Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , LeneL είπε:

      Κορίτσια μου θα σας στενοχωρήσω.. αν μιλάμε για το ίδιο επίδομα, γιατί έχω αρρωστουλια τα δίδυμα και είμαι άυπνη 3 μέρες, η αίτηση φεύγει αυτόματα μόλις γεννηθούν και δηλωθούν στο ληξιαρχείο. Όταν το οικογενειακό εισόδημα είναι πάνω από 40.000, η αίτηση απορρίπτεται αυτόματα. Όπως είπε και μια άλλη κοπέλα παραπάνω, η Λίνα νομίζω, τα επίδομα είναι βοηθητικά για μεσαια- χαμηλά εισοδήματα. Με 75.000 ετήσιο εισόδημα, δε νομίζω ότι βγαίνει επίδομα. Εγώ με λίγο πάνω από 40.000 και δύο παιδιά, δεν δικαιούμαι όχι επίδομα, ούτε καν τα όρια του ΕΣΠΑ για βρεφικούς...

      περαστικά τους μωρέ τα ψυχακια 

Επιστροφη στον παιδικο μετα απο ιωση


Καραμελακι

Recommended Posts

Καλησπερα! Ειμαι πελαγωμενη με τον παιδικο σταθμου του μικρού. Με το παραμικρο βηχαλακι, μυξουλες (τα συνηθη δηλαδη για νηπιο) ζητανε να μεινει το παιδι 10μερες σπιτι και να τους παω ιατρικη βεβαιωση οτι εχει αναρρωσει (λες και εγω δεν μπορω να δω οτι το παιδι δεν εχει πλεον κανενα συμπτωμα) ή αν θελω να το παω πριν τις 10 ημερες να τους παω ιατρικη βεβαίωση οτι νοσει απο κατι μη ιογενες δλδ μη μεταδοτικο. Με αυτον τον τροπο δε βλεπω πως θα γίνει το παιδι να μην χασει ολη τη χρονιά... Σας ζητανε τα ιδια και εσάς ή εχω πεσει στην περιπτωση; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Καραμελακι είπε:

Καλησπερα! Ειμαι πελαγωμενη με τον παιδικο σταθμου του μικρού. Με το παραμικρο βηχαλακι, μυξουλες (τα συνηθη δηλαδη για νηπιο) ζητανε να μεινει το παιδι 10μερες σπιτι και να τους παω ιατρικη βεβαιωση οτι εχει αναρρωσει (λες και εγω δεν μπορω να δω οτι το παιδι δεν εχει πλεον κανενα συμπτωμα) ή αν θελω να το παω πριν τις 10 ημερες να τους παω ιατρικη βεβαίωση οτι νοσει απο κατι μη ιογενες δλδ μη μεταδοτικο. Με αυτον τον τροπο δε βλεπω πως θα γίνει το παιδι να μην χασει ολη τη χρονιά... Σας ζητανε τα ιδια και εσάς ή εχω πεσει στην περιπτωση; 

