Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλά! Υγεία και αγάπη να έχουμε και το νέο έτος να είναι λίγο πιο τυχερό! Να φύγει ο covid, να πάει να χαθεί και ένα μωρό γερό να γεννηθεί σε κάθε σπίτι που το επιθυμεί. Εύχομαι σ όλες με την κοιλιά φούσκα το 21! @Emilly με το καλό (η ζουζούνα θα λεγα!) να έρθει το μωράκι σου! 

Περιμένω στις 2 του μήνα. Από χθες έχω όλα τα συνηθισμένα συμπτώματα περιόδου. No problem, αισιοδοξία για τον επόμενο μήνα! Είχε πολύ πλάκα που έλαβα ευχές για το νέο χρόνο με μια κόρη. Δε βαριούνται κάποιοι με τίποτα... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Agatte είπε:

Καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλά! Υγεία και αγάπη να έχουμε και το νέο έτος να είναι λίγο πιο τυχερό! Να φύγει ο covid, να πάει να χαθεί και ένα μωρό γερό να γεννηθεί σε κάθε σπίτι που το επιθυμεί. Εύχομαι σ όλες με την κοιλιά φούσκα το 21! @Emilly με το καλό (η ζουζούνα θα λεγα!) να έρθει το μωράκι σου! 

Περιμένω στις 2 του μήνα. Από χθες έχω όλα τα συνηθισμένα συμπτώματα περιόδου. No problem, αισιοδοξία για τον επόμενο μήνα! Είχε πολύ πλάκα που έλαβα ευχές για το νέο χρόνο με μια κόρη. Δε βαριούνται κάποιοι με τίποτα... 

Ευχαριστώ συμμαθήτριά.βαδιζω παρέα με το άγχος μέρα την μέρα κ έχει ο Θεός.ειναι πολύ δύσκολο κοριτσάκια η εγκυμοσύνη μετά τις απώλειες κ άντε μια παλεύεται αλλά όταν έχει συμβεί τόσες φορές δεν μπορείς να το χαρείς.σημερα νιώθω ότι δεν πονάει το στήθος πολύ κ λέω....άντε πάλι...αλλά εδώ κ δύο εβδομάδες τουλάχιστον μία δεν πονάει δύο μέρες δεν μπορώ να το ακουμπήσω έτσι με πάει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Ευχαριστώ συμμαθήτριά.βαδιζω παρέα με το άγχος μέρα την μέρα κ έχει ο Θεός.ειναι πολύ δύσκολο κοριτσάκια η εγκυμοσύνη μετά τις απώλειες κ άντε μια παλεύεται αλλά όταν έχει συμβεί τόσες φορές δεν μπορείς να το χαρείς.σημερα νιώθω ότι δεν πονάει το στήθος πολύ κ λέω....άντε πάλι...αλλά εδώ κ δύο εβδομάδες τουλάχιστον μία δεν πονάει δύο μέρες δεν μπορώ να το ακουμπήσω έτσι με πάει.

Μη σκέφτεσαι τίποτα. Όσο μπορείς, απασχολήσου με άλλα πράγματα για να ξεφεύγεις. Φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι. Τις ίδιες σκέψεις κάνω κι ας μην είμαι καν έγκυος. Ξέρω, δεν αρκεί απλά η εγκυμοσύνη. Ένα γερό μωρό ως αποτέλεσμα είναι το επιθυμητό. Στο χρωστάει η ζωή όμως ρε  παιδί μου... Θα ξαναγεμισει η αγκαλιά σου! 

