Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, Agatte said:

Αχ ρε κορίτσι, δεν ξέρω... Σαν σύνολα τα έχει επί των οποίων δίνει ποσοστά κινητικοτητας και φυσιολογιας. Δεν έχει καθόλου συγκολλησεις ότι άλλο φαίνεται ως μη φυσιολογικό έχει όμως μικρότερη συγκέντρωση, ποσότητα και κινητικότητα από το επιθυμητό. Επίσης ένα μεγάλο ποσοστό είναι ακίνητα ή κινούνται επί τόπου. Επίσης λέει, βιωσιμότητα 51% με φτ 50% στα 60 λεπτά. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα πως η ζωηρή και μέτρια πρέπει να είναι από 32% και πάνωσρην ώρα και ο αριθμός σπερματοζωαριων ανά ml από 20 εκ και πάνω κι εμείς έχουμε 12.5. Αν δεν πάμε αύριο να μας τα εξηγήσει γιατρός, άκρη μόνοι μας , δεν θα βγάλουμε. Εσάς το είδε γιατρός; 

Εσύ κοριτσάκι κοίτα να ηρεμήσεις και κράτα θετική στάση. Ότι ισχύει για κάποιον, δεν είναι κανόνας για όλους. Εμένα ο άντρας μου είναι σχεδόν 48. Πριν 3 χρόνια που έχασα τη 2η εγκυμοσύνη ήταν 45 και οι ζημιές προφανώς είχαν ξεκινήσει. Και ένα χρόνο μετά πιυ είμαι σίγουρη πως είχα μια βιοχημική, ήταν 46. Ο γιατρός μου τα είπε αυτα6σε μια προσπάθεια να μου εξηγήσει τι ορίζεται ως χρωμοσωμικη ανωμαλία και μια κυηση τερματίζεται από μόνη της. 3 γυναικολόγοι μου είπαν να χαίρομαι που ο οργανισμός μου λειτούργησε έτσι και δεν χρειάστηκε να μπω σε διλήμματα αργότερα. Τι να πω, δεν ξέρω. Σε κάθε περίπτωση, βλέπω πως οι αποβολές είναι της μόδας τα τελευταία χρόνια και φταίει σίγουρα ο σύγχρονος τρόπος ζωής. Εισπνοή εκπνοή γκαστρουλα. Όλα θα πάνε καλά, ήρθε η ώρα να γίνετε πέντε! Μην ταυτίζεσαι με άσχετα που συμβαίνουν. 

Δεν πήγα σε ουρολόγο. Τα είδε η γυναικολόγος γι αυτό αγχώθηκα. Ξέρω πως δεν ειναι η ειδικοτητα της αλλα ήταν καθησυχαστική. Το μονο που ειπε ήταν πως η ποσοτητα ήταν οριακα καλή γιατι ο αριθμος που λες πανω απο 20 εκ εμας ήταν 20,5. Και μας ειπε για τις profertil. Ζωηρη και μετρια την πρωτη ωρα εμας ειναι 65% συν 7% νωθρα, συνολο 72%. Στα 60λεπτα ηταν 69%. Στις 24 ωρες ειναι 24%. Και ολικος αριθμος κινητων σπερματοζωαριων την 1η ωρα 14,8 εκ/ml. Μεση προωθητικη vsl 33.13 και μορφολογια 29% φυσιολογικα. Αρα κοιταμε την πρωτη και δευτερα ωρα στα ζωηρα, μετρια και νωθρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , vasiliki2020 είπε:

Έλα ρε κοριτσι γιατι προδικαζεις την  κατασταση σου;σε παρακαλώ να σκέφτεσαι θετικα ολα καλα θα πανε αυριο ξανα πας για χοριακη;

Ναι @vasiliki2020 μου αύριο θα ξανακάνω. Βλέπω που και που κάτι ελάχιστα ελάχιστα καφέ και τρομοκρατούμαι. Ότι είναι να γίνει θα γίνει...προσπαθώ να σκεφτώ θετικά αλλά ξεχνιέμαι που και που.