Τα ίδια και σε μας στον παιδικό. Μια εβδομάδα πήγε, είχε δύο μέρες καταρροή ενημέρωσα Δευτέρα πρωί ότι δεν θα πάει (ήταν έντονο την προηγούμενη μέρα κάθε πέντε λεπτά ήθελε σκούπισμα) και με ενημέρωσαν ότι για να επιστρέψει ακόμα και με σκέτη καταρροή θέλουν τρεις μέρες να είναι άνευ συμπτωμάτων και χαρτί γιατρού. Όπως καταλαβαίνεις ενώ Τετάρτη πρωί ήταν μια χαρά σχολείο πήγε την επόμενη Δευτέρα με χαρτί. Το χαρτί όντως μου το ζήτησαν στην πόρτα δεν το είπαν δλδ και σε όποιον πιάσει. Με τη γιατρό που συζήτησα μου είπε ότι με πυρετό κλπ ένα παιδί τόσο πρέπει να κάνει να επιστρέψει δλδ πάνω κάτω πέντε έξι μέρες βάλε βδομάδα. Ασθένεια ανάρρωση και επιστροφή. Αλλά υποτίθεται αυτό το γνωρίζουν οι γονείς δεν χρειάζεται να τρέχεις κάθε φορά στον γιατρό. Ξέρεις να αντιμετωπίσεις έναν πυρετακο μια καταρροή κλπ ξέρεις πότε το παιδί σου είναι καλά αν ακολουθείς τις οδηγίες του ιατρού. Οπότε κάθε φορά κάτσε σπίτι τόσες μέρες (10) και πάρε και χαρτί είναι μια υπερβολή μέσα σε όλη την κατάσταση που ζούμε. Σιγά σιγά θα αδειάσουν οι δομές δεν ξέρω πόσα παιδιά θα μένουν για πολλές μέρες στα σχολεία. αλλά υπάρχει και η άλλη εκδοχή αν όλα αναρρώνουν σωστά η απομακρύνονται νωρίς θα υπάρχει και μικρότερη μετάδοση άρα θα αρρωσταίνουν ομαδικά λιγότερο; Θα δείξει. Πάντως για το γιατρό συζητάμε όλοι πλέον. Αν μας πάει βδομάδα σχολείο βδομάδα κρύωμα είναι ένα σοβαρό ποσό ο γιατρός για πολλές οικογένειες. Και φυσικά για άδειες γονέα αυτές τις μέρες η πληρωμή για φροντίδα στο σπίτι. 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλα μου κ μακάρι το παιδάκι σ να μη χρειαστεί να βρεθεί σε αυτή τη διαδικασια κ να μην αρρωστήσει καθόλου. Φυσικα στον παιδικό κ στο νηπιαγωγείο είναι αναμενόμενο τα παιδάκια να είναι συχνά αρρωστουλια κ σίγουρα είναι δύσκολο να τρέχεις στον παιδίατρο για βεβαιώσεις για ψιλου πήδημα! Παρόλα αυτά ως μαμά, 3χρονου κ βρέφους κ επάγγελμά σχετικό με παιδιά θα σου πω ότι κατανοώ την τυπικοτητα του σταθμού λόγω της καταστασης γενικά ! Πολλές οικογένειες δεν προσέχουν καθόλου κ τα στέλνουν με ιώσεις κ κολλάνε όλα τα παιδάκια κι είναι κρίμα. Εσύ μπορεί να ξέρεις ποτέ πρέπει να επιστρεψει το παιδί σου κ να το σκέφτεσαι λογικά κάποιοι άλλοι όμως για χψ λόγους τα στέλνουν κ πολύ άρρωστα. Καλά κάνει ο σταθμος κ κρατάει μια τυπική στάση! Θα σου πρότεινα να το συζητήσεις ανθρώπινα κ χαλαρά με κάποιον υπεύθυνο ή τη δασκάλα.

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η τυπικοτητα νομιζω ειναι απλα για αποποιηση ευθυνων. Αλλιώς πως γινεται να κολλησε δυο ιώσεις στον παιδικο τις δυο ημερες που πηγε; προφανως πηγαν παιδάκια αρρωστουλια. Αρα οι βεβαιωσεις δεν εχουν καμια πρακτικη αξια μονο οικονομικη επιβαρυνση στους γονείς... Ποιο λογικο και αποτελεσματικο θα ηταν να θερμομετρουν τα παιδάκια πριν μπουν στον παιδικο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Καραμελακι είπε:

Η τυπικοτητα νομιζω ειναι απλα για αποποιηση ευθυνων. Αλλιώς πως γινεται να κολλησε δυο ιώσεις στον παιδικο τις δυο ημερες που πηγε; προφανως πηγαν παιδάκια αρρωστουλια. Αρα οι βεβαιωσεις δεν εχουν καμια πρακτικη αξια μονο οικονομικη επιβαρυνση στους γονείς... Ποιο λογικο και αποτελεσματικο θα ηταν να θερμομετρουν τα παιδάκια πριν μπουν στον παιδικο

Εμάς το κάνουν έχουν αυτό το θερμόμετρο πιστόλι κάθε πρωί κανονικά. Μη ξεχνάμε ότι μέχρι να εμφανίσει το παιδί συμπτώματα περνάν μέρες όπου είναι ασυμπτωματικά. Έμενα μπορεί να κόλλησε από Πέμπτη πχ και να το εμφάνισε Σάββατο προς Κυριακή. Οπότε Παρασκευή που πήγε ναι να κόλλησε και άλλα παιδάκια. Δεν μπορείς να ξέρεις ούτε φυσικά να θεωρήσεις ότι άλλα παιδιά με συμπτώματα τα αφήνουν και σε εμάς είναι αυστηροί. 

