Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, TATAKI είπε:

Κορίτσια διάβασα καπου αυτο και θα ήθελα να μοιραστώ δυο λόγια που πραγματικά τα ένιωσα... «η εγκυμοσύνη είναι σαν τη σκια σου, όταν την κυνηγάς φεύγει μακριά σου ενώ όταν της γυρνάς την πλάτη σε ακολουθεί». Τόση σοφία σε λίγες μόνο λέξεις. Ο τίτλος του άρθρου ήταν...Χωρίς άγχος... το θέμα είναι πως γίνεται να το διώξεις το άτιμο...

Πολύ σοφό οντως.Απασχολείς τον εαυτό σου. Εγω ετσι το διώχνω οταν νιώθω αγχομένη και πιάνει ομολογώ.


91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το αγχος ειναι ανασταλτικος παραγοντας για παρα πολλα πραγματα δυστυχως... Κοιταζα λιγο για το σακχαρο και διαβασα οτι μεχρι και αυτο ανεβαζει το αγχος! Για να μην πω για τα αμετρητα αυτοανοσα νοσηματα... Πως θα γινει να το ξεφορτωθουμε δεν εχω βρει τα τελευταια 40 χρονια...! Και ουτε προκειται νομιζω. Ειναι στην ιδιοσυγκρασια και την ψυχοσυνθεση του καθε ανθρωπου και θελει τεραστια προσπαθεια να μπορεις να το κοντρολαρεις! Σαν ναρκωτικο ειναι! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα ψέματα το άγχος είναι ένας παράγοντας που ευθύνεται για πολλά. Όσες φορές προσπάθησα να το διώξω αυτό εκεί με καταδιώκει παντού. Μια φίλη μου που ασχολείται με εναλλακτικές θεραπείες μου είπε κάθε φορά που αγχώνομαι να φαντάζομαι τον εαυτό μου σε μια γυάλα μέσα και να αφήνω απέξω ότι με απασχολεί. Δεν έπιασε ποτέ το τρικ αυτό. Μάλλον με λοβοτομή θα καταφέρω να το διώξω χαχαχαχα.

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Αν σας παρηγορεί και εγώ σε αυτή την κατηγορία είμαι..της λοβοτομής. Μια ζωή μέσα στο άγχος για τα πάντα. Εγώ ονειρεύομαι ξύπνια θάλασσα και άλογα να τρέχουν. Χαχαχα οκ τρελή αλλα που και που με χαλαρώνει η σκέψη αυτή. Φρέσκο παραδειγμα αγχους ...τον προηγούμενο μήνα είχα θετικο τεστ ωορρηξίας νωρίς. Την 9η μερα και αγχώθηκα πως θα ήταν κλούβιο ( λες και αν γινοτανε αργότερα θα ήταν καλό) Αυτο τον μήνα είμαι στην 10η και θετικό γιοκ ακομα. Εκανα 3ο πριν απο λιγο και ειδα πως αρχίζει να σκουραίνει και καπως ησυχασα. Αρα αυριο φαντάζομαι να δείξει. Σκεφτομουν πως εκανα σαλπιγγογραφια και δεν θα κάνω ωορρηξία. Ο ορισμός του άγχος, ποια άλογα και ποια θάλασσα να με σώσει; μονο η γνωστή ενδυμασία με τα χεράκια πισω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, TATAKI είπε:

Αν σας παρηγορεί και εγώ σε αυτή την κατηγορία είμαι..της λοβοτομής. Μια ζωή μέσα στο άγχος για τα πάντα. Εγώ ονειρεύομαι ξύπνια θάλασσα και άλογα να τρέχουν. Χαχαχα οκ τρελή αλλα που και που με χαλαρώνει η σκέψη αυτή. Φρέσκο παραδειγμα αγχους ...τον προηγούμενο μήνα είχα θετικο τεστ ωορρηξίας νωρίς. Την 9η μερα και αγχώθηκα πως θα ήταν κλούβιο ( λες και αν γινοτανε αργότερα θα ήταν καλό) Αυτο τον μήνα είμαι στην 10η και θετικό γιοκ ακομα. Εκανα 3ο πριν απο λιγο και ειδα πως αρχίζει να σκουραίνει και καπως ησυχασα. Αρα αυριο φαντάζομαι να δείξει. Σκεφτομουν πως εκανα σαλπιγγογραφια και δεν θα κάνω ωορρηξία. Ο ορισμός του άγχος, ποια άλογα και ποια θάλασσα να με σώσει; μονο η γνωστή ενδυμασία με τα χεράκια πισω...

