Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Κορίτσια μου γεννησαμε σήμερα το πρωί!! Η μπεμπα μας είναι μια κούκλα όχι δεν το λέω επειδή είμαι κουκουβάγια ρωτήστε την @boockieαληθεια λέω χαχαχα!! 3350 γεννήθηκε τελικά, έκανα καισαρική με ραχιαια νάρκωση, δεν πονεσα γενικά, μόνο μια αδυναμία ένιωσα γιατί έχασα πολύ αίμα κ μου έβαλαν 2 φιάλες !  Γρήγορα μπόρεσα να κουνήσω τα πόδια μου και να νιώσω γενικά να φεύγει η νάρκωση, και καταφέραμε και θηλασαμε κ λίγο αν κ με πολύ κόπο λόγω της ξαπλωτης θέσης μου, δωσαμε κ λίγο συμπλήρωμα μετά! Θα το ξαναπροσπαθησω εννοείται πιο μετά που θα σηκωθώ με το θηλασμό! 

@Φραουλίτσα* μου ποσο χάρηκα για σένα δε φαντάζεσαι!!! Να σας ζήσει αγάπη μου! ❤❤❤ μπράβο σου που πέτυχες τον στόχο σού!! 

να σου ζήσει να είναι γερή και δυνατή η κούκλα σου..

στην έκαναν εύκολα την ραχιαια γιατί και εγώ ραχιαια θα κάνω αλλά στην πρώτη εγκυμοσύνη είχαν δυσκολευτεί λιγάκι στο 6ο τσίμπημα μου βρήκαν το κατάλληλο σημείο και λίγο αγχώνομαι;

κορίτσια από χθες το βράδυ η μπέμπα δεν έχει σταματήσει ένα λεπτό όλο κλωτσάει και πονάει πολύ αγανάκτησα 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια μου ! Σας ευχαριστώ πολύ πολύ όλες για τις ευχες!!! Με το καλό και τα μωράκια σε όσες δεν έχουν γεννήσει ακόμα!!!❤❤❤❤❤❤❤

@julia1 με το πρώτο τσίμπημα μου την έκανε αγάπη μου δεν χρειάστηκε πολλές φορές! Γενικά νομίζω έχει εύκολη ανάρρωση σαν νάρκωση, τουλάχιστον εγώ δεν κατάλαβα τπτ ,και μετά πολύ σύντομα ξεκίνησα να κάνω πόδια, άργησα όμως να σηκωθώ γιατί έπρεπε μέχρι συγκεκριμένη ώρα να είμαι με την πλάτη ευθεία κ αυτό μόνο με δυσκόλεψε λίγο!

@Eva1986 εμεις εδώ προς το παρόν την φασκιωνουμε με μια πάνα, κ από κάτω της φοράνε οι μαιες ένα μακρυμανικο φανελάκι με τα πόδια έξω! Πάνω από την πανουλα εχουμε κ μια πικε που ανάλογα τις ορέξεις τις την ανοίγουμε όταν ζεσταίνεται! Τωρα πόση θερμοκρασία έχει εδώ δεν ξέρω αλλά έχει πολλή ζέστη!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Εσείς που γίνατε ήδη μανουλες και πήρατε τα μικρακια σας μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας σε κάτι??? Με τι το βγάλατε το μωρό από το μαιευτήριο  μέχρι το αμάξι σας και πως το μετακίνησατε στο σπίτι??? Είναι κάτι που δεν το σκέφτηκα καν... 

  • Μου αρέσει 3

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας διάβαζα αλλά δεν είχα χρόνο για τίποτα. Κυριακή μεσημέρι πήραμε εξιτήριο και μετά από 3,5 ώρες επιτέλους φτάσαμε σπίτι μας ( την διαδρομή αυτή την κάνουμε συνήθως 2 ώρες και κάτι). 

Η μπέμπα θήλασε από την πρώτη στιγμή που μου την ακούμπησαν στο στήθος, και γενικά θηλάζει πολύ εύκολα. Μου είπαν πως έχω καλή θηλή, πεταχτή. Το θέμα μου είναι πως νιώθω πρισμενο το στήθος και επειδή δεν είναι μεγάλο γενικά με έχει πονέσει πολύ. Μου έδειξαν στο μαιευτήριο πως να το αποσυμφοριζω (μασάζ με κρύα κομπρεσα και ζουπιγμα). Μου είπαν πως σε 1 εβδομάδα περίπου θα στρώσει η παραγωγή και ζήτηση και δεν θα με ενοχλεί. Την Κυριακή ήταν σαν να έχω κάνει πλαστική! Ολοστρόγγυλο και ακουνητο! 