Just now, Agatte είπε:

Αχ ρε κορίτσι, δεν ξέρω... Σαν σύνολα τα έχει επί των οποίων δίνει ποσοστά κινητικοτητας και φυσιολογιας. Δεν έχει καθόλου συγκολλησεις ότι άλλο φαίνεται ως μη φυσιολογικό έχει όμως μικρότερη συγκέντρωση, ποσότητα και κινητικότητα από το επιθυμητό. Επίσης ένα μεγάλο ποσοστό είναι ακίνητα ή κινούνται επί τόπου. Επίσης λέει, βιωσιμότητα 51% με φτ 50% στα 60 λεπτά. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα πως η ζωηρή και μέτρια πρέπει να είναι από 32% και πάνωσρην ώρα και ο αριθμός σπερματοζωαριων ανά ml από 20 εκ και πάνω κι εμείς έχουμε 12.5. Αν δεν πάμε αύριο να μας τα εξηγήσει γιατρός, άκρη μόνοι μας , δεν θα βγάλουμε. Εσάς το είδε γιατρός; 

Εσύ κοριτσάκι κοίτα να ηρεμήσεις και κράτα θετική στάση. Ότι ισχύει για κάποιον, δεν είναι κανόνας για όλους. Εμένα ο άντρας μου είναι σχεδόν 48. Πριν 3 χρόνια που έχασα τη 2η εγκυμοσύνη ήταν 45 και οι ζημιές προφανώς είχαν ξεκινήσει. Και ένα χρόνο μετά πιυ είμαι σίγουρη πως είχα μια βιοχημική, ήταν 46. Ο γιατρός μου τα είπε αυτα6σε μια προσπάθεια να μου εξηγήσει τι ορίζεται ως χρωμοσωμικη ανωμαλία και μια κυηση τερματίζεται από μόνη της. 3 γυναικολόγοι μου είπαν να χαίρομαι που ο οργανισμός μου λειτούργησε έτσι και δεν χρειάστηκε να μπω σε διλήμματα αργότερα. Τι να πω, δεν ξέρω. Σε κάθε περίπτωση, βλέπω πως οι αποβολές είναι της μόδας τα τελευταία χρόνια και φταίει σίγουρα ο σύγχρονος τρόπος ζωής. Εισπνοή εκπνοή γκαστρουλα. Όλα θα πάνε καλά, ήρθε η ώρα να γίνετε πέντε! Μην ταυτίζεσαι με άσχετα που συμβαίνουν. 

Μην νομίζεις @Agatte μου κι εμένα ο σύζυγος είναι σχεδόν 47...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Flolipop είπε:

Ναι @vasiliki2020 μου αύριο θα ξανακάνω. Βλέπω που και που κάτι ελάχιστα ελάχιστα καφέ και τρομοκρατούμαι. Ότι είναι να γίνει θα γίνει...προσπαθώ να σκεφτώ θετικά αλλά ξεχνιέμαι που και που.

Μην νομίζεις @Agatte μου κι εμένα ο σύζυγος είναι σχεδόν 47...

Εσύ είχες 2 παλινδρομες, σωστά; δεν το έψαξες στη δεύτερη; Ελα, μην τα σκέφτεσαι αυτά, μια καλή χοριακή θέλουμε αύριο και σε λίγες μέρες ο πρώτος υπέρηχος. Είμαι πολύ αισιόδοξη με σένα, αυτή την φορά όλα θα πάνε καλά! Ακολουθείς τα κοριτσάκια που φουσκώνουν, ήρθε η σειρά σου! 

πρίν από 23 λεπτά , TATAKI είπε:

Δεν πήγα σε ουρολόγο. Τα είδε η γυναικολόγος γι αυτό αγχώθηκα. Ξέρω πως δεν ειναι η ειδικοτητα της αλλα ήταν καθησυχαστική. Το μονο που ειπε ήταν πως η ποσοτητα ήταν οριακα καλή γιατι ο αριθμος που λες πανω απο 20 εκ εμας ήταν 20,5. Και μας ειπε για τις profertil. Ζωηρη και μετρια την πρωτη ωρα εμας ειναι 65% συν 7% νωθρα, συνολο 72%. Στα 60λεπτα ηταν 69%. Στις 24 ωρες ειναι 24%. Και ολικος αριθμος κινητων σπερματοζωαριων την 1η ωρα 14,8 εκ/ml. Μεση προωθητικη vsl 33.13 και μορφολογια 29% φυσιολογικα. Αρα κοιταμε την πρωτη και δευτερα ωρα στα ζωηρα, μετρια και νωθρα;

Έλα ρε... Μια χαρά είστε! Τούρμπο! 