Το άγχος είναι γενικα στη ζωή μας ο χειρότερος εχθρός και μου έχει δημιουργήσει προβλήματα πολλα.δεν διώχνετε το αυιμο και εγω προσπαθω αλλα δεν μου βγαίνει.ξερω για ολες μας οτι αν χαλαρώσουμε ολα θα πανε καλύτερα. 

 

Μην σκέφτεσαι ότι δεν θα κανεις ωορρηξία δεν επηρεάζει η εξέταση που έκανες.ειναι καθε κυκλος αλλιώς.εγω φαντάσου πριν κάνα 3μηνο ειχα θετικό τεστ την επόμενη μέρα που μου τελείωσε η περιοδος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, TATAKI είπε:

Αν σας παρηγορεί και εγώ σε αυτή την κατηγορία είμαι..της λοβοτομής. Μια ζωή μέσα στο άγχος για τα πάντα. Εγώ ονειρεύομαι ξύπνια θάλασσα και άλογα να τρέχουν. Χαχαχα οκ τρελή αλλα που και που με χαλαρώνει η σκέψη αυτή. Φρέσκο παραδειγμα αγχους ...τον προηγούμενο μήνα είχα θετικο τεστ ωορρηξίας νωρίς. Την 9η μερα και αγχώθηκα πως θα ήταν κλούβιο ( λες και αν γινοτανε αργότερα θα ήταν καλό) Αυτο τον μήνα είμαι στην 10η και θετικό γιοκ ακομα. Εκανα 3ο πριν απο λιγο και ειδα πως αρχίζει να σκουραίνει και καπως ησυχασα. Αρα αυριο φαντάζομαι να δείξει. Σκεφτομουν πως εκανα σαλπιγγογραφια και δεν θα κάνω ωορρηξία. Ο ορισμός του άγχος, ποια άλογα και ποια θάλασσα να με σώσει; μονο η γνωστή ενδυμασία με τα χεράκια πισω...

Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη του γιατρού εδώ μέσα!!! Φαντάσου εγώ σκεφτόμουν ότι τα καφέ που είχα πριν τη περίοδο ήταν κάποια παρενέργεια της σαλπιγγογραφιας και όταν αδιαθετησα ξενέρωσα που δεν έμεινα έγκυος αμέσως όπως λένε. Θάλασσα και άλογα ε?? Τι όμορφη εικόνα. Εμένα δε με πιάνει τίποτα ρε γαμωτο. Ίσως όμως και να φταίει ότι πέρυσι το καλοκαίρι επειδή με είχαν βγάλει σε αναστολή στην πρώτη καραντίνα μου είπαν ότι δεν δικαιούμαι καλοκαιρινή άδεια και δεν έκατσα ούτε μια μέρα. Κάτι που δεν πήγα διακοπές κάτι ο περιορισμός και που δεν έχουμε να κάνουμε τιποτα ε πάει λαλησα εντελώς και όλο σκέφτομαι και αναλύω και κάνω και σενάρια κιόλας στο μυαλό μου!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 said:

Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη του γιατρού εδώ μέσα!!! Φαντάσου εγώ σκεφτόμουν ότι τα καφέ που είχα πριν τη περίοδο ήταν κάποια παρενέργεια της σαλπιγγογραφιας και όταν αδιαθετησα ξενέρωσα που δεν έμεινα έγκυος αμέσως όπως λένε. Θάλασσα και άλογα ε?? Τι όμορφη εικόνα. Εμένα δε με πιάνει τίποτα ρε γαμωτο. Ίσως όμως και να φταίει ότι πέρυσι το καλοκαίρι επειδή με είχαν βγάλει σε αναστολή στην πρώτη καραντίνα μου είπαν ότι δεν δικαιούμαι καλοκαιρινή άδεια και δεν έκατσα ούτε μια μέρα. Κάτι που δεν πήγα διακοπές κάτι ο περιορισμός και που δεν έχουμε να κάνουμε τιποτα ε πάει λαλησα εντελώς και όλο σκέφτομαι και αναλύω και κάνω και σενάρια κιόλας στο μυαλό μου!!!

