Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

πρίν από 47 λεπτά , BILLE είπε:

Ευχαριστώ βρε κορίτσι που το μοιράστηκες. Να ηρεμήσω λιγάκι, γιατί πάλι με βλέπω κοκκινισμένη σε πρόσωπο, στέρνο κ κοιλιά...

Το γράφει κ στις ανεπιθύμητες ενέργειες.  Τις διάβασα όλες πριν τις κάνω. Γιατί τις έκανα σπίτι. Κ είχα όλο τον χρόνο να τις μελετήσω. 

Πολλές παρενέργειες άστο. Αλλά αφού έπρεπε τις κάναμε 

Επίσης πρόσεξε λίγο αλάτι κ ζάχαρη 2 -3 μέρες 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια από ότι φαίνεται false alarm οι συσπάσεις αραίωσαν όχι πολύ αλλά δεν είναι τακτικές και μου είπαν ότι η διαστολή εφόσον δεν προχώρησε δύο μέρες με τόσες συσπασεις πάει να πει ότι είναι διαστολή πολυτοκου και μπορεί να πάρει και εβδομάδες πριν εξελιχθεί.... παρόλαυτα θα έρχομαι 1-2,φορές την εβδομάδα να με κοιτάνε και αν γίνει κάτι(τακτικές συσπάσεις,σπάσιμο νερών ή αίμα) είναι 1ωρα δρόμος μου είπαν προλαβαίνω να έρθω

Εν ολίγοις πήρα εξιτήριο πάω σπίτι....και θα με δουν Πέμπτη καλώς εχόντων των πραγμάτων

μου κάνανε ντομπλερ για να βεβαιωθούν ότι δεν ζοριζεται το μωρό ότι έχει αμνιακα και ο πλακούντας δεν έχει γεράσει και όλα καλά έφτασε τα 2.5 κιλά ο μικρος

  • Μου αρέσει 14

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , ΒαλεντιναΧ είπε:

Κορίτσια από ότι φαίνεται false alarm οι συσπάσεις αραίωσαν όχι πολύ αλλά δεν είναι τακτικές και μου είπαν ότι η διαστολή εφόσον δεν προχώρησε δύο μέρες με τόσες συσπασεις πάει να πει ότι είναι διαστολή πολυτοκου και μπορεί να πάρει και εβδομάδες πριν εξελιχθεί.... παρόλαυτα θα έρχομαι 1-2,φορές την εβδομάδα να με κοιτάνε και αν γίνει κάτι(τακτικές συσπάσεις,σπάσιμο νερών ή αίμα) είναι 1ωρα δρόμος μου είπαν προλαβαίνω να έρθω

Εν ολίγοις πήρα εξιτήριο πάω σπίτι....και θα με δουν Πέμπτη καλώς εχόντων των πραγμάτων

μου κάνανε ντομπλερ για να βεβαιωθούν ότι δεν ζοριζεται το μωρό ότι έχει αμνιακα και ο πλακούντας δεν έχει γεράσει και όλα καλά έφτασε τα 2.5 κιλά ο μικρος

Μπράβο κορίτσι Μ χαίρομαι πάρα πολύ. Πόσες αντοχές το σώμα μας !! 

Όλα θα πάνε σούπερ ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Eva1986 είπε:

Μπράβο κορίτσι Μ χαίρομαι πάρα πολύ. Πόσες αντοχές το σώμα μας !! 

Όλα θα πάνε σούπερ ! 

Χάρηκα και εγώ θέλω να τις πάρει λίγες μερουλες ακόμα για το καλό του!!!! 12μερες ας μείνει μέσα ακόμα χαχαχα

  • Μου αρέσει 5

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, julia1 είπε:

καλησπέρα κορίτσια.

Σας διαβάζω από την αρχή αλλά δεν μπορούσα να κάνω εγγραφή παρόλο που έχω στείλει πολλά email στην σελίδα..