@Φώφη1990 εμείς βγάλαμε το μωρό από το μαιευτήριο με το "αυγό" που λένε, δηλ. το καθισματακι του αυτοκινήτου. Νομίζω μόνο αυτό είναι ασφαλές για να το μετακινήσετε. Έχει ζωνιτσα και μαξιλαράκι για το κεφαλάκι που κρατάει ακουνητο το μωρό. 

@jellyfishch επειδή δεν θυμάμαι, γιατί σε απογοητεύει τόσο η καισαρική? Εστίασε στο μωρό σου και μην βάζεις διλήμματα τέτοιες ώρες γλυκιά μου. Ο τρόπος που θα γεννηθεί το μωράκι σας δεν μειώνει σε τίποτα τα συναισθήματα ευχαρίστησης και χαράς. Αυτή τη στιγμή περισσότερη σημασία έχει η ψυχική σου ηρεμία. Δεν σχετίζεται με αποτυχία ούτε η καισαρική ούτε το να μην καταφέρει κάποια γυναίκα να θηλάσει. Επειδή υπάρχει πολύ φανατισμός με αυτά τα θέματα πολλές γυναίκες νιώθουν πίεση και αγωνία για αυτά ενώ το μόνο που πρέπει να μας απασχολεί είναι η υγεία ψυχική και σωματική εμάς και του μωρού μας! Το να είναι μια ευχάριστη εμπειρία ο τοκετός σου δεν έχει να κάνει με το αν θα είναι φυσιολογικός ή όχι. Ξέρουμε όλες πολλές περιπτώσεις γυναικών που δεν θέλουν να θυμούνται έναν δύσκολο φυσιολογικό τοκετό. Εγώ στην θέση σου δεν θα άλλαζα γιατρό. Προσπάθησε να χαλαρώσεις και να εστιάσεις στο μωράκι σου! Στα λέω όλα με αγάπη :wub:

  • Μου αρέσει 3

LhJOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , Φώφη1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εσείς που γίνατε ήδη μανουλες και πήρατε τα μικρακια σας μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας σε κάτι??? Με τι το βγάλατε το μωρό από το μαιευτήριο  μέχρι το αμάξι σας και πως το μετακίνησατε στο σπίτι??? Είναι κάτι που δεν το σκέφτηκα καν... 

Αγκαλιά το κατέβασαμε

Το βαλαμε σε καθίσματακι αυτοκινήτου 

Το αυτοκίνητο το είχαμε στην πόρτα της κλινικης παρκάρισμενο

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Αυρα87 σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά δεν το βλέπω έτσι το θέμα. Υπάρχουν αντικειμενικά πλεονεκτήματα για όλους με τον φυσιολογικό τοκετό. Επίσης δε με πειράζει καθόλου το πώς θα γεννήθει αρκεί να είναι υγιής κι εγώ και αυτος όπως λες κι εσύ, αλλά δε δέχομαι να με κοροϊδεύει κανένας. Δε μου αρέσει να μου πουλάνε πρόλογο σε όλη την εγγυμοσυνη και ξαφνικά στον ένατο να αρχίζει η τρομολαγνεια για να κάνεις αυτό που σε βολεύει. Το 70 με 80 τοις εκατό των καισαρικών στην Ελλάδα δεν είναι φυσιολογικό ούτε δικαιολογημένο, πως να το κάνουμε? Το ίδιο ισχύει με το θηλασμό. Ναι το σέβομαι η μάνα να μην μπορεί και να μη θέλει κιόλας να θηλάσει, αλλά το καλύτερο αντικειμενικά και επιστημονικά αποδεδειγμένα είναι αυτό. Έχει πέσει πολύ πλύση εγκεφάλου παλαιότερα(η μάνα μου δεν είχε γάλα και πήρε χάπι κατ' ευθείαν, και εγώ θυμάμαι τις συμβουλές των παιδιάτρων στο μαιευτήριο και φριτω) αλλά ευτυχώς στο θέμα του θηλασμού τουλάχιστον έχει μπει ένα φρένο πια.