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, ούτε και ξέρω τι κοιταμε... Και αυτό που κάναμε τώρα, σαν ανάλυση, μια από τα ίδια με το άλλο μου φαίνεται... Δεν ξέρω, τα ίδια δεδομένα δίνει και λιγότερα. Περίμενα να είναι πιο αναλυτικό. Τι να κάνω ρε γμτ... Μας πέφτει μακριά η Αθήνα για να ξεκουνηθουμε εν μέσω καραντίνας να πάμε στον Λυμπεροπουλο που είναι κορυφή... 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Flolipop είπε:

Ναι @vasiliki2020 μου αύριο θα ξανακάνω. Βλέπω που και που κάτι ελάχιστα ελάχιστα καφέ και τρομοκρατούμαι. Ότι είναι να γίνει θα γίνει...προσπαθώ να σκεφτώ θετικά αλλά ξεχνιέμαι που και που.

Μην νομίζεις @Agatte μου κι εμένα ο σύζυγος είναι σχεδόν 47...

Θα περιμένουμε νέα σου κοριτσακι μου.σου ευχομαι ολόψυχα να σου πάνε όλα καλά και να ηρεμήσεις και εσυ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια ειμαι ασχετη με τα σπερμοδιαγραμματα εντελως. Οταν ειχε κανει ο αντρας μου δεν καταλαβαινα γρι απο αυτα που ελεγε. Εβλεπα κατι ποσοστα που ηταν μικρα και ειχα αγχωθει, αλλα επειδη τελικα ηταν οκ, δεν καταλαβα ποτε ποιες ειναι οι σωστες τιμες και τι σημαινουν και δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω...

Περιμενουμε αυριο να μας πεις τι σας ειπε ο γιατρος!! 

@Flolipop παπακι δεν θελουμε κακες σκεψεις! Ξου μακρυα!! Μια παραφουσκωμενη χοριακη ευχομαι αυριο!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Agatte said:

Εσύ είχες 2 παλινδρομες, σωστά; δεν το έψαξες στη δεύτερη; Ελα, μην τα σκέφτεσαι αυτά, μια καλή χοριακή θέλουμε αύριο και σε λίγες μέρες ο πρώτος υπέρηχος. Είμαι πολύ αισιόδοξη με σένα, αυτή την φορά όλα θα πάνε καλά! Ακολουθείς τα κοριτσάκια που φουσκώνουν, ήρθε η σειρά σου! 

Έλα ρε... Μια χαρά είστε! Τούρμπο! 

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, ούτε και ξέρω τι κοιταμε... Και αυτό που κάναμε τώρα, σαν ανάλυση, μια από τα ίδια με το άλλο μου φαίνεται... Δεν ξέρω, τα ίδια δεδομένα δίνει και λιγότερα. Περίμενα να είναι πιο αναλυτικό. Τι να κάνω ρε γμτ... Μας πέφτει μακριά η Αθήνα για να ξεκουνηθουμε εν μέσω καραντίνας να πάμε στον Λυμπεροπουλο που είναι κορυφή... 

Η γιατρος ειχε πει πως ειναι καλο  μονο λιγο η ποσοτητα οριακη, αρκεστηκα στα λεγομενα της και στο internet. Παιρνει και τις profertil και θα δουμε σε κανα μηνα που θα τελειωσουν τι γινεται. Με τρωει ομως που δεν πηγαμε σε ανδρολογο. Εμεις αν αποφάσισουμε για σπερματέγχυση φαντάζομαι θα μας κατευθύνουν που θα κάνουμε τι. Οντως για τον Λυμπεροπουλο λένε τα καλύτερα. Έχουμε και την παλιοκαραντίνα στη μέση. Θα ερχοσασταν για την εξέταση και θα κάνατε και την εκδρομή σας. Σκεψου το αν μας ανοίξουν καποια στιγμή αλλά μην το προδικάζεις, κάτσε να δεις τι θα σου πει και ο γιατρός γιατί αυτά τα νούμερα ειναι ακαταλαβιστικα.

35 minutes ago, Flolipop said:

Ναι @vasiliki2020 μου αύριο θα ξανακάνω. Βλέπω που και που κάτι ελάχιστα ελάχιστα καφέ και τρομοκρατούμαι. Ότι είναι να γίνει θα γίνει...προσπαθώ να σκεφτώ θετικά αλλά ξεχνιέμαι που και που.

