προλαβα ουτε στο νοσοκομείο να πάω. Και τους δυο τους γέννησα 20 μέρες πιο νωρίς! Να δεις και εσυ τέτοιο γονίδιο και γεννά θα έχεις. 

Όπως καταλαβαίνετε Τρομοκρατηθηκα!!!! Λέω για καλο μου τα λες βρε γιαγιά??? Να μην προλαβω να κουνηθώ και να γεννήσω 1 μήνα πριν?????? Η καημένη μου το είπε για να μου πει ότι αν πήρα από αυτήν θα εχω ευκολη γεννα αλλά δεν σας κρυβω ότι αγχωθηκα! :D

Είναι νωρίς να κάνεις ασκήσεις εμπέδωσης. Και θα πρέπει πρώτα να ελέγξεις ότι το παιδι είναι με το κεφάλι κάτω. Αν είναι με τα πόδια δεν πρέπει Γιατί μετα δυσκολεύεται να γυρίσει. Που και που έκανα κανα βαθύ  κάθισμα πριν την 36η, για ενδυνάμωση στα πόδια πιο πολυ. Όσο για την γιαγιά σου για να μην φοβάσαι στο είπε. Τότε απο την ταλαιπωρία και την κούραση δεν προλάβαιναν να πάνε στο νοσοκομείο. Τώρα συμβαίνει το αντίθετο. Αργούν πολύ οι τοκετού. Μακάρι να είσαι τυχερή και να έρθει γρήγορα!!

4 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Μακάρι να γεννήσεις μπαμ μπαμ. Εμένα η θεία μου (δυστυχως δεν είναι σόι μου, η γυναίκα του αδερφού της μάναε μου) είχε 10 μυωπία και θα έκανε σίγουρα καισαρική, αλλά γεννούσε τόσο γρήγορα και εύκολα που τελικά τα έκανε φυσιολογικά τα παιδιά της. Ε , το ίδιο και η κόρη της , συν ότι έκανε επισκληρηδιο και δεν κατάλαβε Χριστό! Αφού κάθε φορά έλεγε αλλά δέκα κάνω έτσι, μια Χαρούλα. Όλοι μα όλοι (εννοώ και οι γιατροί) θέλουνε γρήγορες γέννες, όταν καθυστερούν τα πράγματα να δεις άγχος και τσιτα όλοι...εμένα ερχόντουσαν με ένα βλέμμα απελπισίας / απορίας / προβληματισμού το τελευταίο τρίωρο χωρίς να λένε τίποτα..έχωναν το χέρακι τους ,  με κοιτούσαν και έφευγαν.

Εγώ ασκήσεις εμπέδωσης άρχισα σήμερα που μπήκα στο μήνα μου πάντως. Η (μαχαιρωμένη) μαία μου είπε απ' τις 37 αλλά από αυτήν δε θέλω συμβουλές να μου λείπει. Ο γιατρός μου μου είπε από τις 36 όπως και κάνω .

Φραουλίτσα μπράβο καλά κάνεις και είσαι δραστήρια!

Προσπαθώ να κάνω όσο πιο πολλά μπορώ να βοηθήσω την κατάσταση γιατί αλλιώς δεν βλέπω φως. Με πιάνει και κάνω πολλές όμως και δεν καταλαβαίνω ότι κουράζομαι και μετα είμαι χώμα, το παρακάνω. Με έχει πιάσει μανια να γεννήσω. Κουράστηκα με αυτο το ανχος. Προτιμώ να το εχω στα χέρια μου να το βλέπω ότι είναι καλά. Και με τον γιατρό που ξέρεις μπορεί και να τα καταφέρετε. 

Α!!! Το μονο που δεν εχω καταφέρει είναι οι επαφές.Ή θα είμαι κουρασμένη ή θα με εχει εκνευρίσει ο αντρας μου. Δεν την βλέπω την δουλειά...

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 5

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 minutes ago, Eva1986 said:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι. 

Όταν είναι να πάτε τουαλέτα κ αργήσετε λίγο να σηκωθείτε νιώθετε πόνο στην κοιλιά ;λίγο να αργήσω πονάω. 