Κι αυτό που μας βγαίνει όλες να σκεφτόμαστε πως είναι κορίτσι, να το κοιτάξουμε λιγο... Αν είναι όντως, θα πάρω και την άλλη συμμαθήτρια και θα κάνουμε αλλαγή καριέρας αλά μαντάμ Ζαΐρα! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Πού είστε ρε κοπέλες; έχουμε καμία να περιμένει τώρα; 

Γειααααα εχουμε χαθεί λίγο ολες.εγω περιμενω 3 Ιανουαρίου την ακατανομαστη αν κ πιστευω θα ερθει δεν είχαμε καλές επαφες αυτο τον μηνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vasiliki2020 είπε:

Γειααααα εχουμε χαθεί λίγο ολες.εγω περιμενω 3 Ιανουαρίου την ακατανομαστη αν κ πιστευω θα ερθει δεν είχαμε καλές επαφες αυτο τον μηνα

Μας έπιασε μάλλον το εορταστικό κλίμα. Μαζί περιμένουμε κορίτσι. Εγώ στις 2, αλλά ήδη έχω όλα τα συμπτώματα. Τόσο που φοβάμαι μη μου έρθει και νωρίτερα από τις 2. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte said:

Πού είστε ρε κοπέλες; έχουμε καμία να περιμένει τώρα; 

Εγώ πρωτοχρονιά με περίοδο θα κάνω. Είμαι 2η μερα σημερα. Δεν περίμενα και κάτι...επαφές είχα αλλα ψυχολογία χάλια, αρρωστιες, φαρμακα...παλι καλα που αδιαθετησα να μην εχω αλλη αγχη με τοσα χάπια που εχω πάρει. 

Χάθηκες και εσυ. Απο κέφια πως πας;

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, TATAKI είπε:

Εγώ πρωτοχρονιά με περίοδο θα κάνω. Είμαι 2η μερα σημερα. Δεν περίμενα και κάτι...επαφές είχα αλλα ψυχολογία χάλια, αρρωστιες, φαρμακα...παλι καλα που αδιαθετησα να μην εχω αλλη αγχη με τοσα χάπια που εχω πάρει. 

Χάθηκες και εσυ. Απο κέφια πως πας;

Ήρθε η ρουφιανα;;; αντε ρε κορίτσι, τον άλλο μήνα, πάλι παρεουλα θα το πάμε. Κι εμένα σίγουρα θα μου έρθει. Θερμοκρασία δεν κοιτάω πια, τον προηγούμενο μήνα μου ήρθε με 37.0 ενώ πάντα πριν έρθει μου έπεφτε. Να είχα καμιά ίωση και να μην πήρα χαμπάρι; δεν ξέρω... 

Από κέφια τι να σου πω... Ψυχολογία μηδέν. Δεν ξέρω αν φταίει η πανσέληνος. Δεν κοιμάμαι και καλά. Δεν ξέρω τι με έπιασε και είμαι έτσι. Γενικά όμως καμία διάθεση για τίποτα. Αφού σκέφτομαι τον ερχόμενο μήνα και λέω, ποιος παλεύει πάλι; Εσύ πώς είσαι; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Μας έπιασε μάλλον το εορταστικό κλίμα. Μαζί περιμένουμε κορίτσι. Εγώ στις 2, αλλά ήδη έχω όλα τα συμπτώματα. Τόσο που φοβάμαι μη μου έρθει και νωρίτερα από τις 2. 

Ασε κοριτσι και εγω πονάω πολυ και αντε να δούμε τι θα κάνουμε πια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vasiliki2020 είπε:

Ασε κοριτσι και εγω πονάω πολυ και αντε να δούμε τι θα κάνουμε πια.

Υπομονή θα κάνουμε καλό μου. Κι άλλη. Όσο χρειαστεί. Και μια μερα θα έρθει η χαρά και για εμάς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Agatte είπε:

Ήρθε η ρουφιανα;;; αντε ρε κορίτσι, τον άλλο μήνα, πάλι παρεουλα θα το πάμε. Κι εμένα σίγουρα θα μου έρθει. Θερμοκρασία δεν κοιτάω πια, τον προηγούμενο μήνα μου ήρθε με 37.0 ενώ πάντα πριν έρθει μου έπεφτε. Να είχα καμιά ίωση και να μην πήρα χαμπάρι; δεν ξέρω... 