Αν δεν έχεις πάει διακοπές να ξεφύγει το μυαλό σου δεν γίνεται δουλειά. Οπως και τώρα με όλα αυτά που ζούμε με την πανδημία είναι πάρα πολύ δύσκολα για την ψυχολογία μας. Έχουμε στερηθεί οτι ευχάριστο κάναμε στη ζωή μας και έχουμε μείνει με τις υποχρεώσεις και ένα μοτίβο δουλειά σπιτι. Δεν ξεφεύγει ο νους..Περιμένω πως και πως και εγώ το καλοκαίρι που φαντάζομαι πως θα μπορέσουμε να ζήσουμε κάπως πιο ελεύθεροι. Γιατί τώρα που είμαστε έτσι πως να ξεφύγει ο άτιμος ο νους και να χαλαρώσουμε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 said:

Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη του γιατρού εδώ μέσα!!! Φαντάσου εγώ σκεφτόμουν ότι τα καφέ που είχα πριν τη περίοδο ήταν κάποια παρενέργεια της σαλπιγγογραφιας και όταν αδιαθετησα ξενέρωσα που δεν έμεινα έγκυος αμέσως όπως λένε. Θάλασσα και άλογα ε?? Τι όμορφη εικόνα. Εμένα δε με πιάνει τίποτα ρε γαμωτο. Ίσως όμως και να φταίει ότι πέρυσι το καλοκαίρι επειδή με είχαν βγάλει σε αναστολή στην πρώτη καραντίνα μου είπαν ότι δεν δικαιούμαι καλοκαιρινή άδεια και δεν έκατσα ούτε μια μέρα. Κάτι που δεν πήγα διακοπές κάτι ο περιορισμός και που δεν έχουμε να κάνουμε τιποτα ε πάει λαλησα εντελώς και όλο σκέφτομαι και αναλύω και κάνω και σενάρια κιόλας στο μυαλό μου!!!

Άκου λέει επειδή ήσουν σε αναστολή δεν δικαιούσαι άδεια! Που τα σκέφτονται.... Έχουν ξεφύγει! 

Πάντως κορίτσια αν σας παρηγορεί, εγώ όταν έπιασα τον γιό μου μετά από 1 χρόνο προσπαθειών, ήταν μια περίοδος φουλ άγχος και νεύρα! Είχα αποκλείσει την πιθανότητα να είχα μείνει έγκυος μόνο και μόνο γι αυτό, και τελικά... Surprise! Οπότε και σε αυτό το θέμα, όλα είναι θεωρίες και στατιστικές, στην πραγματικότητα όλα παίζουν! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια κορίτσια!!! @electra2021 μου έφτιαξες τη μέρα!!!είπες αυτό που ήθελα να ακούσω!!!πλάκα πλάκα όταν είναι να έρθει θα έρθει είτε με άγχος είτε σε διακοπές είτε χαλαρές.οταν θέλει να φωλιάσει μέσα μας θα φωλιάσει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, depifish είπε:

Να υποθεσω οτι το σπερμοδιαγραμμα βγηκε το ιδιο; Δυστυχως για τους αντρες ειναι διαφορετικα τα πραγματα. Οπως το λες, η γυναικα αν μαθει οτι κατι δεν παει καλα με τη γονιμοτητα της θα στεναχωρεθει, θα κλαψει, θα χτυπηθει αλλα ισως να μην το βαλει κατω. Οι αντρες ομως για καποιο λογο το αντιλαμβανονται διαφορετικα, σαν να θιγεται ο αντρικος τους εγωισμος, σαν να καταρεει ο κοσμος τους, και ειναι αρκετα δυσκολο για μια γυναικα να διαχειριστει την ψυχολογια του αντρα εκεινη τη στιγμη. Εχεις πολυ δυσκολο εργο ειναι η αληθεια. Αν και ειμαι ασχετη με.θεματα ψυχολογιας, προσπαθησε ισως να εστιασετε στο παιδακι που ηδη εχετε (εχετε ενα αν δεν κανω λαθος, σωστα;) γιατι ειναι τοσο κριμα να σας διαλυσει ολο αυτο. Και εχε ελπιδα, η επιστημη εχει προχωρησει τοσο, κατι θα βρεθει! 