Για την ιστορία έχω βρει ήδη άλλον γιατρό στη Θεσσαλονίκη. Με εμπειρία στο vbac, οπότε θέλω να ελπίζω ότι θα γίνει το καλύτερο για εμένα και το παιδί.

πρίν από 37 λεπτά , Eva1986 είπε:

Αγκαλιά το κατέβασαμε

Το βαλαμε σε καθίσματακι αυτοκινήτου 

Το αυτοκίνητο το είχαμε στην πόρτα της κλινικης παρκάρισμενο

 

Κι εγώ κάθισμα αυτοκινήτου αυγό έχω πάρει. Και το έχω να περιμένει στο αυτοκίνητο:wub:

  • Μου αρέσει 5

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, jellyfishch said:

@Αυρα87 σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά δεν το βλέπω έτσι το θέμα. Υπάρχουν αντικειμενικά πλεονεκτήματα για όλους με τον φυσιολογικό τοκετό. Επίσης δε με πειράζει καθόλου το πώς θα γεννήθει αρκεί να είναι υγιής κι εγώ και αυτος όπως λες κι εσύ, αλλά δε δέχομαι να με κοροϊδεύει κανένας. Δε μου αρέσει να μου πουλάνε πρόλογο σε όλη την εγγυμοσυνη και ξαφνικά στον ένατο να αρχίζει η τρομολαγνεια για να κάνεις αυτό που σε βολεύει. Το 70 με 80 τοις εκατό των καισαρικών στην Ελλάδα δεν είναι φυσιολογικό ούτε δικαιολογημένο, πως να το κάνουμε? Το ίδιο ισχύει με το θηλασμό. Ναι το σέβομαι η μάνα να μην μπορεί και να μη θέλει κιόλας να θηλάσει, αλλά το καλύτερο αντικειμενικά και επιστημονικά αποδεδειγμένα είναι αυτό. Έχει πέσει πολύ πλύση εγκεφάλου παλαιότερα(η μάνα μου δεν είχε γάλα και πήρε χάπι κατ' ευθείαν, και εγώ θυμάμαι τις συμβουλές των παιδιάτρων στο μαιευτήριο και φριτω) αλλά ευτυχώς στο θέμα του θηλασμού τουλάχιστον έχει μπει ένα φρένο πια.

Για την ιστορία έχω βρει ήδη άλλον γιατρό στη Θεσσαλονίκη. Με εμπειρία στο vbac, οπότε θέλω να ελπίζω ότι θα γίνει το καλύτερο για εμένα και το παιδί.

Κι εγώ κάθισμα αυτοκινήτου αυγό έχω πάρει. Και το έχω να περιμένει στο αυτοκίνητο:wub:

ΚΙ εγώ έχω αυγό. Αλλά με το αυγό και από την κλινική στο αμάξι? Ή στην αγκαλιά? Καλαθουνα υπερβολη??? 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Φώφη1990 είπε:

ΚΙ εγώ έχω αυγό. Αλλά με το αυγό και από την κλινική στο αμάξι? Ή στην αγκαλιά? Καλαθουνα υπερβολη??? 

Καθόλου υπερβολή η καλαθουνα.  

Αν γεννήσεις ελευθω. Δίνουν χαρτί παρκαρίσματος ακριβώς κάτω στην ελευθω στην είσοδο.  Εμένα μου το κατέβασε η νοσοκόμα αφού το ντυσανε κ το τύλιξαν με ότι τους έδωσα 

Κ απευθείας το έβαλε στο αυγό ο άντρας Μ 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Κορίτσια μου γεννησαμε σήμερα το πρωί!! Η μπεμπα μας είναι μια κούκλα όχι δεν το λέω επειδή είμαι κουκουβάγια ρωτήστε την @boockieαληθεια λέω χαχαχα!! 3350 γεννήθηκε τελικά, έκανα καισαρική με ραχιαια νάρκωση, δεν πονεσα γενικά, μόνο μια αδυναμία ένιωσα γιατί έχασα πολύ αίμα κ μου έβαλαν 2 φιάλες !  Γρήγορα μπόρεσα να κουνήσω τα πόδια μου και να νιώσω γενικά να φεύγει η νάρκωση, και καταφέραμε και θηλασαμε κ λίγο αν κ με πολύ κόπο λόγω της ξαπλωτης θέσης μου, δωσαμε κ λίγο συμπλήρωμα μετά! Θα το ξαναπροσπαθησω εννοείται πιο μετά που θα σηκωθώ με το θηλασμό! 