είμαι και εγώ μανούλα Ιουνίου με πιθανή ημερομηνία  21/6 αλλά λόγο καισαρική μέχρι της 10 το πολύ θα το πάμε.. είμαι 35.4 σήμερα

η αλήθεια είναι ότι έχω ξεσκίστει και εγώ στο να κάνω δουλειές αυτήν την εβδομάδα αύριο πιστεύω να τα τελειώσω όλα και να τ κάνω πάνω πάνω άλλη μια πριν πάω να γεννήσω..

νιώθω πως έχω συσπάσεις αλλά δεν ειμαι σίγουρη στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα..Κυριακή ξεκινάω καρδιοτοκογραφο. 

Πονάνε πάρα πολύ οι πατούσες μου εδώ και αρκετές μέρες και έχουν πρηστει τα πόδια μου αρκετά δεν μου κάνουν τα παπούτσια μου..δεν την έχω ενημερώσει την γιατρό μου γιατί είπα μήπως είναι από την κούραση που έχω αυτές της μέρες αλλά ρε κορίτσια με το ζόρι περπατάω.

κορίτσια εσείς που γεννησατε να σας ζήσουν γερά και δυνατά να είναι τα μωράκια σας..

Με το καλό το μωράκι σου κορίτσι μου!! ❤

1 ώρα πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Κορίτσια από ότι φαίνεται false alarm οι συσπάσεις αραίωσαν όχι πολύ αλλά δεν είναι τακτικές και μου είπαν ότι η διαστολή εφόσον δεν προχώρησε δύο μέρες με τόσες συσπασεις πάει να πει ότι είναι διαστολή πολυτοκου και μπορεί να πάρει και εβδομάδες πριν εξελιχθεί.... παρόλαυτα θα έρχομαι 1-2,φορές την εβδομάδα να με κοιτάνε και αν γίνει κάτι(τακτικές συσπάσεις,σπάσιμο νερών ή αίμα) είναι 1ωρα δρόμος μου είπαν προλαβαίνω να έρθω

Εν ολίγοις πήρα εξιτήριο πάω σπίτι....και θα με δουν Πέμπτη καλώς εχόντων των πραγμάτων

μου κάνανε ντομπλερ για να βεβαιωθούν ότι δεν ζοριζεται το μωρό ότι έχει αμνιακα και ο πλακούντας δεν έχει γεράσει και όλα καλά έφτασε τα 2.5 κιλά ο μικρος

Τέλεια νέα κοριτσάκι μου !! Και μεγαλωσε πολύ ο μπέμπης σας!! 

Λοιπόν κορίτσια ακούστε να πάθετε σοκ! σήμερα πήγα στο γιατρό στο δημόσιο που θα γεννησω κ μου είπε να μην περπατάω πολύ οκ μία μικρή βόλτα είναι εντάξει, κ να μην έχω επαφες "εννοειται" γιατί "απαγορεύεται" στο τρίτο τρίμηνο!! Ας ήταν τουλάχιστον ειλικρινής να μου πει ότι με προορίζει για καισαρική όπως ειχα υποψιαστεί  από την αρχή (γιατί οι περισσότερες με καισαρική γεννάνε στο νοσοκομειο) που μου τα μασουσε και όχι να μου  λεει μπαρούφες!! Δεν είναι ότι έχω κάποιο θέμα στην εγκυμοσύνη μέχρι τώρα για να μου πει κάτι για επαφές πχ χαμηλό τράχηλο η οτιδήποτε άλλο, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να το πει αυτό!! Μου είπε απο τη μια ότι συνήθως οι πρωτοτοκες όπως εγώ τον παίρνουν όλο το μήνα τους, και μέχρι τουλάχιστον την 38η εβδομάδα δεν έχουμε λόγο να "προκαλεσουμε" τοκετό και ότι με τις επαφές υπάρχει περίπτωση να κάνει συσπάσεις η μήτρα με το σπέρμα η με τον οργασμό ή με κολπική εξέταση (που ευτυχώς δεν μου έχει κανει), και από την άλλη μου είπε ότι απ τη στιγμη που έχω ήδη μπει στο μήνα μου το παιδί δεν έχει κίνδυνο ακόμα κ τώρα να γεννηθεί, γιατί έχουν αναπτυχθεί τα πνευμονία του είναι οκ στα κιλά κλπ! Δηλαδή απ τη μία λέει ότι κ σήμερα που λέει ο λόγος να μου σπάσουν τα νερά θα είναι  όλα οκ αλλά απ την άλλη να μην επιδιώξω κιολας να βοηθήσω την κατάσταση με περπάτημα ασκήσεις επαφές κλπ!  Το χειρότερο ήταν ότι για να με τρομοκρατησει για τις επαφές μου είπε ότι μπορεί το σπέρμα να δημιουργήσει πρόβλημα στα μάτια του παιδιού!!! Το έχει ξανακούσει καμία αυτό; θα μας τρελάνουν βρε παιδιά!! Κ πιστεύω ότι όλα αυτά απλά γίνονται για να μην τον βγάλω εκτός προγράμματος με μια ξαφνική γέννα !!! Δε ξέρω αυτή την αίσθηση μου δίνει όλο αυτό! Μήπως είμαι πολύ αρνητικά προκατειλημμενη;;