Από κέφια τι να σου πω... Ψυχολογία μηδέν. Δεν ξέρω αν φταίει η πανσέληνος. Δεν κοιμάμαι και καλά. Δεν ξέρω τι με έπιασε και είμαι έτσι. Γενικά όμως καμία διάθεση για τίποτα. Αφού σκέφτομαι τον ερχόμενο μήνα και λέω, ποιος παλεύει πάλι; Εσύ πώς είσαι; 

Ίωση κ τι να σου πω..εγώ τώρα που είδα εγκυμοσύνη είναι η πρώτη φορά που βλέπω 37 κάθε πρωί κ μου φαίνεται τόσο κουλό.εγω είμαι φίδι.σε άλλη εγκυμοσύνη είχα 36,7 το πολύ..μια χαρά ωορηξια έκανες κ παρηγαγες προγεστερόνη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Υπομονή θα κάνουμε καλό μου. Κι άλλη. Όσο χρειαστεί. Και μια μερα θα έρθει η χαρά και για εμάς. 

Μακαρι θαύμα γίνονται πολλά σε αυτή τη ζωή οπότε θα ερθει και η σειρά μας

Link to comment
Share on other sites

Just now, vasiliki2020 είπε:

Ασε κοριτσι και εγω πονάω πολυ και αντε να δούμε τι θα κάνουμε πια.

Και εγώ πονουσα κ έβγαλα κ ολόκληρη θεωρία ότι μια εβδομάδα πριν είναι προεμηνορυσιακο σύνδρομο κ έψαχνα κ εσένα να το επιβεβσιωσεις θυμάσαι;;;μαλλιά...δέκα μέρες πριν το τεστ ξεκ,,,λωθηκα να πονάει η κοιλιά κ ιδίως εκεί στο τετραήμερο πριν κ αφού είχα επιβεβαιώσει εγκυμοσύνη πονουσα του σκασμός λέω πάει βιοχημική ηη εξωμήτριο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Και εγώ πονουσα κ έβγαλα κ ολόκληρη θεωρία ότι μια εβδομάδα πριν είναι προεμηνορυσιακο σύνδρομο κ έψαχνα κ εσένα να το επιβεβσιωσεις θυμάσαι;;;μαλλιά...δέκα μέρες πριν το τεστ ξεκ,,,λωθηκα να πονάει η κοιλιά κ ιδίως εκεί στο τετραήμερο πριν κ αφού είχα επιβεβαιώσει εγκυμοσύνη πονουσα του σκασμός λέω πάει βιοχημική ηη εξωμήτριο.

Ενταξει συμφωνω με αυτό που λες αλλά ξερεις τι εγινε την πρώτη μέρα που είδα θετικο ειχαμε επαφη και μετα τις επόμενες μέρες δεν μπορέσαμε.και με έχει πάρει από κατω

Link to comment
Share on other sites

Just now, vasiliki2020 είπε:

Ενταξει συμφωνω με αυτό που λες αλλά ξερεις τι εγινε την πρώτη μέρα που είδα θετικο ειχαμε επαφη και μετα τις επόμενες μέρες δεν μπορέσαμε.και με έχει πάρει από κατω

Θα δείξει βασιλική μου.ααα δεν αφήνουμε ευκαιρίες...όταν λέμε οχτώ μήνες προσπάθησα για εγκυμοσύνη,,,οχτώ μήνες γεμάτους..μόνο στον ύπνο δεν το έκανα..τώρα κ η μία μπορεί να είναι θαυματουργή έτσι κ αλλιώς με μια μένουμε.

Just now, TATAKI είπε:

Εγώ πρωτοχρονιά με περίοδο θα κάνω. Είμαι 2η μερα σημερα. Δεν περίμενα και κάτι...επαφές είχα αλλα ψυχολογία χάλια, αρρωστιες, φαρμακα...παλι καλα που αδιαθετησα να μην εχω αλλη αγχη με τοσα χάπια που εχω πάρει. 

Χάθηκες και εσυ. Απο κέφια πως πας;

Τατακι έτσι κ αλλιώς το είχες ένα άγχος με την αλλεργία...αυτό τον μήνα ξεκινας καλύτερα με ψυχολογία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...