@Φραουλίτσα* μου ποσο χάρηκα για σένα δε φαντάζεσαι!!! Να σας ζήσει αγάπη μου! ❤❤❤ μπράβο σου που πέτυχες τον στόχο σού!! 

Να σας ζήσει καλή μου!Γερή και καλότυχη να είναι!Να προσέξεις λίγο με τη ραχιαία, εμένα μου απαγόρευσαν να στρίψω το κεφάλι μου (ή τουλάχιστον να κάνεις πάααρα πολύ ήπιες κινήσεις) για μια ολόκληρη μέρα. Ελλοχεύει πάντα ο κίνδυνος ημικρανιών, να προσέξεις πολύ.

Εύχομαι ταχεία ανάρρωση!!!

1 hour ago, Αυρα87 είπε:

Κορίτσια σας διάβαζα αλλά δεν είχα χρόνο για τίποτα. Κυριακή μεσημέρι πήραμε εξιτήριο και μετά από 3,5 ώρες επιτέλους φτάσαμε σπίτι μας ( την διαδρομή αυτή την κάνουμε συνήθως 2 ώρες και κάτι). 

Η μπέμπα θήλασε από την πρώτη στιγμή που μου την ακούμπησαν στο στήθος, και γενικά θηλάζει πολύ εύκολα. Μου είπαν πως έχω καλή θηλή, πεταχτή. Το θέμα μου είναι πως νιώθω πρισμενο το στήθος και επειδή δεν είναι μεγάλο γενικά με έχει πονέσει πολύ. Μου έδειξαν στο μαιευτήριο πως να το αποσυμφοριζω (μασάζ με κρύα κομπρεσα και ζουπιγμα). Μου είπαν πως σε 1 εβδομάδα περίπου θα στρώσει η παραγωγή και ζήτηση και δεν θα με ενοχλεί. Την Κυριακή ήταν σαν να έχω κάνει πλαστική! Ολοστρόγγυλο και ακουνητο! 

 Εμένα μου πέτρωσε το στήθος, ένιωσα ότι καιγόταν και πήγα στο νοσοκομείο να μου κάνουν άντληση, εννοείται έβαλα τα κλάματα από τον πόνο. Μου είπε ότι επειδή είχα πολύ γάλα και δεν  το έβγαζα έφραξαν οι αδένες. τελικά αγόρασα θήλαστρο, έκανα 2 μέρες άντληση αλλά και πάλι δεν μπορούσα να είμαι όλη τη μέρα να αντλώ, στο καπάκι να ταίζω και φτου μανά ξανά από την αρχή, γιατί τώρα έχουμε και τη μετακόμιση και έχω σπάσει σε 20 κομμάτια. Το συζήτησα με τη γιατρό, με αιματοκρίτη 25 αυτή τη στιγμή μου είπε να μην κουράζομαι και να μην κάνω ταρζανιές στα 44. Ε και κορίτσια το έκοψα και το θήλαστρο. Κρίμα αλλά όυτως ή άλλως θα το έκοβα σε καμιά 10αριαμέρες, γιατί θα ξεκινήσω την αγωγή για τα μάτια μου!

όποια ενδιαφέρεται για θήλαστρο ή αν ξέρετε κάποια στείλτε μου μήνυμα. Πήρα της Tomme Tippe

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Αυρα87 είπε:

Κορίτσια σας διάβαζα αλλά δεν είχα χρόνο για τίποτα. Κυριακή μεσημέρι πήραμε εξιτήριο και μετά από 3,5 ώρες επιτέλους φτάσαμε σπίτι μας ( την διαδρομή αυτή την κάνουμε συνήθως 2 ώρες και κάτι). 