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
  • Μπερδεμένη/-ος 3
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , Evouska είπε:

Με το καλό το μωράκι σου κορίτσι μου!! ❤

Τέλεια νέα κοριτσάκι μου !! Και μεγαλωσε πολύ ο μπέμπης σας!! 

Λοιπόν κορίτσια ακούστε να πάθετε σοκ! σήμερα πήγα στο γιατρό στο δημόσιο που θα γεννησω κ μου είπε να μην περπατάω πολύ οκ μία μικρή βόλτα είναι εντάξει, κ να μην έχω επαφες "εννοειται" γιατί "απαγορεύεται" στο τρίτο τρίμηνο!! Ας ήταν τουλάχιστον ειλικρινής να μου πει ότι με προορίζει για καισαρική όπως ειχα υποψιαστεί  από την αρχή (γιατί οι περισσότερες με καισαρική γεννάνε στο νοσοκομειο) που μου τα μασουσε και όχι να μου  λεει μπαρούφες!! Δεν είναι ότι έχω κάποιο θέμα στην εγκυμοσύνη μέχρι τώρα για να μου πει κάτι για επαφές πχ χαμηλό τράχηλο η οτιδήποτε άλλο, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να το πει αυτό!! Μου είπε απο τη μια ότι συνήθως οι πρωτοτοκες όπως εγώ τον παίρνουν όλο το μήνα τους, και μέχρι τουλάχιστον την 38η εβδομάδα δεν έχουμε λόγο να "προκαλεσουμε" τοκετό και ότι με τις επαφές υπάρχει περίπτωση να κάνει συσπάσεις η μήτρα με το σπέρμα η με τον οργασμό ή με κολπική εξέταση (που ευτυχώς δεν μου έχει κανει), και από την άλλη μου είπε ότι απ τη στιγμη που έχω ήδη μπει στο μήνα μου το παιδί δεν έχει κίνδυνο ακόμα κ τώρα να γεννηθεί, γιατί έχουν αναπτυχθεί τα πνευμονία του είναι οκ στα κιλά κλπ! Δηλαδή απ τη μία λέει ότι κ σήμερα που λέει ο λόγος να μου σπάσουν τα νερά θα είναι  όλα οκ αλλά απ την άλλη να μην επιδιώξω κιολας να βοηθήσω την κατάσταση με περπάτημα ασκήσεις επαφές κλπ!  Το χειρότερο ήταν ότι για να με τρομοκρατησει για τις επαφές μου είπε ότι μπορεί το σπέρμα να δημιουργήσει πρόβλημα στα μάτια του παιδιού!!! Το έχει ξανακούσει καμία αυτό; θα μας τρελάνουν βρε παιδιά!! Κ πιστεύω ότι όλα αυτά απλά γίνονται για να μην τον βγάλω εκτός προγράμματος με μια ξαφνική γέννα !!! Δε ξέρω αυτή την αίσθηση μου δίνει όλο αυτό! Μήπως είμαι πολύ αρνητικά προκατειλημμενη;;

Ε λ ε ο ς. Εννοείται βλακείες σου έλεγε. Η μόνη περίπτωση να πάθει κάτι το παιδί απ' το σπέρμα είναι να έχει κάποιο αφροδίσιο ο άντρας σου (που θα το έχεις κι εσύ λογικά) αλλά για αυτά όλα έχουμε κάνει εξετάσεις. 