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα λουκουμαδακι αυτο εννοειται οτι συμβαινει. Απλά θεωρω παράλογο να ζητάνε ιατρικη βεβαιωση ανάρρωσης οταν εχεις κρατησει 10ημερες το παιδι σπιτι. Να πληρωσεις τον παιδιατρο να σου γραψει οτι απο την κλινικη εξεταση (δηλαδη οπως απλα το βλεπει) ειναι καλα; ειναι λογικο αυτό; οι γονεις δεν μπορουν να το δουν; 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια? Ο παιδίατρος σου που σε ξέρει κ παρακολουθεί το παιδί θα πάρει πενηνταρι για ένα χαρτί?5 λεπτά να θερμομετρησει κ να δει λαιμακι νομίζω δεν θα το χρεώσει αν είσαι πελάτης!

Είναι κ για αποποίηση ευθυνών γτ όντως έχουν ευθύνη κι αν γίνει κάτι, ποιον θα κατηγορήσουν όλοι? Τον σταθμό που δεν πήρε μέτρα! Με τα παιδάκια όλα είναι πιθανά κι όλα δικαιολογούνται γτ δεν μπορούν να προσέξουν, ας κάνουμε όλοι οτι θεωρουμε σωστό,έστω κ τυπικουρα!

Εμάς στον παιδικό βάζουν θερμόμετρο κ αντισηπτικό στην είσοδο κ δεν μπαίνει κανένας μέσα. Τα αφήνουμε στη πόρτα. 

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καραμελακι είπε:

Σίγουρα λουκουμαδακι αυτο εννοειται οτι συμβαινει. Απλά θεωρω παράλογο να ζητάνε ιατρικη βεβαιωση ανάρρωσης οταν εχεις κρατησει 10ημερες το παιδι σπιτι. Να πληρωσεις τον παιδιατρο να σου γραψει οτι απο την κλινικη εξεταση (δηλαδη οπως απλα το βλεπει) ειναι καλα; ειναι λογικο αυτό; οι γονεις δεν μπορουν να το δουν; 

Είναι η συχνότητα που μας εκνευρίζει ναι σε καταλαβαίνω. Παίζει να το χρειαστούμε και μια φορά το τρίμηνο αλλά παίζει και ανά 15 μέρες να κάνουμε επίσκεψη. 

Just now, Christinα είπε:

Βρε κορίτσια? Ο παιδίατρος σου που σε ξέρει κ παρακολουθεί το παιδί θα πάρει πενηνταρι για ένα χαρτί?5 λεπτά να θερμομετρησει κ να δει λαιμακι νομίζω δεν θα το χρεώσει αν είσαι πελάτης!

Είναι κ για αποποίηση ευθυνών γτ όντως έχουν ευθύνη κι αν γίνει κάτι, ποιον θα κατηγορήσουν όλοι? Τον σταθμό που δεν πήρε μέτρα! Με τα παιδάκια όλα είναι πιθανά κι όλα δικαιολογούνται γτ δεν μπορούν να προσέξουν, ας κάνουμε όλοι οτι θεωρουμε σωστό,έστω κ τυπικουρα!

Εμάς στον παιδικό βάζουν θερμόμετρο κ αντισηπτικό στην είσοδο κ δεν μπαίνει κανένας μέσα. Τα αφήνουμε στη πόρτα. 

Όχι δεν θα πάρει 50αρι σίγουρα αλλά δεν θα το κάνει και δωρεάν φαντάζομαι. Εμάς για πρώτη φορά σε τέτοιο έλεγχο (ο οποίος όμως οκ δε μπορώ να πω ήταν τυπικότατος και όχι γρήγορος) μας πήρε 20. Τις επόμενες βλέπουμε. Και εμείς δεν μπαίνουμε μέσα. Πόρτα πόρτα πηγαίνουμε φεύγουμε. 