Οσο για τη προγεστερονη με προβληματισατε... Ο προηγουμενος που πηγα μου χε πει οτι θα τη παιρνω μεχρι τελους, ο τωρινος ομως δεν ξερω, δεν τον εχω ρωτησει. Με τη πρωτη ευκαιρια θα ξαναρωτησω!

Ανέβηκε λίγο ο αριθμός, από 9 εκ πήγε στα 12.5 ανά ml αλλά η ζωηρή και μέτρια κινητικότητα που μας ενδιαφέρει, είναι μόλις στο 15%. Νομίζω φτ είναι το 32%.Λίγο παραπάνω από τα μισά είναι φυσιολογικες μορφές,αυτο είναι καλό ποσοστό νομίζω. Δεν κρίνεται ως ανίκανο για γονιμοποιηση αλλά θα βοηθούσε αν ήμασταν και οι δύο λίγο νεότεροι. Θα μας τα πει αύριο κι ο γιατρός. Επίσης δεν θέλουμε γονιμοποιηση από κακό σπερμα γιατί θα οδηγήσει σε αποβολή. Αύριο θα καθαρίσει η εικόνα. 

Φυσικά και είμαστε εστιασμένοι στο παιδί που έχουμε, αλλά εδώ και χρόνια θέλαμε να μεγαλώσει η οικογένειά μας, να μην είναι κι αυτό μόνο του και σίγουρα αργήσαμε πάρα πολύ να ψαχτουμε. Αν ήταν λίγο πιο δεκτικός ο άντρας μου στην αναζήτηση πιθανών προβλημάτων, ίσως τώρα να μη νιωθαμε πως το παιχνίδι είναι χαμένο. Δεν πειράζει. Βλέποντας και κάνοντας. 

Όσο για την προγεστερονη, μιλάμε το γιατρό και θα σε καθοδηγήσει κατάλληλα. Εμένα μου είχε πει όσο έχω αίμα. Μετά μου είπε πως τα πήρα για πολύ καιρό και δεν έπρεπε και τα κόψαμε σταδιακά αν θυμάμαι καλά, μειώνοντας τη δόση. 

19 ώρες πρίν, vasiliki2020 είπε:

Κοριτσι μου είναι δύσκολος ο αγώνας του ξερω τη φάση που περνάς την ειχα περάσει και εγω τους ειναι πολυ δύσκολο να το δεχτούν ολο αυτο.και εμενα τοτε νευριαζε με το παραμικρό δεν είναι καν να το συζητάμε το θεμα γιατι δεν θεωρούσε οτι υπηρχε θεμα.οταν σταμάτησα να τον πιέζω τοτε ξεμπλοκαρε.εγω ενα θα σου πω όταν κάνουμε σεξ γενικα με όταν καν σεξ τις μερες που είναι οι γονιμες είναι αλλος ανθρωπος.νομιζω ότι αγχώνονται με το όλο θέμα γενικα.για σπερμοδιαγραμμα δεν τον ρωτάω καν παω παίρνω το κυπελάκι και απλά του ανακοινώνω ποτε να το κάνει χαχαχ.τωρα παλι θα πάμε και εμείς για να μπορέσω να πάω και στον γυναικολογο

Είχατε θέμα κι εσείς με το σπερμα; σε τι ηλικία και πως το αντιμετωπισατε; είδατε βελτίωση; συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων και ν γίνομαι αδιακριτη μη μου πεις. Ψάχνω να βρω όπως μπορώ απαντήσεις. 