Εμένα όλα μου τα επέτρεψε και μάλιστα πριν τον 9ο επειδή είδε τον τράχηλο ότι δεν ψήνεται..άλλο που εγώ τα ξεκίνησα από εχθές που μπήκα στο μήνα μου γιατί φοβόμουν.  αν θέλεις θα σου έλεγα να μιλήσεις και με κανέναν ιδιώτη για συμβουλές μέσω skype που ξέρεις ότι είναι υπέρ του φτ. Είναι τόσο δύσκολο να πας κόντρα στο σύστημα ρε γαμωτο.. 

Ίσα ίσα συμβουλεύουν τις έγκυες να περπατάνε όσο το δυνατόν περισσότερο για να κατέβει το παιδί.

@ΒαλεντιναΧ χαρηκα πάρα πολύ για εσένα!! Μπράβο, υπέροχα νέα!!!

  • Μου αρέσει 3

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Κορίτσια από ότι φαίνεται false alarm οι συσπάσεις αραίωσαν όχι πολύ αλλά δεν είναι τακτικές και μου είπαν ότι η διαστολή εφόσον δεν προχώρησε δύο μέρες με τόσες συσπασεις πάει να πει ότι είναι διαστολή πολυτοκου και μπορεί να πάρει και εβδομάδες πριν εξελιχθεί.... παρόλαυτα θα έρχομαι 1-2,φορές την εβδομάδα να με κοιτάνε και αν γίνει κάτι(τακτικές συσπάσεις,σπάσιμο νερών ή αίμα) είναι 1ωρα δρόμος μου είπαν προλαβαίνω να έρθω

Εν ολίγοις πήρα εξιτήριο πάω σπίτι....και θα με δουν Πέμπτη καλώς εχόντων των πραγμάτων

μου κάνανε ντομπλερ για να βεβαιωθούν ότι δεν ζοριζεται το μωρό ότι έχει αμνιακα και ο πλακούντας δεν έχει γεράσει και όλα καλά έφτασε τα 2.5 κιλά ο μικρος

Μπραααβο!!!! Είδες όλα μια χαρά σαν την προηγούμενη φορά!!! Λες Να ερθει και τελειόμηνο; Χα χα ωραία θα είναι!!!! Άντε κορίτσι μου να μείνει αρκετά καιρο στην κοιλίτσα σου να βγει δυνατος!!! Θα σε βλέπουν και συχνά και θα νιώθεις και ασφαλείς!! Μπράβο κοπέλα μου!!!

  • Μου αρέσει 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , jellyfishch είπε:

Ε λ ε ο ς. Εννοείται βλακείες σου έλεγε. Η μόνη περίπτωση να πάθει κάτι το παιδί απ' το σπέρμα είναι να έχει κάποιο αφροδίσιο ο άντρας σου (που θα το έχεις κι εσύ λογικά) αλλά για αυτά όλα έχουμε κάνει εξετάσεις. 

Εμένα όλα μου τα επέτρεψε και μάλιστα πριν τον 9ο επειδή είδε τον τράχηλο ότι δεν ψήνεται..άλλο που εγώ τα ξεκίνησα από εχθές που μπήκα στο μήνα μου γιατί φοβόμουν.  αν θέλεις θα σου έλεγα να μιλήσεις και με κανέναν ιδιώτη για συμβουλές μέσω skype που ξέρεις ότι είναι υπέρ του φτ. Είναι τόσο δύσκολο να πας κόντρα στο σύστημα ρε γαμωτο.. 

Ίσα ίσα συμβουλεύουν τις έγκυες να περπατάνε όσο το δυνατόν περισσότερο για να κατέβει το παιδί.