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καραμελακι είπε:

Καλησπερα! Ειμαι πελαγωμενη με τον παιδικο σταθμου του μικρού. Με το παραμικρο βηχαλακι, μυξουλες (τα συνηθη δηλαδη για νηπιο) ζητανε να μεινει το παιδι 10μερες σπιτι και να τους παω ιατρικη βεβαιωση οτι εχει αναρρωσει (λες και εγω δεν μπορω να δω οτι το παιδι δεν εχει πλεον κανενα συμπτωμα) ή αν θελω να το παω πριν τις 10 ημερες να τους παω ιατρικη βεβαίωση οτι νοσει απο κατι μη ιογενες δλδ μη μεταδοτικο. Με αυτον τον τροπο δε βλεπω πως θα γίνει το παιδι να μην χασει ολη τη χρονιά... Σας ζητανε τα ιδια και εσάς ή εχω πεσει στην περιπτωση; 

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω!!την προηγούμενη βδομάδα ξεκινήσαμε παιδικό. Στις 3 μέρες εμφάνισε ο ένας καταρροή. Μας λέει δεν θα τους ξαναφερετε(είναι δίδυμα) αν δεν έχετε χαρτί γιατρού με το τι έχουν. Τελικά είχαν απλό συνάχι που κράτησε 2-3 μέρες.Πηγαμε στο γιατρό και μας έδωσε χαρτί και γυρίσαμε πίσω.Δεν μας είπε βέβαια κάτι  για 10 μέρες.Απλα κι εγώ αγχώθηκα με το χαρτί γιατρού που θέλουν. Πρώτη χρονιά θα αρρωσταίνουν συνέχεια. Εννοείται δεν έχω κανένα σκοπό να τους στέλνω αρρώστους σχολείο αλλά και το να πρέπει για κάθε συνάχι να πηγαίνω 2 παιδιά στο γιατρό μου φαίνεται πολύ. Και από οικονομική άποψη αλλά και από το θέμα του τι άλλο μπορεί να κολλήσουν πηγαίνοντας στο ιατρείο.....

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω!!την προηγούμενη βδομάδα ξεκινήσαμε παιδικό. Στις 3 μέρες εμφάνισε ο ένας καταρροή. Μας λέει δεν θα τους ξαναφερετε(είναι δίδυμα) αν δεν έχετε χαρτί γιατρού με το τι έχουν. Τελικά είχαν απλό συνάχι που κράτησε 2-3 μέρες.Πηγαμε στο γιατρό και μας έδωσε χαρτί και γυρίσαμε πίσω.Δεν μας είπε βέβαια κάτι  για 10 μέρες.Απλα κι εγώ αγχώθηκα με το χαρτί γιατρού που θέλουν. Πρώτη χρονιά θα αρρωσταίνουν συνέχεια. Εννοείται δεν έχω κανένα σκοπό να τους στέλνω αρρώστους σχολείο αλλά και το να πρέπει για κάθε συνάχι να πηγαίνω 2 παιδιά στο γιατρό μου φαίνεται πολύ. Και από οικονομική άποψη αλλά και από το θέμα του τι άλλο μπορεί να κολλήσουν πηγαίνοντας στο ιατρείο.....

περισσοτερα απο οτι θα κολλησουν στον  παιδικο αποκλειετε να τα κολλησουν στο ιατρειο μην ανχωνεσε . ειναι περιεργη η κατασταση φετος κ με αυτο προστατευεστε κ εσεις κ οι συγγενεις σας . καλο ειναι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το να μην πηγαινουν αρρωστα τα παιδακια ειναι αυτονοητο. Στην περιπτωση του δικου μας παιδικου ομως έχουν περάσει σε επομενη πιστα... Νωριτερα απο τις δεκα ημέρες μπορει να παει μονο με βεβαιωση οτι νοσει απο κατι αλλο εκτος απο οποιαδηποτε ιωση απλη, συναχι κλπ... δηλαδη ουρολοιμωξη και ωτιτιδα. Για οποιαδηποτε αλλη ιωσουλα γυρναει το παιδι στις 10 ημερες με βεβαιωση ανάρρωσης, νωρίτερα μόνο με ανα χειρας αρνητικο τεστ  covid. Με λίγα λόγια θελουν ή αρνητικο τεστ ή δεκα μερες στο σπιτι... Κατι που φυσικα δεν βρηκα απο πουθενα να απαιτειται επισήμως 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καραμελακι είπε:

Το να μην πηγαινουν αρρωστα τα παιδακια ειναι αυτονοητο. Στην περιπτωση του δικου μας παιδικου ομως έχουν περάσει σε επομενη πιστα... Νωριτερα απο τις δεκα ημέρες μπορει να παει μονο με βεβαιωση οτι νοσει απο κατι αλλο εκτος απο οποιαδηποτε ιωση απλη, συναχι κλπ... δηλαδη ουρολοιμωξη και ωτιτιδα. Για οποιαδηποτε αλλη ιωσουλα γυρναει το παιδι στις 10 ημερες με βεβαιωση ανάρρωσης, νωρίτερα μόνο με ανα χειρας αρνητικο τεστ  covid. Με λίγα λόγια θελουν ή αρνητικο τεστ ή δεκα μερες στο σπιτι... Κατι που φυσικα δεν βρηκα απο πουθενα να απαιτειται επισήμως 

ειναι υπερ τους αυτο. σκεψου να δεχοντουσαν παιδια που την προηγουμενη μερα ειχαν πυρετο δυο μερες πριν ηταν αρρωστα κ να κολλουσε κορονοιο ολο το νηπιο κ μετα οι παπουδες που βλεπουν τα παιδια κ οι γονεις... αφου τα παιδια το περνανε ελαφρια κυριως δηλαδη η χωρις συμπτωματα η με λιγη καταροη.. κ ο ιος κολλαει κ ετσι ειναι γνωστο πια οτι κολλαει κ μετα απο μερες .. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καραμελακι είπε:

Το να μην πηγαινουν αρρωστα τα παιδακια ειναι αυτονοητο. Στην περιπτωση του δικου μας παιδικου ομως έχουν περάσει σε επομενη πιστα... Νωριτερα απο τις δεκα ημέρες μπορει να παει μονο με βεβαιωση οτι νοσει απο κατι αλλο εκτος απο οποιαδηποτε ιωση απλη, συναχι κλπ... δηλαδη ουρολοιμωξη και ωτιτιδα. Για οποιαδηποτε αλλη ιωσουλα γυρναει το παιδι στις 10 ημερες με βεβαιωση ανάρρωσης, νωρίτερα μόνο με ανα χειρας αρνητικο τεστ  covid. Με λίγα λόγια θελουν ή αρνητικο τεστ ή δεκα μερες στο σπιτι... Κατι που φυσικα δεν βρηκα απο πουθενα να απαιτειται επισήμως 

Καλησπέρα κορίτσί δεν έχω ακόμα παιδάκι αλλά δυστυχώς από τον κύκλο μου  σε πολλές περιπτώσεις βλέπω ότι δεν είναι αυτονόητο για ολους να μην πηγαίνουν το παιδί στον παιδικό για ένα κρυολόγημα η ένα συνάχι πχ. Γι αυτό το λόγο μου φαίνεται αυτό το 10ημερο αποχής πολύ σωστό και αν το τηρούσαν όλοι οι γονείς ίσως να μην υπήρχαν τόσες πολλές ιωσουλες κ κρυωματακια στις μικρές αυτές ηλικίες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Καλησπέρα κορίτσί δεν έχω ακόμα παιδάκι αλλά δυστυχώς από τον κύκλο μου  σε πολλές περιπτώσεις βλέπω ότι δεν είναι αυτονόητο για ολους να μην πηγαίνουν το παιδί στον παιδικό για ένα κρυολόγημα η ένα συνάχι πχ. Γι αυτό το λόγο μου φαίνεται αυτό το 10ημερο αποχής πολύ σωστό και αν το τηρούσαν όλοι οι γονείς ίσως να μην υπήρχαν τόσες πολλές ιωσουλες κ κρυωματακια στις μικρές αυτές ηλικίες!!