19 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Κορίτσι μου τι έγινε πήρατε τα αποτελέσματα;; Δεν ξέρω τι να πω για να νιώσεις καλύτερα γιατί καταλαβαίνω ότι σε ρίχνει περισσότερο η ψυχολογία του αντρουλη σου που είναι στα πατώματα. Είσαι δυνατό κορίτσι εσύ θα δεις θα του δώσεις κουράγιο να συνεχίσει να προσπαθεί. Εδώ με μια κουβέντα σου την διαβάζω και παίρνω δύναμη πόσο μάλλον ο άντρας σου που σε έχει δίπλα του.

Θα σου πω ένα χτεσινό γαμήλιο ευτράπελο να χαμογελάσεις...μετά την τελετή είχαν έρθει τα φιλαράκια του άντρα μου να μας ευχηθούν στο παρκάκι δίπλα στο δημαρχείο ε όλοι κοιτούσαν την κοιλιά μου χαχαχαχαχαχα με απορία κιόλας. Οι 2 επόμενες νύφες από εμάς εγκυουλες. Έβαζα ένα μεγάλο χαμόγελο και εγώ κάθε φορά που εστίαζαν στη κοιλιά και έλεγα έφαγα πολύ το μεσημέρι χαχαχαχαχα.

Λοιπόν κορίτσια χτες έμαθα ότι η αδερφή μου περιμένει κοριτσάκι!!!περιμένω τους γαμπρούς από εσάς χαχαχαχα!!!! 

Εγώ θα κάνω έναν μήνα ακόμα προσπάθεια για σύλληψη με τα γνωστά μου όπλα: σιρόπι την σαλπιγγογραφια που έκανα και το παπάκι της @Flolipop

Το κάναμε κοριτσάκι και δεν πήγε και πολύ καλά, τα γράφω πιο πάνω. Σε ευχαριστώ για την υποστήριξη, όλες σας! 

Με το καλό να έρθει η ανηψουλα και πολύ σύντομα να έχει τα μικρά της ξαδερφακια να παίζουν και να μεγαλώσουν παρέα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Agatte είπε:

Ανέβηκε λίγο ο αριθμός, από 9 εκ πήγε στα 12.5 ανά ml αλλά η ζωηρή και μέτρια κινητικότητα που μας ενδιαφέρει, είναι μόλις στο 15%. Νομίζω φτ είναι το 32%.Λίγο παραπάνω από τα μισά είναι φυσιολογικες μορφές,αυτο είναι καλό ποσοστό νομίζω. Δεν κρίνεται ως ανίκανο για γονιμοποιηση αλλά θα βοηθούσε αν ήμασταν και οι δύο λίγο νεότεροι. Θα μας τα πει αύριο κι ο γιατρός. Επίσης δεν θέλουμε γονιμοποιηση από κακό σπερμα γιατί θα οδηγήσει σε αποβολή. Αύριο θα καθαρίσει η εικόνα. 

Φυσικά και είμαστε εστιασμένοι στο παιδί που έχουμε, αλλά εδώ και χρόνια θέλαμε να μεγαλώσει η οικογένειά μας, να μην είναι κι αυτό μόνο του και σίγουρα αργήσαμε πάρα πολύ να ψαχτουμε. Αν ήταν λίγο πιο δεκτικός ο άντρας μου στην αναζήτηση πιθανών προβλημάτων, ίσως τώρα να μη νιωθαμε πως το παιχνίδι είναι χαμένο. Δεν πειράζει. Βλέποντας και κάνοντας. 

Όσο για την προγεστερονη, μιλάμε το γιατρό και θα σε καθοδηγήσει κατάλληλα. Εμένα μου είχε πει όσο έχω αίμα. Μετά μου είπε πως τα πήρα για πολύ καιρό και δεν έπρεπε και τα κόψαμε σταδιακά αν θυμάμαι καλά, μειώνοντας τη δόση. 

Είχατε θέμα κι εσείς με το σπερμα; σε τι ηλικία και πως το αντιμετωπισατε; είδατε βελτίωση; συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων και ν γίνομαι αδιακριτη μη μου πεις. Ψάχνω να βρω όπως μπορώ απαντήσεις. 