Εγώ συνέχεια ποναω στην τουαλέτα. Και στην κοιλιά και στην μέση καμια Φορά. Αλλά νομίζω είναι επειδή ζορίζομαι κιόλας. Κάθε μέρα ντουφαλακ και δεν με πιανει. Πολλή δυσκοίλιοτητα! 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Φώφη1990 είπε:

Εγώ συνέχεια ποναω στην τουαλέτα. Και στην κοιλιά και στην μέση καμια Φορά. Αλλά νομίζω είναι επειδή ζορίζομαι κιόλας. Κάθε μέρα ντουφαλακ και δεν με πιανει. Πολλή δυσκοίλιοτητα! 

Εγώ από κει που πήγαινα 3 μέρες φουλ ,πάλι δυσκοιλιότητα 

Τι χαλί κ αυτό ,και για κατούρημα να αργήσω πάλι πονάω φουλ 

Μας έχει πεθάνει κ η ζεστή σήμερα. 

Άναψα ερκοντισιον. Μετά με κρύωσε. Μετά πήρα βεντάλια σαν θειτσα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Κορίτσι μου προσπάθησε να είναι ψυχραιμη όσο μπορείς!!!! Σε ποιον γυναικολόγο ήσουν στην Καβάλα??? Εχω ακουσει για παπαδοπουλο ότι κάνει vbac αλλά δεν ξέρω παραπάνω. 

@ΒαλεντιναΧ μου ευχομαι τα καλυτερα!!! Ο, τι είναι καλυτερο για εσένα και το μωράκι αυτό να γίνει!!! Όλα θα πάνε καλά! 

Κορίτσια και εγώ χθες τρόμαξα! Ξυπνησα και τα μπουτια μου ήταν μουσκεμα!!! Το εσώρουχο επίσης. Λέω παει έσπασαν τα νερά. Όμως στην τουαλέτα είδα ότι τον εσώρουχο ήταν βρεγμενο μόνο πανω πανω κάτω από την κοιλιά. Στο σημείο του Κόλπου ηταν θεοστεγνό. Άρα ήταν μάλλον ιδρώτας! 

Αχ κ εσυ το ίδιο με εμένα έπαθες! Κ εμένα μάλλον ιδρώτας ήταν τελικά χθες! Αλλά εγώ κυρία ούτε αγχώθηκα ούτε τπτ ήρθα σπίτι, έκανα το μπάνιο μου κ πήγα νοσοκομείο!  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι. 

Όταν είναι να πάτε τουαλέτα κ αργήσετε λίγο να σηκωθείτε νιώθετε πόνο στην κοιλιά ;λίγο να αργήσω πονάω. 

Και γω αν αργήσω να πάω ποναω χαμηλά στην κοιλιά. Εχει μικρύνει ο χώρος. Που να δεις κανα πρωι που θέλω να παω αλλά είμαι και νυσταγμενη και με χτυπάει στην κύστη και πεθαίνω!!!

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

@ΒαλεντιναΧ μου έχουμε την έννοια σου!!! Πως είσαι?? 

 

1 hour ago, Φραουλίτσα* είπε:

@ΒαλεντιναΧ καλά λέει η @Φώφη1990 τι έγινε; Όλα καλα;

@HopeMe και @phal πως πάει με τα μωράκια σας; Για πείτε και σε μας να χαρούμε!!! 

Κορίτσια μου έγιναν οι ενέσεις κορτιζόνης λύθηκε το ράμμα γιατί με τόσες συσπασεις είχε αρχίσει να ανοίγει έχω διαστολή 2 και πολλούς πόνους είμαι 3η μέρα έτσι αύριο θα συζητήσουμε το ενδεχόμενο αφού δεν προχωράει η διαδικασία να γίνει μισή πρόκληση μην ζορισουμε άλλο το μωρό!!! Ότι νέα έχω θα γράψω

  • Μου αρέσει 4

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ΒαλεντιναΧ είπε:

 

Κορίτσια μου έγιναν οι ενέσεις κορτιζόνης λύθηκε το ράμμα γιατί με τόσες συσπασεις είχε αρχίσει να ανοίγει έχω διαστολή 2 και πολλούς πόνους είμαι 3η μέρα έτσι αύριο θα συζητήσουμε το ενδεχόμενο αφού δεν προχωράει η διαδικασία να γίνει μισή πρόκληση μην ζορισουμε άλλο το μωρό!!! Ότι νέα έχω θα γράψω

Κορίτσι Μ όλα καλά θα πάνε.  

Είσαι σε καλή εβδομάδα 

Η σκέψη μας είναι μαζί σ. 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...