ετσι κ αλλιως κ την προηγουμενη η δυο μερες πριν να ηταν αρρωστα κολλαει κ παλι ο κορονοιος τουαχιστον. οποτε οσο δυσκολο να ειναι για τους γονεις καλο ειναι να προσεχουν . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καραμελακι είπε:

Το να μην πηγαινουν αρρωστα τα παιδακια ειναι αυτονοητο. Στην περιπτωση του δικου μας παιδικου ομως έχουν περάσει σε επομενη πιστα... Νωριτερα απο τις δεκα ημέρες μπορει να παει μονο με βεβαιωση οτι νοσει απο κατι αλλο εκτος απο οποιαδηποτε ιωση απλη, συναχι κλπ... δηλαδη ουρολοιμωξη και ωτιτιδα. Για οποιαδηποτε αλλη ιωσουλα γυρναει το παιδι στις 10 ημερες με βεβαιωση ανάρρωσης, νωρίτερα μόνο με ανα χειρας αρνητικο τεστ  covid. Με λίγα λόγια θελουν ή αρνητικο τεστ ή δεκα μερες στο σπιτι... Κατι που φυσικα δεν βρηκα απο πουθενα να απαιτειται επισήμως 

 

Σε αντιστοιχη περιπτωση... πηγαινει παιδικο ο δικος μου... καπου τελη Σεπτεμβριου κολλαει ιωση παρουσιαζει μπουκωμα.. και λιγη καταρροη πρωι βραδυ μονο.. Ο παιδιατρος μας (λογω αποστασης δεν πηγα) τηλεφωνικα οι οδηγιες ηταν: εντος 48ωρου αν δεν ανεβασει πυρετο το στελνω με χαρτι παιδιατρου σχολειο!!! Δεν ανεβασε πυρετο.. Το εξετασε αλλος παιδιατρος που ειναι και παιδιατρος νηπιαγωγειων και παιδικων και μας ειπε τα ίδια και συμπληρωσε δεν υπαρχουν σαφες οδηγιες... Γενικά αν δεν ανεβασει πυρετο το στελνουμε κανονικα με χαρτι παιδιατρου... Ενω αν ανεβασει και οι 2 ειπαν: συνισταται τοτε 10μερες σπιτι... Εγω το κρατησα καλου κακου μια εβδομαδα για να μην κολλησει τα αλλα παιδακια...

και φοβηθηκα καμια παρατηρηση απο τον παιδικο περι ανευθυνοτητας η μην μου το επιστρεψουν πισω (οπως εκαναν σε αλλο κοριτσακι που ειχε παει με μυξες πριν απο εμας για παν ενδεχομενο)..Αυτα μεσα με τελη σεπτεμβρη...

Σημερα που πηγα παιδικο μεχρι να παραλαβουν  το μικρο απο την πορτα... ζουμαρω μεσα σε ενα αλλο μικρακι... να σκουπίζει την μυτη του φουλ μπούκωμενο με καταρροη και η κυρια να του λεει εδω να πεταξεις το μαντηλακι σου μολις ειχε τελειωσει το σκουπισμα... 

τι θελω να καταληξω?? εγω φοβομουν να επιστρέψει ο δικος μου... ενω ηταν 1000 φορες καλυτερα.. κακως συγκριτικα με το περιστατικό αυτο..

και 2ον τα δεδομενα μαλλον αλλαζουν καθε τοσο.... δηλαδη γινονται πιο ανεκτικοι και στους παιδικους γτ ως γνωστον οι ιωσεις ειναι ατελειωτες και δεν μπορουν να τα στειλουν ολα σπιτι.... απλα προσεχουν μην υπαρχει η πιθανοτητα μεταδωσης κορονοιου... η καποιας βαριας ιωσης...  αν ειναι μονο μπουκωματακι... συμφωνα παντα με αυτο που ειδα (την περιπτωση με το μικρακι) γινονται μαλλον πιο ελαστικοι (γτ θυμιζω για το πρωτο κοριτσακι με μυξα πηραν την μανα του και την εψαλλαν κιολας και την ειπαν να επιστρεψει να το παρει αμεσως)...