Μην νομίζεις @Agatte μου κι εμένα ο σύζυγος είναι σχεδόν 47...

Αυριο θα δεις το νουμεράκι σου διπλάσιο, τριπλάσιο και θα σκάσει το χαμογελάκι. Θα κανεις και τον υπερηχο σου και ολα καλα θα είναι. Οταν έρθει και η ωρα που θα ακουσεις καρδούλα θα μπει και η δική σου στη θέση της. Κανε υπομονή και θετικές σκέψεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλό μήνα και καλή εβδομάδα!!! @Flolipop καλά αποτελέσματα   στην χοριακη σου!!! Μακάρι να δούμε ένα μεγάλο νούμερο!!!

Καλημερα @Chrussa1982 μου! Σ ευχαριστώ πολύ για την θετική ενέργεια. Την έκανα την εξέταση αλλά τα αποτελέσματα θα τα έχω γύρω στις 7:30 μμ. Αργεί αυτό το εργαστήριο. Καλή μέρα σε όλες και καλο μήνα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και καλό μήνα. Μακάρι να είναι για όλες μας ο τυχερός μας μήνας. @Flolipop μου καλά αποτελέσματα και @Agatte εύχομαι ο γιατρός να ξεκαθαρίσει το τοπίο και να ακούσετε θετικά πράγματα που θα σας φτιάξουν την ψυχολογία. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Flolipop είπε:

Καλημερα @Chrussa1982 μου! Σ ευχαριστώ πολύ για την θετική ενέργεια. Την έκανα την εξέταση αλλά τα αποτελέσματα θα τα έχω γύρω στις 7:30 μμ. Αργεί αυτό το εργαστήριο. Καλή μέρα σε όλες και καλο μήνα!

Καλή επιτυχία φωτεινή μου όλα καλά θα είναι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, TATAKI είπε:

Καλημέρα σε όλες και καλό μήνα. Μακάρι να είναι για όλες μας ο τυχερός μας μήνας. @Flolipop μου καλά αποτελέσματα και @Agatte εύχομαι ο γιατρός να ξεκαθαρίσει το τοπίο και να ακούσετε θετικά πράγματα που θα σας φτιάξουν την ψυχολογία. 

Καλημερα κορίτσια και από μένα. Εχθές σας παρακολουθούσα αλλα επειδή δεν ξέρω κάτι απο αυτά που λέτε είναι κάτι σαν ξένη γλώσσα για μένα( δεν έχουμε κάνει ποτέ αυτές τις εξετάσεις που έχετε κάνει εσείς) οποτε προτιμησα να μη μιλήσω μη πω και καμιά κοτσάνα. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ευχομαι και να προσέυχομαι για εσάς. Ήταν και λιγο χάλια η ψυχολογία μου εχθές. Μάθαμε πως τελικά σε ενα 10μερο θα φύγει ο άντρας μου για δουλειά. Απο την μία χαιρομαι γιατί με ολη την κατάσταση που επικρατεί χάσαμε και οι 2 τις δουλειές μας αλλα από την αλλη σκέφτομαι οτι φευγει και οι επαφές μηδενίζονται.  39η μέρα κύκλου για μένα σήμερα προσπαθώ να τον δώ σαν χαμένο κύκλο (Φεβρουαριος) αλλα το πρηξιμο που έχω απο την απωλεια περιόδου δεν με αφηνει. Σκεφτόμουν να πάρω και τον γιατρό να τον ρωτήσω αν μπορω να παρω κανενα χάπι μόνο για το ενδομητριο μπας και πεσει επιτέλους αλλα ο ενδοκρινολογος μου ειχε πει να μη παρω κανενα χάπι ρυθμισης κυκλου για να μην επηρεαστουν οι εξετασεις. Πφφφ αυτά. 

@Flolipop ευχομαι μία τεράστια χοριακή μέσα απο την καρδιά μου. 

@Agatte ευχομαι να ακουσετε θετικά πραγματα απο τον γιατρό και ολα να πάνε κατ ευχήν!!!

