Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

εξοδο δεξιας κοιλιας μεταθεση τον μεγαλων αγγειων τησς καρδιας σε έμβρυο


Recommended Posts

Καλημέρα σας κορίτσια είμαι έγκυος στης 22 εβδομάδα και εχθές στον υπέροχο β επιπέδου μου ανακοίνωσε ο γιατρός ότι έχει το έμβρυο ,εξοδο δεξιας κοιλιας μεταθεση τον μεγαλων αγγειων της καρδιας, και με σύστησε άμεσα να πάω σε παιδοκαρδιολογο να το ελέξη καλύτερα, αλλά αυτός ήταν ξεκάθαρος πως θα χρειαστεί χειρουργείο-α ...

Μήπως κάποια μανούλα εδώ μέσα έχει τέτοια εμπειρία να με ενημέρωση αν είναι κάτι που αντιμετωπίζετε και αν το μωρό θα ζήση φυσιολογικά , και φυσικά αν γίνετε σε δημόσια νοσοκομεία αυτές η επεμβάσεις διότι δεν έχουμε την οικονομική δινατοτητα για κάτι πάρα πέρα .

Οποία μητέρα σας παρακαλώ απαντήστε μου να ξέρω και αν γνωρίζουν καλο παιδοχειρουργο σε Θεσσαλονίκη διότι είμαι από εδώ  αλλά και Αθήνα αν έχει καλό σε δημόσιο ενημερώστε με 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Eleni19802003 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια είμαι έγκυος στης 22 εβδομάδα και εχθές στον υπέροχο β επιπέδου μου ανακοίνωσε ο γιατρός ότι έχει το έμβρυο ,εξοδο δεξιας κοιλιας μεταθεση τον μεγαλων αγγειων της καρδιας, και με σύστησε άμεσα να πάω σε παιδοκαρδιολογο να το ελέξη καλύτερα, αλλά αυτός ήταν ξεκάθαρος πως θα χρειαστεί χειρουργείο-α ...

Μήπως κάποια μανούλα εδώ μέσα έχει τέτοια εμπειρία να με ενημέρωση αν είναι κάτι που αντιμετωπίζετε και αν το μωρό θα ζήση φυσιολογικά , και φυσικά αν γίνετε σε δημόσια νοσοκομεία αυτές η επεμβάσεις διότι δεν έχουμε την οικονομική δινατοτητα για κάτι πάρα πέρα .

Οποία μητέρα σας παρακαλώ απαντήστε μου να ξέρω και αν γνωρίζουν καλο παιδοχειρουργο σε Θεσσαλονίκη διότι είμαι από εδώ  αλλά και Αθήνα αν έχει καλό σε δημόσιο ενημερώστε με 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Κορίτσι μου δεν έχω αυτή την εμπειρία αλλά όσο αγωνιωδώς περιμένεις κάποια κορίτσια με εμπειρία σε αυτό θα σου πω ότι γνωστή μου που έτσι όπως εσύ βρήκαν πρόβλημα καρδιάς στο έμβρυο πήγε στο Ωνάσειο στην Αθήνα ,,,μένει Βέροια το κορίτσι,για να της πουν τα προγνωστικά για το μωράκι.αυτο που οφείλουν να λένε οι έμβρυολογοι...αλλά παραπέμπουν στους ειδικούς για να εκτιμήσουν την κατάσταση.θεσσαλονικη ο καλύτερος παιδοκαρδιολογος είναι ο Γιαννόπουλος είναι στο ΑΧΕΠΑ όπου νασηλευτηκε το παιδί μου μικρό για άλλον λόγο και τον ελενξε ο ίδιος ο Γιαννόπουλος.ειναι σπάνιος γιατρός και άνθρωπος.σε παρακαλώ βρες τον πιστεύω έχει και ιατρείο για να σε κατατοπίσει και αν είναι κάτι που θα αντιμετωπιστεί εύκολα πάρε μια βαθιά ανάσα κάνε την προσευχή σου και με το καλό να στο δώσει ο Θεός γερό έστω κ μετά από μια επέμβαση.αγορακι ηηη κοριτσάκι είναι;;;;στον α επιπέδου δεν βρήκαν τίποτα;;;;ούτε ένα εύρημα;;;;ας πούμε αυχενική διαφάνεια πόσο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση όχι δεν βρήκαν τίποτα τώρα μία και καλή στο β επιπέδου αυτά δεν φαίνονται από ότι μου είπαν οι γιατροί από πολύ νωρίς γιατί ακόμη είναι πολύ μικρή καρδιά και δεν έχουν διαμορφωθεί δηλαδή καταλλήλως τώρα τι να πω δεν ξέρω τι να πιστέψω πλέον ευχαριστώ πάντως να σαι καλά αγοράκι είναι το τέταρτο θα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni19802003 είπε:

Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση όχι δεν βρήκαν τίποτα τώρα μία και καλή στο β επιπέδου αυτά δεν φαίνονται από ότι μου είπαν οι γιατροί από πολύ νωρίς γιατί ακόμη είναι πολύ μικρή καρδιά και δεν έχουν διαμορφωθεί δηλαδή καταλλήλως τώρα τι να πω δεν ξέρω τι να πιστέψω πλέον ευχαριστώ πάντως να σαι καλά αγοράκι είναι το τέταρτο θα ήταν.

Έχεις άλλα τρία παιδάκια;;να σου ζήσουν κ εύχομαι και αυτή η ψυχούλα να είναι συμβατή με την ζωή.αν είναι πάλεψε το καλή μου.εγω έχω ένα παιδάκι και όταν έμεινα στο δεύτερο έγκυος το έμβρυο είχε από την μέση κ κάτω τα όργανα έξω ουροδόχος κύστη έντερο ήπαρ δεν έκλεισε το κοιλιακό τοίχωμα και είχα 1στις 400000 να φτάσει το παιδί στην γέννα.το πιο πιθανό ήταν ότι οι εγχειρήσεις που θα έκανε θα ήταν Αμερική Βοστώνη αποτι κατάλαβα...σπανιότατο.οποτε πήρα απόφαση να τερματίσω την κύηση....δυστυχώς την απόφαση την πήρα σε δευτερόλεπτα όσο μου έλεγε ο έμβρυολογοι ότι είναι κ αυτό το όργανο έξω κ μάλλον ως την 20εβδομαδα θα χαλάσουν κ τα νεφρά του...σε εκείνο το σημείο είπα τι να πρώτοφτιαξουμε...ακόμα κλαίω για αυτή την απόφαση μου.συζητησε σοβαρά με επιστήμονα για τα προγνωστικά του παιδιού κ αν είναι με μια ηη δύο επεμβάσεις το παιδί να ζήσει την ζωουλα του αξίζει τον αγώνα.η ψυχούλα σου τώρα ξέρει τις αντοχές σου.παρε δύναμη από την οικογένεια σου για την πιο δυσκολη απόφαση της ζωής σου κ ο Θεός να σε φωτίσει να κάνεις το σωστό.ενημερωσε με αν θέλεις θα σε έχω στο μυαλό.παρε αυτόν που σου είπα...είναι και άνθρωπος που θα σου μιλήσει με πολύ απλά λόγια ξεκάθαρα είναι άνθρωπος με χιούμορ υπέροχος κ κορυφαίος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Eleni19802003 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια είμαι έγκυος στης 22 εβδομάδα και εχθές στον υπέροχο β επιπέδου μου ανακοίνωσε ο γιατρός ότι έχει το έμβρυο ,εξοδο δεξιας κοιλιας μεταθεση τον μεγαλων αγγειων της καρδιας, και με σύστησε άμεσα να πάω σε παιδοκαρδιολογο να το ελέξη καλύτερα, αλλά αυτός ήταν ξεκάθαρος πως θα χρειαστεί χειρουργείο-α ...

Μήπως κάποια μανούλα εδώ μέσα έχει τέτοια εμπειρία να με ενημέρωση αν είναι κάτι που αντιμετωπίζετε και αν το μωρό θα ζήση φυσιολογικά , και φυσικά αν γίνετε σε δημόσια νοσοκομεία αυτές η επεμβάσεις διότι δεν έχουμε την οικονομική δινατοτητα για κάτι πάρα πέρα .

Οποία μητέρα σας παρακαλώ απαντήστε μου να ξέρω και αν γνωρίζουν καλο παιδοχειρουργο σε Θεσσαλονίκη διότι είμαι από εδώ  αλλά και Αθήνα αν έχει καλό σε δημόσιο ενημερώστε με 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Γειά σου Ελένη! Αρχικά προσπάθησε να είσαι ψύχραιμη όσο μπορείς για το μωρακι σου και να δείτε βήμα βήμα πως θα αντιμετωπισετε την κατάσταση.. Λυπάμαι που αντί για την απόλυτη ευτυχία μετά τη Β επιπέδου βιωνεται τόση αγωνία! Πράγματι όπως σου είπαν αυτό που έχει το μωρακι σας το βλέπουν στη β επιπέδου όπως και αρκετά άλλα ανατομικά θέματα που είναι αδύνατον να φανούν νωρίτερα.. 