@ΒαλεντιναΧ χαρηκα πάρα πολύ για εσένα!! Μπράβο, υπέροχα νέα!!!

Μα ο ιδιώτης που μου κανει τους υπερηχους μου είπε οτι εννοειται επιτρέπονται και οι επαφές και το περπάτημα και συστήνονται μάλιστα!! 

Το κακό είναι ότι μετά από αυτό ο αντρας  μου έχει τρομάξει λίγο κ το σκέφτεται όντως να μην κάνουμε επαφές όπως είπε! Ενώ του εξηγώ ότι δεν ισχύει αυτό που λέει, απλά το έκανε για να με "αφήσει" κ αν δεν έχω γεννήσει στις 40 εβδομάδες να με βάλει για καισαρική!! Τι να πω θα δείξει πως θα πάει!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Με το καλό το μωράκι σου κορίτσι μου!! ❤

Τέλεια νέα κοριτσάκι μου !! Και μεγαλωσε πολύ ο μπέμπης σας!! 

Λοιπόν κορίτσια ακούστε να πάθετε σοκ! σήμερα πήγα στο γιατρό στο δημόσιο που θα γεννησω κ μου είπε να μην περπατάω πολύ οκ μία μικρή βόλτα είναι εντάξει, κ να μην έχω επαφες "εννοειται" γιατί "απαγορεύεται" στο τρίτο τρίμηνο!! Ας ήταν τουλάχιστον ειλικρινής να μου πει ότι με προορίζει για καισαρική όπως ειχα υποψιαστεί  από την αρχή (γιατί οι περισσότερες με καισαρική γεννάνε στο νοσοκομειο) που μου τα μασουσε και όχι να μου  λεει μπαρούφες!! Δεν είναι ότι έχω κάποιο θέμα στην εγκυμοσύνη μέχρι τώρα για να μου πει κάτι για επαφές πχ χαμηλό τράχηλο η οτιδήποτε άλλο, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να το πει αυτό!! Μου είπε απο τη μια ότι συνήθως οι πρωτοτοκες όπως εγώ τον παίρνουν όλο το μήνα τους, και μέχρι τουλάχιστον την 38η εβδομάδα δεν έχουμε λόγο να "προκαλεσουμε" τοκετό και ότι με τις επαφές υπάρχει περίπτωση να κάνει συσπάσεις η μήτρα με το σπέρμα η με τον οργασμό ή με κολπική εξέταση (που ευτυχώς δεν μου έχει κανει), και από την άλλη μου είπε ότι απ τη στιγμη που έχω ήδη μπει στο μήνα μου το παιδί δεν έχει κίνδυνο ακόμα κ τώρα να γεννηθεί, γιατί έχουν αναπτυχθεί τα πνευμονία του είναι οκ στα κιλά κλπ! Δηλαδή απ τη μία λέει ότι κ σήμερα που λέει ο λόγος να μου σπάσουν τα νερά θα είναι  όλα οκ αλλά απ την άλλη να μην επιδιώξω κιολας να βοηθήσω την κατάσταση με περπάτημα ασκήσεις επαφές κλπ!  Το χειρότερο ήταν ότι για να με τρομοκρατησει για τις επαφές μου είπε ότι μπορεί το σπέρμα να δημιουργήσει πρόβλημα στα μάτια του παιδιού!!! Το έχει ξανακούσει καμία αυτό; θα μας τρελάνουν βρε παιδιά!! Κ πιστεύω ότι όλα αυτά απλά γίνονται για να μην τον βγάλω εκτός προγράμματος με μια ξαφνική γέννα !!! Δε ξέρω αυτή την αίσθηση μου δίνει όλο αυτό! Μήπως είμαι πολύ αρνητικά προκατειλημμενη;;

Καλα πολυ γέλασα με τον γιατρό σου!!! Αφού δεν σου είπε ότι θα το χτυπάει και ο μπαμπάς στο κεφάλι(κατάλαβες τι εννοω) καλά ήταν!!! Θεούλης!!!!