Η μπέμπα θήλασε από την πρώτη στιγμή που μου την ακούμπησαν στο στήθος, και γενικά θηλάζει πολύ εύκολα. Μου είπαν πως έχω καλή θηλή, πεταχτή. Το θέμα μου είναι πως νιώθω πρισμενο το στήθος και επειδή δεν είναι μεγάλο γενικά με έχει πονέσει πολύ. Μου έδειξαν στο μαιευτήριο πως να το αποσυμφοριζω (μασάζ με κρύα κομπρεσα και ζουπιγμα). Μου είπαν πως σε 1 εβδομάδα περίπου θα στρώσει η παραγωγή και ζήτηση και δεν θα με ενοχλεί. Την Κυριακή ήταν σαν να έχω κάνει πλαστική! Ολοστρόγγυλο και ακουνητο! 

@Φώφη1990 εμείς βγάλαμε το μωρό από το μαιευτήριο με το "αυγό" που λένε, δηλ. το καθισματακι του αυτοκινήτου. Νομίζω μόνο αυτό είναι ασφαλές για να το μετακινήσετε. Έχει ζωνιτσα και μαξιλαράκι για το κεφαλάκι που κρατάει ακουνητο το μωρό. 

@jellyfishch επειδή δεν θυμάμαι, γιατί σε απογοητεύει τόσο η καισαρική? Εστίασε στο μωρό σου και μην βάζεις διλήμματα τέτοιες ώρες γλυκιά μου. Ο τρόπος που θα γεννηθεί το μωράκι σας δεν μειώνει σε τίποτα τα συναισθήματα ευχαρίστησης και χαράς. Αυτή τη στιγμή περισσότερη σημασία έχει η ψυχική σου ηρεμία. Δεν σχετίζεται με αποτυχία ούτε η καισαρική ούτε το να μην καταφέρει κάποια γυναίκα να θηλάσει. Επειδή υπάρχει πολύ φανατισμός με αυτά τα θέματα πολλές γυναίκες νιώθουν πίεση και αγωνία για αυτά ενώ το μόνο που πρέπει να μας απασχολεί είναι η υγεία ψυχική και σωματική εμάς και του μωρού μας! Το να είναι μια ευχάριστη εμπειρία ο τοκετός σου δεν έχει να κάνει με το αν θα είναι φυσιολογικός ή όχι. Ξέρουμε όλες πολλές περιπτώσεις γυναικών που δεν θέλουν να θυμούνται έναν δύσκολο φυσιολογικό τοκετό. Εγώ στην θέση σου δεν θα άλλαζα γιατρό. Προσπάθησε να χαλαρώσεις και να εστιάσεις στο μωράκι σου! Στα λέω όλα με αγάπη :wub:

Καλημέρα!! Για το στήθος στην αποσυμφόρηση δεν θέλει κρυες κομπρεσες το αντίθετο. Χλιαρό νεράκι, μασάζ να σπάνε και τα γρομπαλάκια και μετα πιέζεις να αδειάσει όσο να νιώθεις καλά. Κρυες κομπρεσες μετα αν θες. Και όπου νιώθεις γρομπαλάκια την ώρα που θηλάζει το μωράκι σου να κάνεις μασάζ να σπάει. Εγω Γενικά οταν θηλάζει πιέζω το στήθος να την βοηθάω. Και μένα θηλασει συνέχεια μόνο που μάλλον έχει πιο μικρο στόμα απο την πρώτη μου, όταν ξεκινά να θηλάζει πεθαίνω στον πόνο ειδικά αριστερά. Δεν χωράει στο στόμα της!!!! :wacko:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις ευχές σας!!! Να είσαστε όλες γερες και να χαίρεστε την οικογένειά σας!!! @λιλιτο καλή επιτυχία αν θυμάμαι σήμερα γεννάει!!!! @Evouska να σου ζήσει κορίτσι μου!!! Δεν θυμάμαι αν σου ευχήθηκα!!! @Φώφη1990 και το πρώτο στο κάθισμα του αυτοκινήτου το είχαμε βάλει και κατευθείαν στο αμάξι. @HopeMe στον 6ο είμαι. Καλο το δωμάτιο, θα μπορούσε και καλύτερα, οκ, αλλά μου φαίνονται γενικές αδιάφοροι. Δεν εχω ζητήσει βέβαια και βοήθεια ιδιαίτερα. Φαντάσου την πρώτη μερα έρχεται μια νοσοκόμα, μου πεταει κατι φάρμακα και φεύγει. Πηγα εγω να την ρωτήσω τι είναι τι, γιατί ήταν κομμένα και δεν μπορούσα να τα διαβάσω. Αν είναι δυνατόν!!!