Το κάναμε κοριτσάκι και δεν πήγε και πολύ καλά, τα γράφω πιο πάνω. Σε ευχαριστώ για την υποστήριξη, όλες σας! 

Με το καλό να έρθει η ανηψουλα και πολύ σύντομα να έχει τα μικρά της ξαδερφακια να παίζουν και να μεγαλώσουν παρέα! 

Είχε λιγο χαμηλή κινητικότητα και του είχε βρει προστάτιδα εκανε θεραπεία.απλα πρέπει να ξανακάνει σπερμοδιαγραμμα να δουμε που βρισκόμαστε διότι ολα αλλάζουν συνέχεια.επηρεαζεται το σπέρμα και απο αγχος και διατροφή και τσιγάρο κτλ.βασικα εγω αποφάσισα θα παω σε έναν άλλο γυναικολόγο που μου έχουν πει να παρω και αλλη γνωμη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte said:

Ανέβηκε λίγο ο αριθμός, από 9 εκ πήγε στα 12.5 ανά ml αλλά η ζωηρή και μέτρια κινητικότητα που μας ενδιαφέρει, είναι μόλις στο 15%. Νομίζω φτ είναι το 32%.Λίγο παραπάνω από τα μισά είναι φυσιολογικες μορφές,αυτο είναι καλό ποσοστό νομίζω. Δεν κρίνεται ως ανίκανο για γονιμοποιηση αλλά θα βοηθούσε αν ήμασταν και οι δύο λίγο νεότεροι. Θα μας τα πει αύριο κι ο γιατρός. Επίσης δεν θέλουμε γονιμοποιηση από κακό σπερμα γιατί θα οδηγήσει σε αποβολή. Αύριο θα καθαρίσει η εικόνα. 

Φυσικά και είμαστε εστιασμένοι στο παιδί που έχουμε, αλλά εδώ και χρόνια θέλαμε να μεγαλώσει η οικογένειά μας, να μην είναι κι αυτό μόνο του και σίγουρα αργήσαμε πάρα πολύ να ψαχτουμε. Αν ήταν λίγο πιο δεκτικός ο άντρας μου στην αναζήτηση πιθανών προβλημάτων, ίσως τώρα να μη νιωθαμε πως το παιχνίδι είναι χαμένο. Δεν πειράζει. Βλέποντας και κάνοντας. 

Όσο για την προγεστερονη, μιλάμε το γιατρό και θα σε καθοδηγήσει κατάλληλα. Εμένα μου είχε πει όσο έχω αίμα. Μετά μου είπε πως τα πήρα για πολύ καιρό και δεν έπρεπε και τα κόψαμε σταδιακά αν θυμάμαι καλά, μειώνοντας τη δόση. 

Είχατε θέμα κι εσείς με το σπερμα; σε τι ηλικία και πως το αντιμετωπισατε; είδατε βελτίωση; συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων και ν γίνομαι αδιακριτη μη μου πεις. Ψάχνω να βρω όπως μπορώ απαντήσεις. 

Το κάναμε κοριτσάκι και δεν πήγε και πολύ καλά, τα γράφω πιο πάνω. Σε ευχαριστώ για την υποστήριξη, όλες σας! 

Με το καλό να έρθει η ανηψουλα και πολύ σύντομα να έχει τα μικρά της ξαδερφακια να παίζουν και να μεγαλώσουν παρέα! 

Καλημέρα και καλή Κυριακή. Για βοήθηστε με να δω λίγο τις τιμές του δικού μου. Όταν λες αριθμός, από 9 εκ πήγε στα 12.5 ανά ml εννοείς την μέση προωθητική ικανότητα;  η ζωηρή και μέτρια κινητικότητα που είναι στο 15% μετά απο ποια ώρα εννοείς;  παντως η μορφολογία είναι παρα πολυ καλή αν είναι 50%. Εμας ήταν 29%.  Πειτε και σε μενα μην φανταζομαι οτι ειναι σχετικα καλη η δική του εξέταση. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Καλημερούδια κορίτσια!!! @electra2021 μου έφτιαξες τη μέρα!!!είπες αυτό που ήθελα να ακούσω!!!πλάκα πλάκα όταν είναι να έρθει θα έρθει είτε με άγχος είτε σε διακοπές είτε χαλαρές.οταν θέλει να φωλιάσει μέσα μας θα φωλιάσει.