2 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Ε λ ε ο ς. Εννοείται βλακείες σου έλεγε. Η μόνη περίπτωση να πάθει κάτι το παιδί απ' το σπέρμα είναι να έχει κάποιο αφροδίσιο ο άντρας σου (που θα το έχεις κι εσύ λογικά) αλλά για αυτά όλα έχουμε κάνει εξετάσεις. 

Εμένα όλα μου τα επέτρεψε και μάλιστα πριν τον 9ο επειδή είδε τον τράχηλο ότι δεν ψήνεται..άλλο που εγώ τα ξεκίνησα από εχθές που μπήκα στο μήνα μου γιατί φοβόμουν.  αν θέλεις θα σου έλεγα να μιλήσεις και με κανέναν ιδιώτη για συμβουλές μέσω skype που ξέρεις ότι είναι υπέρ του φτ. Είναι τόσο δύσκολο να πας κόντρα στο σύστημα ρε γαμωτο.. 

Ίσα ίσα συμβουλεύουν τις έγκυες να περπατάνε όσο το δυνατόν περισσότερο για να κατέβει το παιδί.

@ΒαλεντιναΧ χαρηκα πάρα πολύ για εσένα!! Μπράβο, υπέροχα νέα!!!

Βρε jelly νομίζω ότι γιατρος σου δεν είναι και τόσο αρνητικούς για φυσιολογικό αφού μέχρι τώρα καλά στα λέει. Τον τράχηλο που τον έβλεπε σκληρο, με τις επαφές μπορείς να τον μαλακώσεις. Εγω φοβάμαι ακόμα αλλά το σκέφτομαι. Αν μου πει την Δευτέρα που θα παω οτι έχω μέλλον τοτε θα δοκιμάσω και αυτο. Φοβάμαι γιατί ακόμα δεν μου έχει κάνει καλλιέργεια. Αν και μια χαρά νιώθω αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Σήμερα ένιωθα τσουξίματα κατω και πίεση και φοβήθηκα λιγάκι... Χα χα!!! Απ'την μια ανυπομονώ απ'την άλλη αγχώνομαι. Πάντως νιώθω έτοιμη. Όποτε και να έρθει.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Evouska είπε:

Με το καλό το μωράκι σου κορίτσι μου!! ❤

Τέλεια νέα κοριτσάκι μου !! Και μεγαλωσε πολύ ο μπέμπης σας!! 

Λοιπόν κορίτσια ακούστε να πάθετε σοκ! σήμερα πήγα στο γιατρό στο δημόσιο που θα γεννησω κ μου είπε να μην περπατάω πολύ οκ μία μικρή βόλτα είναι εντάξει, κ να μην έχω επαφες "εννοειται" γιατί "απαγορεύεται" στο τρίτο τρίμηνο!! Ας ήταν τουλάχιστον ειλικρινής να μου πει ότι με προορίζει για καισαρική όπως ειχα υποψιαστεί  από την αρχή (γιατί οι περισσότερες με καισαρική γεννάνε στο νοσοκομειο) που μου τα μασουσε και όχι να μου  λεει μπαρούφες!! Δεν είναι ότι έχω κάποιο θέμα στην εγκυμοσύνη μέχρι τώρα για να μου πει κάτι για επαφές πχ χαμηλό τράχηλο η οτιδήποτε άλλο, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να το πει αυτό!! Μου είπε απο τη μια ότι συνήθως οι πρωτοτοκες όπως εγώ τον παίρνουν όλο το μήνα τους, και μέχρι τουλάχιστον την 38η εβδομάδα δεν έχουμε λόγο να "προκαλεσουμε" τοκετό και ότι με τις επαφές υπάρχει περίπτωση να κάνει συσπάσεις η μήτρα με το σπέρμα η με τον οργασμό ή με κολπική εξέταση (που ευτυχώς δεν μου έχει κανει), και από την άλλη μου είπε ότι απ τη στιγμη που έχω ήδη μπει στο μήνα μου το παιδί δεν έχει κίνδυνο ακόμα κ τώρα να γεννηθεί, γιατί έχουν αναπτυχθεί τα πνευμονία του είναι οκ στα κιλά κλπ! Δηλαδή απ τη μία λέει ότι κ σήμερα που λέει ο λόγος να μου σπάσουν τα νερά θα είναι  όλα οκ αλλά απ την άλλη να μην επιδιώξω κιολας να βοηθήσω την κατάσταση με περπάτημα ασκήσεις επαφές κλπ!  Το χειρότερο ήταν ότι για να με τρομοκρατησει για τις επαφές μου είπε ότι μπορεί το σπέρμα να δημιουργήσει πρόβλημα στα μάτια του παιδιού!!! Το έχει ξανακούσει καμία αυτό; θα μας τρελάνουν βρε παιδιά!! Κ πιστεύω ότι όλα αυτά απλά γίνονται για να μην τον βγάλω εκτός προγράμματος με μια ξαφνική γέννα !!! Δε ξέρω αυτή την αίσθηση μου δίνει όλο αυτό! Μήπως είμαι πολύ αρνητικά προκατειλημμενη;;