Από όσο γνωρίζω για το συγκεκριμένο θέμα το μωρό σας θα πρέπει να χειρουργηθει σχεδόν αμέσως μόλις γεννηθεί με καλά ποσοστά επιτυχίας και να ζήσει μια φυσιολογική ζωή! Σαφώς κανείς δεν θα σου εγγυηθεί με απόλυτη σιγουριά την έκβαση αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις πάει καλά και μετά δεν υπάρχει καποιο πρόβλημα! Πάνω από όλα χρειάζεται υπομονή και αισιοδοξία μέχρι τότε ότι όλα θα πάνε καλά!! 

Να πάτε σε παιδοκαρδιολογο για υπερηχογράφημα αλλά και για παρακολούθηση μέχρι τη γέννηση γιατί ίσως χρειαστεί ενίσχυση με κάποια αγωγή το μωρακι πριν ακόμα γεννηθεί.. 

Σας σύστησαν και αμνιοπαρακέντηση για αποκλεισμό άλλων πραγμάτων ή μόνο υπέρηχο από εξειδικευμένο γιατρό;; 

Για το αν μπορεί η επέμβαση να γίνει σε δημόσιο δεν το γνωρίζω, όπως ούτε και καλό παιδοκαρδιοχειρουργο στη Θεσσαλονίκη.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , Eleni19802003 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια είμαι έγκυος στης 22 εβδομάδα και εχθές στον υπέροχο β επιπέδου μου ανακοίνωσε ο γιατρός ότι έχει το έμβρυο ,εξοδο δεξιας κοιλιας μεταθεση τον μεγαλων αγγειων της καρδιας, και με σύστησε άμεσα να πάω σε παιδοκαρδιολογο να το ελέξη καλύτερα, αλλά αυτός ήταν ξεκάθαρος πως θα χρειαστεί χειρουργείο-α ...

Μήπως κάποια μανούλα εδώ μέσα έχει τέτοια εμπειρία να με ενημέρωση αν είναι κάτι που αντιμετωπίζετε και αν το μωρό θα ζήση φυσιολογικά , και φυσικά αν γίνετε σε δημόσια νοσοκομεία αυτές η επεμβάσεις διότι δεν έχουμε την οικονομική δινατοτητα για κάτι πάρα πέρα .

Οποία μητέρα σας παρακαλώ απαντήστε μου να ξέρω και αν γνωρίζουν καλο παιδοχειρουργο σε Θεσσαλονίκη διότι είμαι από εδώ  αλλά και Αθήνα αν έχει καλό σε δημόσιο ενημερώστε με 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Καλημέρα κορίτσι. Για τη συγκεκριμένη συγγενή καρδιοπάθεια δεν γνωρίζω αλλά μπορώ να σου πω πως ο αντρας μου γεννηθηκε με τετραλογια fallot δηλαδή με 4 βλάβες στην καρδιά. Η καρδιοχειρουργική έχει προχωρήσει πάρα πολύ και υπάρχει καλύτερη πρόγνωση γενικά. Οι επεμβάσεις γίνονται συνήθως στο Ωνάσειο και ειναι δωρεαν με ασφαλεια ΙΚΑ. Επίσης, κάποιες περιπτώσεις θα γίνεται πλέον η επέμβαση απο το πόδι και αναίμακτα αλλά η κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική. Ο γιατρός του άντρα μου είναι ο Γιαννακούλας. Αν θες στειλε μου μήνυμα για όυι χρειαστείς

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Eleni19802003 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια είμαι έγκυος στης 22 εβδομάδα και εχθές στον υπέροχο β επιπέδου μου ανακοίνωσε ο γιατρός ότι έχει το έμβρυο ,εξοδο δεξιας κοιλιας μεταθεση τον μεγαλων αγγειων της καρδιας, και με σύστησε άμεσα να πάω σε παιδοκαρδιολογο να το ελέξη καλύτερα, αλλά αυτός ήταν ξεκάθαρος πως θα χρειαστεί χειρουργείο-α ...