Εννοείται ότι κι εγώ σε όλες τις εγκυμοσύνες μου είχα άγχος. Δεν ήμουν στις περιπτώσεις που συνέλαβα επειδή χαλάρωσα και ξεχάστηκα ... μπαααα. Ούτε καν στην πρώτη που ήμουν 29 χρόνων ...άγχος άγχος αγχος

2 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Ανέβηκε λίγο ο αριθμός, από 9 εκ πήγε στα 12.5 ανά ml αλλά η ζωηρή και μέτρια κινητικότητα που μας ενδιαφέρει, είναι μόλις στο 15%. Νομίζω φτ είναι το 32%.Λίγο παραπάνω από τα μισά είναι φυσιολογικες μορφές,αυτο είναι καλό ποσοστό νομίζω. Δεν κρίνεται ως ανίκανο για γονιμοποιηση αλλά θα βοηθούσε αν ήμασταν και οι δύο λίγο νεότεροι. Θα μας τα πει αύριο κι ο γιατρός. Επίσης δεν θέλουμε γονιμοποιηση από κακό σπερμα γιατί θα οδηγήσει σε αποβολή. Αύριο θα καθαρίσει η εικόνα. 

Φυσικά και είμαστε εστιασμένοι στο παιδί που έχουμε, αλλά εδώ και χρόνια θέλαμε να μεγαλώσει η οικογένειά μας, να μην είναι κι αυτό μόνο του και σίγουρα αργήσαμε πάρα πολύ να ψαχτουμε. Αν ήταν λίγο πιο δεκτικός ο άντρας μου στην αναζήτηση πιθανών προβλημάτων, ίσως τώρα να μη νιωθαμε πως το παιχνίδι είναι χαμένο. Δεν πειράζει. Βλέποντας και κάνοντας. 

Όσο για την προγεστερονη, μιλάμε το γιατρό και θα σε καθοδηγήσει κατάλληλα. Εμένα μου είχε πει όσο έχω αίμα. Μετά μου είπε πως τα πήρα για πολύ καιρό και δεν έπρεπε και τα κόψαμε σταδιακά αν θυμάμαι καλά, μειώνοντας τη δόση. 

Είχατε θέμα κι εσείς με το σπερμα; σε τι ηλικία και πως το αντιμετωπισατε; είδατε βελτίωση; συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων και ν γίνομαι αδιακριτη μη μου πεις. Ψάχνω να βρω όπως μπορώ απαντήσεις. 

Το κάναμε κοριτσάκι και δεν πήγε και πολύ καλά, τα γράφω πιο πάνω. Σε ευχαριστώ για την υποστήριξη, όλες σας! 

Με το καλό να έρθει η ανηψουλα και πολύ σύντομα να έχει τα μικρά της ξαδερφακια να παίζουν και να μεγαλώσουν παρέα! 

@Agatte μου επειδή εμένα ο σύζυγος δεν έχει κάνει καθόλου έλεγχο , έχω αρχίσει να πιστεύω ως πιθανό σενάριο ότι για τις αποβολές που είχα ίσως έφταιγε το σπερμα ... αν είναι αυτός ο λόγος και η παρούσα εγκυμοσύνη ακλαφτη θα πάει..,

Link to comment
Share on other sites

Just now, Flolipop είπε:

Εννοείται ότι κι εγώ σε όλες τις εγκυμοσύνες μου είχα άγχος. Δεν ήμουν στις περιπτώσεις που συνέλαβα επειδή χαλάρωσα και ξεχάστηκα ... μπαααα. Ούτε καν στην πρώτη που ήμουν 29 χρόνων ...άγχος άγχος αγχος

@Agatte μου επειδή εμένα ο σύζυγος δεν έχει κάνει καθόλου έλεγχο , έχω αρχίσει να πιστεύω ως πιθανό σενάριο ότι για τις αποβολές που είχα ίσως έφταιγε το σπερμα ... αν είναι αυτός ο λόγος και η παρούσα εγκυμοσύνη ακλαφτη θα πάει..,