  • Μου αρέσει 1

91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2021 at 12:45 ΜΜ, Emilly800 είπε:

Συμμαθήτριά κ εσύ κ η υδροχοος76 μου αρέσει πολύ που σε στιγμές κρίσης είστε εδώ...δεν θα ξεχάσω κ στα δικά μου που κόντεψα να πεθάνω με την χοριακη κ με τον καλό σας λόγο με στρωσατε..ξεπεταγεστε σαν μαργαριτουλες χαχαχαχα.νομιζω είστε γούρι..

Είμαστε είμαστε :lol:

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klelia81 said:

Καλημερα κορίτσια και από μένα. Εχθές σας παρακολουθούσα αλλα επειδή δεν ξέρω κάτι απο αυτά που λέτε είναι κάτι σαν ξένη γλώσσα για μένα( δεν έχουμε κάνει ποτέ αυτές τις εξετάσεις που έχετε κάνει εσείς) οποτε προτιμησα να μη μιλήσω μη πω και καμιά κοτσάνα. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ευχομαι και να προσέυχομαι για εσάς. Ήταν και λιγο χάλια η ψυχολογία μου εχθές. Μάθαμε πως τελικά σε ενα 10μερο θα φύγει ο άντρας μου για δουλειά. Απο την μία χαιρομαι γιατί με ολη την κατάσταση που επικρατεί χάσαμε και οι 2 τις δουλειές μας αλλα από την αλλη σκέφτομαι οτι φευγει και οι επαφές μηδενίζονται.  39η μέρα κύκλου για μένα σήμερα προσπαθώ να τον δώ σαν χαμένο κύκλο (Φεβρουαριος) αλλα το πρηξιμο που έχω απο την απωλεια περιόδου δεν με αφηνει. Σκεφτόμουν να πάρω και τον γιατρό να τον ρωτήσω αν μπορω να παρω κανενα χάπι μόνο για το ενδομητριο μπας και πεσει επιτέλους αλλα ο ενδοκρινολογος μου ειχε πει να μη παρω κανενα χάπι ρυθμισης κυκλου για να μην επηρεαστουν οι εξετασεις. Πφφφ αυτά. 

@Flolipop ευχομαι μία τεράστια χοριακή μέσα απο την καρδιά μου. 

@Agatte ευχομαι να ακουσετε θετικά πραγματα απο τον γιατρό και ολα να πάνε κατ ευχήν!!!

Θα λείπει καιρό ο άντρας σου; πάει μακριά; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!
Πηρα τις ορμονολογικές.Τις έκανα 3η μερα του κυκλου κατα τον γυναικολογο,2η με το ζορι για την μικροβιολογο.Θα σας πω τι εννοω.
Αδιαθετησα Τεταρτη μεσημερι και πηγα Παρασκευη πρωι,γιατι Σαββατο η μικροβιολογος ειναι κλειστα.Κατα τον γυναικολογο 1η μερα ειναι οταν δεις αιμα.Αρα Τετ-Πεπ-Παρ ειναι 3η μερα του κυκλου.Εκτος και μου ειχε πει αν αδιαθετησω βραδυ οποτε ως πρωτη μερα του κυκλου πιανεται η επομενη.Για τη μικροβιολογο οι μερες ειναι ανα 24ωρο.Οποτε Πεμπτη μεσημερι ενα 24ωρο,Παρασκευη πρωι δυο 24ωρα με το ζορι.
Η FSH ειναι 11.09mIU/ml, η LH 6.18mIU/ml, η Ε2 30.3pg/ml, η PRG 0.28ng/ml  και η PRL 13.1ng/ml κι εχω κι ανεπαρκεια βιταμινης D.
Στον προηγουμενο κυκλο που ειχα κανει τη 19η μερα η προγεστερονη μου ηταν 12.Τωρα εχει πεσει στα ταρταρα!
FSH δεν ειχα ξανακανει και με αγχωσε αυτη στο μικροβιολογικο οτι ειναι υψηλη,Να σημειωσω οτι εχω πολυκιστικες.Δεν ξερω αν παιζει ρολο στις τιμες.
Επισης μου ειπε οτι και το σακχαρο θεωρειται υψηλο για γυναικα που παει να μεινει εγκυος.Εχω 96.
Για πειτε μου η γνωμη σας...Καταρχας εαν ηταν σωστη η μερα που τις εκανα.Γιατι κατα τη μικροβιολογο επρεπε μια μερα μετα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...