 

1 hour ago, jellyfishch είπε:

Ε λ ε ο ς. Εννοείται βλακείες σου έλεγε. Η μόνη περίπτωση να πάθει κάτι το παιδί απ' το σπέρμα είναι να έχει κάποιο αφροδίσιο ο άντρας σου (που θα το έχεις κι εσύ λογικά) αλλά για αυτά όλα έχουμε κάνει εξετάσεις. 

Εμένα όλα μου τα επέτρεψε και μάλιστα πριν τον 9ο επειδή είδε τον τράχηλο ότι δεν ψήνεται..άλλο που εγώ τα ξεκίνησα από εχθές που μπήκα στο μήνα μου γιατί φοβόμουν.  αν θέλεις θα σου έλεγα να μιλήσεις και με κανέναν ιδιώτη για συμβουλές μέσω skype που ξέρεις ότι είναι υπέρ του φτ. Είναι τόσο δύσκολο να πας κόντρα στο σύστημα ρε γαμωτο.. 

Ίσα ίσα συμβουλεύουν τις έγκυες να περπατάνε όσο το δυνατόν περισσότερο για να κατέβει το παιδί.

@ΒαλεντιναΧ χαρηκα πάρα πολύ για εσένα!! Μπράβο, υπέροχα νέα!!!

 

1 hour ago, Φραουλίτσα* είπε:

Μπραααβο!!!! Είδες όλα μια χαρά σαν την προηγούμενη φορά!!! Λες Να ερθει και τελειόμηνο; Χα χα ωραία θα είναι!!!! Άντε κορίτσι μου να μείνει αρκετά καιρο στην κοιλίτσα σου να βγει δυνατος!!! Θα σε βλέπουν και συχνά και θα νιώθεις και ασφαλείς!! Μπράβο κοπέλα μου!!!

Ευχαριστώ κορίτσια μου όλες για τις ευχές....έχετε μπει και όλες στον μήνα σας τώρα πόσο πιο άνετες είστε οπότε και να έρθουν τα μωράκια σας θα είναι μια χαρουλα!!!! Εύχομαι με το καλό σε όλες να έρθουν οπως πραγματικά το θέλουν

  • Μου αρέσει 6

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Καλα πολυ γέλασα με τον γιατρό σου!!! Αφού δεν σου είπε ότι θα το χτυπάει και ο μπαμπάς στο κεφάλι(κατάλαβες τι εννοω) καλά ήταν!!! Θεούλης!!!!

Βρε jelly νομίζω ότι γιατρος σου δεν είναι και τόσο αρνητικούς για φυσιολογικό αφού μέχρι τώρα καλά στα λέει. Τον τράχηλο που τον έβλεπε σκληρο, με τις επαφές μπορείς να τον μαλακώσεις. Εγω φοβάμαι ακόμα αλλά το σκέφτομαι. Αν μου πει την Δευτέρα που θα παω που έχω μάλλον τοτε θα δοκιμάσω και αυτο. Φοβάμαι γιατί ακόμα δεν μου έχει κάνει καλλιέργεια. Αν και μια χαρά νιώθω αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Σήμερα ένιωθα τσουξίματα κατω και πίεση και φοβήθηκα λιγάκι... Χα χα!!! Απ'την μια ανυπομονώ απ'την άλλη αγχώνομαι. Πάντως νιώθω έτοιμη. Όποτε και να έρθει.