Μήπως κάποια μανούλα εδώ μέσα έχει τέτοια εμπειρία να με ενημέρωση αν είναι κάτι που αντιμετωπίζετε και αν το μωρό θα ζήση φυσιολογικά , και φυσικά αν γίνετε σε δημόσια νοσοκομεία αυτές η επεμβάσεις διότι δεν έχουμε την οικονομική δινατοτητα για κάτι πάρα πέρα .

Οποία μητέρα σας παρακαλώ απαντήστε μου να ξέρω και αν γνωρίζουν καλο παιδοχειρουργο σε Θεσσαλονίκη διότι είμαι από εδώ  αλλά και Αθήνα αν έχει καλό σε δημόσιο ενημερώστε με 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Δώσε την ευκαιρία στονθαυματακι σου να γνωρίσει τον κόσμο.  Οι καρδιοπάθειες αντιμετωπίζονται μιλά με τους ειδικούς εννοείται πρώτα. 

Καλη τύχη 

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Δώσε την ευκαιρία στονθαυματακι σου να γνωρίσει τον κόσμο.  Οι καρδιοπάθειες αντιμετωπίζονται μιλά με τους ειδικούς εννοείται πρώτα. 

Καλη τύχη 

Θυμάμαι την ιστορία σου κορίτσι μου...αυτό είναι ένα μεγααααλοοο θέμα το τι κάνει μια μαμα όταν ξέρει τι πρόκειται να αντιμετωπίσει...απέναντι στον Θεό που κρίνεται εκείνη την στιγμή την χειρότερη...εγώ επειδή πέρασα και το ένα και το άλλο το να έχω το παιδί μου τρία χρονών με βάρη νόσημα και να είμαι οχτώ μήνες στο νοσοκομείο,,,να του παίρνουν αίμα δύο φορές την μέρα καμία φορά και επί τρία χρόνια μια και δυο φορές τον μήνα μετά έλεγχο..και μαύρα τα χεράκια του από αιμοληψιες και στην αρχή που ούρλιαζε έλεγα συγνώμη που σε γέννησα...μετά ο Θεός μου τον έδωσε γερό σαν βράχο και πέρασαν έξι χρόνια από τότε....και έζησα να ξέρω ότι το δεύτερο μου που κυοφορούσα θα είχε κάτι ακόμα πιο βαρυ και πιθανόν θα το έχανα η μέσα στην κοιλιά η στην γέννα η λίγο μετά εκεί είπα αν το ζήσω κ αυτό θα πεθάνω.δεν άντεχα να το ξαναπεράσω και έκανα το έγκλημα...δηλαδή αυτό πιστεύω είναι η πιο σκληρή δοκιμασία κ η πιο σκληρή απόφαση που βάζει ο υψηστος στον άνθρωπο...δεν ξέρω.....

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Θυμάμαι την ιστορία σου κορίτσι μου...αυτό είναι ένα μεγααααλοοο θέμα το τι κάνει μια μαμα όταν ξέρει τι πρόκειται να αντιμετωπίσει...απέναντι στον Θεό που κρίνεται εκείνη την στιγμή την χειρότερη...εγώ επειδή πέρασα και το ένα και το άλλο το να έχω το παιδί μου τρία χρονών με βάρη νόσημα και να είμαι οχτώ μήνες στο νοσοκομείο,,,να του παίρνουν αίμα δύο φορές την μέρα καμία φορά και επί τρία χρόνια μια και δυο φορές τον μήνα μετά έλεγχο..και μαύρα τα χεράκια του από αιμοληψιες και στην αρχή που ούρλιαζε έλεγα συγνώμη που σε γέννησα...μετά ο Θεός μου τον έδωσε γερό σαν βράχο και πέρασαν έξι χρόνια από τότε....και έζησα να ξέρω ότι το δεύτερο μου που κυοφορούσα θα είχε κάτι ακόμα πιο βαρυ και πιθανόν θα το έχανα η μέσα στην κοιλιά η στην γέννα η λίγο μετά εκεί είπα αν το ζήσω κ αυτό θα πεθάνω.δεν άντεχα να το ξαναπεράσω και έκανα το έγκλημα...δηλαδή αυτό πιστεύω είναι η πιο σκληρή δοκιμασία κ η πιο σκληρή απόφαση που βάζει ο υψηστος στον άνθρωπο...δεν ξέρω.....

Εχεις χίλια δίκια καλή μου.....

  • Λυπημένη/-ος 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...