  • Ευχαριστώ 3
  • Χαχα 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

@BILLE κορίτσι μου κοίτα τα ματάκια σου!!! Καλός και ο θηλασμός δεν λέω αλλά έχεις λόγο σημαντικό!!! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!! Πως εισαι τώρα με το μωρο την μετακόμιση και όλα αυτα; Την παλεύεις; Ή είσαι στα πρόθηρα τρέλας; 

@ΧρυσαΜ κορίτσι μου όπως τα έγραψα σε μπέρδεψα με το δίκιο σου!!! 7/6 γεννήθηκε τελικά!!! 

Πάν4ως κορίτσια απο τις μαιες στα επείγοντα ως και την αίθουσα οδυνων όλες πολύ καλές και ευγενικές μου κανανε εντύπωση. Δική μου μαία δεν είχα αλλά ήταν μαζί μου η βοηθός του γιατρού που εφημερεύε που ήταν αστέρι!!! Ήμουν πολύ τυχερή που ήρθε η μπεμπα στην  βάρδια της!! Φιλιά σε όλες!!!

  • Μου αρέσει 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εσείς που γίνατε ήδη μανουλες και πήρατε τα μικρακια σας μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας σε κάτι??? Με τι το βγάλατε το μωρό από το μαιευτήριο  μέχρι το αμάξι σας και πως το μετακίνησατε στο σπίτι??? Είναι κάτι που δεν το σκέφτηκα καν... 

Με αυγό η κάθισμα αυτοκινήτου μόνο. Όλα τα υπόλοιπα είναι άκρως επικίνδυνα.

14 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Κόριτσια. Με τι σκεπάζετε τα μωράκια σας;πόσους βαθμούς έχετε μέσα στο σπίτι;

Ανάλογα το που μένεις. Εμείς εδώ σκεπαζομαστε με πικέ. Όποτε και στο μωρό όταν έρθει πικέ θα βάζω.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

ΚΙ εγώ έχω αυγό. Αλλά με το αυγό και από την κλινική στο αμάξι? Ή στην αγκαλιά? Καλαθουνα υπερβολη??? 

Καλημέρα, εμείς τη βγάλαμε με το Πορτ μπεμπέ της inglesina που αγόρασα πρόσφατα. Κάθισμα αυτοκινήτου δεν έχω αβγό, έχω της joie 0-25 κιλά, άρα μια χαρά βόλεψε το Πορτ μπεμπέ.

Στην ερώτηση πώς το σκεπάζουμε, η παιδίατρος που ήρθε πριν λίγες μέρες στο σπίτι μου είπε μέρα.μονο με την πάνα και το βράδυ επιπλέον μια ελαφριά κουβερτουλα. Από μέσα κορμάκι κοντομανικο και φορμακι μακρυμάνικο με τα ποδαράκια μέσα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εσείς που γίνατε ήδη μανουλες και πήρατε τα μικρακια σας μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας σε κάτι??? Με τι το βγάλατε το μωρό από το μαιευτήριο  μέχρι το αμάξι σας και πως το μετακίνησατε στο σπίτι??? Είναι κάτι που δεν το σκέφτηκα καν... 

Καλημέρα. Εφόσον μεταφέρεις το μωρό με αυτοκίνητο, χρειάζεσαι οπωσδήποτε ειδικό καθίσματα κι, το λεγόμενο και αβγό. Στα περισσότερα μαιευτήρια ζητάνε να το δούνε κιόλας. Μπορείς να το έχεις μέσα εκεί μέχρι το αυτοκίνητο (έχει χερούλι και μεταφέρεται) ή και αγκαλιά το μωρό. Λογικά κάποιος θα φέρει το αυτοκίνητο στην είσοδο του μαιευτηρίου (εμείς έτσι κάναμε). 

Οτιδήποτε άλλο εκτός από το αβγό δεν είναι ασφαλές (μην ακούς που λένε για Πορτ μπεμπέ και τέτοια στο αυτοκίνητο). 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...