Ναι παίζει να τρώω παρανοιες μόνη μου......

Βασικά είμαστε στην ίδια φάση φραουλίτσα μου, θέλω απλα να γεννήσω..πλέον δε με νοιάζει ο τρόπος. Ο, τι γίνει έγινε. Κι εμένα με σπρώχνει προς τα κάτω εάν περπατήσω λίγο παραπάνω πχ. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 4

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , jellyfishch είπε:

Ναι παίζει να τρώω παρανοιες μόνη μου......

Βασικά είμαστε στην ίδια φάση φραουλίτσα μου, θέλω απλα να γεννήσω..πλέον δε με νοιάζει ο τρόπος. Ο, τι γίνει έγινε. Κι εμένα με σπρώχνει προς τα κάτω εάν περπατήσω λίγο παραπάνω πχ. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ολα καλά θα πάνε. Να σου πω την αλήθεια μπορεί να στεναχωρηθω λίγο αν παω σε καισαρική, αλλά δεν μπορούμε να πάμε και κόντρα απο ένα σημείο και μετα. Και δεν θέλω να ρισκάρω και πολύ και για το μωράκι στην κοιλιά και για το παιδι μου που θα μας περιμένει στο σπίτι. Γερά να είναι και πραγματικά και μόνο που θα έρθουν μόνα τους είναι πολύ σημαντικό, αν γίνει και εκκίνηση τοκετού το στρες των συσπασεων κ.τ.λ. είναι και αυτα ευεργετικά για τα μωράκια. Θα δούμε.  Μακάρι να τα καταφέρουμε. Πάντως ο γιατρός σου καλά στα λέει μέχρι τώρα.

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φραουλίτσα* said:

Ολα καλά θα πάνε. Να σου πω την αλήθεια μπορεί να στεναχωρηθω λίγο αν παω σε καισαρική, αλλά δεν μπορούμε να πάμε και κόντρα απο ένα σημείο και μετα. Και δεν θέλω να ρισκάρω και πολύ και για το μωράκι στην κοιλιά και για το παιδι μου που θα μας περιμένει στο σπίτι. Γερά να είναι και πραγματικά και μόνο που θα έρθουν μόνα τους είναι πολύ σημαντικό, αν γίνει και εκκίνηση τοκετού το στρες των συσπασεων κ.τ.λ. είναι και αυτα ευεργετικά για τα μωράκια. Θα δούμε.  Μακάρι να τα καταφέρουμε. Πάντως ο γιατρός σου καλά στα λέει μέχρι τώρα.

Έτσι σας θέλω! Αισιοδοξία και όλα θα πάνε καλά... 

Κορίτσια μου εσείς που είστε πιο προχωρημένες έχετε καθόλου πονακια περιοδου?? Από χθες έχω πονακια. Δεν συνοδεύονται από συσπάσεις και ουτε έχουν ρυθμό. Είναι Συνεχομενος πονος όπως όταν έχουμε περίοδο.

  • Μου αρέσει 2

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Φώφη1990 είπε:

Έτσι σας θέλω! Αισιοδοξία και όλα θα πάνε καλά... 

Κορίτσια μου εσείς που είστε πιο προχωρημένες έχετε καθόλου πονακια περιοδου?? Από χθες έχω πονακια. Δεν συνοδεύονται από συσπάσεις και ουτε έχουν ρυθμό. Είναι Συνεχομενος πονος όπως όταν έχουμε περίοδο.

Κ εγώ είχα σήμερα από το πρωί μέχρι το μεσημέρι! Ακριβώς αυτό που λες ,πονακια σαν περιόδου συνεχόμενα. Μου είπε ότι είναι φυσιολογικά, προετοιμάζεται η μήτρα !

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...