περισοτερες λεπτομερεεις δεν ξερω..

σας μεταφερω μια προσωπικη εμπειρια χωρις να ειναι ο κανονας

4 ώρες πρίν, λουκουμαδακι είπε:

Τα ίδια και σε μας στον παιδικό. Μια εβδομάδα πήγε, είχε δύο μέρες καταρροή ενημέρωσα Δευτέρα πρωί ότι δεν θα πάει (ήταν έντονο την προηγούμενη μέρα κάθε πέντε λεπτά ήθελε σκούπισμα) και με ενημέρωσαν ότι για να επιστρέψει ακόμα και με σκέτη καταρροή θέλουν τρεις μέρες να είναι άνευ συμπτωμάτων και χαρτί γιατρού. Όπως καταλαβαίνεις ενώ Τετάρτη πρωί ήταν μια χαρά σχολείο πήγε την επόμενη Δευτέρα με χαρτί. Το χαρτί όντως μου το ζήτησαν στην πόρτα δεν το είπαν δλδ και σε όποιον πιάσει. Με τη γιατρό που συζήτησα μου είπε ότι με πυρετό κλπ ένα παιδί τόσο πρέπει να κάνει να επιστρέψει δλδ πάνω κάτω πέντε έξι μέρες βάλε βδομάδα. Ασθένεια ανάρρωση και επιστροφή. Αλλά υποτίθεται αυτό το γνωρίζουν οι γονείς δεν χρειάζεται να τρέχεις κάθε φορά στον γιατρό. Ξέρεις να αντιμετωπίσεις έναν πυρετακο μια καταρροή κλπ ξέρεις πότε το παιδί σου είναι καλά αν ακολουθείς τις οδηγίες του ιατρού. Οπότε κάθε φορά κάτσε σπίτι τόσες μέρες (10) και πάρε και χαρτί είναι μια υπερβολή μέσα σε όλη την κατάσταση που ζούμε. Σιγά σιγά θα αδειάσουν οι δομές δεν ξέρω πόσα παιδιά θα μένουν για πολλές μέρες στα σχολεία. αλλά υπάρχει και η άλλη εκδοχή αν όλα αναρρώνουν σωστά η απομακρύνονται νωρίς θα υπάρχει και μικρότερη μετάδοση άρα θα αρρωσταίνουν ομαδικά λιγότερο; Θα δείξει. Πάντως για το γιατρό συζητάμε όλοι πλέον. Αν μας πάει βδομάδα σχολείο βδομάδα κρύωμα είναι ένα σοβαρό ποσό ο γιατρός για πολλές οικογένειες. Και φυσικά για άδειες γονέα αυτές τις μέρες η πληρωμή για φροντίδα στο σπίτι. 

αυτο με τα εξοδα ναι ισχύει κοριτσια βρειτε συμβεβλημενους αναγκαστικα και ας μην ειναι παιδιατρος σας... δεν μου ερχεται αλλη λυση... και εγω εχω σταθερο παιδιατρο αλλα επειδη ειναι σε αλλη πολη, για εκτακτα (ιωσεις) πηγαινω σε συμβεβλημενο της γειτονιας για να μην ταλαιπωρω  και τον μικρό 70 χλμ αποσταση να παμε στον δικο μας... και ειμαι ευχαριστημενη... και ιδιως τωρα με το χαρτι με βολεψε παρα πολυ... γτ και οικονομικως βαλε βενζίνες διοδια επισκεψη αν αρρωστήσει 2 φορες τ μηνα ειναι 4 επισκεψεις(αρχικα το αξιολογει και δινει κατευθυντηριες και μετα το ιδιο και δινει χαρτακι Χ 2 =4/μηνα).... εεε αστο... δεν λεει...  50αρια σιγουρα δεν παιρνουν μην τρελαθούμε.... χαριζουν καποιεςς επισκεψεις σιγουρα... αλλα 20ρια 10αρια πεφτουν  που και που σε ολους.... και δεν ειναι ευκολο για πολλές οικογενεις που ειναι στα ορια επιβιωσης....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...