Έλα ρε κοριτσι γιατι προδικαζεις την  κατασταση σου;σε παρακαλώ να σκέφτεσαι θετικα ολα καλα θα πανε αυριο ξανα πας για χοριακη;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, TATAKI είπε:

Καλημέρα και καλή Κυριακή. Για βοήθηστε με να δω λίγο τις τιμές του δικού μου. Όταν λες αριθμός, από 9 εκ πήγε στα 12.5 ανά ml εννοείς την μέση προωθητική ικανότητα;  η ζωηρή και μέτρια κινητικότητα που είναι στο 15% μετά απο ποια ώρα εννοείς;  παντως η μορφολογία είναι παρα πολυ καλή αν είναι 50%. Εμας ήταν 29%.  Πειτε και σε μενα μην φανταζομαι οτι ειναι σχετικα καλη η δική του εξέταση. 

Αχ ρε κορίτσι, δεν ξέρω... Σαν σύνολα τα έχει επί των οποίων δίνει ποσοστά κινητικοτητας και φυσιολογιας. Δεν έχει καθόλου συγκολλησεις ότι άλλο φαίνεται ως μη φυσιολογικό έχει όμως μικρότερη συγκέντρωση, ποσότητα και κινητικότητα από το επιθυμητό. Επίσης ένα μεγάλο ποσοστό είναι ακίνητα ή κινούνται επί τόπου. Επίσης λέει, βιωσιμότητα 51% με φτ 50% στα 60 λεπτά. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα πως η ζωηρή και μέτρια πρέπει να είναι από 32% και πάνωσρην ώρα και ο αριθμός σπερματοζωαριων ανά ml από 20 εκ και πάνω κι εμείς έχουμε 12.5. Αν δεν πάμε αύριο να μας τα εξηγήσει γιατρός, άκρη μόνοι μας , δεν θα βγάλουμε. Εσάς το είδε γιατρός; 

Just now, Flolipop είπε:

Εννοείται ότι κι εγώ σε όλες τις εγκυμοσύνες μου είχα άγχος. Δεν ήμουν στις περιπτώσεις που συνέλαβα επειδή χαλάρωσα και ξεχάστηκα ... μπαααα. Ούτε καν στην πρώτη που ήμουν 29 χρόνων ...άγχος άγχος αγχος

@Agatte μου επειδή εμένα ο σύζυγος δεν έχει κάνει καθόλου έλεγχο , έχω αρχίσει να πιστεύω ως πιθανό σενάριο ότι για τις αποβολές που είχα ίσως έφταιγε το σπερμα ... αν είναι αυτός ο λόγος και η παρούσα εγκυμοσύνη ακλαφτη θα πάει..,

Εσύ κοριτσάκι κοίτα να ηρεμήσεις και κράτα θετική στάση. Ότι ισχύει για κάποιον, δεν είναι κανόνας για όλους. Εμένα ο άντρας μου είναι σχεδόν 48. Πριν 3 χρόνια που έχασα τη 2η εγκυμοσύνη ήταν 45 και οι ζημιές προφανώς είχαν ξεκινήσει. Και ένα χρόνο μετά πιυ είμαι σίγουρη πως είχα μια βιοχημική, ήταν 46. Ο γιατρός μου τα είπε αυτα6σε μια προσπάθεια να μου εξηγήσει τι ορίζεται ως χρωμοσωμικη ανωμαλία και μια κυηση τερματίζεται από μόνη της. 3 γυναικολόγοι μου είπαν να χαίρομαι που ο οργανισμός μου λειτούργησε έτσι και δεν χρειάστηκε να μπω σε διλήμματα αργότερα. Τι να πω, δεν ξέρω. Σε κάθε περίπτωση, βλέπω πως οι αποβολές είναι της μόδας τα τελευταία χρόνια και φταίει σίγουρα ο σύγχρονος τρόπος ζωής. Εισπνοή εκπνοή γκαστρουλα. Όλα θα πάνε καλά, ήρθε η ώρα να γίνετε πέντε! Μην ταυτίζεσαι με άσχετα που συμβαίνουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...